Van slaven tot vrije mensen Noodtoestand in Engeland afgekondigd WEER STAGNATIE IN BESPREKINGEN? SCHREIEDER Dinsdag 29 Juni ,948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste ]aar„an;, No 7850 Dagblad voor Den Helder, Koegras, fexel, Wieringen en Anna Paulowna Om hoofd te bieden aan havenstaking Oppositie steunt de regering Sovjets heropenen de grens Richt Berlijn zich tot V.N.? Wielerkampioenschappen opnieuw uitgesteld Geldigheidsduur van boterbonnen verlengd Wetsontwerp tot publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie ingediend Geslacht van 100-jarigen uitgestorven gearresteerd Op 1 Juli 1863 werden de kettingen der Surinaamse slaven gebroken Aardbevingen en vloedgolf teisteren Japan Kominform beschuldigt Joego-Slavië Vijftienjarig meisje verdronken COMPETITIE-INDELING VAN ONZE CLUBS VAN NABIJ EN V^R_RË WEERBERICHT BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.75. De Engelse regering heeft de koning geadviseerd in verband met de ha venstakingen de noodtoestand af te kondigen. De wet op de noodtoestand verleent de regering verstrekkende bevoegdhe den, echter niet het recht tot het in stellen van industriële arbeidsplicht. Ook maakt de wet, aldus Reuter, geen inbreuk op het stakingsrecht of het recht met vreedzame middelen sta king te propageren. Overtreding van de wet kan drie maanden gevangenisstraf of een boete van duizend pond of beide tot gevolg hebben. Dit m^g evenwel niet geschie den zonder gerechtelijk proces. De wet treedt in werking, indien aan de Koning is meegedeeld, dat er een situatie bestaat, die het volksbe staan in gevaar brengt door een uitge breide onderbreking van de bevoorra ding of de distributie van water, brand stof en licht. Zonder toestemming van het parlement beide Kamers mag de wet slecht een week toegepast worden. Attlee heeft gistermiddag in het La gerhuis meegedeeld, dat de noodtoe stand zou worden afgekondigd om het hoofd te bieden aan de door de ha venstaking veroorzaakte crisis. De Ko ning is geadviseerd in deze van zijn bevoegdheid gebruik te maken. De regering zal dan gerechtigd zijn alle maatregelen te nemen die noodzake lijk zijn om de voedselvoorziening in stand te houden. Anthony Eden, plaatsvervangend leider van de oppositie, noemde de verklaring van Attlee „hoogst ernstig". Naar Attlee zeide, zullen de nood maatregelen zo spoedig mogelijk wor den getroffen. Dit zou naar zijn me ning zeker binnen de 48 uur zijn. Het communistische parlementslid Piratin verklaarde, dat de verklaring van premier Attlee een krachtig pro test van de georganiseerde arbeiders zou uitlokken, waarop Attlee ant woordde: „Ik geloof niet dat U een autoriteit voor de georganiseerde ar beiders van dit land bent, omdat zij zich er van bewust zijn dat het nood zakelijk is de vakverenigingsstructuur te bewaren. De staking is niet-offi- cieel". De te treffen noodmaatregelen zul len ook van toepassing zijn op de ver scheping van goederen. De laatste maal dat in Engeland de noodtoestand werd afgekondigd was bij een algemene staking in 1926. De autoriteiten kregen toen de bevoegd heid alle essentiële productiemiddelen, alsook het vervoer, over te nemen. Lord Salisbury, leider van de oppo sitie in het Hogerhuis, heeft verklaard dat de regering bij de te nemen maat regelen van de steun der oppositie ver zekerd kan zijn. De Sovjet-autoriteiten hebben voor Duitse reizigers de grens tussen Oost- en West-Dultsland heropend, aldus het Duitse persbureau A.D.N. (Sovjet-zóne). Alle reizigers moeten normale in terzonale passen kunnen tonen, maar dat betekent niet, dat de interzonale treinen weer gaan lopen, voegde A.D.N. er aan toe. „De reparatie aan de lijn HelmstedtBerlijn zal zelfs meer tijd vereisen dan men aanvan kelijk meende". De maatregelen der Sovjet-autori teiten dient om Duitsers, die niet heb ben kunnen vertrekken, toen de grens gesloten werd, in de gelegenheid te stellen naar hun woonplaats terug te keren. Er is de nadruk op gelegd, dat de nieuwe maatregel geen invloed heeft op „de blokkade van Berlijn". Het gemeentebestuur van Berlijn zal he'denmiddag in een bijzondere zitting een verzoek aan de V.N. be spreken, zo werd Maandagavond be kend gemaakt. In de buurt van de Alexanderplatz, het centrum van de zwarte handel in de Russische sector, werd door de Duitse politie een aantal razzia's uit gevoerd. Duitsers in het bezit van „Westelijke Marken" werden gear resteerd. Zij werden vrijgelaten, na dat hun namen waren genoteerd en zij de waarschuwing kregen, dat zij bfl een volgende overtreding gerech telijk vervolgd zouden worden. De marken werden in beslag genomen. Het kampioenschap over 50 km zon der gangmaking voor professionals en nog enige voorritten in de sprint en achtervolging zijn ook gisteren niet doorgegaan. De organisatoren besloten de wed strijden opnieuw uit te stellen tot he denavond half acht Te Edinburgh is de raad des Konings bijeengekomen om getuige te zijn van het tekenen der proclamatie door de Koning, waarbij bekend wordt ge maakt, dat de noodtoestand in Groot- Brittannië is afgekondigd als gevolg van het zich uitbreiden der havenar beidersstaking. Voordat de raad, (die uit enige hon den leden bestaat bijeen kwam) is de tekst der proclamatie per teleprinter uit Londen naar Edinburgh geseind. Kort na het door Attlee via de ra dio geuite beroep op de arbeiders om het werk te hervatten en zich niet bij de stakers aan te sluiten, hebben de havenarbeiders van Southampton be sloten niet mede te staken. In plaats daarvan drongen zij er bij de Londen- se havenarbeiders op aan, dat deze naar hun werk terug zouden keren. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de bonnen voor 500 gram boter enz. reserve 434 en reserve 437 tot en met Zaterdag 3 Juli is verlengd. Een deel van het publiek heeft na melijk in de mening verkeerd, dat deze bonnen gedurende vier weken geldig zouden zijn. Dit is niet het geval. Alle boterbonnen zijn geldig gedurende veertien dagen, ook die, welke eens per vier weken worden aangewezen. Eenmaal per jaar gaan de red dingboten van de Noord-Zuidhol- Jand se Reddingmaatschappij op de helling om in conditie te blijven voor hun menslievende taak. De „Brandaris" van Terschelling wordt met stalen schrapers ont daan van de schelpen en andere aanwas, die de snelheid van de boot remmen. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend het reeds aangekondigde wets ontwerp tot toepassing ten aanzien van het bedrijfsleven van de artike len 80 en 152 tot en met 154 van de grondwet. Het document bevat 152 over het alge meen beknopte en doorzichtige artike len. Het Wetsontwerp bedoelt een zoge naamde „raamwet" te geven; het stelt in en regelt een openbaar lichaam voor het bedrijfsleven in het algemeen, ge naamd Algemene Bedrijfsorganisatie, welke haar zetel zal hebben in 's-Gra- venhage. Deze zal tot taak hebben een het belang van het Nederlandse volk dienende werkzaamheid van het be drijfsleven te bevorderen, alsmede het belang van het bedrijfsleven en de daartoe behorende personen te beharti gen. Het bestuur van de Algemene Be drijfsorganisatie wordt gevormd door een Sociaal-Economische Raad, die be staan zal uit minstens dertig en hoog stens vijf-en-veertig personen; ten minste twee-derden der leden zullen worden benoemd door organisaties van werknemers en ondernemers; de ove rige door de Kroon. Voor elke bedrijfs tak afzonderlijk zal evenwel bij aparte wet de bedrijfsorganisatie moeten wor den geregeld. Ook zal het Wetsontwerp op de Algemene Bedrijfsorganisatie worden aangevuld met een Wetsvoor stel, dat de Ondernemersraden zal re gelen. In Oklahoma City is dezer dagen John A. Rumpel overleden. Hij had de ouderdom van 105 jaar bereikt. Zijn vader werd 113 jaar oud en zijn moeder 109, aldus de Times. Rumpel was een veteraan uit de burgeroorlog en was een der weinige overlevenden van de ramp die de Titanic overkwam. De laatste 34 jaar woonde hij in Oklahoma City. Tevoren had hij als zendeling van een Amerikaanse gods dienstige secte het Verre Oosten, Afri ka en Rusland afgereisd. Hij was va der van vier tweelingen. De tweejong- sten en zijn vrouw kwamen om tij dens een tornado in Omaha in 1913. De twee andere tweelingen, allen ver pleegsters in het Canadese leger, kwamen om tijdens de eerste wereld oorlog. Met John is dus een sterk ge slacht van honderdjarigen uitgestorven. Tsjechoslowaaks vliegtuig in Frankrijk geland Zondagavond tegen het invallen van de duisternis is een vliegtuig, dat de Tsjechoslo waakse kleuren droeg, in de buurt van Cayeux-sur-Mer geland. Aan boord bevonden zich vier passa giers o.w. één vrouw. De drie man nen droegen toen de politie hen aan trof, burgerkleren doch schenen in of ficiersuniform geweest te zijn. Een der mannen, die de politie in het Frans te woord stond, verzocht zo spoedig mo gelijk met zijn gezellen naar Dieppe te worden gebracht om vandaar naar En geland te kunnen vertrekken. Deze 9 kindertjes, allemaal onder de 6 jaar, zijn op weg naar de finales van de Engelse danskampioenschappen, die in Londen zijn gehouden ten bate van het „Zonneschijnfonds" voor blinde babies. Jury en publiek heb ben met verrukking gekeken naar de vlugge kleine voetjes van de kleuters Tendy Camaron (tweede van links) werd jeugdkampioene. In verband met het feit, dat er verdenkingen bestaan, dat Schreie- der de hand heeft gehad in de represaillemoord, welke op 11 April 1945 te Dronrijp heeft plaats gehad op veertien personen uit het verzet, is door de procureur fiscaal te Leeuwarden de arrestatie van Schreieder gelast, welke in middels heeft plaats gehad. In verband met het opnieuw arres teren van Schreieder deelt het Rijks- Instituut voor Oorlogsdocumentatie mede, dat de repressaillemoord op 11 April 1945 geschiedde als weerwraak tegen gepleegde sabotage bij een brug. Veertien personen werden voor het vuurpeloton geplaatst, allen inwoners van Leeuwarden. Eén van hen werd niet dodelijk getroffen, wist zich later weg te slepen en schuil te houden. Bij de gefusilleerden bevonden zich drie zoons uit het gezin Wierda, t.w. Folkert, Hijltje en Klaas Jan Wierda. De eerste van hen was officier van de gewestelijke staf van de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten. Ook de tweede was lid van de N B S. Klaas Jan Wierda was een vooraanstaande figuur in de landelijke organisatie. DE JONG onze Olympische Firefly-zeiler J. H. H. N. de Jong uit Hillegers- berg is gisteravond aangewezen voor uitzending naar de Olympische Spelen, om ons land te vertegenwoordigen in de Fireflyklasse der Olympische zeil wedstrijden. Reserve is M. Visser uit Paterswolde. De uitslagen van de laatste drie se lectiewedstrijden, die gedurende het afgelopen weekend zijn gehouden, lui den: 1. De Jong; 2. Visser; 3. Kagchel- land; 4. Van der Steeg; 5. Laagwater. DEVRIJDING.B\j dit woord denken wij dadelijk aan de Mei dagen van 1945, aan die gedenk waardige afwenteling van het vijf jaar lang kwellende Duitse juk wij denken misschien ook aan de 80 jaren strijd tegen de Spaanse overweldiger maar wij weten misschien niet eens dat er duizen den Nederlanders 4jn, die nog een ander bevrijdingsfeest kennen dan de meeste onzer: 1 Juli 1863, eman cipatie der slaven van Suriname. TEDER JAAR op de le Juli geldt voor de Surinamer nog: „Kettie-Kottie!" de Negerengelse uitdrukking voor: „De ketting gebroken". Een klaroenstoot van ontroering, 'n opspuitende fontein van rechtvaardige vrijheidsdrang golft door die simpele woorden, waarmede men elkaar steeds weer op die eerste dag der Juli-maand, daar in Parimaribo, in Moengo, op de plantages en diep in het binnenland begroet. De bestialiteit der jaren 19401945 lijkt slechts kinderspel, vergeleken bij hetgeen daar in reeksen van jaren door mensen aan mensen werd gedaan. „Reeds" in October 1862 moest de toenmalige Gouverneur van Suriname de volgende proclamatie afkondigen: Aan de slaven van Suriname Het heeft zijne Majesteit Wil lem III, onze geëerbiedigde ko ning, behaagd de dag te bepalen, waarop de slavernij in de kolo- - nie Suriname voor altijd afge schaft zal zijn. Op de eerste Juli 1863 *i)t gij vrij, maar de koning heeft gewild, dat u die blijde tijding nu reeds bekend zou wor den gemaakt, opdat gij in vreug de en tevredenheid dat zo ge wenste tijdstip afwachten kunt. Van harte wens ik u daarmee geluk, als ook mijzelf, dat het mij gegeveft' is u die blijde mare aan te kondigen. w.g. Van Landsbergen. ^IET OMDAT men het gevoel heeft behalve aan God, dankbaar te moe ten zijn voor het verkregen grond beginsel der menselijkheid, maar véél eer omdat men de Surinaamse gedach te wil uitdragen temidden van het zo verwante Nederland, willen de Rijks genoten Surinamers, voor het eerst na 85 jaren, het 1 Julifeest niet tot de vie ring in de huiskamer beperken. Heel veel Nederlanders hebben slechts mi nimale kennis over dat overrijke land in Zuid-Amerika, waar ook in '40'45 de driekleur niet neerging! Een over- rijk land? Ja, rijk door zijn bodemgesteldheid, delfstoffen, hout, vruchtbaarheid en overrompelend natuurschoon! Maar arm aan belangstelling. Vijf en tachtig jaren liggen er tussen het bekomen van de erkenning van slaaf tot vrij mens, even zoveel jaren zijn het van strijc _-n voor meer er kenning, van dit veelbelovende, aan Nederland en Oranje gehechte land. Dat de massa van ons volk 1 en 3 Juli begrip tone voor deze uiterst gerecht vaardigde strijdl JAL van prominente Nederlanders zullen aan de avond van de le Juli in het Indisch museum te Amsterdam hun mening omtrent Suriname en zijn problemen in korte toespraken ken baar maken. Noemen wij slechts de na men van: Mr. Dr. Pos; Jef Last; Henk van Randwijck; de Gereformeerde pre dikant Ds. Van der Minne en Zende ling Legêne. Een rasechte Surinamer, Dr. Laslie, vervolmaakt de sprekerslijst, terwijl de illustratie van muziek, zang en dans door het Surinaamse folkloristisch ge zelschap „Singie Sweetie" een gang naar Amsterdam alléén al de moeite overwaard doet zijn. Zaterdagmiddag 3 Juli vieren gekleurde en blanke kin deren feest op het terrein van het Fre- deriksplein en de avond van die dag kunt u op een ongedwongen manier met de Surinamers nader kennis ma ken tijdens éen openlucht fancy fair op datzelfde terrein. De organiserende vereniging „Ons Suriname" die geen politiek doel na- streeft^ doch slechts een band wil vor men tussen de Surinamers in Neder land en een band smeden tussen Ne derland hier en daar, verdient, dat het hier gebodene in het hart der belang stelling van Amsterdam, ja van heel Nederland zal staan. De .belangrijke Surinaamse bijdrage voor de bevrijding van Europa, in de jongste oorlog alléén, moet ons meer waard zijn dan het bijwonen van twee nuttige en prettige avonden voor ons zelf! Dat het Wilhelmus en het Surinaam se Volkslied door duizenden gekleurde en blanke Nederlanders gezongen mo ge worden, wensen wij „Ons Surina me", de organiserende vereniging, van harte toe. Naar wij vernemen, tonen ook de Nederlandse radio-omroep-verenigin- gen belangstelling voor dit bijzondere emancipatie-feest. Zo heeft de NCRV reeds besloten. Vrijdag 2 Juli van 19.15 19.45 er aandacht aan te wijden en 'n Surinaamse uitzending te verzorgen. Mohammed Roem, voorzitter der Republikeinse delegatie, heeft giste ren verklaard, dat zijn delegatie geen andere weg ziet om de besprekin gen voort te zetten dan die van rechtstreekse discussies over de AustralischAmerikaanse voorstel len. Naar Reuter uit betrouwbare bron verneemt heeft de Republikeinse de legatie, na de verklaring van Roem een brief gezonden aan de Commissie van Goede Diensten, waarin gevraagd wordt om een spoedige bijeenroepen van de agenda-commissie. Betrouw bare waarnemers beschouwen een op nieuw vastlopen van de besprekingen als waarschijnlijk. Duizenden doden Gistermiddag hebben hevige aard bevingen zich in midden-Japan voor gedaan, waardoor honderden perso nen werden gedood en gewond en duizenden huizen werden verwoest. Geweldige vloedgolven volgden op de bevingen, die verschillende plaatsen in midden-Japan met de grond ge lijk gemaakt hebben. Volgens onbevestigde berichten uit Nagoja bedraagt het aantal doden, ver misten en gewonden tengevolge van de aardbeving 30.000. Een Amerikaans legerbureau te Tokio meldt, dat vijf steden tengevolge van de aardbeving zijn verwoest. Het zijn: Foekoei, Maroeoka, Mikoeeni, Matsoeo- ka en Kanaza. Foekoei staat in brand en alleen het massieve bureau van de prefect staat nog overeind. De branden zijn van 30 km afstand waar te nemen. De Japanse bevolking is reeds hard aan het werk om de wegen, die door ingestorte bruggen en tunnels worden versperd, te openen. In een officiële verklaring van de Kominform worden maarschalk Tito en de communistische partij van Zuid- Slavië van „trotskisme" beschuldigd. Deze pgrtij heeft de weg van het Marx- Leninprincipe verlaten. Zij duldt in Zuid-Slavië een onwaardige politiek, waardoor de "Russische militaire des kundigen en het Rode Leger in discre- diet gebracht worden. Bovendien heb ben Zuid-Slavische vertegenwoordigers van de communistische partij gewei gerd deel te nemen aan een zitting van de Kominform, die in de tweede helft van Juni in Roemenië gehouden is. „Derhalve heeft het centraal bestuur van de communistische partij van Zuid- Slavië zichzelf en de Zuid-Slavische partij buiten de broederschap van com munistische partijen geplaatst, buiten het verenigde communistische front en derhalve ook buiten de gelederen van de Kominform". Zaterdagmiddag ongeveer 8 uur is een 15-jarig meisje, van L.. uit de Vlamingstraat door tot nu toe onbekende oorzaak in de Provinciale Vayt nabij de Koepoortbrug te Delft geraakt en verdronken. Hoewel er op dat ogenblik veel pu bliek langs de vaart wandelde, heeft de politie nog geen getuigen kunnen horen. Men vermoedt, dat zij aan de achterkant van de woning van haar patroon, de slager A. Sliedregt, waar zij dienstmeisje was, bij het waterput ten in de vaart is gevallen. Toen zij voor het eerst boven kwam sprongen vier personen te water en brachten haar op het droge. Alle middelen ter opwekking der levensgeesten moch ten niet baten. „De Sportkroniek", het officieel or gaan van de K.N.V.B., vermeldt de competitie-indeling 1948-1949 voor de tweede, derde, en vierde klasse en res. tweede klasse, District 1. Voor zover het clubs uit onze contreien be treft, luidt de indeling als volgt: Tweede klasse B: De Kennemers, Alcmaria Victrix, West-Frisia, Hercu les, OSV, Rapiditas, SDW, TOG, UW. Watergraafsmeer, ZFC. Derde klasse A: ADO 1920, Always Forward, Beverwijk, BKC, Helder, KW, Succes, Vitesse 1922, WE, Zil vermeeuwen. Derde klasse B: Alkmaarse Boys, DEM, DTS, GVI, Hollandia, HRC, Kin- heim, Purmersteyn, Schagen. Vierde klasse A: Berdos, LSW, N.- Niedorp, Randers, RKAFC, Schoorl, Texel, Vrone, Watervogels, Wieringer- waard, Zeevogels. Vierde klasse B: Andijk, Bergen, Grasshoppers, Oudesluis, De Rijp, Spor ters, St. George, Sijbekarspel, WW, Westfriezen, Zouaven. Vierde klasse C: Assendelft, CSV, DRC, HSV, Limmen, Monnikendam, ODIZ, RKAVIC, WSV, Y-Boys. Vierde klasse E: ASV, BDK, DCO, DGS, DVAV, IEV, Madjoe, Ontwaakt, SDZ, WB, Wilskracht. 'Res. 2e klasse B: Alcm. Victrix 2, DWS 3, DWV 3, Helder 2, OSV 2, RCH 2. Volendam 2, VSV 2, Watergraafsmeer 2,WFC 2. Tevens is bekend gemaakt de inde ling van de Zuidelijke eerste klasse. Deze luidt: District 4: BW, NAC, Willem 2, MW, Juliana, Limburgia, De Spechten, Bra- bantia, VVV, TSC, Helmond. District 6: PSV, Eindhoven, Sp. Emma, Sittardse B„ NO AD, Maurits, Bleyer- heide, Longa, Beronie, Helmondia, Kerkrade. Het programma voor de eerste com petitie-Zondag op 12 September voor de Westelijke eerste klassers is: ADO Haarlem, Ajax—Xerxes, SVV—Storm vogels, 't GooiDOS, De Volewyckers— BI. Wit. District 3: KFCDFC, EDO—DWS, VSVHermes DVS, FeyenoordZee- burgia, DHC—HBS. De jeugd-actie-papier-inzameling (Japi), welke zulk een prachtig resul taat heeft opgeleverd en welke op 1 Mr-' werd gesloten, zal op 1 October, als de scholen weer zijn begonnen, worden hervat. De stichting export verse haring te IJmuiden heeft in Praag een con tract afgesloten voor de levering van vijf millioen kg verse haring, een zelf de kwantum als verleden jaar ge ëxporteerd kon worden. Aan H.M. de Koningin, prinses Juliana en prins Bernhard zijn namens de redactieraad en uitgevers de eerste exemplaren van de luxe-editie van het officiële gedenkboek „Vijftig Jaren" in een speciale uitvoering aangeboden. Vandaag zullen 750 Amerikaanse studenten in ons land arriveren, op 12 Juli gevolgd door nogmaals 5Ö0. Velen onder hen zullen bij oogstwerkzaam- heden helpen op Walcheren en Texel. Besloten is tot stichting van een fabriek in Rotterdam van de bekende Kaizer-Frazer automobielfabrieken. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben in de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk geprotesteerd tegen het vasthouden door de Sovjet-auto riteiten van Anton Marek, een Oos tenrijks politie-officier, die meer dan één Week geleden uit zijn huis te Weenen is verdwenen. De Sovjet-opperbevelhebber, gene raal Koerassof, weigerde het protest en de daarop gegronde resolutie te aanvaarden. Amerika heeft officiëel bij de Joego-Slavische regering geprotesteerd tegen het vasthouden van vijf Ame rikaanse soldaten, die 15 Juni ter hoogte van Joego-Slavische zóne bij Triëst aan het zwemmen waren en gearresteerd werden. Meer dan 600 afgevaardigden van de algemene vereniging van Belgische gepensionneerden, hebben besloten 14 Juli a.s. een „hongermars naar Brus sel" te organiseren indien hun eisen vóór die datum niet worden ingewil ligd. Sokolowsky, de Russische gou verneur in Duitsland, zijn plaatsver vanger generaal Dratwin en generaal Kotikof, de commandant van de Rus sische sector van Berlijn, zijn onder scheiden met de Orde van Lenin, voor de succesvolle uitvoering van de be stuurstaak. Weersverwachting, geldig tot he denavond: AANHOUDEND KOEL WEER. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, hier en daar met onweer. In de kustgebieden later wat af nemende buiïgheid. Matige, voor al langs de kust nu en dan krach tige wind tussen West en Noord. Koel weer.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1