Begroting 1948 in tweede ronde aangenomen Broeder Nederlandse Leeuw Een terugblik op het afgelopen voetbalseizoen Helderse huizen onder de hamer Gemeenteraad Den Helder Gollege antwoordt op gestelde vragen In 1952 vijf duizend man marinepersoneel in Den Helder 619 woningzoekenden ingeschreven WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Postduiyennieuws Tentconcert Helders Fanfarecorps Motordrijver Eelman „Ik ben haast bang dat ze mij een held gaan vinden" Tevreden, maar niet voldaan Texel Urk De behandeling: der gemeentebegroting 1948 werd gisteravond om acht uur voortgezet met de antwoorden van het college van B. en W. op de Dinsdag avond gestelde vragen. Het besprokene van de vorige avond was blijkbaar zodanig bezonken, dat vanachter de groene tafel zakelijke en concrete ant woorden konden worden gegeven die de vragenstellers ten volle bevredig den. Uit de re- en duplieken van de wethouders en de burgemeester, waarbij tal van Helderse aangelegenheden in vogelvlucht en toch vrij gedegen wer den besproken, konden de aanwezigen een inzicht krijgen in verschillende vraagstukken, welke in het huidiig tijdsgewricht de bestuurderen van onze gemeente bezig houden. Het was jammer, dat er op de publieke tribune nog vele plaatsen ledig waren. Men had ongetwijfeld op deze avond veel kunnen opsteken. Om vijf minuten voor twaalf (dus nog vijf minuten voor het critieke tijdstip!) klonk de hamerslag, waarbij de Begroting 1948 met alge mene stemmen werd aanvaard. Bij de opening deelde de voorzitter., burgemeester G. Ritmeester, mede, dat andermaal de heren Luijckx en Hoorns man wegens ziekte waren verhinderd. Hij gaf daarop terstond het woord aan wethouder Steenlage voor het antwoorden op de Dinsdagavond ge stelde vragen. GEZONDHEIDSZORG Wethouder Steenlage begon met het maken van enkele opmerkingen aangaande de gezondheidszorg in deze gemeente. Hij deelde mede dat de uit breiding van het gemeente-ziekenhuis thans nagenoeg is voltooid. Het specia listen-centrum is vrijwel voltallig; een huidarts is reeds in de gemeente ge vestigd, terwijl de komst van een kin derarts binnenkort tegemoet kan wor den gezien. Men is zo laat met de malariabestrij ding begonnen, omdat men niet vol doende op de hoogte was van het gro te aantal malaria-gevallen; van de zij de der huisartsen waren daaromtrent onvolledige inlichtingen ontvangen. Het aantal tbc-gevallen is de laatste tijd toegenomen; zeer belangrijk voor de bestrijding van deze gevreesde ziekte is het getal van 36 bedden, dat binnen afzienbare tijd in Donkere Duinen en Huize Parkzicht voor tbc- patiënten beschikbaar komt. De omliggende gemeenten worden reeds vrij intensief voor onze zieken huizen geïnteresseerd. Men is daar nog steeds enigermate georiënteerd op Alkmaar, en men onderschat de capa citeiten van de Helderse ziekenhui zen. In het laatste jaar werden toch 237 patiënten van buiten, met een to taal van plrn. 3000 verpleegdagen, in het gemeente-ziekenhuis verpleegd. Inzake de wettelijke regeling van oe gezondheidszorg sprak de heer Steenlage als zijn mening uit, dat een coördinerend optreden wel dringend is gewenst. Spr. noemde tenslotte en kele cijfers uit de begroting, waaruit voldoende bleek dat van gemeente wege al' het- mogelijke in het"bèlang der volksgezondheid wordt gedaan! ONDERWIJS Wethouder V a n Loo, die vervol gens het woord voerde, sprak er zijn blijdschap over uit, dat de raadsleden weinig critiek aan het adres van B. «n W. hadden gericht. „Voor zover wij het kunnen bekijken, kunnen met September alle schoolkinderen onder dak worden gebracht, al moeten grote moeilijkheden worden overwonnen". Inzake de onderwijsvernieuwing kon de wethouder weinig positieve mede delingen doen, daar op dit gebied nog steeds wordt geëxperimenteerd. Spr. bracht hulde aan het onderwijzend personeel; er wordt op verschillende scholen hard in de richting van onder wijsvernieuwing, gewerkt. De z.g. „ver nieuwingskern" houdt regelmatig be sprekingen over dit onderwerp. VISAFSLAG. Omtrent de visafslag deelde wethou der Van Loo mede, dat de nieuwe vloer bereids is aangebracht, en dat de andere vernieuwingen binnenkort zul-- len volgen. De tractor zal waarschijn lijk reeds in de loop van de volgende week arriveren. In antwoord op een daaromtrent gestelde vraag merkte de wethouder op, dat de visprijzen sterk afhankelijk zijn van de aanvoer. WEDEROPBOUW. Na de betrekkelijk korte toespraken van zijn beide ambtgenoten was het woord aan wethouder Van der Vaart, die in een duidelijk, con creet en zakelijk betoog van vijf kwartier verscheidene punten van het gemeentebeleid besprak. Juist omdat in zijn rede het feitenmate riaal door zo weinig „franje" werd omlijst, is het ondoenlijk het een en ander op de voet te volgen. We moeten ons helaas beperken tot een summiere greep liit hetgeen de wet houder naar voren heeft gebracht. Er zijn thans 154 woningen in aanbouw, waarvan een gedeelte gereed gekomen is Dezer dagen werd de bouw van 96 woningen aanbesteed, terwijl de 'plan nen gereed zijn voor 752 woningen ia 32 winkels. Daarbij komen nog o.m. de 48 Oostenrijkse woningen, waarvan de bouw op 8 Juni a.s. wordt aanbesteed, en de 40 woningen welke door particu lieren zullen worden gebouwd. Met elkaar betreft het hier niet minder dan 1130 woningen! Momenteel is het toege stane bouwvolume nog niet overschre den; de moeilijkheid is gelegen in het verkrijgen der materialen en het vin den van geschikte aannemers. Er wordt hard gewerkt aan de uitbreidingsplan nen, vooral met het oog op de huisves ting der marinegezinnen. De belangstel ling van Helderse aannemers voor plaatselijke objecten blijkt groeiende te zijn. De medewerking der weder- opbouw-autoriteiten laat over het <tl- gemeen niets te wensen over. OPENBARE WERKEN. Met de verbouwing van het voorma lige gebouw van Openbare Werken aan c!e Kerkgracht tot kantoor van Ge meente-ontvanger en Centrale Boek houding, wordt Maandag a.s. een aan vang gemaakt. De begroting voor Open bare Werken heeft een groot tekort, omdat hierin arbeidslonen en materia len zijn gecalculeerd van werken, die nog in staat van voorbereiding of uit voering zijn. De ex-centrale keuken aait de Prins Hendrikstraat is zoals de heer Schreuder voorstelde voor de inrichting van douchebaden onge schikt; bovendien zal dit gebouw in de toekomst wel tegen de grond moeten. De kosten van een kleine f 40.000 zijn derhalve niet verantwoord. Spr. is voor stander van een overdekte zweminrich ting met èen beperkte douche-gelegen heid. Wethouder Van der Vaart was dankbaar voor de complimentjes, ge richt aan de dienst voor de plantsoe nen. Hij hoopte dat de burgerij zou medewerken om de perken en plant soenen in een goede staat te houden. Beplanting van Jan Verfailleweg en Huisduinerweg is in dit stadium niet aan te raden, daar deze wegen straks wellicht zullen worden verlegd. Men zal deze suggestie echter niet vergeten. Wat het beruchte ..emmerstelsel" betreft, zeide de wethouder, dat dit de volle aandacht heeft van het gemeen tebestuur. Bij de aanleg van nieuwe riolen wordt reeds hiermede rekening gehouden. Het is momenteel echter onredelijk, om de huiseigenaren te no pen tot het aanbrengen van W.C.'s met de noodzakelijke beerputten. WATER- EN LICHTBEDRIJVEN Omtrent de eventuele centralisatie der water- en lichtbedrijven wordt nog steeds onderhandeld. Dit is geen een voudige zaak. Wat de elctriciteitsleve- ring betreft heeft centralisatie zeker geen tariefsverlaging tot gevolg, be halve misschien wanneer een speciaal kooktarief kan worden ingevoerd; daarmede zal echter de massa niet ge baat zijn. Wat hét gasbedrijf betreft.; levert de distributie aanmerkelijk minder moei lijkheden op dan de productie. Zeer waarschijnlijk kan het gas het goed koopst van elders (i.c. de Hoogovens) worden betrokken. De grote vraag is echter, of de gemeente de distributie van het gas zal kunnen houden. ALGEMENE OPMERKINGEN Wethouder «Van der Vaart besloot met énkele algemene opmerkingen. 'Zo ten aanzien van het financierings schema. dat de heer Smith wenste, Spr. wilde de mogelijkheid daartóe graag in overweging nemen, al is het maken van een dergelijk plan lang geen sine cure. Alles is zeer ingewikkeld en de verhouding tusen Rijk en gemeenten is nog niet gestabiliseerd. Voor 'n bezuinigingscommissie voel de de wethouder niets. Het college betracht reeds dé uiterste zuinigheid, waarbij Gedeputeerde Staten en Bin nenlandse Zaken nauwlettend toezien. Ook B. en W. staan een drastische verlaging der tekorten, en liefst een verhoging der inkomsten voor. Over de viering van de 1 Meidag zeide de heer Van der Vaart, dat het hier een incidentieel geval betrof. Bij de viering van de bevrijdingsdag had het gemeentebestuur zich tegen het eigen gevoelen in gehouden aan de richtlijnen van hogerhand. Alchiba, 1 Juni van Bahia n. Rio de Janeiro. Berkel, 1 Juni v. Skelleftea n. Amsterdam. Congostroom, West- Afrika-Amsterdam. 1 Juni te Antwer pen. Jaarstroom, Dakar-Amsterdam, pass. 1 Juni Finistère. Kamerlingh Onnes, Rotterdam-Batavia. pass. 1 Juni Minicoy. Meerkerk. 1 Juni v. Ham burg n. Rotterdam. Modjokerto, 1 Juni 14 uur van Belawan n. Rotter dam. Nigerstroom, 2 Juni v. Port Gentil te Pointe Noire verwacht. Ossendrecht, 1 Juni van Tarafa te Li- verpool. Overijsel, 1 Juni om 14 uur van Durban te Buenos Aires. Stuyvesant 2 Juni v. Trinidad te Cu- ragao verw. Tamo. Antwerpen- Santos. pass. 1 Juni Finistère. Van 't Hoff, Dar-es-Salaam-Rotterdam, 1 Juni van Mombassa. Wieldrecht, Tandjong Oeban-Shanghai, 2 Juni te Hongkong. Willem Ruys, Rotterdam- Batavia, pass. 1 Juni 22 uur Gibraltar. Waterman, Batavia-Rotterdam, pas seerde 1 Juni 5 uur Malta en wordt 7 Juni te Rotterdam verwacht. Aagtekerk, 1-6 van Sydney naar Ade- laide. Axeldijk. 1-6 van New York naar Houston. Delft. 2-6 van Arica te Callao. Grootekerk, Rotterdam Australië, 31-5 te Bombay. Ittersum, ChittagongRotterdam. 31-5 te Madras. Meliskerk. 1-6 van Freetown naar Takoradi. Muiderkerk, Amsterdam West-Afrika, 2-6 te Antwerpen. Poe- lau Laut, 2-6 van Norfolk te Philadel- phia. Roepat, AmsterdamJava, 2-6 te Singapore. Stad Maassluis, 16 van Norfolk naar Nederland. Wln- sum. Port of SpainAmsterdam, pass. 2-6 Barbados. BURGEMEESTER RITMEESTER Ook de voorzitter liet in een korte rede een aantal punten de revue pas seren. Zeer belangrijk was hetgeen hij mededeelde omtrent de ontwikkeling van de marinebasis alhier. Blijkens inlichtingen van het Ministerie van Marine zouden per 1 Januari 1952 in Den Helder ge- détacheerd zijn 360 officieren. 640 onderofficieren en 4000 korporaals en manschappen der Kon. Marine, welk aantal meer dan het dubbele van vóór de oorlog is. Ook is men momenteel bezig met het pro jecteren van een nieuwe marine haven. Beide zaken zijn voor de toekomst van onze stad van het hoogste belang. Het een en ander houdt in, dat vóór 1 Januari 1952 alleen reeds 3770 wo ningen voor marinepersoneel nodig zijn. De minister van Marine heeft zijn ambt genoot van Wederopbouw op de ur gentie van deze kwestie gewezen. Voorts deelde de burgemeester mede. dat zeer waarschijnlijk de Rijkswerf zal worden uitgebreid. Ter illustratie van de woningnood zeide spr. dat per 1 Mei j.1. 581 en per 1 Juni j.1. 619 woning zoekenden bij het Bureau Huisvesting waren ingeschreven. De moeilijkheden die hier opgelost moeten worden, zijn wel ontzaglijk zwaar. DURE VIS Na deze redevoeringen bleken de raadsleden vrijwel tevreden te zijn ge steld. Er werd nog een enkele opmer king gemaakt. Zo klaagde de heer Meyer (PvdA) erover, dat de vissers dikwijls aan de afslag zulke abominabel lage prijzen krijgen, terwijl de consu ment het volle pond moet betalen. Zo gold kort geleden de schol 10 cent per kilogram aan de afslag en 60 cent per kilogram in de winkel. Dit loopt de spuigaten uit. De heer Ran (KVP) wees het college erop, dat de gedragslijn inzake de 1 Mei viering een precedent heeft geschapen. De Rooms-Katholieken hebben hun feestdagen op 15 Mei, 15 Augustus en 1 November, welke men tot nu toe heeft gereserveerd van het vacantieverlof. De wethouder betoonde zich dankbaar voor deze waarschuwing. De bespreking leverde verder geert vermeldenswaardige punten op. Om kwart over elf werd een aanvang ge maakt met de puntsgewijze behandeling der begroting. Ruim 250 pagina's van elk een kwart meter hoog moesten wor den doorgebladerd. Vier en twintig paar ogen graasden in een hoog tempo langs deze zestig meter lange baan, én zij ont moeten gélukkig slechts zo nu en dan een obstakel. Het rponthoud duurde telkens maar kort en de start was al door razend snel, zodat om vijf minu ten vóór twaalf de laatste bladzijde was gepasseerd. Ook hierbij valt niets bij zonders te vermelden. Dinsdagavond had de voorzitter verordineerd: „Woens dagavond om twaalf uur moet het af gelopen wezen", welnu, het was gister avond om twaalf uur afgelopen. De Hel derse gemeenteraad had de begroting voor het dienstjaar 1948 zonder ernstige bezwaren geaccepteerd. Door notaris J. P. Loots werden Dinsdagavond in „Centraal" aan de Koningstraat de volgende percelen, alle gelegen te Den Helder, publiek verkocht Huis en erf Corn. Ditostraat 28, groot 76 c.A., aan L. Ingelse voor 1000.huis en erf Hoogstraat 60, groot 85 c.A., aan C. G. Gomes q.q, voor 1400.huis en erf 2e Vroon straat 94, groot 82 c.A., aan P. C. Bakker q.q. voor 2020.huis en erf Achterbinnenhaven 65, groot 47 c.A., aan D. Groot q.q. voor 541. huis en erf Visstraat 70, groot 86 c.A., aan P. de Groot voor 1926. het recht van voortdurende erfpacht op de grond met het daarop staande huis Beukenkampstraat 10, groot 1 A. 5 c.A., aan A. Govers Rzn. voor f 2090.het recht van voortduren de erfpacht op de grond met de daar op staande huizen Ruyghweg 265, 267 en 269, resp. groot 69, 68 en 66 c.A., aan A. Govers Rzn. voor 6742.huis en erf Bassingracht 146, groot 1 A. 4 c.A., aan J. Plaats man q.q. voor 1270.huis en erf Brouwerstraat 27, groot 62 c.A., aan M. A. Hebbink voor 1002.huis' en erf Piet Heinstraat 52, groot 81 c.A., aan P. C. Groot voor 1350.huis en erf Goversstraat 4, groot 83 c.A. en het huis en erf Go- Ccrsstraat 6, groot 84 c.A., tezamen aan J. \V. Thtjssen q.q. voor 3376. huis en erf le Goversdwarsstraat 16. g-oot 44 c.A. en het huis en erf le Goversdwarsstraat 18, groot 44 c.A. tezamen aan P. de Groot voor 1480.huis met afzonderlijk bo venhuis en erf Krugerstraat 70 en 72, groot 96 c.A., aan M. A. Heb bink voor 3860.huis en erf Scha- genstraat 3, groot 72 c.A., aan A. Govers Rzn. voor 3400.huis en erf Kuiperstraat 28, aan P. de Groot voor 740.huis en erf le Scha- gendwarsstraat 26, groot 48 c.A., aan J. Greven voor 720. Ook de vereniging van postduiven- liefhebbers „Hollands Noordpunt" heeft Zondag 30 Mei deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Sint Quen- tin. De uitslag was: Zoon 1; Felkers Stejjn 2, 8, 12, 14; Maas 3; Trijsburg 4; Driece 5; Martijn 6; Ha.nia 7; Brons 9. 10, 11, 13; Mulder 15. De postduiven-vereniging „Victo ria" nam met 200 vogels aan deze zeifde wedvlucht deel; bij het afslaan der klokken was pl.m. 40 procent nog niet terug. De eerste vogel werd ge constateerd om 17.10.15 uur, de laat ste om 17.25.57 uur. De prijswinnaars waren: L. Schoonhoven 1; H. Slijker- rnan 2, 14, 31; Bruin—Rijk 3, 8, 19; gebr. Bruin 4, 10. 30; gebr. Ram Ier 5, 12, 13, 17, 25. 27; G. Leen 6, 22. 29( li Bak 7; A. Hevblok 9; G. J. de Wit 11; L. Post 15, 23; J. Riemèrs 16, 18, 32, 33; J. v. d. Wal 20; H. W. Kok 21; W. van Leeuwen 24; A. Hu- bregtsen 26, 28. Het is Vrijdag a.s. van 1618 uur klokken stellen. Wij herinneren er nog even aan, dat vanavond het Helders Fanfarecorps 'n tentconcert geeft in het Julianapark. Het concert begint om acht uur. Het was wel een bijzonder grote verrassing voor de heer R. J. Eelman, de ex-motordrijver van de „Dorus Rijkers", dat hem gistermiddag ten raadhuize een huldiging werd bereid, waarbij hem namens H.M. de Koningin door burgemeester Ritmeester mededeling werd gedaan van zijn benoeming tot Broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hiervan waren getuige dc heer Mol, die aanwezig was namens de Minister van Verkeer en Waterstaat en namens de Directeur-Generaal voor de Scheepvaart, de heer II. Th. de Booy, secretaris van de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij, de heren Middendorp, van Lieshout, Kolster en Zeilinga van de commissie van plaatselijk besuur der NZHRM, de heren Van Dok, Veenstra en Pieters als bestuursleden van „Moed, Volharding, Zelfopoffering", de bemanning van de „Dorus Rijkers" en natuurlijk mevrouw Eelman met kinderen en kleinkin deren. Jammer genoeg kon de oud-schipper van de reddingboot, de heer Coen Bot, door omstandigheden de plechtigheid niet bijwonen. Toen allen om vier uur in de burge meesterskamer bijeen waren, wist bij na geen der aanwezigen wat er stond te gebeuren. De heer Bels had bij het annonceren van het uitgebreide gezel schap echter speciaal de naam van de heer Eelman genoemd, en ook ston den er enkele „feeststoeten". voor dc heer en mevrouw Eelman en de hun nen gereed, zodat men al spoedig be gréép dat de oud-motordrijver van de reddingboot, die onlangs na 25 jaren van trouwe dienst werd gepension- neerd, het middelpunt van deze bij eenkomst zou zijn. Er kwam alras licht in de duister nis, toen burgemeester Ritmeester het woord nam, en zich daarbij in het bij zonder richtte tot Eelman. „Wij heb ben u hier niet voor niets met vrouw en kinderen uitgenodigd!" De burge meester herinnerde eraan, dat Eelman in de jaren 19221947 heeft meegehol pen aan de redding van 560 mensenle vens. Vooral in deze tijd van vernie ling, waarin een mensenleven haast niet wordt geteld, moeten wij voor de daden van een man als Eelman grote eerbied, bewondering en dankbaarheid koesteren. Vele eretekens sieren reeds de borst van deze zeeridder, en menige oorkon de werd hem uitgereikt, alle afkom stig van verschillende naties. maar nog geen enkele Nederlandse onder scheiding viel Eelman ten deel. Aan mannen als Dorus Rijkers, Jaap Been, en Janus Kuiper werd het Broeder schap in de Orde van de Nederlandse Leeuw verleend, welke onderscheiding voor burgers gelijk gesteld mag wor den met de Militaire Willemsorde. Het deed de burgemeester bijzonder veel genoegen, te kunnen mededelen, dat ook Eelman de eer waardig was ge keurd een dergelijke hoge onderschei ding te ontvangen. Bij Koninklijk Be sluit van 27 Mei j.1. heeft H. M. Ko ningin Wilhelmina de heer Eelman benoemd tot Broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, aan welke on derscheiding een jaarlijkse gratificatie van f 200 is verbonden. Uiterlijk onbewogen en fier in de houding wachtte Eelman tot de bur gemeester hem het blauw en geel ge streepte lint met zilveren medaille op de borst -had gespeeld. Alle aanwezi gen waren zichtbaar mèt de nieuwe Broeder verblijd over deze heuglijke gebeurtenis. Nadat de bode een glaasje met een zoutje had rondgedeeld en een ieder de heer Eelman en zijn familie had gefeliciteerd, sprak de heer Teitsma namens zijn schoonvader een woord van dank. Het houden van een speech was niets voor de heer Eelman, die ons toevertrouwde nog liever bij windkracht tien over de Haaksgronden te kruisen. „Ik ben anders bang dat ze me nog een held gaan vinden ook!" had hij tegen de heer Teitsma gezegd. Wjj hopen dat de heer Eelman nog vele jaren in goede gezondheid zijn onderscheiding zal mogen dragen; zij wordt deze bescheiden man door een ieder van ganser harte gegund! Het voetbalseizoen 19471948 ligt weer achter ons en evenals vorige jaren is nu de gelegenheid daar de prestaties eens nader on der de loupe te nemen. Alvorens wij tot deze terugblik overgaan, moet het ons van het hart, dat de prestaties reden geven tot tevredenheid, doch een voldaan gevoel kunnen wij bjj deze terug blik niet krijgen. Weer zijn onze clubs er niet in geslaagd Noord- Hollands Noorden een 2e klasser te bezorgen, hoewel de prestatie van Schagen om na een verblijf van één jaar in de 4e klasse, weel te promoveren, een extra vermel ding waard is. Daartegenover staat het verlies van J.V.C. als vierde klasser. Het is een bedroevend verschijnsel, dat een grote stad als Den Helder nog steeds zonder 2e klasser is. Wan neer wij in ogenschouw nemen, dat Wieringen, Anna Paulowna, Schagen en Oudkarspel in het bezit zijn van een derde klasser, dan komt Den Helder wel heel matig voor de dag met 2 derde klassers, in feite gelijk aan Hoorn, dat toch belangrijk min der inwoners telt. WAT IS DE OORZAAK? Dit moet toch een oorzaak hebben. Het is een vaststaand feit, dat er tussen de verschillende klassen een groot verschil is. Clubs, die in een bepaalde afdeling uitblinken, zullen normaal gesproken in een hogere klasse genoegen moeten nemen met een bescheiden rol. Eerst wanneer enkele jaren met succes in een ho gere afdeling gespeeld werd, zal men zich goed kunnen aanpassen en be staat de kans een belangrijke rol te gaan spelen. Een club als Zaandijk bijv. zal o.i. het volgend seizoen kun nen meekomen, doch de kwaliteit van de reserves bepaalt, of de Zaan dijkers zich in de toekomst zullen handhaven. Voor K.F.C. ligt de zaak even anders. De reserves van de Ko- gers staan allen hoog geklasseerd en zij zullen zich de komende jaren zeker redden. H.R.C.? In Den Helder is H.R.C. in feite nog steeds aan het opbouwen. Trai ner Leavy doet dit volgens systeem en daar hij nog steeds niet kan grij pen naar het opgekweekte jeugdma- teriaal, dat n.1. nog te jong is, zijn wij gelijk gekomen aan het feit, dat H.R.C. er na de oorlog nog niet in geslaagd is de 2e klasse te bereiken. Voordat hij de beschikking krijgt over _£jjn eigen kyieek, kunnenwij nog geen grqotse djqgen van rHJR,C. ver wachten: Gelukkig is. de aanwezige kern behoorlijk derde-klasse vaardig. Vandaar dat het kampioenschap na de oorlog al éénmaal werd behaald en dit jaar de eerste plaats met 2 punten achterstand werd bereikt. Met wat geluk,, of liever gezegd met iets meer vechtlust had H.R.C. 2de klas ser kunnen zijn, doch dan waren ook voor haar enkele moeilijke jaren ge volgd. Weet men het komende sei zoen kampioen te worden, dan lig gen de kansen voor successen in de toekomst al iets beter. Nog beter lilkt het ons, dat eerst het 2e elftal een klasse hoger komt te spelen. EN HELDER? Helder heeft het voordeel van een 2e elftal dat reeds 2e klasser is. Daarentegen was het eerste elftal verleden jaar geheel de koers kwijt. Men beschikte over 22 spelers, die allen van hetzelfde gehalte waren. Dat is natuurlijk funest. De oorzaak zat hier o.i. innerlijk, maar de hoop is gegrond, dat de goede weg al weer betreden is. De kwaliteit van de Hel- der-spelers is van die aard, dat de juiste combinatie ook in staat ge acht moet worden een ernstige rol te kunnen spelen om de hoogste titel. Evenals bij H.R.C. is ook bjj Helder de jeugd nog niet klaar, maar wie goed observeert, ziet de knapen reeds in de verte aankomen, waar mede wij bedoelen, dat bij een even tuele promotie de jeugd straks klaar zal zijn om de taak van de ouderen over te nemen. En belangrijk is, dat de jeugd contact krijgt met het betere voetbal en dat voordeel biedt het 2e elftal van Helder. Tournooien e.d. als het a.s. juniorentournooi van Helder zijn ook buitengewoon ge schikt. Onze conclusie ten aanzien van Helder en H.R.C. is dus, dat wij de toekomst gunstig inzien, doch wr) waarschuwen voor te groot opti misme. SUCCES, B.K.C., D.T.S. SCHAGEN. EN Wanneer wij de positie van de ove rige vier derdeklassers bekijken bo ven Alkmaar, dan blijkt het, dat wjj voor allen een periode voorspellen van opletten en hard aanpakken. Succes 2, D.T.S. 2 en Schagen 2 spelen res. le klasse in ,de Provinciale Bond, een positie, die te laag is. B.K.C. 2 is helemaal achter, want de Poldersen zijn nu pas naar de res. 2e klasse gepromoveerd. Hierin moet beslist verbetering komen, want an ders zien wij de toekomst donker in. Vooral bü B.K.C., dat straks verschil lende plaatsvervangers in het le elf tal moet krijgen, dient er hard aan gepakt te worden. In een dorp als Anna Paulowna zou het ideaal zijn als er één voetbalclub was, trouwens dat geldt ook voor Schagen en de Langedijk, waar samenvoeging zeer zeker aan te bevelen is. Belangrijk is het echter ook voor deze clubs contact te zoeken met het centrum van het land, met het betere voetbal. Het biedt meerdere voos. delen een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen bijv. Ajax 3, dan tegen clubs uit eigen omgeving. Veel goed voetbal zien is ook belangrijk, de wedstrijden van goede le klassers en hét spel van verschillende Ned. elftalspelers is steeds waard naar te kijken. Onnodig is het te wijzen op nieuwe training en de ware club geest. B.K.C. heeft een uitstekend seizoen achter de rug, wij tekenen er voor,- dat de geel-zwarten ook dit komende i seizoen zo goed voor de dag komen. Naar wij vernemen, komt Anton Blok straks de gelederen weer irsterken en dan zal het o.i. weer goed gaan. Succes moet al enige jaren met een bescheiden rol genoegen nemen. De jeugd blijkt ook hier nog niet rijp te zijn, hoewel het eerste elftal de laat ste jaren al veel andere gezichten telt. De Wieringers komen soms uit stekend voor de dag, bijv. de 51 zege tegen K.V.V. om één week later weer een fikse nederlaag te krijgen. Zij zijn niet constant genoeg. D.T.S. is ook al zo'n derde klasser. die het wapen enthousiasme hanteert en vooral in de tweede helft van het seizoen deed dat wapen wonderen bij de Deetjes. Trouwens, de combinatie was ook beter, hoewel verbetering van techniek nog wel aan te bevelen Is. Overigens een euvel, waar al onze clubs aan lijden. SCHAGEN. Schagen heeft oen uitstekend sei zoen achter de rug. Constant werd er gespeeld, de techniek was voor de vierde klasse uitstekend verzorgd en niemand zal er aan twijfelen of de beste club inderdaad de promotie heeft verkregen. Schagen werd weer derde klasser en na een zwaar sei zoen volgt nu een nog moeilijker periode. Schagen heeft echter het voordeel al enkele jonge krachten te hebben klaargestoomd en met de oude kern zal het straks heus wel lukken. DE VIERDE KLASSERS. De vierde klassers Watervogels, Texel, Wieringerwaard, Oudesluis, Schoorl en Berdos hebben een groot nadeel. Vrijwel ieder jaar staan zij tegenover elkaar en hoewel dan weer eens A een rol speelt en vervolgens B, het staat meestal voor de tijd al vast, wie een rol gaat spelen. Dit jaar stond het al vast, dat Schagen ging meetellen. Watervogels bijv. weet ieder jaar al vooruit, dat de wedstrijden tegen Texel en Oudesluis belangrijk zijn. Veel meer nieuwe gezichten moeten er in deze afdeling. Waarom kunnen clubs als Water' vogels en Texel, om een voorbeeld te noemen, niet eens tegen Zaanse of Amsterdamse vierde klassers spelen Het kost meer aan reisgeld, doch die nieuwe gezichten bieden ook vele voordelen. Watervogels stelde dit jaar iets teleur, clubs als Berdos, Texel en Oudesluis kwamen weer goed voor de dag. DE OVERIGE CLUBS. Z.A.P. en Geel-Kwart deden goed werk en vooral de Poldersen zullen het volgend jaar zeker een goede kans maken. Doch ook Zeemacht kan voor een verrassing zorgen. En wie weet, wat J.V.C. het volgend seizoen v/eer gaat doen, hoewel bij de Ju- lianadonpers de reserves-kwestie wel zeer urgent is. Koedijk, Winkel, S.V. W., Vios en Petten zijn nog steeds behoorlijke le klassers. Bergen zal inmiddels de vierde klasse weer gaan betreden. De nieuwe eerste klasser Kaagvogels zal het wel redden. Een behoorlijke kern van Noord-Hollandse 2e klassers hebben wij in: Callants- oog, Con Zelo, Dirkshorn, Hollandia T, Hugo Boys, Kolping Boys, Texel se Boys en S.R.C. Een kleine ver betering in één dezer clubs kan haar al spoedig naar boven brengen. De Schager Racing Club vooral achten wij tot goede dingen in staat straks. En wat zal Wiron presteren in de 2e klasse De Adelborstenvoetbalver. Rangers is gedegradeerd naar de 3e klasse, waar het temidden van Oos terend, Z.D.H. en Cocksdorp weer een rol kan spelen. Tenslotte plaatsen wij van de K.N. V.B.-clubs nog de stand, met het be haalde gemiddelde: H.R.C. B.K.C. Helder D.T.S. Succes Schagen Texel Oudesluis Waterv. Berdos Schoorl W. Waard 18 13 1 3 27 1.50 18 8 5 5 21 1.17 18 5 3 10 13 0.72 18 2 6 10 10 0.56 18 4 4 10 12 0.67 20 14 5 1 33 1.65 20 10 5 5 25 1.25 20 8 7 5 23 1.15 20 9 2 9 20 1.00 20 10 4 6 24 1.20 20 7 5 8 19 0.95 20 9 4 11 14 0.70 VESTIGINGSVERGUNNINGEN De minister van Economische Zaken heeft aan de volgende personen vesti gingsvergunningen verleend: de heer M. Boon Pz. te De Cocksdorp tot het vestigen van een logement-café bedrijf aldaar; de heer P. W. Daalder te De Koog tot het vestigen van een pensionbedrijf en de heer C. van der Werf te Eierland tot het vestigen van een con- sumptie-ijs-bereidingsbedrijf. VISSERIJ. URK, 1 Juni 1948. Door 90 vaartuigen werd heden aangevoerd: 16969 pond pa- ling, van 52329 pond per vaartuig, prijs f 1V47f 2.45 per y2 kg en 5800 pond nest, prijs f 1.37'/t per 50 kg

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2