ENGELAND WEDT OP DE BABY EUROPA'S BESTE BRIDGERS TE KOPENHAGEN Geen gebakken aardappelen meer in restaurants Handelsovereenkomst met Rusland Donau-conferentie op 30 Juli Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Deense ramp eiste 33 Waar wordt de nieuwe vorstentelg geboren? Geen opheffing van Suikerdistributie Deze week twee eieren Drie vliegende forten vermist Mevr. Roosevelt nodigt Sovjet-deskundigen uit Engelsen, Zweden en Hollanders favoriet WEERBERICHT Nieuwe regeling inzake maaltijden doden en 15 vermisten Belgische metaalbewerkers in staking \/AN EN VERRE Koopwoede in West Duitsland Kruideniers vragen hogere winstmarges Woewd.,. 16 Juni 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7839 HELDERSE COURANT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ot per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 16 woorden 1.elk woord meer 6 et. Abonnementen: per kwartaal 3.71. Het s.8. „KJobenhavn", dat na een mijnexplosie op zijn reis van Kopenhagen naar Aalborg gezonken te. Nog steeds speuren duikers tn het schip naar slachtoffers van deze ramp. (Van onze correspondent). LONDEN. Men had het eigenlijk wel kunnen verwachten in dit land van onbegrensde weddenschappen. Of het lag aan het feit, da^ de officiële verklaring van Buckingham Palace omtrent de a.s. blijde gebeurtenis in bet Britse prinselijke gezin juist op Derby Day bekend werd gemaakt, wanneer elke rechtgeaarde Brit een gokje op 's werelds grootste paarden rennen neemt, wij weten het niet, maar een feit is het, dat men nu al overal weddenschappen afsluit om trent de toekomstige baby! BU voorkeur wedt men erom of de baby jn een der koninklijke paleizen in Zuid-Engeland, dan wel in Schotland geboren zal worden. De Schotten hopen namelijk vurig dat hun de eer te beurt zal vallen, temeer daar het reeds be kend is, dat Prins Philip en Prinses Elizabeth van plan zijn in de herfst met de rest der koninklijke familie voor enige tijd naar Schotland te gaan, waar in de omtrek van 't vorstelijke buiten verblijf Balmoral Castle, ook voor hen 'n Schots buitenverblijf wordt gezocht. Deze vriendschappelijke wedijver tus sen Schotten en Engelsen om op zoveel mogelijk „eigen" banden met de koninklijke familie te kunnen bogen is dan Ook kenmerkend voor de enorme populariteit van Koningin Elizabeth in Schotland, daar zij de eerste Britse vorstin van puur Schotse afkomst is. Te Londen hoopt men echter dat of het Buckingham Palace, of Windle- sham Moor, het „home" van Philip en Elizabeth te Sunningdale, even buiten de hoofdstad, de eer te beurt zal val len. Dit laatste hebben zij echter tijde lijk gehuurd in afwachting van de vol tooiing der reparaties, die verricht moe ten worden aan het in de oorlog zwaar beschadigde Clarence House in Londen, dat hun permanente woonplaats zal worden. Als derde mogelijkheid voor de blijde gebeurtenis, die in de tweede helft van October verwacht wordt, noemt men het koninklijke buitenver blijf Royal Lodge te Windsor. Hoewel Prinses Elizabeth na het ein de dezer maand geen officiële functies meer zal verrichten, geeft haar dit ech ter nog juist de kans om volgende week haar geliefde, populaire 4-daagse paar- ten bedrage van 90 millioen gulden Donderdag 10 Juni werd te Mos kou een handels- en betalingsovev- eenkomst tussen de Nederlandse en Sovjet-regering geparafeerd. De overeenkomst geldt vanaf 10 Juni voor onbepaalde tjjd, tenzij een of beide partijen tot opzegging zou overgaan. Voor iedere periode van 12 maan den zullen beide partijen contingen ten voor de wederzijdse leveringen overeenkomen. Voor de eerste periode van 12 maanden is zulks bij deze overeen komst zelve reeds voorzien. De be langrijkste invoergoederen voor Ne derland zijn: granen, gezaagd hout, mijnhout, papierhout, kali, ferroman- £aan, natriumsulfaat, bruinsteen, parafine en enige andere belangrijke grondstoffen. De totale waarde dezer leveringen kan geschat worden op ongeveer 90.000.000. Hiertegenover zullen van Neder landse zijde geleverd worden: scheeps- bouwobjecten, electrotechnisch mate riaal, industrie-diamant, rubber en rubberproducten, chemische produc ten, pharmaceutische producten, ver ven, schoenen, haring, fokvee en enige andere producten van de Ne derlandse industrie. De totale waarde dezer leveringen bedraagt voor het le jaar eveneens ongeveer 90.000.000 Ten aanzien van de in de laatste tijd herhaaldelijk met soms grote stel ligheid gegeven berichten betref fende het op handen zijn van de op heffing der distributie voor jam ver klaart het ministerie van Landbouw, Visserij, en Voedselvoorziening, dat zodanige berichten als volkomen uit de lucht gegrepen moeten worden be schouwd. De aanwijzing van een bon voor twee eieren voor alle leeftijdsgroepen op 25 Juni zal een week worden ver vroegd, zodat de bonnenlijst van deze week deze bon vermeldt. denrennen te Ascot bij te wonen, die al tijd een der hoogtepunten van het Lon- dense seizoen zijn. Vermeldenswaardig ie verder f feit, dat, hoewel Prinses Elizabeth nog be hoort tot Huis van Windsor, haar kin deren automatisch tot het Huis van haar echtgenoot zullen behoren, tenzij dit door een Koninklijk Besluit zou worden gewijzigd. Indien een dergelijk Koninklijk Besluit echter niet zou wor den uitgevaardigd wat niet verwacht wordt zou dit betekenen, dat met de troonsbestijging van Prinses Ellzabeths afstammelingen de regering van de nieuwe dynastie Mountbatten haar in trede zou doen in de geschiedenis. Drie vliegende forten, die op weg waren van Santa Maria (Azoren) naar Corsica, worden vermist. De vliegtuigen zjjn Dinsdag vertrokken. Sindsdien is niets meer van hen vernomen. Het laatste bericht ontving men gisteren te 8.30 GMT van het com mando-vliegtuig, dat meldde, dat het naar de Azoren terugkeerde met een brandende motor, aldus deelde de kustwacht mede. Van de andere twee machines i# geen boodschap ontvan gen. Mevrouw Pranklin D. Roosevelt heeft de Sovjet-Unie uitgenodigd deskundigen te zenden om de gezond heids- en woningtoestanden in de Verenigde Staten aan een onderzoek te onderwerpen, mits zjj toestaat dat Amerikaanse deskundigen eveneens in Rusland hui^ waarnemingen mogen doen. Mevrouw Roosevelt stelde deze uitwisseling van deskundigen voor, nadat de Russische afgevaardigde bij de UNO-commissie voor Menselijke Rechten, waarvan zij voorzitster is, critiek had uitgeoefend op de hoge kosten voor medische verzorging en de hoge huren in de Verenigde Sta ten. Hij hemelde de gezondheids- en woontoestanden in Rusland op. Mevrouw Roosevelt verklaarde, dat het haar zeer aangenaam was te ho ren dat alles zo volmaakt was In Rusland, doch dat zij vernomen had, dat er een aanzienlijk woningtekort was in de Sovjet-Unie, en dat zij er van overtuigd was, dat in verhou ding tot de bevolking er in de Ver enigde Staten meer artsen en zieken huizen waren dan in Rusland. Zij voegde hieraan toe,dat de min der bedeelden in de Verenigde Staten kosteloze medische verzorging kre gen door dezelfde artsen en in de zelfde ziekenhuizen, waarvoor de beter gesitueerden hoge rekeningen te betalen kregen. k. Van der meer leidt ned. bondselftal— britse olympische ploeg. Naar wij vernemen zal de wedstrijd tussen het Nederlandse Bonds elftal en de Britse Olympische ploeg op Zondag a.s. geleid worden door de heer K. L. vd Meer uit den Haag. In enige grote fraaie zalen begon nen Maandagavond de Europese bridgekampioenschappen te Kopen hagen. Tevoren waren alle deelne mers en officials ontvangen ten raad- huize, alwaar een lunch werd aan geboden door het stadsbestuur. De belangstelling Is enorm groot: alle bridge-grootheden van Europa zjjn hier verenigd en de algemene mening is, dat omtrent de uitslag niets te voorspellen valt. Wel zijn de Engelsen, Zweden en Hollanders als favorieten aangewezen na een gehou den enquête b(j het Deense publiek. Een tragische noot is dat hier zojuist bericht werd ontvangen van het over lijden van Dr. Paul Stern, de beroemde ontwerper van het z.g. „Deense sys teem", met welk systeem het Oosten rijkse team vóór de oorlog de grootste successen boekte. De overledene zou 't tournooi als verslaggever hebben bij gewoond. Om de kosten van het tournooi te dekken, had men in Kopenhagen een loterij georganiseerd en de daarin ver kochte 10.000 loten gingen vlot van de hand, hetgeen een treffend bewijs is van de grote belangstelling welke er De Sovjet-Russische ambassade te Washington heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken doen weten, dat de regering der S.U. er In toestemt, op 80 Juli een conferentie van de vier grote mogendheden en de Donaustaten te houden. Het voorstel om deze conferentie te Belgrado te houden acht de S.U. echter niet aanvaardbaar, omdat de Joego-Slavische regering de Sovjet- Russische heeft doen weten, dat de noodzakelijke faciliteiten voor een dergelijke conferentie op die datum moeilijk verleend zullen kunnen wor den. De S.U. gaat er eveneens mee accoord, dat Oostenrijk met raad gevende bevoegdheid wordt uitgeno digd. Volgens een woordvoerder van het ministerie wijden de V.S. veel aan dacht aan deze Sovjet-Russische nota, waarin wordt voorgesteld, de conferentie in een hoofdstad van een der andere deelnemende Donau-sta- ten te houden. Sinds de AmerikaansSovjet-Rus sische uitwisseling van zienswijzen van enkele weken geleden ls dit de eerste maal, dat Moskou er in heeft toegestemd met de V.S. besprekingen te voeren over wat Marshall „een specifiek onderwerp" heeft genoemd. Dochter van Spaak gehuwd Mej. Marie Spaak, 21-jarige doch ter van de Belgische minister-presi dent, is Dinsdag in het huwelijk ge treden met Michael Palliser van het Britse departement van buitenlandse zaken. Politiemannen vormden een erewacht voor het stadhuis van St. Gilles (Brussel), waar de plechtigheid plaats had in tegenwoordigheid van de vader van de bruid en vice-adml- raal Sir Arthur Francis Eric Palli ser, de vader van de 26-jarige brui degom. Na de huwelijkssluiting in het stadhuis begaf het jonge paar zich terstond naar de nuntiatuur, waar het huwelijk werd ingezegend door mgr. Cento, de pauselijke nun tius. voor bridge in Denemarken heerst. Gelijktijdig met het z.g. open-tour- nooi waaraan Finland, Zweden, Noor wegen, Denemarken, IJsland, Ierland, Engeland, Frankrijk, België en Neder land deelnemen, is er een dames- tournooi waarin Holland ditmaal niet vertegenwoordigd is. Bij de loting van de teamnummers trok Nederland nr. 111 Onze official, dr. Voskuil merkte tegen enige Deense persvertegenwoordigers op, dat h(j dit lotingscijfer gaarne als aankomst-cijfer van ons team zou zien. Zoals men weet is Nederland in het open tournooi vertegenwoordigd door mr. PolakMuller uit Rotterdam en W. 'F. W. Goudsmit met schrijver de zes. De eerste wedstrijd die Nederland moest spelen was tegen België; onze Zuiderburen kwamen met een zeer goed team en na een harde strijd won nen wij met 16 matchpunten. In deze eerste ronde wonnen in het opentour- nooi alle favorieten. De uitslagen wa ren: EngelandIerland 11439 ZwedenFinland 7632 NederlandBelgië 6145 FrankrijkIJsland 8457 NoorwegenDenemarken 7056 In het dames-tournooi wonnen de Deense, Zweedse en Franse dames hun eerste wedstrijd. Gisteren, Dinsdag, speelde ons team een zware wedstrijd tegen Zweden en verloor met 7861. H. W. FILARSKI Weersverwachting, geldig tot he denavond: WEINIG ZONNESCHIJN. Veel bewolking, later op de mid dag in het Westen van het land opnieuw plaatselijk enige regen. Afgezien daarvan overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Vooral in het Noordoosten van het land iets lagere temperaturen. GRATIE VERLEEND AAN BRANCA SIMONS EN HOUTHUYS. De koningin heeft gratie verleend aan Branca Simons en W. J. H. Hout- huye, uit Amsterdam, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof in Am sterdam. De doodstraf is voor beiden veranderd in levenslange gevangenis straf. Zoals bekend, heeft het enige tjjd geleden gevoerd overleg tussen de Overheid en het georganiseerde be drijfsleven (Horeca) tot een nieuwe regeling voor de verzorging der maaitijden e.d. in hotels, restau rants, enz. geleid. In de Nederlandse Staatscourant is thans gepubliceerd de „Beschik king Horecabedrijven 1948" van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin de nieuwe regeling is vastgelegd. Volgens de nieuwe voorschriften mogen warme maaltijden in het algemeen uit ten hoogste vier gangen, t.w. voorge recht, soep, hoofdschotel en toespijs of fruit, bestaan. Het toevoegen van een vijfde gang is slechts toegestaan, indien deze bestaat uit oesters, kie vitseieren, verse kreeft, asperges, haring of fruit. Buiten de hoofdschotel mag geen vlees worden verstrekt bij of ver werkt in soep of nagerecht. Bij de be reiding van aardappelen mogen geen voedingsvetten worden verwerkt, zo dat gebakken aardappelen van het menu verdwijnen. Patates-frites mo gen alleen in inrichtingen worden bereid, die daarvoor een speciale toe wijzing ontvangen. Het verbruik van voedingsvetten wordt beperkt. Zo mag boter-saus slechts worden ver strekt bij de hoofdschotel. Deze saus dient minder dan 50 voedingsvet ten te bevatten. Gesmolten boter mag niet verstrekt worden. In of bij de toespijs mag geen voedingsvet worden verwerkt of verstrekt. De vleesportie per warme maaltijd voor de volksrestaurants en cafe taria's (prijsklasse A en B) wordt gebracht op 75 gram (vers gewogen zonder been) of 112gram (vers ge wogen met been). Voor de restau rants der overige prijsklassen wordt de vleesportie per warme maaltijd gebracht op 90 gram, resp. 135 gram. Het aantal dagschotels op de menu kaart mag ten hoogste tien bedra gen. Voor de koffiemaaltijd geldt een maximale vleesportie van 50 gram en/of 15 gram voedingsvetten. Het aantal vleesloze dagen blijft gehand haafd op twee, namelijk Dinsdag en Vrijdag. Voorts is het verboden gerechten, geheel of gedeeltelijk bestaande of bereid uit vlees met eieren in her kenbare vorm, te verstrekken. Dit verbod geldt alleen "tet voor uitsmij ters. Saucijzenbroodjes en daarmee gelijk te stellen producten mogen niet verstrekt worden, evenmin als op bon gedistribueerde versnaperin gen. Hetzelfde geldt voor kaas of producten, waarin kaas is verwerkt, behalve in logies-veritrekkende be- Het officiële onderzoek van de scheeps ramp in 't Kattegat, waarbij de Deense salonboot Koebenhavn op een magneti sche mijn is gelopen en binnen tien minuten gezonken, heeft uitgewezen, dat het aantal opvarenden 306 bedroeg en niet meer dan 400, zoals de directie van de scheepvaartmaatschappij bij ge brek aan passagierslijsten had geschat. Het aantal geredden bedraagt 258. Uit het wrak van de Koebenhavn zijn in middels de lichamen van 33 opvaren den geborgen, zodat het aantal vermis ten nog 15 bedraagt. Vandaag zullen ongeveer 250.000 ar beiders in de Belgische metaalindustrie het werk neerleggen, daar de onder handelingen tussen de regering en ver tegenwoordigers der arbeiders gister avond werden afgebroken. De arbei ders eisen een loonsverhoging van 5% en een premie van 5% van hun basis- lonen, die zij sinds het begin van dit jaar voor „trouwe opkomst" ontvingen. Botwinnik en zijn wereldtitel Botwinnik heeft voor de leden van een Moskouse Schaakclub gesproken over het verloop van het tournooi om het wereldkampioenschap. Met betrek king tot een uitlating van de Ameri kaan Reshewsky, die gezegd had dat hij gaarne tegen de Russische wereld kampioen om de titel wilde spelen, ver klaarde Botwinnik dat hij volkomen bereid was Reshewsky te ontmoeten mits deze als overwinnaar uit de voorwedstrijden te voorschijn trad. „Bij keuze van mijn tegenstander voor een match om het wereldkampioenschap zal ik mij strikt houden aan de bepa lingen van de internationale schaak federatie", besloot Botwinnik. drijven bij het ontbijt. Anders dan als deel van of verwerkt in een maaltjjd en als broodbelegging, mag vlees niet verstrekt worden (b.v. een bal gehakt). Het verstrekken van be legde broodjes met vlees blijft toege staan met een hoeveelheid vlees vol gens reeds bestaande normen. Het verstrekken van koffie of thee als drank is slechts geoorloofd, in dien in de betreffende inrichting ge legenheid bestaat, koffie en thee per kop te betrekken, dus niet uitsluitend per potje of met complet. Bij thee- complet of koffie-complet mag ten hoogste 40 gram gebak of koekjes worden verstrekt. Voorts bevat de beschikking een asntal voorschriften betreffende het in voorraad hebben van distributie producten. Het voorhanden hebben van gedistribueerde grondstoffen of van producten, waarvoor geen toe wijzingen zijn verstrekt, is thans ook voor hotels en restaurant verboden. De nieuwe beschikking maakt het mogelijk ook tegen de verbruiker, die zich zijnerzijds niet aan de voor schriften houdt, op te treden. Het parlement van SleesifrijkHol- stein heeft bij Bevin geprotesteerd te gen het niet toelaten van parlements leden tot het voormalige Duitse station nabij Eckernforde (25 km ten noorden van Kiel), waar proeven met torpedo's werden gehouden. xDe interna tionale vlieghaven Zürich-Kloten is Maandag voorlopig in bedrijf gesteld. xOnder leiding van de Britse en Australische regeringen wordt een wa pen bestudeerd, dat een atoombom 1500 km ver' kan voeren. De kosten der onderzoekingen worden op 10 millioen dollar geraamd. xTwee vak bonden, waartoe 300.000 leden van het spoorwegpersoneel behoren, hebben be sloten aan 132 Amerikaanse spoorweg maatschappijen een loonsverhoging van 25 pet. te vragen, ingaande op 1 Augus tus a.s. xVolgens het dagblad „Le Peuple" zullen in 1949 door het toe doen van de nationale 'maatschappij voor goedkope woningen en de natio nale dienst voor klein grondbezit in België voor 2 milliard frs aan wo ningen worden gebouwd. x— De Griekse scheikundige Vasilios Marke- zini, lid van het hoofdbestuur der com- munstische partij, is in een Atheense voorstad aangehouden. Hij zal door een militaire rechtbank worden berecht, xHet schietvermogen van het straaljachtvliegtuig „Thunder Jet" is „belangrijk toegenomen" door de tqe- voeging van 8 raketten bij de normale uitrusting van het toestel, die uit zes mitrailleurs bestaat, zo melden de Amerikaanse luchtstrijdkrachten. De „Thunder Jet" bereikt een snelheid van 960 km per uur. Terwijl de geallieerde militaire gou verneurs en Duitse functionarissen in Frankfort vergaderen, trachten de Duitsers in West-Duitsland enerzijds hun geld uit te geven en anderzijds weigeren zij .transacties aan te gaan totdat zij zekerheid hebben omtrent de geruchten over de valuta-hervor ming, die op handen is. Op de zwarte markt in de industriesteden van het Ruhrgebied is practisch niets meer te kopen, daar de handelaren liever geen geld ontvangen, dat misschien over 'n paar uur waardeloos zou kunnen zijn. Uit Solingen en Remscheid wordt ge meld, dat gerantsoeneerde en andere artikelen, waarmede de winkels an ders tamelijk goed bevoorraad zijn, nu verdwijnen. In Keulen weigerden gara gehouders voorlopig reparaties aan te nemen. Op aanplakbiljetten staat te lezen, dat ongeveer 1500 wisselkanto ren zijn opgericht. Volgens de Ham- burgse Senaat zal de inwisseling van oud tegen nieuw geld waarschijnlijk op één van de volgende Zondagen plaats hebben. De koopwoede in de stad werd aangewakkerd toen Maan dag kisten onder strenge militaire be waking aan de centrale bank werden bezorgd. Men neemt aan, dat deze kis ten het nieuwe geld bevatten. Volgens andere berichten zou dit geld Maan dagavond ook in Hannover, Keulen en Dusseldorf zijn afgeleverd. Officiële kringen in Dusseldorf verklaren, dat men met de uitgifte van het nieuwe geld niet langer dan enkele dagen kan wachten. De drie kruideniersvakorganisatjes: de Algemene Nederlandse Kruideniers- bond, de Christelijke Kruidenlersbond en de R.K. Kruideniersbond, hebben zich tot de ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken gewend met een adres over wat deze organisaties noe men het o. -oudbare vraagstuk van de handelsmarges, welke gelden voor de kruidenierszaken. De toestand is zo, dat in een goed geleid bedrijf le kruidenier zelfs bl] een omzet van 1500 per week (dat is een zeer goede zaak) nog niet het loon behaalt van een arbeider. De overheid zeggen de bonden is in haar op zet om de prijzen van het levensmidde lenpakket laag te houden, met betrek king tot de kruideniersbranche te ver gegaan en hierdoor drukken de lasten, welke op geheel de bevolking moeten drukken, speciaal op een bepaalde groep ondernemers, namelijk de krui deniers. Ook de drie middenstandsbonden zullen zich tot de ministers wenden. Alles rustig in Palestina Volgens Bernadotte kwamen de meeste schendingen van het bestand voor op de eerste dag. Na de tweede dag waren er geen incidenten meer voorgevallen, voorzover hij wist. Er heerste thans volkomen rust in Palesti na. Wij hebben tot nu toe vijf vliegtui gen, als uitrusting voor de waarnemers van de VS ontvangen, aldus verklaar de Bernadotte. Vele waarnemers zijn reeds op hun post, enige in de havens van inscheping der Joodse immigran ten. Burgemeester van New York naar Amsterdam Burgemeester d'Ailly heeft zijn New Yorkse collega O'Dwyer uitgenodigd een tegenbezoek aan Amsterdam te brengen. O'Dwyer wilde gaarne demo gelijkheid hiertoe bestuderen, doch wees er op, dat hij eerst na de presi dentsverkiezingen van 2 November zo* kunnen komen. In principe was hij gaarne bereid het bezoek in de eerste helft van November te brengn. NOODWEER IN FRANKRIJK In verschillende delen van Frank rijk hebben Zondag zware onweers- en hagelbuien gewoed, die ernstig* schade aan de graan- of fruitoogst hebben toegebracht. De Fransen vre zen, dat de beloofde verhoging van het broodrantsoen in het najaar door deze tegenslag tn gevaar wordt ge bracht. Vier personen werden door de blik sem gedood, bij Lyon kwam de spoor weg onder water te staan en werd de eiectrische stroom afgesneden. Provinciale Staten In de gisteren gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord-Holland is ir. S. J. Rutgers (CPN) geïnstalleerd als lid van Pro vinciale Staten, als opvolger van de heer A. J. Koejemans. De heer Groen (KVP) werd opnieuw gekozen als buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. De talrijke overige punten der agenda werden commissoriaal gemaakt, waarna de vergaders? werd verdaagd tot 6 Juli.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1