Agrarisch Verbond grootste partij in Finland Sokolofsky gaf geen verzekering omtrent opheffing der blokkade Maandag 5 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7855 Dagblad voor Den Helder, Koegras, lexel, Wieringen en Anna Paulowna Volksdemocraien verloren elf zeiels Jhr. v. Vredenburgh houdt vast aan Renville- overkomst Inschakeling van vak bonden in Marshall-plan Handelsaccoord tussen Sovjet-Unie en Nederland Dinsdag zes-landen bespreking inWashington WEERBERICHT Joegoslavië blokkeert wegen naar Oostenrijk A. H. Gerhard overleden Een machtig keien van vliegtuigen Vliegtuigbotsing nabij Northolt 39 Doden Bernadotte wil Unie van Joodse en Arabische Staten Albanië breekt re'aties met Joego-Slavië VAN NABIJ EN Rundveesmokkel per pantserauto 2000 Joden van Cyprus vertrokken Onlusten in Triëst Griekse leger in de opmars BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.75. Verkiezingsfunctionarissen meld den gisteravond, dat op één of twee zetels na, waarvoor de stemmen nog niet geteld zün, de einduitslagen van de Finse verkiezingen als volgt lui den: Agrarische partij 56 zetels (winst 7 zetels) Sociaal-Democraten 55 ze tels (winst 5 zetels)Volksdemocraten 38 zetels (verlies 11 zetels)Conserva tieven 31 (winst 3 zetels); Zweedse Volksparty 16 zetels (gelijk); Libera len 5 (verlies 4 zetels). Reeds snel was te voorzien, dat het Agrarische Verbond met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid als groot ste partij in het Finse parlement uit de ze verkiezingen te voorschijn zal ko men, onmiddellijk gevolgd door de so ciaal-democraten, die een winst van 5 zetels boekten. De agrariërs sleept met een winst van zeven zetels de grootste verkiezingswinst in de wacht. De Folkdemocraten, dit is de party van Leino, Hertta Kuusinen en Mauno Pekkala, de minister-president, hebben een gevoelige nederlaag geleden. Zy verloren maar liefst 11 zetels. Men mag wel aannemen, dat 'n groot aantal kleine democraten, thans van de ze weg is teruggekeerd en zijn stem aan de agrariërs en sociaal-democraten heeft gegeven. DE NIEUWE REGERING Volgens doorgaans welingelichte Fin se sociaal-democratische en agrarische kringen zouden beide genoemde party en naar alle waarschijnlijkheid weige ren zitting te nemen in een regering waarin de post van minister-president en die van minister van justitie door volirsdemocraten zouden worden bezet, zoals dit thans het geval is. „Wjj hebben de Renvllle-over- eenkomst, die een onafhankelijk Indonesië garandeert, en die zowel door Nederland als door Indonesië ia ondertekend. Slechts op die basis moeten naar mijn mening de onder handelingen geschieden". Aldus de vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie in Indonesië, jhr. H. J. van Vredenburgh, gister avond by zyn aankomst uit Batavia op het vliegveld Schiphol. Over het doel van zijn komst naar Nederland zeide jhr. van Vreden burgh: „Ik kom de toestand in Indo nesië met de regering bespreken. De delegatie heeft nieuwe instructies nodig. De besprekingen zyn welis waar niet vastgelopen, doch zij gaan uiterst langzaam en wy zullen met nieuwe instructies moeten werken om snel tot een oplossing te komen". Over de recente actie tegen de Rampokkers in Tassikmalaja zeide jhr. van Vredenburgh, dat deze zaak van verschillende kanten wel ten zeerste is opgeblazen. Het hele geval had niet veel om het lijf. Er waren te weinig troepen om het optreden der Rampokkers te bedwingen. In derdaad is het zo, dat er Japanners aan hebben meegedaan. Ze traden op als leiders van kleine groepen, die van uit de bergen opereerden. Er wa ren er echter niet meer dan een 50- tal. In totaal zijn er 1500 S. 2000 Ja panners óp Republikeins gebied. Ook zyn er nog enkele nonderden Duit sers. Het spreekt vanzelf, zo meende jhr. van Vredenburgh, dat deze lieden t.z.t. moeten worden uitgeleverd. Of de Japanners in de Republikeinse legers zijn ingeschakeld, kon hij noch ontkennen noch bevestigen. Hy gaf als zij mening te kennen dat zulks zeer wel mogelijk is, omdat de mili tair goed geschoold zyn. Ook in tech nisch opzicht zyn de Japs ontwikkeld en het is zeer goed mogelijk, dat ze in technische bedrijven onder Repu blikeinse leiding zijn ingeschakeld. Paul Hoffman, administrateur van het plan-Marshall, heeft een plan bekend gemaakt om niet-communisti- sche vakverenigingen in het plan voor het Europees herstel in te scha kelen. Hoffman zeide, dat hy Ameri kaanse vakbondleiders als adviseurs van de -door de E.C.A. naar Europese landen gezonden hoofd van missies zou benoemen. Het zou de taak van deze leiders zyn om contact op te ne men en in contact te biyven met Europese vakbondleiders. In Was hington zal Hoffman van advies ge diend worden door twee Amerikaanse vakverenigingsleiders, een van de C.I.O. en een van de A.F.L. De huidige minister-president, Mau no Pekkala, en diens broeder, de minis ter van justitie, Eino Pekkala, zyn n.1. beiden leden van deze party. Voor de post van minister-president worden op het ogenblik vooral twee namen ge noemd: die van de sociaal-democraat Fagerholm en van de leider van de lin- ker-vleugel van het agrarisch verbond, Urho Kekkonen. Waarschijniyk zouden de volksdemo craten Urhó Kekkonen bij de formatie van een kabinet ondersteunen. Naar Radio Moskou gistermorgen vroeg heeft bekend gemaakt, is te Moskou een handelsovereenkomst tussen de Sovjet-Unie en Nederland getekend. De overeenkomst voorziet in de uitwisseling van goederen gedurende 20 maanden en voor sommige Neder landse leveranties ook voor een lan gere termyn. De Sovjet-Unie zal Nederland graan, timmerhout, kali, zouten, mangaanyzer, asbest, teer, hars en andere producten leveren. Nederland zal o.m. schepen, uit rusting, rubber, kabels, verfstoffen, kinine en haring leveren. Tass meldt verder nog, dat de over eenkomst op 2 Juli getejcend werd, namens de Sovjet-Unie door de mi nister van buitenl. handel, Mikoyan, en namens de Nederlandse regering door de Nederlandse ambassadeur, Mr. Visser. Te Washington wordt vernomen, dat de lang verwachte besprekingen der zesmogendheden over deelneming en ondersteuning van een West-Euro pees militair verbond door de V.S. Dinsdag te Washington zullen begin nen. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, Nederland en België en de gezant van Luxemburg zullen hun landen vertegenwoordigen bij deze besprekingen met Marshall en Lo- vett, resp. minister en onderminister van buitenlandse zaken, en andere functionnarissen van dit ministerie. De besprekingen worden van het hoogste belang geacht, doch zuilen in de aanvang een officieus karakter dragen, aldus Reuter. Nadat men het over het programma principieel in grote lijnen eens zal zijn geworden, zal eerst in daaropvolgende militaire besprekingen over de juiste grootte van dergeiyke hulp beslist worden. Men verwacht, dat het programma op zyn vroegst in het eerste kwar taal van 1949 vastgesteld zal zijn. Dan zal het congres het moeten goedkeuren en stemmen over het ter beschikking te stellen aantal dollars. Vrijdagavond heeft in het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag de ondertekening plaats gehad van het bilateraal verdrag met de Verenigde Staten in verhand met de Amerikaanse leveranties volgens 't Marshall-plan. Van links naar rechts: Dr. Hirschfeld De Amerikaanse Ambassadeur Dr. Herman Baruch Z.Exc. Minister van Boetzelaer van Oosterhout en Min. Lieftinck Weersverwachting, geldig tot Maandagavond. OPKLAREND Vrij krachtige, naar Noord- West ruimende wind. Enige daling in temperatuur. In het Westen van het land: wisselend bewolkt met nog slechts plaatselijk een enkel buitje. In het Oosten: Aanvanke lijk nog enige regen, doch later opklarend met nog enkele ver spreide buitjes. Volgens berichten uit het grensgebied van Joego-Slavië en Oostenrijk zijn Joego-Slaven „in koortsachtige haast" bezig versperringen op te werpen op de voornaamste wegen, die over de grens naar Oostenrijk leiden. Langs de ge hele grens zijn de bomen over een strook van 160 meter breedte verwij derd, terwijl op afstanden van ongeveer 1K kilpmeter houten uitkijkposten zyn opgericht, die dag en nacht van wach ten zijn voorzien. Laatste der „twaalf apostelen" der S.D A P. In de zeer hoge ouderdom van 90 ja ren is te Bakkum de heer A. H. Ger hard, oud lid der Tweede Kamer, over leden. Hij was de laatste der zoge naamde twaalf apostelen, die destijds de SDAP oprichten. Op 18-jarige leef- tyd begon hij zijn loopbaan als onder wijzer aan een openbare school te Am sterdam. Toen hij 24 jaar was, werd hij hoofd van een school. Hij ontwikkelde zich tevens tot een bekende figuur in socialistische- en Vrijdenkerskringen. Hij was een vrijdenker, maar hield er geen antigodsdienstig negativisme op na. Hij erkende de grote waarde van de religie. Pas in 1913, op 55-jarige leeftijd, gaf hij toe aan een op hem uitgeoefen de drang om zich beschikbaar te stel len voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. In dat jaar werd hy Kamerlid en tevens lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. In 1916 werd hy gekozen tot lid van Gedeputeerde Sta ten. Hij bleef het Kamerlidmaatschap vervullen tot 1931. Op zijn 88ste jaar trad hij toe tot de Party van de Arbeid. De crematie van het stoffelijk over schot is bepaald op Donderdag 8 Juli te Westerveld na aankomst van de trein van 13.09. Incidenten in Panama By botsingen te Panama tussen de politie en aanhangers van dr. Arunlfo Arias, candidaat der revolutionaire partij voor het presidentschap, zijn Zondag 4 personen gedood en meer dan 20 gewond. Ongeveer 100 perso nen zijn gearresteerd. De nieuwe president van Panama treedt 1 October in functie. President Jiminez heeft gister de noodtoestand in Panama afgekon digd. De nationale vergadering komt Vrydag in buitengewone zitting by- een om maatregelen te nemen tot herstel van de orde in het land. In het hoofdkwartier van maarschalk Sokolofsky, de militaire Sovjet-bevel hebber in Duitsland, werd Zaterdag middag een byeenkomst gehouden tussen hem en de drie militaire be velhebbers. Sokolofsky's hoofdkwar tier is gevestigd te Babelsberg. Op deze conferentie hebben de drie Wes- teiyke bevelhebbers Clay, Robertson en Noiret geen verzekering van maar schalk Sokolofsky gekregen, dat de „verkeersblokkade van Beriyn" zou worden pgeheven. Volgens een Amerikaanse woordvoerder blijft de situatie te Berlijn in haar ge heel dus onveranderd. De sfeer ter con ferentie was „beleefd en niet onvriend- schappeiyk". De conferentie was niet belegd op verzoek van de Britse, Ame rikaanse en Franse regeringen, doch wel met haar medeweten. In de bloembollencentra is de oogstcampagne in volle gang. Overal in de bloembollenstreek ziet men het „bollenrooien". In manden worden de bol len, die ons zo vele deviezen moeten opleveren, ter verdere bewerking naar de pakhuizen gebracht. Na de zonder gevolg gebleven confe rentie kondigde generaal Clay aan, dat de „luchtbrug naar Berlijn" gehand haafd en versterkt zal worden. Volgens de meeste waarnemers heeft het falen van de conferentie de Ber- li.inse situatie nog critieker gemaakt. In een officiële Sovjetrussische ver klaring over de conferentie van Babels berg wordt gezegd, dat de drie Weste lijke gouverneurs „zinspeelden op de moeilijke voedselsituatie in Berlijn" toen zij Sokolofsky verzochten om her openstelling van de spoorlijn Helmstedt Berlijn. Sokolofsky verklaarde de drie westelijke gouverneurs, aldus het onder Sovjet-Russische controle staande Duitse nieuwsbureau, dat de stopzet ting op de lijn HelmstedtBerlijn slechts één van de vele onderdelen was van een ingewikkelde kwestie. De Sov jetrussische autoriteiten namen maat regelen voor reparatie van de tyn HelmstedtBerlijn, die in de afgelopen drie jaren zeer intensief was gebruikt en „natuurlijkerwijze dus reparatie be hoefde". De Sovjet-autoriteiten hadden de lijn by een vorige gelegenheid reeds doen repareren, doch toen waren zij in staat geweest een andere route naar Beriyn en de Sovjet-zóne te gebruiken. Dit konden zij 'hans niet meer doen, daar de Westelijke bezettende mogendheden in de herfst van 1947 en vooral in 1948 systematisch maatregelen waren gaan nemen gericht op desorganisatie van 8e economie der Sovjet-zóne. De Ameri- gaanse, Franse en Britse autoriteiten hadden door hun afzonderlijke en splij ting teweeg brengende daden zelf de huidige moeilijkheden geschapen, aldus zeide Sokolofsky. RECORD AANTAL VLUCHTEN. Terwyl de politieke wolken na de vergeefse gang naar Babelsberg zich dichter dan ooit boven Beriyn samen pakken, brak de lucht gistermiddag voor het eerst sedert het begin van ie aanvoer door de lucht, waardoor Ame rikaanse en Britse vliegers een record aantal vluchten konden uitvoeren. In de laatste 24 uur streken 161 Britse en 225 Amerikaanse vliegtuigen in Beriyn neer. In dezelfde tyd is de rivier de Havel herschapen in een basis voor wa tervliegtuigen, waarin hedenochtend de eerste Sunderland-reuzen zullen neer- stryken. 10 Sunderlands van de RAF zullen vanaf Hamburg een derde lucht- keten naar Berlijn smeden, de eerste 5 toestellen zijn daartoe gistermiddag in de monding van de Elbe gedaald. Een vliegtuig, een DC 6, behoren de aan de Scandinavische lucht- lynen, en een York van de Britse Luchtmacht zjjn met elkaair in botsing gekomen en naby het vlieg veld Northolt (Londen) neerge stort. De Skymaster telde 26 pas sagiers en een zevenkoppige be manning. De York had 8 inzitten den aan boord. Onder hen bevond zich Sir Edwaird Gent, Hoge Com missaris vtun Mal&kka. 2AJ zyn allen om het leven gekomen. De York had byna een uur boven het vliegveld rondgecirkeld en had wegens het slechte zicht niet kunnen landen. Sir Edward Gent vertrok Donder dag uit Colombo om met het mi nisterie van koloniën overleg te ple gen. Men meent te weten, dat hy is teruggeroepen in verband met me ningsverschillen ten aanzien van de stappen, die men wilde nemen tegen het verzet in Malakka. Beide vliegtuigen vielen niet ver van elkaar dicht by een boerdery neer. Het blussingswerk door brand weerlieden werd bemoeiiykt, daar het dichtstbyzynde water 3 kilometer verwy'derd was. Kort nadat de piloot van de Sky master had geseind, dat hy wegens het slechte weer naar Amsterdam zou terug vliegen, had het ongeluk plaats. Aan de omringende bomen en strui ken hingen na het ongeval stukken kleding en wrakstukken. Een van de genen, die by de reddings- en op ruimingswerkzaamheden betrokken is, verklaarde, dat de ïyken, die men uit de York haalde, hoewel hevig ver brand, toch nog één geheel waren, terwijl men uit de Skymaster alleen stukken armen en benen te voor- schyn haalde. Voorstel ook door Joden verworpen? Een federale unie van Arabische en Joodse staten, waarby Jeruza lem aan de Arabieren wordt toege wezen, is de kern van de voorstel len voor een duurzame vrede ln Palestina, die door graaf Berna dotte, de bemiddeling van de V.N., werden ontworpen, zo wordt van officiële zijde te Lake Succes mede gedeeld. De voorstellen werden in het diep ste geheim op 28 Juni aan Joden en Arabieren voorgelegd. Het plan van graaf Bernadotte voorzag in een unie van Arabische en Joodse staten, die het gebied beslaat van het oorspron kelijke Palestijnse mandaatgebied met inbegrip van het huidige konink- ryk Transjordanië. Graaf Bernadotte stelde eveneens voor, dat de gehele Negeb (Zuid-Palestina) of een ge deelte ervan by het Arabische gebied zou komen en geheel West-Galilea of een gedeelte ervan by het Jeodse ge bied. Jeruzalem zou aan de Arabieren komen, waarby de Joodse gemeen schap gemeentelijke autonomie zou worden verleend. In het plan is ook nog begrepen een vrijhaven te Haïfa en een vrije luchthaven te Lydda. In kringen van de Arabische Liga werd Zaterdagavond verklaard, dat de regering van Israël besloten had de voorstellen van Bernadotte van de hand te wyzen om de volgende rede nen: 1. het verlies van het gebied van Negeb zou de Joden dwingen tot be perking van de immigratie: 2. volgens de voorstellen zou Israël afgesneden worden van de potasfabrieken aan de Dode Zee. een hoofdbron van tnkom- sten; 3. de Joden wensen Jeruzalem onder trustschap van de V.N. Albanië heeft de economische relaties met Joego-Slavië per nota dd 1 Juli verbroken, aldus het Joegoslavische, persbureau Tanjoeg. De Joegoslavische regering acht dit een eenzydige hande ling, „in strijd met elk beginsel van internationaal recht en eerbied voor in ternationale verdragen". Joego-Slavië en Albanië hebben in 1946 een pact getekend, dat economi sche eenheid tussen de twee landen be oogde. Radio-Belgrado heeft de tekst uitge zonden van een nieuwe nota van de Joegoslavische regering aan Albanië, waarin Joego-Sla "i de regering te Ti rana verantwoordelyk stelt voor de ge volgen, die eventueel uit de „eenzijdige opzegging van de Albanees-Joegoslavi- sche economische overeenkomsten" zul len voortvloeien. Het te Essen verschynende sociaal democratische blad „Neue Ruhr Zei- tung" heeft verzocht geld byeen te brengen om de bevolking van de Wes- telijke sectoren van Beriyn te helpen. Ongeveer 180 kg goud (ter waarde van ongeveer een half millioen gulden) zyn uit de kluis van het vliegveld Oriy (naby Parys) gestolen. Het goud was uit New York gekomen en bestemd voor de bank van Indo-China te Sai gon. Gisteren is te Helsinki het jaar- lyks congres van het Leger des Heils geopend. Tengevolge van een hevige storm en wolkbreuk zyn te Sjanghai 31 perso nen om het leven gekomen. Minstens 90 personen werden gewond. De schade is groot. Reeds enige tyd bestond het vermoe den, dat vanuit Zeeland per pantser auto rundvee naar België werd ge smokkeld. In samenwerking met de rijkspolitie te Kruiningen, is de CCD er in geslaagd enkele mededaders te ont maskeren. Een zekere De K. in de gemeente Ierseke had op zijn bedrijf gelegenheid verstrekt voor het stallen van rundvee, bestemd voor frauduleuse uitvoer naar België. Toen 's nachts dit vee werd af gehaald, is een koe in de sloot geraakt en verongelukt. Dit vormde de aanleiding voor een uitgebreid onderzoek, waarby men ont dekte, dat in een weiland van zekere K. in de gemeente Rilland, zich nog zes stuks rundvee van prima kwalitlet be vonden. De eigenaar ervan was niet bekend en het wat duidelijk, dat, de zes dieren voor uitvoer naar België be stemd waren. Zowel K., afkomstig uit Kruiningen, a1 een Belg zijn aangehouden. Het vee is in beslag genomen. Daar het vermoe den bestaat dat het vee door andere personen per pantserauto naar België werd vervoerd, wordt het onderzoek met kracht vootgezet. Hedenmorgen vroeg is het Joodse emigrantenschip „Pan York" met 2000 Joden uit Famagusta op Cyprus naar Haifa vertrokken. 2100 emigranten waren reeds op de „Pan Crescent", die spoedig ook zou vertrekken, ingescheept. De „Pan York" was vergezeld van de Amerikaanse torpedoboot „Xlan", met de waarnemer der V.N. kapitein Meyer aan boord. Een Amerikaanse waarnemer der V.N. verklaarde te Famagusta, dat men geen gevaar voor het schip aanwezig acht, „daar zich geen weerbare man nen aan boord bevinden". Volgens Radio Rome zyn botsingen voorgevallen tussen volgelingen van maarschalk Tito en aan het Komin- form trouwe communisten in de Joegoslavische zóne van het vrye ge bied van Triëst. De politie van Triëst kwam tussen beide. Bij de demarcatielyn liet een Itali aans communist zich op een door Joe goslavische aanhangers van Tito ge organiseerde bijeenkomst prijzend uit ever maarschalk Stalin. Hy werd on- middellyk gedwongen het podium te verlaten. In een Joegoslavisch dorp by de demarcatielijn kwam het tot een ge vecht tussen anti-fascistische Slowenen uit het vrije gebied van Triëst met een groep communisten uit Triëst, die hun vergadering in de war stuurden. Volgens door de Griekse generale staf ontvangen berichten hebben de guerilla- strijdkrachten van generaal Markos in het gebied van de Grammos 60 van hun manschappen overloren. Van het front wordt gemeld, dat de guerilla- linie over een lengte van 20 kilometer aan beide zijden van het Grammosge- bergte doorbroken is. De Griekse regeringstroepen hebben de voornaamste bergketen echter nog niet bereikt, aldus het Atheense nieuws bureau, en men verwacht, dat deze moeilijk zal zyn aan te vallen, daar de dichte bebossing luchtverkenning be moeiiykt. Engelse belangstelling voor Schreieder Van gezaghebbende zyde te Lon den kon geen bevestiging of ontken ning verkregen worden van berich ten, dat Groot-Brittannië verzocht zou hebben om uitlevering van Joseph Schreieder. Een woordvoerder van het Britse departement van buiten landse zaken zeide, dat hy officieel van deze zaak geen kennis droeg, doch heden nadere inlichtingen zou verstrekken.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1