Meer dan 100 dapperen door de Prins gedecoreerd NIEUWS VAN DE HELDERSE SPORTRAAD van de Zijpe uil Indrukwekkende plechtigheid in t Koninklijk Pa/e/s Vier nieywe Ridders M.W.O, Vandaag wordt de reportage uitgezonden V Sympathiek gebaar Collecte voor de Plechtigheid in hst Raadh oud-Redders vereniging Meldt U als collectant UIT HET POLITIERAPPORT Predikbeurten Waterpolo Voor Burgemeester Breebaart reikte twee koninklijke onderscheidingen uit heren DE LEEUW de en MIDDELIE Wieringen Urk Visserij Breezani, Ouderavond O.L.SchooI II De Schager markt Op het Damlerrein klonk de Delileermars (Van onze speciale verslaggever) Tier schalden g:stermorgen de tonen van de Defileermars der Koninklijke Marine over het Amsterdamse Damplein, tijdens het défilé dat door Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden werd afgenomen, nadat Hij in de Burger zaal van het Koninklijk Paleis hoge onderscheidingen had uitgereikt aan meer dan honderd dapperen van marine, landmacht, luchtmacht en koop vaardij. Meer dan honderd dappere mannen, met een schitterende staat van dienst, van vice-admiraal tot matroos 3e klasse, ontvingen daar uit handen van onze Prins de tastbare waardering voor betoonde moed, beleid en trouw, in dienst van het Vaderland. Temidden van al die mannen stond één vrouw, in de uniform van de Air Transport Auxiliary, en zij werd gedecoreerd met het Vliegerkruis. Om tien uur reeds konden de Am sterdammers horen en zien, dat er iets bijzonders aan de hand was. Het druk ke verkeer op het Damrak werd stil gelegd, want er kwamen troepen aan, met muziek voorop. De mannen van het MOK, ons Nieuwediepers welbe kend, bliezen de Amsterdammers de Feestmars van Ven der Glas irf de eren. Achter het muziekcorps mar cheerde kwiek en correct een detache ment Mariniers, met zich voerend het met roem beladen vaandel van dit keurcorps. Ze marcheerden naar het Damplein en betrokken daar de ere wacht, aan weerszijden van de hoofd ingang van het Koninklijk Paleis. Ach ter de afzetting keken duizenden Am sterdammers en vreemdelingen be langstellend toe. IN DE BURGERZAAL. Inmiddels verzamelde zich in de prachtige Burgerzaal een rijk-gescha keerd gezelschap. Daar was goud, zeer veel goud zelfs, op de uniformen der hoge marine- )en landmacht-autoritei ten. Daar waren de statige uniformen van oud-gedienden, die reeds lang ge leden in de Militaire Willemsorde wa ren opgenomen. En daar stonden OQk de mannen en die éne jonge vrouw, die zo dadelijk gedecoreerd zouden worden. De Minister van Marine, de Com missaris der Koningin, de Burgemees ter van Amsterdam, de Commandant Zeemacht Nederland, de admiraals Helfrich en Fürstner schaarden zich bij de autoriteiten. Om half elf klonk het signaal „Geeft acht!" De echo zweefde weg in het achttien meter ho ge gewelf en de gangen rond de mar meren zaal met de prachtige kronen. De Prins kwam binnen, waarna wel dra de Chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, schout-bij- nacht Rost van Tonningen, het com mando „Op de plaats rust" gaf. De adjudanten van Z.K.H. Prins Bern hard, de majoor Geertsema en de ltz. I Steinmetz, lazen toen de Ko ninklijke Besluiten voor. waarbij H.M. de Koningin de onderscheidingen ver leend had, resp. voor zover deze bij de zeemacht waren betrokken, ja dan neen. Eerst waren de vier nieuwbe noemde Ridders MWO aan de beurt, de luitenant ter zee le klas se H. M. L. F. E. van Oostrom Soede, de officier-vlieger der le klasse G. F. Rijnders, de gepen- sionneerde adj.-onderoff. der artil lerie H. F. Koster, en de gepen- sionneerde kolonel van het KNIL, M. Vooren. De rustige stem uit de luidspreker releveerde in korte trekken de dap pere daden der gedecoreerden. Het klonk onwezenlijk in de koele stilte van deze historische zaal, waar geen plaats scheen te zijn voor oorlogsru moer, ondanks de kleurige uniformen. We hoorden van uitputtende marsen.... persoonlijke koelbloedigheid.... buit maken van een mitrailleur.... torpede ren van onderzeeboten en koopvaar dijschepen.... uitvoering van vele bom- opdrachten.... En dat alles op ver-uit- eengelegen plaatsen over de hele we reld. VELE HERINNERINGEN Die nuchtere woorden zullen een lawine van herinneringen hebben wak ker geroepen. Bij de nieuwe gedeco reerden, bij hun vele familieleden in de zaal, maar töch ook bij de tien tallen Ridders MWO, waarbij er wa ren die zich de Atjeh-oorlog nog voor de geest konden halen. Toen nam de Prins de vier nieuwe Ridders de eed af. Stuk voor stuk. Waarna hij hen met een ferme klap cp de linkerschouder tqt Ridder sloeg. Onderwijl speelden buiten de tam boers en pijpers van het MOK het Wilhelmus, ook tijdens de ridderslag door alle aanwezige Ridders MWO. De muziek zweeg en de nieuwe Rid ders voegden zich bij de anderen, waarop de tientallen lagere decoraties aan de orde kwamen. Van de Koninklijke Marine waren dit: de Bronzen Leeuw voor de ltz. I C. L. J. F. Douw van der Krap (af wezig; de Bronzen Leeuw voor de sergeant-vlieger C. L. van Kooy (af wezig); het Kruis van Verdienste (2e maal) voor de bootsman A. van Sluys; het Bronzen Kruis voor de gep. vice- admiraal L. A. C. M. Doorman; het Bronzen Kruis voor de ltz. I G. J. Pla- terink; het Bronzen Kruis voor de off. MSD der 2e klasse J. Paping; het Bronzen Kruis voor de matroos le klasse A. C. ten Bosch; het Bronzen Kruis voor de marinier 3e klasse S. Verdegaal; het Vliegerkruis voor de off.-zeewaarnemer 2e klasse B: M. Vlielander Hein (afwezig); het Vlie gerkruis voor de korporaal-vliegtuig- telegrafist C. Ch. van Doorn; het Vlie gerkruis voor de korporaal-telegrafist E. J. van Arnhem; het Vliegerkruis voor de sergeant-vliegtuigmaker L. A. Bosman; het Vliegerkruis voor de ser geant-vlieger J. W. Hendrikse; het Vliegerkruis voor de korporaal-kon- stabel F. G. Roos; het Vliegerkruis voor de korporaal-vliegtuigmaker J. K. Boldingh (afwezig); het Kruis van Verdienste voor de majoor-konstabel E, J. v. d. Brink; het Kruis van Ver dienste voor de sergeant-vliegtuigma ker KMR H. Hoogendoorn; het Kruis van Verdienste voor de marinier 2e klasse G. D. Hubbeling; het Kruis van Verdienste voor de matroos 3e klasse W. L. v. Beek. Van de andere gedecoreerden verte genwoordigden er twintig de Koop vaardij, zes 't Koninklijk Nederlands- Indische Leger, en zeventig de Ko ninklijke Landmacht. REDE PRINS BERNHARD Voor hen allen gold de korte rede, die Z.K.H. Prins Bernhard onmiddel lijk na de decoratie der Ridders MWO uitsprak. Hij wenste daarin namens H. M. de Koningin de nieuw-benoem- de Ridders van harte geluk. „Ik zie hier voor mij mannen uit alle onder delen van onze gewapende macht. Al deze diensten hebben tijdens de oorlog overal ter wereld voorbeeldig hun plicht vervuld. Velen, onder U worden thans onderscheiden voor hetgeen zij voor ons vaderland hebben gedaan, toen in de Meidagen van 1940 'n over machtige vijand ons land binnenruk te. Oök zijn hier burgers, die toen hun leven voor de zaak der vrijheid heb ben ingezet. En mannen van de Koop vaardij, die tezamen met de Koninklij ke Marine en de Luchtstrijdkrachten een grote mate van moed, beleid en trouw aan de dag hebben gelegd". De Prins eindigde met de wens uit t,e spreken, dat hun aller houding een aansporing moge zijn voor allen, die te land, ter zee en. in de lucht ons va derland dienen. Na de plechtigheid verzocht de Prins de aanwezigen een driewerf „Hoezee!" aan te heffen op onze geliefde Konin gin, waaraan krachtig gevolg werd gegeven. Allen begaven zich toen naar het Damplein, waar tot besluit enige detachementen mariniers, matrozen en infanteristen defileerden. De muziek speelde Hazebroek's „Defileermars", het ver- welke dit militaire gebeuren op aloude plein een bijzonder cachet leende. MEJ. VELDHUYSEN, BILOTE. Na afloop spraken wij nog even de enige vrouwelijke gedecoreerde, mej. I. L. Veldhuysen van Zanten. Wij vroe gen naar de aanleiding tot haar on derscheiding. „Ik ben tijdens d^ oor log naar Engeland uitgeweken, maak te daar later als enigeHollandse deel uit van de Air Transport Auxiliary. We moesten nieuwe vliegtuigen van de fabriek naar de vliegvelden over brengen". „Was U pilote?" „Inderdaad. We hebben allerlei ty pen overgevlogen. Van lichte jacht vliegtuigen tot zware bommenwerpers toe. En het is altijd goedgegaan", be sloot zij glimlachendWij drukten haar tot gelukwens de hand, en dat was zeer hartelijk gemeend! C. A. D. In ons nummer van Woensdag j.1. vertelden wij het een en ander over het bezoek, dat Dinsdag j.1. aan Den Helder werd gebracht door de reportage-wagen van de Wereldomroep F.C.J. Er werden i toen opnamen gemaakt ten huize van Janus Kuiper, in de R.H.B.S. j en by de Kustwacht. De P.C.J. t deelt ons thans mede, dat de uit zending reeds voor een deel van daag, Vrijdag 16 Juli, zal plaats hebben. De reportage van het bezoek aan Janus Kuiper zal vanmiddag om kwart voor drie te beluisteren zijn over de 49 meter band, en van avond (in een herhalingsprogram ma) om kwart over acht op golf lengten in de 31 en 49 meter band. De reportage ter gelegenheid van het a.s. jubileum der R.H.B.S. wordt om vijf minuten over drie uitgezonden in de 49 meter band, en vanavond om vijf minuten over* half negen in de 31 en 49 meter band. Wellicht bestaat de mogelijkheid, dat de bezitters van radiodistribu tie door bemiddeling van de radio- centrale in de gelegenheid worden gesteld, de programma's eveneens te beluisteren. De Republiek lever! tien duizend ton suiker in ruil voor textiel. Op 5 Juli kwam de eerste trein met 350 ton suiker uit het gebied van Djokja in Sema- rang aan. Onmiddellijk werd met het lossen begonnen. Anderhalve maand lang zal elke dag een trein met suiker in Semarang aankomen. Aangezien de plannen voor de or* ganisatie van de stedenontmoeting, Den HelderAlkmaar, door verschil lende bezwaren van de zijde van Alk maar, voorlopig niet kunnen door gaan, heeft het bestuur van de Hel- derse Sportraad een van haar andere plannen aangepakt en daarbij koers gezet om de Noord, namelijk naar Texel. De Hèlderse Tafeltennisclub I.V.A. had het voornemen in Augustus op Texel wedstrijdn te organiseren, waaraan ieder zou kunnen deelnemen. Niet alleen had zij hiermede de be doeling haar sport op Texel ingang te doen vinden, doch ook wilde zij aan dit tournooi de liefhebbers onder de badgasten gelegenheid geven aan deze wedstrijden deel te nemen. De Sportraad heeft dit plan niet alleen overgenomen, .maar er ook een belangrijke uitbreiding aan gegeven. In een bespreking met de heer Mu- zerie van de Wandelbond en de heer Eriks van de Ruitersport, werd op Zondag 11 Juli j.1. te Texel een vol ledig plan uitgewerkt met de V.V.V. Texel, voor de organisatie van een massaal bezoek van Helderse Sport mensen op 1 Augustus aan Texel. Op die dag zal op Texel gehouden worden een wandeltocht langs de fraaiste plekjes van dit mooie eiland. Op de Koog zal worden gerust, tij dens welke pauze de Ruitersportver enigingen van Julianadorp en Texel demonstraties zullen geven. In het Casino te Den Burg zullen de tafeltenniswedstrijden worden ge houden. Iedere deelnemer of deelneemster aan de wandeltocht kan zich laten in schrijven bij de heer Muzerie, Java- straat 119. De wandelboekjes kunnen worden afgestempeld. Het inschrijf geld bedraagt 0,35. Voor de tafeltenniswedstrijden kan men zich laten inschrijven bij de heer Sinjewel, Boerhaavestraat. Kosten 0.50 per deelnemer. De V.V.V. Texel heeft enkele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Vertrokken wordt om 8 u. 30, ter wijl met de boot van 17 u 50 de terug reis naar Nieuwediep zal worden aanvaard. Het zal voor de sportliefhebbers wel onnodig zijn uiteen te zetten, hoe zeer deze dag er zal toe kunnen bij dragen de sport in' het algemeen aanzien en karakter te geven. Moge het contirfgent Helderse Sportmensen op 1 Augustus' zo groot zijn, dat met extra schepen zal moeten worden ge varen. Zoals bekend is hebben de vereni gingen Helder en HRC enige weken terug een wedstrijd gespeeld voor stadgenoot J. de Graaf. Genoemd persoon kreeg kort a de ze wedstrijd bericht van de overheid dat zijn kosten, verbonden aan een operatie, betaald zullen worden. De voetbalclubs hadden toen dus f 700 over en wij vinden het een bui tengewoon sympathiek gebaar dat zij dit geld hebben verdeeld onder de volgende instellingen; Centr, Genootschap voor Kinderher stellingsoorden en Gezondheidskolonies f 150. Leger des Heils f 100, TBC-be- strijding f ioo. Rode Kruis f 100. Stich ting 1940—1945 f100, Humanitas f 150. Hulde aan Helder en HRC! Morgen wordt in onze stad een col lecte gehouden ten bate van de Oud Redders Vereniging „Moed-Volhar ding-Zelfopoffering", welke kan terug zien op een zegenrijke arbeid van 40 jaar. Zo er één stad in den lande is, waar het werk van de blauwe ridders be kendheid geniet en zijn onschatbare waarde wordt erkend, dan is het Den Helder. Daarom zal deze collecte de sympathie dragen van alle stadgeno ten en zullen allen er gaarne aan wil len medewerken morgen een aanzien lijk bedrag voor de besten onder onze ingezetenen bijeen te krijgen. Het be stuur van de vereniging doet een be roep op U om zich als collectant aan te melden en op deze wijze een steen tje bij te dragen tot het bereiken van 't gestelde doel. Elke collectant krijgt een vrij-biljet voor Tivoli en Witte Bioscoop, terwijl degene, die 't meeste ophaalt, nog een aardige verrassing wacht. Collectanten kunnen zich vandaag aanmelden bij de heren Van Dok. Bas straat 6, Pieterse, Weezenstraat 61 en Veenstra, Joubertstraat 77, of morgen ochtend te 9 uur bij de heer Krijgs man, Koningstraat. Wij hopen van harte, dat velen zich beschikbaar zullen stellen en dat zij morgenavond met „goud belSan" zul- j len terugkeren. In het begin van de week heeft een matroos een robbertje gevochten -met een burger. De vechtenden werden door twee politieagenten gescheiden, maar toen waren de agenten aan bod! De burger veranderde van tegenstan der en gaf één der agenten een paar flinke klappen op het gezicht. De an dere agent bracht toen zijn gummistok ih het strijdperk, waarmede weldra de gemoederen werden gekoeld. De bur ger werd naar het bureau overge bracht, waar tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt wegens openbare dronkenschap, mishandeling en bele diging van een ambtenaar in functie De tik met de gumistok werd niet op de rekening geplaatst. Deze moest hij maar als belangeloze attentie beschou wen. De twintigjarige G. K. was uit een opvoedingsgesticht ontvlucht op een fiets, die aan het gesticht toebehoor de. Hij werd door de Helderse politie aan de Buitenhaven aangehouden. Hij zal op transport worden gesteld. Omtrent de gisteren gemelde inbra ken vernemen wij nader, dat men zich met behulp van een boor toegang tot de woning in de Goudsbloemstraat heeft verschaft. In de sponning van 'n raam aan de straatkant waren drie gaten geboord, waarna de spagnolet kon worden opgelicht. De inhoud van het dressoir in de achterkamer was overhoop gehaald, maar daarin werd blijkbaar niets roofwaardigs aange troffen. Men heeft daarna het boven' blad van een schrijfbureau afgerukt, en de - laden ervan leeggehaald. Er wordt ongeveer f 200 vermist, alsme de een groot aantal distributiebonnen. Ook in de Begoniastraat kwam men binnen met behulp van een boor. Uit de winkel hebben de onverlaten de gehele voorraad sigaretten meegeno men, alsmede een geldsbedrag van pl.m. tien gulden. Het aantal gestolen rantsoenen wordt geschat op 250. Bo vendien werd een actetas ontvreemd. DEN HELDER; Ned. Herv. Gem., Nieuwe Kerk, Weststraat, 10,30 uur ds. C. Elink Schuurman; Palmstraat, 10 uur ds. Van der Neut, van Medem- blik, 19 uur de heer E. Wanders. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. Y. Feenstra van Augustinusga; Rehobothkerk, 10 uur ds. Y. Feenstra, 17 uur ds. M. Hamming. Geref., art. 31, Nieuwe Kerk, Weststraat, 8,45 uur en 17 uur ds F. Tollenaar. Chr. Geref. Kerk Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Geref. Gemeente, Janzen dwarsstraat, 10 uur en 16 uur lees- dienst; Dinsdag 19.30 uur de heer M. Heerschap, candidaat te Rotterdam. Lutherse Kerk, Wezenstraat, 10.30 uur prop. J. J. F. Herrmann, van Den Haag. Oud Ger. Kerk, Hoogstr. 86, 10 en 17 uur leesdienst; Donderdag, 19.30 uur ds. v. Dijk. Doopsgezinde Gemeente, 10,30 uur ds. J. Maarse. Baptisten-gemeente, Hoogstraat 87 10,15 uur zangdienst. 10,30 uur de heer G. van Leeuwen, 12 uur Zondagssch., 19,45 uur zangdienst, 20 uur evang. F. Hofhuis; Maandag 20 uur vrouwen- krans, Californiëstraat 8; Donderdag 19,30 uur NBJB-jeugdclub, Californië straat 8; Vrijdag 20 uur Bijbelbespre king en bidstond, Hugo de Grootstraat 23. Oud-Katholieke Kerk. 10 uur H. Dienst, pastoor Verheij. Evange lisatie Vijzelstraat, 10 uur en 19,30 u. samenkomst; 12 uur en 14,30 uur Zon dagsschool; Woensdag 20 uur Bijbel kring; Donderdag 19,30 uur vrouwen- krans; Zaterdag 20 uur bidstond, 21 uur openluchtsamenkomst. Leger des Heils, 10 uur heiliginssamenkomst, 19 uur openluchtsamenkomst, 20 uur verlossingssamenkomst o.l.v. de kapi teins Krortimenhoek; Maandag 14 uur gezinsbond; Dinsdag 19.30 uur soldaten- samenkomst. JULIANADORP: Ned. Herv. Gem., 10 uur ds. Salm, H. Doop. Geref. Kerk. 14,30 uur ds. Y. Feenstra. Star of hope mission, 14 uur Zondags school, 19 uur de heer De Vries. HUISDUINEN: Ned. Herv. Gem., 19 uur ds. Salm. CALLANTSOOG: Ned. Herv. Gem., 19 uur ds. A. M. van der Neut. Zaterdagmiddag om 5 uur spelen de Bruinvissen hun 3e thuiswedstrijd en wel tegen de Kroosduikers uit West- zaan. Daar de Kroosduikers tot nu toe al hun wedstrijden verloren hebben en de Bruinvissen nog ongeslagen zijn, ligt een overwinning in de lijn van de verwachtingen. De Bruinvissen komen als volgt uit: W. Offringa doel; C. Tijsen, II. Wil denberg en J. Baarda. achter; P. Go- de, S. van Heulen en H. vd Water voor. Gistermiddag tegen vier uur vulde zich de raadszaal van het gemeente huis te Schagerbrug. Het waren ech ter niet de vroede vaderen, die kwamen overleggen welke maatrege len er dienden te worden genomen om bij voortduring het „gemenebest" te kunnen dienen Op het groene laken van de tafels stonden vaasjes met anjers, margrie ten en korenbloemen en achter een der tafels zat burgemeester Breebaart met de ambtsketen om, naast hem de secretaris en de wethouders. Dat be tekende iets bijzonders. En het was ook bijzonder, want dat twee plaatsge noten die elk in hetzelfde beroep, bij dezelfde patroon en beide gedurende vijftig jaar zich van huil taak jegens de gemeenschap kwijten, komt niet zo heel dikwijls voor. Het feit op zich zelf was reeds be gin Mei met een mooie receptie her dacht, doch er bleek nog meer in pet to te zijn. De burgemeester had daar om de families De Leeuw en Middelie op dit uur op het raadhuis ontboden teneinde een bijzondere mededeling aan te horen. En daar kwamen ze.' Eerst de familie Middelie, daarna de familie De Leeuw. De bode wees hen de stoelen en daar zaten ze toen, heel huiselijk wel, maar toch ook wel ietwat onwennig en ze nuwachtig HET PLECHTIGE OGENBLIK. En toen stond burgemeester Bree baart op, schraapte zijn keel en zei: Dames en heren, meneer Middelie meneer de Leeuw. Wij heten U van harte welkom op deze bijeenkomst, die tot nu toe een min of meer geheimzinnig karakter draagt. Onlangs hebt ge uw vijftig jarig jubileum mogen herdenken als timmerman in dienst van dezelfde fa milie. Het timmervak is zo oud als de beschaving. Reeds in het Oude Testa ment werd er gesproken over Noach, die de ark bouwde en in het Nieuwe Testament beoefende Jozef, de man van Maria, het timmervak. Ook in de Gou den Eeuw vierden de bouwvakken een hoogtij. Er werden kunstwerken ge wrocht, die dikwijls voortkwamen uit het initiatief van eenvoudige mensen. Wij kunnen daarbij doorgaan tot nieu were tijden, waarin dit vak ook nog steeds werd beoefend. Bij alle mecha nisatie mogen wij hopen, dat dit mooie vak ook in de toekomst behouden zal blijven. Vijftig jaar«zijt ge in dit vak werk zaam geweest. Daarbij hebt ge veel mensenkennis opgedaan. Ge zult daar bij hebben ervaren dat niet alle hout timmerhout is, ook in figuurlijke zin. Ge hebt het al die tijd buitengewoon goed gedaan. Ge had tot devies: Ik dien. Ge diende de maatschappij en uw werkgevers en ook natuurlijk uw gezin. Van hoog tot laag zijn we die naar. En zo heeft een der dienaren van de Kroont n.1. de Minister van So ciale Zaken, aan de Prinses-Regentes een voorstel voorgelegd, waarna het Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft behaagd u de ere-me- daille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te ken- DE JONGENS KOMEN TERUG Op 29 November 1945 vertrokken 11 1 oorlogsvrijwilligers naar de Oost. Voor enige tijd hebben zij zich ingescheept en zullen over een week weer hun vaderland kunnen begroeten, waar ve- familie-leden met 'verlangen naar hun uitzien. Met de „Zuiderkruis" is Gerrit Roer domp binnengekomen en met de „In- drapoera" zullen waarschijnlijk op 22 Juli a.s. terugkeren: Jan de Haan (Ko- gerweg); G. v. d. Zwaag (Kerkplein 2) N. de Jager (Helderschestr.)Ab Kok (Vatrop); Cor Hoep (Vatrop); L. J. Hoep (Vatrop); Jan Landolt (Elft); Jan van Roo (Elft), allen uit Hippo- lytushoef, en van Den Oever: S. v. d. Schalie (Hofstraat) en J. Visser (Gast- huisweg) nen. De minister verzocht >«u beide hier de versierselen uit t ken. 'd. Daarna stond de heer J. g. op en speldde burgemeester r baart hem de hoge onderscheid) de borst. Ook de heer J. (je ontving op dezelfde wijze de scheiding uit handen van de r,8®*' meester. Deze nam toen opnieuw het wM „Mijne heren, dan wens ik g mens het gemeentebestuur met n>- onderscheiding van harte geluk hopen, dat ge haar nog lang zult gen dragen. Het is een teken, dat1"1 uw plicht in de maatschappij0B goede wijze hebt -vervuld. Het js een teken van waardering voor werkzaamheden, die ge hebt veri-U, Ik feliciteer U van harte, ook uw? milie en uw beidp werkgevers, die zo lang en zo trouw terzijde hebt J' gen staan". EN Daarn* Nu was het ijs gebroken en kwai»e de tongen wat beter los. De burgen^/ ter gaf.een wenk en de bode en die»! echtgenote brachten enkele welkom verversingen binnens Hij vertel/ voorts, dat het in d'ë bedoeling y gelegen van Daan Pool om dezeply tigheid op het celluloid vast te leggen maar dat deze door omstandigheden ot deze datum afwezig moest zijn. Namens de firma de Leeuw en j, familie Middelie werd toen een wootj van dank gesproken tot de Prinses Regentes, die de mooie onderschei®!» heeft willen toekennen. Ook de heet De Leeuw sprak in deze zin en ver. zocht de burgemeester zijn dank over te brengen. Terwijl meerdere lekkernijen werden binnengedragen, werd nog wat ge. zellig nagepraat, waarbij de burge- meester, onder timmerlieden zijnde, vertelde, dat hij op elf-jarige leeftijd ook een groot zwak voor timmerman had en eens zelfs een geweldige wa termolen construeerde. Ook zeide hij waarschijnlijk af te stammen van dt bekende, tijdens de tachtig-jarige oor log in Zaandam levende timmerman, Lambert Meliszoon, maar zeker wist hij het niet. En toen kwam tegen zes uur lang', zaam aan een einde aan een plechtig heid, die de aanwezigen nog lang in prettige herinnering zal blijven en ze ker als heel zeldzaam geboekstaafd ral moeten worden. ROOTDIENST URK—KAMPEN De Directie der Eerste Urker Stoomboot Maatschappij besloot deze maand de dienst UrkKampen te heropenen. Vooreerst zal nog een proef worden genomen gedurende deze zomermaanden. Zou dit goed gaan, dan wordt in overweging ge nomen deze dienst te laten voortbe staan om ook het personeel tn dienst te kunnen houden. Wordt echter be sloten de dienst op te heffen, dan zal dit ten gevolge hebben, dat er veel personeel _der Maatschappij na vele jaren trouwe plichtsvervulling wordt ontslagen. De aanvoer bij de Rijksafslag te IJmul- den bedroeg gisteren 3940 kisten De b<> sommingen waren: RO 53 „Dirkje" f hi30 „Petten" f 27590; Ij 57 „Medan' IJM 49 11550 11550; KW 84 f 1930; IJM 11 f 2140 - 229 1370; 52 f 2680 214 f 2530; 5 f 2240- 343 f2iv tA 16 '320; HA 53 f410; EH 20 f 3 D 25 f 800; UK 126 f 2(1.86- aa t onc. 11A -- 00 x »xu; 20 f son VD 25 f 800; UK 126 f 2030; 99 f 805- r,a 515; 161 f 450; 86 f 580; 169 f 440' 7 f' I f 2600: 59 f 860; 90 f 300; 119 f 420- f*t80: IJM 241 f 400: VD 9 f 600 Eé^ trawler maakte een besomming van 770: 105 Ongeveer zeventig belangstellenden konden door de heer van Ingen, die dokter Veenis als voorz. der ouder- commiskie verving, welkom worden geheten op de ouderavond van School II. Het bestuur der voormalige kleu terschool, de heer Vergaay, als ver tegenwoordiger van het afdelingsbe stuur van Volkonderwijs en de heer Rook, de nieuwe onderwijzer, warden daarbij in het bijzonder genoemd en de aanwezigheid van de eerstgenoem- den verklaard in verband met een der agendapunten. Vóór dit echter aan de orde kwam, gaf het hoofd der school de heer van Dijk, een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen die, buiten het gewone werk, in het schoolwereldje plaats vonden. De „Japi"-actie leverde het schoolpotje ongeveer 100 op, waarvan enige leerfilms bekostigd konden worden en gedeeltelijk de reiskosten vergoed1 konden worden van de jongens, die bij de schoolvoetbalcompetitie de naam van de school hooghielden. In Den Helder en in Schagen werd een tweede prijs gewonnen. Voor het ver- keersexamen slaagden alle leerlingen, die er aan deelnamen en verwierven dus het mopie diploma. Dank zij de verstrekte textielpunten kan nu voortaan handwerkonderwijs In alle klassen gegeven worden, al zal het dan nog maar een enkel uurtje in de veertien dagen zijn. Volksonderwijs stelt een filmtoestel beschikbaar voor de drie openbare scholen en denkt dit zelf te kunnen bekostigen uit een te houden verloting. Van de Stichting Nederlandse Onderwijsfilm ontvangt elke klas eens per maand een film- Een prachtig leermiddel voor dier- en plantkunde, aardrijkskunde enz., maar ookvoor het taalonderwijs- In het tweede deel van de avond kon den de ouders zich daarvan övertui- gen, want ook zij kregen de in die week ontvangen filmpjes te zien, Een groot deel der bespreking*" was gewijd aan de mogelijke stichting van een fröbelschool. Een lokaliteit is waarschijnlijk beschikbaar, sul"1' die kan verkregen worden en er een gediplomeerde, dié het onderwijs wil geven. Van een bewaarplaats voor kinde ren wilde men niet weten. Een begroting werd opgemaakt e" een werkcommissie benoemd om n» te gaan, of het vrij grote bedrag, d® jaarlijks nodig zal zijn, bijeen ?e" bracht kan worden. SCHAGEN, 15 Juli. 9 Paarden 40" -1100; 2 veulens 75-150; 2 Stier*" centrale; 12 geldekoei'en (mager) f" -500; 37 geldekoeien (vet) central*. 8 kalfkoeien 550—725; 4 pinken een trale; 74 nuchtere kalveren cen*r, J 70 schapen (mager) f 55—f 85; 11 ■vette) centrale; 61 lammeren 25--« 5 bokken en geiten 15—45; 42 bigg" 40-60; 27 konijnen 2-10; 44 kipPen 3—5.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2