COLORADOKEVER schuwt Stelling Den Held er De films van deze week Goedgeslaagde eerste dag HERENMODES Benoorden Paal 7 slechis Elzenhaanijes en Schelpen Morgen collecte voor de U.N.A.C. Kampioenswedstrijden K M. Aanrijding Cr daafc niets (rovesi CALVÉs De Nutsspaarbank in Mei WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? DE ZAAK VOOR DE MAN VAN SMAAK De Gemeente- Sportwedstrijden Aanbesteding herstel kademuur Rijkswerf Visserij OVERALLS, alle maten 8.20 10.30 12.75 DE WITTE: „De avonturiers van de Rio Grande" en „Mademoiselle Docteur" Uit het politierapport Predikbeurten Urk Anna Panlowna. TIVOLI: „De beste jaren van ons leven" Breezand IJmuiden De Schager markt JMgezaadm Goochelaars met de kwast De verroeste masten van de kapotgebombardeerde „Paraguay" steken nog steeds uit boven de golven van het Schulpengat. Onder water wijst de boeg van dit Duitse koopvaardijschip, dat in de „Slag om de Atlantic" zijn graf in het zand der Noordzeebodem vond, naar de kust tussen Huisduinen en Callantsoog. Misschien staan daar onder water, op het voorschip, nog wel kanonnen gericht naar de bunkerkadavers op de zeereep. Dat wrak en die bunkers, zij herinneren aan de gigantische strijd die deze periode van be trekkelijke rust voorafging. De andere rudimenten van het Duitse verdedi gingssysteem, de strandversperringen, het prikkeldraad en de zeemjjnen, zij zijn verdwenen. Slechts links en rechts van een pier, ter hoogte van Paal 5, staan zomaar nog wat van die betonnen driepoten, die indertijd moesten meehelpen een invasie te belemmeren. Het zal wel niet zo zijn, dat de Colo radokever beducht is geweest voor die halfverzakte bunkers met de holle geschut-ogen, voor die dood-enkele be tonnen hindernis op het strand, of voor de drie gedeukte en half-stukgescheurde zeemijnen die tussen Paal 4 en 7 door de uitlopende brandingsgolfjes worden bespoeld. Maar wel is zeker, dat het invasieleger der Coloradokevers de kuststrook benoorden Paal 7 totaal heeft genegeerd. ALARM! Er waren alarmerende berichten bin nengekomen. Op het hoofdbureau van politie kwam iemand met twee echte Coloradokevers in een doosje. ,,Er zitten er nog veel meer, en ik heb er massa's doodgemaakt, maar deze twee heb ik even meegenomen". Een collega van de drukkerij vertelde, Woensdagavond aan het strand ook een paar Coloradokevers te hebben aangetroffen. Dat alles gevoegd bij hetgeen meer Zuidelijk aan de kust zich afspeelde, was voor de politie aan leiding om een inspectietocht langs het strand te ondernemen. Wij hebben aan deze verkennings expeditie deelgenomen. De politie auto bracht het kleine corps „keur troepen" langs het stenen pad naar het „Stille Strand", en de chauffeur kreeg order om in de namiddag het gezel schap af te wachten aan de Zanddijk bij de Van Foreestweg. Toen begon de slag. Vier paar ogen speurden naarstig- lijk langs het vochtige zand, en vier paar handen werden gereed gehouden cm gevangen genomen tegenstanders te verpletteren. Een grote jampot zat bij de hand als gemeenschappelijke sar- cophaag voor de duizenden gewezen kevers, die aan onze actie ten offer zouden vallen. STERVENDE KEVERS. Enige duizenden vierkante meters zand waren door onze ogen betast, en tnige tientallen kubieke meters van dezelfde materie waren reeds op de vleugelen van de harde Noordooster langs ons heen gestoven, toen nog geen Wij mochten al eens de aandacht vestigen op het werk van de UNAC, het Nederlandse Comité „United Nations Appeal for Chil- dren", de Verenigde Naties helpen het kind. Deze organisatie is het gevolg van het eenstemmig besluit van de Algemene vergadering der Verenigde Naties, om over de ge hele wereld een actie te ontketenen tot steun aan noodlijdende kinde ren. Twintig millioen kinderen verhon geren. Met deze simpele woorden wordt een ontzaglijk leed vertolkt. Maar nog is alles daarmee niet ge zegd. In Europa hebben dertig mil lioen kinderen directe hulp nodig, en in het verre Oosten zijn het er zestig millioen die dreigen om te komen van gebrek. Het grootste probleem is de ver strekking van voedsel. Nederland zelf kan daarin een zeer bescheiden aan deel leveren. Maar wel kan Neder land helpen, door op grote schaal kin deren uit het buitenland tijdelijk in ons land op te nemen. Daarvoor is geld nodig, dat echter voor het groot ste deel in het eigen land zal worden besteed omdat wij geen deviezen heb ben. Het Nederlandse UNAC-comité tracht voor dit doel zoveel mogelijk geld bijeen te krijgen. Er is een uit gebreid werkcomité, waarin tal van vooraanstaande figuren zitting heb ben, terwijl er vele plaatselijke comi- té's zijn. Boven dit alles staat een ere- comité, waarvan H. K. H. Prinses-Re gentes Juliaria voorzitster is. Hierin hebben zitting enkele ministers, de Commissarissen der Koningin en ver schillende kerkelijke autoriteiten. De landelijke actie is reeds enige tijd aan de gang. In Den Helder hebben wij daarvan tot nu toe weinig gemerkt. Maar nu breekt dan toch ook hier het tijdstip aan, waarop de UNAC haar werkzaam heden begint. Er zal morgen (Za terdag 12_.Juni) door de gehele stad worden gecollecteerd. Men kent nu het doel en men zal stel lig niet te lang behoeven te aar zelen alvorens een gift in de bus te deponeren. We moeten dit artikeltje besluiten met een stimulerende oproep voor col lectanten. Men weet het, zonder collec tanten slaagt geen enkele collecte. Na mens het UNAC-comité doen wij dan ook een beroep op ieder, die zich mor gen enkele uren kan vrijmaken om het mooie UNAC-werk te steunen. Morgenochtend na half negen kunnen zij ten raadhuize de collectebussen in ontvangst komen nemen. enkele Coloradokever zich voordeed. Wij meenden al, dat de weersomstan digheden voor het zoeken van kevers minder gunstig waren, maar deze me ning moest door het hoofdkwartier spoe dig worden tegengesproken, gelet op de honderden en nog eens honderden kevers (geen Coloradokevers) die toen in het zicht kwamen. Op verschillende plaatsen zwoegden tientallen kever- lijfjes met wriemelende pootjes tegen een genadeloze dood in het natte zand. Allemaal „Elzenhaantjes", vol gens zeggen helemaal uit Noord- Afrika komen aanwaaien. Diertjes, die desnoods een paar dagen lang op zee kunnen blijven drijven zonder om te komen. Maar die zee brengt ze éénmaal aan land, en dan komt een harde strijd. Het zand stuift tussen de pootjes, en het maakt een kleine bruine kever volslagen hul peloos. Deze aanblik was voor ons keurkorps niet direct de oorzaak van een verscherpte anti-kever mentaliteit. Al die stervende brok jes leven, al die, korte voortjes in het natte zand! getrokken door hunne gekneusde pootjes, al die scheefgerukte dekschildjes, zij dreigden de vier oorlogszuchtige harten week te maken als de wei nige kwallen die we tegen kwamen. GEEN C'TJES! Niettemin.... tegenover de Colorado kever bleven we scherp afwijzend staan, en iedere vertegenwoordiger van dat gilde zou in ons kwade tegenstanders hebben. Maar.... er kwam geen ver tegenwoordiger. Paal 4 passeerden we...., nog steeds geen C'tjes, Paal 5nog niet, Paal 6.... Ongemerkt waren we Paal 7 al gepasseerd zonder ook maar één C'tje te hebben gezien. Toevallig precies aan de grens der ge meente Den Helder (hier was geen sprake van de gedachte: ziezo, onze taak is klaar, wat verder komt moe ten de Callantsogers maar opknappen; want die grenslijn is aan het strand niet te zien! Daar stond de chauffeur van de politie-auto, als een vrijheidsbeeld bovenop een hoog duin. Een wandelaar had hem gewaarschuwd, dat zijn pas sagiers de Van Foreestweg al voorbij waren, en waarschijnlijk bij de Cal- iantsoger Vaart over de duinen zouden komen. Dank zij die wandelaar ont moetten de chauffeur en wij elkander boven op Hollands natuurlijke vesting, even bezuiden Paal 7. De rit naar huis duurde maar kort. De inzittenden van de wagen waren te vreden. We waren uitgegaan om Colo radokevers te zoeken, en we hadden slechts (stuiptrekkende) Elzenhaantjes gevonden. Gelukkig maar. En die paar Coloradokevers van Woensdagavond? Verkenners geweest, anders niet. De Coloradokevers kunnen we missen als kiespijn en die Elzenhaantjes? Och, moeder Natuur zorgt wel weer voor nieuwe uit haar oneindig arsenaal. De eerste dag van de Kampioenswedstrijden der Koninklijke Marine mag alleszins geslaagd heten. Officieren, adelborsten, onderofficieren, manschappen en Marva's bekampten elkaar in een sportieve strijd, waar voor de belangstelling, vooral van militaire zijde, groot was. De Com mandant Marine heeft zich in de loop van de dag door een persoonlijk bezoek aan de verschillende wedstrijden, voortdurend op de hoogte ge houden van de gang vanzaken. Het weer was goed, de stemming was prima en het geleverde werk alleszins bevredigend. In de beginnelingenwedstrijd sabel personeel werden J. F. B. de Winter, N. G. Kist en J. R. Roele resp. Ie, 2e en 3e. Hun valt de eer te beurt, te worden toegevoegd aan de deelnemers sabel personeel voor gevorderden, wel ke wedstrijden op het programma van vandaag staan. Dan werden tenslotte gisteravond 'n 25-tal partijen Tafeltennis afgewerkt. Het was te voorzien, dat in deze eer ste ronde de zwakkere broeders (en zusters, waaronder echter verhoudings gewijs te weinig Marva's uit Den Hel der!) zouden afvallen, en ook dat de „cracks" zich zouden laten gelden. Dat was ook het geval. Spelers als de jon kers De Dinter en Timmer en de Mar- va-officier IV Van der Stok zullen zich niet gauw laten verdringen! Vanavond zullen de besten hun capaciteiten to nen in de tweede ronde en de finale. Na afloop van de taf el tennis wedstrij den konden de spelers zich amuseren in de Marinecantine, waar vooral met het oog op het grote aantal deel nemers van buiten door O. S. en O., een dansavond was georganiseerd. Jaap Kwak en z'n Musical Ramblers" zorgden daar voor de muziek. Nadat gistermorgen de wedstrijden door kapitein ter zee I. W. Reynierse officieel waren geopend, verspreidden de deêlnemers zich om de respectie ve strijdperken op te zoeken. Op het terrein van Helder en HRC werd ge voetbald, in de Sportschool werd ge schermd en 's avonds getafeltennist, en op het Ankerparkterrein werd ath- letiek beoefend. Bij het een en ander bleek, dat de „oude garde" nog niets van haar capaciteiten heeft ingeboet. Onder de deelnemers van boven de dertig waren er verscheidene, die res pectabele prestaties leverden. Er wa ren er bij, die twee jaar in een Ja pans concentratiekamp hadden geze ten, maar de gevolgen daarvan zowel lichamelijk als geestelijk gelukkig vol komen te boven gekomen bleken te zijn. DE UITSLAGEN. De uitslagen van de gistermorgen gespeelde voetbalwedstrijden van de eerste ronde zijn als volgt: Torpedo makers 1Koninklijk Instituut 31; Oude Alexanderkazerne Den Haag Techn. Opl. Amsterdam 55 (door eerstgenoemde gewonnen na straf schoppen); Hr. Ms. Vulkaan—Torpedo makers 2 90; Afd. Mariniers Volkel Dienst kleine vaartuigen 30; Afd. Mariniers DoornHospitaal Overveen 30; WillemsoordVI. kamp Valken burg 32. In de verliezersronde, welke wedstrijden gistermiddag werden ge speeld, zijn de uitslagen. Techn. Opl. AmsterdamKon. Instituut 30; Tor pedomakers 2—Dienst kleine vaartui gen 2—0: WilemsoordHospitaal Over veen 40. De beste prestaties in de eerste se rie 100 meter hardlopen waren: W. G. Bruggewirth 11.4 sec.; M. Okkerse 11.8. J. Derksen 11.9. H. van Egmond 12; B. G. Note{joom 12; A. W. Smit 12; N. Steenbeek 12. De 800 meter hardlopen werd gewonnen door C. Meerman in 2 min. 5 sec.; 2e werd J. Hessels in 2 min. 8 sec. en derde werd J. Konijnen- dijk in 2 min. 8.8 sec. De 80 meter hardlopen voor Marva's had de vol gende uitslag: 1 J. Schoon 11 sec.; 2 M. J. A. Hillenaar 11.3; 3 T. Noussen 12. Verspringen Marva's: 1 J. Schoon 4.64 m.; 2. M. J. A. Hillenaar 4,19 m.; 3. P. Vermeren 3.80 m. Hoogspringen Marva's: 1 M J A Hillenaar 1,30 m; 2 Bakker 1,25 m; 3 T Noussen 1,25 m Verspringen met aanloop. 1 H van Eg- mond 6,19 m; 2 J Derksen 6,00 m; 3 M Okkerse 6.00 m; Hoogspringen met aanloop: 1 M Okkerse 1,70 m; 2 A de Bruine 1,65 m.; 3 K. Pietersen 1.65 m. Discuswerpen: 1 K. Pietersen 33,45 m; 2 J. P. D. Kennedy 31.72 m.; 3 J. de Winter 30.71 m. In de afdeling Schermen waren de uitslagen als volgt: Personeel degen: 1 H. J. Hordijk; 2 P. H. d'Arnaud Ger- kens: 3. G. J. L. T. Douw van der Krap. Gistermorgen om 10 uur werd Op de hoek Koningstraat—Koningdwarsstraat mevr B—D door een fietser aangereden De dame kwam te vallen en bleek een bloedende beenwond te hebben opgelopen Nadat haar door een apothekers-assis tente de eerste hulp was verleend, arri veerde dr v d Nieuwenhuizen, die haar met 'zijn auto naar huis heeft gebracht De wond is later in het ziekenhuis ge hecht PUDDING CUSTARD - MAÏZENA C.P 8-027 In de maand Mei werd op spaar bankboekjes ingelegd f 405.935.63 (vo rig jaar f 379.804.40) en terugbetaald f 391.954.28 (vorig jaar f 349.187.54). Er werd derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald f 13.981.35 (v. j. f 30.616.86). Het aan inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt nu f 9.748.983.01; vorig jaar bedroeg dit f 8.918.132.51. Het aan tal posten van inleg bedroeg in Mei 1964 (2446) en dat van terugbetaling 2379 (2362). In de maand Mei werden uitgegeven 101 nieuwe boekjes (136), terwijl wer den ingetrokken 87 (85) boekjes. In omloop zijn thans 20.087 boekjes. On der de nieuw uitgegeven boekjes be vonden zich 25 (24) boekjes voor jong geborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1). De lediging van 209 spaarbusjes le verde een bedrag op van f 4.680.83 aan kleine besparingen. Aardijk, R'damVera Cruz, 10-6 van Batavia, 9-6 van Aden. Delftdijk, 7-6 van Vancouver naar San Francisco. Antwerpen. Batoe Bahra, R'dam Java, AustraliëR'dam, 9-6 van Port Said. Klipfontein, 10-6 van Beira n. Mozambique. Lieve Vrouwekerk, AmsterdamOost Afrika, 8-6 van Suez. Linge, 9-6 van Skelleftea n. Amst Mariekerk, R'damJapan, 9-6 te Hongkong. Roepat, Amst.Java, 9-6 te Batavia. Sommelsdijk, Batavia— New York, 9-6 van Penang. Talisse, 6-6 van Sydney te Brisbane. West- land, Amst.Buenos Aires, 9-6 te San' tos. Alamak, 10-6 7 uur, van Tarafa te R'dam. Albireo, 10-6 17 uur van Amst. te R'dam. Eemland, Baires— Amst., 8-6 van Bahia. Delfland, Buenos AiresAmst., 9-6 van Las Pal- mas. Flandria T wordt niet 9-6 te R'dam verwacht doch 14-6. Groote- kerk, R'dam—Australië, 9-6 van Co lombo. Lawak, 31-5 van Los Angelos naar San Francisco. Leerdam, 10-6 17 uur van R'dam via Antwerpen naar New York. Stentor, 9-6 van Malta naar Alexandrië. Stuyvesant, 8-6 van Curacao te Paramaribo. SPOORSTRAAT 49 Morgenmiddag vinden op het HRC- veld de verschillende krachtmetingen plaats op sportgebied tussen de leden van het gemeente-personeel. Men is dan in de gelegenheid de mensen van de Gasfabriek te zien hardlopen tegen die van Openbare Werken. De Reini gingsdienst zal het veld even schoon vegen met enkele serieuse 100-meter- lopers, enfin bijkans alle personen in dienst van de Gemeente kunt U deze middag zien in sporttenue. Wij zijn er van overtuigd dat de strijd spannend zal worden en dat daarbij de rivaliteit tussen de verschillende bedrijven een grote rol zal spelen. Als hoogtepunt speelt een gecombineerd elftal van de Gemeente tegen het kampioenselftal van de Ned. Politie Voetbalbond, n.1. Velsen 1. Deze wedstrijd vangt aan om half vijf. De gasten hebben enkele spelers van grote bekendheid in hun midden, waarvan vooral Van Onselen, de midvoor van het Ned. Politie-elftal en van VSV wel de attractie vormt. Doch ook Ninaber uit Velsen op de linksbuitenplaats is een uitstekende kracht en speelde enige jaren terug nog in Haarlem I. De elftallen zijn als volgt: Velsen I: Stet (Velsen); K. Haak en D. Haak (Stormvogels); Lanzaat (Ter rasvogels), Van Oostenbruggen en Pork (v.v. IJmuiden); Otter, Van der Heide, Van Onselen (VSV), Dekker (Stormvogels) en Ninaber (Velsen). Den Helder: Carsjens (HRC); Backer (BKC), Bontes (Watervogels); de Loos (Helder). Kuiper (HRC), C. Bakker 'HRC)Van Reek (HRC), Bakker (Hermes), Rottier (Helder), De Gast (Helder) en Papo (HRC). Scheidsrechter is de heer D. Sauer. De wedstrijd is goedgekeurd door de voetbalinstanties. Enkele weken geleden behandelde de heer Lucardie, uit Zeist, het onder werp van de aanstaande wederkomst van Christus. Het zal de talrijke toe hoorders, die toen met zoveel belang stelling de uiteenzettingen hebben ge volgd, ongetwijfeld genoegen doen te vernemen, dat op Dinsdag 15 Juni a.s. wederom zulk een avond zal worden belegd in het Chr. Militair Tehuis, Ksnalweg. Ook dan hoopt de heer Lucardie, met behulp van zijn duidelijke profe tische kaarten een verklaring te ge ven van wat de Bijbel zegt omtrent de Wederopkomst. De eschatologische kennis van de heer Lucardie en zijn duidelijke wijze van uiteenzetten, zullen zijn hoorders helpen een klare blik slaan in de eeu wenoude biibelse profetieën, waardoor men met klimmend ontzag zal zien, hoe vele van die voorzeggingen in de laatste tijd reeds tot vervulling zijn gekomen en nog steeds in stijgend tempo vervuld worden. Frappant is de overeenkomst tussen wereldgebeu ren en de Bijbel en voor ieder, die met een daarvoor geopend oor door de we reld gaat. spreken de tekenen der tij den een ernstige taal. We raden dan ook ieder aan deze bijeenkomst te bezoeken en zich tijdig van een plaats te voorzien, daar een aanzienlijke opkomst verwacht wordt. Evenals de vorige maal, zal ook thans gelegenheid gegeven worden tot het stellen van vragen. De aanvang is kwart vóór acht; de toegang is vrij. Zie verder de advertentie in het num mer van morgen. Door de directie der Rijkswerf zal op Woensdag 30 Juni a.s., 's morgens om half twaalf, openbaar worden aan besteed het vernieuwen van de kade muur achter het ijzermagazijn op de Rijkswerf (perceel nr. 1). De aanwij zing vindt Woensdag 23 Juni plaats. Het bestek ligt ter lezing bij het Mi nisterie van Marine te 's Gravenhage, bij de Provinciale Besturen en ter secretarieën der gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Zij zijn tegen betaling van f 2.50 per stuk verkrijgbaar bij het Aanschaffingsbureau van de Rijks werf. URK, 9 Juni. Heden werd aange voerd: 14026 pond paling, 2043419 p. per vaartuig, prijs f 1.15f 2.60 per pond; 5000 pond nest f 1.37)4 p. 50 kg. Koopt bij Vanavond, morgen en Zondag draait nu in „De Witte" de romantische film „De avonturiers van de Rio Grande", waarin men zich kan laten meevoeren door de Wild-West-belevenissen van Cisco Kid. Van Maandag tot en met Donderdagavond wordt in „De Witte" vertoond „Mademoiselle Docteur", een spannende en goed-gespeelde film met als onderwerp een spionnage-affaire uit de eerste wereldoorlog. Wegens het verhandelen van een tex- tielkaart werd proces-verbaal opgemaakt tegen J v E en I K De kaart is in be slag genomen Enkele weggebruikers werden bekeurd wegens het plegen van lichte verkeers overtredingen Terzake van het overtreden der vee- en vleesverordening werden j N G en T Z geverbaliseerd 50 kg vlees, die men aan de distributie had willen onttrekken, wer den in beslag genomen Twee 18-jarige meisjes waren wegge lopen uit het observatiehuis Beth-San te Amsterdam Daar zij uit Den Helder af komstig waren, werd de kinder-politie alhier gewaarschuwd Deze trof de meis jes Woensdagavond aan in de Tivoli-bios- coo'p Ze zijn weer op transport gesteld naar Amsterdam VOOR ZONDAG 13 JUNI. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieu we kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. W. J. de Hoest; Palmstraat, 10 u. ds. J. Borg- hardt, 19 uur de heer E. Wanders, uit Schagen. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur en 17 uur ds. J. Hartkamp, H.A.; Rehobothkerk, 10 uur en 17 uur ds. M. Hamming, H.A. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur lees- dienst, 17.30 uur ds. Van Venetië, van Wormerveer. Chr. geref. kerk, Steen gracht, 10 uur en 17 uur leesdienst. Geref. gemeente, Janzendwarsstraat 8. 10 uur en 16 uur leesdienst. Luth. kerk, Wezenstraat, 10.30 uur ds. C. C. G. Visser, van Rotterdam. Doopsgezinde gemeente, geen dienst (gemeentedag op Texel). Baptisten-gemeente, ge bouw Irene, Hoogstraat, 10.15 uur zang- dienst, 10.30 uur de heer G. van Leeu wen Dzn., 12 uur Zondagsschool, 19.45 uur zangd., 20 uur de hr. F. J. G. Hof huis; Maandag 20 uur vrouwenkrans, Californiëstraat 8; Donderdag 19.30 uur NBJB-jeugdclub, Californiëstraat b; Vrijdag 20 uur Bijbelbespreking en bid stond Molenstr. 97. Oud-kath. kerk, 10 uur H.Dienst, pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat 10 uur en 19.30 uur evang. E. Schuurman. 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 'uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur open- luchtsamenkomst, 20 uur verlossings samenkomst; Maandag 14 uur vrouwen krans; Dinsdag 20 uur afscheidingsmee ting; Woensdag 20 uur Bijbelbespreking o. 1. v. majoor Hordijk. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 10 uur H.A. Geref. kerk, 14.30 uur ds. M. Hamming, H.A. Star of hope mi.s- sion, 14 uur Zondagsschool, 19 uur de heer II. J. Kraak. HUISDUINEN, Ned. herv. gem., 15 uur H.A. CALLANTSOOG, Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. WORDT ER TE VEEL GEVIST OP HET IJSSELMÏ5ER? Beziet men de resultaten van de pa lingvangsten op de voormalige Zuider zee, dan kan men niet anders dan vaststellen, dat deze aanmerkelijk la ger zijn dan verleden jaar omstreeks deze lijd. Veelal wordt de schuld ge geven aan de langdurige koude. Met koud weer laat de paling zich zeer weinig zien. Anderen zijn echter van mening, dat het koude weer hier niets mee heeft uit te staan maar dat de oorzaak gezocht moet worden in het intensieve vissen op het IJsselmeer. Zij menen dat alleen een oplossing ge vonden kan worden in mindere „bevis sing". Er zullen velen, zo zegt men, moeten afvloeien of er moet van de gehele week ten minste 2 etmalen min der worden gevist. Inmiddels zijn er echter nog geen bepalingen dienaan gaande gekomen. Zo lang deze er nog niet zijn, gaat de visserij bij goed weer in vol tempo door. WEG URK-EMMELOORD REEDS IN SLECHTE STAAT Er wordt van de weg Urk-Emmel- oord thans zo'n groot gebruik gemaakt vooral ook door zware vrachtauto's, dat deze weg op vele plaatsen al zeer slecht schijnt te w,orden. Velen denken dan ook (en dit moet niet ongegrond zijn) dat indien het zo door gaat. de weg deze winter niet meer gebruikt zal kunnen worden. Zou de weg tegen de winter zó slecht worden, dat hij onbegaanbaar is, ook voor autoverkeer, dan zal Urk in een moelijke positie brengen. MANDOLINATA SUCCES De mandolineclub Polder's Mando- linata behaalde op het concours te Utrecht in de derde afdeling een der de prijs. Wij kunnen bij wijze van uitzondering reeds in hét nummer van Vrijdag de films van deze week aankondigen, daar „De beste jaren van ons leven" andermaal werd geprolongeerd! De be langstelling voor deze film is wel bij zonder groot, zo groot zelfs als na de oorlog nog nimmer voor een film aan de dag werd gelegd. Reeds achtduü?end personen uit Den Helder (en ui£ de naaste omgeving) hebben gedurende de afgelopen twee weken dit bijzondere product van de Amerikaanse filmindus trie bewonderd. In overleg met de Ne derlandse Bioscoopbond is de directie der plaatselijke bioscopen erin geslaagd, de film nog een keer geprolongeerd te krijgen, ditmaal in Tivoli, waardoor ze ker de laatste belangstellenden kunnen worden tevreden gesteld. Daar in het Tivoli-theater reeds het maximum-aan tal Amerikaanse films was vertoond, was men verplicht om „De beste jaren" in de Witte te vertonen. Een verschui ving op de filmmarkt is oorzaak, dat zij thans in Tivoli moet worden gedraaid. DUIVENSPORT. Bij de wedvlucht, door „Altijd Ver der" vanaf St. Quentin (afstand 350 km) gehouden, werden de duiven om 11 uur gelost. De eerste kwam om 17 uur 5 m. 40 sec. aan en vloog met een snelheid van 974 m. per minuut. Prij zen en punten behaalden: J. Steenvoorden 1 met 185 punten, K. Koster 2.11 met 282 punten, A. W. de Koek 3 met 169 punten, J. A. Dijkers -I met 161 punten, W. Blaauboer 5.7.9.10 met 290 punten, A. Liefhebber 6.13.14.15 ir et 236 punten, S. Brommer 8 met 129 punten, H. van Dalen 12 met 97 punten. De wedvlucht van Pont St. Max ging over een afstand van 427 km. Om 9 uur in vrijheid gesteld, arriveerde de eerste duif om 1 uur 50 m. 8 sec.; de snelheid was 1478 m. per minuut. De uitslag was: E. Jansen 1.3 met 364 punten, A. Liefhebber 2.6.13 met 325 punten, W. Blaauboer 4.5 met 314 punten, A. W. de Koek 7.10 met 334 punten, J. A. Dijkers 8.9 met 234 pun ten, H. van Dalen 11 met 92 punten, S. Boex-man 12 met 82 punten, K. Kos ter 14.15 met 114 punten. VISSERIJ-BESOMMINGEN De aanvoer aan de visafslag bedroeg gisteren 500 kisten. De besommingen waren als volgt: IJm. 229 'f 1017; 241 f 873; 213 f 947; 5 f 1394; 214 f 3721; 249 f 810; 202 f 99; 239 f 64; 237 f 46; 248 f 650; 318 f 64; 207 f 82; VD 60 f 1078; 9 f 1712; HD 184 f 331; 131 f 401; UK 59 f 787; 86 f 397; 72 f 543; 62 f 616; 169 f 504; 126 f 1397; 7 f 517; 99 f 758; 36 f 675; 119 f 318; 69 f 389; OD 8 f 1107; HD 63 f 57; UK 162 f 696. SCHAGEN, 10 Juni 1948. 22 Paarden f 450f 850; 11 Geldekoeien (mag.) f 400f 475; 15 Kalfkoeien f 600f 775; 45 Schapen (mager) f 50f 70; 496 Lammeren f 23—f 35; 6 Bokken en gei ten* f 8—f 40; 70 Biggen f 45—f 60; 16 Konijnen f 2.50f 13; 31 Kippen f 3 f 7. Voor centrale: 1 Stier, 13 Gelde koeien, 1 Pink, 116 Nuchtere kalveren en 2 Schapen. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Geachte redactie. Gaarne zou ik 'enige plaatsruimte van u krijgen, naar aanleiding van het artikel van de -heer De Wit over het schildersvak. Zelf schilder zijnde, ben ik het met de schrijver eens, dat voor al het schildersvak bij velen in een kwade reuk staat. Dit is volgens mij een uitvloeisel van de vooroorlogse tijd. In die periode toch werd een ieder, die maar een kwast kon hante ren, aangenomen, zonder dat gelet werd op de kwaliteit van het werk dat hij verzette. Het was al best wan neer het ergens op leek, en het werk in een razend tempo werd opgeleverd. Toen. ik nog geen volslagen vakman was, werkte ik hier ter plaatse bij 'n patroon, die me eens een geweldige terechtwijzing gaf omdat het klaarma ken van een potje verf te lang duur de. Het volle loon kreeg ik niet, de rest moest maar als leergeld worden beschouwd. Wanneer je goed werk wilde leveren, dan duurde het te lang. en wanneer je „op tijd" klaar wilde zijn, dan kwam er van het werk wei nig goeds terecht. Zo waren er meer van die tegenstellingen, en die zullen er nog wel zijn. Toen ik eens zonder werk kwam, ging ik uit liefde voor miin vak naar de Ambachtsschool. Nu is de oorlog voorbij, en is er werk in overvloed. Nu is er gelegen heid voor een kentering ten goede, waarvan we hopen dat die heilzaam zal zijn voor de leerlingen en de oude re vaklui. De prijzen zijn op het ogen blik zo hoog, dat er geen afjakkerij- sys.teem gevolgd hoéft te worden. Anders gaat de liefde voor ons vak verloren en blijft het schildersvak in een kwade reuk. Het beste is volgens mij, geen concurrentiestrijd meer. dan heeft ieder vakman de gelegenheid om zijn kennis en ideën uit te brei den, in samenwerking met de patroons. Dan pas komen we tot normale ver houdingen. C. MIELDIJK.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2