Het vuurgevecht bij Koeala Toenkal l c DE IWABTi SCHADDW k°- r™" -- achthonden van de Archipel UnmEfl 3 Waarom de jongens van de R.P. 133 niet bang zijn Ook al fluiten de kogels over hen heen Spaanse ploeg in de T.T.-races Wat kost een zonnebril? Hans Kaart vertrokken Over Japi gesproken... Een brutale aap Vrijspraak van medeplichtigheid aan bomaanslag door Jan Dirk van Exter Wu LUISTEREN NAAR nuuüpul.ren, 1», ./.«to'."! vrijwilliger uit Utrecht, denkt het meest ^n thu^ nlf kiaS' °0rlogs" kerel, die geen drie woorden gebruikt als h\j het met Twee"af"ka^Ha^ziet ZniTwZ iïJtVloo mr SCharreU hü maar -n beetjfin eentje. Wim Vink, matroos 2de klas, ook oorlogsvrijwilliger, uit Nijmegen 1. nog bar Jong. Zo Jong, dat hij droomt van bepaalde wkpenfeiten, van Smokkelaars' achtervolgingen van Snelle motor- d« Wl« -e de kanonbpmanning van de 37 mm, voor op de RP 133, en met i a drieen, Kragten als bakser, Vink als richter en Guus Weimar („de Bolle als lader-afvuurder, hebben ze al heel wat acties meegemaakt. TEN DEZER NACHTEN, ter hoogte van Koeala Toenkal, werd op Hr. Ms. RP 133 gevuurd. Dat was even over 1 uur 's nachts en het was kennelijk op het schip gericht. Je kunt echter niet op iéder schot antwoorden.Om half drie die nacht herhaalde zich dat schieten, iets heviger, maar tenslotte moet een mens ook wel eens slapen en da commandant zag nog geen reden om de uitdaging te beantwoorden. Om half zeven toen de eerste stralen van de zon boven de bossen uitvloeiden, toen de nevel nog als een tullen gordijn over de baai gesleurd werd, barstte er voor de derde maal geweer- en mitrailleur- vuur los en ditmaal vrij hevig. Er zijn grenzen aan geduld en dit maal liet Hr. Ms. RP 133 z'n naamkaar tje zien. In de vorm van enkele salvo's met de Lewis-mitrailleur. Terstond werd er intensiever van de wal uit ge schoten. Anth. van Kampen VIII Er kwam een order ankerop te gaan inmiddels wezen de jongens elkaar op de fonteinen rondom het schip. Het bleef echter niet bij fonteinen, want drie treffers werden geboekt, waarvan er een de antenne doorschoot. In deze ogenblikken lag de RP 133 met de boeg naar zee gekeerd en van de wal uit gezien moet dit de schijn hebben ge wekt van „Daar gaan zekijk ze een haast hebben.de helden Een minuut later echter draaide de RP 133, om vervolgens met volle vaart terug te stomen, récht op de wal in. En terwijl er gevaren werd lieten de Le- wis-mitrailleurs zich horen, en zaten Guus Weimar, Henk Kragten en Wim Vink alweer broederlijk naast elkaar op de 37 millimeter batterij en gaven een kantje schieten weg, dat de heren op de wal horen en zien zal hebben doen vergaan. De mitrailleurstellingen werden stuk voor stuk onder vuur ge nomen en tot zwijgen gebracht, ver volgens werd het sniper-vuur (vuur afgegeven door sluipschutters) geliqui deerd en na enige tijd was de RP 133 de situatie meester. Een motorboot aan de wal had nog een voltreffer geboekt terwijl ook het radio-zendgebouw 't no dige te incasseren had gekregen. Op dat ogenblik, toen er aan de wal alleen nog maar doodse stilte heerste, gaf cdt. Dankelman bevel tot vastvuren. Dit was de beschieting door Soengei Toenkal. De RP 133 had enkele tref fers geboekt, maar verreweg 't meren deel der op haar gerichte schoten be stond uit missers. TK VRAAG ME AF of de jongens van de 133 er wel eens aan denken dat zo'n schot ook hén kan treffen. Een van hun collega's i s reeds door zo'n kogel weggenomen en hem werd de kans ontnomen om ooit nog van z n werk in Indië iets te vertellen, als hij zou zijn thuisgevaren. Ik heb ze gevraagd: „Zijn jullie nooit bang, als de kogels over het schip flui ten en die fonteintjes springen vlak naast je op.en als de kogels ketsen tegen het dekhuis van de 133? Toen ik dat vroeg hebben ze me een beetje raar aangekeken; het scheen nogal een dwa ze vraag, en het kostte moeite een ant woord te krijgen. Bang....? daar heb je geen tijd voor.en als ze Je onder vuur nemen dan schiet je toch terug.je laat je toch niet rustig In de prak schieten.Bang.Nee. misschien de eerste keer.maar later nooit meer.en de meeste schoten zijn tóch mis. Ja, de meesten zijn tóch mis, maar de brug van Hr. Ms. RP 133 is ongepant serd, het is eigenlijk maar een dood gewone motorboot, met een paar Lewis- mitrailleurs er op gepoot en voorop het 37 millimeter kanonnetje. Ze schieten slecht de heren, dia zich niet herinne ren, dat er een Bestand bestaat, een „staakt het vuren", maar er zijn óók af en toe goede schutters aan de wal. Daarbij bestaan er altijd nog verdwaal de kogels, weet U. Over vele RP-boten gieren vele mi trailleurkogels in verscheidene distric ten der Indische archipel. Sumatra's Oostkust waar we ons nu bevinden, is één van die districten maar er zijn er meer. De jongens die de strengste op dracht hebben eerst dan te mogen schieten, als ze zélf onder vuur geno men worden, bezweren dat dit geen ge vaarlijk werk is. Ze beweren dat ze niet getroffen zullen worden En ze schrijven in de brieven aan de meisjes met wie ze corresponderen, dat het alle maal niets te betekenen heeft en dat ze over zóveel maanden zullen thuis varen. En dat ze een mooie plastic tas zullen meenemen. ZIJN zo nuchter, zo rustig, en zelf verzekerd aan boord als^een Holland se zeeman maar nuchter, rustig en zelf verzekerd kan zijn. Ze zouden alleen een beetje meer aanspraak willen heb ben, een ijskastje op hun schip en niet altijd oud brood (of helemaal geen brood} gedroogde aardappelen en kaak jespap. Inmiddels doen ze hun werk, en ze doen dat voortreffelijk. Dank zij het feit dat ze doorgaans onder een com mandant werken, die weet dat hij ten slotte één is met z'n mannen die de mi litaire teugels niet te strak aanhaalt, omdat deze jongens op deze scheepjes onder wel heel uitzonderlijke omstan digheden werken. Dank zij het feit, dat zejong zijn! Zo jong, dat begrippen als „gevaar", „zorg" en „angst" nog geen plaats heb ben in hun hart. Dank zij het feit, dat ze zich een kleine broederschap voelen, van 9 man, die samen uit gaan en sa men thuis komen. EEN TONGKANG VAART VOOR BIJ, EEN ROMANTISCH BEELD UIT WEINIG ROMANTISCHE TIJD. In de brandende hitte op de evenaar wordt gezwoegd en gesloofd door Hol landse jongens op kleine scheepjes. Ze zijn bezig datgene te beschermen, wat Hollands eigendom is. Allemaal onbekende jongens, onbe kende namen, onbekende scheepjes. Maar ook dat nemen ze, en hun groot ste vreugde is te weten dat er één man achter hen staat, die hen wèl kent: Ad miraal Pinke. „Onze Admiraal". De man die door heel de vloot hier op de handen wordt gedragen. Omdat ze we ten dat hij beseft onder welke omstan digheden ze varen en doorpersen. Ook Holland, het verre Moederland, mag er wel iets van weten. Ook al heeft het Moederland het dan nog zo druk met zoveel andere dingen. Voor het eerst in de geschiedenis van de TT-races zal een volledige equipe Spanjaarden deelnemen en v/el in de 125 co klasse. Wel heeft Assen vroeger een Span jaard onder de deelnemers gehad, nJ. de kleine Simo, doch hij vormde toen zeker geen bedreiging voor de cracks. In Spanje is de Montesa het natio nale merk en van deze fabriek ko men vier rijders met monteurs naar Assen om de strijd tegen de Neder landers op te nemen. SCHEERZEEPBONNEN „TABAK A RESERVE" TOT 19 JUNI GELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Tabak A Reser ve" van de tabakskaart, welke zijn aan gewezen voor het kopen van een rant soen scheerzeep enz., tot 19 Juni a.s. geldig zijn. In de Nieuwe Rott. Crt. van Zater dag j.1. lezen wij: De controledienst van de prjjsbeheersing gaat met zijn tijd mee. Het is thans tijd voor zonne brillen en naar de bittere ervaring van de dienst uitwijst voor opdrij ving van de prijzen der zonnebrillen. De aangetroffen prijzen, lagen gewoon lijk 300 tot 500 pet. boven de geoor loofde. Honderden zonnebrillen wer den in beslag genomen; in een groot aantal gevallen werd proces-verbaal opgemaakt. Wat mag nu een zonnebril in de winkel kosten? Natuurlijk is alle waar naar zijn geld. Maar men kan in het algemeen aannemen, dat de volgende prijzen gelden voor de meest voorko mende soorten en kwaliteiten: grote zonnebril f 1.75, kleine zonnebril f 1.50, bazargoed f 1. Niet zelden werden prijzen van f 4.45 en f 5.50 aangetroffen voor brillen, die 96 cent mochten kosten. Gistermorgen vertrokken om kwart over zeven van Rijswijk Hans Kaart met Jacq Kelling, Fred Zuidwijk en Wim Hart voor hun tocht door West- Europa. Tevens zijn meegegaan mevrouw Joy Kaart-Bouwmeester en de actrice An- netje van Duyn. Zoals bekend, is de tocht, die bedoeld is als generale repetitie voor een be langrijke onderneming, evenals de eer ste weer een weddenschap. De deelnemers moeten op 14 Juli om 15 uur precies op het Kurhaus terras terug zijn en mogen geen cent mee ne men. De kost moeten zij verdienen met het zingen van liedjes en het maken van muziek. „De Eendracht", het personeelsor gaan van de Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen, schrijft: U kent Japi, de nuttige organisatie die op dit ondermaanse rondwaart in de gedaante van een ijverige school jeugd, tuk op oude kranten en tijd schriften, tuk op derzelver opbrengst ten bate van kampeer-, bibliotheek- en andere kassen. Bij één mijner familie leden, die zich onledig houdt met het georganiseerd uitbuiten van bijen, een bedrijf, waarover zelfs vele weten schappelijke verhandelingen worden geschreven, vervoegde zich dezer da gen een knaapje. Hij stelde zich voor als een der paladijnen van Japi en vertrok met een belangrijke buit, waaronder een stapel bijen-tijd-schrif- ten. Tot nog toe is deze geschiedenis nog niets bijzonders. Maar wat er van te zeggen als er 's avonds wederom wordt gebeld en er een mijnheer aan de deur staat, waarschijnlijk Japi Senior, onder zijn arm een stapel bijen-tijdschriften, die hij huis aan huis aanbiedt voor de zeer gereduceerde prijs (omdat zij al enige maanden oud zijn) van vijf ct. per nummer? Moeten we ons over zoiets beklagen? Uiteindelijk komen ze toch weer bij Japi, en dies bij van Gelder terecht! 131. De volgende dag gaan ze op weg naar huis, nagewuifd door het gehele circus. Vrolijk wuiven Pim, Pam en Pom terug, tevreden dat al les zo goed is afgelopen. Ze zijn blij dat ze weer naar Moeder Woeffie gaan. „Ik weet niet wat het is", zegt Pim nadenkend, „maar het lijkt wel of wij altijd avonturen moeten beleven". 132. „Nu, ik vind het weer mooi genoeg", roept Pam. „Ik heb alweer genoeg beleefd. Ik ga voor de rest van mijn vacantie" niet anders doen dan lui op mijn rug in het gras lig gen". „En ik doe mee", roept Pom. „Goed, dan doen we dat alle drie," zegt Pim. „We doen toch altijd hét zelfde". En zo rennen Pim, Pam en Pom te vreden naar huis toe. En daarmee is dit verhaaltje uit, maar over een poosje komen Pim, Pam en Pom terug hoor! Sedert enige weken vertoeven twee apen, die uit het Tilburgse natuur- dierenpark ontsnapten, in de omliggen de bossen. Zij verwijderden zich niet ver van het dierenpark, doch komen meermalen, door de honger gekweld, bij de villabewoners in de omtrek op bezoek, waar zij dan gevoerd worden. Men slaagde er evenwel nog niet in de dieren te pakken, daar zij uiterst schuw zijn. Zondag verscheen de jong ste der twee apen in de tuin van een uitspanning aan de Bredase weg, sprong op een tafeltje, waaraan een dame en haar dochtertje zaten, en dronk een glas limonade, dat voor het kind stond, leeg. Met een paar luchtige sprongen ver dween de aap weer in het geboomte. h^nrdert egaal bruinen Ljw«DiananfïTiT!9V!sSj9 F. G. A. Bakker uit den Haag, die voor de rechtbank in den Haag op 9 Juni j.1. terecht stond, verdacht van medeplichtigheid aan de bomaanslag op de Prinsengracht, gepleegd op St. Nicolaasdag 1946, is vrijgesproken. De officier van justitie had tegen hem 10 jaar geëist. B. was tijdens de bezetting een bekend illegaal werker. Hij be hoorde tot de spionnageafdeling van de „Packard-groep". Hij werd in 1944 gearresteerd, doch is door een wonder voor fusillering behoed. Oooyruut R-D.p. 89. Laten we eens een kijkje in het botenhuis nemen. De smokkelbende van de Rat is zwaar uitgedund en er zijn nog maar twee vertrouwden over, waarmee hij de opbrengst van t werk moet delenEén ervan, Franse Louis, springt juist op de motorboot, een koffer in de hand. „Klaar baas", roept hij, „geef Nelis 'n seintje, dan kunnen we weg". „Kalm aan", zegt de Rat bedaard, „Nelis doet goed werk daarnet het soort werk waarvoor hij geschikt is. Of het moest zakjes-plakken we zen. Nou, ik ben klaar, gooi de boel maar los" en meteen springt hij aan boord. „En Nelis dan", zegt Franse Louis, „je laat 'm toch zeker niet achter?" Maar de Rat wijst op de koffers: „Ik ben slecht in rekenen" zegt hij, „daarom deel ik maar het liefste door twee. Sam-sam". En dan blijkt dat Franse Louis ook slecht in rekenen is. „Maar als ze hem te pakken krij gen, slaat-ie door!" werpt hij nog te gen. De Rat laat de motor razen. „Hij kan ze niets vertellen, omdat hij niets weet, beste jongen", zegt hij. En dat is misschien wel zo, maar toch zal de ze smerige streek je nog eens je nek kosten, Rat! Het mag waar zijn dat Nelis niets weet, ééns heeft hij een naam opgevangen, en dat is niet veel, maar net genoeg om jou je streken betaald te zetten. Maar nu, op dit ogen blik, heeft Nelis wel wat anders aan zijn hoofd.met open mond staart hij door de gebroken ruit.... In razende vaart komt daar een auto de laan uit gestoven! De kop lampen flitsen als een vurige streep achter de haag.... dan een gekraak.... zonder vaart te minderen breekt de zware auto door het hek en vliegt het grasveld op! Recht op de villa aan!! PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten Om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 Vara- varla 6,20 Ope rettes in driekwarts maat 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Geleide economie en democratie 7,15 Bing Crosby, the Andrew Sisters en Nan Wynn zingen VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 Lezen in de Bijbel VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Dolf van der Linden en zijn Metropols Orkest 0,00 Tel Aviv 9,50 Toscanlni dirigeert een Beethoven-programma 10,45 Van boek tot boek 11,15 Orgelspel door Johan Jong 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM H, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,30 De symbolische betekenis van sprookjes 7,15 Het nieuws uit Indië 7,30 Het ac tueel geluid 7,45 Nederlands Kamer koor 8,05 Programma proloog 8,15 „Die Jahreszeiten" 10,45 Avondoverden king 11,15 Avond-serenade (grpl) 11,40 Philharmonisch orkest van New York PROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Luchtig programma (grpl) 8,45 Gramo- foonmuziek 9,15 Morgenwijding 9,30 Gramofoonmuziek 9,45 Arbeidsvitami nen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 De guitaar als solo en als begeleidings instrument 10,50 Kleutertje luister 11,00 Symphonisch concert (grpl) 11,45 Kathedralen van Frankrijk 12,00 Het Lyra trio 12,30 Weerpraatje 12,30 Dick Willebrandts speelt bekende melodieën 1,15 Dolf van der Linden en zijn Metro- pole-orkest 2,00 De vrouw binnen en buiten haar huis 2,20 Solisten-concert 3,00 Voor zieken en gezonden 3,55 U kunt het geloven of niet 4,00 Een pro gramma van muziek en gesproken woord 5,00 Avro-kaleidoscoop 5,20 Welk dier deze week? 5,30 Avro's Radio-film- krant 6,15 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Verkiezingsrede 7 15 De Radio-Volksmuziekschool 7,45 De Regerings Voorlichtingsdienst ant woordt 8,05 Echo van de dag 8,15 Scandinavisch programma 10,15 Onder Vier ogen 10,30 The Romancers 11,15 The Skymasters 11,45 Gramofoonplaten HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 9,05 Wanda Landowska 9,30 Waterstanden 9,35 Composities van Listz en Chopin 9,45 Schoolradio NCRV: 10,00 Hobokwartet 10,15 Mor gendienst 10,45 Ankie van Wickevoort Crommelin KRO: 11,00 De Zonnebloem 11,45 Gramofoonplaten 12,03 Het Vau deville-orkest 12,30 Weeroverzicht 12,55 Zonnewijzer 1,20 Muzikale melange 1,45 Hors d'Oeuvre NCRV: 2,00 Lichte orkestmuziek 2,30 Raie Da Costa (grpl) 2,40 Causerie voor de vrouw 3,00 Kamerorkest 4,00 Bijbellezing 4,45 Na tionale School-zangwedstrijd 5,45 Gra mofoonmuziek 5,50 Jeugduitzending 6.00 Sans Souci 6,15 Land- en Tuinbouw 6,30 Sweelinck-kwartet 7,15 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 Jonge mensen bekwamen zich voor een beroep 7,55 Het Bach-koraal 8,05 Programma proloog 8,15 Plaatvaria 9,00 Gemengd koor 9,30 In de bloeiende tuinen van Hilversum 10,00 Piano-duo 10,15 De vaart der volken 10,35 Zi- geunerwijzen 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonplaten ZAL KOTIKOF AFTREDEN? Volgens het onder Amerikaans toe zicht verschijnend blad „Neue Zeitung" dat refereert aan Sowjetrussische mili taire bronnen, zou de Sowjetrussische commandant te Berlijn, generaal- majoor Alexander Kotikof, mogelijk af treden om gezondheidsredenen. 80) - j, ,io„Hp* iaar geleden, dat ik in dienst „De vorige week was t acht-en-de gJ QV cornelissen, dat die kwam," zei de commissaris, „en wil je w kereltje bij de hoofd jaren omgevlogen zijn. Ik zie me nog a s om' z&n beetje getest te commissaris in Rotterdam in de kamer worden." „Wie was dat toen, commissaris. ecies niet meer. „Nou, Roest geloof ik, o:f Voormolc en gen paar aictionnaires en Hij gaf me een partijtje b"lte"'al^s® ;k hele brokstukken over het ver toen werd ik in een kamertje Sezeb vertalen en een opstel over mezelf loop van de een of andere oorlog m gen inspecteur in uniform mee moest maken. Na een uurtje zeltvoidaan naast die inspecteur stap- naar dokter Mees. Man, ik zie me nog pen. De agenten salueerden en ik voelde me geweldig gewichtig. Tja, dat is nou al acht-en-dertig jaar geleden en ik vraag me wel eens af: hoe lang nog?" „Kom, kom," zei de hoofdinspecteur bemoedigend, „iemand met uw licha melijke. en geestelijke capaciteitenIs mevrouw al weer thuis?" „Nee nog niet, ze komt morgen." „Dan heb ik een voorstel, commissaris. U is gister zo vriendelijk geweest mij te eten te vragen. Vandaag, op mijn verjaardag, zou ik revanche willen nemen. Wat dunkt U er van als we nog eens in diezelfde gelegenheid De commissaris likte zijn mond af als een hond, die voor de open deur van een slagerswinkel staat. „Een prachtidee," zei hij prijzend. „We hebben dat na al die rompslomp zeker wel verdiend, zou ik zo zeggen. Wacht, ik zal even opbellen, dan weet de meid, dat ik niet thuis kom." Hij belde zijn woning op, terwijl de inspecteur in de naastgelegen kamer zijn uniform voor een colbert verwisselde. „Hoor eens," zei de commissaris, toen ze gereed stonden om weg te gaan, „wordt dat pand in de Lairessestraat nu bewaakt?" „Dag en nacht, commissaris. Niet alleen omdat de mogelijkheid bestaat, dat onze mysterieuse vriend er nog in zit of er weer komen kan, maar ook omdat er een kostbare inboedel staat, 't Is jammer, dat die niet eens ge zien heeft." „Weet je wat," zei de commissaris, „we hebben de tjjd aan ons zelf, laten we d'r langs lopen." „Uitstekend," zei de hoofdinspecteur, een la van zijn-bureau opentrekkend en een revolver in zijn broekzak stekend. De commissaris keek grinnikend toe. „Ga je op muggen schieten?" „Een kwestie van gewoonte, commissaris. Ik voel me meer op mijn gemak als ik zo'n blaffertje in mijn zak heb. Je kunt nooit weten „Ja, dat is waar," beaamde de commissaris. „In ons vak sta je eigenlijk altijd met één been in je graf te hinken, 't Is alleen maar jammer, dat 't risico zo slecht betaald wordt." In de schemeravond liepen de beide mannen naar de Lairessestraat. „Hier is het," zei de hoofdinspecteur. „Ziet U wel, dat het een volkomen onopvallend huis is?" „De commissaris knikte. „Verduiveld goed gecamoufleerd," zei hij. „Dat zouden we zonder die stomme Rat niet gauw gevonden hebben. Die zoge naamde chef heeft een best stelletje hersens." „Een beetje te goed, commissaris. Als U 't mij vraagt geloof ik, dat we met een zeer geraffineerde oplichter te doen hebben. Wacht, ik heb de sleutel." „Wat moet dat?" vroeg de barse stem van een man, die schijnbaar toe vallig voorbij kwam. „In orde, Van Santen," zei de hoofdinspecteur glimlachend. „O, pardon, bent U het, heren (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3