m ZWARTE $€IXIA0WW )A/aarom de R.P.133 EEN JAPPEN-HELM in de masi voeri l c achthonden _L der Archipel I im ii am «I om door J. D. v. Extër*^ D J' Het gevecht met de „Noril" Zeemiiiciën Driessen redt een gevaarlijke situatie KONING LEOPOLD wil niet aftreden Levenslang geëist tegen roofmoordenaars Weer verkeersbelemmeringen in Duitsland De Aruba-commissie Leger van Australië telt slechts 4000 man yAN SI A BIJ EN VERRE Wu LUISTEREN NAAR.... door Jan Dirk van Exter ooopj QP RP-BOTEN trek je zonderlinge dingen aan. Bijvoorbeeld, dat aan de zoldering van de brug slin gerende mascottepoppetje der RP 138. Een bont-hollands geklede pop, geschonken door een verpleegster, ergens op een eiland, die hart voor de jongens dezer bootjes heeft. Zus ter Pim is er van overtuigd, dat Betty, de mascotte, een aanzienlijk aandeel heeft in het moorddadige geluk der RP 133. Dezer dagen kwam er, ergens aan Sumatra's Oostkust, een andere RP- boot langszij. Zij was nog niet zo lang op patrouille en had een nieuwe bemanning. Ze hadden het nodige buit gemaakt en waarom zou ten slotte een Nederlands zeeman dan geen be zem in de mast voeren, ter navolging van een beroemd admiraal uit onze geschiedenis? De jongens van de RP 133, die iets méér actie hadden be leefd, zagen die bezem en één van hen schreeuwde over de reling: „Hé daardie bezemdie hebben jullie zeker nodig gehad om je bruine pendekkies schoon '"te wassen hèDit als voorbeeld van de RP-humor, die niet direct voor de sa lon geschikt is, maar aan oprechtheid niets te wensen overlaat. Anth. van Kampen Op de RP 133 hangt een Jappen- helm in de mast. Een geelbruine helm. Vanavond hebben ze me verteld, waarom dat ding daar hangt. Hier is het verhaal: JWEE MAANDEN GELEDEN lag de 133 voor de monding van de Soengei Tongkal aan de Djambi-kust en ze bewaakten een motorsloep met laadlichter. Om 8 uur in de morgen verkende de wacht aan dek een snel lopende motorboot, die een verdachte indruk maakte en, op volle toeren lopend, de wal trachtte te bereiken, teneinde de kali óp te varen. Het was zó verdacht, dat op de 133 de mitrail leurs vast werden nagezien. Je kunt nooit weten. Het werd nög verdach ter en de alarmstellingen werden ingenomen. Intussen probeerde de 133 de voortjagende motorboot de weg naar de kali af te snijden. Met de seinlamp werd het stop signaal gegeven, doch de ander nam dit voor kennisgeving aan. De com mandant van de RP 133, luitenant ter zee III Dankelman, gaf daarna een schot voor de boeg en toen ook dat niet hielp, nog een schot, ditmaal over de NORI I, zoals de naam van de ander was, heen. Dit alles vond plaats op een afstand van 50 meter. Op dat ogenblik bleek, dat de NORI I inderdaad een vaartuig was, waar mee iets loos was, dat het weigerde zich te laten controleren. Het opende namelijk het vuur op de RP 133, vuur stralen schoten over het Nederlandse vaartuig heen en even later knetter den de mitrailleurs. Deze onvriende lijke daad had gevolgen. De RP 133 kwam enkele seconden later reeds tot volle actie. 3 mitrailleurs, twee Lewis en een Br, vuurden zonder ophouden lading na lading af, terwijl het 37-mm. kanon met regelmatige klappen even eens van zijn aanwezigheid blijk gaf. Dat alles geschiedde in een ongeloof lijk korte tijd, maar ondanks het zware vuur van de RP 133 poogde de NORI I de wal te bereiken. Na aan vankelijk vastvuren werd opnieuw overgegaan tot schieten. Dit gaf de motorboot de genadeslag, want ze bleef stuurloos ronddrijven. LIET GEVAARLIJKSTE werk moest toen nog komen: het enteren van de NORI I. Dit was minder pleizierig dan aanvankelijk verondersteld werd, aangezien er handgranaten op het dek lagen. Op dat dek bevonden zich twee man, één kennelijk over zijn zenuwen heen, een ander bezig z'n eigen arm af te binden. De rest der bemanning bevond zich nog steeds benedendeks Tik, de marconist, toont ons Betty, de lieveling van de bemanning en de mascotte van het schip. en over welke wapenen men daar be schikte was volkomen onbekend. Het was op dit kritieke ogenblik de ma troos 2e kl. Driessen, een zeemilicien, die de situatie opklaarde, door op 2 meter afstand over boord te springen, boven op de NORI I, naar beneden te glijden en alle opvarenden naar bo ven te jagen.' Bijzonder zachtzinnig ging dat niet toe. Een der heren greep nog snel een handgranaat om deze op de RP 133 te deponeren, doch ook deze kans werd hem ontnomen. Even later sprongen de jongens van de 133 aan boord en werd een snel onderzoek ingesteld. Het bleek, dat men een goede vangst gedaan had: er was een Lewis-mitrailleur aan boord, met dubbele trommel, Inhoudende 67 patronen. Deze waren alle 67 bestemd geweest voor de RP 133. Voorts was er een behoorlijke hoeveelheid hand granaten. En vervolgens: Jappen- helmen, Japse uitrustingstukken en meer van dat fraais. De opvarenden van de NORI I be vonden zich in vrü jammerlijke staat: van de 11 man waren er 2 gedood, 5 zwaar gewond (waarvan er kort daar op 1 overleed), 3 lichter gewond en 1 was de dans met slechts wat schram men ontsprongen. Drie waren het slachtoffer geworden van de omver- geschoten mast, die over hen heen kwam, toen de derde granaat van het kanon in de voet van de mast uit el kaar spatte. De aanblik was drastisch en er werd terstond begonnen met het ver zorgen der gewonden. Noch op de RP 133, noch op de NORI I was echter voldoende verband aanwezig. Met be hulp van aan lappen en zwachtels ge scheurde Japanse witjes van de NORI I heeft men echter noodverbanden kunnen aanleggen. Er ging een radio- sein naar de eveneens in dit gebied kruisende RP 128, die de gevangenen overnam en deze zo snel mogelijk af leverde aan de eerste de beste medi sche post. De lichtgekwetsten werden naar Tandjong Pinang overgebracht en in handen gegeven van de Officier van Justitie aldaar. £)IT IS DAN het verhaal van de actie tegen de NORI I, die zich niet hield aan de Bestandsbepalingen, die voor schrijven, dat de zee verboden terrein is voor de republikeinen, buiten de iaagwaterlijn. Tenzij men over vaar- vergunningen beschikt. Dit is één der acties van de RP 133. Van één patrouillevaartuig der Ko ninklijke Marine. In de loop der laat ste maanden vonden er24 acties plaats, alleen met de RP 133. De NORI I werd in beslag genomen en de lading uiteraard ter beschik king gesteld van de justitie. Op één voorwerp na, dat „zachtjes achterover werd gedrukt". Dat was een Jappen- helm. Hij hangt in de mast van de RP 133. Ter herinnering aan een spannend moment, ter waarschuwing aan be stand-overtreders in de wateren van Sumatra's Oostkust. De bezem van Tromp en De Ruyter heeft plaats gemaakt voor een Jappen-helm, die de R.P. 133 trots aan de mast voert. Volgens „La Libre Belgique" van gistermorgen zou koning Leopold het standpunt innemen, dat hjj slechts dan zijn zoon Boudewijn naar België zal laten terugkeren, indien vast staat, dat hjj zelf weer de troon kan bestijgen. Geen enkele oplossing van het koningsprobleem door middel van een troonsafstand zou door de vorst in overweging genomen worden. Spaak heeft Dinsdag een onder houd gehad met Pirenne, secretaris van de koning, en heeft hem op de hoogte gesteld van de besprekingen, die in de kabinetsraad zijn gehouden over het koningsprobleem. Dezelfde avond nog is Pirenne naar Zwitser land vertrokken om aan de koning verslag uit te brengen. Voor het Gerechtshof te Amster dam werd gistermorgen de zaak voortgezet tegen de 27-jarige W. A. v. d. Sluys en de 28-jarige P. W. Rut- gers, beiden uit Hilversum. Beide verdachten waren op 14 November van het vorige jaar door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Op 2 Januari 1944 zijn de twee verdachten naar de woning van een oude dame (Neeltje van Campen) in Hilversum gegaan en hebben haar van het leven beroofd door de oude vrouw eerst met een zandzak en toen dit niet afdoende bleek met een loden buis op het hoofd te slaan. Een aantal gouden en zilveren voor werpen was hun buit. De procureur- generaal vroeg bevestiging van het vonnis. In geallieerde kringen beschouwt men het bericht in de met Sovjet licentie verschijnende „Berliner Zei- tung", dat een brug op de autoweg van Berlijn naar de Westelijke zönes nodig herstel behoeft, als een moge lijke aanwjjzing dat de Sovjet-Russen nieuwe stappen zullen doen om het verkeer der Westelijke geallieerden te belemmeren. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, zal tot lid van de zgn. Aruba-commissie, waarvan ge lijk reeds bericht prof. dr. G. A. van Poelje, voorzitter en mr. Loeff en mr. dr. Simons ledeh uit Nederland zullen zijn, mede worden benoemd mr. J. van Andel Gzn. te 's-Gravenhage, die tevens als haar algemeen secretaris zal optre den. Mr. van Andel is o.m. commies griffier Van de Eerste Kamer en rechter plaatsvervanger in de Haagse recht bank. In 1946 nam hij als secretaris ook deel aan de arbeid van de parle- raentaire-commissie Ned.—Indië, de zgn. commissie-van Poll. Naar wij verder vernemen, zullen de Nederlandse leden van de Aruba-com missie op 17 Juni per vliegtuig vertrek ken naar Aruba, waar zij omstreeks 20 Juni verwacht worden. Het ligt in de bedoeling, dat zij wel gedurende enige maanden daar zullen vertoeven. 123. Maar eindelijk is het dan toch afgelopen. De circusvoorstelling is ten einde en Pim, Pam en Pom zijn met de directeur meegegaan naar de woon wagen. Het valt allemaal erg mee. De directeur is lang niet zo boos als ze gedacht hadden. „Ja, eigenlijk moest ik erg kwaad op jullie zijn", zegt hij. „Maar aan de andere kant moet ik bekennen, dat jullie optreden een succes was". 124. „Waar hebben jullie dat ge leerd? Geboren artisten zijn jullie Ook al hebben jullie mijn eigenlijk< voorstelling in de war geschopt Maar daar zullen we het nu maar nie meer over hebben". „Maar.... we hebben dat helemaa niet geleerd", zegt Pim. „We wildei helemaal niet optreden. Het ging alle maal vanzelf". Het Australische geregelde leger telt thans slechts 3 tot 4000 man, die allen in Japan dienst doen. H. M. de Koningin en de Prinses Re gentes hdilben afzonderlijk telegrafisch deelneming betuigd aan de nage laten betrekkingen van de vijf slacht offers van de ontploffingsramp te Arn hem x— De Amerikaanse scheep vaartmaatschappijen hebben thans 1.117 schepen in de vaart 25 meer dan in 1939. Het aantal passagiersschepen be draagt echter slechts een derde van dat van vóór de oorlog. xTe Ustl (Tsjecho-Slowakije) is een groot aan tal Duitse documenten ontdekt, die be trekking hebben op 100.000 personen. Talrijke gevallen van verraad en brie ven van personen, die de Duitse na' tionaliteit aanvroegen, zijn hierdoor aan het licht gekomen.x— Een recht bank te Parijs heeft Sacha Guitry veroordeeld tot een boete van 2000 frs en 10.000 frs schadevergoeding wegens laster in zijn boek „Quatre and d'Oc- cupation" jegens de actrice Helene Perdriere. xVolgens „De Nieuwe Gids" zal de prijs van dagbladen in België binnenkort van 1.25 fr. per exemplaar tot 1.50 fr. verhoogd wor den. De verhoging is het gevolg van de stijging der papierprijzen. x De Beierse minister van Landbouw heeft meegedeeld, dat 't nieuwe Duit se geld, dat in omloop zal worden ge bracht op de datum van inwerking treding van de munthervorming in de drie Westelijke zones, reeds op de zwarte markt verkrijgbaar is. De poli tie heeft grote hoeveelheden nieuwe biljetten in beslag genomen. x Verscheidene honderden geschoolde arbeiders, werkzaam bij het Ameri kaanse leger te Berlijn, hebben toe stemming gekregen te helpen bij het herstel van woonhuizen in de Ameri kaanse sector. CoDrrUbt ft-D.P. 85. En dan gaat het op het eenza me huis af! „Zoals U het nu aanlegt, komt er geen spaan van terecht," zegt de Chef zachtjes. „Laat het nu maar aan mij over, broer", stelt Inspecteur Barendse hem gerust. Inmiddels heeft Rikki op de bel gedrukt en bijna meteen staan al len in het volle licht van een lamp boven de deur.... „Let nu op", zegt de Inspecteur, die vol verwachting naar de deurknop kijkt. „Als iemand de deur opent, zet ik mijn voet er wel tussen". Maar er wordt niet opengedaan! In- plaats daarvan gaat het luikje open en het sluwe gezicht van de Rat kijkt erdoor. De Chef geeft het afgesproken teken en Rikki wil juist haar verhaal afsteken over een denkbeeldige auto die zonder benzine staat, als het luik je alweer voor haar neus wordt dicht geklapt. „U denkt zeker met een groenzoeter te doen te hebben", gromt de Chef. „Als U dit huis binnen wilt komen, zult U geweld moeten gebruiken". Aan de binnenkant van de deur wordt snel beraadslaagd. „Nelis", zegt de Rat, „nou zie je eens wat voor ge volg die domme streek van jou heeft... daar is die bolhoed in eigen persoon in gezelschap van Frank Vogel, alias de Chef.... spelen onder één hoedje zeker. Maar je kunt het nu weer goed maken, ik breng de poet in de motor boot en zo gauw ik daarmee klaar ben, geef ik je een seintje en dan kom jij ook". „Hoe bedoelt U", vraagt Nelis, „dan kom ik ook?" „Eenvoudig dit, jij moet die kerels een paar minuten van ons lijf hou dentjaeigen schuld! Maar ik wil dit vergeten.... ik denk er zelfs over om je toch je volle aandeel in de buit te gevenmaar schiet nou op, ik moet naar het botenhuis met Fran se Louis". En dit betekent dat Barendse er be ter aan zou doen zijn gezelschap heel vlug in veiligheid te brengen, want Nelis installeert zich nu in de erker van het huis en beheerst vandaaruit het hele operatie-terrein. Programma voor hedenavond: Hilversum 1 30 m. Nieuwsberich ten 6, 8 en 11 uur. 6.15 „Dr Vara Feliciteert" 6.30 voor dc Strijdkrachten. 7 uur, Denk om de bocht. 7.15 Jan Vogel en zijn accordeon-orkest. VPRO 7.30 Cursus. 7.50 Tien vóór acht. 8.05 Orgelconcert. 8.30 Cur sus VARA. 9 uur: Men vraagt en wij draaien. 9.30 Schuldig of on schuldig. 9.50 Gez. Programma. 10 uur Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Swing and Sweet. VPRO 10.40 Vandaag. 10.45 Avondwijding. VARA 11.15 Gez. Programma. Hilversum II, 415 m. Nieuwsberich ten 7 en 8 uur. 6 uur Vervolg or kest Zonder Naam. 6.20 (Gr.Pl.). 6.50 Actualiteiten. 7.15 Nederland op Zee. 7.22 Appèl voor de ex-politie ke gevangenen. 7.30 Oude melodieën met nieuwe Harmonieën. 7.45 Hoe spreken we? 8.05 De Gewone man. 8.12 „De Zilvervloot". 8.35 Ronde Tafel conferentie. 8.55 Gez. pro gramma radio Philharmonisch orkest. 9.55 Uit de Schatkamer van het oude testament. 11.15 Internationale Dansorkesten. Programma voor Zaterdag. Hilversum 1. 301 m. Nieuwsberich ten om 7, 8, 6. 8 en 11 uur. VARA 8.18 Gramofoonplaten. 9.15 Gez. pro gramma. 10 uur morgenwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 (Gr.pl..! viool. 10.55 Charles Panzéra zingt (gr.). 11.00 Uitzending voor de conti nubedrijven. 12.00 Salonorkest. 12.30 Gez. pr. Weerpraatje. 12.33 Lichte muziek. 1.00 Voor de Strijd krachten. 1.30 orgel. 2.00 (Gez. pr. het Ned. lied). 2.15 Vaudeville orkest. 3.00 Het NVV. 3.15 Nieuws van de Platenmarkt. 3.45 The Hono- lulu Birds. 4.00 Het Communistisch manifest. 4.15 Amateurs. 4.45 Om en nabij de twintig. 5,15 Gez. pro gramma Volksconcert. 6.15 Sport- praatje. 6.30 Voor de Strijdkrach ten. 7 Artistieke Staalkaart. VP RO 7.30 Cursus. 7.45 Uitzending voor de Ned. in Duitsland. VARA 8.05 een socialistisch vacantiekamp. 8.12 Vara-varia. 8.15 Het circus derMen- schen. 9.15 Socialistisch commentaar. 9.30 Vindobona-Schrammel'n. 10.00 De Bronzen Flesch. 10.30 The Ram- blers. 11.15 Johan Jong (orgel). Hilversum IX, 415 m. Nieuwsberich ten om 7, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO 8.15 Pluk de dag (gr.pl.). 9.00 Voor de Vrouw. 9.05 Promenade-Concert (gr.pl.) 9.30 Gez. pr. Waterstanden. 9.35 Fit. (gr.pl.) 10.00 Klein klein kleutertje. 10.15 (gr.pl.) 11.00 „De Zonnebloem". 11.45 Schoolradio. - 12.15 Greta Keiler en Nelson Eddy (gr.pl.) 12.30 Weekoverzicht. 12.33 Orkest van Klaas van Beeck. 12.55 Zonnewijzer. 1.20 Orkest Klaas van Beeck (vervolg). 1.50 Film en To neel.2.10 „Elck wat Wils" (gr.pl.) 3.15 Tom Hartvelt piano). 3.45 KRO kiosk. 4.00 Gez. pr. Old songs of England. 4.20 „De Vliegende Hol lander". 4.30 De schoonheid van het Gregoriaansch. 5.00 „De Wigwams". 6.00 Volksliederenkwartet „Cantus Populorum". 6.15 Journalistiek Weekoverzicht. 6.30 Gez. pr. Davis Cup tenniswedstrijd EngelandNeder land. 6.40 „Spineuza". 7.15 Piano duo. 7.35 Reportage van het 50-jarig bestaan van de coöp. Raifeissenbank te Utrecht 8.05 De Gewone man. 8.12 gez. pr. Ouverture ..Die Fingals Hohle". 8.20 Lichtbaken. 8 50 Klein orkest. 9.25 ..Pluvier knapt het op". 10 00 Omroeo orkest. 10.45 Avondgebed. 11.15 gez. pr. Concertgebouw orkest. TJEETDD ADEMA 76) Met de K.L.M., commissaris. Vanmiddag' om vijf uurben ik weer op Schiphol geland." „Janouen „Wat bedoelt U, commissaris?" „Wat ik bedoel!" riep de commissaris. „Ik wil weten wat je daar in Nice uitgevoerd hebt." „Pardon, commissaris, dat is een particuliere aangelegenheid. „Wel allemachtig!" schreeuwde de commissaris, maar de hoofdinspecteur voorkwam een nieuwe uitbarsting door het glas van zijn chef tot de rand bij te vullen. ,,Hmnouzei de commissaris, „je kunt ons toch zeker wel wat vertellen." „Stelt U belang in de verklaringen van een persmuskiet, commissaris „Persmuskiet zeg je, hè!" riep de commissaris grimmig. „En je hebt mtj kort geleden een bloedhond genoemd! Denk je, dat ik dat vergeten ben? Een bloedhond, nota bene!" „Hoort eens, heren," zei de hoofdinspecteur, „ik ben maar éénmaal in 't jaar jarig en als ik dan gasten krijg zal ik helemaal niet verlangen, dat ze gezamenlijk zitten te zingen, maar ik zit hier m'n kostelijke jenever ook niet uit te schenken om voortdurend in de beroerdigheid te zitten. Dan heb ik net zo lief, dat jullie maar weggaan." „Noujahmzei de commissaris, „maar als ie nou in Nice is geweest dan kan ie toch zeker wel 's wat meer vertellen dan dat ie in een vliegtuig heeft gezeten. We zitten hier toch allemaal aan dezelfde puzzle te prutsen." „Ik wil U alles vertellen, commissaris, op één voorwaarde." „En dat is?" „Dat ik er bij mag zijn als 't grote ogenblik gekomen is, dat de moor denaar gearresteerd wordt." „Wel allemachtig!" riep de commissaris. „Dus dan zou ik weer dat gedon der met die persmensen krijgen!" „U kunt ze na afloop zoveel vertellen als U wilt, commissaris. Ik begrijp wel, dat U zoiets niet verborgen kunt houden. Maar ik alleen ben er als re porter bij als de kerel gearresteerd wordt." „Welke kerel?" vroeg de commissaris gretig. „Dat weet ik niet." „Wel nou dan," zei de commissaris teleurgesteld. „Als Je dan niks weet, behoef je me zeker niet van die idiote beloften af te persen. Denk je. dat ik zin heb om dat reptiel in dat jasje nog eens aan mijn deur te krijgen?" „Ik weet veel, dat U zal interesseren, commissaris." „Hoor eens," zei de hoofdinspecteur, „we hebben wat die tip over die erfenis betreft, een heleboel aan meneer Van den Berg te danken, tk hoop, dat U zijn voorstel aanneemt, commissaris. Ten slotte is meneer Van den Berg niet naar Nice gevlogen om ons een pleizier te doen. Hij kon wat hij te weten is gekomen evengoed in de krant zetten." „Vee! beter!" riep de journalist, „want er is niemand, die het weet en we zouden een prachtige primeur hebben." „En ons hele onderzoek in de war schoppen," zei de hoofdinspecteur, „en daar zouden we niets tegen kunnen doen, commissaris. Neemt U nu dat voorstel maar aan. Voor wat hoort wat, commissaris." „Nou, enfin, als jij dan de volgende dag die persmusdie perskerels maar afblaft," zei de commissaris. „Die neem ik wel voor mijn rekening," beloofde de hoofdinspecteur glim lachend. „Nou, waar blijf je dan met dat verhaal?" riep de commissaris ongeduldig. „Wacht even," zei de hoofdinspecteur. „Eventjes de glazen bijvullen." Hij schonk ze alle vier tot de rand toe vol en ging gemakkelijk in zijn fauteuil zitten. De reporter van „Het Nieuwsblad" tipte de as van zijn sigaar en keek glimlachend naar de in zgn richting gekeerde, verwachtingsvolle gezichten. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3