ZWART! SCHADUW im am ml om door J. D. v. Extur^ HET FINSE VOLK GEWEND AAN STRIJD D HET BOEK VOOR MOEDER i II II PE(R)STERIJ Van nabij en verre Wu In 1949 herziening der sociale verzekering HANS NESNA: Kijk niet naar de wolken voor ze de zon verduisteren" LUISTEREN NAAR.... EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA HELSINKI, Mei. De politieke hemel van Finland is zo stralend blauw van louter licht, dat het gevaarlUk is erin te kijken! Een ieder is opge wekt, iedereen spreekt hier over de snel naderende zomer en ieder een zwijgt hardnekkig over de politiek. En dat, terwijl de Rijks dagverkiezingen zowat voor de deur staan! Maar in de lach en de zonnige blijheid ligt de ernst van het Finse volk verborgen en uit zijn zwijgzaamheid spreekt zijn stugge wil dat niets veranderen zal en hem niets ontnomen zal worden van zijn duur betaalde onafhankelijkheid. Alles moge de Finnen tegenlopen, maar zo is ongeveer hun opvatting niets is in staat en niets mag in staat zijn hun het geloof in het behoud van de vrede en hun onafhankelijkheid te doen verliezen. Een ieder weet wel, dat er dreigende wolken zijn, maar waarom ernaar te kijken zolang zjj de zon nog niet verduisteren? UET vrije Finland is uit een gewel dige draaikolk van kwellingen en vernederingen omhoog gekomen, een geer bloedige draaikolk ook, maar juist hieruit heeft het zijn kracht en moed ontvangen. Krijgt men een Fin zover, dat hij over politiek begint te spreken, dan zal hij nooit verzuimen aan het actuele een groot brok historie vooraf te laten gaan: dan passeren eerst de eeuwen onder het juk van Zweden de revue, daarna de eeuw on der de Russische Tsaren, om tenslot te te komen tot de grote strijd om de bevrijding in 1818 en van hieruit gaat hij dan, langs vele paden, het terrein der actuele problemen verkennen. Het gaat altijd bij de Finnen om het „zijn" of „niet zijn". Zij hebben altijd op de wip gezeten, nu eens behorend tot Zweden, dan weer tot Rusland, maar steeds beide vrezend. Het was de grootste illusie van het» bevrijde Finland om de uiterste Noord-Ooste lijke punt der Westerse beschaving te gaan vormen. Het was bereid Rusland politiek en cultureel de rug toe te ke ren. Doeh de winteroorlog van 1939 1940 en de laatste nederlaag aan de zijde der Duitsers tegen de Russen, heeft hun doen voelen dat dit niet mogelijk is. Over heel Finland ligt onmisken baar de schaduw van het rode Rus land. En ook de felste tegenstanders van het (Russische) communisme keu ren het vriendschapspact met Moskou geed zelfs al weet niemand precies wat er in staat. ILLEGALE GROEPEN. Ik hoorde van verschillende kanten vertellen, dat zich reeds overal in dit land illegale groepen gevormd heb ben, om gereed te zijn voor een nieu we strijd tegen Rusland. Dit is on controleerbaar, doch zeer waarschijn lijk want eeuwenlang hebben de Finnen illegale bewegingen gevormd tegen hun onderdrukkers. En Rus programma voor hedenavond HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten 6, 8 en 11 uur AVRO: 6,50 Tom Erich (piano) 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 ,.Hoe kunnen de suikerzieken worden geholpen?" 7,15 Sopraan en piano 7,45 Niwin-klanken 7,50 Rubriek van de Wederopbouw 8,15 Bonte Dinsdagavondtrein (Het Theater Plezier) 9,30 Contact 10,15 Buiten lands overzicht 10,30 New London String Ensemble 11,15 Londen onder de loupe 11,30 Mathis der Maler HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur KRO: 6,20 Sport- praatje 6,30 Gramofoonplaten 7,15 Weense specialiteiten 7,45 Katholieke jongeren 8,05 De gewone man 8,12 Radio Philharmonisch orkest 10,45 Avondgebed 11,15 Avondconcert (gr pl) programma voor woensdag HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 'en 11 uur VARA: 7,30 Orkest Guus Deloof 8,18' Gramofoon platen 8,50 Voor de huisvrouw 9,00 Operette-programma 9,30 Grabriel Faure (gr pl) VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,20 Onze keuken 10,30 Als de stofzuiger zwijgt 11,00 Gramofoonplaten 12,op Omroep-Orkest 12,30 Weer- praatje 12,33 Voor het platteland 12,38 Vervolg Omroep-Orkest 1,20 Jan Cor- duwener 1,40 Gramofoonplaten 2,40 Gesproken portretten 2,15 Omroep- Kamer-orkest 3.00 En dat allemaal om een mummie 3,30 De Regenboog 4,00 De Roodborstjes 4,15 Het stond in de krant 4,45 Vragen staat vrij 5,15 Gra. mofoonplaten 5,30 Maatschappelijk werk 5,35 Orgel (Cor Steyn) 6,20 Gramofoonplaten 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 Geleide economie en de mocratie 7,15 Silvestre-kwartet VP RO: 730 Wouter van Maaslandt 7,40 Jeugdnieuws 7,45 Lezen In de Bijbel VARA: 8,20 Residentie-orkest 9,05 Schuldig of onschuldig 9,12 De Come- dian Hamonists 9,25 Onderwereld (hoor spel) 10,10 The Ramblers 10,45 Van beek tot boek 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM IIt 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 én 11 uur NCRV: 7,15 Reveille 7,45 Een woord voor de dag 8,15 Gewijde muziek 8,30 Gramofoon platen 9,00 Ochtendbezoek bij jonge zieken (gr pl) 9,30 Waterstanden 9,33 Gramofoonplaten 10,30 Morgendienst 11,00 Jubileum-vergadering Chr, Boeren- en Tuindersbond in Nederland 12,15 Harmonie-muzlek 12,30 Weeroverzicht 12,33 Cello en orgel 12,55 Het Prot. In terkerkelijk Thuisfront 1.15 Cyclus: „Van Ramsau tot Ravel 1,50 Gramo foonplaten 2,00 Jaarvergadering van de Bond van Gereformeerde Vrouwenver- •mgingen 3,15 Gramofoonplaten 3,45 Geurende tuinplanten 4,15 Voor onza jongens en meisjes 5,30 Pianoduo 5,45 Volkskunst ln Indonesië 6,00 Onze Nederlandse koren 6,30 Het bevolkings vraagstuk in Nederland 7,15 Het nieuws uit Indië 7,30 Het actueel geluid 7,45 Het Nederlands Kamerkoor 8,05 God in ons leven 9,20 Radio Philharmonisch Orkest 10,45 Avondoverdenking 11,15 Orgel (gr pl) 11,45 Slotaccoord De bekende schrijver Hans Nessa maakt voor ons blad een reis door de Scandinavische landen. In bijgaand artikel vertelt hij van de moeilijkheden van het dappere Finse volk en van de wijze, waarop het zich, in uitzicht van de in begin Juni te houden verkiezingen, gedraagt. land weet dit! Stalin, die zelf in zijn jonge jaren herhaaldelijk een toe vluchtsoord gezocht en ook gevonden heeft in het voor Russische revolu- tionnairen onder het Tzaren-regiem altijd gastvrije land, kent de geschied denis van dit strijdbare en onver moeibare volk van A tot Z. Hij heeft zelfs indertijd zijn bewondering voor de Finnen niet onder stoelen of ban ken gestoken. Dat de Russen West- Karelië terug wilden hebben, was in dertijd een bittere pil voor de Finnen, dat zij de havenstad Petsamo moes ten afstaan eveneens. Nu is er een groot brok van hun landkaart af en moeten zij tevreden zijn met hetgeen zij nog bezitten: hun zelfstandigheid. Is deze slechts schijn? Een bitter ge stemde zegt: wij moeten toch doen wat Stalin en Molotov voorschrijven. Maar de optimist zegt: „wat wij heb ben, hebben wij nog" en „morgen gaat de zon weer op". Een merkwaardig volk! Een volk, dat een geweldige schat aan oer-oude lis- deren bezit, het Finse heldenepos, de Kalewala. Vaarin de strijders bezongen v/orden die in bloedige gevechten on dergingen voor de vrijheid.... Het zijn deze liederen geweest, die het Finse volk van nu tot .een eenheid hebben saamgebundeld. Zij gaven de Finnen niet alleen hun taal, doch deden bij her, ook. na uren van wanhoop, het be wustzijn van saamhorigheid opvlam men. Bij de aanstaande verkiezingen ver wacht men ook nu weer een opvlam men van deze geest; men rekent wel iswaar niet, wat het aantal stemmen betreft, op een nederlaag der commu nisten, doch men verwacht, dat de politiek-onverschilligen thans zullen weten wat hun plicht is en hun stem tegen de communisten zullen uitbren gen. Ik heb in Finse steden de oude volksliederen horen zingen in cabarets, door een publiek, dat reeds bij de eer ste strophen wild van geestdrift was.. DE RIJKSDAG. De Finse Rijksdag bestaat uit 200 af gevaardigden, waarvan de sociaal-demo craten 50, de communisten 59, de Agra rische Partij 48 en de Zweedse Volks partij 13 zetels innemen. De rest wordt ingenomen door een groep kleine par tijen. De zogenaamde groen-rode rege ring steunt vooral op haar buitenlandse politiek (de verhouding tot Rusland) doch heeft op elk ander terrein een sterke oppositie tegenover zich, welke uit vrijwel alle partijen met uitzon dering van de communisten 'gevormd wordt. M.emand verwacht en niemand verlangt dat de aanstaande verkiezin gen grote veranderingen in de constel latie der regering zullen brengen; het nauwelijks uitgesproken devies is: geen toenadering tot, doch ook geen verwij dering van Rusland. Met andere woor den: verder leven op de basis van het „vriendschapsverdrag" met Moskou, zo lang dit mogelijk blijkt. (Nadruk verboden). door Jan Dirk van Ext«r MrnliM IDJ. 76. De havenknecht van de ver huurder)] wordt ook ondervraagd. „Zo, dus U moet iemand hebben, die hen gels bij zich had? En U weet niet hoe die eruit ziet? Er zijn hier het laatste half uur wel twintig mensen geweest met hengels, die een bootje huurden". De Rat begrijpt dat hij hiermee niet veel opschiet, hij zal zelf op onder zoek moeten gaan. De Lange weet r.iet welk een opschudding hij heeft veroorzaakt en al wist hij het wel, dan trok hij er zich nog niets van aan. Hij geniet van zijn tochtje en zoekt een rustig plekje op, vanwaar hij iedereen, die naar het viswater wil roeien, voor bij moet zien gaan. Nog geen nieuwe ziekenfondswet (Van onze Haagse redecteur) DEN HAAG, Mei. Het ministerie van Sociale Zaken streeft ernaar, zo vernemen wij, in 1949 een aantal wets ontwerpen tot herziening van de so ciale verzekering bij de Staten-Gene- raal in te dienen. Sinds geruime tijd bestaat het plan, de sociale verzekering ingrijpend te hervormen. De commissie-Van Rhijn heeft deze zaken bestudeerd en in haar reeds gepubliceerde rapport een aan tal nieuwe regelingen voorgesteld. Het was de wens van de minister, dat het rapport een algemene discussie zou gaan uitlokken. 'Met deze uitwisseling van meningen is uiteraard enige tijd gemoeid, zodat de regelingen, die daar voor in aanmerking komen, niet vóór 1949 in de vorm van wetsontwerpen te verwachten zijn. De voorbereiding van een nieuwe ziekenfondswet verkeert nog niet in 'n zodanig stadium, dat het wetsontwerp spoedig kan worden ingediend. Wel was die voorbereiding ver gevorderd, maar meningsverschillen zijn gerezen, die nader beraad noodzakelijk maken. UITGAVE VAN DE C.V. UITGEVERIJ v/h. C. DE BOER Jr. TE AMSTERDAM. Een boek voor zorgen van Moeder strekken zich nog Moeder moet wel'over vele andere terreinen uit. Mevr. A, M, Beernink-Trip vertelt van zui geling, kleuter en schoolkind, de arts J. C. Bentrop spreekt over de gezond heidszorg, dr. Joh. Salomonson geeft een uitvoerig overzicht van de le venstijdperken der vrouw, Sis Heij- tier geeft raad bij de opvoeding van (Hamametis creme) JU Uw huid zuiver' 'n veelzijdige uit gave zijn, want Moeder is niet al leen de centrale figuur, de alles begrijpende, alles ver gevende, alles regelende, die in haar belangeloze liefde voor. alle moeilijk heden een uitweg moet zoeken om liet normale en het afwijkende kind, man en kinderen een gelukkig gezins j Mevr. mr. M. Fentener van Vlissingen- Hugenholtz wijst de weg aan haar, die 1 lip bij de opvoeding harer kinderen nodig hebben. Mevr. Potharst-Gim- berg geeft leiding bij de litteratuur- keuze, bij de feesten, de vacantie en de ontspanning, A. A. Fokker behan delt de kinderspelen, A. Pleysier de gevaren der gezelligheid, mej. F. A. C. van den Bosch, de huisdieren, L. Quant en A. J. Herwig resp. de tuinen en de bloemen en planten, waarna n:evr. C. Frankfort-Kloots over kle ding en kledingversiering spreekt. Uit dit alles blijkt niet alleen welk een sl<^ van uiterst deskundigen aan dit standaardwerk hebben meege werkt, maar hierdoor komt ook uit, c'at een goede vrouw en moeder dage lijks voor een zo veelzijdige taak staat, dat wetenschappelijke voorlichting in populaire vorm haar niet anders dan uiterst welkom kan zijn. Het kloeke boek, dat door tekenin gen en bladomslag van Bach Schuur - mans en niet het minst door de kunst zinnige opvatting van de uitgeefster, een keurig verzorgde uitgave is ge worden, is een standaardwerk, dat door de behandeling van vraagstukken in elk levenstijdperk voor jonge zo vel als oudere moeders een uiterst welkom geschenk zal zijn. Wie vrouw en moeder voor haar opofferende liefde wil eren en haar zware taak door deskundige voorlich ting wil verlichten, moet haar dit voortreffelijke boek schenken. Niet al leen zij, maar het gehele gezin zal daarvan de zegenrijke gevolgen onder vinden. Tj. Ad. leven te schenken, zij is de spil waar alles om draait, de vrouw, die een epen oog moet hebben voor de schier talloze problemen, die haar elke dag weer gesteld worden op zo velerlei ge bied en waarop zij vaak intuïtief door alle klippen-heen de juiste koers weet te vinden. Dit kloeke boek wil haar daarbij terzijde staan. Het is een encyclopae- die geworden, welke zij maar heeft op te slaan om de beste voorlichting te kunnen krijgen welke specialisten op elk gebied haar kunnen geven. Mevrouw C. E. Potharst-Gimberg heeft daarvoor een groep zeer bekwa me medewerkers gevonden. Ir. J. Piets behandelt het vraagstuk van de wo ning en haar inrichting, J. Polak-Kiek het onderdeel van het huis en het huis houdelijk beheer. Mevrouw Potharst doceert het belangrijke keukenvraag- stuk, A. Pleysier wijdt uitvoerig uit over het gelukkige gezin, Martine Wittop Koning verzorgt het vraagstuk over de voeding en het zeer veelzij dige probleem „Moeder en dochter, vader en zoon" wordt door mevr. O. van Andel-Ripke aangesneden. Daarmee zijn we er nog lang niet want we zeiden het reeds de 105. Pim, die zich in de kist met vlaggen van professor Extomini ver borgen heeft, is van vermoeidheid in slaap gevallen, maar in zijn slaap heeft de arme hond zo gewoeld dat hij helemaal in de vlaggen verward is ge raakt. En nu doet de professor de kist open cn wil de vlag pakken, die bo venop moet liggen. Met een schok schrikt Pim wakker. 106. De vlaggen zijn allemaal met eikaar verbonden door een touw en de professor wil ze er langzaam uittrek ken om ze aan het publiek te laten zien. Maar Pim ziet geen kans om zich te bevrijden. Hij heeft zich om en om gedraaid en zit zo in de vlaggen ver ward, dat hij met een ruk meegetrok ken wordt en plotseling zien de toe schouwers een hondje uit de kist te voorschijn komen. „Hoera!" roept iedereen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Mei. Nu veldmaar schalk Smuts als minister-president van Zuicj-Afrika is afgetreden en dr Daniel Malan, leider van de Zuidafri- kaanse nationalisten, met de vorming van een nieuwe regering is belast, rijst de vraag, of de gelegenheid voor de Nederlanders om naar Zuid-Afrika te emigreren, beperkt zal worden. Dr. Malan is namelijk een tegenstander van de tot dusverre gevolgde immigra tie-politiek. Het staat thans evenwel nog geens zins vast, of en in hoeverre de moge lijkheid om zich in Zuid-Afrika te ves tigen, zal verdwijnen. Bij het Zuid- Afrikaanse gezantschap is hiervan al thans nog niets bekend. De immigratie betreft een beleidskwestie en de ge zant zal dus moeten* afwachten, wat hieromtrent in de naaste toekomst be slist zal worden. In een zitting van de perszuiverings- ccmmissie heeft de getuige-deskundige mi. Haarsma Buma geadviseerd de naam van 't Algemeen Handelsblad voor de tijd van tien jaar te verbieden. De R.K. Volkskrant schreef naar aan leiding van deze eis o.m. het volgende: Zo, en nu is dan, net nadat mr. Plan ten, de directeur van het Algemeen Handelsblad weer is teruggezuiverd, tegen dat eerbiedwaardige Nederlandse dagblad, dat in zijn 121ste jaargang loopt, een naamsverbod van tien jaar geëist. Waarom? Soms om de eis tegen De Telegraaf van dertig jaar wat gezel schap te geven? Of omdat de vorige week plotseling ontdekt is, dat de stukjes van Max Blokzijl, de enige geëxecuteerde Nazipenneslaaf, er elke week in verschenen? Dans Wachten ve met belangstelling af wat het „Vrije" Volk nog boven zijn moderne kop hangt en wat de Nieuwe Rotterdamse Cou rant, die twee jaar lang Nationaal heette, nog beleven kan. Met dat al :s het langzamerhand zo, dat de perszui vering die van paskwil tot tragedie is geworden, en van tragedie tot schan daal, nu alleen nog maar belachelijk ?s. Laat de perszuivering nu eindelijk eens ophouden met zanikken en de illegale bladen de beloofde zetmachines verschaffen en aan de gehele pers het zozeer verlangde rotatiepapier om echte kranten te maken. Laten de heren „des kundigen", van wie sommigen grote moeite zouden hebben een baantje nis jongste verslaggever ie krijgen, de voogdij over het Nederlandse volk, dat na vijf jaar oorlog en drie jaar vrede nu waarachtig wel weet wat het wenst te lezen en wat niet, maar laten varen. Want het is allang zoals het was: -ie goede bladen gaan goed, en de Och tendpost en het Dagblad gaan ten gronde. TINNEGIETER (Gecertificeerd) 67 Inspecteur Beekman las het verslag; tweemaal en glimlachte tevreden. De Rat was in de val gelopen, de reporter had nog voor het ochtendblad een gedetailleerd verslag kunnen opnemen en de scherpe critiek, welke de politie-autoriteiten in de hoofdstad de laatste weken van meerdere zijden te horen hadden gekregen, zou door dit succesvol optreden voorlopig wel tot zwijgen gebracht zijn. Aan het station Driebergen kocht hij van een langs de trein gaande A.K.O.-jongen het ochtendblad van „De Amsterdammer" en constateerde, dat daarin nog niets van het nachtelijk avontuur was opgenomen. HOOFDSTUK XX. Mevrouw Jansen. Inspecteur Beekman liep in de stralende voorjaarsmorgen het station uit en wandelde door de drukke straten van de geteisterde Gelderse hoofdstad naar de Rijnkade, waar hij op nummero 79 een kleine rentenierswoning vond. Tussen zijdelings opgenomen tulen gordijntjes stonden wat potten met geraniums voor de ramen en een cyperse poes op de vensterbank likte aan haar poot en streek er vervolgens mee over haar rechter oor alsof zij nog geen tjjd had gevonden zich eeder te wassen. Op een koperen naambordje stond G. Pronk Jzn. gegraveerd ea de inspec teur keek nog eens goed naar het huisnummer om te zien of hij zich niet vergist had. Uit het bovenraam van een naastgelegen huis werd door een vrouw van ongeveer veertig jaar een deken uitgeklopt en de inspecteur keek misprij zend naar boven, toen een wolk van pluisjes en stofjes op zijn keurige uni form dwarrelde. Hij trok aan de bel van de rentenierswoning met het gevolg, dat de deur even later door een ongeveer zestienjarig daghitje werd geopend, dat met opgestroopte mouwen verwonderd naar de geuniformde bezoeker keek. „Woont hier meneer Lagerman?" vroeg de inspecteur. Het meisje schoof met een natte hand een haarpiekje weg, dat over haar rechteroor was gevallen. „Wat zeit U?" „Meneer Lagerman," herhaalde de inspecteur ongeduldig. De ogen van het meisje gingen verbaasd naar het naambordje op de half open gehouden deur. „Hier woont Pronk," zei ze en ze keek een beetje verwijtend naar de be zoeker alsof ze zeggen wilde, dat hij dat toch ook zelf wel had kunnen lezen. „Woont hier niemand anders?" Het daghitje schudde sprakeloos het hoofd. „Heeft hier dan misschien een meneer Lagerman gewoond?" „Weet ik niet." Inspecteur Beekman zuchtte. „Wie is meneer Pronk?" vroeg hij. „Is meneer thuis?" „Wou U 'm spreken?" „Ja natuurlijk." „Komp 'r dan maar effetjes in! 'k Zal 's kijken of ie in de tuin is." De inspecteur stapte binnen en de gedienstige liep met haastige stappen het gangetje door, deed de achterdeur open en keek speurend naar buiten. „Ben U daar. Pronk?" „Ja, wat is 't er?" „D'r is iemand om U te spreke." „Wie is 't?" „Weet ik 't? 't Lijkent wel 'n smeris. Komp u nou?" „Ja, ik kom." „Ie kompt," zei het meisje zich naar de bezoeker kerend. Ze gaf hem een vluchtig knikj- en liep haar keukentje binnen. (Wordt vervolgd). Bij K.B. is bepaald, dat geen belasting is verschuldigd voor motorrijtui gen, gehouden door invaliden of gebrekkigen en uitsluitend gebezigd tot hun persoonlijk vervoer. xIn de haven van Harlin- gen worden op het ogenblik ongeveer 2500 ton aardappelen verscheept naar de Engelse bezettingszone in Duitsland. Deze hoeveelheid is een gedeelte van de 100.000 ton, die Engeland van Ne derland heeft gekocht. De voor de En gelse zóne bestemde aardappelen wor den vervoerd naar Bremen en Ham burg. xEen Zweeds smaldeel is in Amsterdam aangekomen, waar het korte tijd zal blijven. xNaar alle waar schijnlijkheid zal de nieuwe Fokker Vliegtuigenfabriek op Sel'i^hol worden gevestigd. xHet Groninger tribu naal adviseerde in de zaak tegen de ex-commissaris van de provincie Gro ningen C. F. Staargaard, een interne ring van 5 jaar met aftrek en ver beurdverklaring van 25.000, alsmede ontzetting uit de beide kiesrechten. De president kwalificeerde hem als één der zwaarste politieke delinquenten van Groningen. xIn de omgeving van Bergen (België) zijn verscheidene ge vallen van typhus geconstateerd. De geneeskundige dienst heeft de inwo ners van deze streek verzocht het wa ter voor het gebruik te koken. Te Eupen zijn verscheidene melkkoeien aan vee- typhus bezweken. xEen grote me nigte heeft president Benesj voor zijn buitenverblijf toegejuicht, toen hij op zijn verjaardag in de tuin verscheen. De Amerikaanse ambassadeur bracht hem een bezoek van een uur. xIn Australië heeft een zekere Brown het wereldrecord „Marathon-touwtje-sprin gen" verbeterd door zonder onderbre king 2130 sprongen te doen in 1 uur, 50 minuten en 15 seconden. Het vo rige record was 2010 sprongen.x— Zweden heeft grootse plannen voor de viering van de negentigste verjaardag van koning Gustaaf op 16 Juni. Er zal ook een optocht door Stockholm wor den gehouden, waaraan de koning zelf en vele leden van de koninklijke fami lie zullen deelnemen. xMac Arthur heeft de Senaatscommissie voor de toewijzingen, die de generaal persoon lijk wilde ontbieden om een verkla ring af te leggen over de toestand in het Verre Oosten, geantwoord, dat hij niet zou komen, aangezien zijn terug keer misschien verkeerd zou wor den begrepen in verband met de presidentsverkiezingen. xDe Bul gaarse ministerraad heeft besloten, alle mineralen, zowel onder als boven de grond, tot staatseigendom te verklaren. xEen onderwijzer te Wingene (W. Vlaanderen) heeft met zijn klas jacht gemaakt op coloradokevers en er 5776 gevangen op 220 aardappelplanten.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3