c DE JEUGD-KOER Wondere dingen I i ii D ZWART! SCHADUW D pw k W i im am om Wij Oplossing Prijsraadsel PRIJSRAADSEL van een heel gewone plant Hij koos van twee kwaden'tminste door J. D. v. Extur Hallo, Jongens en Meisjes LUISTEREN N AAR door Jan Dirk van Ext«r JgjJÏllp Nu ga ik jullie eens wat vertellen over een plant, die je letterlijk overal kunt vinden. Je hoeft niet te schrik ken, het wordt heus geen plantkunde- les. Langs de wegen, op de bermen, in de greppels, ja zelfs tussen de klinkers van niet al te drukke straatwegen groeit de plant, waarvan je hierbij 'n afbeelding ziet. Het is de Grote Weeg bree. In het plantenboek heet hij heel plechtig „Plantago Major", maar dat hoef je niet te onthouden. Evenmin zijn andere Nederlandse namen, zoals geneesblad, breewegsblad, konijnen blad, groot ribbeblad en platvoet. Deze plant is geheel ingericht om met weinig vocht in het leven te kun nen blijven. Eerst die lange draadvor mige wortels, die naar alle kanten ver in de grond doordringen. Dan wordt door de bladeren, die van echte watergootjes zijn voorzien dat zijn die diepe nerven al het water naar de wortelstam geleid. Bovendien spreidt het vloertje van bladeren, dat men roset noemt, zich plat op de grond uit, waardoor deze niet zo snel kan uitdrogen en tevens de kans voor andere planten om vlak in de buurt te groeien wordt wegge nomen. Het is dus een plant, die best voor zichzelf kan opkomen. De bloem pjes zitten in lange aren op hoge ste len. Van oudsher geloofde men al, dat de weegbree tegen allerlei kwalen Het prijsraadsel van de verborgen vogelnamen heeft een groot succes ge had. Verscheidene kinderen hadden tekeningen bij de oplosingen gemaakt. Konden alle inzendingen nu maar eens met een prijs worden beloond. Jam mer genoeg gaat dat niet. Er zijn vijf prijzen, dus het lot moet weer beslis sen wie de gelukkigen van deze week zouden zijn. Het waren: Jaap Hoogcarspel, Ged. Turfhaven 12- 14, Hoorn., Tonneke Christophersen, 38, Beverwijk. Berkenlaan Kapperstraat 6, Den Leeuwenbekstraat 23, Annelies Bok, Helder. Helm Jansen, Alkmaar. Irma Walboom, Chr. Huygensstraat 16, Den Helder. De prijzen worden aan deze kinde ren toegezonden. Nu de oplossing van het prijsraad sel. De verborgen vogelnamen waren in de onderstaande volgorde: 1. Arend; 2. Uil; 3. Mus; 4. Lijster; 5. Merel; 6. Meeuw; 7. Valk. In de volgende zin staan de letters van elk woord door elkaar. Jullie mogen er een goede zin van maken. Ene torge nohd peli ni ed eiw ne feeth re dier paschen dodo tebegen. Het raadsel is ditmaal wel erg ge makkelijk. Probeer het maar eens. Onder de goede oplossers worden weer boeken verloot. hielp. Beten van slangen en van dol le honden zouden zelfs door het sap zijn genezen. Hierover moet de dui vel zo kwaad zijn geworden, dat hij een stuk van de wortel afbeet. Vol gens het oude volksverhaal is dat de oorzaak dat de wortel zo stomp is. Reeds honderd jaren vóór Christus schreef een geleerde Griek een heel boek over deze wonderplant. En hoe is het tegenwoordig met de wonderbare geneeskracht van de weegbree? Die mooie verhalen van vroeger waren wel wat overdreven. Toch gebruikt men de plant nog wel voor het een en ander. Voetgangers leg gen weegbreebladeren in hun schoe nen dan lopen ze hun voeten niet stuk. Men maakt er ook een hoest- drank van. De wortels worden nog wel gekauwd door mensen van buiten als zij kiespijn hebben. Jonge blaad jes moeten heel goed smaken als men ze als spinazie eet. De mensen hingen ook wel bloemaartjes van de weeg bree in de kooi van hun vogels. Ka naries moeten er dol op zijn. Maar dat zullen wij liever niet proberen. Laat ons de vogels maar in de vrije natuur gaan bekijken dat is heel wat beter, dan zo'n half versufte stakker in een kooitje. En al ben je niet van plan de ge neeskracht van de weegbree zelf te onderzoeken, pluk toch eens een blad en probeer of je het kunt laten bewe gen door aan de vezelige draden te trekken die je na het plukken eraan ziet hangen. Bedenk dan eens dat deze plant door de mensen bijna over de hele wereld is versijreid. Toen de weegbree na de ontdekking van Amerika ook tot daar doordrong en zich geleidelijk meer en meer naar het Westen uitbreidde, noemde de Indianen hem veelbeteke nend: „de voetstap van de bleekge- zichten". Iwan Turgenjew, de bekende Rus sische schrijver, nam eens, om rustig te kunnen werken, zijn intrek in een stil dorpshotelletje. Daar hij alleen in de avond werkte en overdag rond dwaalde of urenlang- voor het venster stond te peinzen, werd hij na enige dagen al een raadselachtige verschij- ling voor de nieuwsgierige inwoners. Toen Turgenew zich de vijfde dag aan de eettafel zette, waren daar reeds enkele vooraanstaande burgers aan wezig, die hem met allerlei vragen begonnen lastig te vallen. Hij maakte er zich met ja of neen van af. Maar op de vraag „hoe lang denkt u hier nog te blijven?" haalde hij tot hun verbazing zijn horloge te voorschijn cn antwoordde: „Drie dagen, negen uur en zeventien minuten." En genietend van hun verbijsterende gezichten, voegde hij eraan toe: „Ik had de keus tussen levenslange gevangenisstraf of een verblijf van acht dagen hier, wat bijna even erg isen ik koos het laatste." Na die tijd werd hij niet meer lastig gevallen. 309. Professor Extomini is kwaad weggelopen en dit is het moment, waarop de stalknechts gewacht heb ben. De jacht op Pim, Pam en Pom wordt weer ingezet. De drie hondjes kijken radeloos om zich heen. Van alle kanten komt er personeel op hen af Het publiek kijkt belangstellend toe. Het programma is anders, dan zij dachten, maar daarom niet minder amusant. 110. Onder de toeschouwers ba- vinden zich ook dieren van Dieren- dorp en die hebben Pim, Pam en Pom al gauw herkend. Ze beginnen de drie hondjes luidkeels aan te moedigen. „Hup! Pim, Pam en Pom!! Zet 'm op! Laat je niet pakken!!" Radeloos kijkt Pim naar boven.. „Ook dat nog! Nu hebben ze ons herkend", roept hij. „Als moeder dat hoort, zal er wat voor ons zwaaien!" De post heeft mij deze week weer verwend Wij zullen dus maar vlug beginnen Lize Vos, jij bent vandaag het eerst aan de beurt Meisje, wat heb je mij verwend met zo'n lange, gezellige brief Ik heb er van genoten Ja, Janke is ook een vriendinnetje van mij Leuk, dat je haar juist hebt getroffen Ineke Vos, wil je graag wat sigarenbandjes hebben? Deze week zal ik er wat verzenden Jammer dat ik niet meer ruimte heb om Lize en jou te antwoorden Jullie schreven zo gezellig Irma Walboom, ja, het zal een heerlijk weekje voor je worden in Callantsoog Het is te hopen, dat het dan niet regent maar in Augustus gebeurt dat niet zo veel Annelies Bok, wat heb je die verschil lende vogels aardig getekend Dat was een heel werk voor een ziek meisje Ik hoop, dat je nu weer gauw opknapt en je zusje ook Dinie Alberts, bedankt voor de sigarenbandjes en de postzegels Ik ben er blij mee Heerlijk, dat je mis schien naar Zuid-Limburg gaat Het is daar zo prachtig Heel anders dan in Noord-Holland Zwarte Schaduw", jongen, zo'n schuilnaam hebben wij nog niet gehad in de J-K, maar je bent hartelijk welkom Wij zijn niet bang van je, hoor Tot de volgende keer! Carla Veenstra, ook jij bent een nieuwe- lingetjo» Hartelijk welkom bij ons Tiny Sont, beterschap gewenst voor je zusje Je tekeningetje is aardig Achter ons huis zit 's avonds in het donker ook vaak een uil in de boom „Roodkapje", natuurlijk mag je een andere schuilnaam nemen De nieuwe is goed bedacht Je vriendinnetje is welkom bij ons Gerarda v d Lans, je hebt een echt^ prettige brief geschreven en die eendjes zo aardig getekend Wat kun je dat goed Ik las het verslag van het feest in de courant Het is erg mooi geweest, hè! Miny Riedeman, het is prettig, dat je ook mee doet ik hoop veel van je te horen Heb je een goed cijfer voor de repetitie gekregen? Johanna Buitenkamp, al weer een nieuw nichtje er bij Gezellig hoor! Je bent welkom in de J-K Jopie en Willy Vos. het adres van de J-K is: Bureau Helderse Courant, Koningsstraat, Den Helder Dan krijg ik het alijd Jackïe Zag, ja, ik ben er blij mee, jongen en dank je wel Phina Soudijn, je mag gerust mee doen vanuit Rotterdam Ik hoop, dat je ook eens gelukkig bent Pity Slot, dank je wel voor de sigarenbandjes en de postzegels Wat ben je heerlijk uit geweest Afke Sjoerdsma, ja, honden bijten vaak uit angst Als je ze niet plaagt, clan zal je heus nies overkomen, hoor Magda Brouwer, fijn zeg, die postzegels Bedankt. Magda Maar hoe graag ik. ze ook heb, stuur ze maar naar je invalide vriend Die is er stellig heel erg blij mee Enny Oukes, ook jij verwende ons met postzegels Dank je wel. Enny Je hebt een fijn reisje gemaakt op 6 Mei Daar zul je nog dikwijls aan terugdenken Je beschreef het ook zo aardig Nelly v d Vis, ik begrijp het nu goed, hoor Je hebt het mij heel duidelijk uigelegd Het lijkt mij er heerlijk Alie Kiewiet, dat is een goede daad om met een collectebus te lopen Ik hoop, dat er veel in komt, meisje Hansje Kiewiet, schrijf je mij de vol gende week eens over het feest en. de Jan Pleizier Dat zal een feest worden „Prins Zonneschijn", wat een feestelijke bazar hebben jullie op Texel Lize Vos schreef er ook over Lies is zeker blij met de laarzen Gre Bakker, ja, dat boek ken ik Van het kikkergekwaak heb ik nooit last Het is een gezellig geluid Onze .buren vinden het a-ninder .leuk De kikkers zitten in het gras,en in de vijver Er is een dikke, pude opa 'bij' Tanny Èkkebus, knap van je om sokken te breien'Wie i's de gèiukl^ige, waarvoor je bezig bent? Hennie Hey- blok, bedankt voor de bandjes, meisje Daar doe ik andere kinderen weer een plezier mee Frans Verhage^i, doe maar -goed mee, dan win je vast wel eens een prijs Jantje Leydeckers, het is niet er§' als je eens overslaat, hoor! Een hartelijke groet, ook voor moeder H Stempher. die plaatjes kan ik je tot mijn spijt niet zenden Het adres daarvoor is: Th Niemeyer. NV, Groningen Je kruidenier kan ook de plaatjes geven als hij koffie en thee verkoopt Probeer het maar Ik z\l ze terugzenden „Tom Poes", gelukkig dat je met het boek in je schik bent Je boek moet nog verzonden worden, maar de sigarenbandjes heb je zeker al Ook het boek zul je spoedig hebben Martha ten Bosch nog wei gefeliciteerd met je verjaardag Je bent niet vergeten, zeg! Ab Kort man, gelukkig dat jij de vogels helpt als het nodig is Fijn, dat je juist het boek hebt, waar je naar verlangde Jopie Geervliet, dank je wel voor de blaadjes Ze liggen nu tussen een boek Hoe stempel je witte petten, Jopie Net zoals vroeger de strohoeden werden geteld? Lenie Gieles, je hebt dus genoten in 's-Heerenberg Dan is het heerlijk, dat je er van de zomer weer naar toe mag gaan Stien Beukenkamp, je boek komt, hoor Tini Bakker, het adres van Willy de Jong weet ik niet meer, maar als ik weer een briefje van haar tegen kom, zal ik het adres noteren en het aan je zenden Is dat goed? Janke van der Vaart, ja, Lize Vos is een trouw Jeugd-Koerier-vriendin Wat was het toe vallig, dat je juist bij haar logeerde. Het is zo mooi op Texel Ik kan me in denken hoe je hebt genoten Alberdina Wiegman, je kunt proberen om eens naar andere meisjes te schrijven, maar het lijkt mij nog beter, dat je eventjes wacht Er komen nu en dan meisjes uit andere plaatsen onder de mededelingen en het lijkt mij voor jou aardiger om naar die meisjes te schrijven Martha Zoetendorp, ben jij zo'n ongeluksvogel? Nu meisje, bij de J-K win je vast nog eens een prijs Volhouden, hoer! Piet van Zon, bedankt voor de postzegels 't Is een mooie, Piet Annemarie Middelkoop, het raadsel van de vorige keer was ook goed Jammer, dat je vergat om het in te zenden, want er waren toen niet zoveel goede oplossingen Ria Heertjes, een kleedje borduren is wel een gezellig werkje Had je een prettige avond in het circus? Gelukkig dat Annelies geen pijn heeft Gerda Paans, vertel maar aan Jossy, dat het heus erg meevalt om naar de J-K te schrijven Wij leren elkaar in een wip kennen- Jossy moet maar net doen alsof ze naar een vriendin schrijft en van alles ver tellen Schrijf je neg eens over de Bosvolkdag? Wim Gerssen, ja, een win keltje in sigarenbandjes en Hollandse postzegels heb ik wel, maar de buiten landse postzegels zijn uitverkocht Zal ik je op de lijst zetten? Sigarenbandjes kan ik je nu wel sturen Adri van 't Hert, ben jij ook al een ongeluksvogel? Nu er zijn er meer, hoor Toch zul jij vast nog wel eens een prijs winnen „Prof. Bok", het is gemakkelijk om een correspondentie-adres te vinden als er veel bijzonderheden van een kind zijn Ansje Bontes, je broer vertelde mij, dat je ook zo graag eens in de courant wilt staan Schrijf je mij dan eens een briefje? „Edelweis", prettig', dat jij met ons gaat meedoen Je stuurt je briefje naar heir goede adres Wanneer ga je naar het ziekenhuis? Je hebt een mooie, schuilnaam uitgekozen Hilly Jeurink, het is erg jammer dat je kou hebt gevat in je witte jurkje Het was Zaterdag erg koud Beterschap, meisje Ik hoop, dat je gauw weer naar buiten kunt gaan Gesina Slikker, wat schrijf jij al mooi Lida Zee, onze gebruikte postzegels hebben in het buitenland waarde, evenals de buitenlandse postzegels in Nederland waarde hebben Wat schrijf en teken je mooi, Lida Veel genoegen op je reisje naar Hilversum Ik denk, dat je broertje genieten zal, vooral nu moeder ook mee gaat Marianne Zee, dag meisje, mag je ook uit deze zomer? Beppie en Nellie Muntjewerff, gezellig dat jullie weer hebt meegedaan Plaatjes van de prinsesjes heb ik op het ogenblik niet, want een ziek meisje vroeg mij er om Toch zal ik jullie namen noteren voor een volgende keer Tini Zander, dank je wel voor de postzegels Ja, de sportweek is mooi geweest, maar het was te koud Sommige meisjes hebben kou gevat in hun dunne jurkjes Gelukkig dat kleine Willy weer beter is Dat was een lelijke val, zeg! Trijnie Zwaan, je mag gerust de raad sels insturen zonder een briefje te schrijven Alleen kan ik je dan niet in de J-K 'antwoorden, maar dat vind je misschien niet erg Dag meisje! Coba Kramer, wel bedankt voct je postzegels, sigarenbandjes en. zilverpapier Jij spaart altijd maar voor tante let Je oplossing was goed Dick Lely, best ge daan. hoor Je wordt een trouwe vriend Jaap Hoogcarspel, dank je wel voor de postzegels Ik woon niet in Hoorn, Jaap, en daarom ben ik nog niet bij je konijntjes geweest Als ik in Hoorn kom, zal ik niet vergeten om je op te zoeken Dag Jaap! En nu weer tot de volgende week Dag allemaal! Hartelijke groeten van TANTE IET PROGRAMMA VAN HEDENAVOND. ^0 C.IRUIU 78. Maar als het gekkenwerk is, dan zit er toch systeem in! Daar heb ben de onverlaten weer een bootje ontdekt!! De Rat, want die is de eige naar van de motorboot, stuurt er vlak langs en met één greep heeft Nelis de hengels te pakken.... en hij houdt vast ookals gevolg daarvan wordt de visser half uit zijn bootje gescheurd, dat op een dergelijke acrobatiek niet is gebouwd en kantelt En de verbaasde drenkeling ziet, hoe een halve gare bezig is zijn hen gels doormidden te brekenMaar hij is niet de enige die het ziet. Ook de Lange is getuige van dit zonderlin ge voorval. HILVERSUM I (301 m.) Nieuws om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 Sport- praatje; g.30 Voor de Strijdkrachten; 7.00 Gr.pl.; 7.15 De Radio Volksmu ziekschool; 7.45 Reg. Voorl.dienst; 8.05 Echo van de dag; 8.15 Het Utr. Sted, Orkest; 915 Techniek in noodlot (hoor spel): 9.50 Les Gars du Paris; 10.30 „Musicardo-serenade"; 11.15 Gr.pl. HILVERSUM II (415 m.) Nieuws om 7, 8 en 11 uur. NCRV: 6.00 Sangh en Spel; 6.15 Land- en Tuinbouw; 6.30 Gr.pl.; 6.45 Gr.pl.; 7.15 Leger des Heilskwartier; 7.30 Het actueel geluid; 7.45 Kunst en techniek in 'n edel vak; 7.55 Het Bach-koraal; 8.15 Plaatvaria; 9.00 Zwakzinnigen-verzorging; 9.15 Po pulaire argelbespeling; 9.45 Busch strijkorkest; 10.15 „De vaart der vol ken"; 10.35 Gr.pl.; 10.45 Avond-over denking; 11.15 Werken van Beethoven. PROGRAMMA VAN VRIJDAG HILVERSUM I (301 m.) Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur: VARA: 7.30 Gr.- pl.; 8.18 Opera-programma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gr.pl. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Gr.pl.; 11.15 De Sphinx zonder geheim; 11.30 Melo dieën uit Britse films. AVRO: 12.00 Gr.pl.; 12.30 Weerpraatje; 12.38 Le piano romantique; 1.15 Bandi Balogh speelt; 1.45 Een lesje in Cubaanse spraakkunst; 2.00 Kookkunst; 2.30 Het Kamerorkest; 3.00 Ons volk in zijn dichters; 3.20 Kamerorkest. VARA: 4.00 Johan Jong (orgel); 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.00 The Honolulu Birds; 5.20 Wij en de muziek; 6.15 „De VARA feliciteert"; 6.30 Voor de Strijdkrachten; 7.00 Denk om de bocht; 7.15 Jan Vo gel en zijn accordeon-orkest. VPRO: 7.30 Cursus; 7.50 Tien voor acht; 8.05 Kamermuziek; 8.30 „Na 3 jaar". VARA: 9.00 Men vraagt.... en wij draaien; 9.30 De Ducdalf; 9.50 Op vleug'len van muziek; 10.00 Buitenl. weekoverzicht; 10.15 Swing and Sweet. HILVERSUM II (415 m.) Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. NCRV: 7.15 Re veille; 7.45 Een woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Mozart (gr.- pl.); 9.15 Ochtendbezoek bij onze jon ge zieken; 9.35 Morgenklanken; 10.15 Lyrische suite; 10.30 Morgendienst; 11.00 Bas-bariton en vleugel; 11.30 Kamermuziek; 12.00 BBC Wireles Chorus; 12.15 Omroeporkest; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Vervolg omroep orkest; 1.15 Nationale Reclasserings- dag; 1.20 Mandolinata; 1.50 Gr.pl.; 2.30 Van oude en nieuwe schrijvers; 2.40 Geestelijke muziek uit de baroktijd; 3.10 Hawaiïklanken; 3.30 Werken voor strijkorkest van moderne componis ten; 4.0O Voordracht; 4.20 Piano; 4.50 Gr.pl.; 5.15 Sweelinck-kwartet; 5.45 Orgel (Jan van Weelden); 6.15 Gr.pl.; 6.30 Ned. Bijbelgenootschap; 6.45 Ned. Herv. Kerkkoor; 7.15 „Nederland op zee"; 7.22 Appèl ex-pol. gevangenen; 7.30 Het actueel geluid; 7.45 Chr. Middenstandsbond; 8.15 Kon. Mil. kapel 8.45 „De vrede van Munster"; 9.30 ..Dat ons loflied vrolijk rijze!"; 10.00 Vragen aan voorbijgangers; 10.30 Ne grospirituals; 10.45 Avondoverdenking; 11.15 Gr.pl. 69. „Nee, d'r was nog 'n soort meneer. Een stuk angetrouwde femilie geloof ik. Die had een amparte kamer en die zorgde ook voor 'm. En d'r kwam ook *Wg zo'n goser an huis. Die leek sprekend op die knecht, ook zo'n lange zwarte, maar die zag je bijna niet. Ie is nogerus hier geweest om 'n emmer water omdat bij hullie de leiding bevrore was. 'k Had er niks van gehoord, dat ie blnnengeliomme was en ie sting zo in ene achter me in 't keukentje! 'k Schrok me 't apezuur. Ja, as 't er zo in ene een vent achter je staat. Daar ken je van doodblijve. Een nicht van me man heb 't us gehad met de baker. Die sloop ook zo door 't huis en op 'n ogenblik staat ze vlak achter m'n man z'n nicht en ze doet d'r bek ope en m'n man z'n nicht laat van schrik de baby uit d'r pote valle. Nou ja, ze zou 't wurm net in de wieg legge, dus 't viel op 't dekentje, maar je zou 't net zo goed anders kenne hebbe. Waar of niet?" Inspecteur Beekman zuchtte. „Is diehmdie meneer later weer weggegaan?" „Ja, natuurlek," zei de vrouw. „Anders zou Jan 'm d'r wel uitgesmete hebbe. 'k Heb 'm een emmertje water gegeve en ik zeg: vader, duvel nou maar op en as je noggerus binnekomt, trek dan effetjes aan de bel. Kleine moeite. Of klop effetjes op de deur.Da's niet meer dan fesoenlijk. Waar of niet? 't Was net effetjes half nege. 't Had best gekend, dat ik in m'n onder- ïrjfie had gestaan. Affijn ze zegge, dat 't een dokter was. Nou, dan zei ie wellerus meer 'n onderlijfie gezien hebbe, mot je maar rekene." „Is die mee verhuisd?" „Ja, dat geloof ik wel, maar dat weet ik ook niet zeker, want ie was d'r niet bij, toen ze die ouwe in die auto hebbe gedrage. Dat heb die knecht met dat stuk femilie van 'm gedaan, van die ouwe bedoel ik. Die neef van 'm of weet ik veel wat ie van 'm was. De boel is pas 's middags weggehaald door die kerels van de verhuizing." „En heeft U na die tijd niemand meer gezien?" „Neeof wachterus, Iaat ik niet liege. Ja, netuurlek heb ik wat gezien. Een dag nadat die ouwe hier weggong. Toen sting ie in de tuin boompjes te pote." „En U zei, dat hij niet lope kon?" „Wie niet? Die ouwe? Nee, netuurlek niet, maar ik heb 't toch zeker over die zwarte." „Stond die boompjes „Nou ja, en struikies en zo! 'k Zeg tegen m'n man, nou begrijp ik 't er gosternikkie niks meer van. Want zo tuinerig was 't ie anders nooit. En as je nou erregus weggaan, dan neem je wat boompjes of struikies mee, die van je eigen zijn. Dat 's nogal wiedes. Die ken je daar waar je naar toe gaat ook weer in de grond zette. Maar die vent maakte een heel bloemperkie voor de mense, die d'r in moste komme. 's Aves om elf uur was 't le nog bezig. We konnen 'm net zien els we door 't slaapkamerraam keke. M'n man zeit: 't Ljjkent wel of ie de pootziekte heb gekrege. Want ie sting maar te grave. Ik zeg; ie ken voor mijn part de kouwe dinges krijge, maar wij gaan maffe. Ja, want m'n man mot d'r 'smorreges om vijf uur al weer uit. Die werkt onder Oosterbeek en dan mot ie z'n slaap hebbe anders is ie de hele dag sikkeneurig. Nou en de volgende morge had ie me daar een prachtig bloemperkie aangelege. Die dokter bedoel ik." „Kan het die knecht niet geweest zijn?" informeerde de inspecteur. „Ja, dat ken ook wel, want ik kon ze niet goed uit mekaar en 't was al donker mot je maar rekene. Mot U 's effetjes komme kijken. Je ken 't hier achter door 'n gaatje van de heg zien. U mot maar niet op de rommel lette." Inspecteur Beekman volgde de vrouw door het gangetje en de keuken en keek even later door een gat in de heg in het tuintje van ds buurman. „Kijk," fluisterde ds vrouw naar een keurig plantsoentje wijzend, „dat heb ie eigenhandig gemaakt een dag nadat die ouwe hier weggong. Daar heb ie nou ongeloge een hele nacht aan gewerkt. Snap U dat nou? Nee, as je toch weeggaat, niet waar? Kijk, daar heb je Pronk. Die zit ook altijd in z'n tuintje te prutse." Inspecteur Beekman keek opnieuw door het heggegaatje en zag de oude Pronk in z'n tuinbroek geknield bij een begoniaplantje, terwijl hij de aarde met zfln handen voorzichtig tegen de worteltjes drukte. De vrouw ging hem weer voor naar het keukentje. „Wat is die Pronk voor 'n man?" informeerde de inspecteur. Mevrouw Jansen haalde haar massieve schouders op. „Ze zegge wellerus: een verre buur is beter dan een goeie vrind, nee, wachterus, een verre vriend is beter dan een goeie buur, maar je heb zo gezeid ais buurman gesproke niks an 'm." „O nee?" vroeg de inspecteur. „Nee, want je wil toch wellerus klesse met je bure en wat heb je nou an zo'n stokvis? En dat hittepetitje van 'm noemt m'n man altijd de kropduif." „Waarom noemt ze uw man de kropduif?" „Nee, zij niet, maar m'n man noemt 'r de kropduif, omdat ze d'r kop zo naar bove houdt, 't Kreng is nog te groos om gedag te zegge as ze onder 't raEtm doorkomt. En as ze nou van d'r eige wat bezonders was. D'r vader is die schoenmaker van de Velperweg. Die ken U zeker wel." ,,'t Spijt me, mevrouw," zei de inspecteur, „maar ik woon hiér niet." „Och gunst, ja," zei de vrouw, „dat 's waar ook. U komp helemaal van Amsterdam. Ben U bij de pelisie?" „Inderdaad," zei de heer Beekman. „Gos, dan ken U misschien m'n neef wei. Koper heet ie. Ie is boswachter in Apeldoorn. Ie heb net 'n gezicht of 't ie er mee onder de trem heb gelege. O nee, U komp van Amsterdam. En U komp voor die ouwe Lagerman. Die heb toch zeker niks met de pelisie te make?" „Neen neen," zei de inspecteur haastig. „Ik komik komzo maar eens." „Femilie zeker?" „Ja, nog zo'n* beetje." (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5