WERELD VAN SCHONE TRUCS EN SCHIJN „Concordia" bestond 30 jaar BISCHOFF 17e-eeuws Hannover in de filmstudio Breezand. Een hartelijke huldiging Anna Paulowna. Brandweerwedstrijden Uitwisseling B.K.C.„Donar" Wieringermeer. Herstel boerderijen Politie-nieuws Zijpe. Wieringen. Grootse plannen der Wieringer toneel-dillettanten VAC ANTIEFONDS VOOR DE LANDBOUW DAMESPEIGNOIRS 33.95 43.00 Marktberichten Bijzondere Politierechter Teveel loon gegeven en hout verkocht Purmerender Marktoverzicht EEN DAG IN FILMLAND (II) Van boerenkar tot statiekoets Zandstreken grootste melkleveranciers De harmonie „Concordia" bestond Vrijdag j.1. 30 jaar en Zondagmiddag hield de vereniging receptie, om ieder in de gelegenheid te stellen haar met dit jubileum te feliciteren. Dat velen dit zouden willen doen, was te voor zien. Concordia toch is een vereniging die altijd voor de gemeenschap klaar staat, steeds bereid is nationale feest dagen, feesten en andere hoogtijdagen van verenigingen en particulieren met haar muziek op te luisteren. Door een stroom van sprekers werden de ver diensten van Concordia op dit gebied belicht, maar ook werd gewezen op de waarde van de muziekvereniging voor het culturele leven inBreezand en veelal gingen de huldigende woorden en felicitaties van bloemstukken en schenkingen vergezeld. Daar de heer S. T. van Dijk, advi serend bestuurslid der vereniging, zeer tot zijn spijt door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, moest de heer J. Borgo op korte termijn de leiding van de receptie op zich nemen en., sloeg zich keurig door deze moeilijke taak heen. Na een kort welkomstwoord gaf de heer Borgo een door de heer Van Dijk samengesteld overzicht van de wording der vereniging, van haar groei en bl-oei, maar ook van de moeilijkheden, waar mee te kampen viel in het 30-jarig be staan. Do huldiging van de oudste leden der vereniging, die hierna volgde, ge- Brandweerwedstrijden zonder een „fikkie" zullen de velen, die Zater dagmiddag naar de Molenkolk kwa men, wel niet verwacht hebben. Maar zo was het toch. Toen de zeven deel nemende corpsen en onze plaatselijke brandweer $aar verzameld waren, wapperden er wel vrolijk enige vlag gen en schalde er opgewekte muziek over het terrein, doch van de spreek woordelijke vuurzee was geen sprake. Binnen een omheining waren drie „vuurhaarden",- n.1. een rij blokken, die van een eerst te beklimmen ver hoging af, omgespoten moesten wor den, een ton, die op een afstand met de straal door een nauwe opening voor driekwart gevuld moest worden en een rad, dat in draaiende bewe ging moest komen. Aangebrachte be letselen maakten het noodzakelijk, dat de laatste moeilijkheden door de spuitgasten in liggende houding overwonnen werden. Wedstrijdleider was de comman dant van de brandweer uit Zaandam. Zodra „de brand" door hem aan de aan de beurt zijnde ploeg gemeld was, werden door deze in looppas de voorbereidende werkzaamheden uit gevoerd, als materiaal halen en uit leggen, aansluiten op de spuit en het stelling nemen. Het „blussen" en al wat daaraan vooraf ging, werd op tijdsduur en correctheid gecontro leerd. Ook het weer klaar maken van het materiaal voor de volgende ploeg moest natuurlijk ordelijk geschieden. Daar onze eigen brandweer, waar van spuit en materiaal gebruikt wer den, een voorsprong gehad kon heb ben bij mededinging, nam deze niet aan de wedstrijd deel. De uitslag was: 1. Wieringerwerf 17 min.; 2. Cal- lantsoog 21 min. 3 sec.; 3. Juliana- aorp 21 min. 6,5 sec.; 4. T«xel I 21 min. 13,7 sec.; 5. St. Maarten 21 min. 49 sec,; 6, Texel II 22 min. 41,8 sec.; 7. Slootdorp 29 min. 56 sec. Op het raadhuis reikte na afloop loco-burgemeester J. Dekker aan Wieringerwerf en Callantsoog de prijzen, medailles, uit en ook de bur gemeester van Callantsoog en de commandant van de plaatselijke brandweer, de heer Doets, voerden hier nog het woord. Ongetwijfeld zullen dergelijke wed strijden de paraatheid der corpsen opvoeren en't doet het publiek ook wel eens goed, te zien, dat veel tijd .en moeite wordt besteed om in geval van nood een zo goed mogelijk resul taat met het kostbare brandblusma- teriaal te kurfnen bereiken. Onlangs schreven we iets over uit wisseling tussen leerlingen van scho len in Breezand en op Texel. Dat idee Iplijkt echter niet alleen bij scho len, maar ook bij de voetballers in gang te hebben gevonden. Zaterdag in de namiddag ontvingen n.1. onze Polderse B.K.C.ers hun sportbroeders uit Hilversum, leden van de voetbal vereniging „Donar",- die niet alleen tegen hen kwamen voetballen, maar ook een nachtje bij hen kwamen sla pen en dus werkelijk helemaal te gast waren. In de zaal van de hèer De Boer sprak B.K.C.'s voorzitter, de heer C. Keyzer, de gasten toe. Vastgesteld werd, welke ploegen tegen elkaar zouden spelen en na een gezamen lijke maaltijd, volgde een gezellig samenzijn met muziek, zang, enz. We zouden niet van uitwisseling kunnen spreken, als de B.K.C.ers nu niet ook eens naar het Gooi gingen. Dat is dan ook de bedoeling. Zij gaan het bij Donar „terughalen". Als de wedstrijden zelf nu ook nog een prettig verloop hebben (en bij deze opzet moet dat wel!) dan zou den we kunnen zeggen, dat met zo'n uitwisseling het aangename aan het aangename^ wordt verbonden,. BENOEMING. De heer L. F. Schlaman, hoofd van de R.K. school in de Spoorbuurt, is be noemd tot hoofd van de R.K. tuinbouw school te Hillegom. schiedde door de heer C. Prins. In prettige, korte speeches, wees hij op de verdiensten voor de vereniging van de heren A. Raap, C. de Graaf, Joh. Spigt, D. Daalder, Jb. Weyers en J. Borgo en spelde hun een herinneringsmedaille op de borst. Schriftelijke felicitaties van de oud voorzitters, de heren B. de Vries (Hei- loo) en P. Voorthuijzen (Schoorl), van de Harmonie Kunstzin te Julianadorp en het fanfarecorps Soli Deo Gloria te Breezand werden door de heer Borgo ter kennis van de aanwezigen gebracht. Behalve door de loco-burgemeester, de heer J. Dekker, werd het woord ge voerd door de heren Adr. Raap, C. v. d. Linden, Oranjevereniging; de voor zitter van de Ned. Federatie van Har monie- en Fanfarecorpsen; D. Kepper, Zangver. Vriendschap; mr. H. Jon ker Hz, Polderse Gemeenschap; De Geus, Schagens Harmoniekapel; Joh. Spigt; Ph. P. J. de Wilde, schoolfeest vereniging; J. J. Jongejans, Accordeon vereniging Polders Glorie, Mandolina- te, commissie Rijtoer Ouden van dagen en enkele particulieren; C. Weyers, Bond v. Staatspens.; H! Pennekamp, toneelvereniging De Lagedijkers; J. Vergouwe, gymnast.ver. Dokev; Ouds hoorn, voetbalver. BKC en D. de Jong toneelver. Het klein begin. Alle sprekers werden door de heer Borgo beantwoord, die vervolgens ook de dank van de vereniging uitte aan hen die zonder woorden een geschenk aanboden, nl. de heer Jur. Jonker, mevr. de wed. Van Eeten (die eens de enige toehoorster was bij een open luchtconcert aan de Kleine Sluis!); de heren Jb. Borst (o«d-zaalhouder), G. Bossen (tegenwoordige zaalhouder), J. de Goede, W. van Oosten, L. Kortekaas J. J. Jongejans en hun echtgenoten. Vermelden we nog, dat tussen een en ander door verversingen werden aangeboden en de heer G. v. d. Park belangeloos de zaal met bloemen een feestelijk aanzien had gegeven, dan kunnen we besluiten met het slotwoord van de voorzitter, n.1. dat deze middag wel ondubbelzinnig gebleken is hoe door de ingezetenen met het feest van Concordia is meegeleefd. De viering van een muziekjubileum zonder dat daar muziek aan te pas kwam, zou wat vreemd geweest zijn. Hoewel Concordia haar jubileumcon cert reeds in het seizoen, dus enige we ken geleden gaf, zat de feestvierende vereniging dan ook 's avonds na de receptie weer op het versierde toneel en gaf een korte uitvoering, o.a. van de op het concours in Schoorl gespeel de nummers. Ook nu was de opkomst van het publiek flink, zodat ook wat deze avond betreft, Concordia op een mooie feestdag kan terugzien Door de Dienst Wederopbouw Wie ringermeer is hetdefinitief herstel van veertien boerderijen aan de Oos- terkwelweg en de Klieverweg in de Wieringermeerpolder onderhands op gedragen aan de fa. Tuin te 't Zand (N.-H.) Op 27 Mei 1948 komen aanlopen een goed verzorgde zwarte herder, 6 a 7 jaar oud. Gevonden: Op 28 Mei '48 te Schager- brug een bruine portemonnaie. Ia een in de zaal van M. Engel ge houden vergadering, hebben de bestu ren der diverse toneelgroepen besloten a s. winter een toneelwedstrijd te orga niseren te Den Oever. Het wedstrijd comité bestaat uit de heren v. Glab- beek, J. Bruul Sz. en P. de Graaf, (secr.) Het doel van deze wedstrijd is om het Wieringer publiek te tonen, welke culturele waarde gelegen is in het geven van goed toneel. Stukken met propagandistische strekking of met een inhoud tegen geloof of godsdienst zijn verboden in het wedstrijd-regle ment. Op deze bijeenkomst kwam in de eerste plaats tot uiting, dat alle ver enigingen op Wieringen, die uitvoerin gen plegen te geven tevens gebaat zijn met een dergelijke wedstrijd, daar de stukken zowel te den Oever (voor de wedstrijd) als te Hippo (naar keuze van OKK en Harmonie) gespeeld zul len wordën. Het. interessante is nu dat de acht deelnemende groepen geloot hebben welke uitvoering ze zullen ver zorgen. De deelnemende groepen zijn: Toneelgroep Harmonie te Hippo; idem van OKK; Amicitia; de Ypelaars; de Vrije Groep; WKT uit Middenmeer; Excelsior, den Oever en Apollo te den Oever.' Daar Avanti de zaak op touw heeft gezet speelt deze zelf niet met toneel mede. In een dergelijke wedstrijd zal een zekere spanning zijn gelegen. Vóór 1 Augustus zijn de stukken bekend. We krijgen dus acht verschillende stukken, waarin een ieder zijn beste beentje zal voorzetten. Er is een jury gekozen uit de verenigingen. Deze komt van buiten en zal derhalve zo neutraal mogelijk zijn. Er wordt c—i cijfer gegeven voor uitbeelding, dictie, uitspraak, tempo, regie en mise-en-scène, aankleding en grime. Verder voor samenspel en alg. indruk en voor gehalte van het stuk. De le prijs is 250.de tweede 175.en de derde 125.en verder medailles voor persoonlijke prestaties. Wellicht zal het publiek te den Oever de geste waarderen en een publieks prijs beschikbaar stellen. Ofschoon we nog midden in de lente zitten, hebben de organisatoren tijdig de zaken in or de gemaakt, opdat straks alles in de puntjes geregeld zal zijn. De eerste prijswinnaar geeft met Avanti een ere- uitvoering in de bioscoop op 2 Maart '49. De eerste wedstrijd zal 23 October zijn. Wij komen t.z.t. op deze belangrijke gebeurtenis terug en spreken de hoop uit, dat het publiek waardering zal hebben voor de bijna 100 spelers die zich straks aan de studie zullen zetten om te geven wat ze kunnen. Een goed stuk, zij het blijspel of drama bouwt mee aan de culturele vorming onzer jeugd. We wensen het comité veel suc ces. PROCES-VERBAAL. Ten nadele van de melkstijter H. v. d. Velde te Hippolytushoef gingen 7C liter melk verloren, doordat een vrachtauto een melkbus omver reed. Tegen de bestuurder der vracht auto werd proces-verbaal opgemaakt. EIGEN TEELT. De heer S. Bais te Westerland heeft medio Mei de eerste aardappelen kun nen consumeren van eigen tuin. Deze oogst van de koude grond is voor Wie ringen wel heel vroeg! „IK HEB GEZONDIGD" Daartoe door de Motorclub „Wie ringen en Omstreken" uitgenodigd trad Zaterdagavond in Concordia de R.K. Toneelvereniging „De IJpelaars" voor het voetlicht met bovengenoemd familiedrama. Ondanks de half gevulde zaal heb ben de tonelisten zich geheel gegeven en de vertolking was dan ook voor treffelijk. Deze bij uitstek goede vereniging o.l.v. de heer Dorus Ras heeft zich met deze uitvoering weer van haar beste zijde laten zien. Wij z(jn er van overtuigd, dat de IJpelaars in het toneelconcours te Wieringen zeer zeker een goede plaats zullen innemen. POSTDUIVEN VERENIGING „LUCHTPOST". Zondag hadden onderscheidene leden der bovengenoemde postduiven vereniging hun duiven naar St. Quen- tin (Fr.) gezonden om aldaar aan de 360 km. lange vlucht deel te nemen. De duiven gingen los om 11 uur, terwijl de eerste duif van de heer W. de Waal om 17 uur 2 min. weer op Wieringen arriveerde. De andere prijzen werden behaald door: H. de Groote 2; L. v. Loon 3, 5; N. Helsloot 6; H. Kaan 4, 7. Volgende week wacht de duiven een 435 km lange route vanuit Port St. Maxense (Fr.), waaraan eveneens zal worden deelgenomen. WINDHOOS RICHTTE SCHADE AAN. Maandagmiddag richtte een wind hoos in de Noorderbuurt te Wester land enige materiële schade aan, aan 'n dubbel woonhuis. Vooral de pannen moesten het ontgelden. Gelukkig ver oorzaakte de takken der bomen, die de electrische draden waren ge komen, geen verdere schade. PALING ONDER DE MAAT. Vorige week is in de ha,ven tb den Oever een flinke partij ondermaatse paling in beslag genomen. Tegen de visserman N., die deze ondermaatse vis aan boord had, werd proces-ver baal opgemaakt. POLITIE Gevonden: een schootsvel. Verloren: een zwart gekleurde vul pen. Inlichtingen bij de gëmeentebode. Verzilvering Vacantiebonnen voor de Landbouw. - Zomer- verzllvering. Het bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat alle vacantiebonnen van het boek jaar 19471948, welke thans nog in het bezit van de arbeiders zqn, in de periode van Zaterdag 12 Juni tot en met Zaterdag 19 Juni a.s. ter verzil vering moeten worden ingeleverd. Arbeiders, die ziek zijn geweest en van de bedrijfsverenigingen cheque bonnen hebben ontvangen, kunnen deze tegelijk met de gewone vacan tiebonnen ter verzilvering aanbieden. De uitbetaling derverschillende bedragen zal plaats hebben in de periode van Zaterdag 24 Juli tot en met Zaterdag 31 Juli a.s. Het aanbieden van bonnen kan uitsluitend geschieden bij een plaat selijk penningmeester van één der navolgende bonden: Algemene Ned. Landarbeidersbond, Ned. Chr. Landarbeidersbond en de Ned. R.K. Landarbeidersbond „St. Deus dedit". De uitbetaling vindt plaats bij de zelfde penningmeester bij wie men de bonnen heeft ingeleverd. Bonnen, welke niet in de hiervoor bestemde opplakboekjes van het Va cantiefonds voor de Landbouw zijn geplakt, kunnen niet worden aange nomen. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat de bonnen van het boekjaar 19481949, welke na 1 Mei 1948 in omloop zijn gebracht, thans nog in geen geval reeds ter verzilve ring mogen worden aangeboden. Koopt bij BROEK OP LANGENDIJK, 2 Juni 1943. Aangevoerd 76000 kg aardappelen f 17—f 22.70; kleine f 13.20—f 16.30; 180 kg tomaten f 160f 163; 8500 kg rabar ber f 5.50. NOORDERMARKTBOND. NOORD-SCHARWOUDE, 2 Juni '48. Aangevoerd 2100 kg vroege aardappe len f 19.50—f 21.20; kleine f 13.70— f 15.50. MEDEMELIK, 30 Mei 1948. Veiling ver. „M. en O." Aanvoer 13000 kg grote aardappelen, prijzen 2931 cent per kg; G200 kg kriel 2326 cent per kg. Mr. Dr. H. J. Wytema, de nieuwe Alkmaarse burgervader, tijdens het uit spreken van zijn rede in de Raadszaal van het Alkmaarse stadhuis. Alhoewel Jacob K. uit Texel tot be heerder over een garagebedrijf werd aangesteld was hij slecht op de hoogte met de lonen, die voor dit bedrijf zijn vastgesteld. Hij gaf twee jongens twaalf- centen per uur meer dan was toege staan. Voor deze overtreding van het buitengewoon besluit arbeidsverhouding werd hij gestraft met een boete van f 100 of 30 dagen. Ook Frederik de W. uit St. Maartens brug was van de loonnormen in zijn graanbedrijf niet op de hoogte en wilde bij de CCD zijn licht opsteken. Deze is daar niet voor en verbaliseerde de W. Onwetendheid in deze zaken kon de officier niet waarderen, hield rekening met de moeilijkheden in dit bedrijf en hoewel hij indertijd zeer laag schikte requireerde hij thans f 75. Uitspraak f 60 of 24 dagen. De Schager houtdirecteur Wilhelmus II. K. had meer hout afgegeven dan hem was toegestaan. 90 m3 hout was er van hem afgekamd en later bleek dat hij 109 m3 verkocht had. Verdachte ver klaarde door de vele rompslomp van alle mogelijke bureau's de tel te zijn kwijt geraakt. De officier zei dat deze 19 m3 hout aan de Wederopbouw is onttrokken en vond dit feit ernstig, waarvoor zijn eis was f 250. De verde diger, mr. Buers, verklaarde, dat zijn cliënt te goeder trouw gedwaald had;- K. werd veroordeeld tot f 200 boete of 2 maanden. Men kon het gistermorgen best op merken, dat de grasgroei niet te best en de weiders daarom reeds beginnen af te zetten, waarvan dan ook de leve ring voor de vleesvoorziening profiteert, daar deze heel wat groter was en er waren al tamelijk vette beesten onder. Door dezelfde oorzaak van gras gebrek is de handel ook maar heel kalm. Het scheen echter wel dat er in de verse melkkoeien iets meer was te doen, niet dat het een vlugge boel was, maar er was minder aanbod en daar door ging de verkoop iets beter. Met de geldekoeien was het een heel stille beweging. Daar was weinig koop lust voor, en de bonnenhandel, die daar aan vast kleeft, is met de berichten daarover, die nog- al tegenstrijdig zijn, niet meer van grote invloed. Er waren nog wel kopers voor, maar die boden zo ongeveer 2 centen. Met de graskalveren ging het ook heel langzaam aan en voor de gebruiksstieren is ook de lief hebberij grotendeels weg. Voor de fok- kalveren schijnt de goede liefhebberij er ook af te raken. Enkele vaste klanten uit Zeeland waren Dinsdagmorgen niet aan de markt. Op de wolveemarkt was het ook niet beter voor de schapen. Er was maar weinig trek, zodat daarvan de prijzen lager kwamen, en met de lammetjes ging het maar heel traag, waardoor de prijzen er ook niet beter op waren. Op de bokken- en geiten markt was het al heel stug, daar is de kooplust geheel weg. Met de biggen ging het in de vroegte nog wel aardig, maar de afloop was heel matig. De prijzen houden echter vrij goed stand. Op de paardemarkt weer een stugge boel. In de slachtpaarden zit meer gang dan in de gebruikspaarden. De pluimveemarkt was weer goed be- zet, maar er was een trage gang met iets lagere prijzen. In onze bewegelijke wereld van burgertwisten, „complotten tegen de staat" en uraniumjacht is voor sprookjes geen plaats. Wij hebben nog wel eens een stil heimwee naar de tijd, dat de komst van St. Nicolaas ons hart sneller deed kloppen, dat wü tot tranen toe geroerd waren over het treurig lot van een schoon prinsesje en dat ons kinderbedje in onze onschuldige dromen het peperkoekenhuisje van de boze heks werd of een vliegend tapijt, waarmede wij boven slanke minaretten en geheimzinnige paleizen zweefden. Zoete dromen, die door de sinistere „headlines" in de bladen wreed worden vermoord. Tijdens mijn kort verblijf in film land heb ik mij echter één moment in 'n sprookje verplaatst gevoeld en alles om mij heen vergeten. Het was tijdens mijn bezoek aan Ealing, niet alleen Engeland's kleinste filmstudio, maar ook zijn beroemdste: de 10 12 films, die de bekende producer Sit Michael Ealcon hier jaarlijks vervaardigt, staan onveranderlijk op hoog peil. Ik had juist met enkele Rank-oïfi- cials een opname gevolgd van een in de (kunstmatig opgewekte) wind aan de top van een denneboom fladderen de parachute een scène uit „Against the wind" en volgde mijn gidsen naar een andere studioruimte, die, naar ik verwachtte, óók wel koud, rommelig en ongezellig zou zijn. Maar de werkelijkheid (was het werkelijk?) was anders. ILLUSIE IS VOLKOMEN Daar sta ik in mijn melkwollen cos- tuum en kunstzijden das eensklaps als door de toverstaf van een fee be roerd in de 17e eeuw. Even ben ik verbouwereerd, maar mijn verbazing maakt schielijk plaats voor een diepe bewondering. Ik sta op een verdroomd-stil plein tje, omgeven door prachtige oude ge veltjes, grillig gebouwd in de geluk kige tijd, dat er geen rooilijnen be stonden. Speels slingert het gebarsten houtwerk zich langs de oude stenen, onaantastbaar in zijn trotse schoon heid kijkt het barokke beeldhouw werk op mij neer en glanzend van gen de kleine glas-in-lood ramen het licht om het onmiddellijk weer in tientallen schakeringen terug te wer pen. Over het plein verspreid staan kraampjes en plankiers voor kermis attracties, met opschriften in gothische letters. Maar alles is troosteloos ver laten: geen acrobaten, vuurvreters en jongleurs verrichten hun krachttoe ren, geen dichte drommen om de dik ke dame en de dwergen. In de waran da's ginnegappen geen vrolijke, jonge deernen en uit de herberg klinkt geen vedelgejubel. Een dode stad, onder- de gesel van de pest, door mens en dier ijlings verlaten toen het festijn zijn hoogtepunt bereikte. Dan doe ik iets, wat ik eigenlijk achterwege had moeten laten en waar door ik prompt ontnuchterd word. Ik kijk achter de facades en zie slechts bouten latjes, ik beklop de straatste nen en bevind, dat zjj van papierma- •tehé zijn, ik druk mijn vinger op het rijke beeldhouwwerk en de stadspomp en zie, bet is geboetseerde klei, dat ik betast.... COPIëREN IN KLEI Vier maanden van intensieve voor bereiding voor een massa-scène van misschien tien minuten! Vier maanden, waarin de 'volmaakte illusie is be reikt. Niets is aan de fantasie overge laten: zó heeft het er 3 eeuwen gele den in Hannover (want dit pleintje moet een gedeelte van die stad voor stellen) hebben uitgezien en niet an ders. In eei? klein atelier maak ik kennis met mr. Jim Morahan, een beschei den man, die de leiding heeft aan een groepje „beeldhouwers". Aan de hand van foto's, tekeningen en boeken over kunst boetseren zij gevelstenen, enorme ornamenten en modellen. De assisten ten zijn ware kunstenaars, enkele ook naar het uiterlijk: gitzwarte baardjes aan en fluwelen flodderdassen onder de kin. Een half jaar zijn zij nu al in touw voor de grote kleurenfilm „Sa- raband for dead lovers", die wordt ge maakt naar de roman van Helen Simp- son en die de onstuimige belevenis sen van de Zweedse soldaat-avontu rier Graaf Königsmarck aan^het hof te Hannover weergeeft. De buitenopna men voor deze rolprent zijn gereed: zij werden gemaakt -in Praag en op Blenheim Palace, het buiten van Churchill in Oxford. EEN STUKJE ZUIDPOOL Inmiddels wordt in het atelier ook al gewerkt aan de voorbereidingen van de volgende Ealingfilm, het leven van de Poolreiziger Scott. Hoewel er een speciale expeditie naar de Antar- tk- is uitgerust, bleek het noodzakelijk het ijsgebied ook in het klein te re construeren: vol trots toont men mij eer. vierkante plank, waarop wat grijze klei tegen een grauwe achtergrond. Ik kijk er vlak overheen en krijg de zonderlinge sensatie op een eindeloze verlaten ijsvlakte te staan. De perfecte truc plus een dosis vak manschap roept de illusie op, die U in de bioscoop de wereld, om U heen o.oet vergeten. Ik zou U vele voor beelden van dergelijke handigheidjes kunnen geven. Ealing is niet alleen de stad der ver rassingen, maar ook de stad der con trasten. In de grote cantine staat de cameraman, die in Australië het be roemde koeienepos „The Overlanders" maakte, te praten met een magazijn knecht, een lieftallige actrice babbelt met een dienstertje over shawls en 'n middeleeuws uitgedoste heer zit coca cola te drinken aan de bar. Buitten wordt de laatste hand gelegd aan een vorstelijk rijtuig, bont wan kleur, rijk versierd. *Het vehikel, waar onder men zeer duidelijk 'n ordinaire boerenkar ontdekt,' staat 5 meter van 'Stewart Granger's hypermoderne sport auto, waarin men maar op een knopje behoeft te drukken om de vensters te laten zakken. Iets verder liggen afge dankte requisieten op een hoop: een compleet Engels dorp in miniatuur naast verweerde Griekse pilaren en Victoriaanse uithangborden. ZEESLAG IN DE WASTOBBE Wij klimmen een paar trappen op en belanden via een enorme opslag plaats van gebruiksvoorwerpen, snuis terijen en schilderijen in een smal vertrek, waar een man druk in de weer is met schaar, lijmpot, triplex en gekleurd papier: hij knutselt aan een kleine vrachtauto, die op mijn hand past. Dat ding ziet U straks rijden in c'e film „Against the wind". Dan steken wij de koppen bij elkaar boven een groot boek vol glimmende foto's. Zij zijn trots op hun vernuft, die lui van Ealing! Hier is een beeld uit „Western Approachis", een film over het convooi-varen. Authentieke oorlogsopnamen? Welnee, minitieus nagebouwde scheepjes, die qcht kun nen schieten, in een wastobbe! En daar een opname uit „De brandklok luidt" over de bombardementen op Londen: brandweerlieden zijn druk in de weer op de ladders om het vuur te bestrijden. Poppetjes, met slangen, waar heus water uit spoot! Weer een ander beeld: een realistische botsing tussen twee autobussen, waarvan er cén een brug afstort. Je zou zweren, dat het echt was. STEWART WAS AFGELEID Een van de weinige dingen in Ealing, die geen truc zijn, is het spel van Stewart Granger, dat ik even later mag gadeslaan. De acteur, in zwart fluwelen costuum en met een adelijke haardos, staat in een luxueus interieur en praat bewogen tegen een niet aan wezige jonge vrouw, die op dit mo ment waarschijnlijk ergens in Oxford Street aan het „teaën" is, omdat zij in die scène „uit het zicht" is. Eerst gaat het niet ..vlot met Gran ger's spel: hij kijkt recht op ons en dat leidt hem af. Later gaat het beter en wordt de scène in vlot tempo opge nomen. Ik krijg dan nog even gelegenheid een blik te slaan in de technicolor- camera van Douglas Slocombe en een praatje te maken met Stewart Gran- ger. Wij halen herinneringen op van een perslunch in Amsterdam en hij prijst de schoonheid van onze hoofd stad. Dan beent hij weg om zich te gaan verkleden. Als ik even later in de auto, die mij naar Piecadilly Circus terug moet brengen, stap, aarzel ik even. Zou het....? Maar neen, een minuut later rijdt de wagen met mij weg. Het was geen truc. Blijkens cijfers van het hoofdbedrijf schap voor zuivel en vetten is in ons land 47 pet., dus bijna dc helft van de ontvangen melk afkomstig van de vee houders van onze zandgronden, te we ten uit de provinciën Friesland, Over- iisel, Gelderland en Noord-Brabant. Van de door de zuivelfabrieken in 1947 ontvangen melk kwam uit Friesland 20.9 pet., uit Overijsel 13.7 pet., uit Gel derland 12.9 pet. en uit Noord-Brabant 12.3 pet. of tezamen zelfs 69.8 pet. Ver der leverden Zuid-Holland 10.8 pet.. Noord-Holland 10.5 pet., Drente 6.9 pet., Groningen 5.2 pet., Utrecht 2.1 pet., Limburg 3.2 pet. en Zeeland slechts -0v5 pet.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3