Weer oorlog in Palestina Tweede Pyreneeën-zege van Bartali V.S. en Engeland beraamden invasie in 1943 Geen wijzigingen in Eerste Kamer Vrijdag 9 Juli 1948 70ste Jaargang No. 7859 Dagblad voor Den Helder, Koegras, lexel, Wieringen en Anna Paulowna Arabieren weigerden verlenging van bestand V.N.-MISSIE VERLAAT PALESTINA Weduwe verstrekte „illegale" vriend bijna een ton Lord Mountbatten weer zee-officier Credietverstrekking aan Ned. Indië Tijdelijke staking Marshallhulp aan België Meningsverschil over westelijke nota's Motorschip bij Terneuzen gezonken WEERBERICHT Janssen werkt zich naar voren Uit de geheime documenten van Harry Hopkins Meningitis aan boord van „Prinses Juliana" Crematie A. H. Gerhard Gouverneurs beëdigd BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties 1 „Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. Azzam Pasja, secretaris-generaal de Arabische Liga, heeft te Cairo medegedeeld, dat de Arabieren hedenochtend om zevert uur (Nederlandse tyd) de strijd in Palestina zouden hervatten. Azzam Pasja verklaarde tijdens een persconferentie, dat hij geen snelle, overwinning voor een van beide partijen in Palestina verwachtte. De oorlog in Palestina is een guerilla, zo zeide hij. „Ik verwacht geen spec taculaire veldslagen." Uit gezaghebbende bron wordt vernomen dat de nabij Isdoed gelegerde Egyptische strijdkrachten Donderdagochtend een offensief hebben ingezet .n de richting van Beer Toevia, ten zuiden van de Joodse nederzetting te üehoboth. Vanwege het hoofdkwartier van de bemiddelaar der V.N. te Haifa is medegedeeld, dat de Joden heb ben toegestemd in een verlenging van het bestand in Palestina met een periode van dertig dagen, doch dat de Arabieren het geweigerd hebben. In de door Graaf Folke Berna- dotte ondertekende verklaring werd verder gezegd, dat de bemiddelaar Vrijdag de gehele missie van de Verenigde Naties uit Palestina zou terugtrekken. „Nu het onmogelijk blijkt de twee partijen er toe te bewegen de vijande lijkheden niet te hervatten, zal ik mij concentreren op het'tot stand brengen van een bestand in Jeruzalem en van uiteindelijke demilitarisatie van deze stad", aldus verklaarde Bernadotte. De Joden hadden ook een verlen ging van het bestand met drie dagen goedgevonden om de evacuatie van de V.N.-missie te vergemakkelijken doch de Arabieren hadden klaarblijkelijk ook dit voorstel verworpen. Bernadotte verklaarde, zijn missie als bemiddelaar niet als beëindigd te beschouwen door deze „tijdelijke te genslag". BESTAND IN JERUZALEM? Bernadotte heeft de Arabische lei ders doen weten, dat hij bereid is tot een bijeenkomst irj Cairo, Zaterdag a.s. voor besprekingen over een tijdelijk bestand in Jeruzalem. De Arabische Liga heeft Bernadotte n.1. medegedeeld, dat zij de order „staakt-het-vuren in de oude stad van Jeruzalem zal handhaven. De Arabische troepen zullen even eens bevel krijgen om de buitenwijken niet als bases voor militaire operaties te gebruiken, „zolang de andere partij geen aanvallen op het gedeelte van de heilige stad doet". HET ARABISCH ANTWOORD In het Arabisch antwoord op het voorstel van Bernadotte het bestand in Palestina te verlengen, wordt o.m. ge zegd, dat een verlenging „nadelig zou zijn voor de Arabieren". „De Zionis ten zouden in staat worden gesteld om Een thans 64-jarig vrouwtje, de we duwe E. W. Merens-Joekens uit Haar lem, maakte in de oorlog kennis met een 40-jarige man, de Haarlemmer N. H., die zij alras tot één harer beste vrienden rekende en door wie zij zich volkomen liet inpalmen. Gistermorgen stond dit tweetal voor het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof: de man als verdachte, de weduwe als enige getuige. Zenuwachtig ver telde zij, hoe zij in 1944 tot de teleur stellende ontdekking was gekomen, dat haar vroegere vriend een schrome lijk misbruik van haar goedgelovig vertrouwen had gemaakt. Hij had haar gedurende de jaren '42, '43 en '44 steeds grote verhalen gedaan over zijn mens lievende vaderlandse arbeid: regelma tig zeide hij er in te slagen illegale werkers, die gevangen waren geno men, op handige wijze te hebben vrij- gekregen door middel van omkoperij van een aantal Duitsers. Hij liet het niet bij één leugentje. De ene maal had hij geld nodig om een gevangene vrij te kopen, de andere keer voor het verkrijgen van authentieke Duitse stempels voor „ausweise" e.d. Hij boe zemde het vrouwtje met deze bluf- verhalen niet alleen groot ontzag, maar ook enthousiasme voor de goe de zaak in. Het resultaat was, dat de weduwe, die er warmpjes bij zat, haar vriend in de loop der drie jaar meer dan f 90.000 ter hand stelde. Aangezien mevr. Merens slechts aan de hand van briefjes en ontvangstbe wijzen kon aantonen, dat zij hem f 50.000 had verstrekt, was verdachte ten laste gelegd, dat hij zijn vriendin onder valse voorwendsels tot afgifte van dit bedrag had bewogen. De procureur-fiscaal, mr. J. Besier, eiste tegen de verdachte, die nog niet gedetineerd is geweest en zich ook thans nog op vrije voeten bevindt, 2 Yi jaar gevangenisstraf. hun aggressieve activiteit te verster ken, hetgeen de reeds ernstige toe stand nog zou verslechteren," aldus 't Arabische antwoord. „BEREID TE STERVEN". Gisteren kwam de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen. Philip Jessup (V.S.) verklaarde: „Indien de Arabie ren een verder bestand ronduit hebben verworpen" dan geloven wij, dat de Veilgheidsraad geen andere keuze heeft dan te bevinden, dat er een be dreiging van de vrede is, krachtens artikel 39 van het handvest." Jessup voegde hier nog' aan toe: „Mijn regering is bereid haar verplich tingen na te komen.''' De Syrische afgevaardigde, Faris Bey al Choery, verzocht om „recht vaardigheid". Hij verklaarde, dat de Veiligheidsraad sprak over het gebrui ken van geweld in Palestina en „de ogen sloot voor flagrante inbreuken op het handvest in Indonesië, Korea, Kasjmir en Griekenland". „Wij zeggen tot de V.N.", zo besloot Faris al Choery, „indien gij wilt han delen op grond van hoofdstuk zeven, zijn de Arabieren bereid door Ameri kaanse atoombommen om te komen. Indien de V.N. van plan zijn alle be ginselen van rechtvaardigheid met de voeten te treden, laten zij het dan doen. Wij, Arabieren, zijn bereid te sterven." De 47-jarige schout-bij-nacht Lord Louis Mountbatten of Burma is be noemd tot vlagge-officier en zal van October het bevel voeren over het eerste kruisersmaldeel, dat deel uit maakte van de Britse Middellandse- zeevloot. Lord Mountbatten leidde tijdens de oorlog de herovering van Birma en was gouverneur-generaal van het nieuwe dominion India, na de over dracht van de macht. In Juni van dit jaar legde hij deze functie neer. S HERTOGENBOSCh 2 TILBURG 3 ARNHEM 4 NIJMEGEN 5 ROTTERDAM 6 'S GRAVENHAGE 7 LEIDEN B DORDRECHT 9 AMSTERDAM EEN AARDIGE VOORSTELLING VAN DE VERKIEZINGSUITSLAG. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag voor het wetsont werp credietverstrekking aan Neder- lands-Indië wordt o.m. medegedeeld, dat «de besprekingen, die de ministers Lieftinck en Götzen einde Mei-begin Juni j.1. met de luitenant-gouverneur- generaal en zijn naaste medewerkers te Batavia hebben gevoerd, hebben geleid tot de opstelling van een ont werp voor een financieeljeconomische overeenkomst, waaromtrent uiteraard nog nadere besprekingen, o.m. met de voorlopige federale regering, zullen moeten plaats hebben. Het ligt in de bedoeling, dat een zodanige overeen komst tussen Nederland en de Ver enigde Staten van Indonesië zal wor den gesloten. Voorts wordt mededeling gedaan van het feit, dat het in cïe bedoeling ligt, dat ook Nederlands-Indië zal partici peren in de aan het koninkrijk ver leende Marshall-hulp. De uitvoering van het programma van economische hulp aan België door de V.S. is heden tijdelijk stop gezet, daar de Belgische regering niet als voorgeschreven op 3 Juli het bilate rale verdrag met V.S. had gesloten. Ook Zweden zal geen voorraden op crediet krijgen, totdat de overeen komst geratificeerd is, hetgeen waar schijnlijk voorlopig niet zal gebeuren, aldus de „Journal of Commerce". Volgens Amerikaanse persberichten zouden de drie westelijke mogendheden van mening verschillen over de kwes tie van publicatie van de tekst van hun protestnota's inzake Berlijn aan Mos kou. Aan Britse en Franse zijde enerzijds en Amerikaanse zijde anderzijds schijnt men volgens die berichten verschillend te denken over het gewicht van de Berlijnse kwestie. Groot-Brittannië en Frankrijk zouden aandringen op promp te publicatie van de nota's om de Sov jets geen kans te laten tot het eerder publiceren van een ongunstig ant woord. Deze opvatting zou gebaseerd zijn op overwegingen van propagan distische aard. Naar verluidt zou het Amerikaanse departement van buiten landse zaken echter van mening zijn, dat de kwestie van dusdanig ernstige aard "is, dat overwegingen van propa ganda op het tweede plan komen. De Amerikanen, zouden aangeroerd hebben dat terzake publicatie van de nota's niets gedaan moet worden, dat er toe strekken zou de Sovjets tot een minder gunstig antwoord te brengen of waardoor aan de westelijke mogend heden verweten zou kunnen worden dat zij door voorbarige publicatie de kansen op een regeling hebben bedor ven. Gevangenisstraf voor voetballer De chauffeur A. H. van O. te Zut- phen, speler van Zutphania, werd gis teren door het Arnhemse gerechtshof veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. Hij had tijdens een voet balwedstrijd AZCZutphania een te genstander opzettelijk een zodanige kopstoot gegeven, dat deze een hersen schudding opliep. De procureur-gene raal had drie maanden gevangenisstraf geëist. In eerste instantie eiste de of ficier voor de rechtbank te Zutphen vier maanden. Toen de rechtbank de voetballer vrijspraak, ging hij in hoger beroep. Sokolofsky vertrokken Volgens onbevestigde berichten, die door het Duitse nieuwsagentschap De- na (Amerikaanse zone) worden aan gehaald, zou maarschalk Sokolofsky, de Russische opperbevelhebber in Duitsland, gisteren uit Berlijn naar Moskou vertrokken zijn. Kringen in nauw contact met de 'Russische auto riteiten in Berlijn verklaarden Woens dag, dat Sokolofsky binnenkort zou vertrekken. GEEN MAXIMUM-PRIJS VOOR CONSUMPTIE-AARDAPPELEN Voor de consumptie-aardappelen van de komende oogst zal geen maximum prijs worden vastgesteld. De met con sumptie-aardappelen bebouwde opper vlakte is dit jaar groter dan in de vo rige jaren en de oogst zal rijkelijk vol doende zijn om de gehele behoefte te dekken. 16.000ste BABY IN EMMA-KLINIEK TE 's-GRAVENHAGE. Gisteren werd in de Emma-kliniek te 's-Gravenhage de 10.000ste baby geboren, een gezond meisje van ruim 8 pond, genaamd Anny Emma, dochter van de familie Al uit 's-Gravenhage. Gistermiddag omstreeks 3 uur kwam ter hoogte van de Margarethapolder nabij Terneuzen door de plotseling op stekende hevige storm het 332 ton me tende motorschip „Guro", schipper IC J. van Veen, in dusdanige moeilijk heden, dat het binnen korte tijd vol water liep en zonk. De zeven opvarenden, onder wie drie vrouwen en twee kinderen, kon den door de sleepboot „En Avant 15" van de Belgische maatschappij „Wil lem Muller" te Terneuzen, welk schip ijlings te hulp was geschoten, worden gered en te Terneuzen aan wal ge zet. De „Guro" was geladen met zand en op weg van Beuningen naar Gent. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enkele buien. Vrij krachtige j*ind tussen Noordwest en Noord. Koel. (Van een speciale ANP-verslaggever) Ook de tweede etappe door de Pyre neeën is ten slotte geëindigd met een zege van Bartali, die gisteren gezegd had dat hij pas in de Alpen zijn be slissende aanval zou lanceren. Maar de fraaiste prestaties van de dag zijn toch door Robic geleverd want op alle drie Cols, de Tourmalet, de Aspin en de Peyresourde was de kleine, ge spierde en energieke Breton het eerste boven. Tot aan* de Col van Buret (162 km) bleven Bartali en Robic samen, maar daarna kwamen de achtervolgers sterk opzetten en op het vlakke laatste stuk van de etappe voegden zich nog meer renners bij de kopgroep, zodat tenslotte Engeland en de V. S. hadden het plan om Frankrijk in het voorjaar van 1943 binnen te vallen, meer dan een jaar voordat de geallieerde lan ding in werkelijkheid plaats Vond, zo blijkt uit de geheime documenten van Harry Hopkins, persoonlijke me dewerker van president Roosevelt, die in het Amerikaanse tijdschrift „Colliers" gisteren zijn gepubliceerd. Dit invasie-plan droeg de code-naam „bolero", terwijl een vroegere en min der uitgebreide operatie, „voorhamer" genaamd, in September 1942 zou wor den uitgevoerd. De plannen vielen in duigen toen de Duitsers hun aanvallen op de noordelijke convooi-route naar Rusland versterkten en Churchill had bericht, dat Engeland werkelijk zijn handen vol had. Robert Sherwood, een andere mede werker van Roosevelt tijdens de oor log, schrijft in een artikel aan de hand van de documenten van Hopkins, dat de invasie in het voorjaar van 1943 een directe aanval inhield op de Franse kust tussen Calais en Le Havre. Rbo- sevelt voorspelde, dat de Sovjet-Unie het plan met vreugde zou begroeten en zond een telegram naar maarschalk Stalin. In Londen echter, aldus Hop kins, gaf Churchill duidelijk te ken nen, dat hij de voorstellen niet zo ern stig opnam' als de V. S. Later echter hadden Hopkins en generaal Marshall, destijds chef van' de generale staf van het Amerikaanse leger, een conferen tie met het Britse oorlogskabinet waar op Churchill hun verzekerd zou heb ben, dat de Britse regering en het Britse volk zich tot het uiterste zou den inspannen om bij te dragen tot het succes van „deze grote onderneming". Het optimisme over deze overeenstem ming verminderde door de versterkte Duitse aanvallen op de convooien naar Moermansk en het probleem van het zenden van goederen naar de Sovjet- Unie. Hopkins stelde (jhurchill voor de verschepingen via Engeland te be spoedigen, doch kreeg ten antwoord, dat Engeland daartoe niet in staat was en zijn handen reeds vol had. In Mei 1942, aldus Hopkins, seinde Churchill Rooseveltt „Wij moeten gymnast nooit uit onze gedachten laten gaan". (Gymnast was de code-naam voor het plan tot een in vasie van Noord-Afrika, dat was opge schort door de noodzaak om schepen naar de Grote en Indische Oceaan te zenden en door het verlies aan scheeps- ruimte op de Atlantische Oceaan) „Dit telegram hield de eerste waarschu wing in, dat de Britten begonnen te denken aan afleidingsoperaties, ver ver wijderd van het belangrijkste doel: een rechtstreekse aanval via het Kanaal", aldus Hopkins. Volgens Sherwood zou uit de docu menten van Hopkins blijken, dat gene raal Mac Arthur van Corregidor naar Australië werd gestuurd wegens „ge spannen betrekkingen" tussen Austra lië en Engeland. Sherwood schrijft, dat „ernstige moeilijkheden" ontstonden toen Aus tralië eiste, dat zijn divisies in het Midden-Oosten teruggezonden zouden worden ter verdediging van Australië zelf. Churchill zou gesmeekt hebben tenminste één divisie naar Birma te stureff, hetgeen de Australische pre mier, Curtin, botweg geweigerd zou hebben. Hierdoor kwam het, zo beweert Sherwood, dat Roosevelt Mac Arthur naar Australië liet gaan, ofschoon hij wist, dat zijn vertrek uit Corregidor „een ernstige slag zou zijn voor de heldhaftige mannen, waarover Mac Arthur het bevel voerde, en dus ge heel óa V. S. enige tientallen concurrrenten dicht op elkaar Toulouse berêikten. Daar wist Bartali, snel en behendig in weerwil van de vermoeienissen van de dag, de sprint te winnen en zich eerste te plaatsen. Bij de Nederlanders en Luxembur gers was Kirchen andermaal de held van de dag. Hij verwierf »een prachtige veertiende plaats, en in het algemeen klassement staat hij 23. Zijn prestaties krijgen nog mee» relief wanneer men bedenkt dat hij, althans in de bergen, doorgaans alleen moet rijden. Met dat al is er hoegenaamd ge;n reden om in zak en as te zitten over de verrichtingen van de Nederlanders. Het is waar. de Hoog kwam met gro te achterstand binnen en zakte in het algemeen klassement van de 43e naar de 64e plaats. Maar er staan altijd nog meer dan 20 renners onder hem en daar zijn krachten bij als de Muer, Marcellak, Danguillaume en Neri. Bo vendien konden we ons 'verheugen over het zeer goede rijden van de Ruy- ter die zijn positie aanmerkelijk ver beterde. Janssen draaide even goed als de vorige dag en schoof nog weer drie plaatsen omhoog. Van 77e na de eerste etappe is hij thans 37e in de algemene rangschikking, en als hij geen tegensla gen krijgt kan hij zeker nog wel wat meer naar boven komen. Francken ten slotte kwam ongeveer tegelijk met de Hoog als 27e binnen, 36 minuten na de winnaar Bartali, en 37 minuten vóór Rolldnd van de Zuid- Oostelijke Franse ploeg die hekken sluiter was. Zijn positie blijft precair, want toen gister de ranglijst opge maakt en gecontroleerd was, bleek hij 89e te staan met alleen Biever onder zich, maar hij is gister in de course gebleven, wat voor hem een beloning is voor zijn taai volhouden en voor ons een aangename verrassing. Het officieel klassement van de 8e etappe luidt: 1 Bartali, Italië A, 261 km in 8 uur 27 min. 25 sec.; 2 Lapebie, Centrum en Z. W. Frankrijk; 3 Ockers, België A; 4 Tacca, Intern ploeg; 5 Thietard, Pa rijs; 14 Kirchen, Ned.-Luxemburg, zelf de tijd; ex-aequo 5062 Janssen en De Ruyter in 8 uur 34 min. 42 sec. Het algemeen klassement luidt: 1 Bobet 54 uur 04 min. 21 sec.; 2 Lambrechgt 54.13.39; 3 Teisseire 54.13. 44; 4 Sciardis 54.14.20; 5 Lapebie 54.20.25; 23 Kirchen 54.35.32; 57 Janssen 54.51.52; 62 De Ruyter 55.20.48; 64 De Hoog 55.22.01; 89 Francken 56.24.54. De Luxemburger Kemp staat 85e met 56.03.57 en Biever is 90e en laatst# met 56.442)6. Nauwelijks was de drukte rond de Tweede Kamer-verkiezingen ten ein de, had de spanning plaats gemaakt voor de zekerheid van de uitslag, of in de Provinciale Staten werden de verkiezingen gehouden voor de Eerste Kamer. De zetelverdeling in de Eerste Kamer bleef gelijk aan die van 1946 en luidt derhalve: KVP 17, PvdA 14, AR 7, CHU 5, CPN 4 en WD 3. In de Provinciale Staten van Noord- ftolland werden 72 geldige stemmen uitgebracht. De stemwaarde is 200. De stemmen waren als volgt verdeeld: 1. VVD 5 lijststemmen 1100 st. 2. P.vdA 22 lijststemmen 4840 st. 3. CPN 16 lijststemmen 3520 st. 4. CH 4 lijststemmen 880 st. 5. AR 10 lijststemmen 2200 st. 6. KVP 15 lijststemmen 3300 st. De kiesdeler in Groep 3 (Noordhol land en Friesland) bedroeg 1699 stem men. De zetelverdeling is als volgt: 1. VVD (restzetel) 1; 2. PvdA (1 rest zetel) 4; 3. CPN 2; 4. CH 1; 5. AR (1 restzetel) 2; 6. KVP 2. Gekozen werden in groepfc; VVD: D. U. Stikker, Amsterdam; PvdA: P. Lieftinck, Rotterdam; C. Woudenberg, Amsterdam; M. Tjeenk Willink, 's-Gravenhage; G. J. van Heu- ven Goedhart, Nieuwer Amstel. 0|N: J. Brandenburg, Amsterdam; J. van Santen Amsterdam. CH: R. Pollema, Leeuwarden. AR: H. Algra, Leeuwarden; R. H. Woltjer, Amsterdam. KVP: G. C. J. D. Kropman, Amster dam; E. H. A. Kraayvanger, Rotterdam. Op het motorschip „Prinses Juliana" van het koninklijk onderwijsfonds voor de scheepvaart, dat op het IJselmeer een oefentocht hield, is een geval van meningitis geconstateerd. De kok, Van S. uit Amsterdam, is gistermiddag in Hoorn in het ziekenhuis opgenomen, waar bovengenoemde ziekte werd vastgesteld. Donderdagmiddag is het schip met de quarantainevlag in top de haven van Amsterdam binnenge- stoomd en voorlopig door de G.G. en G.D. geïsoleerd. Behalve de bemanning, bevonden zich aan boord leerlingen van de dagnijverheidsschool voor de Binnen vaart te Delfzijl en leerlingen van de Amsterdamse Kweekschool voor de Zeevaart. De kapitein van het schip moet aan de G.G. en G.D. een uitvoe rig rapport uitbrengen. Uitgebreide maatregelen zijn getroffen om verbrei ding van de ziekte te voorkomen. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag te Velsen het stoffelijk overschot van A. H. Gerhard, de laat ste der twaalf apostelen der oude SDAP, gecremeerd. Onder de grote schare die de baar volgde bevonden zich de mi nisters Drees en Mansholt, J. W. Alber- da, Jan van Zutphen en vertegenwoor digers van de gemeentebesturen uit de omgeving. Koos Vorrink zeide in zijn afscheidswoord: „Dat de mens Gerhard, zoals deze op zijn laatste verjaardag is belicht, een leven achter zich heeft vol scheppende en stuwende kracht". Voorts sprak nog de heer J. de Ron den, namens de Vrijdenkers Vereni ging. Terwijl het orgel „Morgenrood" speelde en de vlag neeg, daalde de kist. Een zoon dankte voor de belang stelling. De Prinses-Regentes heeft gistermid dag in het paleis Soestdijk beëdigd de nieuw benoemde gouverneurs van Su riname en Curagao, de heren dr. Huender en Peters. Aan 200 Nederlanders werden in de Ridderzaal te 's-Gravenhage onder scheidingen uitgereikt voor hun da den tjjdens de oorlog, voornamelijk in het verzetswerk verricht. Uit handen van de Britse ambassadeur, Sir Philip Nichols, ontvangt Vice- Admiraal N. A. Rost van Tonningen de Honorary Commander of the Order of the British Empire. •I

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1