HET WERK BEGINT C m IWAÊTE SCHADUW De eerste tongkang komt langszij li de evenaar en lk ondervind dat aan den lijve. Na enkele uren voel ik me gebraden en gekookt en alle zonnebrandolie, alle crème en poeder van de wereld staan machteloos om deze letterlijke „vuurproef- te doen ontlopen. Ik ben de enige aan boord die dit heeft te ondergaan: de anderen hebben al maanden en maanden gelooide huiden gekregen, zo hard en zo Ingebrand als slangenleer en krokodillenhuid. Hun kleur variëert van chocolade-bruin tot die van een cocosnoot en ze zjjn vol maakt ongevoelig voor de felle inwerking der equatoriale zon. achthonden der Archipel J I II II im am «I om door J. D. v. Exter"^ WIE is de dader? \/AN fsJABU EN Langs oerwouden naar de Siak-monding WE Wu LUISTEREN NAAR VAN BOEK TOT BOEK Diepvries eieren Koninklijke trein aan H.M. de Koningin overgedragen DEdediÏL1V0!!!nl0«. hvet :Vertrek Uit °eban' koersk Hr. Ms. RP 133 naar d® s,ak-rivier, alwaar tevens rendezvous plaats vindt met Hr mTSS* AmWdVedee"e de archiPpl werkende RP-boten, f milk v^rt nnt' lh "r "m T r0nkt de 133 voort' constant met t™L f ontelbare eilanden, lange baaien en kreken, voorbij tl hni* ri i 'fPper" en andere palmen staan te wuiven en L thJt ttfu#n^fen e" riffen- Een ,ange da* een hete 1 h*£k«u. ,V°frbeeId V0,S van de jongens aan boord en de iTretTbr:^I n' a°P khaki-hroekje en slippers na, uitgooi. We varen, met boven ons, slap han gend, de gespleten oorlogswimpel van de 133 en de natievlag: rood, wit, blauw. Over de wapens hangen nog de hoezen. Ze zijn nog niet nodig. De RP 133 heeft de route om de Noord aangewezen gekregen. Hier ligt het terrein, waar gecontroleerd zal wor den. Gezocht.naar smokkelaars. Naar tongkans, die frauduleus rubber, copra of kinine halen van Sumatra's Oostkust, tegen inruiling van machi negeweren, mortiertjes, pistolen en revolvers, radiotoestellen (zend- en ontvanginstallaties)munitie enz. Er bestaat een Bestand tussen de Neder lands-Indische Regering en de Repu- Anth. van Kampen bliek, waarbij is overeengekomen dat de smokkelhandel verboden is. Dat is officieel vastgesteld. Maar zo lang er nog 600 dollar voor een zakje copra, gevraagd wordt, zo lang zullen ze proberen, kost wat kost, de handel vcoort te zetten. Handel met producten die eigendom zijn van Nederlandse ondernemingen op Sumatra. Deze smokkelhandel is ge organiseerd: met informatiediensten, spionnen, radioberichtgeving en ande re moderne methoden. Een complete vloot van zeil- en motortongkangs opereert dag aan dag in de wateren tussen Malakka en Sumatra's Oostkust. Er is geld te verdienen. Machtig veel geld. Millioenen dollars, onmetelijke kapitalen. Iedere inzet, alle kosten zijn verantwoord: als men de rubber maar kan inpikken. Er is een Bestand.... zeker! En officieel verbiedt de Repu bliek deze smokkelarij. Indië is geen FRQGRAMMA VAN HEDENAVOND. HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber. om 6 en 11 uur. VARA. 6.15 VARA -Varia: 6.20 Gr.pl.; 6.30 Voor de strijd krachten; 7.Ne- 9.Opera-progr. derlandZweden omroeporkest; 10.Het verlof (hoor spel); 10.25 The Ramblers; 11.15 Bruce Lowe zingt; 11.30 Nieuwe successen van over de oceaan. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om: 7, 8 en 11 uur NCRV: 6.Onze Ned. koren en corpsen; 6.30 Het bevol kingsvraagstuk in Nederland; 7.15 Het nieuws uit Indië; 7.30 Het actueel ge luid; 7.45 Het Ned. Kamerkoor; 8.15 Residentie-orkest; 9.05 Gods weg met Israël in deze tijd. 9.25 Orgel en piano; 9.35 Vrij en blij; 10.45 Avondoverden king; 11.15 Gr.pl. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 7.30 Gr.pl.; 7.50 Dag opening; 8.15 Gr.pl.; 8.45 Werken van Jaques Offenbach (gr.pl.) 9.15 Morgen wijding; 9.30 Suite voor strijkorkest; 9.46 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Gr.pl. 10.50 Kleutertje luister; 11.— Gr.pl.; 11.45 Palestina; 12.— The Avroleans; 12.30 Weerpraatje; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Gr.pl.; 1.15 Het virtuoso sextet; 2.De vrouw bin nen en buiten haar huis; 2.20 Solisten concert; 3.Voor zieken en gezonden; 5.— AVRO-kaleidoskoop; 5.20 Welk dier?; 5.30 Het Vaudeville strijkorkest; 6.15 De Daviscup tenniswedstrijd Enge landNederland; 6.30 Voor de strijd krachten; 7.— Sportpraatje; 7.10 Jo Vincent over de oorlogsgravenstichting; 7.15 De Radio Volksmuziekschool; 7.45 Reg. Voorlichtingsdienst; 8.15 Aanslui ting Kurhaus te Scheveningen; 9.45 Techniek en noodlot; 10.20 Orgel en zang; 10.45 Onder vier ogen; 11.15 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7.15 Omroepkamerkoor; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.— Voor de vrouw; 9.05 Kwintet; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gr.pl. NCRV: 10.— Brandenburgs con cert; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel, KRO. 11.— De Zonnebloem; 11.45 Gr. pl12.03 Zang en piano; 12.33 Metro- pole-orkest; 12.55 Zonnewijzer; 1.20 Ver volg Metropole-orkest; 1.45 Hors d'oeuvre; NCRV: 2.— Gr.pl.; 2.40 Cau serie voor de vrouw; 3.Sopraan Cath. v. Ossenbruggen—Weyrich; 3.30 Gr.pl.; 4.— Bijbellezing; 4.45 Gr.pl.; 5.— Het Radio Jeugdjournaal; 5.30 Gr.pl.; 5.o0 Jeugduitz.; 6.— Populaire pianomuziek; 6.15 CNV-kwartiertje; 6.30 Gr.pl.; 7.15 Leger des Heils-kwartier; 7.30 Het ac- tueel geluid; 7.45 Beroepskeuze (kunst en techniek); 7.55 Het Bachkoraal; 8.15 Plaatvaria; 9.— Wentelende wieken; 9.10 Gr.pl.; 9.20 Omroeporkest; 10-5 De vaart der volken; 10.35 Gr.pl.; 10.4 Avondoverdenking; 11.15 Gr.pl. Nederland.... het is groter dan Euro pa en het biedt door zijn ligging idea le kansen voor sluikhandel. Er is een Bestand, zeker, maar er zijn ook pos ten waar zich afdelingen van het Re publikeinse leger en vloot bevinden, die blijkbaar nog niets hoorden van dat Bestand. Hoe anders is het te ver klaren dat de RP 133, aan boord waarvan ik mij thans bevind, in de laatste maanden 24 maal (vier en twintig maal) werd beschoten, waar bij verscheidene malen zeer hevig, met kanonnen en mitrailleurs? Bij het tekenen van het Bestand werd overeengekomen dat de rivieren als republikeins grondgebied beschouwd zullen worden, de zee en de baaien slaan onder Nederlandse souvereini- teit. Iedere actie der achter de smok kelaars aanzittende Marine-vaartuigen geschiedt of in volle zee, voor de kust, of in de baaien. QNDANKS deze regel gaan de be schietingen rustig door, hoort me nige RP-bemanning de kogels fluiten en vraagt iedere RP-bemanning zich iedere dag opnieuw af, hoe lang het nog moet duren eer in de praktijk ook dit vuren gestaakt zal worden. De RP 183 ziet er schunnig uit, en dat is geen wonder, omdat er in verschei dene maanden geen druppel verf be schikbaar was. Maar ditmaal is er wèl verf en de gehele bemanning van 9 man tjetten (schilderen) alsof er geen zon te bekennen is. Iedereen tjet: de korporaal-machinist, de dienst doende kok, de telegrafist en de com mandant. Een kwestie van noodzaak op een oorlogsschip, dat onder zul ke speciale omstandigheden vaart, dat zo klein is en zo'n kleine beman ning telt. Als het avond wordt, als eindelijk de zon wegzakt, achter de eilanden, varen we tussen Padang en Bengkalis door. Aan beide zijden strekt zich het oerwoud uit. Ondoor dringbaar, donker, geheimzinnig. Te gen 8 uur, als we halverwege de zee straat zijn, flikkeren er lichtseinen tussen de bomen en van tijd tot tijd klinkt het doffe geklop van tong tong. De RP 133 is waarschijnlijk gesigna leerd en wordt blijkbaar „gescha duwd". Geen levende ziel vertoont zich, er is geen bootje in het water, en het enige wat hoorhaar is is het ge luid van de tong tong, het verre rui sen van het oerwoud, de schelle schreeuw van een aap en het regel matig ronken van de motor RP 133. De hoezen zijn thans van het kanon en de Lewis-mitrailleur weggenomen. Het zal wel overbodig zijn, maar je kunt niet weten. I ATER bereiken we de monding van de' baai en daar ligt, zich spiege lend in het maanlicht, Hr. Ms. korvet „Ambon". Het is niet alleen, maar heeft gezelschap van een paar tong- kangs, bemand met Chinezen. Aange houden zonder de voorgeschreven vaarvergunning. Morgen zullen ze weggesleept worden naar Pinang. De radar van de Ambon is bezig een der de te volgen. Over een uur hoopt men hem te bereiken voor onderzoek. We komen langszij van het moederschip. Een hartelijke ontvangst en we krij gen het beste wat er op de wereld denkbaar is: een kouwe pijp bier! Al le zaligheid ter wereld ligt in dat woord besloten. Want op de RP 133 zijn geen ijs kasten, geen koelkamers, daar is geen bier en daar is nooit koel water. Ja water is er wel, maar op ieder ogen blik van de dag of de nacht heeft het de temperatuur van scheerwater. door Jan Dirk van Exter CooyrlxM «-D.P. 83. De Chef is, op zijn zachtst uit gedrukt, onaangenaam verrast, als hij uit zijn auto stapt en van aangezicht tot aangezicht staat met een hem wel bekend inspecteur der Centrale Re cherche. „Mijn compliment, Inspecteur", zegt hij, „dat is vlug werk. Maar al die drukte zult U toch hoop ik, niet alleen voor mijn bescheiden persoontje heb ben 'gemaakt? Misschien kwamen we wel hier voor hetzelfde doel?" „Klopt, ouwe jongen", geeft Ba- rendse goedgehumeurd toe, „maar voor we verder praten zal ik je even aan je vriend de Lange laten vastsluiten, jullie zoudt misschien de verleiding niet kunnen weerstaan om de benen te nemen". En als de handboeien zijn dichtge- knipt, en de beide gentleman-boeven van hun artillerie zijn ontlast, blijkt Barendse wel genegen van gedachten te wisselen. „Als het waar is, dat je weer in de normale maatschappij terug wilt komen", zegt Barendse, „waarom laat je dan dergelijke karweitjes niet aan ons over? Op deze manier kom je er steeds dieper in. We zijn je verplicht voor het opruimen van die smokkel bende, maar de manier waarop nee jongeman. Je zult al een heel goe de advocaat moeten vinden, maar an ders „Ik moet eerst afrekenen, Inspec teur", zegt de Chef, „en U weet in Uw hart, net zo goed als ik, dat ik nooit zware vergrijpen beging „Nou, nou, nou, wees daar nu maar niet zo zeker van. Maar ter zake, wat zit er achter die geschiedenis met die hengels?" De Chef legt het hem uit. En dan komt Rikki zich in het ge sprek mengen om te zeggen dat de veldwachter gearriveerd is. „Hij heeft uitgevonden waar die motorboot thuis hoort, hij kan nu mee om U de weg te wijzen". „Pas op!" waarschuwt de Chef, „je hebt met de .Rat te doenik ken hem". En dat brengt Rikki op het idee de Chef mee te nemen daar hij de eni ge is, buiten de Lange dan, die de Rat van gezicht kent. We roken en drinken en praten en dan zwaaien we van elkaar af. Het moederschip blijft voor anker, wij gaan opnieuw de nacht in. JK zoek m'n kooi op, en val in slaap, ondanks de kakkerlakken die me opnieuw belegeren. De motor ronkt naast me doch ik hoorde die al zo lang, dat ik er geen notitie meer van neem. Dan, ineens, schudt iemand me nogal hardhandig door elkaar. „Zeg.... gauw, geef m'n revolver even, hij ligt daar, naast je hoofd". Ik wankel slaapdronken overeind, schiet in de slippers en kijk door de partijspoort boven m'n kooi. Ik sta sprakeloos, want ik zie een rode wim pel, beschenen door de schijnwerper van de 133 en 2 enorme masten met dè zeilen er omgewikekld. Als torens van een kathedraal. En als ik recht voor me zie, staar ik pal in de gezich ten van 3 Chinezen, die gebogen over de reling van hun schip hangen. Het is de eerste tongkang die we aan houden. Lida Baarova gevlucht De Tsjechische filmster Lida Baa rova, die getrouwd is met de sociaal democraat Jan Kopecky, is tezamen met haar man uit Tsjecho-Slowakije naar Salzburg gevlucht. Bij de grens werd het tweetal gearresteerd, maar beiden wisten te ontsnappen. KIES UW WOORDEN DOOR J. A. MEIJERS. Moussault's Uitgeverij, Amsterdam. Dat onze taal woordenrijk is behoeft geen betoog meer als men 't handige boekje van de heer Meijers ziet, die voor niet minder dan 10.000 Neder landse woorden de synoniemen heeft aangegeven. Wie in een zelfde brief,v artikel of wat dan ook, telkens weer van hetzelfde woord gebruik maakt, maakt zijn stijl dood en geeft blijk van geestelijke armoede. Vervang een veel voorkomend woord, zo mogelijk, her haaldelijk door andere, welke dezelfde betekenis hebben en het zal Uw stijl zeker ten goede komen. Maar wees voorzichtig met de keuze, want soms heeft één woord vele andere betekenis sen en daaruit moet, voor elk geval afzonderlijk, met zorg een keuze wór den gedaan om geen belachelijk of verwrongen beeld te krijgen. Evenwel, de enigszins ontwikkelde Nederlander is op taalgebied wel zo goed georiënteerd, dat hij zich niet licht zal vergissen. Het boekje is ook door een alpha- betisch register zeer handig in het gebruik en zal er zeker toe kunnen medewerken onze geschreven taal rij ker en dieper te maken. Tj. Ad. Richard Strauss gezuiverd De als Duitser geboren Oostenrijkse componist Richard Strauss, die Vrijdag 84 jaar wordt, is te Garmisch Parten- kirchen door een denazificatie hof ge zuiverd. De uitspraak van het hof werd Strauss door zijn wettelijke vertegen woordiger telegrafisch overgebracht in zijn woning te Montreux. 119, Met kloppende harten zakken Pim, Pam en Pom lager en lager! Ze zien de gezichten van de directeur en de stalknechts steeds groter worden. Nee, ze begrijpen nu wel, dat er geen ontkomen meer aan is. Zo dadelijk zullen ze tegenover de woedende di recteur staan. „Ik weet niet wat ik zeggen moet", roept Pim wanhopig. 120. „Ik denk, dat je niets behoeft te zeggen", antwoordt Pom. „Ze zullen ons wel meteen opsluiten. In een groot hok met tralies ervoor". „Voor uit dan maar", zucht Pim. „Als het in hemelsnaam maar niet bij die tijger is". En daar staan ze dan eindelijk voor de directeur met de staart tussen de poten. Ze durven niet opkijken. Dan begint de directeur te praten. Wat zegt hij toch? Pim, Pam en Pom kun nen hun oren niet geloven. Dl-, Socrates Kaloyereas, een ge leerde aan de universiteit van Louisiana, Amerika, heeft een methode uitgevonden om eieren te bevriezen, zonder de schaal te breken, waarbij ze wekenlang bewaard blijven in half-vaste toe stand en de eieren toch volkomen vers en smakelijk blijven. Diep vries eieren behouden zelfs hun vruchtbaarheid en kunnen na volledige ontdooiing uitgebroed worden. Dr. Kaloyereas, die aan Griekse, Britse en Amerikaanse universi teiten promoveerde, heeft zich on geveer een jaar lang op het con serveren van eieren toegelegd. Hoe te voorkomen dat het ijs bin nen in het bevroren ei de schaal doet breken? Hij geeft de volgen de eenvoudige verklaring: ver damp voldoende vocht uit het ei, opdat het in de schaal kan uit zetten. Bevriezing tot 15 a 20 gr. Fahrenheit (7 tot 9 gr. Celsius onder de nul) tot een halfvaste toestand. Hij heeft 2.000 eieren laten bevriezen en deze gedurende dertien maanden bewaard; alle eieren bleven goed van smaak. Dr. Kaloyereas is thans bezig richtlijnen op te stéllen voor boe ren, hoenderparken en eieren- handelaars voor de practische toe passing van zijn methode. Huwelijk van Michael in grootste stilte Ex-koning Michael van Roemenië en prinses Anne van Bourbon-Parma zul len Donderdagochtend op het konink lijk paleis te Athene in het huwelijk worden verbonden. De details van de plechtigheid zijn gisteravond geregeld tussen Michael en koning Paul van Griekenland, zo is te Athene meegedeeld. Koning Paul zal als getuige funge ren. Er zal door het hof geen officieel programma voor de plechtigheid wor den uitgegeven, daar „het huwelijk in üt grootste stilte zal worden voltrok ken". Aartsbisschop Damaskinos, de pri maat van Griekenland, zal de mis op dragen. 74) HOOFDSTUK XXII. De commissaris is boos. „Goeien middag," zei de commissaris, toen de weduw van de postdirecteur hem had binnengelaten en de deur weer zachtjes achter hem had dicht gedaan. „Nou, Cornelissen, nogmaals van harte, kerel. Dat je maar gauw commis saris mag worden, als je dan maar niet op mijn stoel gaat zitten. Zo Beekman, ben je weer terug van je binnenlandse expedities? Je denkt zeker, dat we op het bureau niets anders te doen hebben dan familiebezoe ken en uitstapjes naar de grote rivieren. Kijk, daar hebben we meneer de journalist ook. Die weet ook precies waar ie wezen moet als er wat te drin ken valt. Nou, enfin, schenk me maar gauw in, Cornelissen, want mijn tong hangt in mijn mond als een stuk leer in een schoenmakerswinkel." Hij liet zich met een plof in een fauteuil vallen en de hoofdinspecteur haalde opnieuw het feestkistje voor de dag om zijn chef een rokertje te pre senteren. De commissaris veegde met een grote zakdoek uitvoerig zijn voorhoofd af. De hoofdcommissaris was door ziekte al een paar maanden met buitenlands verlof en commissaris Vonkenberg, die hem vervangen moest, omdat hij de oudste commissaris was, voelde de laatste weken, dat de lange diensttijden en voornamelijk de uren waarin hg 's nachts moest werken, te veel van zijn krachten begonnen te vergen. Hij smeed voorzichtig het puntje van zijn sigaar af en blies even later met een tevreden gezicht een blauwe rookwolk voor zich uit. „Een borrel, commissaris?" „Ja, natuurlijk!" blafte de commissaris. „Denk je misschien, dat ik hier gekomen ben om aan de borst van die uitgedroogde weduwe gelegd te wor den?" De hoofdinspecteur glimlachte, haalde een glas uit de kast en schonk het tot de rand toe vol en de commissaris slurpte er met welbehagen de kop af, likte zich langs zijn snor en keek met een tevreden gezicht naar een inge- ïgste gravure boven het schrgfbureau waarop tot in alle bloedige finesses de slag van Waterloo afgebeeld was. „En," zei hij, zich tot de journalist wendend, „waar was meneer de pers musde reporter nou gisteravond?" „Ik was in 't buitenland, commissaris." „Wel ja," gromde de commissaris, „in 't buitenland. Eerst beweegt ie hemel en aarde, dat we 'm uit zijn bed moeten halen om achter de Rat aan te klotsen, om onze hele expeditie in de war te sturen en als je 'm dan opbelt zit meneer in 't buitenland." „Ja, maar ik kan hier toch niet eeuwig op die Rat zitten wachten!" riep de reporter geprikkeld. „Ik kon toch niet weten, dat 't al zo gauw zou ge beuren, commissaris." „Nou, enfin," zei de commissaris, zijn schouders ophalend, „nou hebben we tenminste de kans gekregen om dat stuk ongedierte te volgen zonder dat ie d'r wat van gemerkt heeft. Maar met al die gekheid, jonge man, heb je me een pestdag bezorgd." „Ik, commissaris?" vroeg de journalist verbaasd. (Wordt vervolgd) WU kregen reeds antwoorden waaruit blijkt, dat men op het goede spoor is. Denk er om: tot en met Zaterdag kan men aan de Redactie laten weten wie men denkt, dat de geheimzinnige moordenaar in „Het mysterie van de Prinsengracht" is. Op de adreszüde vermelde men: „Prijsvraag feuilleton". Onder de goede oplossers zullen tien boeken verloot worden. Maandagmorgen ca half twaalf heeft de voltallige directie van de Neder landse Spoorwegen op het station te Kesteren toen H. M. de Koningin daar aangekomen was voor haar bezoek aan een aantal plaatsjes van de O.-Betuwe, aan H. M. een nieuwe koninklijke trein overgedragen. „Tot het aanbieden van een splinter nieuwe waren wij niet bij machte" aldus de N. S. „maar de uitvoering van deze trein is, hoewel sober, zo fraai, dat men hem moeilijk van een splinternieuws kan onderscheiden". De nieuwe trein bestaat uit een sa- Ion-, en een bagagerijtuig. Het zijn omgebouwde oude D-treinrijtuigen. Het salonrijtuig kreeg zijn nieuwe vorm in de werkplaatsen van de fa. Allan te Rotterdam. Het bagagerijtuig werd om gebouwd door de fa. Beynes te Haar lem. Zoals bekend heeft de N. S. de oor spronkelijke koninklijke trein geduren de de gehele bezetting tot de afkondi ging van de grote spoorwegstaking, ver borgen weten te houden. Na de bevrij ding bleek hij met zoveel ander ma teriaal te zijn weggevoerd. De nieuwe trein staat in de werk plaatsen van de N. S. in Utrecht op elk gewenst ogenblik ter beschikking van H. M. de Koningin. De bevolking van de stad New York is sedert 't einde van de oorlog met een millioen toegenomen. De stad telt nu ruim acht millioen in woners, dus niet zo erg veel minder dan heel Nederland. xDe Turkse minister van Defensie is afgetreden. xDe Sovjet-minister voor de spoorwegen is van zijn functie ont heven. Hij krijgt ander werk. x In Hollywood Bowl is het grote in ternationale congres voor morele her bewapening begonnen onder voorzit terschap van dr. Buchman. Hij noem de het materialisme de moeder van alle „ismen" en zeiae, dat de ontbre kende factoi in de planning en het staatsmanschap van de hedendaagse wereld het tragische gemis is aan een iaeologie voor de democratie. Slechts een superieure, de wereld omvatten de, ideologie kan genezing brengen. x— De staking van landarbeiders in Noord-Italië, die gevaarlijke vor men dreigde te krijgen, is geëindigd door een compromis. xBij een wedstrijd van een Engelse radio-ver eniging heeft men met een morse zender van twee k.g., die zijn stroom kreeg van een auto accu van zes volt, contact gemaakt met Nieuw- Zeeland. xDe Tsjecho-S!owaakse regering heeft dr. Jaromir Machula, vertegenwoordiger van de Tsjeoho- Slowaakse legatie bij het Vaticaan, teruggroepen. Volgens Vaticaanse kringen zou een moeilijke periode in de betrekkingen met Tsjecho-Slowa kije te voorzien zg'n tengevolge van het aftreden van dr. Benesj, welke indruk bevestigd zou zgn door de terugroeping van Machula. x— De warmwaterbronnen te Kanska Lazne, waar gevallen van kinderverlamming worden behandeld, zgn als gewoonigk door mgr. Sterik, bisschop van Kra- dek Kralove, gewijd. x— Naar men meen te weten, verzoekt de Joego slavische regering Italië de passa giers, die een Joego-Slavisch trans portvliegtuig te Bari tot landen heb ben gedwongen, uit te leveren. x In de Engelse en Amerikaanse secto ren van Berign is een begin gemaakt met de distributie van Engelse en Amerikaanse sigaretten. Het rant soen bedraagt zeven sigaretten per week. yDe leden van het Britse Hogerhuis zullen niet langer het recht hebben om in stra'zaken door hun collega's te worden berecht.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 7