BENELUX-CONFERENTIE Benes afgetreden als President van Tsjechoslowakije Oranje moet tegen Zweden twee records verdedigen in de ARDENNEN Zeilboot met drie jongelui vermist Dinsdag 8 Juni 1948 VERENIGDE NGORD-HOLLAN DSE DAG BLADEN 70»te Jaargang N©. 7(&2 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Afieheidsbrief aan Gottwald Bernadotte brengt Woensdag verslag uit SCHREIEDER BUITEN VERVOLGING DE ERE-PROMOTIE VAN SMUTS Amerikaanse senaat tegen verlaging? Grenssluipertjes V. J Zweden komt met twee invallers Zweedse voetballers in ons land Ter bespreking van economische stelsels De beschuldiging tegen „Tante Bertha" De stand van het Nederlandse autopark Lijfarts van Himmler wordt gehoord Het rijverbod op Zondag NIEUWE GRONDWET IN VOORBEREIDING Pensioenverhoging van 40 pet. verzocht Nieuw Joods offensief WEERBERICHT 1 BUREAU: Koningstraat 7680 Den Hei der Telefoon 2345 Fottgjronttmmer 446041 Waarn. Hoofdredacteur! W. MIDDELBEEK Rayon red. C. A Dekkers Directie: 1 BIJLSMA en G. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden Lelk woord meer 5 et. Abonnementen: per kwartaal 3.75. In een buitengewone vergadering van het Tsjechoslowaakse kabinet, Maandagmiddag, heeft Clement Gott wald, de minister-president, medege deeld, dat dr. Edvard Benes, de pre sident van de republiek, in een op gisteren gedateerde brief van zijn af treden heeft kennis gegeven. Benes schrijft in zijn brief: „Mijnheer de minister-president, op 4 Mei j.1. heb ik U mijn definitief besluit, de functie van president neer te leggen, medege deeld. Wij bespraken toen mijn besluit ln verband met de problemen van de gehele politieke situatie. Ik deelde U ook mede, dat mijn dokters mij even eens aanbevolen hadden af te treden met het oog op mijn gezondheidstoe stand. Refererende aan dat gesprek verzoek ik U de Nationale Vergadering mededeling te doen van mijn besluit en haar te vragen zo vriendelijk te wil len zijn kennis te nemen van het neer leggen door mij van de verantwoor delijke functie, waarmede zij mij op 19 Juni 1946 eenstemmig vereerde. Ik dank de vergadering voor haar ver trouwen. Ik dank het volk voor zijn vertrouwen en toegenegenheid, welke immer een grote steun voor mij heb ben betekend en welke ik geprobeerd heb niet te beschamen. Ik wens mijn dierbare medeburgers, hun verant woordelijke vertegenwoordigers en hun regering toe, dat de republiek ge spaard moge blijven van alle rampen, en dat allen mogen leven eri werken in verdraagzaamheid, liefde en verge vingsgezindheid. Late men de anderen vrijheid gunnen en zelf vrijheid genie ten. Ik vertrouw op de goede genius van ons volk en op een schone toe komst voor onze dierbare republiek". gottwald betuigt LEEDWEZEN. Gottwald verklaarde. „Ik geef zeker uitdrukking aan de mening van de ge hele regering, wanneer ik mijn grote spijt betuig over het feit, dat dr. Ed vard Benes de functie van president van de republiek neerlegt. Zoals uit zijn brief blijkt heb ik lang gepoogd hem er van af te brengen. Ik stelde de regering ervan op de hoogte in de bijeenkomst op 25 Mei en legde haar eveneens een medisch rapport over betreffende de gezondheidstoestand van de president. Wanneer de president blijft bij zijn plan en de medische ad viseurs zich krachtig uitspreken, kun nen wij niet anders doen dan kennis geven van zijn verklaring, ons ermede eens verklaren en hem onze meest hartelijke dank te betuigen voor de Enkele minuten nadat de Veilig heidsraad Maandag bijeengekomen was, werd een rapport ontvangen van de bemiddelaar der V.N., graaf Folke Bernadotte, waarin hjj de verwachting uitsprak over „het succes of de mislukking" van zjjn onderhandelingen te kunnen rap porteren. Graaf Bernadotte stelde de raad voor de discussies over de wapenstilstand tot 9 Juni, wanneer hÜ verwachtte verslag uit te bren gen, op te schorten. Aubrey Eban, de vertegenwoordig ger van het Jewish Agency, zeide, dat de regering van Israël de bepalin gen van de wapenstilstandsresolutie van de Veiligheidsraad van 29 Mei had aanvaard en zij zich niet ver plichtte om iets te aanvaarden, dat niet kon worden gebaseerd op de juiste tekst van de resolutie. De Vei ligheidsraad had geen wapenstil standsovereenkomst aanbevolen, doch slechts verzocht om het vuren te staken, aan welk erzoek slechts door één partij gehoor gegeven was. De Veiligheidsraad zal Donderdag de bespreking van de Palestijnse kwestie voortzetten. grote diensten, welke hij aan het volk en de republiek heeft bewezen. Ik zou er de nadruk op willen leg gen, dat Benes, ofschoon hij de func tie van president van de republiek neerlegt, altijd herdacht zal worden in de geschiedenis van onze repu bliek, in de geschiedenis van de strijd van het Tsjechoslowaakse volk voor vrijheid en onafhankelijkheid, voor een vooruitstrevende staat waarin so ciale rechtvaardigheid heerst. Herdenkenswaard is zijn eerste ver kiezing tot president in 1935. Dr. Benes werd toen gekozen als democratisch eandidaat van links te gen de reactionnaire pogingen in van agrarische kapitalistische machten. Begrijpelijk dat ten tijde van Mün- chen en later de woede van al onze vij anden zich concentreerde op president Benes en dat hij uit zijn functie werd verwijderd. Benes gaf echter de strijd voor de vrijheid van Tsjechoslowakije niet op en in ballingschap sloot hij zich aan bij het front tegen de Duitse bezetters. Hij toonde groot begrip voor het nieuwe politieke karakter van die strijd en van onze verzetsbeweging. Hij voorzag, dat een herboren Tsjecho slowakije uit de oorlog te voorschijn zou komen, dat krachtige waarborgen zou scheppen tegen een herhaling van München. Daarom, onder leedwezen over zijn beslissing, eren wij hem heden als de waardige opvolger van president Ma- saryk, de bevrijder, als de leider van onze strijd voor vrijheid en als de me deoprichter van onze nieuwe orde. Sta mij toe tot slot voor te stellen, dat aan dr. Benes, in waardering voor zijn verdiensten voor de natie en de staat, een levenslang pensioen worde verleend gelijk aan het salaris van de president van de republiek en even eens gebruik voor het leven van het kasteel van Lany". Ceteka meldt verder, dat de rege ring besloot „onder betuiging van leed wezen" kennis te nemen van Gott- walds mededeling en zich geheel eens te verklaren met zijn verklaring. Het voorstel betreffende een pensioen en gebruik van het kasteel van Lany werd eveneens aanvaard. OM POLITIEKE REDENEN? Het tijdstip van het aftreden van Benes, een dag vóór het aflopen van de termijn voor het ondertekenen van de nieuwe grondwet, wordt te Londen beschouwd als een sterke aanwijzing, dat niet redenen van gezondheid doch politieke motieven de beslissende fac toren gevormd hebben voor Benes' be sluit. Diplomatieke waarnemers teken den aan, dat de tekst van de officiële mededeling te Praag omtrent het af treden van Benes niet specifiek de ge zondheidstoestand van Benes opgaf, als reden, ofschoon terloops wel gerefe reerd werd aan de adviezen van de dokters van Benes. Te Londen beschouwt men het be sluit van Benes als logisch gevolg van de regeringswijziging van Febr. j.1. Zondagmiddag heeft Veldmaarschalk Montgomery te Portsmouth een ge denkteken onthuld ter herinnering aan de mannen, die deelgenomen hebben aan de Invasie van Normandië, vier jaar geleden. Naar het anp verneemt heeft de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage de vooral door het z.g. „England Spiel" bekende Kriminal Direktor Jozeph Schreieder buiten vervolging gesteld. Omtrent de motivering van deze buiten- vervolgingstelling verneemt het ANP nog het volgende: Het „England-Spiel" was, voor wat de betrokken Duitse ambtenaren betreft, een knap stuk con tra spionnage werk. Van door Schreie der gepleegde oorlogsmisdrijven is niets gebleken. Integendeel is komen vast te staan, dat Schreieder, die een zeer knap maar ook een correct politieambtenaar was, zijn invloed heeft aangewend om zijn werk, dat tot het zakelijk verant woorde beperkt bleef, buiten het be reik te houden van de drastische en misdadige practijken van andere Duitse autoriteiten. Schreieder heeft zich be reid verklaard nog enige tijd in Neder land te blijven ter beschikking van de Nederlandse justitie voor het verstrek ken van inlichtingen. Aangezien is gebleken, dat voor de erepromotie van veldmaarschalk Smuts aan de Leidse universiteit méér belangstelling bestaat dan aan vankelijk werd verwacht, is besloten deze promotie op 18 Juni a.s. niet in het grootauditorium te doen plaats hebben, maar in de Pieterskerk te Leiden, waar ruim 1800 belangstel lenden kunnen worden ondergebracht. In de Pieterskerk ontvingen ook Hare Majesteit Koningin Wilhelmina op 9 Februari 1925 en Winston Chur- chill op 10 Mei 1946 hun ere-docto- raat van de Leidse universiteit. De Amerikaanse regering zal de aankopen en verschepingen van goederen in het kader van het plan-Marshall voortzetten, daar zij de opvatting huldigt, dat de Senaat de vermindering van de hulp aan het buitenland, die door het Huis van Afgevaardigden is aangenomen, ongedaan zal maken. In de laatste weken neemt de illegale grensoverschrijding van Duitse kinderen in het Limburgse grensgebied hand over hand toe. De Nederlandse grensbewaking heeft aan het toezicht hierop de handen vol, want de kinderen komen in de grensdorpen overal bedelen om etenswaren, terwijl in enkele gevallen ook diefstallen worden gepleegd. In de week van 23 tot 29 Mei zijn alleen on der de gemeente Ubach over Worms meer dan twintig Duitse kinderen in leeftijden, variërend tussen 6 en 18 jaar, die over de grens gekomen waren, aangehou den en naar Duitsland terugge stuurd. Ook volwassenen probe ren over de grens te sluipen om eten te halen. Tegenover deze indringers wordt met grote ge strengheid opgetreden. Evenals met Noorwegen is het con tact met de Zweden op voetbalge- bied nooit buitengewoon innig ge weest. In een periode van 21 jaar speelden deze elftallen 10 wedstrij den, terwijl de laatste wedstrijd dateert van 1929, die door Neder land met overtuigende cijfers werd verloren. Overigens is het resultaat tegen de Zweden steeds zeer be hoorlijk geweest (zes gewonnen wedstrijden), terwijl nog nimmer op eigen bodem werd verloren. Of dit record Woensdag zal worden ge prolongeerd is zeer de vraag. Ook het ongeslagen record van na de gespeelde thuiswedstrijden staat op het spel. Volgens ons is Zweden na Engeland een van de sterkste voetbalnaties van Europa. Dat de bezetting in de oor logsjaren niet tot in Zweden was door gedrongen is een ontzaggelijk voordeel gebleken. Men is daar rustig door ge gaan met de opbouw van het spel, ter wijl bij ons een behoorlijke achteruit gang viel te constateren. Een en ander, en niet in het minst de fraaie resultaten die het Zweedse team ng de oorlog behaalde, geeft zeker geen reden tot optimisme. In ieder ge val zal er anders gespeeld moeten wor den dan tegen de Noren, wil men het ongeslagen record tegen de Zweden handhaven en tevens het ongeslagen record van na de oorlog gespeelde thuis wedstrijden. MET OF ZONDER ABE? Het meespelen van Abe Lenstra is, in verband met zijn blessure, nog dubieus. Van bevoegde zijde hoorden wij dat Bertus de Harder een kans zou maken om de linksbuitenplaats in te nemen, terwijl een deel der Nederlandse pers de naam van Drager noemt. Prettig zou natuurlijk zijn wanneer Lenstra zijn plaats wel kon innemen, doch wanneer dit niet het ge val zal zijn, zien wij het liefst Bertus de Harder in zijn plaats komen, ondanks de naar onze mening gegronde bezwa ren van de keuze-commissie. Overigens zal het elftal volledig de stiijd met de Scandinaviërs aanbinden. Anders is het met de gasten die met twee invallers komen, n.1. op de rechts- en linksbuitenplaats. Overigens kunnen wij alleen maar wensen dat het optimisme van onze Zweedse collega's door onze oranje hemden, die voor het eerst met rug nummers zullen spelen, zal worden ge logenstraft. De opstellingen zien er als volgt uit: NEDERLAND! Gisteravond kwart over negen kwamen de Zweedse voetballers, die Woensdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen het Ne derlands Elftal uitkomen, met een Viking-vliegtuig van de Scandinavi sche Luchtvaart Mij. op Schiphol aan en reeds om 10 uur arriveerden zij, vergezeld van de hoofdconsul van de K.N.V.B., de heer Boeljon, in het Victoria Hotel. Zeven spelers, die in het nationale team zijn gekozen, hebben Zondag j.1. een zeer zware wedstrijd gespeeld om het kampioenschap van Zweden. Gunnar en Knud Nordahl, resp. brandweerman en politie-agent in Norrköping, Torsten Lindberg en Nils Liedholm uit Norrköping, Erik en Stellen Nilsson en Kjell Rosen uit Malmö bevochten elkander in Norr köping. Norrköping bleef met 21 de meerdere en werd daarmede kam pioen van Zweden. „Het was een heel zware wedstrijd", vertelde het Zweed se kanon Gunnar Nordahl ons en de wedstrijd zit hem nog in de benen. „Ik ben echter uitstekend getraind", zei hij, „en Woensdag zal ik, evenals alle anderen op volle kracht spelen". De reis per vliegtuig van Stock holm is goed verlopen en de leider van de ploeg, Sven Koch, vertelde ons, dat er geen wijzigingen in het elftal zullen worden aangebracht. Hedenavond hopen alle spelers in Den Haag de handbalwedstrijd Neder landZweden bij te wonen. kraak (Stormvogels) van bun schijvenaar (M.V.V.) (E.D.O.) v. d. TUIN (H.-D.V.S.) stoffelen (Ajax) rijvers (NAC) terlouw (D.C.V.) roozenburg (Neptunus) O DE VROET (Feijenoord) WILKES (Xerxes) LENSTRA (Heerenveen) st nilsson liedholm p. nordahl (Malmö) (Norrköping) (Norrköping) rosen leander (Malmö) (A.I.K.) e. nilsson (Malmö) lindberg (Norrköping) Scheidsrechter; Antoine Jorssen (België) gren (Göteburg) andersson (a.i.k.) k. nordahl (Norrköping) CARISSON (a.i.k.) Nederlandse, Belgische en Luxem burgse ministers nemen deel aan de besprekingen, welke op het in de nabijheid van Dinant gelegen prach tige Chateau d'Ardennes worden gevoerd. Tijdens de gistermorgen gehouden plenaire vergadering heb ben de ministers zich in het bijson der beziggehouden met de econo mische vraagstukken in verband met de bespoediging van de practl- sche verwezenlijking van de econo mische Unie. De ministers steunen bij hun bespre kingen op de rapporten der deskundi gen van de drie landen, die enkele we ken geleden eerst op de* Hoge Veluwe en daarna te Brussel een grondige studie hebben gemaakt van de proble men, die de realisatie van een volle dige economische unie nog bemoeilij ken. Hoewel men van deze conferentie op het Chateau d' Ardennes nog geen spectaculaire verwachtingen mag koesteren, kan niettemin worden aan genomen dat belangrijke beslissingen zullen worden genomen. De bespre kingen zullen vooral ten doel hebben na te gaan welke maatregelen geno men kunnen worden om te zorgen, dat de economische stelsels in de drie landen binnen afzienbare termijn geen al te grote afwijkingen meer zullen tonen. In dit verband zou de oprichting van een hoge economische raad van de Unie worden overwogen, in de geest zoals deze reeds voor de Bel gisch-Luxemburgse Unie bestaat. De ze hoge raad zou beogen het econo misch niveau in de drie landen zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Aan de besprekingen op het Chateau d' Ardennes nemen deel voor Neder land de ministers L. J. M. Beel, P. Lieftinck, C. G. W. H. Baron van Boet- zelaer van Oosterhout, W. Drees, S. L. Mansholt en J. R. H. van den Brink. Naar nader wordt vernomen, hebben In Maart van het vorig jaar werd te Rotterdam de in de illegaliteit als „tante Bertha" bekend staande mevr. B. M. van der H.K., die sinds 1946 de functie van presidente van de bond „HollandCanada" bekleedde, gear resteerd. Waarom zij werd gearresteerd werd toen niet vermeld. Op 18 Juni a.s. komt haar zaak voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof voor. Uit de tenlastelegging blijkt, dat zij er van wordt beschuldigd zich f 17.000, die zij en haar echtgenoot aan de Jood Sac. Smalhout schuldig waren, te hebben toegeëigend, nadat zij hem in handen van de Duitsers had gespeeld. Dit bedrag had Smalhout reeds vóór de oorlog in de zaak van Van der Hof ge- stcken. Voorts zou zij over een grote partij textielgoederen, die door de Jood Barend Naarden, die later in Duitse ge vangenschap om het leven kwam, aan het echtpaar Van der Hof ter bewaring was toevertrouwd, ten eigen bate heb ben beschikt. Bovendien wordt haar ten laste ge legd, dat zij in Augustus 1942 de Joodse echtparen Smalhout en Kammer, die naar Zwitserland wensten uit te wijken, in contact heeft gebracht met 'n zekere Snoek, die onder de naam de Vries voor de Duitsers werkte, waardoor zij hen aan vrijheidsberoving bloot stelde de ministers gistermorgen in het bijzonder de vraagstukken, die samen hangen met de productie der drie lan den, met de prijzen- en loonpolitiek en met het plan-Marshall bestudeerd. Om 12 uur zijn de Nederlandse, Bel gische en Luxemburgse ministers af zonderlijk bijeengekomen om met el kaar van gedachten te wisselen om trent de punten, waarover zich moei lijkheden voordoen. Na afloop der eerste vergadering verklaarden de ministers dat deze con ferentie geen onmiddellijke resultaten zal opleveren. Gistermiddag zijn de ministers opnieuw gezamenlijk in ver gadering bijeen gekomen. Bij deze besprekingen zijn eveneens aanwezig de Nederlandse ambassa deur te Brussel, Baron van Harinxma Thoe Slooten, de Belgische ambassa deur te Den Haag, Nemry, alsmede de Luxemburgse gezant te Brussel Robert Als. ZWEDEN Stond het Nederlandse autopark vol gens berekening van het C. B. S. kwantitatief in 1947 nog ongeveer 10 bij dat van 1939 achter, de verdeling over de provincies loopt nogal uiteen, aldus meldt de K.N.A.C. Overijssel heeft thans 5 meer (N.O. polder), Noord-Brabant 2 en Drente is op vooroorlogs peil. Limburg staat 2 Gelderland en Zeeland 5 achter. Groningen, Friesland en Utrecht 8 Zuid-Holland 10 en Noord-Holland 13 Ook Amsterdam heeft nog 18 motorrijtuigen minder, Den Haag 15 en Rotterdam 5 Het aantal vracht auto's, motorrijwielen en bussen is op of boven vooroorlogs peil, dat van de personenauto's is nog 30 daarbij achter. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, zal binnen korte tijd dr. Felix Kersten, die lijfarts is ge weest is van Himmler en die volgens zijn zeggen vele Nederlanders het le ven gered heeft, gehoord worden door de parlementaire enquête-commlseie. Ruim een dag nadat zij voor het laatst bij de monding van de Eem zijn gezien, is er nog steeds geen spoor van de drie jongelui gevonden, die Zondag met de kleine B.M. „Jan van Gent" op het IJsselmeer gingen zeilen en sindsdien vermist worden. Voortdurend gaan vrienden van de opvarenden op de fiets of per boot er op uit o<n te trachten een spoor van de vermisten te vinden. Ook de rivier politie van Amrterdam, Urk en Harder wijk zoekt. De namen van de verdwenen jonge mensen zijn: J. Brei 21 jaar, leerling stuurman te Baarn; Elly Loopuit, 20 jaar, leerling aan het lyceum te Baarn; G J. Brakel, 24 jaar, studente te Utrecht, afkomstig uit Opheusden. De minister van verkeer en water staat heeft bepaald, dat aan zijn be schikking verbod van het rijden op Zondag wordt toegevoegd: Op hen, die, op Zondag uit het bui tenland komende, de grens overschrij den, is, voor zoverre het de Zondag van grensoverschrijding en de rit naar hun woonplaats betreft, het in het eerste lid bepaalde (het gebruik van een motor rijtuig is op Zondagen verboden, be houdens voor zoverre daartoe door de rijks (hoofd) inspecteur schriftelijk ont heffing is verleend) niet van toepassing, mits zij in het bezit zijn van een door de in de grensplaats gestationneerde ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen dan wel door de koninklijke marechaussee afgegeven verklaring om trent de plaats en de datum van de grensoverschrijding, en deze verkla ring op eerste vordering aan de opspo ringsambtenaren, bedoeld in artikel 9 dei wet, behoorlijk ter inzage geven. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, zal op 5 Juli de eerste vergadering plaats hebben van de Commissie ter voorbereiding van de Grondwet voor het z.g. Verenigd Ko ninkrijk, welke grondwet zal gelden vor Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen. Deze Grondwet komt dus te staan boven de Grondwet, welke alleen voor Nederland geldt en welke kort geleden in eerste lezing gewijzigd is. Na afloop van de vergadering van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden, te Den Haag gehouden, is een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de voorstellen der regering, betref fende de verbeteringen in de positie der gepensionneerden, in het algemeen op zo goed als alle punten onvoldoende zij- Er wordt een verhoging verzocht van 40 pet. Volgens Radio New York hebben ver sterkte Joodse strijdkrachten een nieuw offensief ingezet tegen de Arabische posities rondom Latroen, aan de weg van Jeruzalem naar Tel Aviv. Ook in Noord-Palestina zijn de gevechten weer opgelaaid. Ten Noorden van Tel Aviv vielen Joodse troepen Toelkarm aan in een poging om het zuidwestelijke bol werk van de „Arabische driehoek" te isoleren. Weersverwachting, geldig tot he denavond: warmer. Minder bewolking en droog weer, met hogere temperaturen dan gis teren. Matige wind uit Zuidelijke richtingen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1