Machtsvertoon van Amerika Hoe siaat het met de zomer? Bartali koning van de Tour Zestig superfortenantwoord op Berlijnse crisis De Olympische fakkel ontstoken Zaterdag 17 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7865 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Het bestand in Palestina NIET ALLE TEXTIEL PUNTENVRIJ Brooddistributie kan worden opgeheven Zwarte handel in radio's Korporaal door pistoolschot gedood WEERBERICHT Op klompen naar de Vierdaagse V.J Deense Prins in dienst der KLM.? Gevechten in Italiaanse Kamer Ongenaakbare Alpen-zege Alle Nederlanders nog DE A S CONFERENTIE TE DEN HAAG Boeren vechten tegen het water in de strijd Poollucht schuldig aan slecht weer Tijdelijk iets beter Graaf Bernadotte komt Zondag Franse post staakt niet BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Rayonred. C. A Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE ('Olim TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm - Kleine advertenties „Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. De Amerikaanse legerluchtmacht heeft medegedeeld, dat zestig super forten van hun Amerikaanse bases zijn vertrokken naar bases In Enge land voor een korte periode van tij delijke dienst. Zij zullen onder con trole komen te staan van lt.-generaal Curtis Lemay, de commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, en zullen gestationneerd worden op drie bases van de Royal Air Force in Engeland. De verplaatsing van deze superfor ten maakt deel uit van een programma van oefenvluchten over lange afstand, dat ruim een jaar geleden is opge steld door het strategisch luchtcom- mando waaronder de betrokken groe pen behoren, aldus een verklaring van de luchtmacht. De superforten, B:29 bombardements vliegtuigen, zijn verdeeld in twee groe pen van drie eskaders. Bij deze oefening zullen ongeveer vijftienhonderd man betrokken zijn. Andere vliegtuigen zullen- onderhouds personeel en voorraden naar Engeland vervoeren. In politieke kringen te Londen wordt de zending van de zestig su perforten uitgelegd als een groots machtsvertoon in verband met de Berlijnse crisis. Later werd gemeld, dat Vrijdagmor gen een groep van dertig superforten, behorende tot de vijftiende luchtmacht van de basis te Rapid City in South Zondagmiddag 16 uur is door graaf Folke Bernadotte, bemiddelaar der V.N., als het tijdstip bepaald, waarop volgens de nieuwe order van de Veiligheidsraad de wapenstilstand in Palestina zal ingaan. De politieke commissie van de Ara bische Liga, die in de Libanon bijeen is, heeft zich accoord verklaard met een staken van het vuren te Jeruzalem met ingang van heden te middernacht, zo wordt officieel uit de Transjordaan- se hoofdstad gemeld. Te Lahe Success is een telegram van dc regering van Israël ontvangen, on dertekend door de minister van Bui tenlandse Zaken Mosje Sjertok, waar in wordt meegedeeld, dat Israël be reid is het bevel van de Veiligheids- ragt! om het vuren te staken op te volgen als de Arabieren daartoe ook bereid zijn. Het verheugende bericht, dat de textiel-detailhandel gedurende 14 da gen in de gelegenheid wordt gesteld in een uitverkoop incourante textiel- goederen puntenvrij te verkopen, be hoeft enige toelichting. Het publiek is n.1. de mening toe gedaan, dat het alle textielgoederen vrjj kan kopen. Dit is echter geens zins het geval. De winkeliers krijgen van de regering een aantal punten toegewezen, welke zij kunnen beste den voor de incourante artikelen, waarvoor geen punten worden ont vangen. Door de winkeliers wordt thans een lijst samengesteld van de goederen, welke zij als Incourant be schouwen. Het publiek zal hiermede rekening hebben te houden. De Vereniging van Protestants- Christelijke Werkgevers in het Bak karsbedrijf heeft aan de minister van I andbouw, Visserij en Voedselvoor ziening een brief geschreven, waarin vordt gezegd, dat het bestuur der Ver eniging zich heeft beraden over de mogelijkheid van het opheffen op L rte termijn van de brood-distributie Tiet is hierbij tot de conclusie geko men, dat het wellicht mogelijk is thans tot opheffing dezer distributie over te gaan. Dakota, is vertrokken naar Oost-Enge- land, met 750 man lucht- en grondper soneel. Volgens waarnemers te Washington heeft de verplaatsing van de zestig superforten een grotere betekenis dan uti de verklaring vanwege de lucht macht zou blijken. Het. aantal bij deze ..oefening" betrokken machines en manschappen is veel groter dan ge woonlijk bij dergelijke oefenvluchten. Ook het gebruik van Britse bases is ongebruikelijk. Voorts gaan er onbe vestigde geruchten, dat spoedig ook Franse bases voor Amerikaanse vlieg tuigen in gereedheid zullen worden ge bracht. Volgens de waarnemers moet dan ook als de bedoeling van dit alles beschouwd worden: het aanbrengen van strategische versterkingen in Euro pa in verband met de Berlijnse crisis. Een dertigtal superforten bevindt zich reeds in Duitsland. Politie grijpt in Het is al lang geen geheim meer, dat in vete steden en dorpen in Noord- Holand de zwarte-handel in radio-ont vangtoestellen nog welig tiert. De recherche heeft reeds knap werk geleverd door de schuldigen op te spo ren en ambtenaren van de C.C.D. zijn' in staat geweest, processen-verbaal op te maken. De opgelegde straffen boe ten, inbeslagname en detentie wa ren lang niet mals. Er zijn nog enige boosdoeners, die vrij rondlopen. Deze werden reeds gesignaleerd en worden in de gaten gehouden, om op heterdaad te worden betrapt. Naar verluidt zijn enkele bronnen in Amsterdam reeds geheel opgerold. Uit een toestel van f 135.werd 't binnenwerk gehaald en in een andere, grotere kast geplaatst en voor f 300.- verkocht. De grotere kast kostte slechts f 40.Er werd derhalve f 125.te veel betaald. Om een ander voorbeeld te noemen. Een eigen bouwradio, uit allerlei onderdelen samengesteld (met 7 lampen, om vooral indruk te ma ken), slecht werkend en zonder garan tie, werd verkocht voor f 290.De verkoopwaarde der kast was 't hoogst, doch alles tezamen nog geen f 90.in verband met de kwaliteit en afwer king. De ware „schuldige" is feitelijk hét kopend publiek zelve. Men gaat er maar al te gretig op in, om van onbe kenden, scharrelaars en niet-erk°nde handelaren, te kopen. Onder valse voorspiegelingen koopt men dan 'n op gelapt toestel of een „eigen-bouw", maar betaalt dan een veel te hoge prijs. Wanneer het publiek medewerkt en alleen „merk"-toestellen koopt tegen de vastgestelde prijs bij een erkende radiohandelaar, is de zwarte-handel spoedig verdwenen. Bovendien be spaart men zich ergernis en geld. Maar koopt nimmer „merk"-toestellen van onbekenden, waaruit de num mers zijn verwijderd. Die apparaten zijn kennelijk van diefstal afkomstig. Korporaal J. uit Eindhoven is Vrij dagavond in de Engelbrecht van Nas- saukazerne te Roosendaal dodelijk ge troffen door een schot uit het pistool van de sergeant van de week, dat door deze op onvoorzichtige wijze werd ge hanteerd. De jongeman werd in zijn rechterlong getroffen. CHINEES WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Catalina-watervliegtuig, dat op weg was naar de Portugese kolonie Macao, is na het vertrek van Hongkong dicht bij Macao in zee gestort. Men vreest dat 26 personen om het leven zijn gekomen. Van de 27 inzittenden werd een persoon, die op een reddings gordel dreef, uit zee opgepikt. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WEINIG VERANDERING. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk een enkele regenbui. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Onze speciale verslaggever Anthony van Kampen aan boord van Hr. Ms. torpedojager „Van Galen" temidden van de Sultan van Batjan, Oesman Shah (vooraan) en de Sultan van Tidore, Z. A. Alting. De ruim 60-jarige Joop van Eerten, knecht bij de paardenhandelaar G.J. Oldemaat te Raalte, zal deel nemen aan de Vierdaagse. De commissie van de Vierdaagse heeft het goedgevonden, dat Joop de Vierdaagse op klompen meeloopt. De burgemeester van Raalte zal hem op 26 Juli per auto naar Nij megen brengen. Roelof Jansen gaat mee als verzorger. Er heeft zich een commissie gevormd, be staande uit de heren W. de Jong, voorzitter. J. Overgoor, penningm., en H. Poppe, die de financiële zijde van de uitzending zal ver zorgen. Joop is in de provincie Overijsel en daarbuiten een be kende figuur als paardengeleider. Een der Deense prinsen, prins de Bourbon Parma, vlieger bij de Deense luchtvaartmaatschappij, broer van Prinses Anna van Bourbon Parma, de gemalin van Koning Michael van Roe menië, heeft bij de K. L. M. gesollici teerd. Als de af te leggen proeven naar wens slagen, zal hij bij de K. L. M. in dienst treden. Hjj is nu enkele dagen de gast van de heer A. van Ulsen, chef vliegdienst Europa der K. L. M. Toestand van Togliatti gedeprimeerd Het communiqué betreffende de ge zondheidstoestand van Palmiro Tog liatti luidde gisteren als volgt: „De heer Togliatti heeft een vrij rustige nacht doorgemaakt. Door wer king van Donderdag waargenorr^n ba cillen is 'n lichte long- en luchtpijpont steking ontstaan. De algemene toestand van de zieke is derhalve eerder ge deprimeerd. De reacties blijven echter goed. Maximale temperatuur 38,9." i on- De Olympische fakkel zal heden worden ontstoken ln de ruïnes van de tempel van Zeus ln het oude dorpje Olympla ln Zuid-Grieken- land, waarby een 3000-jarige tradi tie gehandhaafd wordt als een Grieks meisje, gekleed In wit chif fon, een olijftak onder een vergroot glas zal leggen, opdat deze door de hitte 'van de zonnestralen kan ont branden. Een brandbare stof in een antieke schaal zal dan met deze tak wor den aangestoken. De eerste fakkel zal het vuur ver krijgen uit de schaal, waarna het Olympisch vuur meer dan 3000 kilo meter door Europa gebracht moet worden, voor het bjj de opening van de Olympische Spelen op 29 Juli het Wembleystadion te Londen zal heb ben bereikt. Bij deze plechtigheid in Olympia zal koning Paul van Griekenland niet aanwezig kunnen zijn, wel zullen zich hier afgevaardigden bevinden van het I Grieks en van het Brits Olympisch Comité, terwijl boodschappen van de president van het Internationaal Olympisch Comité Sigfrid Edstrom en Lord Burghley bekend zullen wor den gemaakt. Later zal door het Grieks Olympisch Comité de schaal, afkomstig van het Grieks oudheid kundige museum, aan Prinses Elisa- beth worden overhandigd. Nadat de Italiaanse minister-presi dent mededeling had gedaan van de voorbereiding van een wetgeving tot beperking van het stakingsrecht is er in de Italiaanse Kamer een handge meen ontstaan, dat een kwartier duur de. Het gevecht begon toen Divittorio de communistische secretaris van het vakverbond, een lofrede begon af te steken op Stalin en op het aandeel van de communistische partisanen in de bevrijding van Italië. Christelijk-democratische afgevaar digden, die ook tot de partisanen be hoord hebben, interrumpeerden Divit torio en binnen enkele seconden tijds rolden de afgevaardigden al vechtend over de vloer. De president schorste de vergadering. Na hervatting deelde hij waarschuwin gen uit aan de communisten en chris ten-democraten. Diplomatieke waarnemers te Londen geloven, dat de medewerking van de Benelux-landen aan het luchtvervoer naar Berlijn waarschijnlijk zal worden besproken door de 5 ministers van bui tenlandse zaken van de West-Europese Unie tijdens de conferentie te Den Haag, die de volgende week begint Bevin, Bidault en de drie ministers van de Benelux-landen zullen tijdens de conferentie beraadslagen over de volgende stap, die gedaan moet wor den na het ontwijkende Russische ant woord op de eis van de Westelijke mo gendheden tot het wederopenstellea van de verbindingen tussen West-Duits- land en Berlijn, zo wordt van gezag hebbende zijde te Londen vernomen. Diplomatieke waarnemers zijn van mening, dat Engeland, Frankrijk en de V.S. waarschijnlijk niet eerder zullen antwoorden op de Sovjet-nota dan pas na de conferentie op zijn vroegst. De V.S. zullen geen waarnemers naar Den Haag sturen, doch wel volledig op de hoogte gehouden worden van de be sprekingen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken sprak het bericht tegen, dat voorbereidingen zouden worden overwogen voor 'n bij eenkomst van Bevin, Bidault en Mars hall. Dijkbreuk in Kijfwaartse polder De pogingen welke men Donderdag heeft aangewend om met behulp van grotere en kleinere vaartuigen de bres in de dijk van de Kijfwaardsepolder te dichten, zijn mislukt. De schepen zijn ten dele vóór het gat gezonken. Een grotere boot werd door de stroom gegrepen en dreigde de polder te wor den ingesleurd. Met behulp van sle pers kon dat onheil worden voorko men, echter niet dan nadat de bres nog was verwijd. Gistermorgen scheen enige verbetering in de toestand te zijn ingetreden. Er was iets te bespeu ren van de gemelde val van, 30 cm., maar de boeren blijven pessimistisch gestemd omdat wind- en regenvlagen de situatie ter plotse nog altijd on gunstig beïvloeden. De omwonenden en belanghebbenden vechten koppig door. Na de mislukte pogingen zal men thans proberen de bres te dichten met spoorijzer en planken. Mocht men daarin slagen, dan zou het stoomge maal in werking kunnen worden ge steld. Meer en meer wordt geëva cueerd uit de bedreigde en reeds ten dele overstroomde polderweide. De iets hoger gelegen landbouwgronden en de vijf millioen ongebakken stenen en de droogvelden lopen nog geen direct gevaar. (Van een speciale ANP-verslaggever) Bartali heeft zijn meesterstuk vol bracht. In de tweede Alpen-étappe heeft hij getoond geen enkele con current in deze 35e ronde van Frank rijk te bezitten. Na de overwinning in de voorgaande étappe, die in zeer I slecht weer werd gereden, won de Italiaan gisteren zijn vijfde étappe sedert het vertrek uit Parijs. had hij bij de pas van de Croix de Fer twee minuten achterstand op Bobet en Brule, die toen alleen aan de kop la gen. Maar na langzamerhand het ver loren terrein weer te hebben terug ge wonnen, kwam hij bij het bestijgen van de Col de Porte zo onweerstaanbaar opzetten, dat niemand zijn aanval kon stuiten. Bartali ging door en zonder een moment te verslappen nam hij al le nog komende hindernissen. Deze tweede Alpen-étappe heeft in het algemeen klassement grote veran deringen tweeg gebracht. Bobet heeft, na een hardnekkige verdediging, de vlag moeten strijken. Lambrecht, de Zo heeft de beste man van de Tour i "J de leiding in het algemeen klassement ?.?'.ls. een stu'ï gezakt. met meer dan 8 minuten voorsprong op Bobet. Nadat Bobet Donderdag door pech was achtervolgd, moest Bartali gisteren twee maal wegens een lekke band van wiel verwisselen. Hierdoor Het K. N. M. I. te De Bilt deelt mede: Na een fraai en droog voorjaar is hot weer van deze zomer tot nu toe teleurstellend geweest. Sinds 20 Mei was de temperatuur, met uitzonde ring van de warme week van 815 Juni, practisch voortdurend beneden normaal en de neerslaghoeveelheden waren vooral in het zuiden van het land aanzieniyk hoger dan de over een lange reeks van jaren bereken de gemiddelden. Gedurende de eer ste helft van Juli was de tempera tuur gemiddeld 3 graden beneden normaal en op sommige plaatsen viel meer regen dan de normale neer- slaghoeveelheid voor de hele maand bedraagt. De luchtdrukverdeling vertoonde de ze zomer tot nu toe enige karakteris tieke bijzonderheden, waaraan het on gunstige weer ten dele moet worden toegeschreven. Bijna voortdurend be vond zich een gebied van hoge lucht druk binnen de Poolcirkel met het gevolg, dat telkens opnieuw koude Poollucht over het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen naar het zuiden afstroomt. Dit gebeurde vooral wan neer de luchtdruk boven de Noordzee en Zuid-Scandinavië laag was. hetgeen zeer vaak voorkwam. Gedurende de gehele eerste helft van Juli bevond zich verder een krachtig gebied van hoge luchtdruk ten westen van Ierland, waardoor zich boven de Britse eilan den een koude noordwestelijke lucht stroom hardnekkig kon handhaven. Een reeks van depressies trok van Ca nada naar IJsland om vervolgens met de noordwestelijke stroming meedrij vend, boven de Noordzee of Zuid- Scandinavië terecht te komen. De luchtdrukverdeling was in deze periode volkomen tegengesteld aan die van de vorige zomer. Lag er toen voortdurend een gebied van hoge luchtdruk boven Scandinavië of midden-Europa, thans trof men daar juist de .laagste barometerstanden aan. Op de plaats van de hoge druk boven de Atlantische Oceaan lag vorig jaar een vrijwel stationnaire depressie. Het verschil in de overheersende windrich ting demonstreert de gevolgen hiervan zeer duidelijk. Overheersten de vorige zomer de oostelijke winden, deze zo mer waaide de wind tot nu toe bijna steeds uit richtingen tussen west en noord. De uit deze richting aangevoerde po laire lucht was door haar lange weg over zee vaak onstabiel geworden en had bovendien veel, waterdamp opge nomen, zodat zich boven west-Europa gemakkelijk buien konden ontwikke len en er in het algemeen veel bewol king voorkwam. Wanneer wij nu de weerkaarten van vandaag bekijken, blijkt, dat het lage drukgebied boven Zuid-Scandinavië, dat ons zoveel slecht weer bezorgd heeft, nu langzaam in de richting van Finland weg trekt. Ten westen van Ierland ligt een zwakke rug van hoge luchtdruk, die zich naar ons land be weegt. Onder invloed hiervan kan in de ko mende dagen een geringe verbetering van het weer verwacht worden. Er zal in deze periode niet veel regen vallen en ofschoon er in het algenjeen vrij veel bewolking zal zijn, zullen toch ook opklaringen voorkomen. De wind zal tijdelijk afnemen en het zal iets minder koel zijn dan de voorafgaande dagen. De algemene luchtdrukverdeling op de Oceaan is echter nog steeds on gunstig voor het optreden van een flinke weersverbetering, daar er een krachtig gebied van hoge luchtdruk bij de Azoren ligt. waardoor nieuwe depressies gemakkelijk de Oceaan over kunnen trekken in de richting van Wast-Europa. Hij lag bij het beklimmen van de Ga- libier nog in goede positie, maar ver-, loor tijdens de levensgevaarlijke afda ling zeer veel tijd. De Nederlands-Luxemburgse ploeg heeft gereden, zoals in alle voorgaande etappes. Het is jammer dat de Luxem burger Kirchen. die in goede vorm blijkt te zijn en in het algemeen klasse ment dan ook 'n fraaie plaats inneemt, juist even te weinig steun ontvangt van zijn ploeggenoten. De Hoog, Janssen en De Ruyter beklommen de Cols geza menlijk, hetzij te voet, hetzij per fiets. De uitslag van de 14e etappe: Brian- con—Aux les Bains, luidt: 1. Bartali (Italië a) 263 km in 9 uur 30 min. 18 sec.; 2. Ockers (België a) 9.36.11; 3. Lapebie (Centraal Zuid West) 9.37.21; 4. Van Dijck (België a) zelfde tijd; 5. Schotte (België a) zelfde tijd; 6. Bobet (Frankrijk) 9.37.27; 7. Kirchen (Ned.-Lux.) zelfde tijd; 42. Janssen 10.30.08; 46. De Ruyter, zelfde tijd; 50. De Hoog, 12.08.22. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Bartali 100 uur 1 min. 5 sec.; 2.x Bobet 100.09.08; 3. Lapebie, 100.30.07; 4. Schotte, 100.30.08; 5. Camellini 100.32.13; 8. Kirchen 100.39.36; 40. Jans sen 102.47.53; 46. De Ruyter 103.09.56; 50. De Hoog 104.31.21. De K. L. M. persdienst deelt mede, dat graaf Bernadotte niet Zaterdag, doch Zondagochtend a.s. (18 Juli) om 9 uur met het K. L. M.-lijntoestel uit New York op Schiphol aankomt. Maandag 19 Juli zal hij met het door de U. N. O. gecharterde witte K. L. M.-vliegtuig de reis» naar zijn hoofd kwartier op Rhodoc voortzetten. De Franse postambtenaren hebben de staking afgelast, die in de nacht van Vrijdag te Zaterdag te midder nacht had moeten beginnen. De sta king werd afgelast na de kabinetsver gadering, waarop, naar men gelooft, aan de herklassering van de salarissen van het PTT-personeel bijzondere aan dacht is besteed. Volgens de onafhankelijke vakver eniging der postemployé's heeft de re gering veranderingen in de begroting aanvaard ten gunste van de PTT- ambtenaren. De verandering was voor gesteld door de staatssecretaris voor de posterijen, Eugene Thomas. PALLANTE HAD „MEIN KAMPF" BIJ ZIOH. Antonio Pailante,- die de aanslag op Togliatti pleegde, had volgens de politie Hitler's „Mein Kampf" by zijn bagage. Het wapen, waarmede hg de aan slag pleegde, was een ouderwetse revolver met kogels van lood. Pai lante werd Donderdagavond onder sterke bewaking en in het diepste geheim naar de hoofdgevangenis van Rome. „Regina Coeli", overgebracht. I Luitenant ter Zee J. J. Wichers, de uitvinder van het onder-water diesel-systeem, dat van zo grote be tekenis geweest is in de jongste oorlog.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1