Oranje dacht eind goed al goed MANNEN DER R.P. achthonden der Archi eïï] yAN hJABIJ EN yERRE Bliksemaanvallen bedreigden de Zweedse vesie Na tien minuten liet Wilkes Holland juichen Proost Mr. Marshall Zorg en ontbering onder de tropenzon Onbekende scheepjes en onbekende jongens De DIT zijn jonge knapen, beroeps en oorlogsvrijwilligers. Samen vormen ze een ploeg, onder leiding van de commandant, die precies weet wat hij van hen verlangen kan. En dat is heel veel. Het is niet alles zo heel (Van onze speciale verslaggever). Tien minuten nadat de Belgische scheidsrechter Jorssen, die niet onze onver- L ^0tprexl5i gf"0a..' h6u aanvangssiffnaal had gegeven, maakte de gele nul achter „Nederland" op het grote scoringbord plaats voor een één. eL*eeLVerai\ JennS:en meer op dat scoringsbord plaats vinden. Voor ?B' f v?ldoendc' want het betekende, dat onze Oranje-hemden kans hadden gezien het sterke Zweden klop te geven. Zweden, dat na de oorlog slechts één interland-wedstrijd had verloren met de eervolle cufers 4—2, n.I. tegen Engeland, waartegen onze jongens toen maals in Huddersfield een débacle leden. Gisteravond, ten aanschouwe van 60.000 bezoekers, leverde het Oranje-team de prestatie het na-oorlogse ongeslagen record op eigen bodem tegen de Zweden te handhaven. 60.000 bezoekers hebben kunnen genieten van de „bliksem-aanvallen" van onzevoorhoede. Steeds weer stonden die lange athletisch gebouwde Scandi- naviers voor puzzles, wanneer zo'n aanval kwam aanrollen, waarbij Wilkes en Rijvers meestal de hoofdfiguren waren. Wilkes, die zijn oude v.vn weer te pakken heeft en met zijn grandioze be- heerste dribbels spelers als Leander, K. Nordahl en Nilsson passeerde, Rijvers die opdook als een duveltje uit een doosje en steeds daar was waar zijn aan wezigheid noodzakelijk was. Doch ook v. d. Tuyn, Roozenburg en Lenstra hadden een belangrijk aandeel in die overrompelende aanvallen, waartegen de Zweden in de eerste helft geen afdoende maatregelen wisten te treffen. Het hoge tempo van onze voorhoede in de eerste speelhelft zou bijna funeste gevolgen hebben gehad, wanneer de verdediging niet zo solide ware geweest. Het was te verwachten, dat onze aanvalslinie het tempo in de tweede helft niet had kunnen volhouden en ook was dus te verwachten, dat de Zweedse aanvallen veelvuldiger zouden worden. Dit bleek ook het geval te zijn. Het mocht de gasten echter niet gelukken, om het net achter Kraak ook maar eenmaal te laten trillen. Deels is dit te wijten aan het te ver doorgevoerd samenspel van de Zweden, die slechts een enkele maal tot een goed schot konden komen. Daar staat tegenover, dat de Oranje-verdediging hier ook weinig gelegenheid toe bood. In de eerste plaats was daar een Terlouw, die niet alleen Gunnar Nordahl, Europa's beste midvoor, in bedwang hield, maar zelfs nog gelegen heid vond om aan te vallen, waar de beide backs soms weifelden. Naast Terlouw willen wij Kraak noemen, die slechts enkele gevaarlijke schoten kreeg te verwerken, maar door zijn resoluut en betrouwbaar optreden menige gevaarlijke situatie voorkwam. De defensieve taak die een verdedi ging heeft, werd in het algemeen uit stekend door onze jongens verricht. Ter louw en Kraak noemden wij reeds en ook het verdedigen van Schijvenaar, v. Bun en de Vroet was vaak zeer goed. Vooral in de tweede helft. Vóór de rust was het opstellen van Van Bun vaak .zeer matVg en regelmatig kwam het voor dat S. Nilsson in volkomen vrije po sitie de bal kreeg aangegeven. Welis waar droeg ook Stoffelen hier schuld aan daar de Ajaxied een middelmatige partij speelde waardoor Van Bun extra werd belast. Werd dan de defensieve taak goed opgevat, het opbouwen van de aanval leek vaak nergens naar. Vooral het plaatsen van Schijvenaar was veelal zonder meer slecht. Dit viel te meer op, daar het plaatsen van de Zweden uitstekend was. Ook het. positie kiezen van de Zweden was aanmerkelijk beter dan dat van het Oranjeteam. Ondanks die meesterlijke baiaehan- deling en 't goede positiespel zagen de Zweden geen kans een doelpunt te scoren. Wij misten iets bij de gasten. He- spel was te machinaal, had 4e veel weg van een uit het hoofd geleerd lesje om onze verdediging voor on overkomelijke problemen te stel len. Het was een spel zonder fanta sie, waardoor de aanval steeds te doorzichtig werd opgezet. DE EERSTE AANVALLEN VOOR ZWEDEN. De eerste aanvallen van betekenis waren voor de gasten, maar reeds in dó derde minuut laaide het enthousiasme in het Stadion op toen Wilkes, na een formidabele dribbel, de kleine Rijvers de bal goed aangaf. De kleine man zag echter geen kans de bal goed te plaat sen daar hij zwaar werd gehinderd door de 2 koppen grotere Nordahl. Iets later was het Roozenburg die, evenais Wilkes doch iets minder elegant, een paar Zweden passeerde en vanaf de rechtervleugel een afgemeten voorzet gaf. Het schot van Wilkes vermocht de Zweedse doelman Lindberg niet in be nauwdheid brengen, doch alleen maar een aantal persfotografen, die een tien tal meters naast het Zweedse doel ston den opgesteld, in de hoop dat Lind berg een keer zou „vissen". Vlugger dan zij en al die andere 60.000 mensen in het Stadion hadden verwacht, kregen zij de gelegenheid om in aatie te komen. HET EERSTE EN ENIGE DOELPUNT. Als eerst Kraak veruitlopend een aanval van Gren, de uitstekende Zweedse rechtsbinnen, onderschept, wordt Lenstra voor het eerst aan het werk gezet. Onze linksbuiten, die deze wedstrijd zuiver en alleen met zijn rechterbeen schoot, raakte de bal kwijt aan de in het algemeen matig spelende Anderson. Vtilkes onderschept echter diens schot en vangt een wandeling aan vanaf het middenveld. Spelenderwijs passeert hij vier blonde reuzen met een ge mak als ware het vier kleine kin deren. Zijn schot ontmoet 'n Zweeds been, even is hij de bal kwijt, doe een fractie van een seconde later vangt hij de terugspringende bal weer op en schiet keihard voorbij de aarzelende Nordahl en de bal verdwijnt onhoudbaar in de Zweed se doelmond. Tien minuten was het spel toen oud en alles wat Hollander was begon zich te realiseren dat de hoop die zij ge koesterd hadden op een overwinning niet ijdel behoefde te zijn. Want het bleef niet bij deze eerste aanvallen. Flitsend schoten Rijvers en Wilkes telkenmale door de Zweedse verdedi ging, handig passeerde v. d. Tuyn soms zijn bewaker, stevig en robust zette Roozenburg door en Abe, zonder ook maar zijn grote vorm enigszins te benaderen, liet goed, hoewel weinig werk zien. En wat meer zegt, er werd geschoten, niet zo maar in het wilde weg, maar zuiver en hard. Lindberg bleek niet meer te ver murwen hoewel zijn wegwerken soms een ietwat onsafe indruk maakte. RIJVERS DOELPUNT. Inderdaad, Rijvers maakte een doel punt na 25 minuten spelen. Nadat v. d. Tuyn zich goed had vrij gespeeld plaatste hij de bal naar de vrijstaande Rijvers. Jammer genoeg gaf hij de bal iets te laat af waardoor de NAC-er het leer in buitenspelpositie opving en volkomen terecht wees scheidsrech ter Jorssen dit doelpunt af. Tussen al deze Nederlandse aanval len door zien wij een aantal Zweedse aanvallen, die echter niet doortastend genoeg zijn om ons ook maar even ernstig in ongerustheid te brengen. Slechts een enkele keer kwam Kraak in actie bij schoten op zijn doel van Leidholm en Gren. Met nog een kwar tier te spelen dachten wij Wilkes de voorsprong te zien vergroten toen hij als een schaduw door de verdediging der Zweden was gegleden en alleen voor Lindberg kwam te staan. Nilsson wist njet beter te doen dan onze rechtsbinnen te haken, niet geraffi neerd zodat men het niet zou kunnen zien. maar doodgewoon platweg van achteren haken. Hoe grof dit ook ge beurde, de scheidsrechter floot hier niet voor, tilde alleen even bezwe rend zijn armen op en liet rustig door spelen. Ondertussen ontspon zich een fel duel tussen Wilkes en Nilsson om de bal, waarbij laatstgenoemde zich ten tweede male zeer onelegant toon de. J5e scheidsrechter vond hiervoor een oplossing door een vrije trap toe te kennen aanNilsson. Een fraaie combinatie van Wilkes en Abe Lenstra scheen toch dat tweede doelpunt op te leveren, doch het keiharde schot van de Fries be landde tegen de lat en kon door de verdediging worden weggewerkt. Na dat Lenstra nog een keer tegen de grond werd gesmeten, hetgeen de scheidsrechter fivel zag, werd het tijd om een kop thee te gaan gebruiken. Ook dit vond de scheidsrechter niet nodig, want hij liet 2 minuten te lang doorspelen. TWEEDE HELFT AANMERKE LIJK MINDER. Na die buitengewoon aantrekke lijke en fraaie eerste helft waren de verwachtingen uiteraard hooggespan nen. Naar later bleek te hoog, want hetgeen wij in die laatste drie kwar tier te zien kregen, was aanmerke lijk minder dan voor de rust. Althans wat betreft de voorhoede. Nu kwam pas goed onze defensie in •actie, tegen de steeds gevaarlijker wordende Zweedse aanvallen. Hoe zwaar de druk ook werd op het hei ligdom van Kraak, regelmatig kwa men de Oranje-hemden in de aanval en konden wij venijnige schoten van Rijvers en v. d. Tuijn noteren. Het flitsende uit onze aanval was echter weg en slechts tegen het einde zou dit nog even terug komen. Wij konden ons niet aan de indruk onttrekken, dat men dacht, dat de voorsprong voldoende was. Dit was echter een volkomen onjuiste opvat ting, want de Zweden waren juist gevaarlijk genoeg om hun achter stand in te lopen. Dat dit niet ge beurde, is grotendeels aan Terlouw te danken, die Gunnar Nordahl me nig onplezierig moment heeft be zorgd. De linksbuiten der Zweden raakte na 25 min. spelen gewond en werd door Johnson vervangen. Bjj een hevige aanval van de Zweden op het Nederlandse doel redt doel- verdediger Kraak op sublieme wijze. LAATSTE MINUTEN VERANDERING. Steeds toenemende druk op ons doel met af en toe een snelle uitval der onzen, dat was het spelheeld van de tweede helft. Pas tegen het einde kwam er wat meer tekening in de strijd. De Zweden zagen, dat het zo niet ging, kwamen steeds feller opzetten en begon nen nu elke schietkans te benutten, het Oranje-team zag het gevaar hier van, voelde dat de gelijkmaker ieder moment zou kunnen komen en gooi de er, onder de leuze: aanvallen is de beste verdediging, nog even een schepje op. Enkele snelle rennen van Van Tuijn stichtten nog even verwar ring in de Zweedse defensie en ook Lenstra, hoewel lang niet de geniale Lenstra uit de wedstrijden tegen de Belgen, wist soms gevaarlijk door te breken, maar altijd kwam er een Zweeds been of hoofd tussenbeide, hetgeen ook het lot werd van enkele goede schoten en kopballen van Rij vers en Wilkes. Zo bleven de defen sies de baas en nadat Kraak een paar maal fraai had ingegrepen, floot scheidsrechter Jorssen het ein de van deze aantrekkelijke, voor de rust zelfs fraaie wedstrijd, waarvan het resultaat, een 10 overwinning, zeer zeker hoog mag worden aange slagen. In de afgelopen weken werdtn verscheidene jeneverstokerijen te Amsterdam opgebeld door Mr. John Redmond, functionaris van het Marshall-plan. Hij deelde mede van de burgemeester van Amsterdam een gebouw te hebben toegewezen gekregen en nu wilde hij de betreffende firma de leve ring van gedistilleerd gunnen. Hij zou wel even langs komen om het kostbare vocht te keuren en te be steller!. Vijf firma's traden met hem in contact en gaven hem drie liter jenever mee. Men kreeg echter argwaan, er werd geïnfor meerd en Redmond bleek bij de burgerlijke stand niet bekend te zijn. Hij had ondertussen een af spraak gemaakt met „een der di recteuren van een jeneverstokerij". De politie kwam de afspraak na. Redmond bleek een 54-jarige stuurman te zijn, die 6 weken geleden uit het huis van bewaring was ontslagen. Hij zit er nu weer in. Ongeveer zestig meisjes, allen werkzaam bij de confectiefabriek Trilco te Oldenzaal, zijn Maandag morgen in staking gegaan in ver band met een loonkwestie. xEen inwoonster van Oldenzaal, die enige tijd geleden een bezoek aan Duits land bracht, zonder dat zij daarvoor de vereiste papieren bezat, werd door Duitse grenskommiezen gearresteerd. Haar fiets werd in beslag genomen en toen de Oldenzaalse dezer dagen werd vrijgelaten, kreeg zij haar fiets terug, maarzonder banden. x De 86-jarige H. J. van H„ die in het sanatorium „Vredehof" te Rotterdam werd verpleegd, is van de eerste ver dieping gevallen, doordat spijlen van een balustrade, waar hij tegen aan viel, het begaven. Hij kwam op een vier meter lager geleden vloer terecht en is spoedig overleden. xHet Ned. postmuseum zal in de gebouwen van de N.V. gebr. Gerzon's modomag. te Amsterdam van 12 Juni tot 24 Juli er. te 's-Gravenhage van 7 Augustus tot 11 September een tentoonstelling houden getiteld „Meer dan vijftig jaren Koninginnezegels". xFin land heeft een Sovjet-aanbod aan vaard voor een lening ten bedrage van ruim dertien millioen gulden tegen twee procent rente, terug te betalen in een andere valuta dan de dollar. xDe Senaat der Verenig de Staten heeft met 67 tegen zeven stemmen een voorstel verworpen, dat de afschaffing van de rassen-afzon dering in het Amerikaanse leger be oogde. xOp het terrein van de machinefabriek Reineveld te Delft, waar ongeveer een maand geleden een arbeider werd verpletterd, toen een onderdeel van een ketel uit de takel viel, is Dinsdagmiddag op nieuw een dodelijk ongeluk gebeurd. De 35-jarige N. de Zwart was werk zaam op een rijdende zandspuitinstal- latie. Aangezien de trechter leeg was, werd de installatie onder het reser voir gereden om opnieuw te worden gevuld. De Zwart bleef echter over de trechter hangen, zodat hij tussen deze trechter en het reservoir be kneld geraakte. Zwaar gewond werd de man naar het Gasthuis overge bracht, waar hij is overleden. x Het m.s. „Marken", varende voor de Kon. Rotterd. Lloyd, is Dinsdag avond uit Batavia te Rotterdam aan gekomen met o.a. bijna drie millioen kg suiker aan boord. Dit is de groot ste partij suiker, die na de oorlog uit Indonesië in de Rotterdamse haven is aangekomen. HITTEGOLF IN RUSLAND Te Moskou is gisteren een tempera tuur van 33 graden Celsius in de scha duw geregistreerd (ruim 91 graden Fahrenheit). Dit is sinds 70 jaar de hoogste tem peratuur in begin Juni. DENEGEN LIET is een grote tongkang ('t Chine se woord voor prauw) die langs zij van Hr. Ms. RP 133 ligt, en de vier Chinezen, die ik bekijk vanuit de pa trijspoort, zitten gehurkt als vier geel bruine beelden. Ze zitten nu precies in de melkwitte bundel licht van de schijnwerper der 133 en ik ben zó dichtbij, dat ik de gouden tanden van twee der brave broeders zie schitte ren. Alles wat nu gebeurt, geschiedt zon der drukte, zonder ophef, zonder ook maar een spoor van nervositeit. Dit werk is lopende-band-werk voor de patrouillevaartuigen der Marine, zo worden er dagelijks tientallen tong- kangs aangehouden, ter contröle van de papieren. Ik ga aan dek en zie daar één der jongens gebogen over de railing han gen. hij leunt achter een Lewis-mi- trailleur die vrij nuchter en nogal za kelijk aandoet in deze sfeerDe commandant zit al aan boord van de Chinees, bladert in een smerig en be duimeld boekje en vraagt of ik er voor voél er bij te komen. Dan sta ik. na een helse klauterpartij van RP naar tongkang, op het dek en lees in de papieren dat dit de Chye Ann Hin is. varende onder een zekere(on leesbaar) en dat er vergunning is. All righteven nog een vluchtig on derzoek boven en beneden. Ik daal af in een spelonk, ruik zoete en weeë luchtjes, ontdek nog een lange mage re China-man ergens in een hoek, die me met starende nietszeggende ogen aankijkt, glij uit over een plank met rottende vis, en dan zie ik dat ik bo ven kom en frisse lucht krijg Vijf minuten later zwaaien we af. de Ti De Lewis wordt opgeborgen en de vink, bijgenaamd de krijtstreep (van- En dit zijn de 9 mannen van de R.P. 133, de commandant, de adelborst Ie klasse en de kwartiermeester incluis. In hun dagelijks tenue, zittend en hangend op het kanon poseren zij voor deze foto. Luitenant ter zee Dankel- man, Stinkie, de Bolle, de Jonker, Tik, de Krijtstreep en hoe zij ook mogen heten. Negen dappere mannen, die ver van huis, ver van hun vrouw of meisje hun plicht doen aan Sumatra's Oostkust. Moge Nederland kerels van dit for maat in ere houden. ergeim een meisje hebben zitten, in Soerabaja, in Batavia of waar dan ook in deze onmetelijke grote archipel. Andere corresponderen met een' vrien dinnetje ergens in Holland. Maar de jongens zijn te ver weg en ze komen te weinig aan de wal. Dat vindt het meisje niet plezierig. En op een kwaje dag krijgt matroos der der de klasse die-en die op R. P. Nummer zoveel een briefje, waarin het meisje schrijft dat ze zich maar met een an der verloofd heeft. En dan heeft matroos die-en-die zwaar de pest in en hij spuugt z'n gal en fenijri uit over alles en iedereen die niet vaart, maar lekker aan de wal zit en de beste kansen pikt. Ma troos die-en-die heeft een beroerde avond, verliest het vertrouwen in meis jes aan de wal en kettert tegen R. P.- boten die 'm dat aandoen. En tenslotte smijt hij het bosje brieven en de foto ergens in de baai, om daarna te gaan pitten, na een moorddadige opruiming onder de kakkerlakken gehouden te hebben, die het moeten bezuren. Zoiets overkomt de matroos, zoiets overkomt de stoker en zoiets overkomt de commandant. En dat alles komt ook op de schaderekening van de R. P.-bo- ten JK heb deze ploeg van 9 mannen meegemaakt. Ik maakte ze mee on der allerlei omstandigheden, prettige enheel veer beroerde omstandig heden. Gedurende deze laatsten heb ik Antji. van Kampen IV opnieuw geleerd dat het een raar volk is, dat Nederlandse volk. Maar dit volk bezit karaktertrekken die eerst goed aan de dag treden in situaties, als het er op aankomt Als van iedere man, iedere stoker, iedere matroos, maar één ding verwacht wordt. „Dat hij zijn plicht doet. En zo mogelijk iets meer. Ik geloof niet, dat er veel Nederlan ders zijn die weten wat nu eigenlijk die „Kleine Vaartuigen Dienst" der Koninklijke Marine is. die weten wat een R. P.-boot is en die ook maar enig idee hebben van datgene, wat er ge beurt op en met deze kleine bootjes, die vóór en bij het republikeinse ge bied opereren ter bescherming van de belangen der Nederlandse handel. Het is beschamend vast te stellen dat men zó weinig weet van zóveel harde arbeid, zóveel moeite, zóveel opoffe ring van jonge kerels, die de spits af bijten onder de brandende zonnehitte, boven de evenaar. andere dag houden we verschei- de voeding betreft, ze zijn fèl critisch, dene grote motor- en zeilprauwen bij het lastige af, ze kankeren en foe- aan. Eén ervan kan zich ntét legitime- teren op allerlei administratieve maat- ren en er gaat een radiobericht naar de Ambon. Over 4 uur zal hij de overtreder op halen, en tegelijk eén minutieus on- regelen, waarvan ze de zin niet be grijpen. Deze jonge kerels hebben het niet gemakkelijk, ze leven en werken in derzoek instellen naar de lading. De een bloedheet klimaat, ze missen iede- RP J.33 blijft die tijd in de buurt om re vorm van huiselijkheid en gezellig- daarna op te stomen naar de baai, die heid, ze zwalken 23 dagen van de maand van baai tot baai, van eiland tot eiland, drinken 23 dagen water waarvan 'in Holland de damp zou af- op de kruising ligt van Straat Pand- jang en Straat Asem. Die avond staan we, als de zon achter de palmen op de kust is weggezakt, üit te blazen slaan, ze hebben 3 dagen brood, verse op het achterschip van de 133. Daar staan ze, bruin en jong en in het be zit van een ongelooflijke hoeveelheid practische levenservaring: Guus Wei- mar, bijgenaamd de Bolle, 19 jaar en aardappelen en voor de rest rijst en pannekoeken, zó lang en zó voortdu rend. dat je er wee en beroerd van wordt. Zo leven deze 9 mannen op de RP 133 en zo leven er vele malen 9 matroos 3e klas. En „Stinkie" officieel 9 mannen op de Kleine Vaartuigen bekend als Maarten van Rijn, Henk Dienst der Marine, 'n Pracht vloot, die Kragten. matroos le klas. de korpo- een stoottroep vormt, die zwoegt en raai machinist Joop Willemsen, de tele- sjouwt en ploetert tegen linke Chinese grafist le klas Iem Ruige, bijgenaamd cn andere smokkelaars, die vaak bescho- de Tik. de matroos der 2e klasse Wim commandant roept: „Jongenswe gaan plat, het kan wel toe voor van daag1" „Safe, comnjandant!"wordt er geroepen, we gaan platpé, el, a, té!!" Alleen de wacht blijft aan dek. en hij zal nu urenlang het rode lichtje zien op de hoogopgehouden campagne van de Chye Ann Hin. die het geluk had papieren te bezitten. ten wordt vanaf de wal, die iedere keer opnieuw onder critieke omstan-' digheden de Nederlandse vlag moet handhaven. Ik zal nog gelegenheid hebben u daarover te vertellen. wegc z'n opvallende slankheid....!) De matroos der 3e klasse Kees Eisma, en de adelborst der 3e klasse Charles Huysman. Later strompelt comman dant H. Dankelman naar boven, en in dit uur kun je een prachtige studie maken van het karakter van de Ne derlandse marineman, werkend op 'n buitenpost. Ze steken hun oordeel niet onder stoelen of banken, ze nemen geen blad voor hun mond waar het leuk op RP-boten. Er zijn jongens, die Onze special? verslaggever, Anthony van Kampen, verlaat de R.P. 133, uit geleide gedaan door de commandant. Onder de tropenhelm wemelt het van indrukken, de schrijfmachine houdt hij krampachtig in de hand. Straks zal hij zich achter zijn portable zetten om in zijn reportage „Jachthonden der Archipel" te vertellen van het zware leven aan boord van de Nederlandse patrouilleboten.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3