DE JEUGDKOERIER Wie kan de Nederlandse steden vinden? HalloJongens en Meisjes van Boenzel en Jonker Flonker Wij spelen Bridge PRIJSRAADSEL Een voorgangervan HugodeGroot Oplossing Prijsraadsel Onze mededelingen VAN SJABIJ EN VERRE Wi) LUISTEREN NAAR.... DÖËDAT NOOIT! oooci Rietje en Paul waren beiden met een goed rapport thuis gekomen en als beloning beloofden Vader en Moe der hen een gezellige tocht door ver schillende Nederlandse steden. Vader nam een weekje vacantie en op Za terdagmorgen stond het viertal al vroeg op het station in Beverwijk om de reis te beginnen. Op die eerste dag van de vacantie- tocht reisden zij naar een grote stad in Noord-Holland. Er was 's morgens nog tijd genoeg om een groot museum te bezoeken, waar ook de beroemde „Nachtwacht" van Rembrandt hangt, 's Middags werd met een rondvaart boot een tochtje gemaakt door de oude schilderachtige grachten en grachtjes en tot besluit van die dag trok het viertal naar een bekende dierentuin waar de kinderen genoten. De volgende dag werd alweer een grote stad bezocht, maar nu in Zuid- Holland. In die grote havenstad aan de Nieuwe Maas werd natuurlijk eerst de Maastunnel bewonderd. Het was wel een vreemd gezicht, dat er zoveel open plekken tussen de huizen waren, maar in de oorlog is die grote havenstad ook heel erg gebombar deerd. De derde dag werd een stad in de provincie Zeeland bezocht. Vader ver telde, dat Michiel Adriaanszoon de Ruyter in deze plaats was geboren en liet hen het standbeeld van de grote zeeheld zien. Paul vroeg natuurlijk direct of de toren er nog stond, waar Michiel eens als kleine jongen was ingeklommen. „Nee, die toren ts helaas in 1911 door brand verwoest, maar later weer opgebouwd", vertel de Vader. De volgende morgen vertrokken zij heel vroeg uit de aardige stad aan de Westerschelde, want er moest ee" grote reis gemaakt worden om een prettige oude stad in Noord-Brabant te bereiken. „Op 30 April 1629 is deze stad door Frederik Hendrik ingenomen", herin nerde Rietje zich uit haar geschiede nisboekje. Met belangstelling keken de bezoekers naar de mooi oude hui zen en gebouwen en natuurlijk moes ten de kinderen ook de bekende Sint Janskerk bekijken. Vader wist veel te vertellen over de prachtige Kathe draal. De inwoners van de stad waren prettige, hartelijke mensen, die één keer in het jaar een groot festiin van het carnavalsfeest maken. Zo brak de vijfde dag aan en er moest weer een lange reis gemaakt worden om een stad in Overijsel te bezoeken, die wel eens de „Koekstad" wordt genoemd, omdat er heerlijke koek gemaakt wordt. Moeder trac- teerde ieder op een groot stuk van die koek, die weer genoemd is naai de stad waar zij wordt gemaakt, 's Middags werden veel oude gebou wen bekeken, want in de Middel eeuwen is die stad een belangrijke koopstad geweest. Vooral de Sint Ni- colaas- of Bergkerk was de moeite waard om te bekijken. De zesde dag bracht de vacantie- gangers in een oud, Fries stadje, dat een heel bekende legende heeft. Een vrouwtje, dat vele schepen bezat, gaf één van haar kapiteins opdracht om het rijkste en kostbaarste mee te brengen wat hij op zijn reis kon vin den. Toen de kapitein een rijke lading Bekend is, dat Hugo de Groot, die in 1619 naar het slot Loevestein wérd gevoerd tot levenslange opsluiting in een boekenkist wist te ontsnappen met behulp van zijn vrouw Maria van Rei gersberg en zijn dienstbode Elsje van Houweningen. Minder bekend is het volgende avontuur. Toen de Spanjaarden bij verrassing Roermond hadden ingenomen wilden ze de predikant Hendrick Dibbetz ge vangen nemen. Hij was echter door zijn vrouw Catharina Brandts in een kist in het voorhuis verstopt. Toen de Spanjaarden door de gang liepen ■Zei een hunner bij het passeren van de kist waarop de predikantsvrouw zat te schreien: „Wie weet, zit hij niet in die kist". Met grote zelfbeheersing sprong de dappere vrouw van de kist en antwoordde: „Kijk maar, of hij er misschien in zit". Haar vrijmoedig optre den was oorzaak, dat zij de kist geslo ten lieten. De predikant Dibbetz kon als metselaar verkleed later uitwij ken. Uit dit avontuur behield hij de bijnaam van „Hendrick in de kiste". koren meebracht, was het vrouwtje daarover zo vertoornd, dat zij de la ding in zee liet werpen. Sinds die tijd begon de verzanding van de eens zo rijke handelshaven. De laatste dag van de vacantie stapte het kleine gezelschap op de boot, die van dat Friese stadje ge regeld naar Enkhuizen vaart en van Enhuizen werd zo vlug mogelijk door gereisd naar een plaats in Noord- holland, waar juist die morgen het was op Vrjjdag de wekelijkse, beroemde kaasmarkt gehouden zou worden. Op die markt, o nder de waagtoren liepen de kaasdragers in hun smetteloos, witte pakken af en aan. Zij droegen grote berrie'S volge- stapeld met kazen en de linten aan hun geklenrde stroohoeden wapper den vrolijk in de wind. Vele vreemde lingen stonden dit kleurige schouw spel gade te slaan. Later op de dag keerden Rietje en Paul weer met hun Vader en Moeder naar Beverwijk terug. Zij waren heel voldaan over alles wat zij in de afge lopen week hadden gezien en beleefd. Kinderen van de Jeugd-Koerier, kunnen jullie mij nu vertellen in welke zeven Nederlandse steden onze vacantie-gangers hebben rond gekeken Het is niet moeilijk te raden. Lees het uitstapje nog maar èens goed over, dan denk ik, dat je de plaatsen dadelijk opschrijft. De oplossingen van deze prijsvraag worden voor Maandag 5 Juli aan hat bureau van dit blad verwacht. Na tuurlijk worden onder de goede in zenders weer boeken verloot. De verborgen namen van de bomen die jullie de vorige week moesten vinden waren: Berk; den; esdoorn; iep; eik. De prijzen werden gewonnen door: Ada Veenstra, Zeestraat 217, Bever wijk. Ineke Vos, Waalderweg B. 191, Den Burg, Texel. Anne Mantel, Gouw 2, Opperdoes. Llesje vd Oord, Schagen (adres niet bekend). Piet Kuitwaard, Luttik Oudorp 75, Alkmaar. Gefeliciteerd! De boeken worden ver zonden. Van Liesje vd Oord wil ik graag nog even het adres weten. Kinderen die een correspondentie vriend of vriendin zoeken worden ver zocht bij hun schuilnaam ook nog even hun voor- en achternaam te ver melden. Postzegels voor t. b. c.-patiëntjes worden nog altijd graag door Tante Iet ontvangen. Een correspondentie-vriendinnetje wordt gezocht voor Joke van Houten, Cypresstraat 44, !Den Haag. Joke is 11 jaar oud en in Den Helder geboren. Joke houdt van zwemmen en trekt ook graag naar buiten. Zij verzamelt post zegels en sigarenbandjes en houdt veel van dieren. NOODTOESTAND IN ENGELAND BLIJFT FORMEEL GEHANDHAAFD. Hoewel de 30.000 stakende haven arbeiders weer aan het werk z(jn ge gaan, zal de noodtoestand in Enge land een maand gehandhaafd blijven. De door het kabinet volgens de pro clamatie genomen speciale maatrege len zullen nu echter niét ter goedkeu ring aan de Raa'd van State worden voorgelegd en daarom geen rechts kracht hebben. Wij beginnen deze week maar dadelijk aari de briefjes, want het prijsraadsel heeft heel veel ruimte in beslag genomen Vergeet-mU-niet, nu ben jij het allereerst aan de beurt, want Jouw briefje bleef de vorige week liggen Zeg, Ven»eet-mij-niet, om een correspondentie adres voor je te Vinden moet ik nog wel eventjes wat bijzónderheden van je hebben Wil je mij nog even schrijven hoe pud je bent, in welke klas je zit en wat je graag doet? zet ook altijd je eigen'naam nog maar even in je briefje In de J-K gebruik ik natuurlijk je schuilnaam Wat heb je een reisplannen! Giethoorn is heel mooi „Sneeuwwitje", nog gefeliciteerd met je verjaardag Je hebt een mooi dagje gehad, hoor! Je, vriendinnetjes hebben je ook goed ver wend Het vervolgverhaal lees ik steeds weer met belangstelling 't Wordt nu spannend( zeg! Ook de tekeningen zijn aardig Ben jij dat, meisje? „Zonne bloem", je oplossing kwam de vorige week te laat Jammer hèl Ik ben er nieuwsgierig naar of jij een prijs wint op school Schrijf je hét eens? „Ped del", deze week kreeg Ik nog een oud briefje van je door Het is nog van April Jammer is dat ik hoop, dat je met ons mee blijft doen, Peddeltje „Brom beer", nee jongen, die bomen staan niet allemaal in mijn tuin Een esdoorn staat er wel en ook een notenboom, vlak voor mijn balcon De notenboom zit elk jaar vOi met noten Aardbeien hebben we ook in de tuin, maar de lijsters smul len ze op en opze kleine hond weet ze wok al te vinden Veel blijft er voor ons dus niet meer over „Rakja", wil je ook geregeld je eigen naam nog eventjes onder je briefje zetten? In de courant gebruik ik natuurlijk je schuilnaam Het Is helemaal niet erg, dat je mij geên sigarenbandjes stuurde, meisje, want ik heb er genoeg Aan buitenlandse postzegels kan ik je niet meer "helpen Als je postzegels wilt ruilen met andere kinderen, dan kan ik je naam wel Onder de mededelingen zetten Adri van 't Hert, je vorige oplossing kwam te laat en daarom sta je deze week pas in de krant Het was niet zo heel erg, hoor, want de oplossing was toch niet helemaal goed Deze week is het prijsraadsel niet zo moeilijk, Adri „Jasmijn", leuk dat je nu gewonnen hebt met handballen Ja, het speelt altijd prettiger op eigen terrein Je krijgt een heel mooi school reisje, denk ik Vertel je later eens hoe het geweest Is? Ik wens je een heer lijke, zonnige dag toe Joke van Houten, Ik zal een correspondentie-vriendin voor je vragen, hoor meisje Weet .ie in Den Haag nog meer meisjes, die graag met een meisje in Noord-Holland willen corresponderen? Zij mogen dan gerust naar mij schrijven Vind je het prettig om in Den Haag te wonen? D Moen, hoe is je voornaam? Je schrijft keurig, zeg! Martha ten Bosch, je briefje was niet te laat, hoor! Je had een prachtig schoolreisje, maar wat jammer dat je het'matje bent vergeten Weet je nog hoe het er uit ziet Je kunt dan misschien nog even naar die speeltuin schrijven of ze het gevonden hebben en voor je weg willen leggen Gelukkig dat je zonder verdere ongevallen thuis bent gekomen, Martha Rini v d Vlis, jouw briefje kwam de vorige week net te laat voor de J-K Deze week ga ik dus twee briefjes van jou beantwoorden Natuurlijk ben je hartelijk welkom, meisje en ik dank je nog voor de sigarenbandjes, die .ie voor de zieke kinderen stuurde Aardig van je, hoor! Maaike Wolthaus, fijn dat je nu weer mee doet Js bent dus een nichtje van Eva, die ook zo trouw mee doet Ja, Marietje had haar prijs wel verdiend Zij had ook zo prachtig getekend Wil Hannie niet met ons mee doen? Eva en jij moeten mij eens schrijven over fiet kleine broerjte van Eva Dat zou ik erg aardig vinden Jij krijgt op schooi zeker wei een tien voor schrijven, is 't niet? Rie Schoonen, aardig dat je toch mee hebt gedaan, terwijl je zo weinig tijd had Dag Rie! „Kruidje-roer-mU-niet", dat .is nu eens echt leuk dat je correspondentie-vriendinnetje bij je logeert Nu zijn jullie nichtjes geworden door de J-K, en bij elkaar op bezoek Erg leuk, hoor! Carla Veenstra, ik ben blij met je moede tekening Dat heb je aardig bedacht, Carla Hoe oud ben je nu? Steefje Overhand, wat leuk dat je al die oorlogsschepen hebt gezien Ik kan me indenken, dat het een prachtige tocht is geweest Ben je op een aardig gymnastiekclubje? „Karkietje", je schuilnaam is nog door niemand gebruikt, hoor! Verjaardagspartijtjes zijn altijd weer leuk, vind je niet? Wat heb je mij een lange brief geschreven Fijn. zeg! Is Marietje Koopmarvs blij met haar boek? Antoon Kerstens, welkom bij ons en tot de volgende keer. jongen! jacob Wisse, is je naam zo goed of moet het net andersom? Wat kun jij goed vissen Je moeder zal blij zijn met de paling Ik denk, dat je broer te langzaam ophaalt De paling valt dan weer terug in het water Neen, met een zieke duim kun je niet werken op school Beterschap er mee, Jaap! Ria Heertjes, wat fijn dat je met de boot van je oom mee mocht naar het Marsdiep Je hebt zo gezellig verteld in je brief Leuk dat Jij de prinses zo goed hebt gezien Zij zal wel een Heve koningin worden, denk tk Alle Kipwlet, samen me» Hansje nog hartelijk gefeliciteerd met moeders verjaardag M' eder zal wel blij geweest zijn met de bloemen Nu heb je het boek zeker al ontvangen, Alie Ik hoop, dat het naar je zin is De volgende week zal ik je ech; missen bij mijn briefjes, maar ovpr twee weekjes hoop ik weer te genieten van al de belevenissen Lize Vos, ook jou ga ik dus twee weken missen Ik hoop. dat je veel zult genieten. Lies en mooi weer zult hebben Goede reis, meisje! Ineke Vos, fijn zeg dat jij de prinses hebt gezien Je hebt zeker flink met je vlaggetje gezwaaid en gezongen Ga jij ook nog een school reisje maken of gaan alleen de hoogste klassen? Bert en Annamarie Mid delkoop fijn dat jullie ook weer mee doen Jan de Jongh, willen die Jon gens ook niet mee doen? Als je wilt, mag je ook gerust een schuilnaam nemen, hoor Fijn dat je goed kunt, leren Ga jij ook nog een schoolreisje maken, Jan? Leo de Bruyne en Lena Korbee, hoor ik van van jullie nog eens wat meer? Nu weer tot de volgende week! Dag allemaal! TANTE IET 6. Toen de oude juffrouwen die avond vóór het naar bed gaan naar Boenzel zochten, vonden ze hem in de voorkamer in een diepe slaap. „Hé, wordt eens wakker!" riepen ze en ze schudden hem döor elkaar, maar niets hielp. Boenzel gromde wat en bleef rustig doorsnurken. „Hij heeft ge dronken!" riep juffrouw Betje met iets van afgrijzen in haar stem. „Hij ruikt naar likeur. Kijk eens, daar on der Tiet kastje ligt de lege fles. O, wat een slechte hond!" „Maar we kunnen zó de nacht niet Ingaan" klaagde juffrouw Letje ang stig. „Ik weet wat" zei juffrouw Zetje, „aan de overkant woont Slaffer de kruidenier. Hij heeft een prachtige sterke damesjachthond met rode ogen en die heet Christien. Ik ga naar Slaf fer toe om hem te vragen of ik Chris tien voor één nacht lenen mag". „En deze ondeugende hond sluiten we op in de kast!" zei juffrouw Betje strehg. Zo gezegd, zo gedaan. Boenzel ver» dween in de kast onder de gootsteen en na een paar minuten deed Chris tien haar intrede in het huis. „Ik zal hier maar in de voorkamer gaan lig gen", gromde ze toen de ouwe juffrou wen naar bed gingen, „Als er vèn- nacht hier een dief naar binnen stapt bijt ik hem z'n been af". De juffrouwen gingen rustig Sla pen, maar midden in de nacht werden ze gewekt door een heidens kabaal. XXXVII. Het verkeerde groot-slam-contract. Op het volgende spel waren -Noord en Zuid tot een groot-slam spel In schoppen gekomen. Dit contract bleek niet te maken door het feit, dat de vier ontbrekende troeven bij West tegenzaten. De N,-Z.-spelers zagen na floop, dat zij in het verkeerde groot- slam-contract waren terecht gekomen. Groot-slam klaveren kan n.1. gemaakt worden, te spelen door Noord. Hier vólgt nu eerst de kaartverde- lmg; S. a-6-5-4 H. 5 R. v-7 KL a-v-8-6-4-2 S. H. R. KL v-10-9-2 v-b-10-4 h-9-6-2 7 S. H: R. 8-3-2 b-10-8-5-4-3 K1. 10-9-5-3 S. h-b-8-7-3 H. a-h-9-7-6 R. a Kl. h-b Zoekt gij nu zelf eerst eens hoe gij het groot-slam klaveren gemaakt zou heb ben, te spelen door Noord en met uit komst door Oost met ruitenboer. Later kunt gij dan het onderstaande naspelen. Noord kan als volgt spelen; le slag. Oost ruiten boer-aas-2-7. 2e slag. Zuid harten aas-4-5-2. 3e slag. Zuid harten 6-10-kl. 2-harten 3. 4e slag. Noord kl. 4-3-h-7. 5e slag. Zuid kl. boer-r. 6-kl. 6-kl. 5. 6e slag. Zuid harten 7-boer-kl. 8- harten 8. Generaal Robertson, de Britse ver tegenwoordiger in de Berlijnse con- tróJeraad, heeft fel geprotesteerd tegen de Russische blokkade van Westelijk Berlijn. 7e slag. Noord kl. aas-9-sch. 3-sch. 2. 8e slag. Noord kl. vrouw-10-sch. 7- harten vrouw. 9e slag. Noord sch. 4-r. 3-sch. heer-9. 10c slag. Zuid harten heer-r. 9-sch. 5-r. 4. 11e slag. Zuid harten 9 en West moet öf een schoppen óf de ruiten heer wegdoen, waarop öf de schoppen óf de ruiten vrouw vrij wordt. Behoudt West ruiten heer, dan gaat in -Noord ruiten vrouw weg. Wel waard om even na te spelen. l Maandagmiddag werd de helieop- tère van de stichting hefschroefvlieg- tuigen bij Nootdorp (Z.H.) door een motorstoring gedwongen te landen. Bij het aan de grond komen kantelde het hefschroefvliegtuig, waarbij de rotorbladen werden beschadigd. De drie inzittenden, onder wie de piloot de heer E. Senger, kwamen ongedeerd uit het toestel. Zeer binnenkort zal een begin ge maakt worden met het overleg tussen een commissie van voorbereiding van het Bedrijfspensioenfonds in de land bouw en het ministerie van Sociale Zaken over de ontwerpreglementen, die de Stichting voor de Landbouw met de minister van Sociale Zaken de heer Drees, over het Bedrijfspen sioenfonds behandeld heeft. Prins Bernhard zal op 12 Juli a.s. aanwezig zijn bij de opening van de 13e Nederlandse Landbouwweek te Wageningen. Daarna zal hij een be zoek brengen aan het Instituut voor landbouwwerktuigen en gebouwen, ter bezichtiging van de door prof. M. F. Visser geconstrueerde remros- molen, een toestel tot meting van paardenkracht'. In vele staten van de Sovjet-zone is 'n grootscheepse inventarisatie aan de gang, die tegen het einde van deze maand mdet zijn voltooid, meldt Radio Dresden in de Sovjet-zone. Een hevige aardbeving heeft het eiland Oaha van de Hawaiï-groep ge teisterd. Men gelooft, dat deze aard beving de hevigste is die Hawaiï ooit heeft gekend. Tot dusver zijn nog geen berichten over verwoestingen bekend. Naar verluidt woedt te Perdicati, een dorp in het gebied van Delphi ten Zuiden van de Parnassos, een hevige strijd tussen een guerillastrijdmacht en Griekse manschappen. Volgens het legerhoofdkwartier worden de gueril- lastrijders teruggeslagen. Dinsdagavond is de „Marine Ti- ger" uit New York vertrokken met een zeshonderdtal studenten aan boord, die naar verschillende Europese landen zullen gaan, ook naar Nederland. John Cyril Donnelly, eerste secre taris aan de Britse ambassade te Li ma; is in de leeftijd van 36 jaar over leden, naar men zegt dopr vergifti ging. Hij zou brieven aan zijn vrien den hebben achtergelaten. Arthur Konrad, destijds hoofdop zichter van het concentratiekamp Ra- vensbrück. is tot de strop veroor deeld; Walter Schenk en Heinrich Schafer kregen respectievelijk twin tig en twee jaar gevangenisstraf we gens mishandeling van gevangenen. Marcel Lemoine. die minister van Binnenlandse Zaken was onder Pe- tain, is tot vijf jaar nationale onwaar digheid veroordeeld doch de uitvoe ring van het vonnis werd terstond ge schorst in erkenning van Lemoines verdiensten voor het verzet. Duitse politie heeft een menigte van tweeduizend leden van de ber lijnse onafhankelijke vakbeweging „Ugo", die buiten de Sovjet-sector 'n anti-communistische demonstratie wil de houden, uiteengedreven. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM «1* m. Nieuwsberichten om 6, e en li uur AVRO: 4,15 Sport- praatje »»- 6,30 „Gróóten van het chanson'1 7,00 AvrO's Radio-film- krant 7,30 orkest Jean Vaissadê (gr pl 7,45 verkiezingstoespraak 8,85 Echi van de dag 8,15 Het RédlO PhilliSïmA nisch-orkest 9,25 Techniek en noodlot 10,00 In vacantie-stemming 10,48 „W8 Wijst mij de plek'- 11,15 Londen ortdrr ,1e loupe ll,3o Serenade to Sweet HILVERSUM II, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 5 en ll uur NCRV: 6,15 CNV- kwartier 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Leger des Hells-kwartiêr 7,80 Vor- kiezingstoespraak 7,45 De Regerings voorlichtingsdienst antwoordt 8,os Fr©* gramma proloog 8,15 PlaatVSri» - 1,00 Orgelconcert 9,30 In de bloelende tui. nen van Hilversum 10,15 „De viart dor volken" 10,35 Nieuwe aanwinst van onze discotheek 11,15 Vrij en blij 11,35 Gramofoonplaten PROGRAMMA VOOR VRIJ9AG HILVERSUM 11, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 1,11 Operette-programma 8,50 Vóoi de huis vrouw 9,00 Lichte morgenklinketn 9,35 Gramofocrrtplaton VPRO: 10,00 Mór genwijding VARA: 10,20 Selictie „Veo Madam" 10,30 Het socialigtte en de vrouw ll,0o Schubert en ferahms 11,20 Hosabel's Vermoeidheid 11,35 Licht orkestconcert AVRO: 12,80 „Rancho programma" 12,33 Sportagetda 12,38 Pierre palla (piano) 1,18 Hel Vaudeville orkest 2,00 Kookkunst t2" Kamer orkest 3,00 Ons volk in zija dichters 3 20 Kamerokest (vervolg) VARA: 4,80 Johan Jong (orgel) 4,30 Zbmer-vacan- tietijd 5,00 Filmland 5.» Wij en da muziek 6,15 „De Vara flliciteert" 6,40 Kwartet Jan Corduwenev 7,80 Denk om de bocht 7,15 „Nederlagd óp Zee" 7,22 Appèl voor de ex-polhfeke gevange nen uit de bezettingstijd - VPRO: 7,30 Vrijheid en Vroomheid 7,(5 Verkiezings toespraak 8,03 „Een zomerdag in de Hoofdstad" VARA: 9,00 Men vraagt en wij draaien 9,30 De ducdalf 9,50 Op vleug'len van muziek 10,00 Buiten lands Weekoverzicht lJ,15 Swing and Sweet VPRO; 10,40 „vtndaag" 10,45 Avondwijding' 11,15 Symphonisch con cert HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uilr NCRV: 8,15 Koorzang 8,30 Gramofoonplaten 9,15 Ochtendbezoek 9,30 Opgewekt program ma 10.15 Gramofoonplaten 10,30 Mor gendienst 11,00 Delen uit „Hiawatha" 11,20 Piano-recital 11,50 Gramofoon platen 12,05 Magyari Imre en zijn ór. kest —12,33 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkést 11,15 Jan van Weel den (orgel) 2,00 Gramofoonplaten 2,20 Van oude en nieuwO schrijvers 2,40 Adriaan van Driem (viool) 3,10 Frag menten uit Opera's - 4,00 „Van stad en lend" 4,20 Kinderkoor 4.50 „Eupho- nia" 5,20 Omroeporkest 6,00 Repor tage 6,15 Het evangeüe in esperanti) 6,30 Voor de Strijdkrachten 715 Suri- name-herdenking 7.30 Verkiezingstoe spraak 7,45 Christelijke Middenstands bond 8,05 Programma proloog 3,15 Koninklijke Militaire kapel 9.00 Mu ziek 9,30 „Nieuwe ordening voor In- dië" 9,50 Gramofoonmuziek 10,00 Vragen aan voorbijgangers 10,30 Negvo spirituals 10,45 Avondoverdenking 11,15 Opgewekte klanken Te dikke olie in motor of versnellings bak ts om verschillende redenen sterk af te raden. En 'n motor voelt zich pas behaaglijk, als hij warm is. Rij den met een te koude motor doe dat jNOOIT! TJEEDD ADEMA Inspecteur Beekman keek naar zijn chef, die op de terugweg geen woord had gesproken. Hij had begrepen, dat er iets bijzonders was en geduldig ge wacht op de explicatie hij de commissaris. „Nou hoef ik me niet meer af te vragen waar ik die kerel meer heb gezien," zei de hoofdinspecteur. Commissaris Vonkenberg legde de handen op de rug en liep zijn kamer op en neer. „Worden die huizen goed bewaakt, Cornelissen. „Dat is in orde, commissaris. Wie er uit gaat wordt door twee man ge schaduwd. Is die postzak al hier?" „Ja. we moeten er dadelijk werk van maken. Over een half uur komen ze hem weer halen." De hoofdinspecteur schudde de zak op de tafel leeg. „Een schrale oogst,' zei hij. „De mensen hebben blijkbaar de regen afge wacht voor ze weer wat gingen posten. Wacht, deze moet lk hebben. Kijk het adres maar eens." MONSIEUR ADOLPHE CARPENTIER. Portier de 1'Hotel Pacifique Nice (Fr.) De hoofdinspecteur greep de hoorn van de huistelefoon en belde naar de recherche. „Ik heb hier een brief, Schram, die onzichtbaar moet worden open gemaakt.. Kom 'm dadelijk even halen." ...Toen de rechercheur met de brief was vertrokken liep de commissaris enige malen zijn kamer op en neer. „En wat doen we nu," vroeg hij. „We kunnen nog niets doen, commissaris." „Zou 't niet 't beste zijn, ze dadelijk te arresteren, meneer?" vroeg in specteur Beekman. „Neen, we hebben nog geen enkel bewijs, maar er moet wel met de heer Feenstra worden gesproken. Ha, daar 1 hebben we de brief weer." 1 De hoofdinspecteur greep haastig (naar de enveloppe en haalde er een velletje papier uit. Amsterdam, 5 Mal. Adolphe, Ik faut attendre encore qiielque jours. Je vous enverrai votre argent si tót que possible. g. „Zie je wel! 1 riep de hoofdinspecteur triomfantelijk. „Die hotelportier is zijn berichtgever. Hij zal hem zo spoeyjg mogelijk zijn geld sturen. De kerel is zeker ongeduldig geworden. Fotogi.afecr 't direct, Schram, plak de brief weer netjes dicht en stop hem weer jn cje postzak. De wachtcommandant mag die aan een geuniformde bestelW»r afgeven. Niet aan een willekeurige burger, begrepen?" „In orde, mijnheer," zei de rechercheur. De reporter keek op .zijn horloge., ,,'t Spijt me, dat ik niet blijven kan," zei hij, „maar er is een 'vergadering waar op mijn komst wordt gerekend. We behoeven nu niet meer te vragen waarom die dokter een knecht zocht, waar hij zoveel op lijkt, dat hij hem kon vervangen. Hij heeft het wagentje binnen gereden en is op die manier in huis gekomen. Toen het spel voor de eerste keer gespeeld werd heeft hij bij die invalide gezeten. Later heeft die meneer Dupois dat overgenomen en ik geloof, niet, dat iemand later nagegaan heeft waar die knecht toen is gebleven. Het zou toch wel de moeite waard zjjn om dat eens te onderzoe ken. Ik weet ook nog niet hoe dat wapen van dokter Van Bremendaar in huis is gekomen." „O, dat weet ik wel," zei de hoofdinspecteur. „11c heb een onderhoud met zijn huisknecht gehad, die me verteld heeft, dat er de dag vóór de moord 'n paar heren geweest zijn waarvan er een in een wagentje zat. De dokter had geen spreekuur en ze zijn na een half uurtje wachten weer weg gegaan. Ze hebben het wapen natuurlijk onder de plaid verborgen en het op die ma nier ook in het huis van meneer De Wit gebracht." „Die invalide heeft daartegen natuurlijk niet kunnen protesteren," zei de reporter. „Trouwens, daar zou toch niemand iets van verstaan hebben, 't Spijt me, dat ik weg moet, maar ik reken er op, dat U me waarschuwt, commissaris als het grote ogenblik van de arrestatie is aangebroken. Dat heeft U me toch beloofd, commissaris?" „Hm," zei de commissaris aarzelend. „Tja, ik meen me zo iets te her inneren." De journalist keek een beetje bezorgd naar de hoofdinspecteur, die hem bemoedigend toeknikte. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4