Engeland C DOBBER en KLIEKJE ©g ZWAKTE SCHAPPW Smuts' vrienden moeten verdwijnen Europees BRIDGEKAMPIOEN 3 Nederland op de vijfde plaais Bossche speculaas verovert Italië Vliegtuigen helpen drenkelingen redden V Wat is U de vrijheid waard Malan zuivert buitenlandse dienst Een duur avondje Gedrang boven Atlantische Oceaan LUISTEREN NAAR.... IN ZUID-AFRIKA Het geld moest rollen V.. ood TJEEDD ADEMA De laatste dag van het Europees bridge-tournooi te Kopenhagen bracht geen bijzondere verrassingen meer. Zweden en Engeland wonnen hun laatste wedstrijden op regelmatige wijze en eindigden daardoor met een gelijk aantal wedstrijdpunten (14 uit 16); aangezien echter de Engelsen de wedstrijd EngelandZweden gewonnen hadden en daar dit bij gelijke aan komst reglementair doorslaggevend was, behaalden zij de eerste na-oorlogse Europese titel. Het team bestaat uit zeven alterne rend spelende heren, stuk voor stuk bridgers van zeer groot formaat. O.a. Harrison-Gray, Reese en Simon maak ten er deel van uit. De Engelse overwinning is ongetwij feld verdiend; het team toonde een be wonderenswaardige tournooi-routine, terwijl de spelers zich niet bezondig den aan kritiek, wanneer er eens iets verkeerd ging. De virtuoos Reese maakte door tempo en nauwkeurigheid de gtootste indruk. Het resultaat van het Zweedse team, aankomende met een gelijk aantal pun ten als de Engelsen, mag eveneens bij zonder fraai worden genoemd; in Ne derland hebben we het laatste jaar reeds kennis gemaakt met de grote kracht van het Zweedse bridgespel. De heren die in Amsterdam gelijk speel den tegen het Nederlandse kampioens viertal, de Continentalclub, waren er ditmaal heel wat beter in dan hun Nederlandse collega's. Hoewel ze de Europese titel (sinds 1939) thans ver loren, is hun resultaat méér dan eervol. Dat Noorwegen met 13 punten de 3e plaats innam, is geen verrassing voor hen, die *het team kenden; zonder ge niale spelers te hebben, vertonen de Noren een machine-achtige bridge- nauwkeurigheid. Hun enige nederlagen leden ze tegen de Zweden en de En gelsen. Frankrijk (11 pnt.) heeft gebrek aan goede paren; individueel zijn de Fransen tegen de besten der anderen opgewassen, zodra ze echter op partner schap zijn aangewezen, gaat het niet te best. Hoewel de Fransen juist boven Nederland eindigden, wist ons team hen in de match NederlandFrankrijk een zware nederlaag toe te brengen. BENEDEN DE VERWACHTINGEN Het resultaat van ons team (nr. 5 met 10 p. uit 18) is beneden de verwachtin gen gebleven; merkwaardigerwijze speelden we of zeer sterk öf slecht. Bij enige indrukwekkende overwinningen vallen er tevens gevoelige nederlagen te noteren. Noch de voorbereiding van Mr. Goudsmit en schrijver dezes (we speelden méér dan een jaar niet te zamen), noch de wedstrijdmentaliteit van Mr. Polak en Muller waren ideaal te noemen. Bovendien waren wé de enigen van al de zestien deelnemende heren- en damesteams, die met precies vier spelers verschenen; konden de an deren zo nu en dan eens een frisse spe ler of een nieuw koppel in de strijd brengen, wij waren verplicht het bui tengewoon zware tournooi tot het einde toe met dezefde mensen uit te spelen. De wedstrijd tegen Engeland ging verloren door slecht spel, die tegen de Zweden en Noren verloren we door volkomen verkeerde wedstrijdmentali teit die enkelen van ons er toe bracht de zaken te gaan forceren bij een ach terstand; zoiets kan men zich nimmer permitteren tegen tegenstanders van internationaal formaat en de straf erop volgde dan ook direct. Onze onfortuin lijke nederlaag tegen IJsland was gro tendeels te wijten aan de indispositie van één onzef, voor wie wij echter geen reserve-speler ter beschikking hadden. Onder ons op de ranglijst eindigden Denemarken, Ierland, België, IJsland en Finland. De Belgen stonden in haast iedere wedstrijd na de eerste helft (16 spellen) vóór of gelijk; ze kregen de Een Bossche bakker is er in geslaagd Bossche speculaas van een speciaal re cept naar Rome over te brengen. Over dit aloude Nederlandse product was men in Italië's hoofdstad in de wolken en niet alleen uit Rome, maar ook uit andere steden in dat land zijn reeds vele orders gevolgd. Reizigers naar Rome hadden 't gebak in speciale blik verpakking meegenomen. Men over weegt thans het product door de lucht te vervoeren, opdat het vers ter plaatse komt. bijnaam „Europees kampioen van de eerste helft". Door het ontactische op stellen van zwakkere spelers, kregen de Belgen tóch nederlaag op nederlaag te slikken. IJsland presteerde het om tegen En geland gelijk te spelen; zij hebben het Engelse team in Maart van dit jaar zelfs een nederlaag toegebracht. Hun plaats op de ranglijst is niet in over eenstemming met hun zeer goede capaciteiten. Ook de Denen, die vaak zeer goed speelden, zijn wat laag geklasseerd (nr. 6); Ieren en Finnen waren de zwakke broeders, de laatsten wisten het zelfs niet verder te brengen dan één gelijk spel. In het dames-tournooi werd, zoals ik reeds meldde, het fraai spelende Deense dames-team onbedreigd nr. één; de Engelse, Franse, Noorse, Zweedse en Finse dames kwamen er niet aan te pas en streden feitelijk slechts om een redelijke plaats op de ranglijst. De organisatie van het tournooi was perfect. In het gelijktijdig gehouden congres der bestuursorganisaties der aangesloten landen werd besloten, dat het volgende jaar het tournooi te Parijs zal worden gehouden. H. W. FILARSKI. De Haagse reddingsbrigade heeft contact gezocht met de N.V. Aero Holland om tot samenwerking te geraken bij reddingswerkzaam heden aan de kust. Wanneer een van de vijf reddingsposten van de Haagse reddingsbrigade 'n zwem mer opmerkt, die zich te ver uit de kust bevindt wordt het vlieg veld Ypenburg telefonisch ge waarschuwd. Daar wordt dan een Fokker's 9 voor 't vertrek gereed gezet. Bevindt de onvoorzichtige zwemmer zich in levensgevaar, dan geeft de reddingspost de plaats „gari en het vli.egtuig start opmid-,, dellijk om de drenkeling enige reddingsgordels van klein formaat toe te werpen. Proeven hebben uitgewezen, dat het mogelijk is deze gordels in de onmiddellijke nabijheid van de drenkeling te werpen. De piloot blijft als morele steun boven de zwemmer circelen tot de reddingsboot de man heeft opge vist. De inschakeling van vliegtui gen bij het redden van drenkelin gen is uniek in Europa. „Een sterk gevoel van onbehagen is het kenmerk van deze tijd. De vrijheid wordt belaagd van vele kanten. Het is meer dan ooit zaak haar te bescher men. De 29ste Juni 1940 was de witte an jer na de donkere Meidagen een eer ste lichtstraal. Zij was het zinnebeeld van het verzet. Zij riep op tot de vrij heid". De PTT heeft dezer dagen in elk Nederlands gezin een kaart met zes anjerembleempjes thuis bezorgd. Bij de ruim 50.000 sigarenwinkeliers, kruideniers, bakkers, banketbakkers en bloemisten en in verschillende plaatsen ook nog bij andere groepen winkeliers kunt u tegen vrije gift in de offerbus de bijbehorende rood-wit- blauwe vrijheidswimpeltjes verkrijgen. Deze winkeliers tonen door deze prachtige daad van burgerzin metter daad, dat hun de vrijheid waf waard is. Wat is hierop uw antwoord? Draagt allen op Dinsdag 29 Juni het anjerembleem of een echte anjer met de vrijheidswimpel. Offert met ruime hand. door Jan Dirk van Exter Cosrrtitat R-D.F. 95. Het grappige is, dat de Inspec teur hoorde roepen: „Pak aan die ped dels Chef!", want in het botenhuis is geen peddel en geen kano te zien. Wél twee knapen die zich van de bo- venkleren hebben ontdaan De Lange beweegt zich al langzaam naar de uitgang van het botenhuis, dat van buiten-af scherp in het oog wordt gehouden door iemand met een browning. De Chef laat zich mi ook behoedzaam zakken.... Hij kijkt de Lange aan, knikt, dan zuigen ze zich met opengesperde monden de longen vol lucht.... en verdwijnen langzaam onder water Inmiddels komt één der agenten met een zware balk aandragen uit de ge ruïneerde serre. En dan wordt de deur van het botenhuis op kwaliteit be proefd. De agenten zetten zich schrap, de balk is dreigend op de deur ge richt. Dan geeft Barendse het start seinen met een dreunende slag. tuimelen de agenten achter de balk aan het botenhuis binnen.... (Van onze correspondent) KAAPSTAD, Juni. De Nationalis tische Afrikaners zijn ontstemd over de kritiek welke de Nederlandse pers heeft geleverd op de Zuid- Afrikaanse regeringswisseling. Nu men er van deze zijde naar wil streven de oude culturele, banden met Nederland te versterken, zullen de opvattingen waarvan de perscom mentaren getuigen, en die door ge noemde groepen „politieke misvat tingen" worden genoemd, moeten worden gewijzigd door middel van een betere politieke voorlichting. Het wordt betwijfeld, of de huidige vertegenwoordiger van Zuid-Afrika in Nederland, professor Leo Fouché wel de juiste man hiervoor is en er gaan geruchten dat hij, evenals zijn voorganger, minister Leiff Egeland, die thans Hoge Commissaris van de Unie in Londen is, van zijn post zou worden ontheven. Wanneer deze ge ruchten bewaarheid worden, zou hier mede een begin zijn gemaakt met het zuiveren van de buitenlandse dienst van vrienden en toegewijde aanhan gers van generaal Smuts. Het is trouwens een tijd van vele geruchten, nu velen met spanning af wachten welke de werkelijke plannen zijn van deze regering die zo onver wacht door middel van een onpolitie ke revolutie aan de macht is geko men. In het bijzonder bespiegelingen over de financiële en economische toekomst van de Unie zijn éen dank baar onderwerp. De binnenlandse fi nanciële toestand is buitengewoon gunstig. De belastingen in de Unie zijn bijna de laagste in de wereld en des ondanks heeft de Smuts-regering aan dr. Malan een enorm budgetoverschot als erfenis nagelaten. Doch de buiten landse financiële verhoudingen zullen de volledige aandacht opeisen van de nieuwe minister van Financiën, Ha- venga, de enige niet-nationalist in het kabinet, waarin geen enkele Engels sprekende Afrikaan is opgenomen. De Unie van Zuid-Afrika heeft na melijk een enorm invoeroverschot dat tot dusver betaald werd met vreemde vermogens die naar Zuid-Afrika toe vloeiden en met het goud dat in de Unie voortgebracht werd. Nu is de ka pitaalstroom belangrijk verminderd, sedert de vorige Afrikaanse regering in samenwerking met de Engelse, de immigratie van „heet geld" dat uit Engeland vluchtte, is gaan bemoeilij ken. en de bezitters van de naar schat ting 1000 millioen gulden die reeds vóór deze maatregel hun geld in vei ligheid gebracht hadden, werd de schrik op het lijf gejaagd door het gerucht als zou de nieuwe minister van Financiën de banken hebben ge adviseerd dat de aan niet-Unie-bewo- ners behorende kapitalen binnen 30 dagen zouden moeten worden geïn vesteerd en anders zouden moeten re patriëren. Voorts is de Zuid-Afrikaan se goudvoorraad belangrijk vermin derd door de geldlening aan Engeland en de productie schijnt te zijn tegen gevallen, zodat het goudsaldo van de circulatiebank de veiligheidszone na dert. Dit kan tot gevolg hebben, dat Zuid- Afrika zijn invoer zal moeten beper ken en de nieuwe regering, die haar ■kiezers een verlaging van de kosten van levenspnderhoud heeft beloofd, zal een prijsstijging van vele artikelen dan moeilijk kunnen tegengaan. Wel ke maatregelen er ook genomen zul len worden, het lijkt niet waarschijn lijk, dat de ingeslagen weg .naar in dustrialisatie van Zuid-Afrika zal worden verlaten. Het ligt zelfs in de bedoeling om te onderzoeken, hoe het komt, dat Zuid-Afrika geen groter aandeel heeft weten te bemachtigen van de beschikbaar komende machi nerieën en kapitaalgoederen, die het voor zijn industriële expansie zo dringend nodig heeft. Van het succes van de te nemen maatregelen zal het grotendeels af hangen of de nationalisten zich zul len handhaven in de volgende ver kiezingen, welke naar verwachting thans volgend jaar zullen worden ge houden. (Nadruk verboden) Een 43-jarige Brabantse koopman had zich Zaterdag eens een uitgaans avond in de hoofdstad toegedacht. De vrouw, die hij al spoedig ontmoette, moest zich later op de aVónd even verwijderen om haar sleutel te, halen. Zij keerde niet terug. De koopman mist f 10.000 en zijn horloge. Bijna 200.000 personen om precies te zijn: 194.238 maakten in 1947 per vliegtuig de sprong over de Atlan tische Oceaan van Europa naar Ame rika of omgekeerd. Acht luchtvaart maatschappijen wedijveren met elkaar om de passagiers zo vlug en zo veilig mogelijk over de grote haringvijver te vervoeren en wel vijf Europese, uit Nederland, Engeland, Frankrijk, Bel gië en Zweden en drie Amerikaanse. De Europese transatlantische vlieg- diensten namen 52.533 passagiers voor hun rekening en de Amerikaanse 141.703. Door de geweldige uitbreiding van het transatlantische luchtverkeer zijn er twee nieuwe luchthavens bijgeko men en wel Shannon op Ierland en Prestwick in Schotland. Van negen belangrijke Europese luchthavens uit vloog men op New York. In Septem ber 1947 „verwerkten" deze negen vliegvelden in totaal 15.377 passagiers. Amsterdam kwam op de zesde plaats met 1.042 passagiers. Bovenaan de lijst stond Londen met 6.154 passagiers. Tweede was Parijs met 2.401. Dan kwam Shannon, één van de „nieuwe lingen" met 2.024 reizigers. Kopenha gen, Oslo en Stockholm, die op de of ficiële lijsten werden gecombineerd, kwamen op de vierde plaats met 1.626 reizigers. Brussel was nummer vijf met 1.322 passagiers. Hekkensluiter ■was Prestwick met 808 passagiers, dus vermoedelijk- toch nog met meer dan de drie Scandinavische luchthavens af zonderlijk. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND: XAM HILVERSUM 1, 301 Yy |J M Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA 6,15 V a r a- varia 6,30 Voor de strijdkrachten 7,00 Geleide economie en democratie 7,15 Ver- k:ezingstoespraak VPRO 7,30 „Leiders vorming" 7,40 Jeugdnieuws 7,45 „Lezen in de bijbel" VARA 8,05 „Nederland in opbouw" 8,15 Malando en zijn tango- rumbaorkest 8,45 „De man, "die zich zelf kwam aangeven" 9,35 „The Ramblers" 9,55 „Als je verre leizen doet" 10,15 „De stem des Volks" 11,15 Nieuwe successen van over de Oceaan 11,45 Rustige avond klanken HILVERSUM II, 415 M Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV 6,05 Onze Neder landse koren en korpsen 6,30 De symbo lische betekenis van sprookjes 7,15 Het nieuws uit Indië 7,30 Reportage van de internationale tenniskampioenschappen 7,45 Het Nederlandse kamerkoor 8,05 Wat is U de vrijheid waard? 8,15 Wijdings- dienst 9,30 Pianoduo 9,45 Omroeporkest 10,45 Avondoverdenking 11,15 grpl 11,45 Siotaccoard PROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 M Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO 8,15 gr pl 8,45 gez pr 9,15 Morgenwijding 9,30 Mar cel Moyse (grpl) 9,45 Arbeidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 grpl 10,50 Kleutertje luister 11,00 Concert (gr pl) 12,00 gez pr 12,30 Weerpraatje 12,33 Waar de balalaika's klinken (grpl) 1,15 Bandi Balogh speelt 1,45 Eric Coates di rigeert eigen werk 2,00 De vrouw binnen en buiten haar huis 2,20 Het Vaudeville orkest 3,00 Voor 'zieken en gezonden 4,00 „Tussen vier en vijf" 5,00 Avro-kalei- doscoop 5,20 Welk dier deze week? 5,30 „The Skymasters 6,15 Sportpraatje 6,30 Voor de strijdkrachten 7,00 Balletmuziek 7,05 Reportage internationale tenniskam pioenschappen 7,15 Verkiezingstoespraak 7,30 Russel Bennet en zijn orkest spelen filmmuziek 7,45 De Regeringsvoorlich tingsdienst antwoordt 8,05 Echo van de dag 8,25 Aansluiting met Kurhaus 10,20 „Nederland en de Islam" 10,35 The Ro- mancers 11,15 Platen, die men graag hoort HILVERSUM II, 415 M KRO Nieuwsbe richten om 7, 8, 1, 7, 8 en om 11 uur 8,25 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9,50 gr pl 9,35 Ferdo Gardoni en zijn orkest 9,45 Schoolradio NCRV 10,00 Klassieke sym- phonie 10,15 Morgendienst 10,45 „Nader mijn God, tot U" KRO „De Zonne bloem" 11,45 gr pl 22,03 Bekende tenoren z:ngen 12,33 Orkest Klaas van Beeck 1,20 Orkest van Klaas var. Beeck (vervolg) 1 45 Hors d'oevre NCRV 2,00 Ancora trio 2,30 Het Boston Pops orkest 2,40 Causerie voor de vrouw 3,00 Kamerorkest 4,00 Bij bellezing 4,45 Nat Schoolzang wedstrijd 5,45 Gramofoonmuziek 5,50 Jeugduitzen ding 6,00 Marsen gespeeld door sympho- nie-orkesten 6,15 Land- en tuinbouw 6.30 Muziekvereniging „Crescendo" 7,15 „Le ger des Heilskwartier 7,30 Verkiezings toespraak 7,45 Jonge mensen bekwamen zich voor een beroep 7,55 Het Bach koraal 8,05 Programma proloog 8.15 Plaatvaria 9,00 100 jaar Zwitserland 10,00 Marinus Voorberg (piano) 10,25 „De vaart der vol ken" 10.35 „Op het huisorgel" 20,45 Avondoverdenking 22,25 Het Sweelinck kwarret 22,4g gr pl LS EEN LopEND vuuRTjE GING HET •Bericht door Het negerdorp dat er iets Bi'ZonDERS GAANDE WAS Toen BoBBER £N KLIEKJE DAN o°k net een kalm gangetje door de nauwe -straatje® REDEN Litp ALLES WAT MaaR lo pEN KoN,NAAR BuIteN TTn mond keken de bewoners het vreemde geval rc.' AT GING OOK WEL EEN BEETJE op ToveNARJ ,,,vJ-,^N'r700N ratelend Blikken Bakje .dat zo maar ^'T ZJCHZELf BLEEp RjjDEN OoBBER EN kliekje HADDEN er echt Schik in,dat j 2.0 'n opschudding in het ANDERS "ZO -STILLE -DORpjE TEWEEG BRACHTEN. ""N FRANKFORT. Drie Frank furter meisjes, die haar oude geld wilden opmaken, ondernamen 'n serie van 25 ritten in een draai molen op een Lunapark. Het oude geld. dat zij daarna nog over had den, ging naar de dokter, die et- bij geroepen moest worden Hij had medelijden met de man, die met zo'n wrak moest samenleven, maar toen de deur achter hem gesloten was haalde hij diep adem en keek dankbaar naar de met zonlicht overgoten gebouwen. Het was hem of een wolk, die zijn geluksstemming een ogenblik had ver duisterd, plotseling was weggetrokken. HOOFDSTUK XXVI. De legkaart. Commissaris Vonkenberg ijsbeerde oudergewoonte met de handen op de rug de kamer op en neer, inspecteur Beekman zat in gepeins verzonken aan zijti schrijfbureau en de hofdinspecteur keek, in zijn fauteuil weggezakt, glimlachend naar zijn chef. „Geld, alcohol en vrouwen," zei de commissaris, zich tot zijn jongsten inspecteur wendend, „dat heb ik je al eens meer gezegd, jongeman, dat zijn bij elke misdaad de grote factoren. Van een moord in dronkenschap is hier geen sprake. Integendeel, de man, die dit gedaan heeft is een kerel, die zijn kansen nauwkeurig berekend heeft en geen middel schuvvt om zijn doel te bereiken, een geniaal misdadiger, maar een gewetenloos individu. Ik geloof niet, dat vrouwen hier een rol van betekenis spelen, dus blijft er alleen de factor geld over. We zullen onze stukken opnieuw moeten opzetten,, omdat de situatie volkomen gewijzigd is. Die arme tandarts is de erfgenaam van een kwart millioen geworden en dat zal ons uitgangspunt moeten zijn." „Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de moord en de erfenis toch niets met elkaar te maken hebben," zei de inspecteur. „Als je nu zo vriendelijk wilt zijn even je mond te houden, beste jongen," zei de commissaris, „dan kan ik mc beter concentreren. Laten we eerst ge val nummero één nemen. Een man Iaat een erfenis na aan twee mensen. Als de eerste overleden blijkt, gaat 't geld naar nummer twee. Is die ook dood, dan gaat 't naar een godsdienstige instelling. Best, daarin zit niets, dat enig wantrouwen hoeft te wekken. Nummer één is dood en nummer twee krijgt dus het geld. Nu het volgende geval. De man, die het geld zal krijgen, blijkt niet alleen dood te zijn, maar hij is vermoord. Voel je het verschil? Er is een duidelijk motiet voor de moord. Het belang, dat nummero twee heeft bij de dood van nummero één wordt door de moord geaccentueerd." „Pardon, commissaris," zei de inspecteur. „Er zijn twee belangrijke fac toren, welke U over het noofd ziet." „Welke dan?" „Ten eerste, dat die tandarts vermoord werd vóór die meneer in Frankrijk gestorven was en nummreo twee dus .niet kon weten zelfs nu nog niet weet.— dat hij bij die moord enig voordeel kon hebben, zodat het motief tot de daa-d volkomen ontbreekt Ten tweede „Nou wat dan nog ten tweede?" vroeg de commissaris geprikkeld. „Wel, commissaris, dat nummero twee dermate invalide is, dat h(j de moord niet eens zou kunnen plegen." De commissaris zette de onderbroken wandeling voort en zijn stappen werden driftiger als bewijs, dat zijn gedachtengang door plotselinge moei lijkheden geremd was. „Dat laatste is geen argument," verkondigde hij.,, Als die invalide het zelf niet doen kan, dan laat hij het een ander doen. Wat weten wij eigenlijk van de mentaliteit van die meneer Lagerman? Er is voor geld altijd wel iemand te vinden, die zo'n karweitje wil opknappen. Neem nu bijvoorbeeld die meneer Dupois. Die zal wel van hem moeten erven en die heeft dus ook belang bij de dood van die tandarts. Was het niet hoogst merkwaardig, dat h(j op de avor.d van de moord gelijktijdig met het slachtoffer in hetzelfde huis was? Hij is gemeente-ambtenaar. Nou ja, wat wil dat zeggen. Ik zou niet graag de gemeente-ambtenaren de kost willen geven, die de laatste tien jaren achter de tralies hebben gezeten." De hoofdinspecteur knikte. „In een geval als dit mogen we geen enkele factor verwaarlozen," zei hij. „We zullen de antecedenten van deze heer laten onderzoeken, al kan hij dan de moord niet gepleegd hebben." „Waarom niet?" vroeg de commissaris. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3