Palestijns bestand onvoorwaardelijk aanvaard r Amerika, Frankrijken Engeland keuren aanbevelingen inzake Duitsland goed Nederland ging niei op de knieën Donderdag 10 Toni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7814 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna En thans aan de slag voor de vrede Nieuwe Bonnen Uitnodiging aan de Sovjet Unie Onze koers op de voetbalmarkt gestegen De samenwerking der Benelux-landen Een gedienstige lifter uit $t. Pancras SOVJET-PROTEST aan Nederland en Amerika Twee arbeiders gedood door vallende balken Heidebranden bij Beilen Inktpotten en meubilair vlogen door het Italiaanse parlement Dader van overval gegrepen Compromis inzake doodstraf in Engeland WEERBERICHT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 440041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A Dekkers Directie: J. BULSMA en G. KRAK HELDERSE COURANT Op pag. 3 De driekleur in top s Op de vloot en op het voetbalveld Zowel de Joodse als de Arabische autoriteiten in Palestina hebben het bevel van de Veiligheidsraad tot een bestand van vier weken onvoorwaardelijk aanvaard, aldus heeft Graaf Folke Bernadotte, de bemiddelaar van de V.N., Woensdagavond aan de V.N. medegedeeld. Het „staakt het vuren" en het bestand zullen ingaan op Vrijdag 11 Juni te zes uur G.M.T. In zijn boodschap aan de betrokken regeringen heeft Bernadotte uiting ge geven aan zijn „hartelijke dank" voor de „prachtige samenwerking" bij het volbrengen van zijn taak. Graaf Bernadotte verklaarde: „Dit is nog slechts de eerste stap. Wij gaan thans aan de slag om te pogen vre de tot stand te brengen in Palestina." Bernadotte zal Vrijdag naar Amman, de Transjordaanse hoofdstad, gaan, daarna naar Jeruzalem, en Zaterdag morgen wederom naar Amman, vanwaar hij door zal vliegen naar Rhodos. Op Rhodos wil hij een „vredesconferentie" beleggen. Zestig ét zeventig waarnemers Amerikaanse, Franse en Belgische zullen Bernadotte ter zijde staan bij het houden van toezicht op de nale ving van het bestand. Zij zullen voor namelijk posten betrekken langs de grenzen van Palestina en ook bij de inschepingshavens aanwezig zijn. Met de respectieve regeringen wordt on derhandeld over het beschikbaar stel len van een zestal kustvaarders. De groep militaire waarnemers be staat uit 21 Amerikanen, 21 Fransen en 21 Belgen, terwijl ook reeds vijf Zwe den in Palestina zijn aangekomen. Over eventuele hulp van Sovjet- Russische militaire adviseurs zou de Veiligheidsraad moeten beslissen, aldus verklaarde Trygve Lie, de secretaris generaal van de V. N De vijf Zweedse officieren zullen de leiding voeren over de groep waarne mers, aldus deelde Bernadotte nader mede. Harold Evans, de Amerikaanse Qua ker, die door de V. N. is benoemd tot stedelijk commissaris voor Jeruzalem zal Vrijdag met Bernadotte uitCairo vertrekken om via Amman naar Jeru zalem te gaan, waar hij terstond bij aankomst zijn functie zal opnemen. Graaf Bernadotte verklaarde tegen over een correspondent van Reuter: Mijn vader is 88 jaar. Hij gaf mij een bijbel voor ik uit Stockholm vertrok en zeide, dat hij zou bidden voor het welslagen van mijn zending. Ik weet, dat duizenden Zweden het voorbeeld Voor het tijdvak van 13 t/m 26 Juni geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806 440 Algemeen 500 gram suiker, boter- hamstr. enz. of 1000 gr. jam. stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. 441 Algemeen 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. 442 Algemeen 400 gram brood of één rantsoen gebak. 443 Algemeen 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel. 444 Algemeen 400 gram brood (geldig t/m 19 Juni). 445 Algemeen 1600 gr. brood (geldig t/m 19 Juni). 447 Algemeen 2 eieren. 433 Reserve 1200 gr. brood (geldig t/m 19 Juni) 436 Reserve 400 gram brood (geldig t/m 19 Juni). BONKAARTEN KD, KE 806 940 Algemeen 941 Algemeen 942 Algemeen 943 Algemeen 944 Algemeen 947 Algemeen 933 Reserve 936 Reserve 500 gram suiker, boter- hamstr. enz. of 1000 gr. jam. stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. 400 gram brood of één rantsoen gebak. 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbisc. 400 gram brood (geldig t/m 19 Juni). 2 eieren. 800 gram brood (geldig t/m 19 Juni). 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbisc. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 81, 62, 65 Tabak 2 rants. sigaretten of kerftabak. 63 Versnapering 200 gr. versnaperin gen of 200 gr. suiker, boterh.str. enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 66 Versnapering 100 gr. versnaperin gen of 100 gr. suiker, boterh.str. enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Juni worden gebruikt. Niet-aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen: 392, 394, 395. 894, 895 melk; 400, 401. 402, 407, 904, 906, 907 reserve; 917, 919 algem. van mijn vader gevolgd hebben en voor mij hebben gebeden tijdens de afgelopen veertien dagen. Zonder de hulp van de Almachtige God zou ik niet geslaagd zijn. LAKE SUCCESS GERESERVEERD Te Lake Success legde men er de na druk op, dat er in feite alleen nog maar sprake is van een staken van het vuren, en dat in de komende vier we ken over een meer duurzaam„bestand" onderhandeld moet worden. Het feit, dat de aanvaarding van de gevechts pauze door de Joodse regering verge zeld ging van een aantal „opmer kingen", deed functionarissen te Lake Success er toe neigen de situatie met reserve te beschouwen. In diplomatieke kringen te Lake Success is men geïntrigeerd door be richten uit Londen, dat de Britse re gering haar politiek gewijzigd zou heb ben en er thans bij koning Abdoellah van Transjordanië op aan zou dringen de contröle in handen te nemen over het Arabische gedeelte van Palestina en de staat Israël te erkennen. Volgens deskundigen ligt de grote moeilijkheid tot nog toe hierin, dat de Arabische staten klaarblijkelijk niet tot overeenstemming kunnen komen over de instelling van een Arabische regering in Palestina. SOVJET-AUTORITEITEN WEIGEREN BERLIJNS RUNDFUNKHAUS TE VERLATEN. De Sovjet-autoriteiten hebben het Brits verzoek om het omroepgebouw van Berlijn te ontruimen, van de hand gewezen. Met een tamme kraai door Europa De Haagse acteur Hans Kaart zal 14 Juni een tocht van 6000 km. door Europa gaan maken. Kaart ging 2 jaar geleden met enkele collega's een weddenschap aan. Hij trok zonder een cent op zak naar Davos en verdiende onder weg de kost als liedjeszanger. Op de afgesproken dag was Kaart terug. Hij won de weddenschap glansrijk. Thans is het een derge lijk geval. Hij gaat met een paar collega's een tamme kraai, een jeep en 50 liter benzine door Europa. Het eindpunt ig Scheve- ningen. Op 14 Juli, een maand later dus, zal hij 's middags om 3 uur het Kurhaus terras oprijden. Volgens Kaart is deze reis even eens bedoeld als generale repeti tie voor een spectaculaire onderne ming. Bij de terugkomst zullen zij officieel ontvangen worden. Te vens zal wereldkundig worden ge maakt, voor welke onderneming d reis heeft gediend. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft zijn volledige goedkeuring gehecht aan de aanbevelingen aangaande Duits land, door de zes landen te Londen gedaan. Dit is meegedeeld door de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, die de Sovjet-Unie uitnodigde toe te staan, dat haar zóne zieh aansluit. Hiermee zou, *zo zei hjj, het voornaamste obstakel zijn weggenomen voor de ontwik keling van een vreedzaam Europa. Hij hield echter vast aan het stand punt, dat „de Sovjet-Unie de indivi duele vrijheden en de handelsvrijheid moet garanderen, zich accoord moet verklaren met een gezamenlijk ex port-import-programma en geen activa meer mag verwijderen voor herstelbetalingen". Anders zou de Sovjet-zone zich niet kunnen aan sluiten bij de zönes van Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S. Marshall zei, te begrijpen, dat Frankrijk vrees koesterde voor een herleving van het Duitse militairisme, maar de Franse openbare mening diende gerust gesteld te zijn door het feit, dat de Verenigde Staten de aan- Lords verwerpen beknotting van eigen bevoegdheid Het Britse Hogerhuis heeft Woensdag het wetsontwerp van de regering, strek kende tot beperking van de bevoegd heid van het Hogerhuis tot het ophou den van wetgeving, verworpen met 177 tegen 81 stemmen. bevelingen hadden aanvaard „op de basis van hun geloof in de toerei kendheid der militaire garanties". Marshall verklaarde, dat een Duit se federale regering, door de Duit sers zelf gevoerd, de politieke en In dividuele vrijheden zou kunnen garan deren. Met restricties heeft ook de com missie voor buitenlandse zaken der Franse nationale vergadering haar goedkeuring gehecht aan de aanbe velingen der zes landen voor Duits land, ter Londenst conferentie ge daan. Generaal de Gaulle, leider van de Rassemblement du Peuple Frangais (uiterst rechts), heeft in een verkla ring aan de pers scherp stelling ge- nömen tegen de aanbevelingen voor Duitsland, zoals de zes landen (Bel gië, Engeland, Frankrijk, Luxem burg, Nederland en de V.S.) die te Londen gedaan hebben. Ook Engeland heeft de voorstellen aanvaard. 44 doden bij Joods-Arabische botsing in Marokko Zoals reeds gemeld, hebben Dinsdag Arabisch-Joodse botsingen in Marokko plaats gehad. Nader wordt bericht, dat 44 personen om het leven zijn gekomen. Onder hen bevinden zich tien kinderen. 55 Perso nen werden gewond, 15 van hen ern stig. De troepen hielden zich Woensdag in verschillende steden paraat om een op leving der ongeregeldheden, die in de mijncentra Djerada en Oedja bij de Algierse grens begonnen, te voorko men. Een eskader is over het gebied gevlogen om bij te dragen tot het y/eer- keren der rust. De Marokkaanse na tionalistische partij wijt de onlusten aan „agitators". Zij heeft een oproep gedaan de orde te herstellen. (Van onze speciale verslaggever). Elf dappere Hollandse jongens verdedigden dat laatste kwartier de 10- voorsprong, die Wilkes Oranje na tien minuten spelen had bezorgd, elf jongens, dapper begonnen in een tempo, dat de Zweden tot uiterste krachts inspanning dwong; elf jongens, die ogenschijnlijk wel op de knieën gedwon gen zouden worden in de tweede helft, als de vermoeidheid hen parten zou gaan spelen. Maar onze verdediging versaagde niet, wilde niet op de knieën en kwam niet op de knieën. Schijvenaar, nog steeds onzuiver plaatsend, speelde zich zelf in vorm, Terlouw en Kraak rezen tot ongekende hoogte; v. Bun en de Vroet stonden pal en met de hulp van de sterk teruggekomen Rijvers bleef de voorsprong behouden. 10 op de Zweden! Het onverwachte is werkelijkheid geworden. Het sterke Zweden is ver slagen Door de wilskracht en het volhou den tot het bittere einde van onze Oranjehemden, door de sublieme eer ste helft van datzelfde Oranjeteam, waardoor deze eerste 45 minuten on vergetelijk werden voor de zestig dui zend toeschouwers, maar vooral door het veel te ver doorgevoerde sa menspel der Zweden, dat in schoon heid stierf en die slechts tweemaal tot een behoorlijk schot kwamen, beide malen van linkshalf Rosen. We hadden het reeds in onze voor beschouwing gezegd, dat Nederland niet kansloos was. Zweden met haar fraaie korte spel, een lust voor het oog, zou in Holland niet een gemakkelijke prooi hebben, zoals men dat daar dacht, want kort spel is altijd een kolfje naar de hand van de Nederlandse verdedi ging geweest. En deze wedstrijd heeft daarop geen uitzondering gemaakt. Zweden was on tegenzeggelijk sterker; had de groot ste veldmeerderheid, maar leed aan veel te ver door voeren van het sa menspel. waardoor men vrijwel niet tot schieten kwam. Steeds weer grepen de Hollandse verdedigers op tijd in en hoewel én van Bun én vooral Schijvenaar o.i. de vleugelspelers niet voldoende afdek ten, werd dit te ver doorgevoerde sa menspel de Zweden noodlottig. Het Hollandse doelpunt, negen mi nuten na de aanvang door Wilkes ge scoord werkte tweeërlei. Want niet al leen kregen de Zweden een koude douche én daarmee een deuk in het vertrouwen op de overwinning, maar Holland kreeg een bevestiging, dat een zegepraal niet onbereikbaar was. Met lange, hoge passes, met snelle en veelvuldige „switches", werd de blauwe achterhoede uit haar spel ge bracht. vd Tuyn, Wilkes en Rijvers waren meesters in die „switch" en met Roo- zenburg als stevige doorzetter daar tussen, kon Ahe Lenstra in deze eer ste helft opvallend gespaard worden zonder dat de kracht van deze voor hoede afnam. Maar de keren, dat Abe de bal wel had, waren een bewijs, dat deze aan- valslinie nog beter kan spelen. In de achterhoede was Terlouw de grote man, vooral zijn kopwerk was af. De gevaarlijke Nordahle heeft geen prettige avond gehad! Met Kraak in vorm achter hem, was deze achterhoede sterk genoeg om de Zweedse stormloop na de rust te weer staan. Vooral het laatste kwartier ston den ze pal. Maar toen was de hulp van een con stant behoorlijk spelende van Bun en een in vorm komende Schijvenaar no dig! Zo won Holland deze laatste inter landwedstrijd vóór de Olympische Spelen en handhaafde tevens haar ongeslagen thuisrecord. Maar voornaam is, dat deze zege de koers van ons voetbal op de voetbalmarkt ln niet geringe mate heeft doen stijgen, want Zweden stond hoog genoteerd. Nederland is op de goede weg en hoewel technisch nog wel verbe tering mogelijk is, kan men toch zonder schromen zeggen, dat Oran je gisteren opnieuw naam heeft gemaakt. En dat alleen la een fe- lioitatie waard. Volgens een woordvoerder van de Belgische regering zullen de maatre gelen, welkeBelgië, Nederland en Lu xemburg moeten treffen voor de ver wezenlijking van de economische Unie bestaan uit: 1. Geleidelijke afschaffing van de Nederlandse politiek, wat betreft de subsidie verstrekking. Geleidelijke vermindering van de economische beperkingen in Ne derland, vooral wat betreft het verstrekken van in- en uitvoer- licenties. Het invoeren van een gelijk be lasting- en tarieven niveau tussen Nederland en de beide andere landen. Nederland zou het hier uit voortvloeiende verlies kunnen compenseren uit de bedragen, welke vrijkomen door het afschaf fen der subsidies. Het mededelen van investerings projecten door elk der Benelux- landen aan de partners in de Be nelux. Een lifter, die in de nacht van Zon dag op Maandag met een groenten- vrachtauto van de fa. F. en van Z. uit Hoorn naar Rotterdam reed en de chauffeur met lossen hielp, slaagde er in de kwitantie van de vracht in zijn bezit te krijgen. Na eerst nog meege gaan te zijn naar Den Haag, keerde hij alleen naar Rotterdam terug, waar hij de kwitantie, f 800 groot, bij de koper van de vracht inde. De lifter, die nog niet is gepakt, is de 21-jarige chauf feur G. G. uit St. Pancras, een zwer ver, die leeft van oplichting en dief stal. Inzake persartikelen Radio-Moskou meldt, dat de Sovjet- Unie protesten heeft gezonden naar de Nederlandse en Amerikaanse re geringen naar aanleiding van „tot oorlog aanhitsende" persartikelen. Het protest aan Nederland betreft een artikel in „Het Vrije Volk" van 13 April, dat volgens de'Sovjet-rege ring „provocatief" is, „tot oorlog aanhitst" en zou aandringen op „het laten vallen van Amerikaanse atoom bommen op Sovjetrussische industri ële centra". Het protest aan de V.S. verwijst naar „ongebreidelde propaganda voor een nieuwe oorlog, die in de V.S. wordt gevoerd" en citeert een artikel in „News Week" van 17 Mei als een „in het oog vallend voorbeeld". Het ar tikel bevat volgens het Sovjet-protest „lasterlijke verzinsels, gericht tegen de Sovjet-Unie, waarin de Sovjet-Unie als agressor wordt afgeschilderd, die naar het heet zich voorbereidt op een aanval tegen de V.S." De protesten brengen de resolutie van de algemene vergadering der V.N., waarin oorlogspropaganda wordt veroordeeld, in herinnering. Tijdens het bouwen van een garage voor de Drentse autobusonderneming te Meppel, stortten plotseling, door tot nog toe niet opgehelderde oorzaak, enkele stalen balken naar beneden. Drie werk lui, die er onder stonden, kregen de balken op hun lichaam en een die er bovenoa werkzaam was, werd meege sleurd. De arbeider A. Tap uit Nun- speet overleed spoedig. Ook de arbeider L Otten uit Meppel bezweek later aan zijn verwondingen. De twee andere arbeiders werden eveneens gewond. In de gemeente Beilen en omgeving hebben dezer dagen ernstige heide branden gewoed, die vermoedelijk te wijten zijn aan het achteloos weg werpen van een eindje sigaret of sigaar. Bij Holthe werd ongeveer 80 ha heide verwoest en ging een complex dennen verloren. 'Eerst zes uur na het uitbreken van de brand was men 't vuur meester. In Wijster werd 40 ha heide verwoest. In beide gevallen geldt het gedeelten van Drenthe, die bekend waren om hun natuurschoon en die 's zomers vele bezoekers trokken. v. Meegerenin DavisCup-team De Nederlandse daviscup-ploeg voor de wedstrijd tegen Groot-Brittannië, die heden te Edbaston bij Birmlngham wordt gespeeld, is thans definitief samengesteld. ■Uit de loting voor de volgorde der partijen kwam het volgende resultaat te voorschijn: Donderdag: Mottramvan Swol en Paishvan Meegeren. Vrijdag: Mottram en Paishvan Swol en Rinkel. Zaterdag: Paishvan Swol en Mot tram—van Meegeren. De Gasperi en Togliatti keken toe Woensdagavond heeft wederom een formele veldslag zich afgespeeld in de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden, die 20 minuten duurde. 200 afgevaardigden waren hierbij betrok ken. Er werd geslagen, geschopt en met meubilair gesmeten. Afgevaar digden rolden over de vloer en inkt potten en zware lederen actetassen vlogen door de zaal. Drie afgevaar digden moesten na afloop op een eerste hulppost behandeld worden. Het tumult ontstond naar aanleiding van een uitwisseling van sarcastische opmerkingen, waarbij de communis ten toespelingen maakten op be- ipvloeding van de christen-democra ten door het Vaticaan. De aanhangers der regering bleven het antwoord niet schuldig, waarop de communisten en uiterst linkse so cialisten als één man hun plaatsen verlieten en hun tegenstanders te lijf gingen. Premier de Gasperi en de leider der communisten, Togliatti, keken van af hun plaatsen toe. De dader van de overval op de 84- jarige huidenkoopman J. H. F. V. te Rotterdam die in de nacht van Don derdag op Vrijdag j.1. plaats vond en die ten gevolge had, dat V. met een hersenschudding en ernstige snijwon- den aan gelaat en handen in het zie kenhuis moest worden opgenomen, is dezer dagen door de politie gearres teerd. Het is de 27-jarige schilder M. G. H„ een recidivist, die omstreeks Pa sen uit de Rijkspsychops.teninrichting te Avereest is ontvlucht. Al zwerven de was hij te Rotterdam aangekomen, waar hij in zijn onderhoud door dief stal voorzag. In Schiedam had hij een adres, waar hij at en zich waste. Naar aanleiding van het krantenbericht, tipte een Schiedammer de politie, dat de da der vermoedelijk op het bewuste adres in Schiedam te vinden was. Toen H. 's avonds thuis kwam werd hij door de politie gegrepen. De man zeide door angst tot zijn daad te zijn gekomen. Toen hij in de bewuste nacht de kel der van het huis aan de burg Le Fevre de Montignylaan, waar de zoon des huizes, de huidenkoopman V., lag te slapen binnendrong, was nl. de deur achter hem in het slot gevallen. V. had zich bij het binnenkomen van de in dringer bewogen en dit was voor de laatste aanleiding, de slaper onmiddel lijk in het wilde weg met 'n hengsel- scharnier te gaan slaan. Alle Labourleden van het Engelse parlement zijn het eens geworden ovW een compromis betreffende de omstre den clausule in de nieuwe strafwet, waarbij de doodstraf voor moord voor een proeftijd van vijf jaren wordt af geschaft. De Labourfractie van het par lement heeft te dezer zake een resolu tie aanvaard. Naar verluidt zal de nieuwe compro mis-clausule de minister van binnen landse zaken ruime bevoegdheid geven tot het verlenen van uitstel, doch de terechtstelling door de strop mogelijk laten voor moord op een politieman of een gevangenisbeambte, voor het doden van een burger, die de politie bijstand verleende bij een arrestatie en voor moord door vergiftiging, in het bijzon der wanneer deze misdaad langdurig te voren is overwogen. MET 12 GULDEN DOOR VIJF LANDEN De 22-jarige L. Hoogenbosch uit Baarn heeft kans gezien met 12 gulden op zak 5 landen te bezoeken. In een maand tijd heeft deze jeugdige Phileas Fogg wandelend en liftend 3.000 km afgelegd door België, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland tot aan de ZwitsersOostenrijkse grens. Als eni ge bagage had hij een één-persoons tent en wat mondvoorraad voor de eer ste dagen meegenomen. Toen hij de zer dagen in de ouderlijke woning te rugkeerde, had hij van zijn 12 gulden zelfs nog iets over. NIEUWE SPORT-STER EN AMERIKA. In de Ver. Staten is wederom een nieuwe ster aan het athletiek-firma- ment verrezen, en wel de achttien jarige student Jim Field, die kort ge leden tijdens de school-kampioen- schappen van midden-Jersey de 100 yards liep in 9.6 sec. Weersverwachting, geldig tot he denavond: DROOG WEER Droog weer met enkele overdrij vende wolkenbanken. Meest ma tige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1