Volksfront behaalt de zege in Tsjecho-Slowakije Onze doden hebben een wonder gewrocht Toch Amerik>Rus$ische onderhandelingen? Maano'-r VMei 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7825 Dagblad voor Den Helder, Koegras, lexel, Wieringen en Anna Paulowna Slechts weinig blanco-stemmen Grote scheepsbrand op het. IJ De strijd in Palestina REPUBLIEK roept Dr. Soeripno terug Smuts bezoekt ons land Donau-conferentie zou cfe start vormen WEERBERICHT Ernstige trambotsing te Wassenaar Moord te Utrecht U.N A.C. luisterwedstrijd Voorstel tot vier weken wapenstilstand De plannen van Dr. MALAN Papierfabriek afgebrand De Amerikaanse ambassadeur te Margraten GEHEIME BRITS-EGYPTISCHE ONDERHANDELINGEN HELDERSË COURANT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer *49041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdredacteur W. Middelbeek Rayonred. C. A Dekkers In de Amsterdamse haven heeft Zaterdag een hevige scheepsbrand gewoed. In de ruimen van het s.s. „Rossum" brak brand uit. De brandweer in actie op het midden op het IJ liggende brandende schip. TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („JutterQes") tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.75. Radio-Praag deelde Zondagnacht mede, dat in 549 van het totale aan tal van 781 stembureaux van Praag 90,81 procent van de uitgebrachte stemmen voor het Volksfront was. 9,69 procent stemde blanco. Tsjechische landen. Voor de re gering: 3.772.759, tegen: 454.840 Dit waren de uitslagen voor 148 van de 178 districten. Slowakije (61 van de 81 distric ten). Voor de regering: 1.009.848, tegen: 163.694. De kieslijst is samengesteld uit 770 candidaten voor de Tsjechische gebieden en 360 voor Slowakije. Slechts driehonderd candidaten kun nen gekozen worden, hetgeen er op neerkomt, aldus Reuter, dat de lijst aanvoerders zeker gekozen worden, terwijl de anderen slechts een kans hebben, wanneer de overgebleven stemmen verdeeld worden of later een zetel vrij komt. De „zekere zetels" zijn als volgt verdeeld: Communistische Partij: 92; Slowaakse Communistische Partij; 50; Partijloze vertegenwoordigers van „door communisten beheerste" orga nisaties: 73; Tsjechische sociaal-de mocraten (die een fusie met de com munisten zullen aangaan): 22; Volks partij (Tsjechisch): 28; Tsjechische socialisten (die mogelijk ook spoedig een fusie met de communisten aan gaan): 23; Vrijheidspartij (Slo- waaks): 4; Partij van de Wederop bouw (Slowaaks)12. Reuter voegt hieraan toe, dat de Zaterdagochtend omstreeks half tien is in de Amsterdamse haven brand uitgebroken in het voorruim van het 2118 brt. metende s. s. „Rossum" van de rederij Vinke en Co., dat op het ogenblik voor rekening van de KNSM vaart. Het schip was op 21 Mei uit West-Indië in de haven bin nengelopen en lag gemeerd aan de Surinamekade. Het schip werd gela den met copra en katoen. De Amsterdamse brandweer is met groot materieel uitgerukt. Drie drij- vende motorspuiten, de „Jan van der Heijden", de „Jason" en de „Ijsbeer" waren onmiddellijk uitgevaren. Zes motorwagens zijn eveneens uitgerukt. Aanvankelijk meende de brandweer van de wal af het vuur onder de knie te kunnen krijgen, waartoe de brand met ettelijke stralen van de zes uitge rukte motorwagens werd bestreden. Toen echter tegen elf uur de rookont wikkeling steeds groter werd en de vuurhaard moeilijk te doven bleek, werd in allerijl, mede in verband met het gevaar, dat de brandende „Ros sum" voor de overige aan de kade ge meerde schepen opleverde, het schip van de wal losgemaakt en door een paar sleepboten het IJ opgetrokken. Tegen het middaguur had de brand weer de brand op het s.s. „Rossum" onder de knie. Het schip ligt met een klein gedeelte van de voorplecht en het dek van de achtersteven boven wa ter. De technische dienst van Vinke en Co. zal in samenwerking met de Am sterdamse havendienst, aan de hand van de voorlopig opgenomen zichtba re schade, bepalen waar en wanneer de ruimen leeggepompt en de lading, die als verloren moet worden be schouwd, gelost zal worden. Hoe lang het schip voor de reparatie uit de vaart zal moeten worden geno men, kon nog onmogelijk worden vast gesteld, doch de rederij meende, in te genstelling tot een aanvankelijke ver onderstelling, dat het schip kan wor den hersteld. Kerkelijke autoriteiten hebben mede gedeeld, dat de koepel over het heilige graf licht door een granaat uit een Joods kanon beschadigd is. Verder is een i rnield. Ook twee Grieks- kathol 'n -ken ziin tijdens de strijd om de ouoi stad i '—schadigd. Arabieren verkla i noord-wes ten van Jeruzalem een joods verken ningsvliegtuig, dat gebruikt was als bombardementstoestel, neergeschoten te hebben. Zondagmiddag, aldus Reuters corres pondent, is het over het algemeen zeer rustig geweest. In de nacht van Zater dag op Zondag hebben de Joden mijnen gelegd op de wegen ten Noorden van Jeruzalem. Een militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dat leden van de groep- Stern als speciale eenheden bij het Joodse leger zijn ingelijfd. Er werden besprekingen gevoerd de Irgoen Zwai Leoemi, die reeds overeenkomstig de legerplannen opereert, eveneens in te lijven. bovengenoemde getallen één of twee kunnen verschillen met de werkelijk heid. De minister van binnenlandse za ken, Nosek, heeft meegedeeld, dat de verkiezingen overal in volmaakte orde en rust hebben plaatsgevonden, aldus radio-Praag. Nu de eerste en voorlopige telling der stemmen haai voltooiing nadert, blijkt, dat een sterkere anti-regerings- gezindheid in Slowakije en in de van ouds socialistische steden van Noora- Bohemen wordt gecompenseerd door een zeer groot percentage stemmen voor de regering in de industrieste den. Reuter's correspondent meldt, dat hi] op vertoon van zijn perskaart overal vrije toegang kreeg. Wie blan co wilde stemmen, kreeg over het algemeen weinig gelegenheid dit in het geheim en daarmee zonder gevaar voor zfln veiligheid te doen. Wie ge bruik maakte van de schermen voor het geheim stemmen, was in de meeste gevallen gedwongen voor het oog van de kiescommissie, die uit leden van de communistische actie- comité's was samengesteld, zijn stern- strook in een aparte open mand te werpen, aldus deze correspondent. Naar Radio-Praag mededeelde, heeft president Benesj, evenals in 1946, niet aan de stemming deel genomen. Het Republikeinse persbureau „An- tara" meldt, dat in een verklaring van de Republikeinse regering betreffende de Russisch-Republikeinse betrek kingen wordt gezegd, dat dr. Soeripno naar Djokja is teruggeroepen om rap port uit te brengen over de feitelijke stand van zaken. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de Republi keinse regering tot op heden nog niet weet, wat bedoeld wordt met de over eenkomst tussen Rusland en de Repu bliek. Het is mogelijk, dat de erken ning door de Sovjet-Unie een unilate rale actie was, aldus de verklaring, waarin toegevoegd wordt, dat ingeval de Republikeinse gezant te Praag, dr. Soeripno, werkelijk betrekkingen met Rusland heeft gevestigd, deze actie ge steund werd door de algemene mach tiging, welke hem December vorig jaar is verleend om betrekkingen met de Centraal- en Oost-Europese landen tot stand te brengen. De verklaring ein digt: Intussen blijft de buitenlandse politiek van de Republiek zoals in de verklaring, aan de commissie voor goe de diensten gezegd is, namelijk dat de Republiek onder de huidige omstan digheden haar buitenlandse betrek kingen niet zal uitbreiden. Naar het ANP verneemt, zal maarschalk Jan Smuts, de dezer dagen afgetreden minister-presi dent van Zuid-Afrika, op Vrijdag 18 Juni a.s. persoonlijk in het groot auditorium van de Leidse univer siteit het eredoctoraat in ontvangst nemen, dat hem tijdens zijn laat ste bezoek aan Nederland werd verleend op grond van zijn ver diensten voor het herstel van de vrede. Als promotor zal optreden prof. mr. J. M. van Bemmelen. In welingelichte kringen te Washing ton gelooft men steeds meer, dat de Verenigde Staten het niet willen laten zitten bij de huidige spanning in de verhouding met de Sovjet-Unie doch spoedig zullen pogen tot onderhande lingen te komen over enkele aangele genheden van minder belang teneinde da mogelijkheid van „grotere dingen" te peilen. Dit vertrouwen is gegrond op de verklaring van Marshall, dat „zeer goede vooruitgang is gemaakt" wat betreft het stabiliseren van de we reld naar Amerikaanse opvattingen, met andere woorden, dat de Verenigde Staten de „koude oorlog" met de Sov jet-Unie aan het winnen zijn. Een eerste aanwijzing van een poli tiek, gericht op het vestigen van be tere betrekkingen tussen Moskou en Washington opeen fundament van over eenstemming over kleinere aangelegen heden. ziet men in het vorige week door Marshall gedane voorstel tot het houden van een driemogendheden- conferentie over de Donauscheepvaart. Men wijst er op, dat in een aangele genheid als deze, hoewel van minder belang ten opzichte van andere hangende kwesties, Sovjet-Russische medewerking verwacht zou kunnen worden. Een rationele regeling voor de Donau is tenslotte meer van belang voor de landen ten oosten van hot ijzeren gordijn dan voor de Westerse landen, van welke slechts een Oos tenrijk rechtstreeks profijt van een dergelijke regeling zou trekken. James Reston, de diplomatieke cor respondent van de New York Times, voorspelt, dat de poging tot een Do nau-conferentie ongetwijfeld gevolgd zal worden door een krachtiger poging om tot een regeling te geraken van de Weersverwachting, geldig tot hedenavond: WEER TOENEMENDE BEWOLKING. Plaatselijk ochtendmist, overdag weer toenemende bewolking, doch het grootste gedeelte van de dag droog weer met aanvankelijk zwakke, later matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in de temperatuur. leen- en pacht-kwestie tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie, om de onderhandelingen over de keuze van een gouverneur van Triëst te her openen en om aan te sturen op een hernieuwing van de besprekingen in de geallieerde bestuursraad te Berlijn e.a. „In de loop van de komende maan den zullen de Verenigde Staten deze kwesties een voor een ter sprake brengen", aldus Reston, „en wanneer men geen antwoord zou krijgen van Molotof zal men aannemen, dat het antwoord van het Kremlin aan Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur, óp de jongste uiteenzettingen van Amerikaanse zijde niets anders was dan een propagandastunt. Wanneer dit ge beurt, zal ongetwijfeld een overzicht worden gepubliceerd van de pogingen tot toenadering en de Sovjet-Russi sche antwoorden daarop". Onder Wassenaar had gistermiddag een eigenaardige trambotsing plaats, welke ernstige gevolgen had. Ter hoog te van „De Kievit" raakte een HTM- wagen defect, waardoor deze tijdelijk op enkel spoor moest worden gereden. Tengevolge van een misverstand van het personeel kwamen tegelijkertijd 'n tram uit Den Haag en een uit Leiden de hoek om bij de Sophialaan. De bei de trams hadden vrij grote vaart en botsten met een daverende slag tegen elkaar met het gevolg, dat de wagens als harmonika's in elkaar schoven. Vier leden van het trampersoneel bekwamen een - beenbreuk, een van hen zelfs een vijfvoudige. Het zoontje van een bestuurder dat meereed, brak eveneens een been. Allen zijn naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag gebracht. DE GAULLE EN HET ZESMOGENDHEDEN-VOORSTEL OVER DUITSLAND. Reuter's correspondent meldt uit Pa rijs, dat generaal Charles de Gaulle, leider van de RPF, binnenkort een krachtige actie zal beginnen tegen Franse aanvaarding van de voorgestel de zesmogendhedenovereenkomst over Duitsland's toekomst, waaraan de des kundigen van de V. S., Engeland, Frankrijk en de Benelux thans te Lon den de laatste hand leggen. Ex-Pools militair neergestoken Hevig bloedend uit de wonden van 6 messteken deed Zaterdagavond omstreeks half tien een 26-jarige Pool enkele stappen op de Nieuwe Gracht te Utrecht, waarna hij ineen zeeg en vrijwel onmiddellijk de geest gaf. De dader van deze moord, de 30- jarige M. Sawezijn, eveneens een Pool, werd onmiddellijk door de Utrechtse politie gearresteerd en op gesloten. Beiden waren voormalige Poolse mili tairen uit het geallieerde leger, die se dert een jaar in Utrecht verblijf hiel den Zij waren Zaterdagavond beschon ken. Met een derde Pool waren de twee kameraden hevig beschonken terugge keerd van een tochtje door de stad. Tegen half tien verlieten Los en Sa wezijn het tehuis aan de Nieuwe Gracht opnieuw. Na enkele tientallen meters te hebben afgelegd trok de laatste een dolkmes te voorschijn en stak daarmede tot zes maal toe Los in het lichaam. Twee der steken kwamen in de hartstreek terecht. Weliswaar probeerde de getroffene terug te keren naar hettehuis, maar hij zakte spoe dig in elkaar en overleed. Ooggetuigen hebben verklaard de in druk te hebben gekregen, dat de beide Polen een dronkemansruzie voerden, toen zij de straat opkwamen. Het Nederlands comité „United Na- tions Appeal For Children" verzoekt ons het volgende op te nemen: Dinsdag 1 Juni zal de AVRO in de bonte Dinsdagavondtrein een luister wedstrijd ten bate van Unac uitzenden. Paul Vlaanderen zal in „het Rembrand mysterie" een schilderijendiefstal moe ten uitpluizen, waaraan de luisteraars kunnen medewerken. Oplossingen die nen op een briefkaart, waarop 50 cents postzegels boven het gewone porto moet worden geplakt, te worden inge zonden aan Unac, Stadhouderslaan 146, Den Haag. De hoofdprijs is een geschenk ter waarde van f 2500 ter keuze van de winnaar. Tweede prijs een retourvlucht per KLM naar Stockholm voor twee personen met een gratis verblijf van 14 dagen. Derde prijs een retourvlucht per KLM naar Schotland voor twee personen met een gratis verblijf van 14 dagen, en voorts nog 497 andere waardevolle prijzen. Oude dame viel uit rijdende trein Ter hoogte van het Naardermeer is een 70-jarige mevrouw R. uit Apel doorn uit de trein gevallen. De dame werd in bewusteloze toestand opgeno men en naar het diaconessenziekenhuis te Naarden overgebracht. Het ongeval werd ontdekt door perr soneel van het seinhuis, dat de dame uit de trein zag vallen. Omtrent de oorzaak tast men in het duister, daar de oude dame zich alleen in de coupé bevond. Aanbesteding met kruis en munt Te Venray heeft de aanbesteding plaats gehad van een nieuw ketelhuis voor huize Sint Serv'atius. Er waren vier inschrijvingen, waarbij de twee laagste inschrijvingen, van de firma's Nelissen uit Haarlem-Venray, en de gebroeders Janssen uit Venray precies hetzelfde bedrag hadden begroot, n.1. f 209.999. Toen heeft men het lot laten beslissen over de aanwijzing aan wie het werk gegund zou worden. Dit ge schiedde met een klinkende Neder landse gulden, kruis of munt. De ge broeders Janssen wonnen de tos. Candidaten C. P. N. De CPN oandidatenlijst voor de Tweede Kamer luidt als volgt voor de eerste tien leden: 1 Gerben Wagenaar, Amsterdam; 2 Paul de Groot, Amsterdam; 3 Cor Borst, Hilversum; 4 Henk flfcrtzak, Am sterdam; 5 Jan Hoogkarspel, Rotter dam; 6 Jan Haken, Amsterdam; 7 mr. dr. B. Stokvis, Amsterdam; 8 J. H. Hermans, Vaals; 9 Brecht vd Muyzen- bergWillemse, Amsterdam; 10 Van Rensen, Friesland. Voor de verschillende kiesdistricten worden andere candidaten toegevoegd. Een sportief burgemeester Het zal niet alle dagen voorkomen dat een burgervader zijd zetel verlaat om een voetbalwedstrijd te gaan spe len. Burgemeester Vlam van Goor vond echter dezer dagen daartoe aanleiding. De gelegenheid was er dan ook naar, want Goor's burgervader kwam uit als midvoor in een wedstrijd van het Goor- se gemeentepersoneel tegen een elftal van het gemeentelijk gasbedrijf. De ba ten van deze wedstrijd kwamen ten goede aan het thuisfrontwerk voor de jongens overzee De Goorse burgerij zorgde dat de opbrengst evenredig was aan het beleid ven haar burgemeester. De Veiligheidsraad heeft Zater dagavond, met enige verscherpen de amendementen, de Britse reso lutie over Palestina aanvaard, wel ke oproept tot een wapenstilstand van vier weken, tijdens welke d» V.N. de kwestie nader willen be handelen. Tien van de elf raadsleden Co- lumbia onthield zich van stemming ondersteunden de oproep tot een va- penstilstand van vier weken, n- t een door Amerika gesteund Sov. :- russisch voorstel tot het instellen van sancties door de V.N. wanneer de bei de partijen de strijd niet binnen 36 uur zouden staken, niet de noodzake lijke tweederde meerderheid had kun nen verkrijgen. In het belangrijkste amendement op het Britse voorstel wordt een beroep gedaan op Joden en Arabieren van hun aanvaarding van de beslissing van de raad uiterlijk 1 Juni 22.00 gmt. ken nis te geven en verklaard, dat, wan neer een der partijen aan de beslis sing geen gehoor mocht geven, de raad rechtstreeks actie volgens hoofdstuk zeven van het handvest zal overwe gen. De Joodse en Arabische vertegen woordigers te Lake Success hebben het besluit met reserve aanvaard, maar er zijn aanwijzingen, dat de oproep der V.N. gunstig zal worden beant woord. De andere bepalingen van de ge amendeerde Britse resolutie zijn: 1. Het stop zetten van het toelaten van militairen in Palestina en de sta ten van de Arabische Liga. De weer bare Joden, die gedurende de vier we ken in Palestina worden toegelaten, zullen geen militaire opleiding krij gen. 2. Er zullen gedurende de vier we ken geen wapens in Palestina en de Arabische staten worden ingevoerd. In een interview heeft dr. Malan, de leider van de nationalistische partij in Zuid-Afrika, verklaard, dat de uitslag der verkiezingen hem ten zeerste heeft verrast. Hij voegde er aan toe, dat zijn partij en hij zelf voorstanders zijn van een absolute gelijkheid van rechten voor Afrikaners en Engels sprekende inwoners van Zuid-Afrika en van het erkennen van beide talen als officiële talen. In verband met de immigratie politiek zei dr. Malan: „Met zorg uit gekozen immigranten zijn steeds wel kom, doch wij zullen de bevolking we ten te beschermer^ tegen Aziatische immigratie". Dr. Mfölan is ook de me ning toegedaan, dat wat de gouddel- ving betreft, een einde moet gemaakt worden aan de uitputting „van een dergelijke nationale rijkdom voor een tijdelijk economisch voordeel". „Onze partij", zo betoogde hij, „zal tegenover monopolies en kartels de staatscontrole stellen, doch zal de rech ten van de particuliere onderne mingen in acht nemen". „De nationalis tische partij stuurt aan op een repu blikeinse regering afgescheiden van de Britse Kroon. Wij zien daarin d(i enig» daadwerkelijke waarborg, dat Zuid- Afrika niet verwikkeld zal worden in de oorlogen van Groot Brittannilë. Tot die maatregel zal echter slechts over gegaan worden na een referendum en bij eenvoudige meerderheid in het par lement. Onze vlag is de huidige vlag van de Unie van Zuid-Afrika. Een der plannen van de nieuwe regering is de invoering van het metriekstelsel". Dr. Malan besloot het interview met de woorden: „Minister-president zijn is nog heel wat anders dan in de oppo sitie staan. Er ,is zeer veel te doen". De hoogst-geheime Brits-Egyptische besprekingen over de constitutionele toekomst van de Soedan, die sedert 11 Mei aan de gang zijn, zullen naar he den verwacht werd, dezer dagen wor den voltooid. Zowel in Britse als in Egyptische of ficiële kringen had men het volste ver trouwen, dat het resultaat succesvol zou zijn. De Britse gezant in Egypte deelde na een bespreking met de Egyptische mi nister van Buitenlande Zaken aan de pers mee, dat de besprekingen bijna voltooid waren en dat hij hoopte, dat door de ministerraad nog een beslis sing zou worden genomen. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur is door onbekende oorzaak de papier fabriek van de firma Wesly en Co te Maastricht door brand vrijwel geheel verwoest. Toen de brandweer gewaar schuwd was en onmiddellijk ter plaatse kwam, was de fabriekshal ter opper vlakte van ongeveer 600 m2 reeds voor een gedeelte ingestort. De voorraad van 200 ton papier en cartonwaren werd door het vuur en het water vrijwel ge heel verwoest. Slechts de kantoren en de daarboven gelegen directeurswonin gen konden gespaard worden. Gistermiddag werd op het kerkhof van de Amerikanen te Margraten de plechtigheid gehouden van Memorial Day, welke ditmaal een bijzonder ka rakter droeg door de omstandigheid, dat het kerkhof na deze herdenkings dag gedurende enige maanden gesloten zal blijven in verband met het wegvoe ren van een aantal hier begraven Ame rikanen, en het aanvoeren van een aantal stoffelijke resten van de be graafplaatsen te Son en Molenhoek. Margraten zal hiermede toch het gropt- ste werkhof blijven van de 37 Ameri- kn kerkhoven van de tweede we rf -» Bij de plechtigheid, welke zeer n:l ukwekkend was, waren zowel van Amerikaanse als Nederlandse zij de hoge autoriteiten aanwezig De Amerikaanse ambassade'"- sprak een rede uit, waarin hij o.a. zeide: Wij weten dat onder deze droeve rij en kentekenen de lichamen begraven liggen van onze doden. Wij weten dat dit slechts een van de wegen is, die naar de eeuwigheid voeren. Wij weten ook dat onder elk kruis een persoon lijkheid begraven ligt, een man met een ziel en een verleden. Een man die ons voor eeuwig een grote schuld heeft opgelegd. Met ontbloot hoofd staan wij hier, en wij bidden dat zijn ziel moge rus ten in vrede, in het vertrouwen dat God deze mannen niet vergeet, waar aan wij zoveel te danken hebben. Aap allen die lijden en zuchten onder het gewicht van het zware verlies hunner dierbaren, willen wij plechtig beloven dat wij alles zullen doen, opdat zij niet vergeefs gestorven zijn. Wij brengen thans opnieuw hulde aan de bevolking van Maastricht en Margraten en aan het hele volk van Nederland voor de goede zorgen, waar mee |jj de graven gedenken. HET WONDER VOLTREKT ZICH. Wij zien thans het wonder dat zich door heel West-Europa en ons eigen dierbaar vaderland voltrekt. Deze man nen die hun leven hebben gegeven, """'at vrijheid, een behoorlijk bestaan en de Vc-Men van de mens zullen ze gevieren, heb' dit wonder gewrocht. Ons dierbaar land, ons Amerika, is binnen zeer korte tijd omgevormd van een land van individualisme en -ms in zichzelf gekeerd isolationisme tot 'n land van 150 mil. zielen, dat eensgezind en één van wil het initiatief genomen heeft tot en zich volledig wijdt aan de meest idealistische en onzelfzuchtige economische hervorming welke de we reld nog ooit tevoren te aanschouwen heeft gekregen. Leiders van onze open bare mening en van onze regering heb ben deze en andere dergelijke plaatsen in Europa bezocht. Zij hebben kennis gemaakt met dit volk en hebben de verbazingwekkende vooruitgang ge zien welke door de mensen van dit grote, nijvere volk tot stand is ge bracht. Deze bezoekers gingen weer heen en keerden terug naar de zalen van ons Congres en naar hun eigen steden om overleg te plegen en nieuwe krachten te verzamelen door het contact met onze bodem en onze eigen mensen, waardoor al ons streven en voorberei dingen aan beide kanten van de At lantische Oceaan in vervulling konden gaan. En ik zeg U: Het was de geest van mannen zoals deze, welke de gedach ten van het Amerikaanse volk en van onze leiders vervulde, en waardoor al le vrijheidlievende volkeren over de gehele wereld een plan in het leven riepen dat zijns gelijke in de geschie denis niet kent. God geve dat wij de kracht zullen bezitten om deze pogingen te schragen en dat onze menselijke daden en ge dachten en de Uwe en van al de genen die onze toewijding aan de de mocratie delen, zich waardig zullen tonen -> het ideaal voor de verwe zenlijking wac on deze mannen ge vallen zijn.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1