PH-HAA IN DEN HELDER AANGEKOMEN sTa"8" 0. en 0. Sportweek staat voor de deur Onze handel met Duitsland Stad en Omgeving- Smeden betaalden te hoge lonen VLIEGTUIG ZONDER VLEUGELS Om het Damkampioenschap van Den Helder „Victoria"-nieuws WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? a.s.Zondag Vaderdag DE ZAAK voor de man van smaak Morgen verschijnt het Sportweek-Journaal Vnjdaprxiddag geen CONSULTATIEBUREAU Kinderfilms in Casino Zaterdav Rode Kruis- collecte Prullebak is geen asbak Vereniging van ex-politieke gevangenen Geen Helderse cantine DOE DAT NOOIT! LET OP De belangrijke mededeling KOMT MORGEN Anna Panlowna. Agenda Raadsvergadering Wij kunnen het land niet missen Urkers bezien de wet als een visnet Vissery Wieringen. IJmuiden. Vissery-besommingen AGRARISCH NIEUWS Graanprijzen 18051948 Dertien jaar geleden, om precies te zijn: op Zaterdag 24 Augustus 1935, dwaalden we over het vliegkamp „De Kooy", en lieten onze blikken vol be wondering gaan over de vele tientallen toestellen, die daar ter gelegenheid van de „Nederlandse Rondvlucht', waren geland. Als we ons goed herinneren, waren daar vliegtuigen van verscheidene naties, en natuurlijk ook vele Nederlandse „kisten". Een gloednieuwe Douglas van de KLM was het niet de „Jan van Gent"? herinnerde ons nog eens aan de Melbourne-Race, en aan de ongelukkige „Uiver". Een oude trouwe Fokker F XII het was de „Duif deed ons trots terugdenken aan wat onze pioniers op luchtvaart gebied in deze en andere Fokkers hadden gepresteerd. Er waren sport- en verkeersvliegtuigen, één- en tweedekkers, en ze trokken alle veel bekaks. Maar één van de meest opvallende toestellen was toch de autogiro, bestuurd door de heer Schmidt Crans. Het was een vreemdsoortige vogel in deze reusachtige openlucht-volière, en droeg dit beestje niet de lachlust-opwek- kende nationaliteitstekens PH-HHH? Dat laatste weten we niet goed meer, maar wel was voor ons zeker, dat deze vogel-met-wieken niets belachelijks had. Want dit vliegtuig bewees dat in de luchtvaart nieuwe mogelijkheden wer den toegepast. Bij de autogiro vervin gen de wieken nog de vleugels. Het toestel werd op normale wijze door een motor voortbewogen, terwijl de wieken hun beweging ontleenden aan die van het vliegtuig. Later werd dit type geperfectionneerd, en ging men ertoe over, de wieken te laten aandrij ven door een motor en de gebruikelijke motor met propellers te laten^ vervallen. Door de draaiende wieken e'en zekere stand te laten aannemen, kon men het vliegtuig in alle richtingen laten voort bewegen, en kon men het desgewenst practisch doen stilstaan in de lucht. De strijd ter zee in de afgelopen oor log heeft de bruikbaarheid van derge lijke vliegtuigen voor een goed deel aangetoond, vooral bij de bestrijding van onderzeeboten. Ook na de bevrij ding heeft de hélicoptère wat dus iets anders ls dan een autogiro! op veler lei terrein nuttige diensten bewezen. De acties tegen de Coloradokever zijn daarvan recente voorbeelden. Het is goed, dat men zich in Nederland zo vooruitstrevend heeft betoond om zelf een hélicoptère aan te schaffen, waartoe, zo men weet een speciale Stichting in het leven is geroepen. Nu kan door verschillende departementen en over heidsdiensten terdege worden nage gaan, op welke wijzen de hélicoptère kan worden toegepast. Zo is ook het Ministerie van Ma rine ten zeerste geïnteresseerd bij de mogelijkheden van dit type vlieg tuig, en het is in verband daarmede dat de PH-HAA (een Sikorsky S 51) gistermiddag om half zes in Den Helder is aangekomen. Na even bo ven de stad en in de richting van het Marsdiep gecirkeld te hebben, daalde het toestel, bestuurd door de De wedstrijden om het damkampioen-, schap hebben in de 3e ronde een span nend verloop gehad. Na 3 uur spelen waren de standen op alle borden gelijk. De jongere spelers verdedigden zich op uitstekende wijze. Bezemer, die een schijf winst had, werd door Van der Sloot met een damzet verrast; laatst genoemde, die later een schijf vóór kwam, wist de partij in winst om te zetten. Ook Molema, die een schijf vóór kwam, behaalde de overwinning in de partij tegen Wieren José moest een puntje afstaan tegen Zijderveld, alsook P. v. Veen tegen Vink. In de tweede klas ging de partij Be- kebrede—Oost voor Oost verloren, hoe wel hij in een gewonnen stand stond, maar zijn tegenstander maakte van een foutieve voortzetting gebruik; Beke- brede zette nu stevig door, en wist 2 puntjes in de wacht te slepen. In de partij RensmaagPost wist laatstge noemde door een schijfoffer remise te maken. In de 3e klas wist P. Slort zijn eerste winstpartij te maken tegen Bijl. De uitslag van de 3e ronde luidt nu ais volgt: le klasse: Vink-rP. v. Veen 11 ZijderveldJosé 11 Bezemer—v. d. Sloot 02 Molema—Wieren 2—0 BremerLeibbrand A. OuwensStoll v. Ooijen—P. Kwast 1—1 2e klasse: Simonse—Verkerk Bekebrede—Oost 2—0 RensmaagPost -1—1 3e klasse: P. Slort—Bijl 2—0 BommezijnF. Ouwens A. v. VeenW. Ouwens Voor de tweede maal nam de post duivenvereniging „Victoria" deel aan een wedvlucht vanaf Pont St. Mexcen- ce, afstand 433 km. De 135 duiven gin gen Zondagmorgen om 9.45 los met O.N.O.-wind. Het was warm weer en dat beloofde niet veel goed. Inderdaad was na het afslaan der klokken nog ongeveer 40 procent van de duiven weg. De eerste vogel bereikte zijn hok om 18.2.52 uur, de laatste om 19.1.42 uur. De prijzen werden als volgt verdeeld: J. Riemers 1, 3, 6, 7, 24; Bruin-Rijk 2, 8, 9, 11, 18, 19; G. J. de Wit 4; W. van Leeuwen 5, 15, 26; G. Leen 10, 17; Gebr. Bruin 12, 23; L. Bak 13; Gebr. Ramler 14, 16, 20, 27; C. Bussink 21, 22, 25. Hedenavond op de gebruikelijke tijd inkorven voor Orléans. Zaterdag van 1718 uur klok ken stellen. officier-vlieger der 2e klasse E. C. Senger, op het Werfsportterrein, waar het zich aan de belangstelling der niet-werfmensen onttrok. v De tijd ontbrak om de voorgenomen en enige weken uitgestelde de monstraties op het Ankerpark-terrein te geven, maar toch heeft de PH-HAA zich vandaag nuttig gemaakt door voor enkele uren te worden ingedeeld bij het Torpedo-inschietbedrijf. Zeer waar schijnlijk zal de hélicoptère vanmiddag de Stelling Den Helder weer verlaten, om elders bij de uitvoering van andere taken te worden beproefd. Alcor, 15 Juni van St. Vincent naar Antwerpen. Annenkerk, Australië Rotterdam, passeerde 15 Juni Lissabon. Berkel, 15 Juni van Huil naar Aar- hus. Cirrus (weerschip), 16 Juni te Rotterdam. Delft, 16 Juni van Cris- tobal te Curacao verwacht. Jobsha ven, 15 Juni van Huelva naar Neder land. Johan van Oldenbarneveldt, Amsterdam-Southampton, 15 Juni van IJmuiden. Kamerlingh Onnes, 15 Juni van Cheribon naar Semarang. Kota Inten, 15 Juni van Rotterdam te Quebec. Maetsuycker, 15 Juni van Batavia naar Singapore. Manoeran, 15 Juni van IJmuiden naar Antwerpen. Rempang, 15 Juni van Batavia naar Belawan. Tawali, 15 Juni van Pang- kal Pinang naar Batavia. Tibia, 15 Juni van Mirl naar Wellington. Kota Gede, Rotterdam-Batavia, pass. 15 Juni Perim. Aldabi, 15-6 van Montevideo te San tos, Alchiba, 15-6 van Montevideo te Buenos Aires. Blijdendijk, 16-6 van Boston te New York. Kaimana, Rot terdamBatavia, pass. 15-6 Finisterre. Klipfontein, 15-6 v. Darres Salaam te Zanzibar. Poseidon, 15-6 van Para maribo naar Baltimore. Rijnkerk, 16-6 van Antwerpen naar Marseille. Sarpedon, 15-6 van New York te Cu racao. Tabian, 14-6 van Pladjoe te Batavia. Valerius, 17-6 van Bandjer- massin te Makassar verwacht. Delf land, 16-6 van Buenos Aires te Am sterdam. Eemdijk, 16-6 van Londen naar Antwerpen. Overmorgen zal het startschot worden gelost voor het jaarlijks weer kerende sportevenement: de Militaire Sportweek van O. en O. Wij hadden het genoegen, af en toe eens in de keuken van O. en O. te kijken, en wat wij daar zagen overtuigde ons wel van de grote activiteit, waarmee wordt gewerkt. We onderschrijven tenvolle de verwachtingen van O. en O.'s voorzitter, de heer G. J. J. Bouman, die voorspelde: „De Sportweek 1948 wordt nog beter dan de vorige!" met de Militaire Sportweek een win kelweek te organiseren. Men heeft daaraan een aardige prijsvraag verbon den, waarvoor een bijzonder aantrek kelijke prijs werd uitgeloofd. Wij zul len daarover nog niets mededelen, maar verwijzen u naar het Sportweek- Journaal. Ook onze lezers zullen deze mening delen, wanneer zij eenmaal kennis hebben genomen van het Sportweek- Journaal, een speciale uitgave van het Comité O. en O., die morgen vóór twaalf uur bij een ieder in de bus zal liggen. In deze gratis uitgave schrijven de Burgemeester; de Commandant der Marine, de Directeur der Rijkswerf en de beide "gèestelijke verzorgers sym pathieke artikelen, waaruit niet alleen hun waardering blijkt voor het werk van O. en O., maar bovenal hun in stemming met de te houden sportweek. Op pag. 3 van genoemd Sportweek- Journaal vindt u een uitgebreid pro gramma, waarin de te verwachten ge beurtenissen in chronologische volgor de staan vermeld. Van de andere bij dragen, die ieders aandacht verdienen, noemen we de beschouwing over de voorwedstrijden voetbal en de mede delingen over de K.S.K.-FOTOPRIJSVRAAG. De K.S.K. (Koningstraat. Spoorstraat, Keizerstraat) heeft namelijk de sym pathieke gedachte gehad om tegelijk Ten gerieve van de jonge moeders onder onze lezeressen delen wij even mede, dat Vrijdagmiddag door bijzon dere omstandigheden het Consultatie bureau voor Zuigelingen in het Ge bouw van de G.G.D. niet geopend zal zijp. Deze mededeling zal Ongetwijfeld menige moeder een vergeefse wande ling naar de Middenweg besparen. Zaterdagmiddag zullen in Casino weer speciale filmvoorstellingen voor kinderen worden gegeven. Om half twee en om vier uur wordt de verfil ming gedraaid van A. C. C. de Vlet- ter's bekende jongensboek „Zeven jon gens en een oude schuit". Het is een „sprekende film" wat het geheel voor de jeugd dubbel aantrekkelijk maakt. In een advertentie, elders in dit num mer, staan nadere bijzonderheden om trent plaatsbespreking e.d. Zaterdag 19 Juni a.s. zal de jaarlijk se Rode Kruis-collecte worden gehou den. Hiertoe moet weer een beroep worden gedaan op de bereidwilligheid van dames en heren, die met de col lectebus willen rondgaan. Zij worden verzocht zich te melden bij de heer F. N. Winter, Molengracht 10, of Za terdagmorgen na 9 uur aan Hotel Bellevue. Gisteravond raakte in één der les lokalen van de B.L.O.-school, vermoe delijk door vuur van een sigaret, het papier in een prullemand in brand. De gretige vlammen begonnen ook aan n gordijn te knagen, maar toen kwam 'n emmer water het spel van het vuur verstoren. De inmiddels gewaarschuw de brandweer behoefde niet op te tre den. Het zal voor onvoorzichtige rokers een ditmaal nog niet bijzonder ge voelige les zijn. om voortaan ge bruik te maken van asbakken en niet van prullemanden. Morgen (Vrijdag-) avond viert de afdeling Den Helder van de Neder landse Vereniging van Ex-Politieke gevangenen en gijzelaars in bezettings tijd haar één-jarig bestaan in de bo venzaal van de bond aan de Molen gracht. De bijeenkomst vangt aan om half negen. Dezer dagen maakten wij in een ar tikel een opmerking over een canti- nebeheerder. Ter voorkoming van mis verstanden willen wij er op wijzen, dat deze opmerking geen betrekking had op een cantine in onze gemeente. ts Rijden met uitgetrokken choke buitengewoon schadelijk, doe dat NOOIT! Da raad der gemeente Anna Pau- lowna komt op Vrijdag 18 Juni 1948 des namiddags te 14.30 uur bijeen. In behandeling komen o.a.: Medede lingen. Het voorstel om gebruik te maken van de gelegenheid tot het vormen van een fonds voor uitvoering van achter stallig onderhoudswerk aan Woning wetwoningen, door de aflossing op de bouwvoorschotten gedurende twee jaar op te schorten. Voorstel om B. en W. te machitgen deel te nemen aan de door het Rijk vastgestelde bijdrageregeling voor wo ningverbetering en woningsplitsing. Voorstel om van de eigenaren van de grond in het dorp Breezand, waarin zich rioleringen bevinden, de riolerin gen om niet over te nemen, onder voor waarde dat deze eigenaren bij wijze van erfdienstbaarheid toestaan, dat de rioleringen in de grond blijven liggen met de bevoegdheid deze zo nodig te vernieuwen en al hetgeen nodig is te verrichten voor het onderhouden en schoonhouden, en de eigenaren zich verplichten geen beplantingen of an derszins boven de rioleringen aan te brengen. Aanvrase van de R.K. school II om gelden beschikbaar te stellen voor aan koop van nieuwe schoolbanken. Voorstel tot het doen aanleggen door de PTT van een alarminstallatie voor de brandweer te Breezand. Diverse salariswijzigingen. Voorstel tot vaststelling van een nieu we kinderbijslagregeling. Voorstel tot vaststelling van een re geling op grond waarvan een tegemoet koming in de studiekosten van het ad ministratieve gemeentepersoneel kan worden verleend. Voorstel om, ten einde te voorzien in de behoefte aan een werk- en berg plaats, óf aan te kopen het pand van P. Bakker aan de Molenvaart voor de taxatieprijs óf van A. Dekker alhier te huren de bij zijn woning staande werk plaats voor f 8.50 per week voor de tijd van 5 jaren. Voorstel om een bijdrage van f 750 per jaar toe te zeggen aan G. Visser voor het beschikbaar hebben van een aan de eisen des tijds ingerichte ambu lancewagen. Voorstel om een rechtsgeding te voe ren tot verweer in rechten in zake vor dering van een woning door de burge meester. Dinsdagmiddag werd in 't Alkmaar- se Victory-hotel een zakenlunch aan geboden door de Kamer van Koop handel en Fabrieken in N.-Holland, kantoor Alkmaar. Voor deze zaken- lunch, waar mr. Van Meer, één der vooraanstaande figuren uit de Neder landse Trustmaatschappij, het woord voerde, bestond in kringen van het zakenleven een zeer grote belang stelling. Niet alleen uit Alkmaar en naaste omgeving, doch uit de gehe le provincie waren belangstellenden verschenen om te luisteren naar hetgeen de heer Van Meer te zeggen had. „Iemand", aldus mr. Van Meer, „heeft eens gezegd, dat ons land aan twee benen verlamd was. Het ene been is Indië, het andere Duitsland. Zodra dat laatste been niet lam meer is, verdwijnt de Trustmaatschappij". Mr. Van Meer toonde aan, hoe wij vóór de oorlog een vrij handelsverkeer met Duitsland hadden, dat slechts ge remd werd door de autarkie van het Derde Rijk (het principe van liever kanonnen dan boter). Thans echter hebben wij te maken met drie zones, de Russische, de Franse en de Brits- Amerikaanse, alle drie uitmakende een vorm van dollargebied. Men denkt in goederen of in dollars. Daarbij komt nog het verschijnsel, dat bij elke slui ting van vrede optreedt, n.1. het kort wieken van de verliezer. Geen synthe tische rubber, geen synthetische benzi ne en geen kunstvezels meer. Achtereenvolgens behandelde spr. het verkeer met de drie zones. Met de Franse zone bestaat een handelsver drag. Wij leveren aardappelen, haven diensten en Rijndiensten en krijgen daarvoor industrieproducten terug. Maar zolang de Franse zone winge west is, denkt Frankrijk eerst aan zichzelf, dan pas aan ons. Tot zolang zullen dus de onderhandelingen moei lijk zijn. Ook met de Russische zone hebben we een handelsverdrag. De Russen ech ter hebben het hele bedrijfsleven ge organiseerd evenals het credietwezen en zelfs het kleinbedrijf. De Brits-Amerikaanse zone is de be langrijkste door het Ruhrgebied, en de havens Hamburg en Bremen. West- Duitsland heeft behoefte aan import van levensmiddelen, waartegenover uit voer van industrieproducten staat. Wij Jaarlijks worden door het stormweer duizenden basaltblokken van de Afsluitdijk weggeslagen. In de zomermaanden wordt de geleden schade her steld. Thans zijn de herstelwerkzaamheden in volle gang; het djjkgedeelte van de voorgrond is weer gereed, het aansluitende gedeelte wordt bijgestort. De firma W. te Anna Paulowna had acht personen in haar smidsbedrijf voor te hoge lonen laten werken. Het college yan Rijksbemiddelaars heeft echter paal en perk gesteld op de echter paal gn perk gesteld aan het loonpeil en daarboven gaan is straf baar. Zo stond de firma, vertegenwoordigd door het lid Marinus Leendert W., gis teren op het matje voor de Politierech ter te Alkmaar. De verdachte wees op de moeilijk heden welke zich in zijn bedrijf op werkverdeling voordoen. Een deel werkt in de smidse, een ander deel zit op de dorsmachine. De lonen voor hen die daar op werken liggen plusminus 7.— per week hoger dan in de sme derij. Wanneer nu in één bedrijf met ver schillend loonpeil wórdt gewerkt kan dat de arbeidsvrede daar ernstig ver storen. De officier trok in zijn requisitoir fel van leer tegen de practijken van te hoge Jonen, die hoge prijzen tot ge volg hebben. Hij vorderde een geld boete van 3 x 250.of 3 x 30 dagen. Mr. Jonker, de raadsman van de fa. W„ had veel critiek op de prijzenpoli tiek, die het bedrijf van W. belemme ren staande te blijven. Met talrijke voorbeelden toonde de verdediger aan welke noodtoestand in het bedrijf van W. hierdoor is ontstaan. De hogere lonen die W. geeft, zijn niet in het nadeel van het publiek, zoals de offi cier in zijn requisitor liet uitkomen. 3 x 200 of 3 x 20 dagen luidde het vonnis. TOK, TOK! Om zijn oude schoonmoeder te plei- zieren had de garenkoopman Gerardus Hermanus V. te Middenmeer 65 kilo gerst aan haar gestuurd, teneinde haar lievelingen, tien kippetjes, voor de on dergang te behoeden. Zijn aanhanke lijkheidsbetuiging jegens schoonma is niet tot haar recht gekomen. De gerst werd in beslag genomen en V. heden veroordeeld tot 10,boete en ver beurdverklaring van het kippenvoer. VEEL WERK, GEEN PERSO NEEL. En dan kwamen er weer zondaars te gen het buitengewoon besluit arbeids verhoudingen 1945. Hermanus Nicolaas L. van de Haukes is een smid die de boeren in de Meer graag snel wil helpen, maar het ont breekt hem aan hulp. De lonen in de landbouw liggen hoger dan in zijn be drijf en dus is het moeilijk personeel te krijgen. De officier was van mening dat dit toch geen excuus was om nu maar te gen de voorschriften in te gaan. Ver dachte had de verbalisanten weinig medewerking verleend; de officier eis te 200.boete of 2 maanden. De uit spraak was 125.— of 1 maand. Hendrik S. uit Slootdorp, eveneens van beroep smid, was ook boven de vastgestelde loonnorm gegaan. De man had vóór dat hij geverbaliseerd werd echter ernstige pogingen bij de Rijks bemiddelaars aangewend om in een ho gere klasse te worden opgenomen. Daar hield de officier rekening mee en vroeg een voorwaardelijke geldboete van f 200.— of 30 dagen met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak conform. SLACHTOFFERS. Drie geiten en drie schapen werden geslachtofferd om Cornelis Gerardus B. uit Heerhugowaard aan de benodigde contanten te helpen teneinde zijn geld nood te lenigen. Hij verkeerde in staat van faillissement. De politierechter te Alkmaar veroor deelde hem gisteren daarvoor tot een geldboete van 50.— of 30 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden, proeftijd 3 jaar. Zonder bonnen had de Helderse brandstoffenhandelaar Reyer Cornelis P. vaste brandstoffen afgegeven aan de bakker Willem Adrianus U. te Den Helder. Hij deed dat bij wijze van voorschot. Later had U. de bonnen aangezuiverd. De brandstoffenhandelaar had zich Woensdag te verantwoorden voor de Alkmaarse Politierechter. Op een zeer bevattelijke en welsprekende wijze zet te P. de gang van zaken uiteen. Hij had het gedaan om de kleine zelfstandige bakker te helpen. Maar dat nam niet weg, dat hij het deed op een wijze wel ke de distributieregeling niet toestaat. Hij kreeg 100.— boete of 20 dagen, terwijl de bedrijfsleider van het bak kersbedrijf, U., die dus meer kolen had ontvangen, dan hij volgens zijn toe wijzing kon hebben, er met 25.— of 15 dagen afkwam. DE URKER EN DE WET Volgens de officier, Mr. Dr. Vellinga, zijn de Urkers mensen, die zich gaarne vrijheden veroorloven welke de wet niet kan toestaan. Zo waren er 5 Urkers die zich niets van arbeidsvoorschriften hadden aan getrokken en het werk te Emmeloord onder leiding van uitvoerder Ten Veen hadden verlaten. De verschenen verdachten, Jan K. en Wieger I., werden veroordeeld tot 15 of 5 dagen, terw'jl bij verstek Jan B., Jelle K. en Reinier K. f 20.— zullen moeten betalen. URK, 15 Juni 1948. Heden werd aan gevoerd. 28205 pond paling, van 16 545 pond per vaartuig, prijs f 0.70 f 0.85 per 'h kg en 15000 pond nest, f 1.37 yt per 50 kg. hebben te veel van West-Duitsland no dig en wat nog te weinig begrepen wordt is, dat er een evenwichtige han delsbalans moet komen. Waar echter alle producten, die wij beschikbaar hebben, in Duitsland distributiegoed zijn, kan de handel nog niet door par ticulieren geschieden, doch is de Trust maatschappij nog steeds nodig. De han del stuit op grote moeilijkheden. Als voorbeeld noemde spreker de vis. On ze vis is te duur. De vis komt uit Engeland en Noorwegen. Een beroep op traditie helpt niet. Men rekent in calorieën. De calorieënwaarde moet hoger zijn dan die van Engelse of an dere vis, anders maken wij geen kans. Ook andere producten werden door mr. Van Meer onder de loupe geno men. Spr. besloot zijn inleiding met erop te wijzen, dat wij Duitsland nog altijd nodig hebben. Het land zal al leen dan geen geld meer kosten, als het weer een deel van Europa uit maakt en zolang Europa in het defen sief blijft, gaat het de verkeerde kant op. Na deze belangwekkende inleiding was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door vele aanwezigen een dankbaar gebruik werd gemaakt. EINDE MATRAS SENCURSUS. De alhier gehouden matrassencursus heeft deze week de lessen beëindigd, welke onder leiding stonden van mevrouw Otsen. Deze z.g. voorlieh- tingscursus (welke uit 6 lessen be stond) was georganiseerd door de stichting Huishoudelijke voorlichting in samenwerking met de Stichting Maatschappelijk werk ten plattelande Er namen 12 cursisten aan deel. De lessen werden in de N. H. kerk te Hippolytushoef gehouden en kun nen zeker geslaagd worden genoemd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om in de toekomst een nieuwe cursus te organiseren. BEGIN VAN BRAND. Een omvallend petroleumstel in het schuurtje bij de heer L. Ploeger in de Helderse buurt was de oorzaak yan een brandje. Gelukkig wist men het vuur spoedig te bedwingen zodat -de Schade, gering was. POLITIE. Gevonden een dames jumper. Verloren een auto- en motorband. POSTDUIVEN NIEUWS. Een 21-tal duiven van leden der Postduivenvereniging „De luchtpost" werd Zondag j.1. om 9.45 uur in Pont St. Maxence losgelaten. Een nevel in dit 438 km lange traject had nogal enige invloed op de oudere duiven. De duiven van onderstaande eigenaars kwamen als volgt binnen. N. Helsloot 1.7; L. van Loon (Wie- ringerwerf) 2.4.6; H. de Groote 3; W. Padhuis 5. De volgende vlucht is vanuit Orleans over een afstand van 600 km. Gisteren waren aan' de Rijksvisafslag 5180 kisten aangevoerd De besommingen waren als volgt: ongemerkte trawler f 38,500; RO 46 „Claesje" f 8990; IJM 39 „Schoorl" f 14,400; IJM 98 „Libië" f 10,030; 183 „Vikingbonk f 13,200; KW 84 f3180; 166 f2070; 53 f 2000; IJM 231 f20; 343 f60; 207 f25; 5 f130; 249 f150; 229 f 376; 213 f 220; 241 f140; VD 8 f 200; UK 99 f107; 69 f86; 90 f166; 119 f135; 86 f130; 239 £30; 202 f30; 247 f28; HA 16 f36; HD 63 f 18 In het Groninger Landbouwblad publiceert de heer Rienks een door hem aan de hand van verschillende gegevens samengesteld prijsoverzicht van de granen, verhandeld aan de Groninger korenbeurs In het tijdvak 18051948. De prijzen zijn alle om gerekend per 100 kg. Hoezeer de prij zen in deze bijna 1% eeuw schommel den, stegen en daalden, blijkt uit de volgende top- en diepteprijzen van tarwe, rogge, wintergerst en haver. Tarwe was het duurst in 1817, name lijk ƒ28.37, het goedkoopst in 1894 n.1. f 6.50, rogge noteerde in 1919 ƒ30,31, maar in 1823 slechts ƒ4.50, wintergerst werd in 1823 en 1824 verhandeld voor ƒ3,33, om in 1847 te stijgen tot 30.82, terwijl haver de hoogste notering had van ƒ20.51 in 1919 en de laagste van 2.40 in 1923; alles per 100 kg. LAND ARBEIDERSKINDEREN EN LANDBOUWONDERWIJS. Naar aanleiding van verzoeken van het Drents Landbouw Genootschap en de Veenkoloniale Boerenbond heeft het Konlnkl. Ned. Landbouw Comité besloten om in samenwerking met de landarbeidersbonden te ko men tot een vergrote deelneming van landarbeiderskinderen aan het lager land- en tuinbouwonderwijs. GEEN RETRIBUTIES MEER VOOR KUN STME STBONNEN. Tot dusver moeten de landbouwers voor het verkrijgen van hun kunst- mestbonnen retributies betalen. Voor stikstof b.v. 1 cent per kg. Met ingang van 1 Juli a.s. worden deze retributies ingetrokken. Dit betekent voor de kunstmestverbruikers 'n besparing van totaal ongeveer f 750.000 aan extra belasting per jaar.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2