golf van pessimisme op java DOBBER en KLIEKJE L MM van Boenzel en Jonker Flonker De Finnen gaan ier stembus wu jtsse&z Europeanen verkopen uit nood kun kleding en sieraden Men danst op een vulkaan 3 Trein Batavia-Gombong Zevenhonderd wijsgerer 350 inleidingen Eén op de twintig Fransen is spoorwegambtenaar PRINS BERNHARD als deelnemer naar de Olympische Spelen Trouw iof in de dood LUISTEREN NAAR... IN ZUID-AFRIKA Jaar ging het drIetal op êtap Puppi Litp vooRop en Trok de Kooi. Daarachter üepen dobber en kliekje..-- kliekjewaa gewapend met wn geweer en dobber ooocj S*Saan.m^n* °nder de Nederlanders op Java is de laatste tijd hard achteruit na de J n'e' verwonderen. Men leeft er sinds twee-en-een half jaar aPanse capitulatie onder uiterst moeilijke omstandigheden, die men men 'n de hoop en de verwachting, dat er te eniger tijd wel verbe- g zou Intreden en dat het algemeen herstel dan spoedig merkbaar zou zijn. r ens flikkerde die hoop opnieuw op. (Van onze correspondent). de politionele actie, de ïville-overeeitkomst, waren van die imenten, waarofp men de vermoeide tiek .denen weer oprichtte, en er nieuw Het 'r in de ogen kwam. Telkens op- ilavisch*w werd men teleurgesteld. Iedere Ie leder -stelling deed de hoop op gunsti- jjjj-g,, perspectieven dieper wegzinken. Er lomt een einde aan het geduld, maar vooral ook aan de krachten. Velen, die meer dan drie jaar in een Japans kamp hebben doorgebracht, leven nu al ruim twee jaar opnieuw onder condities, die in velerlei opzicht niet zo heel veel beter zijn. De woningnood heeft tot ge volg, dat talloze Nederlandse gezinnen in garages en krotten moeten leven, of met vele mensen opeengepakt in een huis. Dit is op zichzelf erg, men kent dat verschijnsel in Europa ook. Maar hier in Indië is het altijd erger, doordat het tropisch klimaat normaliter reeds zulk een zware wissel op de zenuwen en 't lichamelijk uithoudingsvermogen trekt, en omdat men hier meer dan elders ter wereld behoefte heeft aan wat ruimte, koelte en hygiëne. NERVEUZE SPANNING. sl hu on af» gee' Nu vindt men, na de hete jachterige chaotisch Batavia, waar heel jeen nerveuze spanning heerst kantoren „understaffed" zijn, nerg<.t«. :ust. De een na de ander knapt af. Voor wie overblijven wordt het dec te zwaarder en moeilijker. Men was iegt' dat geld de ar^e'd verzoet- Wan- :<«r 't waar is, proeft men hier slechts jacciv. op de tong, want de hoogste a eT "Wslagen blijken tegen de fan- van de Joego._jjzen der meest eenvoudige 13e verklaring niet opgewassen te Reuter dan. „Dit komt dat het merendeel waar. Het is zeer ers hier te lande gedu. wie ook gevolgd is)anse t,ezetting nagenoeg absoluut mist zoal|0edel verloren heeft. Het ze brief van 13 Ar;nmogelijk dit te herstel. vnjdmj?. lgdejeveii' vejen t,jj kisten, koffers J? op veldbedden, zonder een spoor van niiselijk milieu. ben V Talloze werkers zijn reeds meer dan een jaar lang van hun gezin, dat in Nederland vertoeft, gescheiden. Van ontsnapte aan groot gevaar Onze speciale Indische medewerker Anthony van Kampen, die de tocht heeft, meegemaakt met de speciale Ro de Kruistrein van Batavia naar Gom- bong in het midden van Java's Zuid kust, seint ons nader, dat deze trein aan een groot gevaar is ontsnapt. De trein was naar de demarcatielijn vertrokken om 216 T. N. I. gezinsleden uit te wisselen tegen ongeveer 400 K. N. I. L.-gezinsleden. Hij was de laat ste, die vóór de fafhartige terreurdaad bij Tjikompek doorkwam. Onze mede werker acht het niet onmogelijk, dat de trein nog ongehinderd door de terreur groepen is doorgelaten, omdat hij een detachement van dertig man gewapen de militairen meevoerde. Na de r/itwisseling vertrok de trein met 400 personen van Gombong, de laatste post voor Djocja op Nederlands gebied, naar Batavia, do«.h na enkele uren vernam men, dat het niet meer mogelijk was daar te komen iengevol- ge van de ravage aan de spoorbaan. De trein keerde met 400 terneerge slagen vrouwen en kinderen naar Gom bong terug. De Marvo-cineast luit. ter zee Was- senburg en de Marvo-fotograaf Phaff wensten hun materiaal zo snel moge lijk in Batavia te bezorgen. Deze heren en onze speciale Indische medewerker aanvaardden daarom de terugtocht met een drietons legerauto over een afstand van 700 km. Dank zij het voortreffe lijke rijden van chauffeur Piet de Boer, soldaat eerste klasse van de V-briga de (uit Zaandam) werd de tocht van Midden-Java naar Batavia via Poerwo- kerto-Cheribon-Bandoeng in twaalf uur afgelegd. hun salarissen delegeren zij een rede lijk bedrag naar Nederland; van wat er overblijft kan men nauwelijks be staan. Een gezin^net een middelbaar inkomen staat iedere maand voor een tekort. Gescheiden gezinsleven is nog duurder. Men steekt zich in de schulden, of men verkoopt zijn nieu we fiets, uit Nederland meegebracht; en andere bezittingen. Vele Chinezen vinden op het ogenblik een uitste kende broodwinning in het opkopen van goederen van Europeanen, die uit nood hun kleding, hun extra paar schoenen, hun koffers, hun sieraden van de hand doen. Wie er wat zijn inkomen betreft wat beter aan toe is, en tot de „topklasse" behoort, betaalt een bedrag aan belas ting, waarbij het woord confiscatie oe- ter op zijn plaats zou zijn. Aan Sumatra's Oostkust zijn de levensomstandigheden óók moeilijk, maar in deze gelukkige Negara ziet men althans op allerlei ge bied voortuitgang en opleving. Daar werkt men met het gevoel, dat leven hier binnen een redelijke tijd weer de moeite waard zal zijn geleefd te wor den. Op Java is dat andens. Velen wer ken er hard, zenuwslopend, maar aan het eind van een dag vraagt men zich af: waartoe? De jongste politieke ver wikkelingen, het „eeuwig" vruchteloos gepraat met Djokja hebben een nieuwe golf van pessimisme veroorzaakt. Des ondanks wordt echter des avonds in Hotel des Indes nog wel gedanst. Zie echter de vermoeide en vreugdeloze ge zichten. Men kan beter dansen in des Indes dan wéér een avond opgesloten zitten in zijn benauwde garage, wan hopig piekerend hoe het toch allemaal gaan moet. Men danst dus. Maar als op een vulkaan. 0 (Nadruk verboden). AMSTERDAM, Juni. - Zevenhonderd wijsgeren uit dertig landen zullen van 11 tot 18 Augustus in de ge meentelijke universiteitsgebouwen te Amsterdam bijeenkomen om er, op verzoek van de Unesco, een Wereld federatie van Philosophische vereni gingen op te richten. Dat schijnt voor denkers een erg moeilijk vraag stuk te zijn, want daar zullen maar even 350 inleidingen-met-beraadsla gingen aan voorafgaan. De Amerikanen zullen op dit con gres in tegenstelling tot wat men doorgaans op internationale congres sen meemaakt niet de rijkaards uithangen. Integendeel, juist uit de ■V.S. kwamen de meeste verzoeken om op de goedkoopste wijze bij fami lies ondergebracht te worden. (Van onze Haagse redacteur) De directeur-generaal van de Natio nale Franse Spoorwegen heeft het op een conferentie zelf verklaard: één op de twintig Fransen is spoorwegambte naar.... Waarom zouden wij aan zijn woorden twijfelen? Er zijn 2.100.000 personen bij de S.N.C.F. werkzaam, zeide hij, die ieder jaar zeventien mil- liard francs aan salarissen opstrijken. En dan1 klagen wij over het grote aantal ambtenaren in Nederland! In elk geval leggen de Nederlandse Spoorwe gen het zuiniger aan. Er zijn ongeveer 30.000 personen bij de N.S. werkzaam, dat is één op elke drie honderd Neder landers. De S.N.C.F. schijnt onverza digbaar te zijn: er zijn 600.000 ambtena ren in opleiding. Hieronder zijn meer dan 400.000 kinderen van spoorweg ambtenaren, De vaders vinden het dus een nogal aantrekkelijk baantje voor hun kroost. Uit de omgeving van Prins Bernhard verneemt het blad „Sport", dat deze, indien hij daartoe door het NOC zou worden uitverkoren, bereid zou zijn om voor ons land uit te komen op de Olympische Spelen te Londen, als deelnemer in het zware springconcours. De Prins, die een uitstekend ruiter is waarvan hij, onder voor hem on gunstige omstandigheden, op de ver leden week gehouden Olympische Dag in het Stadion blijk gaf stelt zich evenwel op het standpunt, dat hem generlei „voorkeur" verleend mag wor den en dat men hem slechts mag ver kiezen indien zijn prestaties daartoe aanleiding geven. Hippische kringen erkennen de uitnemende ruiterkwali- teiten van de Prins, al menen zij, dat diens ervaring bij de hoge hindernis sen van het Olympische springconcours wellicht nog te gering zal zijn. Noch tans wordt zijn aanwijzing ernstig overwogen. Een bezwaar, dat zijn deelneming in de weg zou kunnen staan, vormt zijn paard. „Priest" loopt te gemakkelijk uit de hand bij het springen en hem zou derhalve een ander paard beschik baar moeten worden gesteld. Ver wacht mag echter worden, dat als 's Prinsen prestatie boven die van een der andere candidaten zouden liggen, deze bereid gevonden zal worden hem zijn paard af te staan. Top Remi uit Poperinge (ten Westen van Ieperen) was met zijn kar, welke door twee honden werd getrokken, op weg naar Watou bij de Franse grens, toen hij door een hartverlamming werd getroffen en ineenzeeg. Zijn beide honden bleven jankend bij het lijk zitten en lieten niemand naderbij komen. Toen omstanders verschillende malen bij hun po gingen om de dode man te ver wijderen bijtwonden hadden op gelopen, werd tenslotte de vrouw van de overledene gewaarschuwd. Ook zij werd echter, toen zij het lijk wilde wegtrekken, door de honden aangevallen en ernstig gebeten. De beide dieren waren volkomen in de war door de plotselinge dood van hun baas. Tenslotte zagen rijksveldwach ters zich genoodzaakt de honden neer te schieten om het lijk te kunnen weghalen. Naar het ANP verneemt, zal de ge delegeerde van het opperbestuur Jhr. van Vredenburch, in de loop. van deze week naar Nederland vertrekken ten einde met de regering overleg te ple gen 4. Jonker Flonker wreef met een zakdoek de strepen van Boenzel's rug. „Luister baas" zei toen de hond, „u weet, vlak bij ons op de hoek van de Grutjessteeg en de Breestraat wonen de drie juffrouwen Wacker. Ze heten Betje, Letje en Zetje. Ze zijn alle drie over de zeventig en ze zijn doodsbang voor inbrekers, want ze hebben ieder een kous vol guldens en rijksdaalders en ze willen ook graag alle drie hon derd jaar worden. Ik weet dat ze 's nachts dikwijls geen oog dichtdoen van de angst en nu wou ik me daar gaan aanbieden als waakhond en dan spreken we af, dat u daar vannacht komt inbreken en dat ik u dan weg jaag. Als die drie juffrouwen zien hoe flink ik ben zullen ze me zeker een flinke beloning geven". „Goed" zei Jonker Flonker en toen liep Boenzel metéén naar het huis van do drie juffrouwen Wakker en belde aan. Na een tijdje werd er een luikje in de deur opengemaakt en in de opening verscheen het hoofd van de oudste van de drie juffrouwen: Betje Wakker. „Wil je wel eens maken dat je weg komt, brutaal dier!" riep het hoofd nijdig. Boenzel maakte een beleefde bui ging om te laten zien dat hij wist hoe het hoorde. „Ik kom me hier aanbie den als waakhond" zei hij vriendelijk, „u kent me wel, ik woon in de Grut jessteeg. Ik heb de beste getuigschrif ten. Er loopt hier 's nacht héél wat slecht volk op straatik heb gister avond nog iemand aan uw luiken zien peuteren. De oude juffrouw maakte op slag de deur open. „Kom dan maar bin nen", zei ze snel. „Maar als je vlooien hebt moet je in de keuken blijven, net als Sophie!" en ze wees op een grote zwarte poes, die naast haar stond. „Maar denk er om dat je vrien delijk tegen haar bent „Niets liever dan dat. Een channant dierzei Boenzel nog eens be leefd buigend en hij zag dat Sophie een kleur van plezier kreeg. „Maar lk heb geen vlooien. Ik heb me vanmor gen nog helemaal geschoren". „Uitstekend" zei de juffrouw, „kom dan maar binnen". Zullen de Volksdemocraten zetels verliezen Donderdag 1 en Vrijdag 2 Juli gaan de inwoners van het land der 60.000 meren en 80.000 eilanden voor de tweede maal na de oorlog ter stembus om hun nieuwe Rijksdag te kiezen. De verkiezingsstrijd in Finland wordt met zeer vreedzame middelen gevoerd. De buitenlander, die door Helsinki de noordelijkste hoofdstad ter wereld loopt, wordt onmiddellijk getroffen door het buitengewoon kleine formaat van de verkiezingsplakkaten. Nergens treft men de enorme spandoeken en te keningen aan, die men in ons land en elders bij dergelijke aangelegenheden gewend is. Maar wat het aantal der plakmiddelen betreft winnen de Fin nen het rijkelijk van ons. In de hoofd stad van Finland is elke boom dezgr dagen gesierd met een aanplakbiljet van een der zeven partijen, die in het él PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND «i om s g en u uur AVRO: (.15 Tom Erich (piano) 6,30 Voor de Strijd krachten 7,00 „De kunst van Wetge- ing" 7,1.5 Het Vaudeville-orkest 7,45 rtwin-klanken 7,5» Rubriek van de Vedel-opbouw 8,05 Wat is U de Vrij- leid waard? 8,15 Het orkest „De witte tnjelieren8,45 De verzoening tussen tromp en De Ruyter 9,00 Populair ■oncert 9,45 „Dichters om Oranje" .0,00 Beethoven-concert 11,15 Lichte klanken (gr pl) droeg een pi'lm-TOBSTEL opx'N schouder een eind BUI TEN het DoRp werd halt gehouden.— HIER "zou het GE beuren Dobber ging een eind verder met t'nilm-came- ra achter een heuveltje tuten kliekje haalde «et -STUK vlee-s van de haak en gaf het aan puppi a uppi WA« AL-6 EEN AAp NAAR BoYEN BEKLOMMEN EN HIN<? HET -STUK VLEE-S BoVEN AAN DE pAAL.-» DAARNA VE^>CHOOL "J ■z.ÏCH MET KLIEKJE ACHTER DE Kooi.-» TWAS NU MAAR AFWACHTEN EN JA HooR, NA EEN TijDJE WERD ER EEN STip 11CHT8AAR.— —daar naderde voorzichtig alex de leeuw 'NU wa.-S oppAeSSEN DE ftoODSCHAp .*-» HERTHA KL'USIN EN' parlement zijn vertegenwoordigd. Zelfs de enorme hoeveelheden hout uit de Finse bossen, die overal in de straten van Helsinki zijn opgestapeld en bij gebrek aan kolen deze winter moeten dienen om de Finnen te verwarmen, zijn bedekt met allerhande aanbeve lingen. In politieke kringen is de alles over heersende vraag natuurlijk, hoeveel stemmen de Finse. „Folksdemokraten" zullen verwerven. Dit is de partij van Leino en zijn echtgenote Hertha Kuu- sinen. Op het ogenblik bezetten de Folks demokraten 51 van de 200 zetels in 't Finse parlement. Bij de vorige verkie zingen in 1945 verkregen zij 49 zetels en 2 sociaal-democratische afgevaar digden gingen later naar hun partij over. De algemene verwachting is, dat de Folk V» irïocraten onder de druk van de polit.ekc' gebeurtenissen tenminste zes zetels zullen verliezen, die moge lijk grotendeels naar de sociaal-demo craten zullen gaan. Deze laatsten kre gen in 1945 50 zetels en zouden met deze winst de grootste partij in de Finse rijksdag zijn. Tot Zondagavond tegen middernacht bood Helsinki nog steeds dezelfde aan blik als in de afgelopen weken en gaat het leven rustig zijn gang met uitzon dering van de invasie der 50 journalis ten uit alle delen van de wereld, die de Finse verkiezingen voor hun bla den en voor de radio in alle finesses zullen verslaan. Het enige vermeldenswaardige feit in Helsinki op het ogenblik is de bewa king van het huis no. 7a in de Berg- mansgatan. Hier staat dag en nacht een politieagent, die met argusogen elke voorbijganger opneemt. Het is het huis waar oud-minister Leino en zijn echt genote, de minister zonder portefeuille Hertha Kuusinen, wonen. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 6,so Sport- praatje 6,30 Oude melodieën met nieuwe harmonieën 6,50 Actualiteiten 7,15 Muziek 7,45 Zuid-Afrika 8,15 Beet hoven-concert 9,15 „Dichters om Oran je'- 9,30 Het orkest „De witte Anje lieren" 10,00 De verzoening tussen Tromp en De Ruyter 10,15 Populair concert 11,15 Nederlands Kamermuziek PROGRAMMA VOOR WOENSDAG HILVERSUM I 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 'en 11 uur VARA: 8,18 Mlchel Emer en zijn orkest 8,50 Voor de huisvrouw 8,00 Gramofoonplaten VPRO: 10.00 Morgenwijding VARA: 10,20 Onze keuken 10,30 Ais de stofzuiger zwijgt 11.00 Het Hollandse familie-leven van de 17e en 18e eeuw 11,30 Populair non-stop-programma 12,00 Weekend orkest 12,33 Voor het platte land 12,38 Lunch-concert 1,15 Kalender 1,20 The Ramblers 1,50 Lucienne Boyer zingt met orkest (gr gl) 2,00 Gesproken por tretten 2,15 Omroep-Kamerorkest 1,00 Jme Eyre 3,30 De Regenboog 4,00 De Roodborstjes 4,15 Onze „Zomer- krant" 4,45 Vragen staat vrij 1,15 Gramofoonplaten 5,30 Wekelijks praatje 5,35 Virtuoso-trio 6,15 VARA-Varia 6,20 Kwartet Jan Corduwener 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,00 Nederland lr opbouw 7,15 Verkiezingstoespraak VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,40 Jeugd- nieuws 7,45 „Lezen in de Bijbel" 8,05 Dingen van de dag 8,15 Omroep orkest 9,00 De vleugelen des dageraads 10,15 Malando 10,45 Van boek tot boek 11,15 Orgelspel door Johan Jong 11,40 Rustige avondklanken (gr pl) HILVERSUM II. 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur NCRV: 8,15 Gewijde muziek 8,30 Gramofoonmuziek 9,00 Ochtendbezoek bij onze jonge zie ken 9,35 Gez. programma 10,00 Uit zending van de Heiligingssamenkomst 11,30 Gramofoonplaten 12,00 Ancora-trio ft,33 Zes uitzendingen 1,15 „Een daad van eerbied" 1,20 Van Rameau tot Ra- vel 1,50 Charles Panzera (grpl) 2,06 Opgewek'e middagklanken 2,30 „Mooie rozen in de tuin'- 3,00 Gemengd Om roepkoor 3,30 Zigeunermuziek 4,00 Gramofoonplaten 4,15 Voor onze jon gens en meisjes 5,30 Reportage van de internationale tenniskampioenschappen 5,45 Het Rijk over Zee 6,00 Onze Ne derlandse koren en korpsen 6,30 De symbolische betekenis van sprookjes 715 Het nieuws uit Indië 7,30 Verkie zingstoespraak 7,45 Een nieuwe aan winst van onze discotheek 7,55 Het Bach-koraal 8,05 Programma proloog 8,15 16e Jeugdsamenkomst 9.30 „Swee- Llnck-kwartet" ÏO.OO Het Nederlands Kamerkoor 10,30 Gramofoonplaten 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramo foonplaten 11.50 Slot-aecoord fJEEDD ADEMA „Hier, Cornelissen," zei de hoofdinspecteur. Hjj luisterde naar een reeks van voor de inspecteur onverstaanbare klanken. „Is 't waarachtig-?" vroeg hij verrast. „Waar ben je nu?" De man, die had opgebeld, antwoordde in enkele zinnen. „Best!" riep de hoofdinspecteur, „ik kom direct bij je!" „Maas heeft de doorgang gevonden," zei hjj, de hoorn weer op de haak leggend. Er zijn daar beneden twee kasten, die tegen elkaar liggen. Er zit ten stoffers, dweilen en dergelijke dingen in. Het tussenschot is van hout Maas heeft geconstateerd, dat het kam draaien. Er zit aan de andere ltanl een grendel op." Hij greep zijn uniformpet en trok zijn jas aan. „Ga je mee?" „Graag, mijnheer." „Heb je een wapen?" De hoofdinspecteur ontsloot een muurkast en nam er twee revolvers uit. „Hier," zei hij, „steek er een bij je. Je weet met wie we te doen hebben." Door de regen gingen de politiemannen met vlugge pas door de straten. „Goeienavond, inspecteur," zei de druipende Hobbes, toen hij zijn chef herkende. „Goeienavond, Hobbes. Is inspecteur Maas binnen?" „Jawel, inspecteur, maar „Nou, wat is er?" „D'r is een man uit het huis hiernaast gekomen. Ik dacht eerst, dat het die knecht was en ik er was er ai verbaasd over, want die is er 's avonds nooit Maar ik geloof niet. dat die 't is. 't Is meer een heer zou ik zeggen." „Wat!?" riep de hoofdinspecteur verwijtend. „En heb je hem niet ge volgd?" „Barends zit er achter, inspecteur. De man is nog geen halve minuut geleden buiten gekomen." „Oh, dan is het goed. Kom mee, Beekman!" Zij liepen de straat door, verhaastten hun stappen en monsterden in het voorbij lopen de weinige mensen, die zich buiten gewaagd hadden. „Daar aan de overkant, mijnheer," waarschuwde de inspecteur. „Ja, dat is Barends. Wacht, we zullen op die donkere plek oversteken. 1 De rechercheur Barends bleef staan, toen hij de uniformen herkende. „Waar is ie, Barends?" „Twintig passen voor ons uit, mijnheer. U kunt hier langs de huizenkan' lopen, 't Is maar goed, dat die storm, zo n lawaai maakt. Kijk, daar gaat ie, ondtr die lantaarn." „Goed, ga maar terug en Iet op de deuren. Ik wil weten waar hij binnen gaat." „In orde, meneer," zei de rechercheur. Hij keerde zich om en was een paar stappen verder achter een water gordijn verdwenen. „We zullen de huizenkant houden," waarschuwde de hoofdinspecteur. „Zie je 'm nog?" Inspecteur Beekman onderscheidde vaag een donkere gedaante, die door de regen stapte. „Hij loopt daar voor ons uit, meneer. Hij gaat de hoek om. Als hij daar maar niet staan blijft." „Daar heb je kans op," zei de hoofdinspecteur, „maar we kunnen niet wachten." - Haastig liepen de politiemannen naar de hoek en inspecteur Beekman zuchtte van verlichting, toen hjj de man weer in het oog kreeg. „Daar loopt hij. Neen, hij staat stil." Zijn chef trok hem haastig in het donkere portiek van een winkel. „Éen brievenbus," zei hij. „Hij doet er wat in. Kom wat meer naar achter." Een auto suisde door de straat en de koplampen belichtten een moment de gestalte aan de overkant. „Dat is 'm," zei de hoofdinspecteur opgewonden, ,,'t Is die kerel, die we 's avonds in het restaurant gezien hebben. Laat 'm nou maar een eindje voorgaan." „Hij is er weer in, meneer," meldde rechercheur Barends voldaan tóen hij even later zijn chef zag." - (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3