De gezondheidstoestand van onze kinderen Stad w. Omgeving. Hr. Ms. „WILLEM VAN DER ZAAN' THUISGEVAREN gaafste ieuws Twee aapjes aan boord Helderse amateurs in Amsterdam Nieuws van de H.C.S.V. Gemeentelijk Lyceum De derde ronde om het schaakkampioenschap Wat de duiven presteerden Predikbeurten Openluchtuitvoering O.K.K. Franse kotter met averij Collecte Kinderbescherming 't Zand. Een feestdag voor de Oudjes Wieringen. Het museum wordt weer heropend Breezand. Urk Vele kleuterscholen voldoen NIET aan zelfs de laagste eisen Vrije Woensdagmiddag van grote betekenis WEER AUTOVERKEER MET BERLIJN? WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN Marktoverzicht Schagen Het winderige en mistroostige weer was gistermiddag geen beletsel voor de familieleden der opvarenden van Hr. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaan", om het schip bij zijn thuiskomst uit de Oost aan de haven te verwelkomen. Gelukkig kwam het schip op de afgesproken tijd, zodat de honderden mensen op het Wierhoofd en aan de Buitenhaven niet onnodig lang behoefden te wach ten. Precies om twee uur stak de „Willem van der Zaan" haar steven in de havenmonding, waar de adelborsten voor een echt-maritieme begroeting zorg den. Aan de voet van het Wierhoofd stond het muziekkorps uit Hilversum, dat bij het passeren van de mijnenlegger het Wilhelmus speelde. De tonen daar van werden in flarden over de Buitenhaven gejaagd. Op de plaats, waar de thuisvarende bodem zou worden gemeerd, waren slechts de diepe bastonen en het gebonk van de grote trom hoorbaar. Maar het schip kwam steeds dichter bij en het volk aan de kant begon al meer op te dringen. De eerste tekenen van herkenning werden over en weer geschreeuwd. Op het dek van de mij- renlegger werden .keesjes" gereed ge houden en op de wal stond de meer- jloeg in afwachting. De sleepboot RS 24 kruiste heen en weer, maar de „Willem van der Zaan" had ondanks de harde Noordenwind haar hulp niet nodig. De meer-manoeuvre verliep nog vrij vlot, en toen kon de valreep wor den bevestigd. Het water stond bijzon der hoog, zodat de loopplank als een Jacobsladder tegen het stuurboord van het schip aanstond. Dat mocht echter niet hinderen, v ant in een ommezien van tijd v/as t schip ovèrzwermd met familieleden en vrienden, die lang dit blijde weerzien hadden verbeid. In de longroom maak ten wij nog even een praatje met één der officieren, die vertelde dat 't schip op 13 Maart van het vorig jaar naar Indië vertrok, tegelijk met de mijnen vegers „Jan van Gejder" en „Vlie land". De „Willem van der Zaan" kwam op 18 Mei 1947 in Batavia aan, precies een jaar voor de thuisreis aan ving. In dat jaar heeft dat schip gro tendeels dienst gedaan als vlagver- toonschip in de Grote Oost. Daarbij heeft het o.a. 'n hoeveelheid materialen, pijpleidingen e.d., die door de Ameri kanen op Nieuw-Guinea waren ach tergelaten, naar Batavia overgebracht. Tijdens' de politionele actie heeft de „Willem van der Zaan" met haar ge schut de legeroperaties nabij Cheribon gedekt. Later werden verschillende patrouilletochten in de wateren rond Java en Sumatra gemaakt. Alvorens het schip naar het moeder land terugkeerde, kwam een vrijwel geheel nieuwe bemanning aan boord, voor het merendeel bestaande uit oor logsvrijwilligers, die nu zullen worden gedemobiliseerd. In totaal waren 172 koppen aan boord, waarbij we nog niet hebben meegeteld de twee kleine aap- Reeds verschillende keren zijn Hel- derse amateur-artisten opgetreden op show-avonden, georganiseerd door de Ned. ver. van amateur-musici, en steeds heeft Den Helder een behoor lijk figuur geslagen. Dat was ook het geval, toen de Helderse acrobaten- groep „De Parola's", de Helderse jeugdband en het zangeresje Annie Manshanden enkele dagen geleden voor het voetlicht kwamen in „Bel- levue" te Amsterdam. De tweedui zend zitplaatsen in deze zaal waren alle bezet, en dit grote publiek heeft zelf bij de beoordeling meegewerkt. Deze geschiedde namelijk op Ameri kaanse wijze. Er was een jury, die evenveel in de melk te brokkelen had als het publiek in de zaal. Zo werden de capaciteiten van ongeveer 200 amateur-artisten op verschillend ge bied beoordeeld. De „Parola's" smaak ten daarbij het genoegen, voor een eerste prijs in aanmerking te komen De andere Helderse vertegenwoordi gers leverden goed werk, maar zij vielen toch niet in de termen voor een prijs. Vermelden wij nog, dat de avond bijzonder goed was georganiseerd. Alles liep tot op de minuut volgens het programma, wat bij de aanwezi gen een goed-verzorgde indruk ach terliet. Het ledenaantal van-de Helders.e Chris telijke Spoftveren. groeit nog steeds en onderwijl is men druk bezig de ver schillende teams samen te stellen. Hier voor worden oefenwedstrijden gespeeld. Hedenavond vindt zo 'n weds'trijd plaats tegen een elftal van Wit Geel-Wit op het terrein aan de Jan Verfailleweg. Aanvang 7 uur. Zaterdagmiddag gaan twee elftallen naar ADO in, Anna Pau- lowna. Terrein BKC, aanvang half drie. Na de prachtige prestatie die de wandelaars leverden in de avondvier daagse (ze kwamen alle vier avonden het eerst binnen) gaan a.s. Zaterdag enkele dames en heren naar Zaandam om deel te nemen aan een 30 km wan deltocht, uitgeschreven door de Ned. Chr. Wandelsportbond. De afd. tafeltennis telt al vele deel nemers. De training is intussen begon nen. Echter niet op Maandagavond zo als eerder vermeld doch op Dinsdag avond in het C.J.M.V.-gebouw Spoor straat. Tot op heden heeft de vereniging nog geen beschikking gekregen over een terrein zodat met training nog even gewacht moet worden. Het bestuur ver wacht binnen enkele dagen de toezeg ging. Geslaagd voor einddiploma gymna sium A: N. J. Steenvoorden en voor einddiploma gymnasium B: H. Stoll. Afgewezen: geen. jes, „Kaisie" en „C'nelia", die de reis uit de Oost hebben meegemaakt. Toen we van boord gingen zat „Kaisie" te knipogen op een glimmend verchroom de leuning. Hij vond het maar vreemd, al die burgerpakjes en damesmantels aan boord van dit schip, waar hij een maand lang alleen maar uniformen had gezien. „Kaisie" droeg er zelf ook één. Een blauw vestje, met een don ker anker op zijn rug, en het stond hem geschilderd! De „Willem van der Zaan" zal op öc Rijkswerf in het dok worden opge nomen. In de derde ronde van het tournooi om het persoonlijk schaakkampioen schap van Den Helder ging de voor naamste belangstelling uit naar de partij K. GeusW. J. Geus. De heer Geus behandelde de Franse verdedi ging van zijn zoon onregelmatig, doch kon hiermede geen duidelijk voordeel bereiken. Ten koste van een verzwak king van zijn eigen koningsstelling trachtte hij toen een aanval op te bou wen, doch de Benjamin gaf geen krimp en verdedigde zich secuur. De kleine Geus slaagde er zelfs in de kwaliteit te winnen, doch het sterke loperpaar en de vrij-pion van zijn va der nivelleerden dit overwicht, zodat tot remise werd besloten. Van der Kuyl en Wijker speelden een Dame-Indische partij, die hoofd zakelijk langs positionele banen ver liep. Beide spelers maakten practisch geen fouten, zodat de partij uiteinde lijk op de 30e zet werd afgebroken in ongeveer gelijke stelling. .De' volledige resultaten zijn: Hoofdklasse: K. GeusW. J. Geus Yi—Vr, J. v. d. Kuyl—J. Wijker afgebr.; "Stand: 1. K. Geus 2%. 2. W. J. Geus \Yt en 1 hangpartij. 3. J. Wijker 0 en 2 hangp. 4. J. v. d, Kuyl 0 en 1 hangp. Ie klasse: J. v. AmersfoortJ. P. Bommel afgebr.; S. HuetingJ. Noor deloos afgebr. Stand: 1. èn 2. J. P. Bommel en J Noordeloos 1 en 2 hangp. 3. en 4. J. v. Amersfoort en S. Hueting 0 en 2 hangp 2e klasse: R. BaisL. J. Goslings uitgesteld; K. LengersJ. Paans 10 Stand: 1. K. Lengers 3; 2. en 3. R Bais en L. J. Goslings 1; 4. J. Paans 0. 3e klasse: J. BeunE. A. Bosch 1G; M. FranssenJ. Kubbe afgebr.; Stand: 1. J. Beun 3; 2. M. Franssen 1 en 1 hangp.; 3. E. A. Bosch IJ 4. J. Kubbe 0 en 1 hangp. GESLAAGD. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeu- tisch examen voor bouwkundig inge nieur, onze stadgenoot de heer H. Spruit. De Zaterdagvliegers hebben hun duiven laten vliegen vanaf Orleans, het station waarop de wisselbeker werd vervlogen. Winnaar hiervan werd de heer Molenaar, De duiven werden gelq^t om 8.50 uur; de eerste duif kwam aan om 6.31.12 uur. De andere prijswinnaars waren: Koorn 2. 4; Klaassen 3, 5, 7, 8, 10; van der Pruik 6, 9. In het kampioenschap hebben thans de leden Klaassen en Koom resp 527 en 422 punten. Van avond klokken stellen en inkorven voor Zwijndrecht (van 78 uur). De duiven van „Victoria" vlogen vanaf St. Quentin, afstand 364 km. Om 6.20 uur werden de 100 duiven losgelaten met Westenwind. Het ver loop was niet volgens de verwachtin gen. B(j het afslaan der klokken was nog 50 procent weg, hoewel er later op de dag nog verschillende terug kwamen. De eerste duif bereikte het hok om 12.39.39 uur, de laatste om 13.36.54 uur. De prijzen vielen als volgt: W. van Leeuwen 1; J. A. Haag 2, 11; P. van Rijn 3, 8, 16; gebr. Ram- ler 4, 7, 12, 14; A. Hubregtsen 5; BruinRijk 6, 9; gebr. Bruin 10, 17; J. C. Duinker 13; H. W. Kok 15, 18; L. Bak 19; J. Kramer 20. Vanavond wordt ingekorfd voor Chateauroux. Morgenmiddag van 1617 uur in korven van de jonge duiven, van 1718 uur klokken stellen en gelijk tijdig de derby-duiven opgeven voor de Helderse Concours Commissie en de Vereniging. Z,ONDAG 4 JULI 194S DEN HELÏDER: Ned Herv gem, Nieuwe kerk, Weststraat, 10,38 uur ds W J de Hoest; Palmstraat, 10 uur ds J Borghardt, 19 uur de heer E Wanders Geref kerk, Bethelkerk, 10 uur ds M Hamming, 17 uur ds J Hartkamp; Rehobothkerk, 10 uur ds J Hartkamp, 17 uur ds M Hamming Chr Geref kerk, Steen, gracht, 10 en 17 uur leesdienst.-. Geref kerk, at. .31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8,45 en 17 uur ds F Tollenaar Oud-Geref kerk, Hoogstraat 86, 10 en 17 uur ds J van 't Hoog, van Utrecht; Donderdag 19,30 uur ds J van Dijk van Capelle aan de IJsel Geref gem, Jan. zendwarsstraat 8, 10 en 16 uur leesdienst- Woensdag dr Steenblok, van Gouda Lutherse kerk, Wèzenstraat, 10,30 uur ds .1 J Simon, van Gouda Doopsgezinde gem, 10,30 uur ds P Keuning Baptisten gem, gebouw Irene, Hoogstraat, 10,15 uur zangdienst 10,30 uur de heer G van Leeuwen, 12 uur Zondagsschool, 19,45 uur zangdienst, 20 uur evang. F J G Hofhuis; Maandag 2o uur vrouwenkrans, Califor- niestraat 8; Donderdag 19,30 uur NBJB- jeugdclub, Californiestraat 8; Vrijdag 20 uur Bijbelbespreking en bidstond, Cali- -forniestraa^ 8 Oud-Katholieke kerk, 10 uurH. Dienst, pastoor Nieuwenhuizen. uit Haarlem Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19,30 uur samenkomst, 12 en 14,30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bij belkring; Donderdag 19,30 uur vrouwen, krans; Zaterdag 20 uur bidstond, 21 uur openluchtsamenkomst Leger des Heilo, 10 uur Heiligingssamenkomst, 19 uur uur openluchtsamenkomst-, 20 uur Ver- lcssingssamenkomst, onder leiding van kapitein Verwaal; Maandag 14 uur vrou wenkrans JULÏANADORPNed Herv gem, 10 uur ds Salm Geref kerk, 24,30 uur ds M Hamming Star of hope migsio'n, 14 uur Zondagsschool, 19 uur de heer J Berkhout HUISDUINEN; Ned Herv gem, 19 uur ds J Salm CALLANTSOOG: Ned Herv gem, 19 uur ds M Pool BARSINGERHORN: Herv gem, 10 uur Wika Pietersen: 2 uur kinderkerk HIFPOLYTUSHOEF: Herv gem, 10,30 uur de heer v d Berg DEN OEVER: Herv gem, 2,30 uur ds v d Winden ANNA PAULOWNA, Herv gem, Kleine Sluis, nam. 2 uur ds De Hoest, Inleiding studenten WIERINGERWAARD: Ned Herv gem, nam. 3,30 uur ds De Hoest, Inleiding stu denten Enkele honderden stadgenoten waren Woensdagavond getuige van de open- luchtuitvoering, die door „Oefening kweekt kunst" werd gegeven in de speeltuin Tuindorp. Tegen zeven uur marcheerden de turners en turnsters van de Wezenstraat naar de speeltuin, waar de heer Van Loo er wel voor zorgde dat zijn mensen geen last van de kou hadden. Er werd pittig gewerkt. Vooral het werk van de dames aan de brug verliep vlot en gelijktijdig. Maar het meest sympathiek deed toch aan 't feit, dat aan deze uitvoering de beste turners en 'turnsters van de andere plaatselijke gymnastiekverenigingen, „Pro Patria" en „Turnlust" medewerk- ten. Daaruit sprak een onderlinge ver standhouding, die niet anders dan de gymnastiekbeoefening in onze stad ten goede kan komen. Naar men ons mede deelde, ligt het in de bedoeling een keurtroepje te vormen, dat op iedere gymnastiekuitvoering van de drie ge noemde verenigingen'zijn medewerking kan verlenen. Dat is één der facetten van de Olympische gedachte In prac- tijk gebracht, een prachtige propaganda voor de gymnastiek-beoefening. Gistermiddag om tegen twee uur is de Franse viskotter „Lazare Jean Ma- rie", afkomstig uit Duinkerken, met averij de haven van Den Helder bin nengelopen. Het schip had een klein defect aan de stuurinrichting, maar de kapitein (de heer Lazare Fournier) zag toch kans om zonder sleepboothulp de haven binnen te komen. Bij het meren liep het scheepje door de sterke Noor denwind even uit haar roer, waardoor de „Lazare Jean Marie" met haar ste ven de steiger ramde. Het scheepje zal hier op de helling gaan, om daarna de thuisreis te aanvaarden. Wij herinneren er nog even aan, dat morgen een inzameling wordt ge houden ten bate van de Prot.-chr. in stellingen voor Kinderbescherming in Nederland. De opbrengst zal gelijke lijk over een zestal inrichtingen wor den verdeeld. Woensdag zijn ook de Ouden van Dagen hier ter plaatse voor de eer ste maal uit geweest. Dagen van te voren werd reeds over dit evenement gesproken en vele dagen zal men er thans nog over napraten ook. 's Mor gens om acht uur stapte men In de auto's en de bus, die beschikbaar wa ren gesteld. Via Alkmaar en Vel- seroord ging het naar Schiphol. Vier en twintig oudjes maakten van de gelegenheid gebruik om een vlieg tocht je te maken..:... Daarna werd de terugreis aanvaard via de bedrie gertjes b() Bergen. Om kwart over negen kwam de stoet weer thuis. Daar werd men in zaal Beekman ont haald op koffie en muziek. Uit volle borst werd er meegezongen en een enkele waagde nog een walsje. Daarna sprak de heer K. Zwart een woord van dank tot hen, die op de lijsten hadden getekend en tot hen, die hun wagen ter beschikking had den gesteld en de heer Vos, die een filmpje had opgenomen. Ook anderen, die deze tocht zo goed deden slagen, werden bedankt. Namens de Ouden van Dagen sprak nog de heer de Brazem. Daarna werd er nog even nagedanst. Een vijftiental nijvere handen hiel pen mee om de Wieringer Oudheidka mer Bosker weer In haar oude glorie te doen herstellen. De 25 meisjes van de Huishoudschool te den Helder (klasse Ia) waren o.l.v. mej. Wessels en de directrice dezer school, mej. Kingma, druk bezig met het poetsen van het vele koper dat in de oudheidkamer aanwezig is. Antieke koperen vazen, theepotten enz. waren spoedig van de plaats gehaald en er werd hard gewerkt dat het 'n lieve lust was. En de vruchten van dit werk wa ren reeds na een paar uur te zien toen alles weer werd geordend door mej. Gr. Bosker, die het toezicht op deze oudheidkamer heeft. Het hele museum is weer in een fris jasje ge stoken ook dank zij de onvermoeide arbeid van Aievr. Drent—de Vries. Binnenkort zullen de deuren van dit Wieringer museum weer voor het pu bliek open gaan. Herinneringen van vroeger zullen weer opleven. Na vele jaren van verlatenheid zal deze oud heidkamer haar populariteit weer te gemoet gaan. DE OUDEN VAN DAGEN WACHT MOOIE TOCHT. Een der best georganiseerde en voorbereide trips valt zeer zeker elk jaar de ouden van dagen ten deel. Het organisatie-comité werkt haar plannen keurig uit, terwijl op auto bezitters geen vergeefs beroep wordt gedaan. Door deze spontaniteit wor den de oudjes van boven de 65 jaar onvergetelijke dagen bezorgd. Ook dit jaar wacht de oudjes weer een mooie dag daar het in het voor nemen ligt op 12 Juli a.s. Amster dam en de dierentuin „Artis" te be zoeken. De vertrektijd is des morgens om 7.30 uur vanaf Hippolytushoef. Met 45 luxe auto's en 3 bussen zal de ka ravaan naar Amsterdam gaan. Op de terugweg zal Alkmaar wor den aangedaan en de Muziektuin wor den bezocht. Waarschijnlijk zal te den Oever de tocht worden beëindigd, al waar de oudjes koffie en de traditione le koek zal worden aangeboden, ter wijl de muziekvereniging „Apollo" door een serenadg een waardig slot aan deze dag maken. COLLECTE SONNEVANCK. Zaterdag 3 Juli zal in deze gemeente een huis aan huis- en een straatcollec te worden gehouden voor het Sanato rium „Sonnevanck". DUIVENSPORT. Bij de wedvlucht van „Altijd Ver der" gehouden vanaf Orleans (afstand 592 km) werden de duiven om 6 uur 30 gelost. De eerste duif, die om 12 uur 53 m. 32 sec. getoond werd, vloog met een snelheid van 1547 m. per min. Prijzen en punten behaalden; W. Blauboer 1 en 4 met 364 punten; S. Brommer 2 met 191 punten; J. Steenvoorden 3 met 173 punten; E. Jansen 5 en 6 met 256 punten. A. Lief hebber 7 en 8 met 184 'punten. In Quentin (afstand 365 km) werd om 7 uur 20 gelost. Om 12 uur 44 m. 48 sec. arriveerde de eerste duif, waar van de snelheid 1134 m. per minuut was. Bij deze wedvlucht was de uit slag: E. Jansen 1, 3 en 9 met 344 pun ten; K. Koster 2, 4, 5 en 10 met 318 punten; A. Liefhebber 6 en 11 met 175 punten; A. Blauboer 7 en 8 201 p. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd. Jacob Post en Sientje Davenschot. (Slot) In aansluiting op het a'rtikel van gister over de uitkomsten, verkregen bij het onderzoek van leerlingen der scholen door de schoolartsendienst in het district Den Helder, mede omvattende de gemeente Texel, Anna Paulowna, Wieringen, Callantsoog, Zjjpe, Wieringermeer, Schagen, St. Maarfen, Wieringerwaard en Bar- singerhorn alsnog het volgende. De hieronder vermelde gegevens werden verkregen bij het tweede en derde onderzoek respectievelijk van de kinderen van de 3e, 4e en 5e klas sen en van de 6e klas en hoger. Dit onderzoek omvatte in totaal in 1947 2824 leerlingen. AFWIJKINGEN VAN DE GE ZICHTSSCHERPTE. Bij het tweede onderzoek werd ge vonden 7.2 pet. onbehandelde en 3.6 .behandelde gevallen, terwijl voor het c'erde onderzoek was 6.8 pet. en 9.8 pet. Het laatste cijfer geeft duidelijk aan de goede uitwerking van het schoolonderzoek op de behandeling van de afwijkingen van degezichts scherpte. Dat bij het derde onderzoek toch nog 6.8 pet. onbehandelde afwij kingen voorkwamen, vindt zijn oor zaak in het feit, dat het hier meest gevallen van bijziendheid betreft die in deze tijd veelvuldiger begint op te treden. In dit verband mogen wij nog eens wijzen op het grote belang van goede verlichting van de schoollokalen (en thuis bij het huiswerk maken. Red). Goed is het de kinderen in dit ver band periodiek van plaats te laten verwisselen, zodat niet steeds de aan de raamzijde zittende kinderen het grote voordeel van goede verlichting genieten, terwijl hun klasgenoten aan de binnenmuurzijde het gehele jaai in veelal half duister moeten verblij ven. Op kleurenblindheid werd alleen bij derde onderzoek onderzocht. Dit kwam in 44 gevallen voor of 3.7 pet. Het be treft bijna uitsluitend jongens (42), slechts bij twee meisjes werd een ver minderde kleurenzin aangetoond. GEBIT EN SPIERSTELSEL Het viel op dat de gebitten van de oudere leerlingen van de R.K. scholen beter waren dan van de leerlingen uit dezelfde leeftijdsgroep van de an dere scholen. In de grote gezinnen n,l, zal om financiële redenen het snoepgoed eerder uit de voeding ver dwijnen dan in de kleinere. In verband met houdingsafwijkingen, die in 5.1 pet. van de gevallen voor kwamen, willen wij hier wijzen op de goede invloed van zwemmen op de houding. Waar dit mogelijk is, is de invoering van het schoolzwemmen voor de oudere leerlingen zeer aan te bevelen. In deze leeftijdsgroepen moet het bestaan van platvoeten en knikvoeten die in 9.1 pet. voorkwamen, veelvul dig worden toegeschreven aan het ge bruik van ondeugdelijk schoeisel. KLEUTERSCHOLEN EN HYGIëNISCHE EISEN Na de oorlog zijn tengevolge van do werkzaamheid van groepen particu lieren, in tal van plaatsen nieuwe kleu terscholen opgericht. Uit psychologisch oogpunt moeten wij dit toejuichen. Maar er moet naar onze mening ter dege rekening worden gehouden met de hygiënische eisen, die het samen brengen van dergelijke groepen jonge kinderen stelt. Verscheidene van de bezochte kleuterscholen voldoen niet aan de zelfs zeer laag gestelde eisen op hygiënisch gebied. De dagverlich ting was geheel onvoldoende, terwijl de kinderen in deze leeftijd zoveel zonlicht nodig hebben. Eén w.c. op 50 a 100 kinderen is hy giënisch niet te verantwoorden. Be hoorlijke wasgelegenheid ontbreekt veelal. De vloeren zijn veelal oud en stoffig. Een goede speelplaats met zandbak is ook vaak niet aanwezig. Het meubilair bestaat in sommige kleuterscholen uit banken, die voor de lagere scholen afgekeurd werden en nog wel goed genoeg zijn voor de kleuterscholen. Kortom een toestand, die uit hygiënisch oogpunt niet te be stendigen is. Lang niet alle kleuter scholen staan onder toezicht van de schoolartsendienst. W(j menen op deze plaats echter aan de gemeentebesturen te moeten adviseren een onderzoek in te stel len naar de hygiënische toestandeh in de verschillende kleuterscholen: minimum eisen wat betreft raamop- pervlak, vereiste inhoud per leer ling, aantal toiletten, wasgelegen heid, enz. op te stellen en aan de hand daarvan de nodige verbeterin gen te doen aanbrengen. We weten, dat de bouw van ideale kleuterscho len momenteel niet mogelijk is, dit geeft ons echter niet het recht de gesignaleerde toestanden zonder meer te bcstt .igen. Wij zouden de kleuterschoolonderwijzeressen willen adviseren bij goed weer zoveel mo gelijk met de kinderen naar buiten te gaan. Wat hetftmeubilair betreft, lijkt ons voor kleuterscholen bewe- .gelijk meubilair een gebiedende eis. SCHOOLGEBOUWEN In het verslag van de schoolartsen dienst treffen we ook nog een aantal opmerkingen aan over schoolgebou wen in diverse gemeenten. De bouw van nieuwe scholen werd ernstig be lemmerd door materiaalschaarste. Ver heugend is dat desondanks in de Wie ringermeer weer een aantal scholen gereed kwam. Deze scholen voldoen pver het algemeen aan zeer hoge eisen. Over de O.L. school te Kolhorn werd 'n uitvoerig rapport uitgebracht Deze school voldoet aan geen enkele redelijke eis en dient zo spoedig mo gelijk door een ander gebouw vervan gen te worden. Ook de O.L. school te Kleine Sluis en het noodgebouw van de O.L. school te Den Burg voldoen niet aan redelijke eisen. Door de res pectieve gemeentebesturen wer den reeds maatregelen genomen om hierin verbetering te brengen. In Den Helder hebben de O.L. school 4, het Centraal zevende leerjaar en de Chr. Opleidingsschool dringend behoefte aan een eigen gebouw. Hiervoor zul len semi-permanente gebouwen wrr- den opgetrokken. De eerste klas vau de R.K. Jongensschool te Den Helder is ondergebracht in een klein kerk- gebouwtje aan de Stakman Bosse- straat. Deze ruimte is voor onderwijs volkomen ongeschikt en behoeft drin gend verbetering. Tenslotte zij nog medegedeeld dat naar kinderherstellingsoorden en va- cantiekolonies werden uitgezonden 19 kinderen. In vele scholen wordt des 'Zaterdags geen school gehouden, terwijl dan des Woensdagmiddags wél school gehou den wordt. Wij menen, dat de vrije Woensdagmiddag als onderbueking voor de kinderen van zeer groot be lang is. En hiermede besluiten w(j de weergave van de gegevens, geput uit 't verslag van de schoolartsendienst in het distriet Den Helder. Wy me nen dat het voor ouders, oudercom missies en allen die met het onder wijs te maken hebben van betekenis is, van de uitkomsten van het be langrijke werk der schoolartsen en de conclusies, welke z(j trekken, kennis te nemen. Wy hopen tenslot te dat men in de toekomst deze dienst zo veel als mogeiyk is. zal behulpzaam zUn by het uitoefenen van zijn belangrijke taak tot heil van onze kinderen en de gezondheidstoe stand van heel ons volk. Ongecorrigeerd Volgens het Sovjet-Russisch Voorlichtingsbureau zouden de Sov jets van plan zijn weer autoverkeer toe te laten tussen Helfstedt en Ber- iyn, echter onder strenge controle op smokkel van Westmarken, De Zweedse sociaal-democratische partij heeft aangeboden voorraden te zenden naar de Westelijke sectoren van Berlijn, aldus meldt Dena. GEBOUW VOOR VISSERS. Heden heeft de aanbesteding plaats gehad voor het grote boxgebouw aan de Westhaven voor een combinatie Noordzeevissers. De laagste inschrijver was de firma Das en Otter te Almelo voor f 29950. Hoogste inschrijver was gebr. Kramer te Urk voor f 37325. De gunning is nog aangehouden. RAADSVERGADERING. In het laatst der week komt de raad in openbare vergadering bijeen. O.m. zal behandeld worden: wijziging elec- triciteits-tarief voor krachtstroom. Na dere vaststelling der wedden en lonen van het gemeentepersoneel. De resitu- tie van een gedeelte der pensioenbij drage. Deze keer zullen slechts 3 grond- aanvragen onder de hamer doorgaan. INGEBRUIKNEMING KERKGEBOUW. Naar wij uit betrouwbare bron ver namen zal het nieuwe kerkgebouw van de Ger. kerk (art. 31) in het laatst van Augustus geheel klaar zijn. De be doeling is dan om het kerkgebouw Vrijdag 3 September officieel in ge bruik te nemen. Verschillende spre kers züllen dan het woord voeren. O.m. prof Veenhof te Kampen. VISSERIJ. URK, 30 Juni 1948. Door 87 vaartui gen werd heden aangevoerd: 11748 pond paling, van 11247 pond per vaartuig, prijs f 1.31f 2.35 per kg en 11000 pond nest, f 1.37per 50 kg. Amstelkerk, West AfrikaAmster dam, 30-6 400 mijl Zd Las Palmas. Bacchus, ParamariboAmsterdam, 1-7 te Ponta del Gada. Ceram. A'dam Java, pass. 30-6 Ppint de Galle. Chama (t), AbadanA'dam, 30-6 van Port Said. Coryda (t), Las Piedras R'dam, pass. 30-6 Prawlepoint. Esso Den Haag (t), ArubaR'dam, pass. 30-6 Startpoint. Etreme (t), 30-6 van Bombay naar Abadan. Kedoe, Ba taviaR'dam, 30-6 van Aden. Klip fontein, MombassaA'dam, 30-6 van Port Said. Kota Baroe, 1-7 2 uur Ouessant gëpasseerd en wordt 2-7 15 uur aan de Hoek van Holland verw. Leopoldskerk, A'damLorenzo Mar- quez, 29-6 van Genua. Leuvekerk, 30-6 van Havre naar Rotterdam. Ma- riekerk, 1-7 van Hongkong te Manilla verw. Marken, 1-7 van Aalborg te Gothenburg. Meliskerk, 30-6 van Pointe Noire te Boma. Merwede, R'damCalcutta, 30-6 van Antwerpen. Nigerstroom, 30-6 van Novoredondo te Cuiobay. Oranje, A'damJava, 1-7 te Port Said verw. Parkhaven, 30-6 van Rosario te Santafe. Rempang, JavaA'dam, pass. 1-7 Aden. Ruys, 30-6 van Tamatave naar Mozambique. Sibajak, BataviaR'dam, pass. 30-6 16 uur Perim. Tamo, 1-7 van Monte video te Buenos Aires verw. Tibia (t), SingaporeWellington, pass. 1-7 Brisbane. Waterman, verm. 2-7 13 uur van R'dam naar Batavia. Willem Ruys, BataviaR'dam, pass. 30-6 So- cotra. Zuiderkruis, BataviaR'dam, 3" bij Aden geankerd. Maasland, Buenos AiresA'dam, 30-6 van Montevideo. Alchiba, Bue nos AiresR'dam, 29-6 van Rio Gran de. Voor de Centrale werden overgeno men 92 koeien, 2 pinken, 68 nuchtere kalveren en 9 schapen. Successievelijk komen de eerste slachtrijpe koeien uit het land en een gevolg daarvan is, dat er kooplust komt voor zogenaamde na-weiders. Er werden hier al heel mooie vette koeien aangevoerd. De aanvoer van gebruiksvee was niet groot, waartoe het regenachtige weer wel aanleiding gaf. Er komt nog bij, dat de boeren hun vee thuishouden door het vele gras dat er komt en is. De handel in kalf- en melkkoeien was beter dan de vorige weken en ook duurder. De hoogste notering van dit soort was f 725. Ook de handel in gel- dekoeien was beter: hoogste notering f 500. Op de paardenmarkt is het de laatste weken zeer kalm. Handelspaar den werden zo goed als niet aange voerd. Het merendeel waren slacht- paarden en deze liepen op tot f 600. De aanvoer van schapen en lammeren ging nog wel. Deze handel was vrij goed. De hoogste notering van schapen was f 75, van lammeren f 35, dus prijshou dend. Bokken en geiten werden niet aangevoerd. De handel in biggen was ook beter dan de vorige weken. Het gelukte de mesters niet ze goedkoper in handen te krijgen. De prijzen lig gen zeer vast, n.1. tot f 60. Van de kippen- en konijnenmarkt is niets bij zonders te melden, de aanvoer was te klein. Jonge haantjes golden van f 0.50 tot f 1. Het bezoek was vandaag niel; bijzonder groot, hetgeen aan de tegen te wijten is. SCHAGEN. X Juli 1948. Veemarkt. 9 Paarden f 300—f 600: 13 Geldekoeien (mag.) f 350—f 500; 8 Kalfkoeien f 590 f 725; 136 Schapen f 60—f 75; 184 Lammeren f 20f 35: 41 Biggen f 40— f 60. Voor centrale: 92 Vette Gelde koeien, 2 Pinken, 68 Nuchtere kalveren en 0 Vette schenen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2