Stad Vanport door water verzwolgen r Arabieren steken oude stad van Jeruzalem in brand VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7826 Wapenstilsiand door Arabieren aanvaard? Dffiêdag 1 Juni 1948 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Kolkende vloed greep mannen, vrouwen en kinderen PAULROBESONINDE OPPOSITIE Kerstens en Joekes naar Indonesië DALTON WEER BRITS MINISTER Besluit elf Indonesische politieke partijen Iraakse leger voor Tel Aviv De reis van Anthony van Kampen Nederland krijgt modernste seinwezen van Europa Kikker en mens springen even ver INHULDIGING OP. 6 SEPTEMBER A. ROLAND HOLST Millioenste bezoeker op Schiphol Teelt van biggen vrij WEERBERICHT fl BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgisonummer 449041 Directeur: J. Bij lama Wrnd. Hoofdredacteur W. Middelbeek Rayonred. C. A Dekkers HELDERSË (IIRWT TARIEVEN: Advertenties: 18 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertentie* („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.7#. De in de oorlog gebouwde stad Vanport is Zondag vernield door een watervloed veroorzaakt door 't over stromen van de Columbia. Van de 18.700 inwoners van de stad is een nog onbekend aantal verdronken. Gehele blokken van houten huizen van twee verdiepingen werden weg gespoeld en als wrakhout op elkaar gedreven. De stad lag ongeveer vijf meter be neden het waterpeil van de rivier, terwijl het water in de stad thans even hoog schijnt te staan als in de rivier. Mannen, vrouwen en kinderen wer den gegrepen door de kolkende water vloed, die zich een weg had gebroken door een spoordijk. Overlevenden ver telden, dat zij door het water wegge sleurd werden voordat zij wisten dat er sprake was van een overstroming. Honderden mensen zaten Zondagavond op de daken van de niet weggespoelde nuizen, wachtend tot zij door een of ender bootje zouden worden opgepikt. Mannen vormden levende kettingen, waarlangs vrouwen en kinderen in vei ligheid gebracht konden worden, terwijl steeds hoger golven door de straten spoelden, die de lichte huisjes van hun fundamenten scheurden en meevoerden in hun wilde stroom. Sirenegehuil was het eerste, dat de inwoners voor de losgebroken ramp waarschuwde. Honderden zochten een veilig heen komen bovenop de dijk, in afwachting van overbrenging naar Portland. An dere honderden echter bevonden zich plotseling opgesloten in de verdiepin gen der huizen of op de daken. De hou ten huizen dreven draaiend en kante lend mee op de woeste stroom als luci fersdoosjes of stootten tegen elkander op en werden versplinterd. Ouders moesten machteloos toezien hoe hun kinderen door het water van hen wer den weggesleurd. Een Rode Kruisman vertelde van een gezin, dat in een auto zat en dat als verlamd scheen door de aanblik van het aanrollende water. Massa's jammerende mensen liepen rond op de hogere gronden aan de rand van het overstroomde gebied, aan iedereen vragend naar vermiste familie leden. Vanport, dat tijdens de oorlog de tweede stad van Oregon was met een bevolking van hoofdzakelijk scheeps werfarbeiders, is gelegen ten noorden van Portland, in een kom, gevormd door de dijken van de grote weg, de spoorlijn en de rivier. 300 DODEN? Men gelooft, dat bij de overstroming van Vanport minstens 300 personen om het leven zijn gekomen. Men is thans bezig met het dreggingswerk, maar er zijn tot nu toe geen lijken opgehaald uit het thans rustige meer, dat de stad met een acht meter hoge watermassa overdekt. Voordat het water van de Columbia- rivier Zondag de dijken doorbrak, was medegedeeld, dat er geen gevaar te duchten was en dat men door mid del van sirenes voor eventueel gevaar 5'ou waarschuwen. Men verwacht, dat de rivier heden te Portland haar hoogste peil zal berei ken. De reddingsploegen van Vanport zijn" gewaarschuwd voor een eventuele nieuwe vloed. Later werden de werk zaamheden in verband met het was sende water gestaakt. President Truman der V.S. heeft het door overstroming geteisterde gebied in het Noord-Westen der Verenigde Staten tot „rampgebied" verklaard en bevel gegeven overgebleven oorlogs- voorraden voor hulp en wederopbouw te gebruiken. De president heeft zijn „diepste sympathie met de slachtoffers der overstroming" betuigd. De order van Truman geldt voor de len van de staten Washington, Oregon en Idaho. De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson is met verscheidene anderen verschenen voor het juridisch comité van de Amerikaanse Senaat om te protesteren tegen de wet van Mundt en Nixon, die tegen de communistische partij gericht is. Hij weigerde mee te delen, of hij lid was van de Ameri kaanse communistische partij. Hij voegde er aan toe, dat hij er de voor keur aan gaf naar de gevangenis te gaan, liever dan de betrokken vraag te beantwoorden. Voorts zei hij, dat naar zijn mening de leden van de communistische partij in de Verenigde Staten „schitterend werk hebben ver richt". „Negentien vooraanstaande Amerikanen krijgen gevangenisstraf, omdat zij weigerden te vertellen, of zij lid zijn van de communistische par tij en ik wil hen gezelschap houden", verklaarde Robeson. Hij verwees naar schrijvers uit Hollywood en anderen, die beschuldigd waren van ongehoor zaamheid aan het Congres, omdat zij soortgelijke vragen niet hebben willen beantwoorden voor de commissie tegen on-Amerikaanse activiteit. Paul Robeson deelde ook mee, dat zijn zoon opgevoed werd in de Sov jet-Unie en daar volledig verlost was van ras-vooroordelen. Ikzelf, voegde hij er aan toe, kon op Russische grond voor het eerst in mijn leven als een volwaardig mens rondlopen. Toen Robeson zijn verklaring af legde, barstte een applaus los, terwijl ook enige toeschouwers afkeurend sis ten. Senator Ferguson heeft naderhand aan journalisten meegedeeld, dat het comité zich nog moest beraden over het al dan niet instellen van een ver volging wegens ongehoorzaamheid te gen de zanger. Dr, Da Costa Gomez vraagt ontslag Naar het ANP verneemt heeft dr. M. F. da Costa Gomez, vertegenwoor diger van Curagao in Nederland, zijn ontslag als zodanig aangeboden, aan gezien hij van oordeel is, dat de nieu we wet op de staatsregeling van Cu- ragao niet duidelijk inhoudt, dat zijn Post als vertegenwoordiger op de be staande voet kan worden gehandhaafd. Dr. da Costa Gomez heeft in het be lang van een zuivere, formele duide lijkheid het juist geafcht zijn mandaat dienovereenkomstig thans ter beschik king te stellen. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Nederlandse regering de leden van de commissie van negen, die, zoals bekend, de Rondetafel-conferentie met Indonesië voor wat Nederland betreft voorbereidt, uitgenodigd om de federale conferentie te Bandoeng als waarnemers bij te wonen. Nu reeds kunnen wjj mededelen, dat de heer P Kerstens deze uitnodiging heeft aangenomen en dus binnenkort naar Indonesië zal vertrekken. Naar de heer Van der Goes van Naters ons mededeelde, zal hij tot zijn spijt in verband met de aanstaande verkie zingen van de uitnodiging geen ge bruik kunnen maken. Zijn partijge noot Joekes zal echter binnenkort naar Bandoeng reizen en hoopt dan kort voor de verkiezingen weer in Nederland terug te zijn, terwijl daar na prof. Logemann de heer Joekes op de conferentie in Bandoeng zal aflossen. Zoals bekend, bevindt de heer Stikker zich momenteel reeds in Indonesië. Prof. Romme deelde ons mede, dat, zodra hem de formele uitnodiging tot het reizen naar Bandoeng zal hebben bereikt, hij deze uitnodiging zal aan vaarden. De uitslag der Ttjechoslowaakse verkiezingen Het Tsjecho-Slowaakse parlement van Binnenlandse Zaken deelt nader de volgende definitieve uitslagen van de verkiezingen mede: In de 163 kiesdistricten van Bohemen, Moravië en Silezië: Opgekomen kiezers 5.454.301 Nationaal Front 4.929.250, d.i. 90% Blanco en ongeldige stemmen 525.051, d.i. 10% In de 81 kiesdistricten van Slowakije: Opgekomen kiezers 1.747.545 Nationaal Front 1.499.895, d.i. 86% Blanco en ongeldige stemmen 245.650, d.i. 14% Op het vliegveld Kemajoran te Batavia werd de Constellation PH-TDB gedoopt tot het vliegtuig „Batavia". De doop geschiedde in tegenwoordig heid van een 40-tal genodigden, door de burgemeester van Batavia, de heer R. Th. Praaning. Volgens uit Cairo binnengekomen Arabische berichten hebben de Ara bieren het voorstel van de Veilig heidsraad om het vuren in Palestina voor vier weken te staken reeds aangenomen en zal deze beslissing worden bekend gemaakt op de ver gadering van de Arabische Liga te Amman in Transjordanië. Het enige Arabische voorbehoud zou zijn, dat de Joden geen voordeel uit de toestand trekken en dat tijd wordt gegeven om de strijdkrachten op de hoogte te brengen. Uit Cairo wordt nader gemeld, dat de Egyptische premier op een pers conferentie heeft verklaard, dat het voorstel van de Veiligheidsraad waar schijnlijk zou worden aangenomen. Persoonlijk was hij voorstander van de wapenstilstand. Officieel wordt medegedeeld, dat dè voormalige Britse minister van Finan ciën, Hugh Dalton, die vorig jaar af trad, omdat hij ontijdig gegevens over de begroting aan een journalist had verstrekt, in de Britse regering terug keert als minister voor het Hertogdom Lancaster. Dit is „een ministeriële sine cure", die, aldus Reuter, dient om be langrijke ministeriële functies op an der gebied te dekken. In de laatste tijd was de minister voor Lancaster verant woordelijk voor de Britse zone in Duitsland, maar er wordt meegedeeld, dat de betrokken bewindsman deze taak niet meer zal vervullen. Dalton volgt Lord Pakenham op, die tot minister van Luchtvaart is be noemd. Normaliter verdient de minister voor Lancaster drieduizend pond sterling per jaar, maar als lid van de regering zal Dalton vijfduizend pond krijgen. Reuter meldt dat elf Indonesische po litieke partijen heden besloten hebben een nationaal front te vormen. Zij be sloten tevens een nationaal programma te ontwerpen, hetwelk aan president Soekarno zal worden voorgelegd. Keuter verneemt van Britse militaire zijde, dat de Arabieren de door hen veroverde Joodse oude stad van Jeru zalem in brand steken „als hygiëni sche maatregel". Dezelfde Britse bronnen delen tnee, dat ruim duizend non-combattanten uit de oude stad naar Katamon, ten zuidwes ten van Jeruzalem geëvacueerd zijn, terwijl honderdvijftig Joden aan het Rode Kruis zijn overgedragen en 350 als gevangenen naar Transjordanië zijn gevoerd. De toestand aan de fronten in Palestina is op grond van Joodse en Arabische mededelingen als volgt: Noordelijk front: Volgens een te Bag dad uitgegeven communiqué is het Iraakse leger minder dan acht km van Tel Aviv, de hoofdstad van Israël, ver wijderd. De Haganah deelt mede, dat zij drie dorpen nabij Nazareth heeft veroverd en dat Joodse vliegtuigen het Arabische dorp Saffoerye, ten noorden van Nazareth, hebben gebombardeerd. Joodse vliegtuigen hebben vijandelijke concentraties te Toelkarm, 25 km ten westen van Nabloes, gebombardeerd, alsmede Arabische stellingen te Biddoe en El Nabi Samweil, beide ongeveer acht km ten noordwesten van Jeruzalem Centraal front: Volgens een Iraaks communiqué is er zware schade toege bracht aan Joodse convooien op de weg Tel AvivJeruzalem. Een Joods woord voerder verklaarde, dat Joodse strijders orders van het Arabische legioen voor een nieuwe aanval op de Joodse wijken van Jeruzalem, welke in de afgelopen nacht zou plaats hebben, hebben onder schept. Jordaan-front: De Joden hebben de nederzetting Sjaar Hagolan, die onlangs opnieuw door de Arabieren werd ver overd, beschoten. De premier van Israël, David Ben Goerion, heeft de Joodse burgers van Jeruzalem Maandag meegedeeld, dat sterke strijdkrachten te land en in de lucht de stad binnenkort zouden ont zetten. Hij deed een beroep op hen stand te houden ondanks de val van de oude stad. nAGENLANG, ononderbroken, kruisen de schepen van de Koninklijke Nederlandse Marine, door de wateren van de Indone sische Archipel. Een moeilijke dienst, ver van het moederland, die veel van de manschappen vergt. Onze bijzondere medewer ker Anthony van Kampen, die als gast der Marine in Indonesië ver toeft, deelt ons mede, dat hij zo juist van een kruistocht langs Oost Sumatra is teruggekeerd. Hij bevond zich aan boord van de RP 133 onder commando van de lt. ter zee H. Dankelman, die nog onlangs bij K. B. van 12 Mei met het Bronzen Kruis werd on derscheiden. Over enkele dagen hopen wij een begin te kunnen maken met de publicatie van de boeiende serie reportages, die An thony van Kampen op deze tocht maakte. Inmiddels is hij weer aan een nieuwe reis begonnen. Per K.L.M. vertrok hij op 30 Mei uit Batavia naar Menado op Celebes, waar hij zich op een andere oor logsbodem zal inschepen, die een inspectietocht van drie weken door de Grote Oost gaat maken. Lijst onafhankelijk nationale groep Zoals gemeld zal de Onafhankelijk- Nationale Groep aan de komende ver kiezingen deelnemen met als lijstaan voerder: dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, Den Haag. Voorts komen op de candidatenlijst voor: N. W. van Hartingsveldt, Den Haag; ir. P. K. M. Steup, Den Haag; A. A. Ch. Bakker, Groningen; M R. Loze, Den Haag; mr. J. G. Steneker, Amsterdam; prof. dr. P. J. Enk, Gro ningen; mr. H. J. Ewoudt Vermeulen, Utrecht; A. Th. H. Winter, Den Haag; mevr. E. S. B. van de RoemerVare kamp, Den Haag; drs. W. A. Veen- hoven, Den Haag; J. C. de Vos, Den Haag; H. J. Schmidt, Den Haag; C. Poortman, Rijswijk (Z.-H.); dr. J. Schouten, Den Haag; drs. P. Cool, Den Haag; ir. W O. Thaarup van Tienen, Den Haag; W. Belonje, Bussum; H. Slurink, Aerdenhout en G. L. Tichel man, Overveen (N-H). De generaal buiten dienst, H. H. Winkelman, heeft het bestuur van de partij doen weten, dat hij is terug gekomen op zijn aanvankelijk voor nemen om gehoor te geven aan het verzoek zich beschikbaar te stellen als lijstaanvoerder bij de a.s. tussentijdse verkiezing. De voornaamste reden hiervoor is, dat hij geen Kamerzetel wenst te bezetten Synode der Evang. Lutherse Kerk Dezer dagen vergaderde de Synode der Evangelisch Lutherse kerk te Am sterdam. Tot voorzitter werd gekozen ds J P van Heest. Er werden enige benoemingen gedaan. Uit het verslag van de curatoren van het theologisch seminarium bleek, dat 11 studenten zich op het predik-ambt toeleggen. Nadat verschillende huishoudelijke zaken waren afgedaan, behandelde de commissie voor de kerkorde haar rap port, dat nieuwe perspectieven opent voor het kerkelijk samenleven. Als basis voor de kerkorde werd het rap port der Lutherse Wereldconferentie te Lund aanvaard. Men besloot over te gaan tot het uit geven van een Evangelisch Luthers weekblad, dat onder redactie zal ko men van de hoogleraren der commis sie voor de kerkorde. HANDEL IN VERDOVENDE MIDDELEN. De Maastrichtse recherche heeft Za terdag drie personen aangehouden, die trachtten tubes morfine te verkopen. Men slaagde erin dertig tubes van dit gevaarlijke verdovende goedje in be slag te nemen. Treinen weer op volle snelheid Op een bijeenkomst van afgestu deerde M.T.S.-ers te Eindhoven heeft de heer J. H. C. v. d. Lip tijdens een lezing met lichtbeelden meegedeeld, dat de N.S. plannen hebben om in de nabije toekomst een radicale wijzi ging in het Nederlandse seinwezen aan te brengen. Door deze plannen zal Nederland naast Amerika de eerste plaats op dit gebied innemen. Er komt een vol ledige electrificatie van het seinwe zen. De mechanische armseinen zul len worden vervangen door lichtsei nen, het automatisch blokstelsel zal op alle baanvakken worden inge voerd. Eén man zal dan in staat zijn c m eap heel emplacement met wissels en seinen te bedienen. De Alkmaarse Machinefabriek in samenwerking met de N.V. Philips is bezig de benodig de toestellen te produceren. De eerste proefnemingen zullen op enkele baan vakken worden gehouden en wat de stationsbeveiliging betreft, zal 's-Her- togenbosch waarschijnlijk het eerste station zijn, dat met de nieuwe toe stellen zal worden uitgerust. Voorts deelde de heer v. d. Lip mede, dat de N.S. van plan zijn de maximale snelheid der treinen tot 120 km op te voeren, dus tot het vooroorlogse peil. In de toekomst hoopt men de snelheid nog tot 140 km per uur te verhogen. De waardige „Times" beklaagde zich er dezer dagen over, dat in Engeland, trouwens in het gehele Gemenebest, zo weinig belangstelling bestond voor de.... kikker. In de schilderkunst b.v. werd alle aandacht aan paarden, hon den, dode visjes op schalen enz. ge schonken, maar de kikvors werd mnar zelden geschilderd. Zie dan eens naar Amerika, ver zuchtte het serieuze Britse blad, daar wordt de kikker tenminste ,gewaar- deerd. In Californië waren onlangs niet minder dan 10.000 van die diertjes bij elkaar gebracht om te zien dat Helio- trope (zo heette die vermaarde kik vors) kampioen op de kikkersprong werd met een sprong van liefst 3.48 meter. Hij won deze „hoogste prijs" voor zijn eigenaars, die hem twee da ger. tevoren voor 200 dollar hadden ge kocht. Officiële gegevens, aldus de „Times" vermelden geen wereldrecord voor een „menselijke kikkersprong" (zonder aanloop), maar het is beslist aan enige twijfel onderhevig, of een menselijk wezen een sprong als Heliotrope zou kunnen maken. Een der Times-lezers „nam dit niet" en prompt schreef hij het blad een brief, waarin hij mede deelde, dat Heliotrope wel de eer van de grootste sprong had, maar dat hij de mens slechts 3 mm had geslagen; in 1904 won Ray Ewry, een Amerikaans houder van 8 Olympische titels, de „sprong-zonder-aanloop" met 3.477 me ter tijdens de Olympische Spelen te ést. Louis. De mens behoeft dus gelukkig nog niet veel onder te doen voor de kleine kikker! Op 21 September intocht in Den Haag (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, zou het in de bedoeling liggen, dat H.M. de Konin gin op Zaterdag 4 September a.s. af stand zal doen van de troon. De inhuldiging van H.K.H. de Prinses-Regentes tot Koningin zou gesteld zijn op Maandag 6 Septem ber in de Nieuwe Kerk te Amster dam. Koningin Wilhelmina zou het voor nemen hebben enige dagen vóór-haar troonsafstand, n.1. op 30 Augustus, naar de hoofdstad te komen. Op 21 September zou Prinses Ju- liana dan als Koningin, haar intocht in 's-Gravenhage houden. Gaat college van Rijksbemiddelaars verdwijnen? Te 's Hertogenbosch kwamen de le den van de Nederlandse Kath. bond van brood-, koek- en banketbakkers en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers in vergadering bijeen. Op de eerste dag voerde de voorzitter van de katholieke arbeidersbeweging, de heer A. C. de Bruyn, het voord. Hij zeide o.m., dat het niet onredelijk is aan te nemen, dat binnen afzienbare tijd een wets ontwerp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisaties bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, hetgeen bete kent, dat het college van rijksbemidde laars in de huidige vorm gaat verdwij nen. In plaats hiervan komt een sociaal economische raad, waarin zowel over heid als de centrale organisaties zitting hebben. De raad moet de verordenin gen op het gebied van de lonen en ar beidsvoorwaarden goedkeuren. De be trokken minister alleen kan de beslui ten vernietigen. bekroond met .Huygens-prij# Zondag is de dichter A. Roland Holst ter gelegenheid van zijn 60e verjaardag op een zeer druk be zochte receptie in de Sociëteit „De Koepel" te Amsterdam gehuldigd. Bjj ontstentenis van de voorzitter van de vereniging van Letterkundi gen, Victor van Vriesland, sprak de dichter J. Engelman de huldigings rede uit, waarin hjj in hartelijke woorden de kwaliteiten van Roland Holst als dichter en vriend naar vo ren bracht. Als geschenk van zijn vele vrienden en bewonderaars overhandigde hij de jubilaris een bedrag, dat hem in staat zal stellen een buitenlandse reis te maken. Vervolgens sprak mr. Reinink, se cretaris-generaal van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die de waardering van de regering overbracht en mededeelde, dat de regering opdracht heeft gege ven aan de schilder Willink om een portret van Roland Holst te maken, ter plaasing in een openbaar gebouw. Het woord werd hierna nog gevoerd door dr. Ph. Idenburg, als voorzitter van de Maatschappij voor Letterkunde en door de schrijfster Jo de Wit, die de zojuist uitgekomen bundel opstel len over de dichter Roland Holst overhandigde. Dr. J. Hulsker, hoofd van de afde ling Kunstzaken van de gemeente 's-Gravenhage, bracht vervolgens de gelukwensen van het Haagse gemeen te-bestuur over en deelde mede, dat het bestuur van de Jan Campertstich- ting eenstemmig heeft besloten de Canstantijn Huygensprijs (de Haagse prijs voor meesterschap, groot f 2000,-) aan Roland Holst toe te kennen. Nadat ook de dichter Keuls nog har telijke woorden had gesproken, wal het woord aan Roland Holst zelf, die zijn dank betuigde voor de hem be wezen hulde in een rede, waarin hij de achtergrond van zijn werk en le venshouding belichtte. Tegenover zijn afkeer van de actualiteit stelde hij zijn liefde voor de werkelijkheid (niet te verwarren met actualiteit). Hij zeide het als een tekortkoming van zijn werk te voelen, dat hierin de somberheid over de wereld en de ac tualiteit zijn liefde voor het leven en de werkelijkheid wel eens teveel heeft overstemd. De millioenste bezoeker van Schip hol was de heer Pauw uit Amsterdam, die Zondagmiddag met vrouw en doch tertje een bezoek bracht aan de lucht haven, die 22 maanden geleden 26 Juli 1946 weer voor het publiek werd opengesteld. Een standaardwerk over Amsterdam, het jubileumwerk over de geschiedenis van de KLM als mede een retourvlucht op een der bin nenlandse lijnen en een z.g. „overnight bag" met smakelijke inhoud werden hem respectievelijk namens de gemeen te Amsterdam, de KLM en de Ameri can Overseas Airlines aangeboden. Als bijzonderheid kan gemeld wor den, dat de heer Pauw, die vóór de oorlog in het restaurantbedrijf van de KLM op Schiphol werkzaam was, te vens kwam informeren of bij de ope ning van het nieuwe restaurant in het stationsgebouw, de KLM wederom van zijn diensten gebruik zou willen en kunnen maken. Op advies van het bestuur van de Stichting voor de Landbouw wordt 't toewijzingenstelsel voor fokzeugen binnenkort ingetrokken. Hierdoor kan dus iedere akkerbouwer, in tegenstel ling met de afgelopen jaren, een fok- zeug op zijn bedrijf aanhouden en biggen telen. Ongetwijfeld zal over 'n half jaar het aantal biggen aanmerke lijk groter zijn, waardoor er kans is, dat de prijs van biggen, die de laat ste tijd abnormaal hoog was, aanmer kelijk zal dalen. BENELUX-LANDEN STELLEN SOCIALE COMMISSIE IN. (Van onze Haagse redacteur) Ter behandeling van de sociale vraagstukken, die in Benelux-verband kunnen rijzen, zal een sociale commis sie worden ingesteld van de Raad van de Economische Unie. Er wordt naar gestreefd een verge lijkend overzicht te verkrijgen van het loonpeil in Nederland, België en Luxemburg, alsmede van de sociale lasten. DE NED. KAMPIOENSCHAPPEN OP DE WEG. Naar wjj vernemen, hebben onge veer 200 amateurs en 100 profes sionals ingeschreven voor de natio nale kampioenschappen op de weg, die 13 Juni a.s. te Valkenburg wor den. Vrijwel alle prominente renner* zullen van de partij zijn. Weersverwachting, geldig tot he denavond: NU EN DAN REGEN. Meest matige wind tussen Zuid oost en Zuidwest. Nu en dan regen, hier en daar met onweer, vrij koel.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1