DOBBER en KLIEKJE S.R.C in finale Gouden Kruis Verrassende 4—3 overwinning van de Marine Landmacht werd te laat wakker Even op deDoorman" 200 Gram rijst voor iedereen IN ZUID-AFRIKA Wu LUISTEREN NAAR.... BENZINE BESPAREN IS DEVIEZEN VERGAREN ZA.P.-S.R.C. 1-2 De grote strijd tussen de Marine en de Landmacht is gestreden. Geheel tegen cle verwachting in hebben de vertegenwoordigers van de Marine kans gezien de overwinning te behalen tegen een Landmacht-elftal dat ver be neden haar kunnen bleef. En omdat het bij voetbal nog steeds zo is dat men speelt hoe de tegenpartij het toelaat is deze prestatie van de Marine een dubbele overwinning. Eerlijk gezegd waren wij bij afloop een weinig teleurgesteld. Er werd bij momenten behoorlijk gespeeld, som mige spelers demonstreerden een gro te baltechniek, maar toch misten we een speler als verleden jaar Engels man was. Roubos, Van der Lely, Schmidt en Kok en vooral Albers speelden een uitstekende partij, doch van dit vijftal is in de directe toe komst alleen Albers van belang voor het Nederlandse elftal. Wat deze spe ler presteerde aan traptechniek èn met het hoofd was soms zo knap, dat wij hem zeker niet minder vinden dan Schijvenaar. Hierbij zij opgemerkt, dat de Vitessenaar nu stopperde en Schijvenaar steeds linksachter staat in de nationale ploeg. Maar Albers is in feite ook linksachter en wij mo gen aannemen, dat hij op zijn eigen plaats nog beter tot zijn recht komt. Opvallend was het, dat verschillende prominente spelers ietwat tegenvie len. De gebroeders Kolkman hadden waarschijnlijk het zware seizoen nog in de benen en ook Wiggemans van Zeeburgia kon ons deze middag niet bekoren. Dat Kil geen midvoor is be wees hij deze middag duidelijk. Zeker drie opgelegde kansen bracht hij om zeep en ook zijn spelverdelen was maar matig. Rechtsbinnen Van Roes- sel van de Landmacht werd vervan gen door Klein Klouwenberg van A.G.O.V.V., die deze middag ook niet tot grote prestaties kwahi. Het elftal van de Marine beviel ons beter. De op het laatste moment uit Bleijerheide opgehaalde doelman Wallz was betrouwbaar, kon geen der doel punten voorkomen en het viel op, dat hij steeds de ballen plaatste bij het intrappen. De béide backs Van Asselt en Van Ginneken deden het lang niet kwaad, vooral Van Ginneken was een moeilijk te passeren achterspeler. De middenlinie was over het algemeen goed te noemen. Wel verwaarloosde men een enkele maal de voeding, doch o.i. is deze fout begrijpelijk wanneer men weet, dat de voorhoede der gas ten op papier zo sterk is. Dat daar van in de practijk niet veel te zien was, wisten de Marinemensen aan vankelijk ook niet. Linksbuiten Van der Voort was niet gelukkig met zijn voorzetten, maar toch was hij niet onvoldoende. Over het overige viertal niets dan lof. Timmermans een han dige voetballer, vol variatie, een goede techniek en een pittig schot. Groene- veld van V.F.C. een stevige doorzet ter, iets minder geraffineerd, maar toch in dit milieu zeker te gebruiken. En dan onze Alkmaarder Schmidt. Voor ons was hij de verrassing van de middag. Technisch niets minder dan de eerste klassers, een goed schot en een jpuitengewoon goede spelop vatting. Rechtsbuiten Kok van Feijen- oord vertelde ons met zijn spel, dat wij hem spoedig wekelijks zullen le zen in het eerste elftal. De elftallen zagen er als volgt uit: Landmacht: Tanamal; Van der* Lely, Onland: Smit, Van Tuyl, Rou bos; Wiggemans, Klein-Klouwenberg, Kil, J. Kolkman en A. Kolkman. Marine: Wallz; Van Asselt, v. Ginne ken; Wolfram, Albers, Woltering; Kok, Timmermans, Groeneveld, Schmidt en Van der Voort. DE WEDSTRIJD. Ongeveer 3.15 uur liet scheidsrech ter Van Aussum het eerste fluitsig naal horen en werd de bal aan het rollen gebracht. Na het eerste ver kennen was het linksbuiten Kolkman, die met een goed gericht schot doel man Wallz aan de tand voelde. De eerste corner was er het gevolg van, die echter niets opleverde. Een hard schot van Groeneveld bood ons de ge legenheid ook met de kat-achtige Ta namal kermis te maken. En evenals met Wallz was deze aangenaam. Bij de volgende aanval van de Land macht wist de stevige Kil een corner te forceren tegen Albers. Door Wig gemans goed genomen kopte Kolkman de bal net naast. Hoewel de Marine soms ook goede aanvallen wist op te zetten, was er voor de Landmacht weinig gevaar te duchten, doordat linksbuiten Van der Voort de ballen niet op de juiste bestemming bracht. Door uitstekend werk van Wiggemans, hij lokte de doelman van de Marine uit doel, kreeg Kil de bal voor een leeg hok. Toch zag hij kans over te schieten. HET WORDT 1—0. Na 20 minuten spelen bracht Tim mermans fraai de bal op. Een goede pass volgde naar zijn rechtsbuiten. Kok keek eerst even goed, plaatste toen de bal fraai voor doel, waar Schmidt klaar stond om met een for se kopstoot de Landmacht-doelman Tanamal te verslaan (10 voor de Marine). De Marine kreeg nu de smaak te pakken en met fraaie com binaties werd het Landmacht-doel bestookt. Schmidt, dé pittige Alk maarder, was weer doorgebroken, doch nu stopte Tanamal zijn schot. Negen minuten na het eerste doel punt kwam reeds het tweede. Weer was Timmermans de grondlegger. Hij gaf een lastige schuiver, die Tanamal niet onder contröle kon krijgen, waar bij hij de fout maakte de bal het veld in te slaan. In plaats van een corner werd het nu een doelpunt. Linksbui ten Van der Voort kreeg de bal in zijn bezit. Een afgemeten voorzet volgde en met een juweel van een de bal in de touwen. Het dient ge zegd, dat het de Landmacht niet mee zat in deze periode. Een kopbal van Kil ging weer juist over doel. In de 35e minuut ging de V.F.C.'er Groeneveld van de Marine er tussen uit. Een uitstekende pass naar rechts volgde en de toestormende Kok kopte schot bracht de Feijenoorder de stand op 30. Ondanks deze 3—0 voor sprong was het wel aan te zien, dat de spanning nog niet verdwenen was. Het was duidelijk, dat bij de Marine alles liep en de Landmacht niet be paald fortuinlijk was. 1 minuut voor de rust kreeg linksbinnen J. Kolkman een lange pass van de uitstekend spe lende Roubos. Een handige manoeuvre bracht weinig goede momenten. Al- hard schot verkleinde hij de achter stand (31). DE TWEEDE HELFT. Het eerste kwartier na de rust bracht hem vrij voor doel en met een leen een voorzet van Wiggemans heb ben wij genoteerd, waarbij niemand van de Landmacht aanwezig was om de bal in te schieten. Na 25 minuten spelen wist de Marine haar voor sprong zelfs nog te vergroten. Groe neveld werd gehaakt en de toegestane vrije schop schoot Woltering, de rechtshalf, hard op doél. Eén der backs veranderde de bal van richting en langs de verraste Tanamal ver dween de bal in doel (41). Dit was de Landmacht toch wel te bar en reeds in de volgende minuut was de stand 42. Een uitstekende corner van Wiggemans kopte J. Kolkman su bliem in. De volgende periode was de Landmacht absoluut aanvallend. Men waagde zich meer naar voren en zelfs midhalf Van Tuyl liet zijn verdedigen de taak even schieten. Achtereenvol gens noteerden we schoten van Klein- Klouwenberg, de Kolkmannen en Wiggemans. Bij een kopbal van A. Kolkman was de doelman reeds ge passeerd, maar de stoere Albers re tourneerde de bal op meesterlijke wij ze. Kort voor het einde had linksbui ten Kolkman toch nog éénmaal suc ces. Een goe doorgespeelde bal Ko gelde hij hard op doel, waaraan Wallz niets kon doen (43). Onder grote spanning kwam het einde van deze interessante strijd. Op bepaalde pun ten viel het geheel iets tegen, doch aan de andere kant was er toch veel te genieten. Scheidsrechter Van Aussum leidde correct, hoewe lhij er als ieder ander mens ook wel eens naast was. DE PRIJSUITREIKING. Na afloop stelden de eltfallen zich voor de tribune op. De luitenant der mariniers Crane reikte aan de Mari ne-elf de beker uit, een medaille en 11 draagmedailles. Overste Willink reikte een medaille en 11 draagme dailles uit aan het Landmacht-elftal. O OOG? tjeedd ADEMA Jüü 90) De straat was vrijwel uitgestorven. Een meisje in een cape liep op een drafje, een oude man hield met twee hapden een telkens scheef gerukte parapluie voor zich uit, een auto, die glom in het lantaarnlicht, schoot door de plassen en deed het water aan beide zijden opspatten. De heer Cornelus Hobbes vervlolkte in stilte de dag waarop hjj bij de politie was gekomen en peinsde naijverig over zijn buurman Kirkemeyer, die op een belastingkantoor werkte, elke avond in zijn overhemdsmouwen in zijn huiskamer zat en zijn benen over een stoe' legde om rustig zijn krantje te kun ié: hl ;ut d< ;en zijn ooterham op heel wat gemakke lijke t.yzi vciiik.u dan de andei jn was juist op het punt om, als resultaat van zijn sombere overpeinzingen, de hele wereld een „rotzooi" te noemen, toen hij zag, dat er drie mannen voor de deur van het speelhol stil stonden. In een ogenblik was hij de straat over en hij peuterde juist zijn lantaarn uit zijn natte jaszak, toen hij inspecteur Maas herkende. „In orde, Hobbes," zei de inspecteur. „Niets bijzonders vanavond?" Voor de eerste maal verscheen het nieuwe vliegkampschip Hr. Ms. Karei Doorman, die hoewel in het voorjaar van 1945 bij de Britse Navy in dienst gesteld reeds verre reizen maakte in oorlogstijd, op de rede van Nieuwediep. Hoewel yij enkele weken geleden reeds een ontmoeting met de jongste aan winst van de Kon. Marine hadden, zijn wij er opnieuw heen geweest en klommen langs de hoge wand aan boord van de geweldige kolos. Enkele minuten dwaalden we door zeer weinige van de talloze ruim ten en appartementen, doch het meest verbaasd waren wij naast de aanblik van het grote vliegdek over de geweldige hangar in de buik van het schip, waarin we door een klein deurtje binnen tra den. Het was alsof we in een grote fabriekshal stonden. Ergens in een hoekje stonden zes Firefly's met opgevouwen vleugels, het type vliegtuig, waarmede het schip naast de Seafuries wordt uitgerust. Kleine tractors stonden klaar om de toestellen naar een der beide liften te rijden. Elders, bijna on vindbaar in de grote ruimte, zagen we een aantal jeeps geparkeerd. Men moet dit werkelijk gezien hebben, wil men zich een voorstel ling van dit alles kunnen vormen. Veel tijd hadden wij niet meer, al lokten ons koffiegeuren, want onze sloep werd ongeduldig en bracht ons snel, een sierlijke witbruisende golf buiswater opwerpend, langs de „Van Heemskerk" en „Van Kinsbergen" naar de wal. En weer was een indruk toege voegd aan de onnoemelijk vele, welke wij gedurende deze belang rijke dagen in onze Marinestad op deden. Dank werd gebracht aan alle mede werkers, in het bijzonder aan de heer Bouman, Maj. Bol en Kapt. Ver schuur, alsook aan het muziekkorps. En terwijl het publiek het veld af stroomde gaf ir. Van Emmenes nog een nabeschouwing op het dak van de kleedkamer voor een uitzending in het strijdkrachtenprogramma. Zaterdagavond werd tot besluit een gezellige O. en O.-avond gegeven in „Formosa", dat gedurende de hele week voor de organisatoren een gast vrij bolwerk was. W leringen. OPRUIMING WRAKKEN IN HET IJSELMEER. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de provincie Noord- Holland deelt mede, dat van Rijkswege op 26 Juni 1948 tot opruiming zou wor den overgegaan van de volgende in het IJselmeer gezonken vaartuigen: a. het op 17 October 1947 gezonken sleepschip „Waterland", groot pl.m. 400 ton, geladen met Nederlandse steen slag 1'/»3 van de steenbrekerij „Hol land" Borgharen (eigenaar vaartuig P. W. Verhage, Dorpsstraat 41, Ilpen- dam), welk vaartuig zich bevindt op 52° 34' 10" N.Br. en 5° 34' 50" O.L. b. het op 17 Oct. 1947 gezonken sleepschip „Hermanus", groot 263 ton, geladen met 249 ton IJmuider hoog- ovenstukslakken 520 (eigenaar vaar tuig E. Visch, p.a. Ned. Part. Rijnvaart, Centr. Beursgebouw, te Rotterdam) welk vaartuig zich bevindt op 52°30'15" N.Br. en 5°32'50" O.L. c. een vermoedelijk gedurende de laatste oorlog gezonken onbekend tjalkschip, groot pl.m. 100 ton, geladen waarschijnlijk met carbid, van onbe kende eigenaar, welk vaartuig zich be vindt op 52°41'30" N.B. en 5°32'20" O.L. d. een vermoedelijk gedurende de oorlog 19141918 gezonken stoomsleep- boot van onbekende eigenaar en onbe kende grootte, welk vaartuig zich be vindt op 52°37'40" N.Br. en 5°31'40" O.L. VISSERIJ. URK, 25 Juni 1948. Door 75 vaartuigen werd heden aan gevoerd: 12556 pond paling, - van 27— 340 pond per vaartuig, prijs f 1.10 f 2.16 per y2 kg en 10.000 pond Nest, f 1.37 per 50 kg. Op grond van de verkregen allocatie van het tweede halfjaar van 1948 is 3000 ton rijst aangezocht voor binnen landse consumptiedoeleinden. Het is nog onzeker of, eventueel in welke mate op zeer bescheiden schaal, op voortzetting van deze import kan wor den gerekend. De minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten uit de thans verkregen aanvoer in elk geval per hoofd de be volking 200 gram rijst beschikbaar te stellen, zodat na jaren de Nederlandse huismoeders weer over een weinig rijst voor de huishouding zullen kun nen beschikken. Het ligt in de bedoe ling na te gaan in hoeverre het ge wenst en uitvoerbaar is de distributie van rijst aan zeer jonge kinderen voor zgn. oriëntalen en voor exotische res taurants te handhaven hetzij voor een periode, hetzij min of meer periodiek. De ziekenhuizen waarvoor indertijd ruim is gereserveerd, blijven van een bepaalde hoeveelheid rijst verzekerd, maar uitbreiding van de zgn. zieken- regeling met beschikbaarstelling van rijst ligt niet in het voornemen. In de bonnenlijst welke 1 Juli wordt gepu bliceerd zal een voorinleveringsbon van 200 gram rijst voor alle leeftijds groepen worden aangewezen. Verwacht mag worden, dat deze hoeveelheden in de tweede helft van Augustus ter be schikking,, zullen komen. k^OBBER £n kliekje "zouden niet rusten, VooR ZE Alex de gevreesde leeuw,hadden gevangen.Poppi had een PRacht-Plan 2o'n beest moetje vooR het lapje houden", ze» h'j .anders vang JE hem nooit En Toen vert elde PuPPi tjN LiSTiG plan aan de beide JONGENS. nu,THE VONDEN het dlan geweldig direct werd Dan ook met het werk een aanvang ge maakt.Op aan wjj zing van puppi MOEST er een grote Kooi met wielen er ond&r gemaakt worden. "*Ze timmer-den Dat het een lust was en ze schoten flink op) NAOaUDE Kooi Klaar was,bekeken ze hem met tevreden Blik ken Puppi had LELijK Op z'n DUIN) geslagen, maar keek TOCH •ok voldaan naar het Bouwsel Daar kwam al een zwart- /a hut £>ESTElDE stok vlees aandragen —„dat was HM J»«*t voornaamste, weetje" Z-ti TOppi GEHEIM - limi»*. Oai jtuk Vlees ,SNAp je wel?".~ PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 801 M. Nieuwsberich ten om 6, 8 en 11 uur. V.A.R.A.6.15 V.A.R.A.-varia, 7.15 Verkiezings toespraak; 7.30 Landbouwkroniek de dag; 8.15 Dolf en zijn Metropole- Pianoduo; 7.45 8.05 Dingen van van der Linden orkest; 8.45 Ik ben het niet met U eens; 9.05 Actuele kanttekeningen; 9.35 Meester-trio; 10.00 Nederland in opbouw; 10.15 Concertgebouworkest; 11.15 Dansmuziek gr.pl. Hilversum II, 415 M. Nieuwsberich ten om 7, 8 en 11 uur. N.C.R.V.: 6.15 Sportrubriek; 6.30 Met band en plaat voor U paraat; 7.15 Onder de N.C. R.V.-leeslamp; 7.30 Verkiezingstoe spraak; 7.45 Dubbel vier; 8.05 Pro grammaproloog; 8.15 Zomeravond- kerkconcert; 8.45 „Om de veiligheid van de Staat; 9.05 Kamerorkest; 10.00 Populaire orgelbespeling; 10.30 De orkesten van Andre Kostelanetz en Sidney Torch; 10.45 Avondoverden- ding; 11.15 Pianorecital. t PROGRAMMA VOOR DINSDAG. Hilversum I, 301 M. Nieuwsberich ten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 gr.pl.; 8.45 gr.pl.; 9.15 Morgenwij ding; 9.30 De Welt auf dem monde (gr.pl.); 9.45 „Arbeidsvitaminen": 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 To- ny Murena (gr.pl.); 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Orgelconcert; 11.45 Twee merkwaardige gedichten in pro za; 12.00 Muziek; .12.33 Ons platte land; 12.43 Jaques Schutte en Andre de Raaf (orgel en piano); 1.15 „The Skymasters"; 1.45 „De prins in ons volk"; 2.05 gr.pl.; 2.15 „De plaats en de maatschappelijke functie in het pensionbedrjjf2.30 Radiomatinee; 4.40 De schoolbel; 5.00 Dat kun jij ook; 5.30 Reportage internationale tenniskampioenschappen; 545 Het rijk over zee; 6.15 Tom Erich (piano); 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.00 De kunst van wetgeving; 7.15 Het Vau deville orkest; 7.45 NIWIN-klanken; 7.50 Rubriek van de wederopbouw; 8.05 Wat is U de vrijheid waard; 8.15 Orkest „De witte anjelieren" met Dolf van der Linden; 8.45 De verzoe ning tussen Tromp en De Ruyter; 9.00 Populair concert; 9.45 „Dichters om Oranje"; 10.00 Beethovenconcert; 11.15 gr.pl. Hilversum II, 415 M. Nieuwsberich ten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. K.R.O.: 8.15 „Pluk de dag"; 9.00 Lichtbaken; 9.35 Serenade; 10.00 „Wie komt er in mijn hokje?" 10.15 Cowboyliederen (gr.pl.); 10.30 Schoolradio; 11.00 „Mu ziek houdt fit"; 11.30 Als de ziele luistert"; 11.40 gr.pl.; 12.00 Angelus; 12.03 Cornlis v. Munster (zang) Willy Frangoins (orgel); 12.33 „Het orkest zonder naam"; 1.20 idem (vervolg); 1.45 Uit het boek der boeken; 2.00 Pianoduo; 2.30 Onder ons; 3.00 School radio; 3.30 Opera „De kus"; 4.00 „De zonnebloem"; 4.30 Ziekenlof; 5.00 Na schooltijd; 5.15 Kinderkoren; 5.30 „Lang zullen ze leven"; 5.45 gr.pl.; 6.00 Volksliederenkwartet „Cantus"; 6.20 Sportpraatje; 6.30 Oude melodieën met nieuwe harmoniën; 6.50 Actuali teiten; 7.15 Muziek; 7.45 Zuid-Afrika; 8.15 Beethovenconcert; 9.15 „Dichters om oranje"; 9.30 orkest „De witte anjelieren"; 10.00 De verzoening tus sen Tromp en De Ruyter; 10.15 Po pulair concert; 11.15 Nederlandse Kamermuziek. Voor een flink brok propaganda voor het afdelingsvoetbal in Nrd.- Holland zorgden gisteren de eerste elftallen van S.R.C. en Z.A.P., die op het Schagenterreln de demi- finale van het Gouden Kruis uit vochten. Niet minder dan 1500 toeschou wers woonden deze interessante wed strijd bij, een aantal, dat maar zelden bij een afd. voetbalwedstrijd aanwe zig zal zijn geweest. Het is juist daarom, dat wij deze twee grote clubs uit Anna Paulowna en Schagen een compliment willen geven voor de manier waarop ze deze toeschouwers van het begin tot het einde geboeid hebben. Geen ogenblik Ontaardde het spel, geen wanklank werd gehoord en bovendien was het tempo van de wedstrijd zodanig, dat men 90 minuten lang in spanning heeft gezeten. De tweede klasser S.R.C. heeft ge wonnen en hoewel Z.A.P. als eerste klasser inderdaad technisch iets beter was, was de zege door de betere tak- tiek der Schagenaars verdiend. De groenhemden speelden n.1. sterk ver dedigend om de gevaarlijke Z.A.P.- voorhoede baas te blijven en keer op keer kwam de S.R.C.-verdediging als overwinnaar uit de strijd. Met twee uitstekende binnenspelers, Berkvens en Stikkelman, kwam het contact met de driemans-voorhoede tot stand en het dient gezegd, dat, hoewel de linksbuiten zeer. zwak was, de aanval len van deze S.R.C.-voorhoede door hun onverwacht karakter dikwerf ge vaarlijker waren dan die van Z.A.P., waarbij het spel te kort werd gehou den en bovendien te weinig werd ge schoten. Daarbij kwam nog, dat v. Nuland in het S.R.C.-doel in prima conditie was en zeker de ster van het veld was Ook aanvoerder De Wit was als stop- perspil zeer sterk. DE WEDSTRIJD. Reeds dadelijk na het zenuwachtige begin bleek, dat Z.A.P. zo maar zon der meer niet zou winnen. Voortdu rend golfde het spel op en neer en S.R.C. was minstens even gevaarlijk als Z.A.P. Van Oosten, de rechtsbui ten, die door Stam teveel werd vrij gelaten, zorgde voor de eerste Z.A.P.- aanvallen, die kansen in zich hielden De S.R.C.-achterhoede gaf echter 'geen krimp en zou eerst capituleren, toen een verre pass van v. d. Berg Timmer plotseling in vrije positie bracht door v. Nuland. Het kleine tikje in de hoek was voldoende om Z.A.P. de leiding te bezorgen (10). Wie nu van mening was, dat S.R.C. de moed zou opgeven, kwam bedro gen uit, want onverdroten bleven de groenhemden het Z.A.P.-doel besto ken. Na een half uur kwam de ge lijkmaker tot stand uit een corner van erduin, die door F. Berkvens na een schermutseling werd ingeschoten. (1—1). In de tweede helft hetzelfde spel- beeld. Voortdurend op- en neergaand spel met beide doelen beurtelings in gevaar. Een vrije schop op ongeveer 25 nieter zou Z.A.P. noodlottig wor den, Cor Berkvens plaatste de bal op kophoogte In de richting van het doel en het korte tikje van Stik kelman was voldoende om de Z.A.P.- doelman kansloos te passeren (12) Nu veranderde het spelbeeld snel. S.R.C. legde nog meer het accent op de verdediging en hoe sterk Z.A.P. ook aanviel, hoe v. d. Berg c.s. ook zwoegden, er bleek geen doorkomen aan, zodat ten slotte een juichend S.R.C. na een zeer sportieve strijd als overwinnaar het veld kon verlaten. Scheidsrechter Goudswaard uit Den Helder leidde op uitstekende wijze, bijgestaan door de neutrale grens rechters Flapper en Bijlsma. Door een 71 zege op Jisp wist ook Kaagvogels zich in de finale te plaatsen. Urk. DRAINEERBUIZEN IN HET URKER LAND. Vanaf het begi nder drooglegging van het Urkerland heeft men grote be hoefte gehad aan draineerbuisjes. Voor de ontwatering van deze vlakte van 48.000 H.A. zijn ze onontbeerlijk. Bij voorkeur werden hiervoor de bekende rode buisjes van gebakken klei ge bruikt, maar de productie van dit ar tikel kan de polderbehoefte niet dek ken (1015 millioen per jaar). Thans is er bij Emmeloord een fabriekje ge sticht, waarin betonnen draineerbuis jes worden gemaakt. Hiermede wordt het bestaande tekort aangevuld. Deze betonnen buisjes kunnen worden ge bruikt op die gronden, waarvan vast staat dat bodemzuren, die beton kun nen aantasten, geheel ontbreken. Er zijn speciale betonwegen aange legd naar de opslagplaatsen, zodat de auto's de buisjes gemakkelijk kunnen opladen en naar de verschillende plaat sen in de polder vervoeren. Het werk in het fabriekje wordt verricht door politieke delinquenten uit het kamp Westvaart. „Niets, inspecteur." „Hiernaast ook niemand uitgegaan?" „Niemand, Inspecteur." „Prachtig We gaan nog eens even in het huis kqkén. Kruip maar weer in je schuilhoek met dit beestenweer. Wacht, hier heb je een sigaar, maar denk er om: op je post niet roken." „Dank U beleefd, inspecteur^.' zei de wachter tevreden. Hij nam de sigaar in zijn natte hand en haastte zich naar de overzijde om ze daar in een zak van zijn colbertje te steken. Een ogenblik later zag hij, dat het huis aan de overkant verlicht was. Een half uur nadien verdween het licht en kwamen de mannen te voor schijn. „Waar is hier een telefoon, Hobbes?" vroeg inspecteur Maas. „Hierover woont een dokter, inspecteur." „Uitstekend. Barends, blijf jij bij Hobbes en let op de deur. Sipkema gaat even mee." Hij belde bij het huis van de dokter en ging een ogenblik later met de rechercheur naar binnen. Inspecteur Beekman zat in de kamer van de hoofdinspecteur en luisterde naar de regen, die tegen de vensters kletterde. „Weet je, dat ik vandaag naar Arnhem geweest ben?" vroeg de hoofd inspecteur. „Ik heb een onderhoud gehad met dokter Burger, de man, die Lagerman jaren als patiënt heeft gehad." „En wat was het resultaat, meneer?" „Wel, de dokter heeft me verteld, dat die meneer Lagerman op 24-jarige leeftijd poliomyelitis anterior acuta heeft gekregen. Ik hoop, dat ik het goed zeg, want ik moet je eerlijk vertellen, dat ik in de Latijnse namen van die ziekten allesbehalve thuis ben." „Wat is dat, meneer?" „Kinderverlamming," zei de hoofdinspecteur, „een verlamming van be paalde spiergroepen met het gevolg van vaak blijvende invaliditeit." „Is dat ongeneeslijk?" „Niet altijd, maar dokter Burger achtte het uitgesloten, dat Lagerman ooit In staat zal zijn om zijn ledematen te gebruiken. Hg beschreef hem als een doodgoede geduldige man, maar iemand, die volkomen afhankelijk van de hulp van anderen is. Voor zover hij weet moet Lagerman leven van en kleine lijfrente, welke zijn ouders nog voor hem gekocht hebben." „En wie beheerde dan zijn zaken, mijnheer?" „Curatele is nooit aangevraagd. Een notaris behartigde zijn belangen, maar dat heeft later Dupois overgenomen. Er was trouwens niet veel te regelen, want de man bezat niets dan zijn lijfrente. Dokter Burger heeft hem jarenlang behandeld, maar onlangs een briefje gekregen, dat natuurlijk niet door Lagerman geschreven was en waarin werd medegedeeld, dat zijn bezoeken niet meer nodig waren, omdat een huisvriend, die ook medicus was, voortaan voor de man zou zorgen. Hij heeft later bedacht, dat Lager man van dat briefje waarschijnlijk niets geweten heeft en hem daarna wil len bezoeken, maar toen bleek, dat de heren reeds naar Amsterdam waren vertrokken." „Een vreemde geschiedenis," zei de inspecteur. „Dat ls het zeker," zei de hoofdinspecteur, „ik zou wel eens willen weten Zijn woorden werden onderbroken door de bromtoon van een telefoon toestel. (Wordt vervolgd.) V

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2