De Nederlandse Zwemkampioenschappen KERSENJAM (nieuwe oogst) van 86 et nu Jl et. per pot. Stad m Omqeviw Oek „Victoria" leed verliezen Huur op lange termijn Opbrengst collecte Wat in een goed vat zit.... De Leeszaal in Juni De Nutsspaarbank in Juni PréHikbeurten Koegras „Advendo" op reis Breezand Dodelijke aanrijding WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Urk. Marktoverzicht Schagen Historisch kasteel door brand verwoest BISCHOPp Damesrokken primakwaliteiten 10.00 14.75 18.00 STRAFEXCURSIE IN DE HOGESCHOOLTUIN SLUIT u AAN KOOP Behalve de verenigingen, die wij in een vorig nummer reeds noemden, heeft ook „Victoria" deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Chateauroux. Er waren van haar 83 duiven in concours, welke eveneens de nadelige gevolgen van de late lossing hebben ondervon den. Het is een ware rampvlucht ge worden. 's Avonds waren pas twee der duiven thuis. De eerste vogel werd geconstateerd om 9.13.3 uur, de laatste vogel de volgende dag om 18.57.17 uur. Daar het concours tot "Maandagavond zes uur openstond, kwamen toch ver scheidene deelnemers nog voor een prijs in aanmerking. Het waren W. van Leeuwen 1, 2, 13; gebr. Ramlèr 3, 5 7 9; G. J. de Wit 4; N. Bak 6, 10; Een 24-jarige los-werkman uit Am sterdam huurde in 1946 van de fa Heijligenberg een fiets, zonder deze later terug te bezorgen. De heer H. riep de bemiddeling der politie in. Op verzoek van de Helderse politie heeft de politie te Amsterdam de huurder- aangehouden, waarna bleek dat de fiets ergens in Schoorl stond. Boven dien kwam aan het licht dat de man daar in Schoorl een aantal diefstallen had gepleegd. De collecte, die Zaterdag 3 Juli 3-1- werd gehouden ten bate van de com binatie van prot.-chr. instellingen voor kinderbescherming, heeft de r :a A. Hubregtsen 11; Slijkerman 16; J. v. omgebracht d. Haag 14; J. Riemers 12, 17. Van- van f 575>35 opgebracht avond wordt op de gebruikelijke tijd ingekorfd voor Pont St. Maxcence. Za terdagmiddag worden van 16—17 uur de jonge duiven ingekorfd. De klokken worden gesteld Zaterdagmiddag van 1718 uur. De politie heeft een kermisklant aangehouden, die momenteel met ziin woonwagen in de gemeente Den Hel der verblijf houdt. De man had inder tijd te Breda een boete gekregen, wel ke hij echter nog nooit had voldaan. Een andere kermis-arbeider werd aangehouden, omdat hij van een colle ga een textielkaart had ontvreemd. Hij had deze in Kaatsheuvel verkocht, te gelijk met zijn eigen textielkaart en zijn extra-voedingsmiddelenkaart. Hoeden - Petten - Linnen Boorden Spoorstraat 49 Tel. 2606. De zaak voor de man van smaak. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Juni bezocht door 306 mannen en 28 vrouwen, totaal 334 personen. Uitgeleend werden 2753 ro mans, 1407 studiewerken en 2392 jeugd boeken, totaal 6552 boeken. NIEUWE AANWINSTEN. Romans: Campert. Wier. Lennart. Kasteel te huur. Man, de. Wonderlijke ontmoetingen. Maurier, du. Lady Dona. Nes-Uilkens, van. Klein-Anke's erfenis. Prouty. Liefde's tederheid. Robertson. Schepen bij maanlicht. Romein-Verschoor. Vaderland in de verte. Salminen. Lars Laurila. Spring. O Absalom. Tolstoj. ïwan de verschrikkelijke. Verduin. Het begon op 10 Mei. Vreugdenhil. Een meisje, als Lientje. Vries, de. De levensroman van Jo- hannes Post. Studiewerken: Bromberg. Meubels en mensen. Burbridge. Van luchtballon tot bom menwerper. Durant. Van Socrates tot Bergson. Gescher. Naar de uiteinden der aarde. Gisevius. Tot het bittere einde; 2 dln. Groothoff. Van de groene velden; een halve eeuw voetbalsport. Grosheide. Christus, de Heiland. Houwink. Wat ieder vóór en pa het huwelijk moet weten. Mander. Psychologie voor iedereen. Vries, de. Het jongens radioboek dl. 1. Geschenken: Adams. Fate laughs. Barth von Wehrenalp. Farbe aus Kohle. Bezemer. Proza en poëzie van oud- en nieuw Java. Bridges. The secret of the Grjek. Briyissum als vacantieoord. Christie. Death in the clouds. Crofts. Man overboord! Cullum. The hound from the north. Douglas. Captain Samson, A.B. Dreiser. Twelve men. Feith. Tropiaden. Foeldes. The street of he Fishing cat. Frieling. Edle Steine. Galsworthy. Caravan. Goetting. Pflanzenbilder aus den Al pen. Holt. The scarlet messenger. Kaye-Smith. Sbepherds in sackeloth. Lewis. Our mr. Wrenn. Millin. The flddler. Nicolson. Public faces. Pietsch. Unkrautsamen und Unkraut- früchte. Rhode. The motor Rally mystery. Robertson. The signpost. Ross. The tragedy of Y. Taffrail. The lonely bungalow. Wascha-Kwonnesin. Der heilige Baum. White. The first time he died. Wodehouse If I were you. Zola. Au bonheur des dames. In de maand Juni 1948 werd op spaarbankboekjes ingelegd f 420.707.66 (vorig jaar f 376.301.28) en terugbetaald f 517.228.26 (vorig jaar f 337.690.60)Er werd derhalve meer terugbetaald dan ingelegd f 96.520.60 (vorig jaar meer ingelegd dan terugbetaald f 38.610.68). Het aan inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt nu f 9.652.462.41 (vorig jaar f 8.956.743.19). Het aantal posten van inleg bedroeg in Juni 1819 (1848) en dat van terugbetaling 2463 (2195). In de maand Juni werden uitgege ven 107 (172), terwijl werden ingetrok ken 149 (93) boekjes. In-omloop zijn thans 20.045 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 16 (32) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Nutsspaarbank een eerste inleg van f 1. De lediging van 289 spaarbusjes leverde een be drag op van f 4991.16 aan kleine be sparingen. Zondag 11 Juli, 1948. DEN HELDER. Ned. herv. gem. Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. Pool, van Valkoog; Palmstraat, 10 uur de heer Wanders, 17 uur ds. Wessel dijk. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. Ch. H. Swen, van Eibergen, 17 uur ds. J. D. Koers, vlootpredikant; Rehobothkerk, 10 uur ds. J. D. Koers 17 uur ds. Ch. H. Swen. Geref kerk art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 8.45 en 17 uur ds. F. Tollenaar. Chr geref kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Oud-geref. kerk, Hoogstraat, 10 en 17 uur leesdienst. Geref. gemeente, Janzendwarsstraat, 10 uur en 16 uur leesdienst; Maandag 19.30 uur de heer F. Mallon, candidaat te Rotterdam; Donderdag 19.30 uur ds. Rijkse, van Leiden. Lutherse kerk. Wezenstraat, 10.30 uur ds. J. M. Lin- deijer, van Den Haag. Oud-katho- ïieke kerk, 10 uur Heilige dienst, pas toor Verheij. Doopsgezinde gemeen te, geen dienst (gemeentedag Weerin gen) Maandag 12 Juli huwelijksinze gening. Leger des Heils, 10 uur hei ligingssamenkomst, 19.30 uur verlos singssamenkomst, 21 uur openluchtsa menkomst Koningsplein; Maandag 14 uur vrouwenkrans; Dinsdag 19.30 uur soldatensamenkomst o.l.v. kapitein Verwaal. Evangelisatie, Vijzelstraat, 10 uur en 19.30 uur de heer W. Baas, theol. Stu dent; 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool. Woensdag, 20 uur, Bijbelkring; Don derdag, 19.30 uur, Vrouwenkrans; Za terdag, 20 uur Bidstond en 21 uur Ópen- luchtsamenkomst. Star of Hope Mis- sion, 10 uur en 19 uur de heer A. Don ker, 14 uur Zondagsschool. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 19.30 uur ds. Salm. Geref, kerk, 14.30 uur ds. Ch. H. Swen. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 14.30 uur ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. De vrouwen- en meisjesvereniging „Advendo" te Koegras heeft met één der autobussen van de fa. Van der Wijst een reisje gemaakt naar Hilver sum. Het weer was niet zo gunstig, maar dat deed aan de stemming niets af. Het eerst werd een bezoek gebracht aan de studio van de „Zilveren AVRO" waar ook de koffiemaaltijd werd ge bruikt. Daarna werd een wandeling door de stad gemaakt, waarbij het prachtige raadhuis werd i bezichtigd. Na een diner in restaurant Hiensch werd om zeven uur de terugreis aan vaard. Het was een bijzonder prettige dag, die de deelneemsters veel genoe gen heeft gegeven. Woensdagmiddag is het vierjarig zoontje van de heer P. Moolenaar door een vrachtauto overreden, aan de ge volgen waarvan het kind is overleden. De kleine jongen speelde met zijn zes jarig neefje op de Middenweg. Beide kinderen liepen achter een paard en wagen en liepen daar juist achter vandaan, toen van de andere kant een met zes ton kolen geladen vrachtauto van de heer Schilder te 't Zandt kwam aanrijden. De chauffeur zag nog kans em het oudste kind te ontwijken, maar hij kbn niet voorkomen dat het zoontje van de heer Molenaar onder de auto terecht kwam. De chauffeur treft geen schuld. Aagtekerk, Australië-Rotterdam, 7 Juli van Port Said. Arendskerk, Rotterdam-Australië, passeerde 7 Juli Casquets. Bantam, Batavia-New York, 7 Juli van Colombo. Chama (T), Abadan-Amsterdam, passeerde 7 Juli Gibraltar. Delfland, Amsterdam -Buenos Aires, passeerde 7 Juli Oues- sant. Gaasterkerk, Amsterdam-Oost Afrika. 7 Juli van Antwerpen. Jo- han van Oldenbarrievelt, Amsterdam- Java, 8 Juli te Belawan. Kedoe, Ba- tavia-Rotterdam, 7 Juli van Port Said. Kertosono, 7 Juli van Makassar te Cheribon. Kota Inten, Rotterdam- Quebec. 7 Juli 14 uur te Southampton, 16 uur vandaar. Lekkerkerk, Ant- werpen-Zuid Afrika, 4 Juli van Dakar. Macuba (T) Abadan-Singapore, 7 Juli in Golf van Oman. Salland, Buenos Aires-Amsterdam, passeerde 7 Juli Finisterre. Sibajak, Batavia- Rotterdam, passeerde 7 Juli Malta. Sarangan, 7 Juli van de Pacific kust te Ras Tanura. Winterswijk, 7 Juli van Algiers naar Vlaardingen. Willem Ruys, Batavia-Rotterdam, passeerde 7 Juli 7 uur Kaap Bon. Zuiderkruis, Batavia-Rotterdam, 4 Juli om 10 uur aan de Hoek van Holland verwacht. %->%>(• iillillgM'i# IBsii t De Rijkswaterstaat controleert thans met een speciaal daarvoor gebouwd toestel de wegvlakheid van onze grote verkeerswegen. In de auto, die dit toestel over de wegen trekt, worden alle oneffenheden automatisch gere gistreerd. Het toestel passeert de uitwateringssluizen op de Afsluitdijk nabij Den Oever. Vorig jaar trokken de deelnemers voor de Nederlandse zwemkam pioenschappen naar Veendam, een dorp in het Zuidoosten van Gro ningen, om uit te snaken wie van hen de snelste op de verschillende afstanden zou zijn. Ook dit jaar is het weer een dorp dat de eer te beurt valt om de zwémmers en zwemsters te ontvangen, al is het dan een dorp van wat groter for- maat. Het is de zwemvereniging ZIAN die dit weekend in Den Haag de kampioenschappen organiseert, kampioenschappen die aanmerke lijk belangrijker zijn dan andere ja ren. Het is namelijk zo dat de twee selectie-wedstrijden niet voldoende bleken te zijn om de 'Olympische ploeg samen te stellen, zodat de technische commissie heeft besloten de kampioenschappen tevens als laatste selectie te laten gelden. Uiteraard zal dit tot gevolg hebben dat de deelnemers zich nog meer dan anders hebben voorbereid, het geen de spanning zeker zal verho gen. Naar alle waarschijnlijkheid zullen enige kampioenen van 1947 hun titel moeten afstaan. Wij denken bijvoor beeld aan de schoolslagkampioene Jan- nie de Groot. Vorig jaar was Nel van Vliet namelijk niet aanwezig en kon de Amsterdamse beslag op de titel leggen. Ondanks de ^overwinning van Jannie de Groot op Nel van Vliet van vorige week geloven wij niet dat zij in Den Haag een zelfde resultaat zal behalen. De 100 meter borst-crawl dames mo(et VISSERIJ. URK, 7 Juli 1948. Heden werd aangevoerd: 13722 pond paling, van 10 tot 505 pond per vaar tuig, prijs f 1.30—f 2.40 per y kg en 5000 pond nest, prijs f 1.37 y2 per 50 kg. „CASINO" Hedenavond Joh. Kaart Na afloop GEZELLIG BAL o.l.v. JAAP KWAK. Voor de centrale werden overgeno men 20 vette geldekoeieri, 1 pink, 48 nuchtere kalveren en 21 schapen. Nu de toeslagverlaging vandaag werd toe gepast was er niet zo veel aanvoer als de vorige weken. Vermoedelijk zal dit 14 dagen duren en dan zal de 2 cent per kg er weer bij komen. Vandaag kon de boer zelf zijn vee weer leveren. Wij zijn wel erg benieuwd of de boer van deze rechten wel veel gebruik zal maken. Vermoedelijk zullen wel de meeste via de handelaar, waar zij al zolang zaken mee hebben gedaan, blijven leveren. Overigens wordt aangenomen dat er ook weer een vrije markt van slachtvee op komst is. Gebruiksvee werd er wei nig aangevoerd vanwege het natte kou de weer. De handel in kalf- en melk koeien was dan ook zeer matig'. De hoogste notering was f 725 dus vrijwel prijshoudend bij de vorige week. De handel in geldekoeien was stug en de prijzen gingen lager dan de vorige week. De hoogste notering was nu f 450. Jong vee werd er deze week niet aangevoerd. De paardenhandel had deze week een stil verloop. De slachterspaarden va- riëerden van f 300—f 700. Handelspaar den werden weinig aangevoerd. Op de wolveemarkt was de handel ook in verband met hogere vraagprijzen goed te noemen. Hoogste notering scha pen f 85 en voor de lammeren f 35 (ooien). Van bokken en geiten geen nieuws. Biggen van 6 tot 10 weken oud variëerden van f 40—f 60 per stuk. De prijzen handhaven zich de laatste weken. De handel was matig. Op de kippen- en konijnenmarkt was meer aanvoer. De handel was gewoon en de prijzen niet hoger. Kippen tot f 6, ko nijnen tot f 10, jonge haantjes f 0.50— 1. v SCHAGEN, 8 Juli 1948. Veemarkt' Paarden f 350—f 725; 12 Geldekoeien (mag.) f 380f 450; 8 Kalfkoeien f 550 f 725; 95 Schapen f 65—f 85; 168 Lam meren f 22—f 35; 74 Biggen f 40—f 60- 28 Konijnen f 2.50—f 10; 43 Kippen f 3 f 6; 20 Haantjes f 0.50—f 1. Voor centrale: 20 Vette geldekoeien, 1 Pink, 48 Nuchtere kalveren, 21 Scha pen (vette). Hannie Termeulen weer kunnen win nen, al zal zij ook belangrijke concur rentie van Irma Schumtfcher en Marie Vaessen ondervinden. Ook Greetje Gal- liard zal het 'zwaar hebben te verduren op de 100 meter rugcrawl en wij zien vooral met belangstelling de prestaties van de jeugdige Dickey Ekris tege moet, die vurige week een seconde sneller, bleek dan Galliard. Bij de heren is eveneens minstens één mutatie te.verwachten. De Haarlemmer Frits Maus is zeker niet in staat de coming-man Kievitt te weerstaan, on danks 't feit dat deze bij de selectie wedstrijden een voor zijn doen slechte tijd noteerde. Het is niet zeker of Kees Hoving zijn titel op de 100 m borstcrawl zal verde digen. Moch dit niet het geval zijn dan staan er diverse gegadigden klaar om zijn plaats in te nemen, maar zelfs wanneer de Rotterdammer wel aan de start mocht verschijnen is het niet^ on waarschijnlijk dat hij eindelijk eens'zijn titel zal kwijt raken. Op de 400 en 1500 meter vrije slag krijgt de titelhouder Rinus van Daatse- laar groter concurrentie dan vorig «j aar. Vooral wat betreft de 1500 meter zal de Amsterdammer duchtig rekening dienen te houden met de Eindhovenaar Geert Jan van Rooij. Door dit alles belooft het een zwem- weekend te, worden waar niet alleen hard voor de eerste plaats zal worden gestreden, maar waar ook voor de be zetting van de tweede en derde plaat sen meer dan normale belangstelling zal bestaan met betrekking tot de sa menstelling van de Olympische ploeg. Bovendien krijgen de bezoekers nog 'n interessante en belangrijke polowed strijd te zien tussen de landsploegen van Nederland en Frankrijk, benevens de klassieke 4 maal 200 meter borst crawl estafette tussen deze landen. In de Franse ploeg zal ,'s werelds snelste man, Alex Jany, aan de start verschij nen. Het historische kasteel van de Gra ven van Home, gelegen in de ge meente Ilorn bij Roermond is Dins dagavond door brand zwaar geteis terd en grotendeels verloren gegaan. Als geweldige fakkels brandden de daken, die gedeeltelijk met een noodbe- dekking waren afgedekt, als gevolg van de in de oorlog opgelopen schade. De brand leverde een fantastisch gezicht. Hoog boven de bomen van het omrin gende park sloegen de vlammen en zet ten de lucht in gloed. Een storm van vlammen en rook vloog op, toen de da ken het begaven en door de plafonds heen sloegen naar de lager gelegen ver diepingen. In enkele urén brandden de roord- en oostvleugel volkomen uit. Juist in deze vleugels lagen de woon vertrekken van de familie, die, thans het kasteel bewoont, de familie Mag- née. De torens aan-de west en zuidkant en de loggia bleven gespaard. De scha de aan kostbaar materiaal en antiqui teiten is zeer groot en het monumentale gebouw is grotendeels verloren. Even over 10.00 uur gisterenavond loeiden de sirenes en arriveerden spoe dig de brandweren van Roermond, Venlo en Weert op de plaats van de brand. Aanvankelijk had men te kam pen met de wateraanvoer, want het water uit de kasteelvijvers was zeer modderig, zodat de x toevoer telkens stokte. Djt verbeterde echter na enige tijd. Ondertussen had het vuur zo sterk cm zich heen gegrepen, dat alle daken van de noord- en oostvleugel in lichte laaie stonden. Toen de ramen sprongen en de wind vat kreeg op het vuur, was er geen redden meer aan. De ene ver dieping na de andere vatte vlam. Van het meubilair der benedenverdieping hebben de bevolking van Horn, het per soneel van het kasteel en de brandweer nog een en ander kunnen redden. Van de bovenverdieping, waar vele kostba re antiquiteiten stonden en een waar devolle verzameling'porselein, is niet veel meer- uit de brand gekomen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat men niets kon redden. Een massa men sen uit de naaste omgeving van Horn was naar Horn gekomen 'om 't fantas tische schouwspel te zien, Over de oor zaak van de brand valt niets met ze kerheid te zeggen, wel staat vast, dat loodgieters met branders hebben ge werkt aan watertanks. Het interieur van het kasteeh had juist een grote beurt gehad. Koopt bij op natuur-historisch gebied. De bur- gemeester, optredende als deurwaar. ders, moest bij het raadplegen van de rol vaststellen, dat drie delinquenten verstek hadden laten gaan, Van de overige zestien Worden er vier met een reprimande naar huis gestuurd/ met het oog op ontoerekeningsvat- baarheid wegens te jeugdige leeftijd. Twaalf jongens en meisjes van acht tot veertien jaar werden onder politietoezicht aan het wieden gezet, Deze „dwangarbeid'* duurde ruim anderhalf uur en bleek funest voor de reinheid der natuurschenners. Maar de tuinbaas stond hen toe, zich onder de f>omp te gaan reinigen en toen waren zij gereed voor het onder- gaan van hun eigenlijke straf. Het werd een zeer ongewone strafexpe- ditie. Prof. Venema en tuinbaas Kreuze leidden de zondaren rond; de professor legde bijzonderheden uit van het vele moois, dat in deze tuin te zien is in de tuinbaas leverde popu- laire cpmmentaren als „en zo iets ppachtig, dat gaan jullie vernielen". Eerst waren de kinderen schuw en verlegen, maar gaandeweg werd bij de meesten de belangstelling wakker. Er waren een paar delinquenten bjj, die tot het einde toe onverschil- lig bleven en kennelijk blij waren, dat de straf erop zat. Onlangs kondigde de burgemeester van Wageningen een bijzondere straf aan voor vernielers van natuur schoon, zoals men zich zal herinne ren. In plaats van een dagvaarding van de kantonrechter zouden zij een oproep ontvangen, om in het arbore tum te komen, waar zij onder des kundige leiding nader zouden worden gebracht tot de schoonheid van de natuur. Gistermiddag moesten negentien jeugdige personen in de Hogeschool- tuin verschijnen, om zich te verant woorden voor hun euveldaden en te worden geconfronteerd met de na tuur. Het was de eerste rechtspleging De Juli-aflevering van de Speelwa- gen biedt zeer veel verscheidenheid. Er wordt verteld over het streven van de Friese Beweging naar een de- centrale inrichting van het Nederland se Rijk, de vrijheid van provincies en gemeenten om zaken, die inwendig» bestuur en eigen culturele, economi sche en maatschappelijke belangen tot onderwerp hebben, voor zover ze de eenheid van het Rijk niet benadelen, zelfstandig te regelen. De gekheid van de „Strijdhond Friesland vrij" wordt natuurlijk in de Speelwagen gelaakt. Dan gaat het verder kris-kras door ons gewest. Het merkwaardige duin- meer, het Zwanenwater met zijn inte ressante flora en faund wordt bespro ken door de heren Baken en -Bree- baart. De stede Grootebroek had in 1568 twee oorlogsschepen uitgerust en zond zelfs ^afgevaardigden - naar de Statenvergadering. Het is Vogels die hierover veel belangrijke mededelingen doet. Verhalen van Beverwijks Nacht wacht en Enkhuizer Klokkengieters, benevens een gedichtje van Huub Fe- nijn over de Alkmaarse „Molen van Piet" en een keur van „Allemans werk" completeren deze aflevering. Wij hebben in het verleden wel eens met de gedachte rondgelopen, dat de „stof" voor de Speelwagen eigenlijk beperkt was, zodat we vreesden op 'n kwade dag ,,'t hooi op en de koe dood te vinden", maar als we de verschei denheid in dit nummer bezien, komen we tot de conclusie dat er „spek tot Mei aan toe" is! St. NEDERLANDSE VERBRUIKSCOÖPERATIES - POSTBUS 6008 ROTTERDAM

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2