Russische en Britse resoluties inzake Palestina De lijstnummers bij de verkiezingen HET PROCES-KICKEN Vrijdag 28 Mei 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7823 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Engeland bereid wapenleverantie te staken Dr. Weizman naar Palestina Abdoellah in Jeruzalem VERLIES VOOR GENERAAL SMUTS Visserij eist afzet in West-Duitsland VERKLARING VAN HERTHA KUUSINEN Nieuwe bonnen voor werkkleding Dr. Kasteel gaat heen WEERBERICHT Bronzen ere-plaat voor schepen Bijna 13 millioen aan boelen voor economische delicten SPAAK naar koning Leopold? NEDERLAND VRAAGT REPUBLIEK OM OPHELDERING 63.000 toeschouwers op Olympische Dag Gevaar voor Franse regering Oogstverzekering in studie BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdredacteur W. Middelbeek Rayonred. C. A. Dekkers HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 18 et per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.78. vuren, doch, in tegenstelling met wat sommige vertegenwoordigers schijnen te gelóven, is de invloed van mijn re gering bij die Arabische regeringen niet onbegrensd". Cadogan zeide, te delen in de teleurstelling van de ove rige leden van de raad over het niet gehoor geven door de Arabische staten aan de oproep tot staken van het vu ren, doch het scheen hem toe, dat het antwoord der Arabieren in verzoenen de termen gesteld was en zorgvuldige bestudering verdiende De raad verdaagde hierop zijn zit ting. De Sowjet-Unie legde de Veiligheidsraad gisteren een nieuwe resolutie voor waarin gevraagd wordt om 'n afdwingbare order „staakt .het vuren" ln Palestina, van gelijke strekking als het Amerikaanse voorstel, dat vo rige week niet werd aanvaard. In deze resolutie werden Joden en Ara bieren opgeroepen binnen zes en dertig uur het vuren te staken en werd gevraagd vast te stellen, dat er een bedreiging van de vrede bestond als omschreven in artikel 39 van het handvest der V.N. Sir Alexander Cadogan, de leider van de Britse afvaardiging, deelde mede, dat Groot-Brittannië bereid was de wapenleveringen aan Egypte, Irak en Transjordanië op te schorten, mits de Veiligheidsraad besloot een algemeen embargo te leggen op de levering van militaire goederen aan Arabieren en Joden. Verder deelde hü mede, dat een en twintig Britse officieren, toegevoegd aan de Transjordaanse troepen, zouden worden teruggeroepen uit de dienst bij het Arabische Legioen, dat thans de aanval op Jeruzalem leidde. Britse officieren worden toe te stemmen in een stafeen van het teruggeroepen Tevoren verklaarde Warren Austin (Verenigde Staten), dat zijn delegatie gepoogd had de raad er toe te krijgen vast te stellen, dat er een inbreuk op de vrede was gemaakt, doch dat zij daarin gefaald had. Het initiatief zal nu misschien worden overgenomen door andere leden van de raad, aldus voeg de hij eraan toe. Wij zullen gaarne van hun Inzicht kennis nemen over wat de raad in dit stadium te doen staat. Cadogan noemde verklaringen van Sovjet-Russische en Joodse zijde, er op neer komend dat de buitenlandse po litiek van koning Abdoellah van Transjordanië door de Britse regering gecontroleerd zou worden, onjuist en sprak ook de bewering van Mosje Sjertok tegen, dat de opperbevelheb ber van het Transjordaanse leger door de Britse regering zou worden aange wezen of dat het Transjordaanse leger niet buiten Transjordanië gebruikt zou kunnen worden zonder Britse toestem ming. BRITSE RESOLUTIE. Cadogan diende een resolutie in, waarin op beide partijen een beroep werd gedaan de actie gedurende vier weken te staken, in die tijd geen mi litair personeel of mannen van weer bare leeftijd in Palestina binnen te brengen en evenmin oorlogsmate riaal en alle mogelijke voorzorgen te nemen ter bescherming van de Heilige plaatsen en de stad Jaruza- lem. Bij niet gehoor geven aan dit beroep door een der partijen of bei de zou beraadslaagd moeten worden volgens hoofdstuk zeven van het handvest. Cadogan verklaarde voorts instruc tie ontvangen te hebben de raad mede te delen, dat de eerstkomende termijn van de overeenkomstig het bestaande verdrag aan de Transjordaanse rege ring te betalen subsidie op 12 Juli ver valt en dat deze financiële verplich ting voor die datum herzien zal wor den in het licht van de door de V. N. genomen beslissingen. Cadogan verklaarde: „In de gewij zigde omstandigheden van de laatste dagen heeft mijn regering ook gepoogd de Arabische regeringen over te halen Dr. Weizman, president van de staat Israël, is gister aan boord van de „Mau- retania" naar Palestina vertrokken. Zijn reis gaat via Parijs. Weizman verklaar de zeer voldaan te zijn over het onder houd, dat hij met president Truman heeft gehad. Voor zijn vertrek verklaarde dr. Weizmann o.m.: „Onze zware taak in Palestina begint nu pas. Wij willen en moeten vriendschap met de Arabieren eri Engelsen tot stand brengen. Wij hébben de culminatie van een grootse gedachte bereikt. Met Gods hulp zul len wij de gevaren en moeilijkheden overwinnen". Mevrouw Weizmann, die haar echt genoot vergezelde, zeide, dat zij eerst naar Frankrijk zouden gaan en niet het voornemen hadden vóór September naar Palestina te gaan. Hun belang stelling ging thans voornamelijk uit naar de actie om jonge Joden uit Europa in de nieuwe staat onder te brengen. Koning Abdoellah van Transjordanië, opperbevelhebber van de Arabische legers in Palestina, heeft Donderdag zijn eerste bezoek aan Jeruzalem ge bracht sedert het Arabische Legioen Palestina is binnengerukt. Hij werd toe gejuicht met kreten van „bevrijder" dcor de Arabische manschappen en burgers. Hij ging naar de moskee van Omar, waar de graftombe is van zijn vader, koning Hoessein, en naar bet Heilig Graf. Zijn bezoek schijnt voornamelijk in spectie van zijn troepen en een confe rentie met- zijn commandanten ten doel gehad te hebben, doch er gingen ook speculaties over politieke verwikke lingen. Toen gisternacht nog slechts 8 zetels verdeeld moesten worden op grond van nog nadere uitslagen, hadden de partij van Smuts' en de Labourgroep samen evenveel zetels (71) als de combinatie van de partij van Malan en de Afri kaanse partij. Naar de mening van Zuid-Afrikaan se politieke waarnemers wijst de ne derlaag van generaal Smuts in de al gemene verkiezingen uit, dat het land een regeringswijziging wil, ten goede of ten kwade. Als oorzaak van het overschakelen der sympathieën naar de nationalisten worden genoemd: de afkeer van de ook na de oorlog ge handhaafde controlemaatregelen en 't feit, dat de waarschuwing van de na tionalisten voor „het zwarte gevaar" niet alleen bij de Afrikaners, doch ook bij een aanzienlijk deel van de Engels sprekende bevolking weerklank heeft gevonden. Tijdens een algemene vergadering van de Redersvereniging voor de Ne derlandse haringvisserij in samenwer king met de Stichting van de Neder landse Visserij, welke werd bijge woond door de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir. Mansholt, heeft de voorzitter van eerstgenoemde vereniging, mr. Kie- wiet de Jonge, gewezen op de noodza kelijkheid, dat Nederland, voor ogen houdende, dat het een arme natie is geworden, die alle zeilen moet bijzet ten om het hoofd boven water te hou den, zijn natuurlijke hulpbronnen tot het uiterste productief maakt. De vis serij is zeker één van deze hulpbron nen. In dit verband eiste de voorzitter dat het oude afzetgebied der visserij in West-Duitsland ontsloten zou wor den. Treedt Japanse Keizer at? In Tokio doen geruchten de ronde, dat keizer Hirohito op vijftien Au gustus zou aftreden. Er is echter geen bevestiging van deze geruchten te verkrijgen sinds het bezoek van de keizer aan de militaire opperbevel hebber voor Japan, generaal Mac Ar- thur, zijn de geruchten in omloop. Zij zijn toegenomen na de critiek, door de staatsman Matsoemoto op de keizer uitgeoefend. Generaal Li Tsung-jen, die toj eerste vice-president van China gekozen is, wordt hartelijk toegejuicht, èp de onderste foto begroeten de vice-president en zijn vrouw Generaal Tsjang Kai Sjek en diens echtgenote. Mevrouw Hertha Kuusinen, de nieuw benoemde Finse communistische minis ter zonder portefeuille, heeft verklaard, dat door de benoeming van Kilpi als minister van binnenlandse zaken, de al gemene verkiezingen in Juli aanstaande vrij zouden zijn. „Kilpi heeft ons volledig vertrouwen" zo vervolgde zij. „Men zegt, dat wij communisten aan prestige ingeboet heb ben, doordat een niet-communistische minister voor binnenlandse zaken werd aangewezen. Wij vertrouwen echter volledig op Kilpi, daarom kan ik niet inzien, dat dit zo zou zijn. Ons prestige heeft niet geleden door het ontslag van Leino", zo besloot de minister. De Finse regering heeft een beroep gedaan op de Finse arbeiders om geen wraak te nemen op degenen, die door staking de president wilden dwingen een communist te benoemen als Leinos' opvolger. De bonnen voor werkkleding H4 en L4 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H4 kan men kopen: een overall, een werkpak van dril, ke per of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L4 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, En gels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis "of een korte stofjas. De bonnen H5 tot en met 12 en L5 tot en met 12 zijn nog niet gel dig. Dr. P. Kasteel, gouverneur van Cu- ragao, zal binnenkort als zodanig aftre den. Het is nog niet bekend wie zijn op volger zal zijn, zomin als de nieuwe functie, waartoe dr. Kasteel zal worden geroepen. Woensdagavond heeft het Nederlands elftal te Oslo een 21 overwinning op het Noorse elftal behaald. De Noren dringen weer tot vóór het Hollandse doel, waar Kraak de bal niet kan bereiken. De back Schjjvenaar staat echter gereed en schiet het leer weer het veld la. Weersverwachting geldig tot Vrij dagavond: Koude ochtend met plaatselijk mist en weinig wind. Overdag toe nemende bewolking, doch, behalve in het uiterste Zuiden van ons land, droog weer en zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. Iets hogere temperaturen. Bij Koninklijk Besluit is een onder scheiding ingesteld ter beloning van uitstekende daden, verricht door sche pen van de Koninklijke Marine en door koopvaardijschepen, varende on der Nederlandse vlag. Deze onderschei ding, welke overeenkomt met de vaan delinscriptie, welke kan worden gege ven aan onderdelen van de krijgs macht, wordt verleend aan die sche pen, welke zich na 10 Mei 1940 door dappere daden hebben onderscheiden of die bij het verrichten van die da den zijn verloren gegaan. Door deze schepen zal een bronzen plaat met de inscriptie „Koninklijke vermelding bij dagorder" worden ge voerd. Aan de opvarenden, die zich destijds aan boord bevonden, ofwel aan hun nagelaten betrekkingen zal een oorkonde worden uitgereikt. (Van onze Haagse redacteur). Voor een bedrag van f 12.737.110.28 hebben de negentien tuchtgerechten voor de prijzen in 1947 aan boeten en soortgelijke geldstraffen opgelegd. Zij hebben daarvoor heel wat overtreders van prijsvoorschriften, zwarte hande laren, handelaren in bonnen, enz. vo het hekje gehad. Welgeteld behandel den zij 71.619 zaken, waarbij een groot aantal onafgedane zaken van 1946 is inbegrepen. In 3114 gevallen ging de veroordeelde in hoger beroep. De berechting van economische de licten heeft het vorige dus een grote omvang aangenomen. En dan te be denken, dat de overtredingen van prijsvoorschriften veelal weinig streng worden gestraft, waardoor de berech ting niet zo preventief heeft gewerkt als wel gewenst zou zijn geweest. Ook de acitiviteit van de Controle diensten was groot. Wegens prijsover- tredingen werden in 1947 48052 proces sen-verbaal opgemaakt. De Prijscontro- ledienst van het Directoraat-Generaal van de Prijzen nam hiervan 36405 voor zijn rekening. De overige waren van CCD, Cedec, rijks- en gemeentepolitie. De Prijscontroledienst stelde 99.443 on derzoeken in en bereikte met het aan tal processen-verbaal dus een „rende ment" van 36.6 pet „La Derniere Heure" meent te we ten dat eerste minister Spaak door het secretariaat des konings is uitgenodigd zich naar Pregny in Zwitserland te be geven teneinde Koning Leopold te ont moeten. Van dit gerucht is te bevoeg- der plaatse geen enkele bevestiging verkregen. (Van onze Haagse redacteur) Naar men verwacht zullen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer ongeveer 10 partijen deel nemen. In verband met de bepa lingen daaromtrent kan men voor de thans in de Tweede Kamer zit tende partijen de lijstnummers wel als vaststaand aannemen. De KVP zal lijstnummer 1 krijgen, de PvdA no 2, de AR no. 3, de CPN no. 4, CHU no. 5, VVD no. 6 en St. Ger. no. 7. Over de andere lijstnumm. zal geloot moeten worden tussen de groep-Welter, de groep-Feuille- teau-De Bruin, de Bellamy-partij, gecombineerd met de oude SDAP en de Middenstandspartij. Over nog andere groeperingen dan de hier boven genoemde is thans nog niets bekend. Inzake diplomatiek contact met Sovjet Rusland Aneta's speciale correspondent te Kali-Oerang verneemt van gezagheb bende zijde, dat de Nederlandse dele gatie morgen in de vergadering van de politieke commissie aan de Repu blikeinse delegatie zal verzoeken om aan haar regering opheldering te vra gen betreffende de uitwisseling van consuls tussen de Sovjet-Unie en de Republiek. Er zal een officiëel dementi van de Republikeinse regering ge vraagd worden. Aneta's speciale correspondent te Kali Oerang heeft een onderhoud gehad met de republikeinse minster van Buiten landse Zaken,- Hadji Agoes Salim. Deze verklaarde, dat hij niets af wist van het vestigen van diplo matieke betrekkingen tussen de Republiek en de Sovjet-Unie. Er is geen republikeins vertegenwoor diger gemachtigd een dergelijke overeenkomst tot stand te brengen, gen. Salim zeide, dat het bericht van Radio-Moskou mogelijk bete kent, dat de Sovjet-Unie misschien de Republiek als zelfstandig erken de, hetgeen door Salim zou wor den toegejuicht. Hij verklaarde, dat de positie van Soeriono hem niet geheel duidelijk was. Soerino was destijds met Setiad- jid naar Praag gegaan voor de jeugd- conferentie aldaar. Daarna was hij door Salim gemachtigd een voorlich tingskantoor in Praag op te zetten. Hij heeft echter in geen geval machti ging om een overeenkomst te tekenen, aldus Salim, die daaraan toevoegde de handelingen van Soeriono niet te er kennen. Voor het eerst zal het Olympisch Sta dion ter gelegenheid van de Olympische Dag op 20 Juni 63.000 toeschouwers kunnen bevatten en bij de grote be langstelling, die ook nu weer vóór deze unieke sportdag bestaat, is het aan geen twijfel onderhevig, dat deze plaatsen alle zullen worden ingenomen. Dit grote aantal is mogelijk geworden, doordat ditmaal geen wielerwedstrijden op programma voorkomen, hierdoor kon den op de wielerbaan amphitheaters gewijze aangebrachte tribunes worden geplaatst. De sporten, die het programma thans vormen, zijn gymnastiek, athletiek voetbal en paardensport. Het gymnastiekprogramma heeft enige uitbreiding ondergaan, daar be halve vrije oefeningen (een selectie van de geslaagde massauitvoering ge durende de Pinksterdagen te Arn hem) voor de eerste maal door keur turners toestelturnen gedemonstreerd zal worden. De voetbalwedstrijd Nederlands bondselftal—Brits Olympisch elftal be gint te 2.20 uur. Aan de dames-athle tiekwedstrijden zal ook mevr. Blan kers-Koen deelnemen. Het programma eindigt met een springconcours van de tien beste Nederlandse ruiters. VONDSTEN IN NOORD-OOSTPOLDER Bjj het uitgraven van sloten en de aanlegging van wegen in de N. O. Pol der heeft men verschillende belang wekkende vondsten gedaan. Zo is o.m. een boterpot gevonden, waarin nog boter zat, welke pot naar schat ting door deskundigen ten minste zes eeuwen oud moest zijn. Deze vond sten worden ondergebracht in het mu seum te Schokland. Verder heeft men bij het graven scherfresten ontdekt, die erop wijzen, dat in het gebied van de N. O. Polder vroeger een dorp be staan heeft, waarvan men het bestaan tot dusverre niet kende. Eis tien jaar Pleidooi Vrijspraak „Ik vraag onmiddellijke invrijheid stelling van mijn cliënt, doch geen clementie. Hij heeft zijn taak in de illegaliteit goed vervuld, zoals iedere KP-er het gedaan zou hebben. Hij be grijpt iets van de conflicten, die bo ven zijn hoofd worden uitgevochten. Zonder eigenbaat deed hij zijn plicht; dit erkent de illegaliteit, die hem met open armen zal ontvangen. Daarom vraag ik voor W. J. K. op enige pun ten vrijspraak en op alle punten ont slag van rechtsvervolging". Met deze woorden beëindigde mej. mr. L. Ja cobs haar pleidooi ten gunste van „majoor Braddock", leider van een Haagse stoot- en stuntgroep, die voor de Haagse rechtbank terecht stond, verdacht van moord, doodslag, poging en uitlokking tot moord en roof. Tegen hem werd tien jaar gevange nisstraf met ter beschikkingstelling van de regering voor het leven gëist. Een daverend, lang aanhoudend, ap plaus, een zeer ongewoon iets bij een terechtzitting, verbrak ban en span ning van het boeiend en klemmend betoog van mej. mr. Jacobs, dat ruim twee uur duurde. De rechtbank, na korte raadkamer, deelde mede, dat naar haar inzicht voor invrijheidstelling geen onmiddel lijke aanleiding bestond. Op 18 Juni volgt de uitspraak. Donderdag te middernacht was de Franse Nat. Vergadering nog steeds verdeeld van mening over het wets ontwerp tot bezuiniging door massaal ontslag van ambtenaren. Kort voor mid dernacht had de minister van financien, Mayer, verklaard dat hij zou aftreden wanneer de wet niet werd aanvaard. Tenzij nog een compromis wordt ge vonden zal er ernstig gevaar voor de regering-Schuman ontstaan. Het debat in de Nationale Vergadering werd te middernacht verdaagd tot de volgende middag. (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen zal dezer dagen geinstalleerd worden een commissie die zal hebben te onderzoeken of het mogelijk is de Nederlandse boeren te verzekeren tegen oogstmislukkingen in de ruimste zin des woords. De practijk is tot dusver, dat tal van boeren wel zijn verzekerd voor incidentele oorza ken van oogstmislukking als b.v. hevi ge hagelslag, maar dat het risico van buitengewoon droge of buitengewoon natte zomers, zoals wij die in de af gelopen jaren hebben beleefd, over het algemeen niet is gedekt. Majoor hield zwarte varken* De vorige wéék moest zich voor de krijgsraad te Assen verantwoorden de voormalige garnizoenscommandant der AAT te Zuid-Laren, de majoor W. G. B. te Tilburg, wegens een overtreding der varkensverordening. Om een af scheidsfeest van naar Indië vertrek kende militairen enigszins te „spekken" werd een varken aangeschaft tegen de verordening in. Wel werd de auditeur militair van de Krijgsraad te Assen ge waarschuwd en deze liet de krulstaart oogluikend in de stal staan, maar gaf daarbij het bevel dat onmiddellijk de CCD moest worden gewaarschuwd in dien het varken geslacht zou worden. Dit heeft de garnizoenscommandant, te vens mess-president, „te goeder trouw", zo verklaarde deze, nagelaten. Toen CCD-ambtenaren na het feest nog eens kwamen kijken, ontdekten zij liefst twee varkens in het hok. Ook hiervan wist majoor B., die echter ook destijds de CCD verzuimde te waarschuwen. Als verantwoordelijk hoofdofficier stond hij Donderdag wederom terecht. Tijdens deze zitting verklaarde de ver balisant, dat de varkens boven het toe gestane gewicht van 25 kg waren ge weest. De auditeur-militair persisteerde bij zijn vorige eis, n.1. een boete van f 250, waarna de Krijgsraad B. veroor deelde tot een geldboete van f 100 of 25 lagen hechtenis met verbeurdverkla ring der in beslag genomen varkens. Uitvinder van straalvliegtuig wenst geen beloning Air Commodore Frank Whittle, één der uitvinders van het straalvliegtuig, heeft een som van 48.000 pond sterling geweigerd, welke hem door de Britse regering was aangeboden in verband met de nationalisatie van de „Power Jets" maatschappij, die het vliegtuig had gebouwd. Whittle verscheen Woens dag voor de Koninklijke Commissie voor uitvindingen, die hem mededeel de dat hij recht had op minstens 50.000 pond sterling. Messerschmidt krijgt 2000 Mark boete Prof. Messerschmidt, de Duitse vliegtuig ontwerper, is door 'n zuiveringshof te Augsburg tot 2000 mk boete veroordeel

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1