c -DE JEUGD-KOER D II im am •lom door J. D. Ext«r^ ZWARTS &CKADUW De Dubbele Ruiter i Pi f PRIJSRAADSEL Oplossing Prijsraadsel Onze mededelingen Hallo, Jongens en Meisjes door Jan Dirk van Exter LUISTEREN NAAR.... TT IJ 301 m. Nieuwsbev. ■Dagen achtereen hadden de fel-gele aanplakbiljetten de komst van het grootste Europese circus in de stad aangekondigd. Iedereen wist het dus en sprak erover, vooral de kinderen uit de vijfde en zesde klas, die van school uit allen er heen mochten. Op de grote biljetten, die de aanplakzuil voor de school sierden, was van alles te zien. Prachtige paarden, koddige olifanten, grappige clowns; te veel om op te noemen. Maar het leukste vond men toch de afbeelding van een man netje, een landloper naar het scheen zo stond hij tenminste afgebeeld die „de dubbele ruiter" genoemd werd. Bij de aankomst van de kolossale wagens, de schare olifanten met die eigenaardige, wiegelende mannetjes op hun nek en tenslotte bij het opslaan van de reusachtige tent leefden de kinderen vol spanning, totdat eindelijk de dag van hun bezoek aanbrak. In de grote hei-verlichte ruimte ge zeten luisterden zij naar het voorle den van het programma. Je kon een speld horen vallen zo stil zaten ze. Het begon met Chinese jongleurs, die naar het scheen alles, wat er aan serviesgoed thuis was, hadden meege bracht om in het circus een gezellig partijtje te gaan gooien. Maar er brak niets! Tussen de bordjes en schotels vlogen ook ballen en ringen hoog door de lucht en zelfs zware porceleinen vazen die de handige Chinezen op on feilbare wijze opvingen! Direct daarna kwamen de koord dansers. Alsof ze kalm een wandelin getje deden kuierden ze tegen een schuine staaldraad op en gleden daar na weer langs dezelfde weg terug, sierlijk hun parasolletjes zwaaiend, waarmede ze tevens een groep van twaalf brullende leeuwen verwelkom den. Alsof ze niets liever deden, begonnen deze door hoepels te springen, pootjes te geven en dood te liggen als lieve schoothondjes. De acrobaten die in de nok van de tent als trapezewerkers ijzingwekken de staaltjes vertoonden aan het vlie gende rek, wisselden af met hoge schoolrijkunst en paarden-dressuur. Vooral bij dit nummer genoten de kin deren. Stel je voor: midden tussen het publiek ontdekten zij plotseling het mannetje van de reclameplaat, de „dubbele ruiter". Hij gaf duidelijk blijk van zijn aanwezigheid. „Ook een kunst!" schreeuwde hij, „dat kan ik ook wel." „Wilt u het dan eens komen probe ren?" vroeg de dresseur beleefd. En daar klom de kleine man dwars over Zet de cijfers 1 tot 23 op een rijtje en zet boven elk cijfer de letter die je uit de onderstaande woorden hebt gevon den. Een kraai is een grote 10 6 3 4 19. Sommige kinderen zijn bleek maar anderen hebben een rode 20 11 12 13 14 15. Iets verliezen is niet zo prettig als iets 16 21 22 23 8 —9. Brood wordt gebakken van 7 17 18 19. De bijen zorgen voor onze 1 2 12 21 15 13. In een bos vind men natuurlijk veel 5 6 7—4 —15. Hoe luidt het spreekwoord dat je nu hebt gekregen? de banken, wrong zich tussen de men sen op de zitplaatsen door en sprong in de arena. „Jongens en meisjes, let op: ik zal het eens even beter doen dan die me neer daar. Maar eerst een klontje voor de paarden". Deze waren fluks uitge deeld. Nu probeerde hfj de mooie schim mel te bestijgen. Maar wat was dat? In de meest komieke houdingen hing het mannetje aan het paard. Op het laatst zelfs aan de staart, maar erop scheen onmogelijk. De gekste buitelin gen maakte hij. Tenslotte hield hij zich aan de buikriem van het paard vast en reed zo onderste boven een extra rondje Plotseling maakte hij halt. „Ik weet het", riep hij uit. „Ik had de klontjes uit mijn Zondagse broek moeten geven. Wacht, ik zal ze even halen". Even later trad iemand weer de arena binnen, onberispelijk gekleed, die aan de ongeduldige paar den het Zondagse klontje uitreikte. Slechts zijn kleine gestalte deed hem herkennen als de landloper van straks. Toen zagen zij eerst goed wat hoge school-rijkunst is en dat de naam van „dubbele ruiter" ten vol le verdiend was. Meer verklappen we niet, want, zou je hem zelf in het cir cus zien, dan was de aardigheid eraf, en dat zou jammer zijn. Een grote hond liep in de wei en heeft drie schapen doodgebeten. Dit was de zin die jullie de vorige week moesten vinden. Het aantal oplossingen was weer buitengewoon groot en dat was wel te verwachten want het was wel heel gemakkelijk. De prijzen werden gewonnen door: Ada Prins, Kinheimstraat 28, Alk maar. Ria Scholts, Acacialaan 82, Bever wijk. Alie Deurloo, Groote Oost 31, Hoorn. Piet van Zon, van Leeuwenhoek straat 1, Den Helder. Dinie Lingeman, Laagzijde B. 36, Scha- gen. Gefeliciteerd! De boeken Worden toegezonden. Mej. H. W. Mulder, hartelijk dank voor de sigarenbandjes, postzegels en lucifersmerken. De kinderen zijn er erg blij mee. Mary Vonk, Vondelstraat 3, Alkmaar zoekt 'n correspondentie-vriendinnetje in een andere plaats. Zij is 12 jaar oud en zit in de vijfde klas. Liesbeth Klingeier, Schapenland 363, Broek op Langendijk, zoekt eveneens een correspondentie-adres. Zij is ook 12 jaar oud en houdt veel van gym nastiek, zwemmen en fietsen. Welk RK meisje wil corresponderen met Truusje Stegeman, Alkmaarseweg 323, Beverwük? Truusje houdt van te kenen, zingen, lezen, zwemmen en handwerken. Dat is heel wat. Zij Zal, zich zeker niet vervelen. De leeftijd is tien jaar en Truusje zit op school in de vierde klas. Een correspondentie-adres wordt ge zocht voor Hannie Tiessen, Kolksluis C. 10, 't Zand. Zij zingt, tekent en leest graag en zit in de vijfde klas. De leef tijd is 12 jaar. Gerda Hart, Vondelstraat 7 A, Alk maar, zoekt een correspondentie-vrien dinnetje in een andere plaats. Zij is 12 jaar en zit in de vijfde klas. Willen de meisjes die een corréspon dentie-adres vragen niet met elkaar corresponderen? Het aantal aanvra gen is zo groot en het komt vaak voor dat kinderen tot drie keer toe een cor respondentieadres vragen voor zij er een gevonden hebben. 121. „Buigen, buigen!" röept de di recteur tegen Pim, Pam en Pom. Maar deze zijn te beduusd. Ze kun nen hun oren niet geloven. Wat zegt de directeur toch? „Wel, alle circustenten!!" roept de directeur. „Verstaan jullie het niet? Buigen zeg ik. Buigen!! Horen jullie dan niet hoe het publiek klapt?" Stomverbaasd kijken de drie hond jes de directeur aan. 122. En dan dringt het plotseling tot hen door, dat de directeur hele maal niet zo erg boos. Ze doen alle drie een vreugdesprongetje en dan buigen ze braaf naar alle kanten met de directeur. Pim werpt zelfs kushandjes naar het publiek. „Zo en nu naar mijn directiewa gen", zegt de directeur tegen Pim, Pam en Pom. Maar ze moeten nog één keer te rugkomen, want de toeschouwers we ten niet van ophouden. Ze trappelen roet de voeten en roepen: „Pim, Pam en Pom. Kom weerom! We lachen ons krom!" Vandaag beginnen wij met het briefje van Tini Visser Je brief is heel njooi, Tini Als de feestrok ook zo mooi versierd wordt, zul je succes hebben Is het moeilijk om zo'n feestrok te maken? Je moet er wel heel veel fleurige lapjes voor hebben Lida Zee, daar is al weer zo'n mooi getekende brief van jou Wat kun je dat toch aardig Ik heb pleizer om je kuikentjes, die al staar tjes krijgen Ja, het komt heel veel voor dat honden achter de schapen aan gaan Dieuw en Dé Veerman, juist zat ik mij af te vragen hoeveel postzegels er wel in die dikke brief van jullie zouden zitten, toe n ik las, dat het er 200 waren Allemaal zijn ze zo keurig afgeweekt Ik' ben er erg blij mee en het zieke meisje niet minder Heerlijk, dat jullie weer verder willen sparen Veel dank, meisjes! Ronny Koomen, zie je geen kans om je brief geregeld aan iemr.nd mee te geven, die naar Hoorn gaat? Dan hoef je er niet telkens een post zegel op te plakken H Frankes, 'hoe is je voornaam? Gerdina Clay, je bracht mij plotseling op een Idéé Ik ga odk nog asterplanten in mijn tuin zetten Ze zijn zo mooi en ik heb ze nog niet in mijn tuin Het versje is heel mooi Ik kende het nlet Klaziena Oud, jij komt dus wel op de ULO Fijn zeg! Wat zal ik in September veel grote neven en nichten op de middelbare scholen krijgen Piet Klok, je geeft de moed toch niet op? Het is net alsof ik je hoor zuchten Hilly Jeurink, gelukkig dat je weer beter bent en in het zonnetje zit Aar dig van je om mij postzegels en sigarenbandjes te zenden Hartelijk dank! Nettie en Willie Timmerman, goed gedaan, hoor! Willem Kooi, ik heb weer met bewondering naar je tekening gekeken Wat doe jij dat toch alleraardigst Jopie Scholten, geloof maar dat ik je graag direct een boek zou willen zen den, maar dat gaat niet Ik reken er echter op, dat je goede moed houdt, al duurj bet nog vijf weken Blijf maar opgewekt Alles komt goed, nichtje Hannie Reintjes en Ellie Feller, prettig dat jullie mee gaan doen De oplossing was best Jopie de Haan, bedankt voor de bandjes Nu kan ik weer andere kinderen blij maken Kees de Wit, fijn voer Jopie, vind je niet? Misschien win jij ook spoedig weer eens een prijs Atie Peetoom, je briefje kwam de vorige week te laat, maar nu krijg je bericht Welkom bij ons, Atie Wan kun je al aardig piano-spelen en het lijkt mij zo gezellig dat moeder je dat zelf leert Marietje v d Kooi, is Willem je broer? Hoe oud ben jij, Marietje? Je hebt ook al zo aardig getekend bij de oplossing Dank je wel, meisje Jet Braak, als je „Oom Rob" op de brief schrijft, dan open ik hem natuurlijk niet Nu schrijf je aan tante Iet en dan heet ik mijn nieuwe nichtje hartelijk welkom bij ons Tini van Hees, nee, stuur het theelood maar niet meer aan mij Geen enkel kind vraagt er meer om Eerst gebeurde dat nog wel Je tekening is heel mooi Hartelijk dank Jaap Hoogcarspel, je heb,t het boek nu zeker wel ontvangen Zorg maar dat je huiswerk steeds in orde is, Jaap Heb. je al een correspondentie-adres gekregen of is het nog steeds niet gelukt? Bip en Nellie Muntjewerff, aardig dat jullie sigarenbandjes zonden Har telijk, dank Ellie Feller, daar Ontdekte ik nog een briefje Van jou, waarin je postzegels hebt gesloten Bedankt, meisje Heb je het lijntjespapier al? Jannic en Teunie Beets, bedankt voor de anemonen Ze zijn mooi Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, Teunie Ik hoop, dat je een gezellig dagje zult hebben Plaatjes van de prinsesjes stuur ik steeds naar een ziek meisje Zo komt bet dat ik op het ogenblik niets voor jullie heb Mogen jullie al anemoontjes plukken? Nico Schekkerman, heb je ook kermis gevierd? Ik denk, dat je wei goed kunt tekenen Krijg je steeds goede cijfers voor je tekeningen? Trijntje 'Sijp, wat leuk lijkt mij dat, om gelijk met je zusje jarig te zijn Was het een prettig verjaarspartijtje? De bandjes heb ik ontvangen Bedankt, meisje Trijnie Zwaan, ik vind jou een flink meisje en goede hulp .voor moeder Sokken breien is een heel werk, zeg!,— Alie Ott,. wat jammer dat je moeder zo ziek is Wij zullen hopen, dat ze weer spoedig opknapt Ja, Jopie de Haan ken ik goed Jullie zijn een ondernemend tweetal De vorige week heb ik wel èen briefje gehad waar geen naam op stond Er was een aardig plaatje op van een buigend hondje met een bloemenruiker Was dat soms van jou? Heerlijk dat je mee mag doen aan het muziekconcours in Leeuwarden „Roodkapje", je hebt de Hawaiïan-meisjes aardig getekend en gekleurd. Het vervolgverhaal lees ik ook met belangstelling Ik hoop, dat het zonnetje veel zal schijnen Magda Brouwer, dank je wel voor de sigarenbandjes Het is erg aardig van je, meisje Pity Slot, gelukkig dat je nu weer beter bent Het is erg lief van je, dat je ook eens een kleedje voor mij gaat maken Wat zal ik daar trots op zijn Je postpapier ziet er gezellig uit, Pity Bep Farenhorst, ja, de oplossing was best Doe je voer het eerst mee? Nel van Egmond, gelukkig dat je er deze week om gedacht hebt Jackie Zagt, ja, dat was een fout Ik hoop, dat het nu in orde is Je bent dus een nichtje Goed hoor! Nichtjes zijn even welkom als neefjes Martha ten Bosch, hartelijk dank voor de sigarenbandjes Je wilt er graag een ander blij mee maken en dat zal ook gebeuren, hoor Ik hoop, dat je mooi weer zult hebben als je naar de duinen gaat Tot de volgende week! Lena Kerbee, ja, ik vind het prettig, dat je ook gaat mee doen Je schrijft zo keurig Dag nieuw nichtje! Hennie Heyblok, ik yind je schrijfpapier alleraardigst en de mooie tekening heb ik ook bewondérd Hartelijk dank, meisje Carla Veenstra, ook een groetje van Tante Iet Tot de volgende keer! Piet van Zon, ja, jongen, je hebt gelijk Hartelijk dank voor de sigarenbandjes Je hebt er een aardige tekening bij gemaakt „Elfje Zonnestraal", dat beloofd wat als ie iedere week een langere brief gaat schrijven Je tekent erg aardig en natuurlijk ben je hartelijk welkom in onze grote kring Anny Schaap, ja, jammer dat het zoveel regent en waait Maar nu zul je toch wel gefietst hebben, denk ik Ik wens je veel prettige tochtjes toe Eva Wolthaus, heb je de bandjes nu al ontvangen? Verscheidende kinderen schreven mij al over plantjes, die zij op school hebben gekregen Doe jij ook mee als er een tentoonstelling komt? Jopie Geervliet, ik heb nu al veel mooie blaadjes van je gekregen Heb je ook een herbarium, Jopie? De zieke kindertjes zijn blij met de sigarenbandjes Ja, bedenk maar een aardige schuilnaam als je die graag wilt hebben Ria Heertjes, Ella en Ria zijn stadgenoten van mij Wat klinkt dat deftig hè Ik zal naar je tekening uitkijken Je zult op Texel wel genieten Het is daar zo prachtig Schrijf je mij over de uitvoering? Cornelis Petrus, ik zal je verzoekje aan Martin door geven Hij zal het wel prettig vinden om een correspondentie-vriend in de pro vincie Utrecht te hebben Weet jij nog meer jongens in Zuilen, die willen cor responderen met kinderen in Noord-Holland? Martin Bontes, heb je al een correspondentie-vriend? Ik hoop, daj je nog op een adres zit te wachten, want zojuist ontvang ik een bericht van Cornelis Petrus, Daalseweg 147 in Zuilen (provincie Utrecht) Hij wil graag met je corresponderen Ik denk, dat hij Kees wordt genoemd Wil je hem schrijven en schrijf je mij ook nog even of je dit hebt gelezen? Annie Bakker, daar sta je dan in de courant Prettig dat je met ons gaat mee doen Heb je al een aardig vriendinnetje gevonden in Den Helder? Loblth is een mooie plaats Waar woon je liever, in Lobith of in Den Helder? Maartje Smids, wat heb jij mij een grote brief geschreven op die regendag Ja, ik heb ook een zwemdiploma Het is niet z0 moeilijk om het te leren Je zult eens zien hoe vlug je het kunt als je geregeld gaat oefenen Meisje, wat krijg jij de laatste tijd prachtige cijfers op schoei Je wilt zeker graag 'over gaan „Hatatitla" hoe kom jij aan zo'n wonderlijke schuilnaam 't Lijkt wel een beetje op de schuilnaam van Hababeriba Nu meisje, je bent welkom bij ons en ik hoop nog heel veel van je te horen Dick Lely, har telijk dank voor je zending zilverpapier en sigarenbandjes Ik ben er blij mee Naar zilverpapier wordt nu niet meer gevraagd, dus dat is niet meer nodig, denk ik Je wordt een trouwe medewerker, Dlck Rie Schoonen, wat jammer dat de poes er zo akelig aan toe is Is de dierenarts er al"bij geweest? Ja Riet'je, ik heb wel sigarenbandjes voor je Ze worden verzonden, hoor! De versjes, die je mij zond, vind ik heel mooi Het is helemaal niet erg. dat je eens één keertje overslaat met schrijven Alie Kiewiet, bedankt voer de postzegels Aan buitenlandse zegels kan ik je nog niet helpen Jammer hè! Ik ben blij, dat „DEV" zoveel genoegen geeft, maar het is jammer, dat de wind zo'n spelbreker is Hansje Kiewiet, aardig, dat je mij sigarenbandjes hebt gezonden Dank je wel, jongen Hoe is de tocht met de Jan-Plezier ge weest of moet het feer,. neg gebeuren? Thea Laan, Henk de Vries, Wiesje Worp en Jannie de Leeuw, hoor ik van jullie nog eens wat meer? Nu neem ik weer afscheid van Jullie tot de volgende week Allen hartelijk gegroet door TANTE IET ^^1 Copyright R-D.P. 84. En dan stopt de polltie-auto ip een eenzame weg. niet ver van de Abbeveense plas. De veldwachter wijst op een vrijstaande villa aan de wa terkant. „Daar moet-ie wonen", zegt hij, „ik heb nooit de kerel gezien want hij is hier nog niet zo lang, maar de ga rage-houder zegt dat hij hier benzine en een paar onderdelen heeft afgele verd voor zo'n race-motortje". „Vlug gedaan, veldwachter", zegt Inspecteur Barendse, „we zullen maar meteen tot de feestelijkheden over gaan". Dan geeft hij zijn orders. Een agent neemt de Chef mee aan èen handboei, terwijl de Lange in de poli tieauto wordt vastgemaakt. Rikki zal aanbellen en vragen om hulp voor haar auto die zonder jpen- zine staat. Zo gauw de deur wordt geopend zalen zo gaat het door. De Chef krijgt het gevoel een wezel te zijn, die wordt gebruikt om een konijn uit een hol te jagen. PROGRAMMA VAN HEDENAVOND tA/ HILVERSUM I, om 6, 8 en 11 uur. AVRO: 6.15 De Daviscup tennis wedstrijd Enge landNederland; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.Sport- praatje; 7.10 Jo Vincent over de oor logsgravenstichting; 7.45 De Radio Volksmuziekschool; 7.45 Reg. Voorlich tingsdienst; 8.15 Aansluiting Kurhaus te Scheveningen; 9.45 Techniek en nood lot; 10.20 Pierre Palla (orgel)10.45 On der vier ogen; 11.15 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber. om 7, 8 en 11 uur. KRO: 7.15 Leger des Heilskwartier (gr.pl.); 7.30 Het actueel geluid; 7.45 Beroepskeuze (kunst en techniek); 7.55 Bach koraal; 8.15 Plaat- varia; 9.Wentelende wieken; 9.20 Piano; 9.30 Omroeporkest; 10.15 De vaart der volken; 10.35 Sonate in D; 10.45 Avondoverdenking; 11.15 BBC- Symphonie-orkest. VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsber. om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7.30 Gr.pl.; 8.18 Operette-progr. 8.50 Voorde huisvrouw; 9.— Gr.pl. 9.30 Symphonie- muziek; VPRO 10.Morgenwijding; VARA: 10.20 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano; 11.15 Sprot; 11.30 Orgel; AVRO: 12.Middagconcert; 12.30 Weer- praatje; 12.38 Dick Willebrandts (bé kende melodieën)1.15 The seven wings; 2.Kookkunst; 2.30 Kamermuziek; 3. Ons volk en zijn dichters; 3.20 Gr.pl.; 4 Omroepkamerorkest; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.Piano en orgel; 5.20 Wij en de muziek; 6.15 De Vara feliciteert; 6.3C Voor de strijdkrachten; 7.Denk om de bocht; 7.15 Accordeonconcert Jan Vogel; VPRO: 7.30 Cursus; 7.50 Tien vóór acht; 8.05 Orgelconcert in de Grote Kerk te Haarlem; 8.30 Cursus; VARA: 9— Men vraagt9.30 Schuldig of onschuldig; 9.50 Op vleug'len van mu ziek; 10.— Buitenl. weekoverzicht; 10.15 Swing and sweet; VPRO: 10.40 Van daag; 10.45 Avondwijding; 11.15 Symph. Vrijdagavondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsber.- om: 7. 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO: 7.1-5 Gr.pl.; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.Gr.pl.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio; 10.25 Gr.pl.; 11.De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Gr.pl.; 12.03 Piano; 12.30 Weer- overzicht; 12.33 Orkest Klaas v. Beeck; 12 55 Zonnewijzer; 1.20 Vervolg Orkest Klaas van Beeck; 1.50 Van man tot man; 2Gr.pl.; 3.15 Vrolijke klanken (gr.- pl.)4.Studentenkoor en orkest uit Utrecht; 4.30 Gr.pl.; 5.Na schooltijd; 5.15 Het orkest zonder naam; 5.35 Davis Cup tenniswedstrijd EngelandNeder land; 6.Verv. Orkest zonder naam; 620 Gx-.pl.; 6.50 Actualiteiten; 7.15 Ne derland op zee; 7.22 Appèl ex-pol. ge vangenen; 7.30 Oude melodieën; 7.45 Hoe spreken we? 8.05 Gewone man; 8.12 De zilvervloot; 8.35 Rondetafelconfe rentie; 8.55 Radio Phil. orkest; 9.55 Uit de schatkamer van het oude testament; tl. 15 Gr.pl. HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-toestel len in Nederland bedroeg op 1 Juni j.1. 1.027.506 tegen 1. 017.758 op 1 Mei. Op 1 Mei waren er 485.431 aangesVote- nen op het rijksradio-distributienet, tegen 494.860 op 1 April j.1. „Ja, natuurlijk jü!" blafte de commissaris. „Heb ik nog niet genoeg aan mijn hoofd met al die rompslomp en al die verhoren! 'k Was nota bene om vijf uur in m'n bed en ik lig net in m'n eerste slaap en daar staat me om half acht zo'n gebrilde kerel in een fluwelen jasje aan m'n bel te hengsten Moest de commissaris persoonlijk dringend sprekend, zei de meid. Nou, je weet nooit wat 't wezen kan ,dus ik uit de armen van Morplreus regelrecht in m'n pyama naar beneden. Blijkt 't me godbetert een verslaggever van „De Amsterdammer" te zijn en die zou me eens eventjes in verhoor nemen, hoe 't mogelijk was, dat „Het Nieuwsblad" een halve pagina van die overval had en waarom of ik niet de moeite genomen had om hem op te bellen. Of dat misschien vriendjespolitiek was? Alle persmusalle perskwal nou ja, allo persmensen hebben gelijke rechten, zei die brilneus. Nou en toen werd ik zó giftig, dat ik de deur wijd open gedaan heb en ik zeg: als je nou niet maakt, dat je binnen een halve minuut van m'n stoep bent, dan zal ik je een slag op je kop geven, dat je als een dief achter de tralies door je eigen ribben zit te kijken!" „Maar dat heeft U niet gezegd, commissaris," zei de hoofdinspecteur glimlachend. y „Ja, waarachtig heb ik dat gezegd. Nou ja, misschien met een beetje andere woorden, maar hg merkte wel, dat 't ernst was en hy stond binnen de tien seconden op de keien. Hy zou zich beklagen by de hoofdcommissaris en ik zei, dat ie zich dan eerst maar eens moest laten scheren en een schoon boordje om doen en een fatsoenlek jasje aantrekken en dat ie dan om half elf op mijn bureau kon verschynen, maar dat ie d'r om moest denken, dat ik ook de hoofdcommissaris ben." „En is hy nog terug geweest, commissaris?" vroeg de hoofdinspecteur. „Wel nee, daar had ie 't lef niet voor, maar er hebben een stuk of drie hoofdredacteuren opgebeld en d'r zjjn nog vijf mindere persgoden op m'n bureau geweest, allemaal met 'tzelfde smoesje. Ik heb tegen Maas gezegd, dat ie ze maar in de wachtkamer moest zetten en een uurjte later heb ik hem eens om 't hoekje laten kyken, maar toen waren ze allemaal verdwenen. Dat 's eens en nooit yveer. Die kerels hebben gelyk. Ze hebben allemaal de zelfde rechten. Schenk*me nog maar 's in, Cornelissen, want als ik aan die brilslang denk, krijg ik net een smaak in m'n mond of ik bedorven geiten vlees heb gegeten. Zo dank je. En nou praten we d'r alsjeblieft niet meer over." De commissaris nam een paar grote slokken, bromde van tevredenheid en keek met blijkbaar welgevallen naar zijn vriend, de jarige hoofdinspec teur. „Hoe was het in Arnhem, Beekman?" „O, best, commissaris. Die Lagerman is een invalide. Hij kan niet lopen en niet praten en hy woont daar niet meer." „Woont ie daar niet meer!" riep de commissaris verontwaardigd. „Neen, commissaris, hij is verhuisd." „En nog wel zonder uw permissie, commissaris," zei de hoofdinspecteur glimlachend. „En waar woont ie nü?" „In Amsterdam, commissaris." Commissaris Vonkenberg keek zijn inspecteur aan of hy nog nooit iemand een zo reusachtige bok had zien schieten. „En. daar ga jij met zo'n drukte als we vandaag gehad hebben een hele dag voor uit passagieren." „Jamaar dat kon ik toch niet weten, commissaris." „Niet weten, niet weten!" bauwde de commissaris. „Nou ja „We hadden beter eerst Arnhem kunnen opbellen," zei de hoofdinspecteur. „Wilt U er nog eentje*commissaris?" „Nou, graag, als je er nog een over hebt." „Nog plenty," zei de hoofdinspecteur. „D'r staan nog drie kruiken in de least. Drinken jullie ook eens even uit. Was U voor de krant uit, meneer Van den Berg?" „In zekeren zin wel," zei de reporter. „Ik was in Nice." De commissaris sprong uit zijn fauteuil als een duveltje uit een doosje. „Was U in Nice? Hoe komt U daar in 'shemelsnaam?" (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4