Stad en Omgeving. Schip met zemelen op de Haaks Motorjacht uit legerkisten en ledikanten van Boemel en Jonker Flonker De „Aktjo"' kroop ie dicht onder de wal WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Correspondentie OP WEG NAAR HUIS De Sportuitwisseling Met de „Band" er op uit De heer Bais bouwde eigen boot De M.T.S.-cursus Succes voor Helders Mannenkoor Burgerlijke Stand Urk Nuttige oefenwedstrijd van Den Helder De Meteoor met 4-U geslag en 11 Onvolledig B.K.C. verloor met 3-2 Visserij Zelfs het alziend oog van de Kustwacht had gistermorgen weinig zicht. Grauwe motregensluiers sloten de hemel aan alle kanten. „Kleine wereld", vond lichtwachter Reytenbach. Hy draaide een strootja, en «achtte rustig op de dingen, die komen zouden. Dat was voorshands niet veel, op deze stille Zondagmorgen. Zelfs uit de Inidspreker k«amen weinig tekenen van leven. Alles scheen samen te spannen, om de uitkijk te doen indommelen. Maar dat was er niet bij. De grflze ogen van de heer Reytenbach zagen drommels goed, dat het langzamerhand wat lichter begon te worden aan de kim. Hy richtte zUn kyker, en speurde ln de richting waar hy de einder wist. Om kwart vóór elf woei de hemel zo maar schoon. Er was echter een grijs plekje, dat maar niet verdween, al zat het op een plaats, waar geen grijze vlekjes thuis horen. De grote voormalige luchtwachtkyker werd op die stip gericht. Het was een schip, blijkbaar door het slechte zicht nit de koers geraakt! Dat betekende: werk aan de winkel voor de kustwacht! Want je kon zo wel zien, dat het scheepje daar vry lelijk zat, op de Haaksgronden even benoorden het Westgat. Daar moesten sleepboten, en misschien wel de red dingboot aan te pas komen. En zo kon het gebeuren, dat schipper Piet Bot van de „Dorus Rijkers" om kwart over elf uit de Bethelkerk werd ge haald, waar juist zijn zoon Coenraad was gedoopt. De „Dorus" koos om twaalf uur zee. De sleepboot „Sten tor" van Wysmuller was vanuit IJmuiden al onderweg en een paar uur later kwam de „Nestor" haar achterna. Het was om tegen twaal ven laag water, zodat de kans bestond, dat het gestrande schip by het opko men van de vloed vlot zou komen. Het bleek de 200-tons kustvaar der „Aktjo" te zijn, thuisbehorende te Delfzyi en met een lading zeme len onderweg van Antwerpen naar DelfzQl. Inderdaad kwam de „Aktjo" om half twee even los van de gron den, maar de vloedstroom drukte haar prompt daarna vlakbij weer ln het zand. Tegen vyf uur kwam ook de „Nestor" by haar in de buurt liggen, maar het bleek voor de sleepboten moeliyk om verbinding te krygen. Ze konden met het oog op de ondiepten niet te dicht nade ren, en de lengte van de sleeptrossen was net niet groot genoeg. Zodoen de lagen gisteravond, toen de zon al naar de kim zakte, de vier schepen nog rustig bij elkaar. Alleen de „Dprus Rykers" had het wel bekeken. De „Aktjo" zat daar wel goed, er bestond voor haar beman ning geen gevaar en de „Dorus" koerste om acht uur dus maar op huis aan. De sleepboten bleven nog wat wachten. De „Nestor" voerde een druk gesprek met de kustwacht, terwijl de „Stentor" op de golflengte 124 meter had afgestemd om te wachten op de boodschap, die de heer Moerman via Radio Scheveningen had door te ge ven. En even later vertelde Schipper Bot, die inmiddels de havenmond na derde, dat hij zijn radio maar zou af zetten. Toen flitste „Lange Jaap" aan en daar ergens knipperde een rood licht vair het Schulpengat aan en uit. Hoe nuttig deze lichten ook waren, de „Aktjo" had er op het moment wei nig aan. Zy lag daar maar, beweging loos en zwijgend. Een zender heeft ze niet, dus hoogstens kon ze vol belang stelling luisteren naar hetgeen over haar in de aether gebabbeld werd. Voor de rest moest ze wachten wat de nacht haar brengen zou. Te mid dernacht werd het laag water en daarna kwam een nieuwe vloed. Zou deze de verlossing brengen? Deze verlossing kwam niet, omdat er met de nieuwe vloed te weinig water op kwam. De kapitein van de Aktijo schipper Middendorp, zag nog wel een mogelijkheid, n.1. het overboord zetten van een gedeelte van de deklast. Hij liet zich daarna naar de Stentor roei en, om vandaar uit overleg te plegen met zijn opdrachtgever de vereniging „Oranje" te Groningen. Om kwart voor acht hedenmorgen, trachtte de marco nist van de Stentor via Scheveningen Radio verbinding te krijgen, maar Scheveningen bleef zwijgen als het graf. Op alle mogelijke golflengten werd Scheveningen opgeroejjen,zelfs op de noodgolf ,182 m.), maar Scheve ningen antwoordde niet. Het was ge lukkig dat er nu geen mensenlevens op het spel stonden, anders verdiende Abbedijk, 16 Juli v. Gulfport n. New- Orleans. Algorab, 17 Juli v. R'dam te Calcutta. Aletta (T), 15 Juli v. Balik Papan te Manilla. Antonia (T), 16 Juli v, Saigon te Pladjoe. Argo- mont, New-Orleans-Kaapstad, 17 Juli vertrokken n. Recife. Averdyk, New- Orleans-R'dam, 15 Juli te Londen. Alpherat, R'dam-Buenos Aires, 16 Juli v. Rio de Janeiro. Annenkerk, Rot terdam-Japan. pass. 16 Juli Ouessant. Arendskerk, R'dam-Australië, 17 Juli te Alexandrië. Boissevain. 14 Juli van Buenos Aires n. Shanghai. Ceram, Amsterdam-Java, 16 Juli te Bat. Cleo- dora (T), Bahrein-Havre. pass. 16 Juli Port Said. Ena (T), Abadan-Singa- pore, 17 Juli te Colombo verw. Erinna (T), 16 Juli v. Miri te Pladjoe. Heelsum. West-Afrika-R'dam, 16 Juli te Antw. Hugo de Groot, 16 Juli v. Makassar n. Soerabaja. Inflra- poera, Bat.-R'dam, 16 Juli 5.30 uur v. Fort Said. Kelbergen. 16 Juli v. Rot terdam in Saffibaai. Kertosono, Bat.- R'dam, pass. 16 Juli 11 uur Sabang. Limburg, 17 Juli v. Portland Or te Los Angelos. Maaskerk, 16 Juli v. Accra n. Cotonou. Marken. R'dam-Bat.. pass. 16 Juli 13 uur Gibraltar. Maetsuyc- ker, 16 Juli v. Bat. n. Fremantle. Scheveningen hiervoor wel enige cri- tiek. Eindelijk, om half 9, werd door bemiddeling van de uitkijkpost Kijk duin en het radiopeilstation alhier (dat een directe telefoonverbinding heeft met Scheveningen, 't gewenste contact tot stand gbracht. „Het schip zit nog steeds aan de grond", vertelde kapitein Middendorp. ,,'k Wait nait wa 'k doen moet, zal 'k maar wat van de deklast over boord gooien?" De heer Schuur, voorzitter van de vereniging Oranje, had daar weinig oren naar. Hij vroeg of het niet mogelijk was een lichter langszij te brengen. Kapi tein Middendorp achtte dat onmogelijk. Zijns inziens was het nodig toch een gedeelte van de lading over boord te werpen. Hij liet dit echter graag over aan een expert en verzocht daarom aan de heer Schuur, zich in verbinding te stellen met kapitein Moerman van bu reau Wijsmuller alhier. Voor het ove rige zouden zij het nog even rustig afwachten. Misschien brengt de vloed van hedenmiddag wat meer water mee. Nu de wind naar het zuidwesten is gedraaid is de kans daarop groot. J. C. M„ Den Helder. De sug gestie, die U deed in uw brief, tot het plaatsen van een verkeersbord aan 't eind van de Ruyghweg, teneinde vreemdelingen de richting naar Alk maar aan te geven, was inderdaad waardevol. Wij kunnen U mededelen, ook de verkeerspolitie hieraan aan dacht heeft geschonken. Het zal dus waarschynlijk niet lang meer duren, of het gewenste bord zal ter plaatse worden aangebracht. Redactie Helderse Courant. In ons nummer van Dinsdag 13 Juli j.1. publiceerden wy een lijst me? de namen van Helderse militairen, die aan boord van het s.s. „Indrapoera" op weg zijn van Indië naar Nederland. Deze lyst moet thans worden aange vuld met de naam van de soldaat B. G. Geurdes, Badhuisstraat 32, Huis duinen. De „Indrapoera" wordt op Donder dag 22 Juli a.s. in het vaderland terug verwacht, zodat onze stadgeno ten Vrydag of Zaterdag d.a.v. te Den Helder zullen aankomen. De „Band NederlandIndië" wel deze repatrië- renden, vooral nu het zulk een groot contingent betreft, een welkom thuis bereiden. Morgen-(Dinsdagavond) zullen de leden van de „Band" daarover in een spoedvergadering hun gedachten laten gaan. De vergadering wordt gehouden in de bovenzaal van café Sanderae, Koningsplein, en begint om acht uur. Naar aanleiding van het Ingezon den stuk van de heer L. de Boer, be treffende de sportuitwisseling met 't buitenland, deelt het secretariaat van de Round Table alhier ons mede, dat deze reeds bezig is, contact te leggen met de Round Table in een Deense havenstad. Ook in andere Nederland se plaatsen hebben dergelijke Round Table- en Rotary-contacten reeds geleid tot uitwisseling op verschil lend gebied. De Helderse Round Table zal haar uiterste best doen, om tot een aportuitwisseling met de Deense stad (genoemd werden de namen Aal- borg en Esbjerg) te komen. Een 33-tal leden van de „Band Nederland-Indië" heeft Donderdag 'n reisje gemaakt naar Hilversum en Amsterdam. Om kwart voor acht vertrok de bus van het Stationsplein, en men was de stad nog niet uit, of de stemming zat er al danig in. Eerst ging de tocht naar Amsterdam, waar de koffie werd gebruikt. En vandaar naar Oud-Valkeveen, waar een ieder naar hartelust kon genieten. De reis werd daarna voortgezet naar Hilver sum. De omgeving daar werd ver kend, waarbij een kykje werd geno men bij de verschillende studio's en bij het opleidingskamp der Koninklij ke Marine te Loosdrecht. Toen werd het tijd voor het voorgenomen bezoek aan de AVRO-studio, De terugweg ging weer over Amsterdam, waar de inwendige mens werd versterkt, 's Avonds om tien uur arriveerde men voldahn en dankbaar gestemd je gens de organisatrice, mevr. Moer man weer in Den Helder. Kort geleden is op de kleine scheepswerf „Snelders" aan de Lei- weg te Loosduinen het motorjacht „Maria Catharina" te water gelaten. Het bijzondere van dit schip is, dat het door de eigenaar, de heer Th. Bais, geheel zelf «erd gebouwd. De heer Bais woonde enkele jaren vóór de oorlog nog in de Jan in 't Velt- straat te Den Helder. Hij werkte toen op de Rijkswerf en wel ^ls smid In zijn vrye tyd studeerde hy voor leraar aan de Ambachtsschool, wel ke studie met succes bekroond «erd. Enkele jaren voor het uitbreken van de oorlog werd de heer Bais be noemd tot leraar, aan de Christelykë Ambachtsschool te Den Haag, op welke school hy thans nog werkzaam Is. Maar, wy in Den Helder weten dat wel, wie eenmaal zeemansbloed in de aderen heeft, wie in zijn jeugd al de zilte .zeelucht aan dijk en haven heeft geproefd, die vergeet de roepstem van het water toch niet. De heer Bais vond een manier om in Den Haag te blijven en toch eniger mate aan die roepstem gehoor te ge ven. Het Haagse blad „Het Binnen hof" vertelt iets daarover en wy cite ren daaruit het volgende: „Ik bouw zelf een boot," besloot de heer Bais. In Augustus 1945 lag een keurige blauwdruk in een woonkamer aan de Zuiderparklaan. Het begin van een onderneming, die drie jaar zou vergen. Zo moest de boot er uitzien. Maar het materiaal? IJzer en hout waren een paar maanden na de oor log nergens voorradig. Het zou boven dien te kostbaar zyn geweest. Doch na enig gesnuffel bij een handelaar in oud ijzer zagen de buren plotseling legerkisten, generatoren en platen ijzer in de gang van huize Bais ver dwijnen. De tuin achter het huis werd /ierschapen in een scheepswerf.' Daar werd gehamerd, gezaagd, geklonken en gesmeed. In brokken ging het pas klaar gemaakt materiaal naar de werf waar de heer Bais een helling had ge' huurd. Daar werd de boot als een legpuzzle in elkaar gepast. Een 50- tal oude ledikanten werd gebruikt om de spanten te maken. Anderhalf jaar had de heer Bais in zyn eentje gezwoegd, toen hij hulp kreeg van enige leerlingen van zyn school. Die knapen waren op zijn af deling wel enigszins met het werk op de hoogte geraakt. Zomer en winter werd er gewerkt en als het al te koud werd, zag moeder de vrouw tot haar niet geringe verbazing eensklaps een stuk generator of een plaat ijzer tus sen haar potten en pannen staan. Maar de boot kwam klaar, en daar ging het toch om. Eindelijk brak het plechtig ogen blik van de stapelloop aan. Daar lag de boot, die de namen van de vrouw des huizes, „Maria Catharina", zou ontvangen. Wie zou niet trots zijn op zulk een werkstuk, met eigen handen Uit gebruikt materiaal te voorschijn getoverd? Het 10 meter lange en 3 meter brede schip lag te blikkeren in het zonlicht. Van die „gebruikte spul len" was niets meer te merken. En van -voor tot achter, van 70 centime ter onder water tot 2(4 meter er boven was alles eigen werk. Vraagt niet, hoeveel druppeltjes er zyn gevallen, eer de patrijspoorten klaar waren en hoeveel werk er is geweest aan de brandvrije motorkamer! Nu is de boot van de helling in het water gegleden. De eerste phase is afgesloten. Binnen korte tijd zal de boot geheel zijn afgebouwd, een schip met slaapgelegenheid voor vyf perso nen, met een salon, een toilet, kort om: éen dry'vend huisje. En dat alle maal van legerkisten en ledikanten! Tot 31 Juli staat de aanmelding open voor de M.T.S.-cursus, welke in twee jaar opleidt voor het diploma, dat nodig is om toegelaten te worden tot het examen voor een Nijverheids- acte. De cursisten krygen les in meet kunde, algebra, rekenen, natuurkunde, werktuigkunde, Nederlandse taal en aardrijkskunde. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de he ren H. J. de Flart, Ooievaarstraat 44 en F. Schnatmeyer, Hugo de Groot straat 16, by welke adressèen men zich ook kan aanmelden voor de begin- klasse of de klasse der gevorderden. Het Helders Mannenkoor, onder lei ding van de heer Henk J. Arisz heeft gisteren op het concours te Nijmegen met 354 punten een eerste prijs in de afdeling Uitmuntendheid behaald. Voor deze prachtige prestatie verdienen de 85 zangers met hun eminente directeur een woord van welgemeende waarde ring. Geboren: Jacobus, zoon van A A Radewalt en J Gersen Dlena, dochter van K J Coenen en A Visscher Jan netje, dochter van A Kaptein en A Roj3 Harmen, zoon van J Bakker en A van de Berg Aaltje, dochter van J Korf en T Visscher Ondertrouwd: Maarten G Boer en Jacobje Meun Maarten Verban en Femme'je de Boer Overleden: Hermina Pasterkamp, dochter van G Pasterkamp en W van Urk DE OUDEN VAN DAGEN* OP STAP Vrydag heeft de jaarlijkse uit gangsdag der Ouden van Dagen plaats gehad. Onder grote belang stelling van de bevolking was het ge zelschap bestaande uit 68 personen in twee touringcars vertrokken. Na eerst een bezoek aan Harderwijk te hebben gebracht, ging men naar het sanatorium Sonnevanck. In Elburg gebruikte men de consumptie. Voorts had een bezoek plaats aan Apeldoorn. De museum-bunker Sefrs-Inquart werd bezocht, terwijl de bloementen toonstelling Berg en Bos zeer in de smaak viel. Des avonds om 8 uur kwam men weder te Urk aan, waar de intocht plaats had door het mu ziekcorps Adrianus Valerius. Het was een onvergetelijke dag. GEEN ELECTRISCH LICHT Door een storing in de kabel van Overijsel heeft Urk Dinsdag geen electrisch licht gehad. Vele bedrijven stonden dan ook zo goed als stil. In de afslag moest men hierdoor weer tot de oude methode terugkeren om de vis met de mond af te slaan. Door een dreglyn in de polder schynt een der kabels van het electrisch licht te zijn geraakt. AANBESTEDING. Heden is door de Rijkswaterstaat in het arrondissement te Hoorn aan besteed het plaatsen van 100 meter nieuwe ijzeren beschoeiing' aan de Oostzijde van de nieuwe haven te Urk. De raming van dit werk was 35000. Het werk zou December '48 voltooid moeten zijn. De officiële gunning is nog niet bekend. DE EERSTE. De heer M. S. Post te Urk is be noemd tot wegwerker aan de weg UrkEmmeloord. Dit is de eerste Urker, die zulk een benoeming ont ving. ONGELUK De aannemer W de Boer kreeg bij het zagen zijn hand onder de electrische zaagmachine, waarbij hij zijn duim kwijtraakte Met spoed werd hij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd BENOEMING. De heer P. Gildemeester, alhier, in dienst by de Zuiderzeewerken, is per 1 Augustus benoemd tot havenmees ter-kantonnier te Marken. A C\ Na 16 minuten speelde - Het staat voor ons nu wel vast, dat het eerste elftal van Helder de mzm- king van verleden jaar geheel te po- ven is. Moesten wy tydens de vorige competitie steeds weer hameren op t feit, dat er systeemloos gespeeld werd, waardoor de resultaten bedroe vend waren, nu is het roer radicaa omgehaald en de successen blijven niet uit Ook ditmaal speelde Helder weer het vierbacks-systeem, n.1. twee backs en twee kanthalves bij een aanval der tegenparty op één lijn. De midhalf staat daar dan iets vóór, doch deze waagt zich by een eigen aanval vry ver naar voren. Het viel ons op, dat de midvoor van Helder zich steeds ver naar eigen speelhelft terug trok om daardoor blijkbaar de stopperspil van de tegenparty uit zyn spel te brengen. Om nu al een gunstig oordeel te kunnen vellen over dit systeem lykt ons iets voorbarig. Wij rtnoeten er nog aan wennen en als wy dat moeten, d&n zeer zeker de spelers. Vóór de rust mankeerde er nogal iets aan en by een schotvaardige voorhoede der tegenparty had het zeer zeker 13 gestaan. Maar het feit, dat er systeem gespeeld wordt betekent al grote wrtnst, een winst, die wy geheel schuiven op oefenmeester Ris. Het was bekend, dat Helder wel beter kon dan verleden jaar, maar dat neemt toch niet weg, dat hem de eer toekomt om in een korte periode van 11 spelers een elftal te maken, iets waarin hij momenteel reeds goed geslaagd is. Wy schreven bovenstaande inlei ding, omdat de jongens van Helder 1 dit nu wel eens hebben verdiend. Ech ter niet met de bedoeling om te laten uitkomen, dat het elftal er nu al is. Om in de competitie straks een rol van betekenis te kunnen spelen zal er nog meer moeten gebeuren. De samenwerking tussen rechts achter «n rechtshalf is soms te week. Deze spelers speelden te veel „tikkie, tikkie", terwyl Vonk er nog aan moet wennen odi zijn buitenman te schadu wen. Op links ging dat beter, waar Pater robust stond op te ruimen en toch in moeiiyke situaties dè combi natie met de uitstekende Hoebe ook niet verwaarloosde. Scheurleer had enige zwakke momenten, maar ver richtte ook enkele serieuze reddingen, zodat zyn plaats wel zeker zal zyn. De jonge Hoogerwerf deed het lang niet kwaad, hoewel hij ons Beekhoven niet deed vergeten. EN DRIEHUIS? De nieuweling Driehuis maakte een uitstekende indruk. Een speler met een goede baltechniek, een uitstekend combinatie-inzicht, t een welverzorgd schot en snelheid in overvloed. Vooral het switchen met de ditmaal goed- spelende Humpers viel te loven. Drie huis zal het .wel redden. Het is te ho pen, dat zyn overschryving niet te lang uitblfft. Dorlyn was actief en vervulde zijn taak naar behoren. De linkervleugel KrabWieren was als geheel niet zo goed als rechts. Maar dat zal ook niet zo gemakkelyk te be reiken zijn, aangezien de spelers ver schillen van speltype. Individueel wa ren zy ruimschoots voldoende, getui ge de drie doelpunten, waarvan voor al de eerste van Wieren een juweel was. De Meteoor maakte een matige in druk. Door vacantie en honkbalwed- stryden konden 5 spelers niet aantre den. Van deze gelegenheid werd ge bruik gemaakt om 5 jonge krachten op te stellen. 'Veel goeds valt daar echter niet van te melden. De ach terhoede, die geheel compleet was, deed het aanvankelijk heel goed. Vóór de rust kreeg Helder n.1. weinig kan sen en vooral doelman Volger en midhalf Koorn (ook een le elftal speler) deden uitstekend werk, In de ze periode kreeg de voorhoede legio kansen, maar vooral het nieuwe bin- nentrio bracht er weinig van terecht. De vleugelspelers konden ons nog wel bekoren, hoewel ook deze niet van grote kwaliteit waren. bal aan Himpers." Even een sch'S i' weging en toen ging de bal weert®1*- Driehuis, die uit de lucht de bal na*' net schoot (1—0). Nadat Driehui"1 bal nog éénmaal rakelings 'ovT'* lat schoot, nam Meteoor het initiV* En dat er in die periode verschil de kansen ontstonden voor de jwf® dammers, was grotendeels het oP van kleine fouten in de Helder-achi0'8 hoede. Maar de Amsterdammers ken slechte schutters te zyn. Hoe doelman Scheurleer enkele doelpm-T'1 voorkwam door moedig ingrijpen, (v Hoebe redde éénmaal subliem. 4 tüï de rechtsbuiten de bal voor het °*n trappen had. 1B" De tweede helft was echter geK voor Helder. Sterk aanvallend en vom combinerend, waarbij de rustige schn ten niet achterwege bleven. Een schu ver van Driehuis wist de rechtsach ter nog juist weg te werken. De door' gebroken Dorlijn had alleen de doei." man nog voor zich, doch zijn uitste" kend schot werd meesterlijk gestopt' Een voorzet van Wieren kopte Krab juist naast het doel. Weinig wist Me teoor (iaar tegenover te stellen. schot van de rechtsbinnen noodzaakte Scheurleer een zweefduik te verrich. ten. Het resultaat was echter uitste" kend. De tweede hélft was 21 minuten oud, toen Wieren een kans kreeg. weergaloos hard schot volgde en on- houdbaar verdween de bal in de tou" wen 2—0. Kort hierop profiteerde de actieve Krab van een misverstand en bracht de stand op 30. Nog vond Helder het niet voldoende en in de 35e minuut schoot Wieren uit' een voorzet van rechts nummer 4 lang8 Volger. De laatste 10 minuten brachten geen verandering meer in de stand. Het was een nuttige oefenpartij geweest, goed geleid door scheidsrechter Waab wijk van Doorn. Vóór deze wedstrijd vond nog een strijd plaats tussen twee welpen-elf tallen van Helder. Het was een aardig gezicht deze „peuters" aan het werk te zien. Vermelden wij nog dat /iet Helder B-veld, waarop deze wedstrijden wer den gespeeld, vergeten was te maaien, zodat het moeilijk bespeelbaar was. 21. „Dank je wel. ouwe jongen!" liep Jonker Flonker gemoedelijk teger het paard Flip, toen ie met Boenzel ir de brik was gestapt en ze er van door gingen. „Niks te ouwejongenen", bromde Flip, die zich blijkbaar een beetje op z'n hoeven getrapt voelde. „Ik^ ben nog niet oud. Ik doe alles om fit 'te blijven. Elke morgen ochtend gymnastiek voor de radio. Hardlopen. Paardrijden. „Dat deed m'n vader ook", zei Jon ker Flonker peinzend. „Dat is lang ge leden...." En toen sloegen ze een hoek om en onder de bomen op het HuuJSüi viU J a, fw gras aan een kant van de weg stond een hooiwagen met een kapot wiel en midden op de weg, met uitgespreide armen, stonden Arie en de man met het vette hoedje en die hielden het paard tegen en vroegen of ze mee mochten rijden naar het volgend dorp en toen keken ze Jonker Flonker nog eens aan en toen zeien ze „Daar heb je hem weer". En Jonker Flonker draaide zich om en sprong aan de achterkant de brik uit en holde naar een opening in de struiken aan de wegkant met Boenzel bezorgd blaffend achter zich aan. Een eindje verderop was een meer tje. In de verte, op het water, zag Je hoofden van mensen, die daar aan t zwemmen waren. In het gras aan d roofnWaS Vaandel geplant Op t flUZ?i™\eouden letters ge- stikt. „Politie Sport en Speurve ging Houdt de Dief. Achter! fahUeK lagCn kl6ren' unif°r«en, petten" sabels „Baas", zei Boenzel snel. „Daar hebt U een kans. Neem een uniform V verkleden. D.„ „Goed zei Jonker Flonker. Wat wij aanvankelijk van de wedstrijd OudesluisB.K.C. hadden verwacht, ii uitgekomen, ofschoon de 32 nederlaag van de geel-zwarten niet precies de verhouding weergaf. Het zware offensief wat B.K.C. ge durende het grootste gedeelte van de tweede helft inzette, kon alleen niet in doelpunten worden uitgedrukt, doca ce kansen die in die periode werden genist waren zeker veel talrijker dan die van Dosko. B.K.C. miste enkele goede krachten, waarvan wij in de eerste plaats Paarde- kooper willen noemen. De opstelling was nu als volgt: C. de Schipper, doel, achter M. van Teulinj- gen Hzn. en J. van Dalen, midden: A. Wiggers, C. Wiggers en R. Hendrikse, voor: A. Tiel, C. Muntjewerf, A. Bu- ning. Jn. van Wees en Th. de Laat. B.K.C. verliest de toss, en de eerste aftrap ontaardt in een flauwe aanval op de Dosko-verdediging, waarna echter de Êwarthemden een tijd lang het heft in handen nemen. Daarna zijn de partijen vrijwel aan elkaar gewaagd, en over en weer moeten de doelverdedigers meer dere malen handelend optreden. Alsof dit eerste doelpunt het sein is tot een regelmatig Dosko-offensief, zien wij ongeveer twee minuten later de Dosko-midvoor, die door de geel zwarte verdediging heen gebroken is, met een haarscherpe schuiver in de linkerhoek van De Schipper's doel laatstgenoemde opnieuw het nakijken geven. Muntjewerf, die de eerste goede kans voor B.K.C. krijgt, benut een voorzet enig* minuten voor het verstrijken van de eerste hqlft. De Dosko-rechtsbuiten vergroot en kele seconden voor de rust blijkbaar met het grootste gemak uit een lastige Fositie de voorsprong der gastheren. Daarmede bereikt Dosko een ver diende 31-voorsprong, en komt het einde van de eerste helft. Het tweede gedeelte van de wedstrijd laat evenwel een ander beeld zien. Na een in de eerste minuten gelijk opgaand spel onderneemt B.K.C. een waar of fensief op de veste der gastheren, dat in vele gevallen, zij het dan ook met kunst- en vliegwerk, kan worden gekeerd. Voortdurend komt echter de bal weer terug en vooral de geel zwarte achterhoede weet de aanvallen iedere keer weer voedsel te geven. Een sporadische aanval van Dosko daar tussendoor belandt meestal bij van Teulingen of van Dalen, die gereed staan om het gevaar te keren. Een doelpunt kan niet uitblijven en na pl.m. 30 minuten spelen ziet Bu- ning kans om de Doskodoelverdediger te verschalken, een doelpunt wat door De Laat nog even extra wordt aan gedikt. B.K.C. blijft nu bijna voortdurend in oe aanval, doch het blijven aanvallen welke geen doelpunten opleveren. Als tenslotte DOSKO nog even een ople ving krijgt en de voorhoede nog even kans ziet het De Schipper een ietsje lastig te maken, fluit echter de uitne mend leidende scheidsrechter, die voor al in deze wedstrijd de puntjes op de t zette, het einde van deze sportieve Oudasluizer kermis-ontmoeting. URK. 16 Juli Door 75 vaartuigen werd heden aangevoerd 14069 pond paling van 12 tot 304 pond per vaar tuig. prijs f 1,15—f 2,85 p. pond, en ■4000 pond nest t 1,37'/. p. 50 kg.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2