Drie schoten gelost op Togliatti Moskou wijst protestnota's al TRUMAN CONSUMENTENCRE D IET Donderdag 15 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7863 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Aanslag verwekt grote opwinding\ Bloedige onlusten in talrijke steden Nieuwe Bonnen democratisch candidaat Bonvrije uitverkoop van textiel Amerikaanse resolutie ondervindt steun WEERBERICHT Hans Kaart won de weddenschap „Zachte winter" in Europa Duits verzet tegen annexatie Westelijke mogendheden dragen de verantwoordelijkheid'' West-Duitse conferentie uitgesteld Oplaaiende vlammen Bijna kwart millioen kleuters op school BUREAU: Koningstraat .7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J. BÏJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. Toen de Italiaanse communistenleider Togliatti gistermorgen van de trappen van de Kamer van Afgevaardigden te Rome naar beneden kwam loste de 25-jarige student Antonio Pallante drie schoten op hem. Togliatti viel voorover op ztfn gezicht en bleef bloedend liggen. De dader van de aanslag werd onmiddellijk gearresteerd. Togliatti werd naar het Instituut voor heelkundige pathologie van de Universiteit vervoerd, alwaar Profes sor Valdoni drie wonden constateerde, t.w. twee aan de borstkas en één in de nek. T^dens de operatie en de algemene verdoving heeft een bloed transfusie plaats gehad. Hoewel de toestand van de patiënt aanvankelijk zorgwekkend was, is, volgens het laatste bulletin van hedenmorgen, het leven van Togliatti, behoudens onvoorziene complicaties buiten gevaar. Dé aanslag bracht in Italië grote opwinding teweeg, welke zich uitte in onlustep en een algemene staking. De Siciliaanse student Pallante had de zitting van de kamer bijgewoond. Zodra hij Togliatti de vergadering zag verlaten, snelde hij naar buiten om de communistische leider op te wachten. Tegenover de politie verklaarde Pal lante, dat hij uitsluitend naar Rome was gegaan met het doel Togliatti te vermoorden. Hij beschouwde hem als „een vijand van het volk". Naar AFP verneemt is Pallante de zoon van een Italiaanse soldaat, die niet uit Rusland terugkeerde. Reeds twee jaar liep hij met het plan tot de aanslag rond. In de Senaat en de Kamer, waar men het nieuws dadelijk vernam, werd de vergadering geschorst, hetgeen ge paard ging met scènes van grote op winding. Verscheidene communistische senatoren trachtten de minister van Binnenlandse Zaken, Scelba, die zich op de regeringsbank bevond, te lijf te gaan, doch werden door hun partij genoten tegengehouden. Premier de Gasperi begaf zich onmiddellijk naar bet ziekenhuis. Vervolgens zond hij een telegram aan mevrouw Togliatti, waarin hij zeide: „Hierbij geef ik U uit naam van mijn collega's in de re gering en mijzelf van ganser harte uit drukking aan de wens voor een spoe dig herstel van Uw echtgenoot en on ze diepe verontwaardiging over de misdadige aanslag". Tegenover de pers zeide de premier, dat de aanslag het ergste was, dat had kunnen gebeuren. „Wij moeten niet op deze manier vech ten", aldus de premier. Ook in een officieel communiqué gaf de regering uiting aan haar afschuw over deze ge welddaad. TELEGRAM VAN STALIN. Stalin heeft een telegram aan de Italiaanse Communistische Partij ge- Voor het tijdvak van 18 t/m 31 Juli gfeeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES 044, 046 Vlees 100 gram vlees. 045 Vlees 300 gram vlees. 047-1 Brood 800 gram brood (geldig t/m 24 Juli). 048-1 Brood 200 gram brood (geldig t/m 24 Juli). ALLE BONKAARTEN 050 Algemeen 500 gram suiker, boter- hamstr. enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. 051 Algemeen 400 gram brood of één rants. vermicelli e.d. 052 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 053 Algemeen 1 ei. BONKAARTEN KA, KB, KC 808 056 Algemeen 125 gram koffie. 057 Algemeen 50 gram thee. 058 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 059 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gr. vet. 060 Algemeen 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. B 067 800 gram brood (geldig t/m 24 Juli). B 068 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. C 069 400 gram brood' (geldig t/m 24 Juli) BONKAARTEN KD, KE 808 071 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korsteloze kaas. 072 Algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gr. vet. 073 Algemeen 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. D 077 800 gram brood (geldig t/m 24 Juli). E 079 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbisc. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808 81 Versnap. 200 gr. versnaperingen of 200 gr. suiker, bo- terbamstr. enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 84 Versnap. 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, bo- terhamstr. enz. of 200 gr. jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE, MD. MF, MH 808 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook L. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Reeds op Vrijdag 16 Juli kun"f" bovenstaande bonnen worden gebruikt. zonden van de volgende inhoud: „Het bestuur van de communistische partij van de Sovjet-Unie is ten zeerste verontwaardigd over de lage aanslag op het leven van de leider der Ita liaanse arbeidersklasse, onze gelief de kameraad Togliatti. Het betreurt, dat de vrienden van kameraad Togliatti niet in staat waren hem tegen de gemene aanval te bescher men". OPWINDING EN ITALIë. Geheel Italië verkeert in een toe stand van grote opwinding als ge volg van de aanslag. In de meeste grote steden, zoals Rome, Turijn, Mi laan enz. heerst een algemene sta king, die door de secretaris van het onder communistische leiding staande vakverbond is uitgeroepen. Het heeft er alle schijn van, aldus meldt Reuter, dat de toestand zich ontwikkelt m de richting van een strijd tussen communisten en rege ring om de controle van de straten. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de communistische parlementa riër Pajetta een motie van wantrou wen ingediend tegen de regering-de Gasperi, die hij verantwoordelijk stelt voor de aanslag. Deze motie wordt heden behandeld. De Gasperi heeft De nationale conventie van de Ame rikaanse democratische partij heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van President Truman tot candidaat der democraten voor de presidentsverkiezingen in No vember. t De nationale conventie heeft een dub bele slag toegebracht aan de afgevaar digden van de zuidelijke staten wat betreft de kwestie van de burgerlijke rechten. In de eerste plaats verwierp zij met 925 tegen 309 stemmen een ver zoek va* de zuidelijke afgevaardigden om in het verkiezingsprogram op te nemen, dat de afzonderlijke staten het recht zouden moeten hebben zelfstan dig rassenkwesties te regelen Voorts werd besloten dat men de door president Truman ingediende wet op de burgerlijke rechten zal steu nen. Tegen het besluit van de resolu tie-commissie in sprak de conventie zich met 651 tegen 582 stemmen tegen rasdiscriminatie uit. Vele zuidelijke afgevaardigden zijn hierover ten zeerste ontstemd en er werd opnieuw gesproken van een de finitieve breuk in de partij. Enkele afgevaardigden der zuidelijke staten begonnen onmiddellijk plannen te ma ken om een afzonderlijke conventie bijeen te roepen, een eigen candidaat voor de presidentsverkiezingen te be noemen en een eigen program op te stellen. Na drie dagen van debat, aan het eind waarvan enkele afgevaardigden uit het Zuiden de zaal verlieten, werd TrumSn met 947 tegen 263 stemmen (op de zuidelijke candidaat Richard Russell) tot candidaat gekozen NEDERLANDSE OVERWINNING IN FRANKRIJK Gisteravond werd te Le Havre een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Franse Olympische ploeg en een Ne derlands Bondselftal. dat onder de naam „Zwaluwen" speelde. Deze ont moeting eindigde in een 51 overwin ning voor de Nederlanders. medegedeeld, dat de regering zich zai verdedigen. BLOEDIGE ONLUSTEN Ernstige incidenten deden zich voor te Livorno, waar de politie door de communisten werd ontwapend. Er vielen enkele doden en gewonden te betreuren. In Napels werden twee communistische demonstranten gedood en vele gewond. Politie en jeeps door braken de in de straten opgerichte bar ricades. Ook in Turijn, Genua en Na pels kwam het tot bloedige onlusten, waarbij doden en talrijke gewonden vielen. Het verkeer werd stilgelegd en de winkeliers gedwongen hun zaken te sluiten. Politieke waarnemers waren van mening, dat de spanning gisteravond verminderde en dat er goede hoop bestaat, dat de meerderheid van het volk de politiek van stakingen en ge weldpleging niet zal aanvaarden. Daar entegen heeft het Italiaanse vakver bond meegedeeld, dat te middernacht een officiële algemene staking zal be ginnen. De staking geldt voor het ge hele land en is van onbepaalde duur In October resterende crediet beschikbaar De ministers van Sociale Zaken en van Financiën hebben besloten per 1 October a.s. het resterende deel van het consumentencrediet beschikbaar te stellen. Dit is f 15 voor elke f y)0 toe gekend crediet. De credietnemers zul len daardoor in staat zijn in de loop van dit najaar b.v. nog enige winter- kleding aan te schaffen. In plaats van de bonnen in het waar debonboekje zullen nieuwe bonnen worden uitgereikt tegen inwisseling van de oude bonnen. Dit geldt ook voor de reeds geldige bonnen, welke eventueel nog niet zijn besteed. Er zullen dus geen nieuwe bonnen uit 't waardeboekje worden geldig ver klaard. Hierdoor wordt voorkomen, dat profijt zal worden getrokken uit ge stolen, gevonden, gekochte of in pand genomen waardebonboekjes, zodat al leen de rechtmatige houder van een bonboekje de beschikking zal krijgen over het laatste deel van het crediet. Voor de inwisseling van bonnen is 'n regeling getroffen, welke nader wordt gepubliceerd. De nieuwe waardebonnen zullen geldig zijn van 1 October 1948 tot en met 28 Februari 1949. De uitreiking zal in Augustus kunnen beginnen. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat aan de tex- tiel-detailhandel de gelegenheid zal worden geboden, om binnen kort een uitverkoop te houden. Gedurende een periode van onge veer 14 dagen zal de detaillist tex- tielgoederen vrij of tegen verlaag de puntenwaardering mogen ver kopen, mits hij de prijzen met min stens 10 pet. verlaagt. Uit alle delen van het land zijn de padvinsters bijeengekomen om in een gemeenschappelijke bijeenkomst idealen uit te dragen. BRITSE DAKOTA BOVEN ZEE VERONGELUKT Bij Toulon zijn zes zwaar verbrande lichamen van inzittenden van een Britse Dakota geborgen. Het toestel, d#t met vracht op weg was van Malta naar Marseille, is in zee gestort. Er zijn geen overlevenden. Twee der om gekomenen waren passagiers. Bjj de hervatting van de zitting van de Veiligheidsraad over de Pa lestijnse kwestie verklaarde Aubrey Eban, de Joodse vertegenwoordiger, dat de voorlopige regering van Is raël bereid was ieder vredesvoorstel ernstig in overweging te nemen, doch geen beperkingen van welke aard ook kon aanvaarden aangaande de immigratie Parodi (Frankrijk) steunde de Ame- kaanse resolutie. .Andrei Gromyko (Sovjet Unie) ver klaarde dat hij slechts de paragrafen 1, 2, 3, 4 en 6 van de Amerikaanse re solutie zou steunen. Dit betekent, dat de Sovjet Unie de Amerikaanse resolutie steunt voorzo ver zij verwijst naar „bedreiging van de vrede" en een bestand eist, doch paragraaf 5 verwerpt, die een voorstel tot actie door de bemiddelaar inhoudt. Mahmoed Bey Fawzi (Egypte) le verde hevige critiek op het gedeelte van de Amerikaanse resolutie, dat de Arabieren laakt omdat zij de wapen- si tand niet wilden verlengen. De raad kreeg voorts een' Syrische resolutie voorgelegd, die verzoekt qm de mening van het Internationale Hof over de status van Palestina na de af loop van het Britse mandaat. Fernand van Langenhove (België) deelde mede, dat hij zowel de Ameri kaanse als de Syrische resolutie zou steunen. De Canadese afgevaardigde, gene raal McNaughton, steunde de Ameri kaanse resolutie. De Chinese afgevaar digde, dr. Tsiang, steunde het Syrische voorstel en zeide dat er een ernstig bezwaar was tegen de Amerikaanse resolutie. Nadat de „Columbiaanse afgevaar digde verklaard had, dat hij zijn stem zou geven aan de Amerikaanse reso lutie, aan het Engels amendement op de eerste paragraaf (geen vermelding van „voorlopige regering van Israël") en aan de Syrische motie, werd de vergadering tot heden verdaagd. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking met nog enkele plaatselijke buien. Meest matige wind uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Honderden hadden zich gistermid dag naar de boulevard te Scheveningen begeven, om te zien of de acteur Hans Kaart en de zijnen tijdig zouden arri veren voor het Kurhausterras. Ook in 't Kurhaus zelf was de belangstelling 2eer groot. Precies om drie uur, de vastgestelde tijd, arriveerde de met bloemen getooide jeep onder escorte van de motorpolitie voor het Kur hausterras, waarna het voertuig, on der groot gejuich van de menigte, door een hijskraan, met inzittenden en al, op het terras werd gehesen. De jeep reed vervolgens naar het midden van het terras waar de reizigers uit stapten. De heer Uittenbogaard, die uitnaam van de vrienden sprak, waarmee Kaart rijn weddenschap aanging, felici teerde Kaart met het winnen dezer weddenschap en zeide: in het vervolg niet meer met Kaart te zullen wed den, daar dit hem te riskant was. Ver volgens bood hij de acteur een enve loppe aan. Niet alleen in Nederland, maar in vrijwel geheel Europa wordt de va- cantiepret grondig bedorven door het slechte en koude weer. In Engeland heersten vorige week temperaturen, die maar enkele graden liggen boven die omstreeks Kerstmis. De badgasten in de kustplaatsen bren gen hun dagen door met lezen en bridgen rond het haardvuur. Ook in Frankrijk houdt de koude aan. Zaterdag werd te Parijs een tem peratuur van 41 graden en aan de Rivièra van 57 graden Fahrenheit ge meten, de laagste Juli-temperatuur sinds 1919. Een ongewone atmosferische storing werd Zaterdag te Venetië en de gehe le overige provincie geconstateerd. De temperatuur viel op 12 gradén, wat zich sedert een eeuw niet heeft voor gedaan. In het omliggende gebergte, waar de temperatuur tot onder het nulpunt daalde, viel veel sneeuw. Het parlement van Neder-Saksen heeft gister de regering verzocht zich te verzetten tegen de wijziging van de Duitse Westgrens, zoals door Nederland op de Londense conferentie van zes over de toekomst van Duits land voorstelde. Het Sovjetrussische antwoord op de Franse, Britse en Amerikaanse nota's inzake Berlijn is gisteren door de Sovjet-ambassadeurs te Parijs, Londen en Washington overhandigd. Radio Moskou heeft gemeld, dat de Sovjet-Unie „niet accoord kan gaan" met de strekking van. de protest nota's der drie mogendheden over de blokkade van Berlijn". Volgens Radio-Moskou verklaart de Sovjet-Unie, dat de tegenwoordige toe stand in Berlijn ontstaan is doordat de westelijke regeringen inbreuk hebben gemaakt op de vier-mogendhedenover- eenkomsten. De breuk van de overeenkomsten komt tot uitdrukking in de totstand brenging van een afzonderlijke valuta hervorming, het invoeren van speciaal geld in de westelijke sectoren van Ber lijn en de politiek ter verdeling van Duitsland. De tekst van het antwoord op de drie protestnota's, omgeroepen door Radio- Moskou zegt verder: De Sovjet-regering heeft de westelij ke mogendheden herhaaldelijk gewaar schuwd voor de gevolgen van zulke stappen, die een inbreuk vormen op de overeenkomsten van Jalta ter demilita- risatie en democratisering van Duits land. De geallieerden waren overeengeko men de status van Duitsland, Berlijn als deel van het Duitse gebied inbegrepen, gezamenlijk te bepalen en een vredes verdrag met Duitsland te sluiten, dat door een democratische Duitse regering, daartoe geschikt, ondertekend zou wor den. Deze punten van de overeenkomst, die van het grootste belang zijn, zijn door de regeringen van Engeland, Frankrijk en de V.S. geschonden. De demilitarisatie is niet voltooid en de zo belangrijke Ruhrindustrie is aan het vier-mogendhedenbestuur onttr'-'- ken. De herstelbetalingsovereenkomst is gesaboteerd en het vier-mogendheden- apparaat is gebroken door individuele actie van Amerika, Engeland en Frank rijk, aldus de nota's. Voorts wordt in het antwoord ver klaard, dat de drie westelijke mogend heden „door hun schending van vier- mogendhedenovereenkomsten hun recht op bezetting van de Duitse hoofdstad hebben verbeurd". De S. U. verwerpt de eis tot on middellijke opheffing der blokkade als voorwaarde voor oplossing van het Duitse vraagstuk. Zij verklaart geen bezwaar te hebben tegen onderhande lingen over het gehele Duitse vraag stuk, doch geen voorlopige voorwaar den voor dergelijke besprekingen of voorstellen, welke alleen Berlijn tref fen, te kunnen aanvaarden. Onder afwijzing van de beschuldi ging dat het Sovjet-Russisch optreden de huidige toestand te Berlijn veroor zaakt heeft, verklaart de S. U. in dit antwoord, dat viermogendhedenbestuur van de hoofdstad niet te scheiden is van viermogendhedenbestuur van Duitsland als geheel. De Amerikaanse militaire gouver neur, Lucius Clay, heeft medegedeeld, dat de besprekingen tussen de pre miers der West-Duitse staten en de drie militaire gouverneurs, die heden zouden plaats hebben, zijn uitgesteld, omdat Pierre König, de Franse gou- vereneur, niet aanwezig kon zijn. De laatste had Vrijdag voorgesteld. Clay moest echter nog een onderhoud heb ben met Robertson alvorens Vrijdag als datum kon worden vastgesteld. yERWLIL men in gespannen ver wachting uitzag naar de publica tie van het inmiddels vrijgegeven niet gunstige antwoord op de drin gende nota van de Westelijke Drie in verband met de blokkade van Berlijn, heeft een ander schokkend bericht de aandacht van de wereld weer gerifcht op Italië. Italië, een der grenslanden tussen Oost en West, dat in zijn be faamde laatste verkiezingen vóór het Westen koos en nu' door de aanslag op Togliatti, de leider der communis- - ten, weer als een der brandpunten van de strijd tussen de Westelijke en Oostelijke machten naaf voren komt. De berichten, die ons op het ogen blik bereikten, zijn nog vaag, maar spreken van grote verwarring, In Rome, Milaan, Livomo en andere grote bevolkingscentra werden door de communisten grote demonstraties gehouden, waarbij het dikwijls niet bi) woorden bleef. Het onder communis tische leiding staande vakverbond heeft onmiddellijk een algemene sta king bevolen. De regering betuigde direct mevr. Togliatti haar medeleven en afkeuring over het gebeurde. Ongeveer in de zelfde termen liet de Paus zich uit. Hij zal zich vooralsnog in verband met de gespannen toestand niet naar zfln zomerverblijf begeven. Deze gebeurtenis is voor het com munistische deel van Italië helaas een nieuwe gelegenheid om de strijd tegen de regering, die zij brandmerkt als zijnde schuldig aan deze aanslag, weer in alle openbaarheid en met de vele middelen, die onder dergelijke omstandigheden voor het grijpen lig gen, op te" vatten. ^JEER zal het hard tegen hard gaan. Weer zijn onrust en chaos troef in een land, dat zich met grote moeiten en zorgen trachtte te herstellen. De aansjag op Togliatti moet daarom afgekeurd worden. „Dit is niet de weg om de strijd te voeren", zeide premier de Gasperi terecht. De „Giornale d'Italia" geeft een rustig commentaar, dat wij geheel kunnen onderschrijven. Het zegt: „Wij, die steeds alle geweld hebben veroordeeld, die vertrouwen hebben in de kracht der gedachten en der overreding, die elke vorm van vrees- aanjaging uit de boze achten, wij kunnen niet anders dan zonder voor behoud het gebaar brandmerken van een gek, welk gebaar schade berok kent aan de vrijheid, die vrijheid in discrediet brengt en het menselijke gevoel geweld aandoet. De politieke strijd moet beperkt blijven binnen de grenzen van de eerbied voor de over tuiging van anderen en voor de ver draagzaamheid". Een pistoolschot heeft meermalen In de geschiedenis een kruitvat doen springen. Hopen wij slechts, dat de vlammen, die thans weer uitslaan, zullen kunnen worden geblust vóór dat opnieuw een volk door geweld,- wandaden en terreur zijn vernietiging tegemoet gaat. AD INJERIM. (Van onze Haagse redacteur) Twee honderd vijf en twintig dui zend kleuters stappen elke morgen in ons land de voor hen bestemde scholen en schooltjes binnen. Dat zijn er heel wat en hun aantal neemt nog geregeld toe, zoals uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt. Op 31 December 1947 waren er 2158 scholen voor voorbereidend on derwijs met 224.971 leerlingen, tegen 2039 scholen met 209.559 leerlingen op 31 December 1946. De tendenz van een snellere groei van het bijzonder onderwijs dan van het openbare doet zich ook hier voor. In een jaar tijds vermeerderde het aantal openbare kleuterscholen met 2, het aantal prot.-christelijke met 55, het aantal R Katholieke met 20 en de overige met 44. Van de 15.412 leerlingen, die er in de loop van 1947 in totaal bij kwamen, nam het openbare voorbe reidende onderwijs er slechts 1.932 voor zijn rekening tegen het prot.- christelijke 5.783 en het R.-katholieke onderwjjs 6.227 leerlingen. Het R.K. voorbereidend onderwijs telt verreweg de meeste scholen en leerlingen, namelijk 1101 scholen en 134.679 leerlingen, dat is dus meer dan de helft van het totale aantal. Zij verdedigde haar man Gisterochtend ontstond in een wo ning aan de G. Doustraat te 's-Gra- venhage tussen de 29-jarige bewoner P. C. L. van de 2de etage en de 35- jarige bewoner A. B. van de 1ste etage een ernstige vechtpartij. De echtgenote van A. B., in wier keuken de vechtpartij werd gehou den, trok op een gegeven moment, toen haar man in de verdrukking kwam. een mes, waarmede zij haar bovenbuurman in de rug stak. Deze is in zeer ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1