Zaterdagmiddag als sluitstuk van de Militaire Sportweek bischoff De groie wedstrijd Landmacht-Marine „Wij wensen geen grondwetswijziging!" ZATERDAGMIDDAG zijn gesloten: HOEDEN vol'edige sortering Spoorstraat 49 Tel. 2606 - Sinds 1889 De ZflflK voor de man van SMflfiK Uit het politierapport De tweede ronde om het Schaakkampioenschap Waterpolo Bruinvissen" versus „De Zijl" Doopdienst in de Baptisten-Gemeente Predikbeurten DOE DAT NOOIT! Dr. BRUINS SLOT: Bijeenkomst A R. Kiesvereniging VINGER TIPS, prima wollen kwaliteit 22.75,28.25, 32.75 Urk Burgerlijke Stand Anna Paalowna. De Schager markt Marktoverzicht De militaire sportweek loopt ten einde. Hedenavond vinden de scherm en rwemwe.strijden plaats, waarbij het Ilelderse publiek een vrije avond heeft, want op de Rijkswerf kan vanzelfsprekend niet zoveel publiek wor den toegelaten. Het is -jammer dat wij in onze stad nog niet de beschikking hebben over een overdekt zwembad en een behoor lijke zaal voor dergelijke wedstrijden. Vooral aan een overdekt zwembad i» gebrek. We kunnen echter van de uit stekende gelegenheden van de Rijks werf gebruik maken. Overigens een duidelijk bewijs van de goede verstand houding tussen marine en burgerij. Na deze belangrijke wedstrijden van gisteravond rest de organisatoren nog één dag. En zonder overdrijving wordt deze laatste dag de mooiste dag van de week. Op het programma staat dan de gro te voetbalwedstrijd tussen ee$ elftal" van de Marine en de Landmacht. Daar naast zal de Prinses-Regentes met haar gemaal Prins Bernhard en de twee oudste dochters deze wedstrijd bijwo nen. Wij zijn er van overtuigd dat ge heel sportlievend Den Helder en daar bij velen uit de omgeving deze wed strijd willen bijwonen. Wij rekenen op 6 ét 7 duizend bezoekers. Voor het eerst zal de door H. R. C.-handen gebouwde tribune volledig bezet zijn. De houten zittribune is uitgebreid en rondom het veld worden banken geplaatst. De be zoekers kunn'en dan zeer zeker gebor gen worden. Een goedverzorgde kleedkamer staat de spelers te wachten, zodat wij er van overtuigd-zijn dat wat de outilla ge betreft de spelers en publiek ont vangen kunnen worden. DE ELFTALLEN. Wij zijn in onze stad altijd nogal pessimistisch gestemd, wanneer er elf tallen van buiten -naar hier komen voor het spelen van een wedstrijd. Veelal neemt men het niet zo nauw met de samenstelling van de elftallen. Het verheugt ons dan ook dat wij dit- maat evenals verleden jaar, twee be hoorlijke elftallen kunnen publiceren. Ja. twee-elftallen, die qua voetbal be ter zijn dan verleden jaar en aange zien de spelers reeds in Den Helder zijn, durven wij ze met een gerust hart aan te kondigen. Zij zien er' als volgt uit. (van rechts naar links): LANDMACHT: Tanamal, UW; vd Lely, Sparta en Onland, HBC; Smit, VUC, Van Tuyl, Eindhoven en Roubos, Emma. Wiggemans, Zeeburgia, Van Roessel, Longa, Kil DWS; J. Kolkman, Go-Ahead en A. Kolkman, Go-Ahead. Res. Visser, Feijenoord; Schenk, Sparta; Jongman, Achillés; Klouwen- berg, AGOVV en Hofma, Heerënveen. MARINE: Antonisse, De Baronie DNL; Van Ginniken, MVV en Van Asselt, AGOVV; Wolfram, Blauw Wit; Al- bers, Vitesse en Woltering, Zeeburgia; Kok, Feyenoord, Timmermans, ADO, Groeneyeld, VFC, Schmidt, Alcmaria en Van der Voort,, Hilversum. Reserves: Scheurleer, Helder; Cle- mence, Sittardse Boys; Smit, Vole- wijckers en Paulissen, de Baronie DNL. Scheidsrechter is de eerste klasse fluitist van Aussum. Het elftal van de Landmacht behoeft feitelijk weinig commentaar. Doelman Tanarnal is van uitstekende kwaliteit. Hij kwam meerdere malen in verte genwoordigende elftallen uit. Van der Lely is een back van klas se, die zeer zeker lastig te passeren is. Onland van HBC heeft in Haarlem en omstreken een goede naam en zal zich. ook in dit milieu kunnen redden. Smit van VUC droeg enkele malen de Oran je-trui, zodat we over hem verder kunen zwijgen. Van Tuyl is ons onbe kend, doch als midhalf van Eindhovn verwachten wij zeker goede dingen van hem. Roubos van Emma is een technische speler van groot formaat. De voorhoe de van de Landmacht is op papier wel het sterkste deel. Vijf eerste klassers. 5 spelers van naam. Wiggermans is de schutter van Zeeburgia; v. Roessel de verbindingsman van Longa en Kil de Ideco, Verlichtingsinstallatie e.d., Kei zerstraat 117. L. Scheltis, Radio en Electra, Keizerstraat 115. H. J. B. Puinbroek, Electrotechnisch Bureau, Keizerstraat 53. J. Revier, Electro technisch Bureau. Koningstraat 20. P. A. de Zeeuw, Radiohandel, Keizer straat. P. L. v. d. Slikke, Installa teur, Polderweg 26. Fa. Streutker Installateur, Spoorstraat. H. A. Tyde- man, Electrotechnisch Bureau. Sluisdijk- straat 121. G. van Baaren. Reparatie inrichting, Molenstraat. Th. Mallet. Uurwerkhandel en rep.. Bassingracht 45. Mevr. De BoerKorver, Da- meshandwerken, Spoorstraat 1416. II. Bakker, Binnenhaven A. Brak hoven, Ijzerwaren etc., Ruyghweg 5. A. Buytendijk, Ijzerwaren etc., Spoor straat 60. J. M. Glotze, Eierhandel, Keizerstraat 35. J. Govers, Gereed schappen etcKoningstraat 84. T. C. Govers. Gereedschappen etc., West straat 70. H K. van Kalsbeek, Vis serij-artikelen etc., Binnenhaven. W G. Munster, Wasserij. Zuidstraat 79 80. M. Govers, Meubelinrichting, Spoorgracht 24. L. Brasser, Manu facturen, Van Galenstraat 39. J. Reinderman, Melkhandel, Van Galen straat 76 (om 2 uur). J J. de Ruiter, Leesbibliotheek, Reigerstraat 24. C. de Graaf, Levensmiddelenhandel, Hec- tor Treubstraat 45. H. L. Vries en Zn., Meubelhandel, Koningdwarsstraat 71— 73. stormram van DWS. Als linkervleugel fungeren J. en A. Kolkman van Go- Ahead, de befaamde vleugel van de Oostelijke kampioenen. Een pittig elf tal, dat technisch goed geschoold is en als geheel behoorlijk op elkaar is in gespeeld. HET MARINE-ELFTAL. De Marine had aanvankelijk meer moeite, een elftal op de been te brengen. Men is daar gelukkig toch heel goed in geslaagd. Drie eersteklas sers vormen de achterhoede, n.1. An tonisse, de doelman van Baronie, de secondant van de internationaal Van Bun in MVV, n.1. van Ginniken staat rechtsachter en y. Asselt van AGOW linksachter. Wij kennen deze spelers niet, doch de namen der clubs waar borgen dat zij zeer voldoende zullen zijn. De midenlinie is beter bekend. Wolfram van Blauw Wit, Albers (de linksachter van het Ned. B-elftal) en Woltering van Zeeburgia. In de voorhoede zien wij Kok van Feijenoord, die momenteel ernstig can- didaat is voor het eerste elftal. Tim mermans van ADO speelt rechtsbinnen een speler van wie wij spoedig meer zullen horen. Groeneveld van de twee de klasser VFC uit Vlaardingen is ons niet bekend. Beter kennen wij links binnen Schmidt van Alcmaria, een veelbelovende jonge kracht. Linksbui ten is Van der Voort uit Hilversum 1. De Marineploeg vormt dus waar schijnlijk een waardig tegenstander van de Landmacht. Zeer zeker een elf tal dat er zijn mag. De wedstrijd begint omstreeks drie uur. Het muziekkorps van het 2e Ba taljon Territoriale Troepen uit Haar lem verleent muzikale medewerking. De hekken gaan kwart voor drie dicht, om de vorstelijke personen ge legenheid te geven naar het veld te gaan. Zorgt dus op tijd te zijn. Vooral jonge voetballers adviseren wij goed op te letten. Er zal veel te genieten en te leren zijn. OM DE 3e EN 4e PRIJS. Gisteravond vond de wedstrijd plaats om de 3e en 4e plaats voor de militai re voetbalwedstrijden. De strijd ging tussen School K. Troepen Haarlem en Willemsoord 1 En wederom kwam de overwinning bij Willemsoord. De cij fers, 51 waren sterk geflatteerd. De Haarlemmers speelden beter voetbal, doch voor doel wilde het niet lukken. En dat ging bij Willemsoord juist veel beter. Reeds spoedig was het 1Ovoor W. Doch de Haarlemmers hadden het antwoord direct klaar en maakten ge lijk. Nog voor de rust had Willemsoord de stand op 51 gebracht, waarin na rust geen verandering meer kwam. Willemsoord kreeg de derde prijs en School K. Troepen Haarlem de vierde. Dit was dus tevens de laatste van de wedstrijden om de burgemeester Rit meester-wisselbeker. Een Texelse visser heeft op zee het stoffelijk overschot drijvende gevon den van de jeugdige Harry V., die kort geleden bij het zwemmen aan het strand verdronk Tegen de sigarenhandelaar J. H. S. werd proces-verbaal opgemaakt we gens het zwart verhandelen van siga retten en shag. Twee honden uit Julianadorp, die schapen hadden opgejaagd, werden door de politie afgemaakt. BEROEPEN. Voor de tweede predikantsplaats te Tilburg is beroepen ds. J. A. Steen bakker Morilyon Loysen, predikant in algemene dienst te Den Helder. In de tweede ronde van het tournooi om het Schaakkampioenschap van Den Helder, welke Woensdag j.1. werd ge speeld, wist de heer Geus wederom te zegevieren. Zijn tegenstander was dit maal de heer J. v. d. Kuyl, wiens Dame- pion-opening door Geus met de Hol landse verdediging werd beantwoord, v. d. Kuyl's bestrijdingswijze van deze verdediging was niet geheel juist, en al spoedig ontketende Geus een aanval tegen de witte koningsstelling. Wit zag zich genoodzaakt een stuk te offeren, doch kon de vijandelijke mataanval niet ontlopen. Een door Geus zeer goed gespeelde partij. De partij J. Wijker—Geus Jr. was een Franse partij. Hier verdwenen al spoedig de dames van 't bord, en met een schijnoffer slaagde de kleine Geus erin een pion te winnen. Ook in het verdere verloop toonde hij de compli caties aan te kunnen, en de partij werd tenslotte afgebroken in een voor Wijker vrijwel verloren stelling. De volledige uitslagen zijn: Hoofdklasse: J. WijkerW. J. Geus af gebroken; J. v. d. KuylK. Geus 01. Ie klasse: J. NoordeloosJ. P. Bommel afgebroken; S. HuetingJ. V. Ames- foort afgebroken. 2e klasse: K. Lengers—R. Bais 10; J. PaansL. J. Goslings uitgesteld. In deze klasse is de heer D. Prins ver vangen door de heer J. Paans. 3e klasse: M. FranssenJ. Beun 01; J. KubbeE. A. Bosch uitgesteld. De afgebroken en uitgestelde partijen worden a.s. Maandag gespeeld, terwijl de 3e ronde zal plaats hebben *.p Woensdag 30 Juni a.s. In de hoofdklasse zullen dan worden gespeeld de partijen: J. v. d. KuylJ. Wijker en W. J. Geus K. Geus. Zoals men weet hebben de Helderse Bruinvissen onlangs te Utrecht tijdens de z.g. Waterpolodagen door een over winning op „Sleutelstad I" (Leiden) zich geplaatst in de eindstrijd van af deling III D. De finale-wedstrijd te gen de ploeg van „De Zijl" (eveneens een Leidse vereniging) kon toen we gens de lage temperatuur niet worden gespeeld. Deze wedstrijd zal nu a.s. Zondag middag op de Zeedijk bij het clubge bouw van het Marsdiep worden ge speeld. De aanvang is bepaald op kwart voor drie precies. Zoals ge bruikelijk kan men de wedstrijd gra tis vanaf de weg duidelijk volgen. De Nederlandse ontdekkingsreiziger, schrijver, archaeoioog en anthropoioog, Paul Julien, die In Maart 1948 van zün I3e Afrikaanse expeditie terugkeerde, is Woensdagavond in de bestuurskamer van de Valeriuskliniek te Amster dam begiftigd met 't officierskruis van de Orde van Oranje Nassau. Z.K.H. Prins Bernhard complimenteert Dr. Julien met zijn hoge onderscheiding. n1 Voor de Helderse Baptisten-Gemeen te is het a.s. Zondag een grote dag. Voor het eerst zullen dan in deze ge meente enkele mensen in het openbaar belijdenis van hun geloof afleggen. Zoals in de Baptisten-Gemeenten over heel de wereld altijd gebeurt, zul len deze mensen na hun belijdenis wor den gedoopt. Zij volgen daarmee %na hetgeen in de eerste Christengemeente gebruikelijk was, n.1. eerst geloven, dan dopen. Het dopen geschiedt door onderdompeling. De diensten van a.s. Zondag zijn geheel op deze grote ge beurtenis ingesteld. Zoals gewoonlijk is er 's morgens om half 11 dienst in gebouw „Irene", Hoogstraat 87. In de ze dienst hoopt de heer van Leeuwen te spreken over „De toebereiding voor de strijd". De eigenlijke Doopdienst wordt gehouden in de gemeentelijke zweminrichting aan de Dijkstraat en vangt aan n.m. half 5. De voorganger der Gemeente, Evangelist F. J. G. Hof huis, hoopt in deze dienst voor te gaan Iedereen is in beide diensten hartelijk welkom en de toegang is vrij! Telkens wordt een kwartier voor de aanvang gezongen uit de bundel van Joh. de Heer. Men kome daarom tijdig! Voor bijzonderheden leze men de adverten tie in de courant van Zaterdag. Uitluiden. Visserij-b esommingen Besommingen van gisteren: 1 trawler 15.950, trawler IJm 54 „Limburgia" 12800, IJm 276 2830, 241 390, 249 590, 213 800, 5 780, 239 23, 202 31, 207 25, 237 26, 318 20, UK 161 350, 36 970, 99 590, 119 300, 90 410, 7 500, 169 560, 125 420, Enk 20 280, HA 53 440, 16 280, OD 8 328, HD 131 345, 220 21. 184 16, VD 60 800, UK 86 328, 126 620, 67 180. Afgevaardigden van de vakver enigingen van de Peugeot-fabrieken te Sochaux (Oost-Frankrijk) hebben een stemmig besloten een proteststaking tegen de hoge kosten van het levens onderhoud af te kondigen. ZONDAG 27 JUNI 1948. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe Kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. J. v. d. Winden, van Wieringen; Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt, 19 uur de heer E. Wanders. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. J. H. Bin- nema, van Siegerswoude, 17 uur ds. M. Hamming; Rehobothkerk, 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. J. H. Bin- r.ema, Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. T. de Haan, van Oldehove. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Oud-geref. kerk, Hoogstraat 86, 10 uur en 17 uur leesdienst. Geref. gemeente, Janzen- dwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur lees dienst. Lutherse kerk, Wezenstraat, 10.30 uur ds. L. A. Bodaan, vlootpredi- kant. Doopsgezinde gemeente, 10.30 uur ds. G. J. A. van Staden. Bap tisten-gemeente, 10.15 uur zangdïenst, 10.30 uur de heer G. van Leeuwen, 12 uur geen Zondagsschool aan de Dijk straat, 16.15 uur zangdienst, 16.30 uur evang. F. J. G. Hofhuis, openbare belijdenis en doopdienst; Maandag 20 uur vrouwenkrans, Californiëstraat 8; Donderdag 19.30 uur NBJB-jeugdclub, Californiëstraat 8; Vrijdag 20 uur Bij belbespreking en bidstond, Ooievaar straat 54. Oud-katholieke kerk, 10 uur H. Dienst, pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrou wenkrans; Zaterdag 20 uur bidstond, 21 uur openluchtsamenkomst. Leger des Heils, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur openluchtsamenkomst, 20 uur verlossingssamenkomst, o.l.v. Envoy van Lieren; Maandag 14 uur vrouwen- krans; Dinsdag 19.30 uur soldaten- meeting o.l.v. kapitein Verwaal. JUI,IANA-DORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. ke rk, 14.30 uur ds. J. H. Binnema. 1 Star of hope missión, 14 uur Zondagsschool, 19 uur de heer A. de Vries. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 15 uur ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. Rijden met uitgetrokken choke is buitengewoon schadeüjk, doe dat NOOIT! Voor de Anti-Revolutionnaire kiesvereniging „Groen van Prinsterer" sprak gisteravond in een openbare vergadering, welke werd gehouden in de bovenzaal van het Militair Tehuis aan de Kanaalweg, de hoofdredacteur van het dagblad „Trouw", dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, over de komende verkiezingen. Circa tweehonderd bezoekers, waaronder opvallend veel dames, hebben met grote interesse geluisterd naar deze scherpzinnige jurist, die zich als een boeiend spreker ontpopte, en later ook als een zeer veel zijdig politicus, toen hjj een kleine twintig vragen te beantwoorden kreeg. De waarnemend voorzitter, de heer J. W. Stevenson, opende na het ge meenschappelijk zingen van Psalm 95 vers 4 en het lezen van deze Psalm, de bijeenkomst met een enkel opwek kend woord, waarna hij de spreker het woord gaf. Dr. Bruins Slot begon zijn rede met enkele typerende opmerkingen over verschillende politieke vraagstukken, zoals het belastingprobleem, de bu reaucratie, de geleide economie. de bedrijfsorganisaties en het radiobestel. Vergeleken bij de toestand van vóór de oorlog heeft op het terrein der po litieke vraagstukken een ware aard verschuiving plaats gehad. Op de bo dem van veler harten leeft de angst voor Rusland, een probleem op zich zelf zoals de Nederlandse politiek nog nooit heeft gekend. Van 1713 tot 1940 heeft Nederland hoegenaamd geen di plomatieke betrekkingen met het bui tenland onderhouden. Thans is daal de Benelux, het Pact van Vijf, het grote schema Rusland-Amerika. en tenslotte maar niet het minst be langrijke het Indische vraagstuk. DE MODERNE STAAT. „Kunnen we al die vraagstukken uit één gezichtspunt zien, opdat we een algemene richtlijn kunnen trekken? Inderdaad is er zo'n grondfiguur", al dus spr. „Eén bepaalde kwestie komt bij alle politieke vraagstukken naar voren: de Staat Wat is de Staat? Wat kan de Staat? Wat mag de Staat?. Dr. Bruins Slot wilde de moderne Staat confronteren met de Bijbel, en de conclusie toepassen op één bepaald politiek aspect: Indië. „Aan de wieg van de moderne Staat hebben gestaan Macchiavelli, die de politek zag als de techniek van de macht, en Bodin, die de wil van de overheid als het hoogste recht beschouwde. Op de machtsleer van Macchiavelli en de wilsleer van Bodin is de moderne staat gebaseerd. In Romeinen 13 staat echter: de overheid is Gods dienaresse, U ten goede. Dat betekent dat het heil der onderdanen in het centrum der overheidsbedoeling moet staan. De moderne staat is niet de staat van Romeinen 13. Wat onze regering momenteel in In dië doet, is het afleggen van het overheidsambt, terwijl toch volgens de grondwet dat overheidsambt niet al leen recht, maar ook plicht is. Deze mensen zijn niet in staat om in In dië tot één daad te komen. Ieder ef fect wordt ogenblikkelijk teniet ge daan door hun praatzucht. Het is de grote fout van dit kabinet, dat het volkomen speculeert op de dag van morgen. Het ziet over het hoofd, dat de chaos in Indië grotendeels gewe ten moet worden aan de communis ten, die de nationalistische beweging stimuleren, maar zelf achter de scher men blijven. Het is niet te verwonde ren, dat deze regering met de grond wet in haar maag zit. Want het over heidsbeleid in Indië moet door die grondwet worden bepaald. Daarom is de voorgestelde grondwetswijziging zo belangrijk. Het is deze grondwets wijziging, die de tussentijdse verkie zingen noodzakelijk maakt. Begrijpt U nu, waarom de Anti-Revolutionnairen zoveel aandacht schenken aan de In dische kwestie? Over de bedrijfsorga nisaties en de belastingen en al de andere vraagstukken praat men al enige jaren en zal men nog wel een poosje blijven praten. Maar op 7 Juni wordt speciaal de mening van het Ne derlandse volk gevraagd inzake de Indische kwestie. De andere partijen vestigen daarop maar liever niet de aandacht. Zij releveren wat het kabi net op ander gebied gedaan heeft, of na gelaten heeft, wat allemaal misschien wel belangrijk is, maar bij deze ver kiezingen jammer genoeg niet ter za ke doet!" Spreker bleek weinig met de voorge stelde grondwetswijziging op te hebben. Met mooie woorden wordt de zaak op losse schroeven gesteld. Er zou een Ne derlands-Indonesische Unie moeten ko men. Wat is precies een Unie? Aan het hoofd daarvan staat H. M. de Ko ningin. Wat is in deze „Unie" de be voegdheid van dat hoofd? De Anti-Re volutionnairen kunnen aan deze mise rabele camouflage-politiek, die waar schijnlijk niet willens en wetens wordt bedreven, onmogelijk medewerken. In dit verband critiseerde spr. de houding der Christelijk-Historischen, die zich weinig consequent hadden betoond. „Ik hoop", zo besloot spreker na nog even stilgestaan te hebben bij het koloniale bewind of wat daarvoor doorgaat, „dat het A.R.-volk zich zodanig van zijn stemplicht kwijt, dat de omgevallen partijen weer recht op hun benen ko men te staan!" VRAGEN. Kennelijk had de veelheid van ge dachten, die door dr. Bruins Slot op bij zonder heldere en bevattelijke wijze werden uitgesproken, de aanwezigen geïmponeerd. Een hele rij van vragen stellers wilde op bepaalde punten nader worden ingelicht, of verlangde het oor deel van de spreker over een punt dat hij in zijn rede niet had aangeroerd. Zo kwamen na de pauze nog in vogel vlucht ter sprake de wenselijkheid van een Rijksconferentie, de verhouding tot de Ambonnezen. het optreden van Jan Pietersz. Cocn, de figuur Colijn, de on schendbaarheid van H. M. de Koningin, de verantwoordelijkheid der ministers, de. ouderdomsvoorziening, de noodzake lijke Kerstening van Indië, en enkele andere onderwerpen. Wat de meeste van deze betreft kon dr. Bruins Slot leerzame en interessante mededelingen doen. Volgens spr. moet het doel van ons regiem in Indië zijn de ont wikkeling van Indië en de Indische bevolking. Wanneer alle volken der aarde dezelfde open-deur-po- litiek toepasten, die wij vóór de oorlog in Indië hebben gevolgd, dan waren we 'n stuk dichter bij de wereldvrede. Ook maakte spr. nog een enkele op merking over de veelbesproken Ko ninklijke rede van 7 December 1942, waarin de verhouding tussen Neder land en Indië wel zeer dubbelzinnig is omschreven. Het begrip „gelijk waardig" is voor tweeërlei uitleg vat baar. De heer Gerbrandy, op wiens schouders de ministeriële verantwoor delijkheid rust voor deze rede (die in eerste instantie werd uitgesproken in verband met de politieke situatie in A.merika), heeft uitdrukkelijk ver klaard, dat met „gelijkwaardig" toen tertijd zeker niet werd bedoeld „ge lijkgerechtigd". Ook de heer Bruins S!ot> plaatst zich op het standpunt van deze Koninklijke Rede, zoals de heer Gerbrandy deze interpreteert. Gelei- aelijk-aan moet aan Indië een grotere zelfstandigheid worden toegekend Voor zo'n millioenenvolk met zulk een gering percentage leidende figu ren zou „gelijkgerechtigdheid" nood lottig zijn. „Meermalen heb ik in de Kamer, en ook in Trouw, betoogd, dat het accoord van Linggadjati juri disch en politiek knoeiwerk was, door er: door onwaarachtig. Ik heb daarop totaal geen antwoord gekregen. Be grijpelijk, want er is niets tegen in te brengen. Wij willen dat de oude grond wet blijft bestaan, waarin Nederland het recht behoudt om in Indië op te trgden", zo besloot de heer Bruins Slot de beantwoording der vragen. Na een kort dankwoord van de heer Stevenson werd de bijeenkomst door de spreker met dankgebed geëindigd. Koopt bij voor 15 punten Geboren: Geert, z. v. Frederik Koffeman en Hendrik je Korf; Klaas, z v Jan Loosman en Marrétje de Boer; Aaltje d. v. Tjjmen van Eerde en Ester Romkes. Overleden: Tiemen Hakvoort, 76 jaar, echtgen. van Marretje Rom kes. ONGELUK Niettegenstaande het verbod om met motorvoertuigen door de nauwe Urker straten te rijden, wordt hier tegen toch veel gezondigd. Dat dit zeer gevaarlijk is, bleek gisteren weer. Een auto kwam met grote snelheid door de Torenstraat rijden. Op een gegeven ogenblik moest hij uitwijken en reed tegen een boom Een schilder, die zich in de wagen bevond, werd eruit geslingerd en kwam op de straat terecht. Aan een der ogen werd hij ernstig gewond. Medische hulp moest dadelijk wor den ingeroepen. HENGELSPORT Op Urk begint men nu ook met de hengelsport. Eten voortrekker op dit gebied is de bakker, jager en motor racer I. G. Koffeman. Verschillende malen kwam hij reeds met gre'e vangsten vis van allerlei soort thuis. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot oprichting van een hengelsport- vereniging. Deze zal de naam krijgen van Het nooit te vangen Baarsje. De animo voor een dergelijke vereniging is zeer groot. VISSERIJ URK, 23 Juni 1948. - Door 70 vaar tuigen werd heden aangevoerd: 13047 pond paling, van 19—352 pond per vaartuig, prijs 1.082.16 per kg. en 10.000 pond nest 1.37'^ per 50 kg. SCHOOLFEEST. Bijna duizend kinderen, de gehele bevolking van alle openbare- en bij zondere scholen in de Polder hadden weer hun jaarlijks schoolfeest. Ruim 800 gingen naar Schoorl en Alkmaar, naar speeltuin en bioscoop, en als vorige jaren waren het vertrek en vooral de aankomst van de grote boot die de opgetogen schare vervoer de, momenten, welke honderden in woners niet wilden missen. De twee muziekcorpsen Concordia en Soli Deo Gloria verhoogden de feestvreugde. Naar Amsterdam gingen de oudste leerlingen, een 130-tal, in drie grote autobussen, waarvan de bekwame chauffeurs er niet tegen op zagen dwars door de stad te rijden om Ar- tis en Schiphol te bereiken. Mede door de' rondvaart door grachten en haven, c!ie bovendien gemaakt werd, kregen de kinderen daardoor een mooie in-, druk van oud en nieuw Amsterdam en van zijn handel en scheepvaart. Het bezoek aan Artis won veel in attractie door de prettige rondleiding door een van de assistenten van dr. Portielje en op Schiphol kon gecon stateerd worden, hoe druk het op de ze wereld-luchthaven is en hoeveel werk er nog verzet moet worden om de aangerichte verwoestingen te her stellen en de nodig geworden uitbrei dingen aan te brengen. SCHAGEN, 24 Juni. 3 Stieren centrale; 15 geldekoeien (mag.) 350— 475; 45 geldekoeien (vette) centrale; 11 kalfkoeien 550650; 98 nuchtere kal veren centrale; 38 schapen (mager) 6080; 2 schapen (vette) centrale; 103 lammeren 2835; 3 bokken en geiten 2560; 70 biggen 5068; 10 konijnen 2.50—13. Voor de centrale werden over genomen 45 koeien, 3 stieren, 98 nuchtere kalveren en 2 schapen. Het is thans zover gekomen, dat de verplichte veelevering tot het verleden behoort en er zijn goede redenen om aan te nemen, dat zeer binnenkort ook de verplichte in schakeling van de veehandelaar zal worden opgeheven. Voor de handelaren is dit natuurlijk minder prettig, maar toch moet htet deze kant op. Door de kermismarkt was de handel in kalfkoeien niet zo goed als vorige week. De handel was matig en de hoogste notering was nu f 650. Dit is nogal een groot verschil bij de vorige week. De handel in gel dekoeien ging niet vlot, maar bleef prijshoudend. De hoogste notering liep nu tot f 475. Vaarzen en pinken werden niet aangevoerd doordat men nog druk in de hooibouw zit. Van de paarden markt is niets bijzonders te melden. De aanvoer was klein. In hoofdzaak werden slachtpaarden aangevoerd. Op de wol veemarkt was de aanvoer zowel van schapen als van lammeren tamelijk klein. De handel daarentegen was goed. Alles werd verkocht. Schapen tot f 80. Lammeren tot f 35. Bokken en geiten gewone handel en de hoog ste notering was f 60. Over de biggen- handel viel niet te klagen. De handel was goed met flinke prijzen. Er werden beste beesten aangevoerd waarvan de hoogste notering liep tot f 68. Dit leeft dus weer op. Weinig aanvoer op de kippen- en konijnenmarkt. Konij nen iets duurder. De markt was goed bezocht. Dit natuurlijk wel door de kermis.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2