„Wij moeten de weg zoeken van het minste kwaad!" Succesvolle Atletiekwedstrijden STERKE MANNEN OP 'T MATJE BISCHOFF Stad at Omg&owQ Prof. Ir. W. Schermerhorn Verkiezingsvergadering P. v. d. A. Uit het politierapport Levensgevaarlijk i K Geslaagd Ongeval De strijd om het schaakkampioenschap begonnen De wedvlucht vanaf Orleans Damesblouses effen en ge streept 12.90 17.50 22.75 Het Landmacht-elftal Waterpolo „Bruinvissen" winnen eerste competitie-wedstrijd Tweede nummer SPORTWEEK-JOURNAAL Van de Coloradokever IJmuiden. Visserij-besommingen WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Marine delfi het onderspit tegen de Landmacht Het was geen vlammend betoog over de juistheid van de socialistische gedachten, geen stroom van mooie leuzen en woorden, zoals men op een verkiezingsvergadering zou kunnen verwachten. De rede, welke Prof. Ir. Schermerhorn, de lijstaanvoerder der P. v. d. A., Maandagavond in café „Centraal" uitsprak, getuigde slechts van een diep inzicht in de ontzaglijke problemen, waarin de wereld is verwikkeld en van de ernstige wil om een oplossing ervan te vinden. De voorzitter der partijafdeling Den Helder, de heer P. S. v. d. Vaart, kon op deze vergadering een zeer talrijk publiek welkom heten. DE WERELD IN VOGELVLUCHT. Prof. Schermerhorn begon zijn rede met een beschouwing van de toestand waar in momenteel de wereld verkeert, een situatie welke in enkele woorden kan worden uitgedrukt: „in de branding" In de branding. Inderdaad. Verbijste rend is de ogenschijnlijk gegroeide te genstelling tussen Oost en West, ver bijsterend eveneens zijn de talloze vor men van onfatsoenlijkheid tegen recht en gerechtigheid in ons eigen vader land. Niets is in wezen in deze oorlog ongeschonden gebleven. Na een eeuw van rust is Nederland plotseling in de wereldbranding geworpen en het gaat er nu juist om, een vaste koers te vin den, om met het wrakke scheepje dwars door de branding heen de brede weg te vinden van het minste onrecht. Ons lot, aldus vervolgde spreker, is opnieuw af hankelijk van hetgeen zich buiten onze grenzen afspeelt. Geheel onverwacht en tegen onze wil zijn wij voor het Z.O. Aziatische probleem komen te staan. Want zij, die nog steeds het praatje aanhangen als zou Soekarno verant woordelijk zijn voor de chaos in Indië, zijn dezelfde mensen die beweren dat er geen socialisten geweest zouden zijn, wanneer Marx niet geboren was. Reeds in 1898 viel het startschot voor de vrij making der Aziatische volken van de Westelijke overheersing. Om enige in druk te krijgen van de omvang van deze bloedige ontwikkeling in het mid den- en verre Oosten, bedenke men slechts dat het heden ten dage nog mo gelijk is dat er bij een overstroming in China, een half millioen mensen omko men, terwijl wij, en erger nog de Chi nese regering, zelfs niet met de ogen knipperen. En in het gebied van het Midden-Oosten, dat waarschijnlijk een der belangrijkste oliebronnen van de wereld zal worden, is het al evenmin rustig. Sprekende over de moeilijkheden van alle dag wees de heer Schermerhorn op het gevaar dat men loopt, zich te ver liezen in de kleine dingen. Wat men voelt is slechts het schuim van datgene wat de wereld tracht te verdelgen. Het gaat in de allereerste plaats om de grote lijnen en vooral als verantwoor delijkheidsdrager moet men het aan durven om, zoals de spreker het popu lair uitdrukte, de mensen ongezouten de waarheid te zeggen. In mijn rede, aldus de socialistische commentator, welke ik in '45 uitsprak, wees ik op de noodzaak van twee dingen; ten eerste, zo hard mogelijk werken om ons nationaal ver mogen, dat voor een onrustbarend deel verloren was gegaan, te verhogen en ten tweede het inkomen zo eerlijk mo gelijk te verdelen. Vooral dit tweede punt gebood ons de zaak van boven af in vaste banen te,houden, anders zou het hier gegaan zijn als in Frankrijk, een land dat rijker uit de oorlog kwam dan wij, maar dat wij desniettegen staande achter ons lieten bij ons herstel. En het was Lieftinck die mede bij de uitvoering van deze politiek zo'n merk waardige reputatie in ons land ver kreeg; maar laten wij vooral dit niet vergeten dat zonder een minister Lief tinck er geen minister Drees zou zijn. Om een voorbeeld te geven de capaci teiten van deze financier noemde spr. de Ned. schuld aan Engeland door de In donesische ontwikkeling na de oorlog; deze schuld bedroeg rond 1200 millioen, waarvan na een te Londen gehouden conferentie 700 millioen afging. Een goed resultaa't van internationale diplo matie. GEEN BOOM GROEIT TOT DE HEMEL. De gehele houding van het Neder landse volk tegen de situatie van van daag, komt neer op die ene grote vraag: „Welke kant gaan wij uit?" En de enige redelijke uitweg welke de oud-minister president op het ogenblik ziet is en hiermede veranderde hij zijn koers meer naar het partij- en verkiezings- politieke gedeelte het (democratisch-) socialisme. Een andere uitweg is er niet, want aan de ene zijde staan de recht- sen en conservatieven, de mensen van: „het gister en het heden is toch zo gek nog niet" en aan de andere kant de communisten over welke groep spreker slechts z'n hevige verontwaardiging kon uitspreken, als hij' zijn blik op Tsjecho- Slowakije richtte. Door de politie werd een loze visser betrapt, die in actie was met twee hen gels tegelijk, zonder dat hij in het be zit was van visacte en vergunning. Hij kreeg een proces-verbaal wegens het overtreden van de visserij-wet. Vier jongens werden naar het bureau gebracht, die in één der gemeentelijke plantsoenen een plant uit de grond had den getrokken. De politie vond deze plant terug in een jute zak, waarin ook een beschadigd nestkastje opgeborgen was. De jongens verklaarden, dit nest kastje te hebben gevonden.De jon gens, die een ernstige reprimande te incasseren kregen, zijn later door hun ouders afgehaald. Een viertal ijsventers werd bekeurd, omdat zij zonder vergunning ventten. Bij zijn blik op zijn verkiezingsriva len moest vooral de V.V.D. het ontgel den. De heer Schermerhorn hekelde de geest welke z.i. sprak uit de volkomen leugenachtige tegenstrijdigheid tussen beginselprogram en verkiezingsleuzen. Volksmisleiding en politieke zwendel waren de woorden welke spreker had voor de idee van de V.V.D., dat het sug gestief beroep op de massa nodig is, en dat zakelijke voorlichting eerst later wel kan komen. Hun critiek op de socialisatie weerlegde hij met te wij zen op de vele vormen van gemeen - schapsbezit als Landbouw-coöperaties, Provinciale en Gem. eigendommen enz. Eerst bij de beantwoording van een aantal vragen werd het aandachtig luisterend publiek een tip van de toch nog steeds zo ondoorzichtige sluier van de gevoerde Indonesië-politiek door dit lid van de Commissie-Generaal opge licht. Een categorische opsomming van de naakte feiten tot aan de aanvang van de politionele actie van 20 Juli *45. Deze vergadering en vooral het laat ste gedeelte waarbij een zo deskundige staatsman zijn ondervindingen vertelde, heeft veel bijgedragen tot versterking der socialistisch-democratische gedach ten der aanwezigen. De heer v. d. Vaart dankte daarom ook zijn partijgenoot voor diens duide lijke voorlichting en diens uiteenzettin gen over de sociale, economische en vcoral politieke situatie waarin Neder land aan de vooravond der verkiezin gen zich bevindt, temidden der rij van vrije en onvrije volkeren. wat U daar doet, juist het meest edele deel van Uw horloge wordt misschien voorgoed bescha digd Probeert nooit zelf horlogemakertje te spelen, dat kost geld en Uw mooie horloge gaat naar de maan - Onze vakmensen kunnen U helpen KEIZERSTRAAT 19-17 OEN HELDER Voor het examen Radio-monteur, dat onlangs werd afgenomen door het Ne derlands Radio-Genootschap te Den Haag, slaagden onze stadgenoten, de he ren A. J. Moor en G. Veer. Beiden ge noten hun opleiding bij Studio „Serto" o.l.v. de heer J. van de Sande, alhier. De granietwerker W. S. wilde na aan komst van de Texelse bot even helpen bij het afmeren. De man kwam daarbij met zijn rechterwijsvinger terecht tus sen de tros en de meerpaal, waardoor het topje van de vinger werd afgekne pen. S. werd ter plaatse verbonden, waarna hij voor verdere behandeling naar het ziekenhuis werd overgebracht. Maandag j.L werd in het Chr. Militair Tehuis aan de Kanaalweg met de wed strijden om het persoonlijk schaak kampioenschap van Den Helder begon nen. De vice-voorzitter van MSC, de heer A. A. Coppens leidde deze wed strijden met een kort woord in, en ver richtte vervolgens de openingszet van de partij K. GeusJ. Wijker. Laatst genoemde koos de Siciliaanse verdedi ging, en Geus bestreed deze met de ge sloten speelwijze, een systeem dat in de laatste jaren vooral door Smyslov versterkt is. Gedurende enige tijd ging de strijd langs theoretische banen, doch toen Wijker afweek, kon Geus een aan val ondernemen. Hij deed dit door mid del van een pionoffer dat Wijker niet mocht aannemen. Deze deed het toch, waarop Geus een vlot kwaliteitsoffer bracht, dat hem meteen een winnende aanval bezorgde. Nog vóór de 30e ,zet moest Wijker de vlag strijken. Geus Jr. had met wit Van der Kuyl te bestrijden. Het werd een Weense partij, door zwart ietwat passief be handeld. Reeds spoedig had er dame- ruil plaats, waarbij v. d. Kuyl ten kos- tet van een pion tegenkansen kreeg te gen de witte koning, die in het centrum moest blijven. De kleine Geus wist ech ter alle aanvallen af te slaan, en be hield zijn pluspion. De partij werd op de 30e zet afgebroken in een voor Geus Jr. zeer gunstige stelling. De volledige uitslagen luiden: Hoofdklasse: K. GeusJ. Wijker 1-0; W. J. GeusJ. v. d. Kuyl, afgebroken. Ie klasse: J. v. AmersfoortJ. Noor deloos 01; J. P. BommelS. Hueting, uitgesteld. 2e klasse: R. BaisD. Prins 10; L. J. GoslingsK. Lengers 01. 3e klasse: J. BeunJ. Kubbe 10. E. A. BoschM. Franssen 01. Maandag, 21 Juni j.1. om 6. 25 uur startten de 149 duiven van de P.V. „Het Noorden" voor de eerste fond- vlucht te Orleans (Frankrijk), een af stand van 597 km. Door het slechte weer in Frankrijk was de lossing op Zondag uitgesteld .Hierdoor verliep deze vlucht nu gelukkig practisch zon der verliezen, alleen moesten de dui ven een dag langer in de mand ver blijven. De eerste duiven legden de afstand buitengewoon snel af, hierbij geholpen door de aanwakkerende Z.W. wind. Het was een echte waaivlucht, waarbij de eerste postduif reeds om 12 u. 45 min. 20 sec. geklokt werd en kwam de gemiddelde uursnelheid dus tegen de 100 km. De eigenaar van deze duif, de heer A. Dienaar, kwam hier mede in het bezit van de lauwertak, v/elke voor deze vlucht was uitge loofd. De volledige uitslag was: A. Dienaar 1, 8, 11; G. J. Wittenberg 2, 3, 26; P. Dirks 4, 19, 30, 32, 38; C. Bontes 5, 13, 14, 18, 24; R. Ran 6, 23; G. Dekker 7; G. Koger 9; J. Bosch 10, 16, 35, 37; T. J. Kos 12, 29; Gebr. Schot- ting 15, 22; Gebr. Buis 17; G. Limo- nard 20; D. Blokker 21, 34; D. Kerk hoven 25; J. Manshanden 27, 28; M. Nellestein 31; A. Kooger 33, 36. 6 Juli a.s. inkorven voor Chateauroux. Ook de duiven van „VOP" konden wegens het slechte weer Zondag niet worden gelost. Zij werden eveneens Maandagmorgen om 6.25 uur te Or leans in vrijheid gesteld. De eerste duif verscheen om 12.45.41 uur, de laatste om 13.45.9 uur. De prijzen vie len als volgt: Giezen 1, 16; Bontes 2. 9: C. de Wit 3, 12, 25; Vlaming 4; Stee- gers 5; Ottevhnger 6, 24; Betzema 7; Boon 8, 10 19; R. de Boer 11, 14; Stam 13, 20; Bruin 15; Hufkes 17; G. Pom- pert 18; M. de Boer 21; Snijders 22; De Ruiter 23. Van de postduivenvereniging „Hol lands Noordpunt" was de uitslag: K. Brons 1, 2, 4, 5, 9; R. Mulder 3, 6; K, Martijn 7; J. Zoon 8, 10; J. Salfisch- bergen 11. Koopt bij Zojuist, nog net voor het ter perse gaan van dit nummer, bereikte ons de samenstelling van het elftal van de Landmacht, dat a.s. Zaterdag tegen de Zeemacht zal uitkomen. Het luidt als volgt: Tanamal UW v. d. Lely Onland Sparta HBC Smit v. Tuyl Roubos VUC Eindhoven Emma Wigge mans Kil A. Kolkman Zeeburgia DWS Go-Ahead v. Roessel J. Kolkman Longa Go-Ahead Res.: Visser (Feijenoord); Schenk (Sparta); Jongman (Achilles), Klou- Wenberg (AGOW), Hofma (Heeren veen). Zaterdagavond j.1. begon dan voor de Sportclub „Helderse Bruinvissen" de zomercompetitie waterpolo met een thuiswedstrijd, ter ere van welk feit de nieuwe clubvlag het witte clubgebouw van ,,'t Marsdiep" sierde. Deze eerste ontmoeting had plaats met de Haar lemse vereniging H.V.G.B., waarvan het vierde zevental precies op tijd kwart over zes aanwezig was. H.V.G.B. bracht een team te water gedeeltelijk uit jonge, gedeeltelijk uit oudere spelers bestaande. Deze handi cap vermocht niet te voorkomen, dat ze een vrij behoorlijk ploegverband ten toon spreidde. Opmerkelijk was bij de gasten ook de over het algemeen zeer behoorlijke bal-techniek. Reeds dadelijk na de aanvang schenen beide ploegen de gelijkwaardigheid aan te voelen, want tegenover genoemde voordelen lieten de gastheren zien, dat ze iets meer open spel speelden. Dit aantrek kelijke karakter van het Bruinvissen- spel waar halen ze het toch van daan? stelde de tegenstanders voor onaangename verrassingen, na circa 2 minuten leidend tot het eerste doelpunt van Jan Baarda's hand. Dat dit speltype ook een nadeel heeft, n.1. het vrij ko men te liggen van een tegenstander, bleek tegen het einde van de eerste helft, toen H.V.G.B.'s Voorhoede het Helderse doel wist te vinden (11). Na de rust (wat kort in verband met de temperatuur) toonde zich het Bruin vissen-team vrijwel steeds de meerdere. Iets grotere snelheid, meer opportuni- teitsspel en misschien ook enig voordeel van eigen-terrein waren de oorzaken en het winnende goaltje van Piet Gode zat, zoals dat heet, al lang in de lucht. Deze 21 overwinning achten wij al leszins verdiend. H. v. d. Water en H. Wildenberg ver dedigden resp. vóór en na halftime het deel en dat werkelijk zeer verdienste lijk. De achterhoede zouden we graag nog wat sneller willen zien, hoewel we waardering hebben voor het stugge, aanhoudende verdedigen, zonder de te genstander vrij te laten. De voorhoede voldeed deze keer goed; reeds signaleer den wij het „switchen", maar vooral hier viel het op, dat uithoudingsvermo gen een zeer belangrijk ding is, waar op de training nog meer dient te wor den gebaseerd. Intussen won de Ham in dezelfde af deling met 123 van de Kroosduikers, en H.V.G.V. 4 met 51 van Nereus 3, hetgeen mag doen verwachten, dat er nog meer grote uitslagen-verschillen :ullen komen, waarover verder natuur lijk nog niets te voorspellen is. Maar we kunnen blij zijn met deze eerste Helderse zege! Morgenochtend om tien uur zal het tweede nummer van het Sportweek Journaal tegen betaling van tien cents verkrijgbaar zijn bij de adressen, ver meld in het eerste nummer. Dit twee de nummer bevat de oplossing van de K.S.K.-Fotoprijsvraag, alsmede een nieuwe prijsvraag, ditmaal uitgeschre ven voor het Comité O. en O. Weer werden negentien aardappel telers bekeurd, oir,>"' zij hun gewas niet volgens de voorschriften hadden bespoten. Dat deze bespuiting nog steeds van grote betekenis is, moge blijken uit het feit, dat de laatste dagen niet minder dan 117 dode en levende Coloradokevers in de nabijheid van Den Helder werden gevonden, in hoofd zaak bij de pieren op het strand. Waar schijnlijk werden de dieren door het slechte weer van de laatste dagen ver jaagd uit hun schuilhoeken tussen de bazaltblokken. De besommingen aan de rijksvisafslag waren gisteren: 1 trawler 16.500, KV. 162 3840, 125 1610, 169 1550, 24 2790, 89 3070, 51 4190, 53 1330, 80 1980, 28 1640, 77 1740, 64 2620, 107 2370, 108 2100, 91 2580, 59 2260, 69 4300, IJm 204 1240, 52 3815, KW 210 1915, IJm 23 1150, 81 1340. De aanvoer bedroeg 2445 kis ten. Aalsdijk, 23-6 van New Orleans te Antwerpen verwacht; Aldabi, 21-6 van Victoria naar Bahia; Alhena, 21-6 van Santos naar Montevideo; Arkeldijk, Antwerpen-New York, pass. 21-6 Bi shop Rock; Clavella, R'dam-Curacao, pass. 21-6 Scilly; Hilversum, 21-6 van Loanda te Lobito; Hydra, Curaqao- Antwerpen, pass. 21-6 Wight; Jaar- stroom, R'dam-W.-Afrika, 22-6 van Antwerpen; Johan de Witt, Batavia- A'dam, pass. 21-6 12 uur Oussant; Kai- mana, R'dam-Batavia, pass. 21-6 Malta; Leopoldskerk, R'dam-Calcutta, pass. 21 -6 Gibraltar; Macoma, Port Said-Havre pass. 21-6 Kaap Finisterre; Murena, 21-6 van Miri naar Sydney; Prins Alexander, Montreal-Antwerpen, pass. 21-6 Bellisle; Prins Willem 4, 19-6 van Montreal naar Nederland; Tabian, 20-6 van Batavia naar Genua; Tawali, 17- 6 van A'dam te Batavia; Van der Waals, Abadan-R'dam. pass. 21-6 Oues- sant; Alblasserdijk, 21-6 van New Or leans te Havanna; Abbekerk, 21-6 van New Castle te Port Kembla; Amstel- kerk, 22-6 van Grand Basan te Mon rovia; Averdijk 20-6 v. Corpus Christi te Houston; Bali, 22-6 v. Port Said te Halifax; Boskoop, A'dam-Valparaiso, 22-6 te Curagao; Delfshaven, 19-6 v. Buenos Aires via St. Vincent n. Dene marken; Groote Beer, A'dam-Batavia, pass. 22-6 Gibraltar; Johan van Olden- barneveldt, A'dam-Java, pass 21-6 Pan- tellaria; Noordam, 21-6 van R'dam te New York; Pericles, 21-6 van Callao te Montevideo; Stentor, 22-6 van Pi- reaus te Istanboul; Stuyvesant, Trini- dad-Amsterdam, 22-6 te Pontadelgada verwacht; Telamon, 22-6 van Amuay; Valerius, 22-6 v. Makassar naar Soe- rabaja. Buiten verwachting was het weer gisteravond bijzonder gunstig, zodat de atletiekwedstrijden tussen de Landmacht en Zeemacht onder flinke belangstelling plaats vonden. Bijna duizend bezoekers is voor athletiek in onze stad een uitzonderlijk groot aantal te noemen. GOEDE PRESTATIES De prestaties waren bijzonder goed, vooral als we bedenken, dat het veld voor athletiek eigenlijk te zwaar is. De 100 m. in 11.4 sec. van tweede Luitenant Prins was toch een behoor lijke prestatie. De 800 m. werd gewon nen door Y. D. F. Elstak, een bekende naam in de Ned. athletiekwereld. Hij liep deze race heel subliem in de tijd van 2 min. 6.8 sec. De 1500 m. won hij op een nog fraai er wijze. Govers was steeds voor, doch in de laatste 20 m. liet hij op eminente wijze zijn hielen zien. Het was een imponerende zege, op tactische ma nier gelopen. Dit waren echter niet de enige hoogtepunten van deze geslaag de sportavond. Van der Poll, oud-kam pioen van Nederland, gooide de discus 35.65 m. Ook al een prestatie van for maat. Het nummer speerwerpen was ook voor Van der Poll. Hij wist de speer 52.74 m. ver te werpen. Het hoogspringen was voor J. J. W. de Loozen van de Landmacht en voor Van Oosten, die beiden 1.70 m. sprongen. Allemaal goede prestaties, die deze avond op een behoorlijk peil brachten. De onderlinge strijd tussen Landmacht en Zeemacht was wel buitengewoon spannend. Wel stond de Landmacht vrijwel steeds voor, doch tegen het ein de van de wedstrijd liep de Marine se rieus in. Toch werd het een uiteinde lijke zege voor de Landmacht, waar bij het nummer speerwerpen de door slag gaf. De totale stand van de strijd Land machtZeemacht over de afgelopen, 51 H. G. Prins, 2 H. Deimveld, 1 N. Steenbeek, Voor de Politierechter De zitting van de Alkmaarse Po litierechter, mr. Stoffels, kenmerkte zich Maandagmiddag door vele ge vallen van mishandeling. Ook uit Den Helder en Omstreken kwamen verschillende „sterke" mannen op het matje wier handen te los had den gezeten. IN DE EERSTE RONDE KNOCK OUT. Bouwe S. bijv. had kans gezien om een meningsverschil met Jan P. in no time in ijjn voordeel te beslissen, \yant Jan bleek niét tegen de linkse directe en de rechtse upper cut van Bouwe bestand. Laatstgenoemde bleek een amateur bokser te zijn en blijkens de periode dat P. in „zalige" onwetend heid verkeerde een amateur met ca paciteiten. Uit het getuigenverhoor bleek dat P. zich die narigheid echter voor een goed deel zelf op zijn hals had ge haald door S. bij het verlaten van 'n schaftlokaal op zij te duwen en een aanvallende houding aan te nemen. Het gevolg hiervan was dat hij kon worden uitgeteld. De Officier van Justitie was het met de handelwijze van S. echter niet eens ondanks het feit dat P. een provoce rende houding had aangenomen. Mr. Holsteijn meende dat het gevecht niet noodzakelijk was geweest en de ge wichtsklasse van de beide kemphanen liep te veel uit elkaar om die klap pen te rechtvaardigen. S. heeft zich als een kleine Camera gedragen en een boete van f 25 of 10 dagen was volgens mr. Holsteijn hier wel op haar plaats. De verdediger gaf een uiteenzetting hoe S. en P. er toe waren gekomen elkaar in de haren te vliegen. Het slachtoffer was een RVC en sympathi seerde niet geheel en al met het Marshall-plan, waarover nogal heftige woorden werden gebezigd daar zijn cliënt een geheel andere visie op de zaak had. In zo'n werkkamp, vervolgde verde diger, is het niet gebruikelijk wanneer iemand een aanvallende houding aan neemt om dan de rug te draaien en een gevecht te ontwijken, het zou zelfs onmannelijk zijn. Mr. Holsteijn repliceerde hierop dat het nog steeds beter is wanneer men 'n klap op de wang krijgt ook de andere toe te draaien (hetgeen misschien wel juist maar nogal pijnlijk kan zijn. Red.) De politierechter kon zich wel enigs zins de moeilijkheden van verdachte voorstellen, maar meende dat het toch niet noodzakelijk was geweest om de tegenstander buiten'westen te slaan en veroordeelde Bouwe S. tot f 15 of 5 dagen. NU ga je f.r aan. De neergeslagene bezat een vriend in het kamp. Albert B. uit Anna Pau- lowna. Toen P. op de grond sterretjes lag te tellen was hij tussen beide ge komen en had Bouwe S. bij zijn keel gegrepen en achterover op een tafel gedrukt. Bouwe kon zich uit zijn be narde positie bevrijden door het neus- beentje van Albert in tweeën te de len waarna deze dusdanig in woede ontstak dat hij zijn mes trok en onder de uitroep van „Nu ga je er aan" en achtervolging in stelde. Bouwe bleek echter niet alleen goed te kunnen slaan, ook zijn loopcapaciteiten waren behoorlijk, want de slachtpartij ging niet door. „Is het een gewoonte van U om met messen te zwaaien?" vroeg de rechter belangstellend aan verdachte. Het bleek niet het geval te zijn althans volgens de mededeling van Albert die hier aan toe voegde, dat hij het mes eigenlijk alleen maar uit angst had ge trokken. De mededeling van een der getuigen, dat Albert als de schrik van Anna Paulowna bekend stond was zeker niet ten gunste van deze schrik-be- windvoerder en de officier eiste dan ook een aanmerkelijk hogere boete dan in de vorige zaak, mede in ver band met het feit dat de messentrek kerij aanmerkelijk minder sportief was 'in de ogen van mr. Holsteijn dan het gebruik van vuisten. Mr. Stoffels veroordeelde ten slotte tot f 80 of 21 dagen. EEN STOMP OF SLAG. Geruime tijd werd tussen de ver dachte Willem de B. van Urk, de ge tuigen en de rechter een dispuut ge voerd over het feit of Willem een slag of stomp dan wel helemaal niets had gegeven. Men- kwam tenslotte tot de conclusie dat er door verdachte een stomp was uitgedeeld. Alleen verdach te zelf stemde tegen, een stomp die door een wachtmeester was opgevan gen. Er waren moeilijkheden ontstaan bij het water halen uit een put en naar het scheen had Willem hierbij de aanwijzingen van de wachtmeester niet opgevolgd. Hij werd tot f 15 of 10 dagen veroordeeld. EEN SLECHTE VERDEDIGING De jeugdige chauffeur Jelle B. had tegen Klaas H, eveneens wonende te Urk. een aanklacht ingediend daar de ze hem een slag op de kaak zou heb ben gegeven. Dit was volgens H. niet waar en hij was nogal scherp en luid ruchtig in zijn bewoordingen. Was dit al niet in het voardeel van verdachte, zijn straflijst was het in nog mindere mate'. Reeds 5 maal was hij wegens mishandeling veroordeeld terwijl daar naast nog een stuk of vier veroorde lingen op zijn straflijst prijkten waar over mr. Stoffels het beter achtte maar niet verder op in te gaan. Mr. Holsteijn eiste een maand voor waardelijk met twee proefjaren en 'n boete van f 50 of 20 dagen. Zoals iedere verdachte kreeg ook H. de gelegenheid iets tot zijn verdedi ging aan te voeren, welke gelegenheid hij echter niet benutte. De woorden die hij sprak waren namelijk mede aanleiding voor mr. Stoffels verdachte tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 14 dagen te veroordelen. HET ADRES DEUGDE NIET. De neef van Klaas T. van Texel, was dienstplichtig, hetgeen de jongeman echter matig aanstond, zo matig zelfs dat hij deserteerde. Hij zocht onderdak bij zijn oom Klaas T. die hem huis vestte. aanvankelijk zonder te weten dat zijn neef was gedeserteerd. Na een bezoek van de politie werd hem dit echter wel duidelijk. De politie was namelijk op het be drijf gekomen en had aan neeflief ge vraagd of hier een gedeserteerde sol daat aanwezig was. Nu was het adres voor informatie niet buitengewoon ge lukkig gekozen, want de vraag werd aan de gedeserteerde zelf gesteld, die op de vraag ontkennend antwoordde. Tenslotte liep het toch fout en de neef werd door de krijgsraad tot 2'/« jaar veroordeeld. Mr. Holsteijn vond de steun die Klaas T. zijn neef had gegeven zeer ernstig en eiste 2 maanden gevangenisstraf. Conform de eis werd verdachte ver oordeeld. dagen is momenteel: Landmacht 142 punten; Zeemacht 126 punten. prijsuitreiking Na afloop verzamelden alle deelne mers en jury-leden zich in „Formosa", waar de prijsuitreiking plaats vond. De heer Bouman, voorzitter van de Stich ting „Comité O. en O." had deze taak op zich genomen, en hij deed dit op vlotte, genoeglijke wijze. Voor ieder der deelnemers had hij een woordje apart, maar hij stak niet onder stoelen of ban ken, dat het Korps Mariniers een grote plaats in zijn hart inneemt. Dat neemt niet weg, dat hij de Landmacht haar overwinning van harte gunde. „Laat volgend jaar de Marine eens aan de beurt zijn", voegde hij er echter aan toe. Een bijzonder woord van waar dering richtte de heer Bouman tot de heer Enklaar en zijn staf van HAV- dames en heren, die de organisatie zo perfect hadden geregeld. Toen allen in het bezit van hun tro- pheeën waren gesteld, nam het dans- orkest van Jell Vegt de leiding over. Op de tonen van sweet en hot, en wel dra ook op de „community-singing" der dames en heren in uniform, steeg de stemming tot een zodanige hoogte, dat ook dit gedeelte van de avond bijzon der geslaagd mocht worden genoemd. de prijswinnaars. De namen der prijswinnaars zijn als volgt: 100 M. dames: 1. 27 J. Schoon, Marva, 14.3 sec.; 2. 75 R. Volders, V.H.K., 15 sec.; 3. 73 A. Buchele, C.H.K., 15 sec. 100 M. heren: 1. K.L., 11.4 sec.; 2. K.M., 11.5 sec.; 3. K.M., 11,6 sec. 800 M. heren: 1. 54 IJ. D. F. Elstak, K.L., 2 min. 6,8; 2. 9 C. Meerman, K.M., 2 min. 7,5; 3. 60 J. Govers, K.L., 2 min. 11,5. Hoogspringen heren: 1. 62 J. J. W. de Loozen, K.L., 1.70 m.; 2. 65 A. v. Oosten, K.L., 1.70 m.; 3. 66 W. Ver steeg, K.L., 1.55 m. 4 x 100 m. heren: 1. 63 G. Leijs, K.L., 52,9 sec.; 2. 6 J. v. Staden, K.M., 55,4 sec.; 3. 64 M. Aijkens, K.L., 55,9 sec. Vèrspringen dames: 1. 75 R. Vol ders, V.H.K., 4,69 m.; 2. 27 J. Schoon, Marva, 4,64 m.; 3. 76 Vloerijn, V.H. K., 3,97 m. Discus heren: 1. 67 J. F. v. d. Poll, K.L., 35,65 m.; 2. 16 K. Pieterse, K.M., 34,12 m.; 3. 23 J. N. D. Ken- nedy, K.M., 32,43 m. 1500 M. heren: 1, 54 Elstak, K.L., 4 min. 18,9; 2. 60 T. Govers, K.L., 4 min. 19; 3. 61 J. J. Jansen. K.L., 4 min. 31.4. Kogelstoten heren: 1. 16 K. Pieter sen, K.M., 11.98 m.; 2. 72 v. Baar" K.L., 11.22 m.; 3. 68 v. d. Pol. K.L., 10.43 m. Vèrspringen heren: 1. 25 H. v. Eg- mond, K.M., 6,24 m.; 2. 63 de Rooy, K.L., 6,15 m.; 3. 5 J. Derksen, K.M., 6.14 m. 4 x 100 m. etsafette (heren): 1. K M. 46 sec.; 2. K.L. 46.1 sec. 4 x 100 m estafette damès. 1. Marva 59.7 sec. 2. VHK 59,9 sec. Zweedse estafette heren. 1. KL 2 min. 9,2 sec. 2. K.M. 2 min. 16,6 sec. Speerwerpen ".eren: 1. 67 J. F. v. d. Pol K.L. 52.74 m; 2. 66 W. Versteeg K.L. 48.44 m; 3. 70 A. Petrus K.L. 47.71 m. hedenavond boksen Het programma wordt hedenavond voortgezet met een uitstekend bokspro- gramma. De partij LinnemanCramer geldt tevens voor de Olympische uit zending. De aanvang is 7 uur op het Helder-terrein. Bij slecht weer worden de wedstrijden in Centraal gehouden. Dit wordt dan tijdig gebullitineerd voor ons bureau.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2