DOBBER en KLIEKJE Tante Sabine Zwaar en fraai motoren-parcours te Egmond aan Zee Gino Bartali stormde van deAlpen PORT ALLERLEI Wij luisteren naar grijpt in Ad. de Ruyier reed 11 ronden met lege band Of gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatische pijnen doen hun slopend werk - Olympische ploeg van Pakistan in ons land Arie Vooren wint te Baden Onbedreigd aan de kop Pahud en Lotsy staken onze ploeg hart onder de riem IN ZUID-AFRIKA DAT ze nog eens met hun Fordje boven op de rug van een olifant zouden zitten, hadden ze beslist nooit kunnen dromen. Het negervolkje bracht hun een ware ovatie. Met genoegen dachten ze terug aan al de avonturen, die ze in dit warme land hadden beleefd. Hun reis was nu weer ten einde. De volgende dag zouden ze weer met hun auto'tje huiswaarts rijden. Dobber en Kliekje waren eigenlijk matroosjes en woonden op een opleidingsschip. Toen ze in een Afrikaanse haven voor anker gingen, waren ze met een Fordje deze reis gaan ondernemen. Nu was dan het ogenblik van terugkeer weer aangebroken. Wat een verhalen zouden ze thuis aan hun vriendjes kunnen vertellen. Ze hunkerden al naar het. mo ment, dat ze hun avonturen-film zouden kunnen vertonen. Dat dit hun enige avontuur niet gebleven is, zullen jullie in het volgende verhaal van Dobber en Kliekje kunnen zien. Nu, dan, jongens en meisjes, het beste hoor en".tot ziens! Lotsy tegen nieuwe loting Surinaams elftal naar Nederland Koot winnaar van Benelux-wegwedstrijd ABONNEERT U OP DIT BLAD Groot nas de belangstelling van de z(jde der renners voor de motor- terretnwedstryd te Egmond aan Zee. De weersomstandigheden waren ideaal en enkele duizenden toeschou wers bevolkten de duinen rond de watertoren. Het circuit dat de motorclub „Alkmaar e.o." voor deze wedstrijden had uitgekozen was voor het publiek bijzonder fraai, maar voor de renners bijzonder zwaar. Slechts een klein gedeelte van het parcours was verhard, terwijl het overige deel door mul duinzand liep. Hierdoor werd het uiter ste van de renners en motoren gevergd en kreeg het publiek vele fraaie staaltjes van r\jtechniek te bewonderen. In de junioren 125 cc.-klasse ver richtte de jeugdige Alkmaarder Ad. de Ruiter een uitstekende pres tatie door de tweede plaats te be zetten. Op zichzelf is deze prestatie reeds goed te noemen, maar De Ruijter heeft vrijwel het gehele tra ject, dat voor de junioren pl.m. 24 km. lang was, met een lege band gereden, zodat dit zijn prestatie nog duidelijker doel uitkomen. Aanvankelijk lag hij aan de kop, ma^r op de verharde stukken en vooral de bochten daarin, kon hij niet voldoende snelheid ontwikkelen (in verband met die lege band), zodat hij spoedig na deze tegenslag de eerste plaats aan Wierda moest afstaan. De junioren 250 cc., die enkele se conden eerder van start waren ge gaan dan de 125 cc., werden zelfs op één na door de Ruijter met zijn lege band gepasseerd. De tijden van de junioren in de 350 en 500 cc. waren niet veel sneller dan die in de 125 en 250 cc.-klasse. Anders was dit bij de senioren, die een opmerkelijk grotere snelheid no teerden. De senioren moesten drie ronden langer rijden en legden in totaal pl.m. 30 km. af. In de 125 cc.-klasse startte Dick Renooy als favoriet en geen minuut is zijn overwinning in gevaar geweest. Reeds op de eerste 100 meter nam hij een meter of tien voorsprong, een voorsprong, die bij iedere km. toenam. Met één en twee ronden achterstand kwameh de overige renners achter Renooy door de finish. Bij de kwart liters was het anders. Hier zagen wij meerdere fraaie duels en kwamen er nogal eens mutaties in de volgorde: Ten slotte werd de goed rijdende Van Breukelen winnaar met ruim 20 seconden voorsprong op J. v. Lent. De Gorredijker A. Heida was bjj de 350 cc. éen klasse apart en won met 1% minuut voorsprong. Het duel om de bezetting van de tweede plaats was enerverend genoeg om de wed strijd aantrekkelijk te maken. Roest en Vierdag gaven elkaar weinig toe. Ook v. Dijk nam aan dit duel deel, doch moest enkele ronden voor de fi nish de strijd staken. Dit was jam mer, want deze renner reed een uit stekende stijl. Jansema en Rietman maakten het elkaar in de halve liters aanvankelijk zeer lastig. In de eerste ronden was niet te bekijken wie de eerste plaats mee naar huis zou ne men. Later liep Jansema iets uit, doch een slippertje, twee renden vóór het einde, werd hem bijna noodlottig. Rietman kon hem echter niet meer benaderen en met 7 seconden voor sprong werd deze fraaie course door Jansema gewonnen. De volledie uitslagen luidden; Junioren 125 cc.: 1. W. Wierda, Amsterdam, D.M.F., 53.4.6; 2. A. de JMiter, Alkmaar, Eysink, 53.53.5; 3. ferouwer, Weinis, D.K.W. Junioren 250 cc.; 1. W. ter Avert, Doetinchem, Velocette, 53.34.2; 2. J. H. v. Vliet, Bodegraven, 54.9.2; 3. C. en ge voelt U een wrak en afgeleefd, ver vóór Uw tijd Zorg ervoor die slopende kwaal te boven te komen; begin liever vendaag dan morgen de beproefd heil zame Kruschen-kuur. waaraan talloze lijders aan rheumatische pijnen een nieuw leven te danken hebben Kruschen is een zuiver natuur-product,* een samen stel van zes minerale zouten met een erkend aansporende werking op de bloed zuiverende organen Daarom is, Juist waar onzuiver bloed zich demonstreert In Rheumatische pijnen, Kruschen Salts de redder in de nood Begin ermee hoe eerder hoe beter; „iedere morgen de kleine dosis zoveel als er op een cent gaat Maar wél regelmatig! Vraag Kruschen bij Uw Apotheker óf Drogist Baas, Abbenes, Velocette, 57.47.2. Junioren 350 cc.: 1. F. J. Vos, Dord recht, Velocette, 50.22.6; 2. A. v. Oor schot, Valkenswaard, Ariel, 51.055.2; 3. A. J. M. v. Laarhoven, Best, Velo cette, 53.24.7. Junioren 500 cc.; 1. C. Wilke, Heer- de, Matchless, 53.19.8; 2. B. P. Em- melkamp, Apeldoorn, Triumph, 54.35.2. Senioren 125 cc.; 1. D. Renooy, Soest, Eysink, 51.18.2; 2. op één ronde C. Langeveld, Lisse, Sparta; 3. op twee ronden F. W. VJsbach, Hil- legom, D.K.W. Senioren 250 cc.: J. van Breukelen, Soesterberg, Velocette, 45.39.8; 2. J. van Lent, Maasland, Eysink, 46.0.2; 3. P. van Dockum, Rotterdam, Match less, 47.49.2. Senioren 350 cc.: 1. A. Heida, Gor- redijk, Matchless, 32.50.6; 2. M. Vier dag, Amersfoort, Velocette,. 34.5.8; 3. J. Roest, Ter Aar, Velocette, 34.25.7. Senioren 500 cc.: 1. B. L. Jansema, Hengelo, Matchless, 32.9.2; 2. H. A. Rietman, Doetinchem, Matchless, 32.16.2; 3. A. Koning, Oosterwolde, Triumph op 1 ronde. De sportieve vertegenwoordigers van Pakistan, die hun land op de Olympische Spelen in Londen zul len vertegenwoordigen, blijken op getogen te zjjn over ons land, waar een gedeelte van de Olympische ploeg uit Pakistan thans verblijft. Op resp. 14 en 15 Juli vlogen de deelnemers uit Pakistan per K.L.M. naar ons land, waar zij tot Woensdag blijven. Dan vertrekt men naar En geland. De hockey-spelers uit Paki stan 22 in getal zijn reeds recht streeks naar Engeland vertrokken. De overige leden der Olympische ploeg van Pakistan vertoeven thans in de omgeving van 's-Gravenhage, waar zjj gelegenheid hebben even te acclimati seren. „Wij z(jn zeer onder de indruk ge komen van uw land. Wij bewonderen zijn ontwikkeling en wij zijnzeer dankbaar voor de gastvrijheid, welke wij hier genieten," zo vertelde ons de heer Z. A. Khan, de „captain" van de Olympische ploeg. Wat zij voorts ook belangrijk vin den: de maaltijden. „Wij krijgen in uw land te eten, wat w\j nodig heb-< ben. Vooral voor onze worstelaars is dat veelbetekenend, want zij waren bang in Europa niet die voeding te krijgen, die zij gewend zijn." De internationale 100 km wed strijd voor professionals die Zondag te Baden werd gehouden, is gewon nen door Arie Vooren. De uitslagen luiden: 1 Vooren (Nederl.) 2 uur 38 min. 29 sec. 2. Goldschmidt (Lux.) 3, Plattner (Zwitserland). (Van een speciale ANP-verslaggevr) Het begin van de 15e etappe had 'n zeer kalm verloop en pas bij de klim naar de Aravis ontbrandde de strijd. Bartali was het eerst boven en kreeg daardoor een bonificatie van min. De rust keerde terug in het peleton, maar verscheidene renners moesten lossen bij de bestijging van de zeer steile Col van de Forclaz, en er waren er niet weinig die afstapten. Laza- rides toonde zich hier de beste klim mer, met 20 sec. voorsprong op de Gribaldy die gevolgd werd door Bar tali en Teisseire. Daarna werd opnieuw een peleton gevormd, maar tegen het eind van de etappe, vlak vóór "de lange helling naar Eposse, demarreer de Bartali als een flits en had spoedig enige honderden meters voorsjkrong. Brule had vergeefs getracht zijn wiel te pakken. De Italiaan ging met een halve minuut voorsprong als eerste over het hoogste punt en stormde toen de helling af naar Lausanne, waar hij als eerste door de finish ging, op l'/i minuut gevolgd door een klein groep je. Bartali won de etappe Aix les BainsLausanne in 8 uur 29 min. 55 sec. vóór Schotte met een tijd van 8 v.ur 31 min. 42 sec., Baratin, Brule, Teisseire, Impanis, Camellini, Kirchen en Volpi De Hoog werd 27e in 8 uur 35 min. 52 sec.; Janssen 35e in 8 uur 38 min. 3 sec. en De Ruyter 44e in 8 uur 49 min. 28 sec. Gino Sciardis van de internationale ploeg, die op heterdaad betrapt werd toen hij zich aan een volgauto vast hield, is uit de koers genomen. Alle renners die na hem kwamen in het alg. klassement <hij was 26e) schui ven dus een plaats op. Een nogal verrassend bericht viel te Chamonix te melden. De bekende Ita liaanse renner, Ronconi staakte de strijd 7 km. vóór Chamonix, zodat nu nog slechts 50 van de 120 renners, die eind Juni te Parijs zijn gestart, in de wedstrijd zijn. Na de 15e etappe ziet bet alg. klas sement er als volgt uit: 1, Bartali (Italië a) 108 uur 29 min. (30 sec.; 2. Bobét (Fr. nat. ploeg) 108 uur 45 min. 17 sec.; 3. Schotte (Bel gië a) 109 uur 02 min. 50 sec.; 4. Ca mellini (intern, ploeg) 109 uur 03 min. 15 sec.; 7. Kirchen (Ned. Lux. ploeg) 109 uur 11 min. 18 sec.; Janssen staat thans 36e met een totaal-strijd van 111 uur 25 min. 56 sec.; De Ruyter 46e met 111 uur 59 min. 24 sec. en De Hoog 47e met 113 uur 12 min. 37 sec. De laatste van het alg. klassement, Macorig van de ploeg centrum en Z.W. Frankrijk, is uit de koers genomen. Nog 48 renners zijn gekwalificeerd. Men is doende Joe Louis weer in de ring te krijgen. Men heeft de wereld kampioen voorgesteld op 22 Septem ber zijn titel te verdedigen tegen Gus Lesnevich. De Engelse sprinter Harris legde op de wielèrbaan te Manchester de 1000 meter af in 1 min. 16.4 sec. De bekende Tsjechische lange af standloper Zatopec neemt 15 Augus tus deel aan de internationale athle- tiekwedstrijden te Amsterdam. Hy start dan waarschijnlk op de 3000 m. Lamboley won in het Pare des Princes het Franse stayer-kampioen schap. Op medisch advies kon Fanny Blankers gisteren niet te Rotterdam starten. De Nederlandse damesploeg maakte evenwel op de 4 x 100 yards de Uitstekende tijd van 48.5 sec., ver beterde hiermede het Nederlands re cord met 0.3 sec. en bleef slechts even onder het wereldrecord. Dat belooft wat te Londen als Fanny mee doet. Zaterdagavond zijn de 140 Neder landse deelnemers, die ons land zul len vertegenwoordigen op de Olym pische Spelen te Londen en te Tor- quay, in Krasnapolskv tezamen ge komen om met elkaar kennis te ma ken, vriendschapsbanden aan te knopen of te verstevigen en te luis teren naar de woorden, welke de leiders van bet Nederlands Olym pisch Comité tot hen hadden te zeg gen. De president van het Nfo.C., de heer C. F. Pahud de Mortanges, zeide in zijn openingsrede, dat Nederland met deze ploeg waardig voor de dag zal komen. De N.O.C.-voorzitter verwacht te van de deelnemers, dat zij op spor tieve en eerlijke wijze de strijd zouden aanbinden met de deelnemers van al le andere landen en dat zij de naam van ons land in alle opzichten hoog zullen houden. De heer Pahud wilde zich niet over de kans uitlaten. Een hoera-stemming is onjuist, maar Nederland heeft ver trouwen in de af te vaardigen ploeg. In zijn slotwoord vroeg hij aan alle deelnemers om in dit laatste jaar, waarin Koningin Wilhelmina aan de regering was, een eervolle plaats van Nederland op de Olympische Spelen te Londen behaald, de vórstin als af scheid van de Nederlandse sport aan te bieden. LOTSY SPREEKT De heer K. J. J. Lotsy, chef de mission, hield een gloedvolle toe spraak waarin -hij in de eerste plaats constateerde dat hier geen zwemmers voetballers en athleten bij elkaar wa ren, maar vrienden, leden van de N.O.C.-club. Hij vroeg van nu af aan de kleine geschilletjes en ruzietjes te begraven en alle krachten samen te trekken op het doel, Nederland zo goed moge lijk te Londen en te Torquay te ver tegenwoordigen. Gaat niet, zo zeide de heer Lotsy, als juichende overmoedige deelne mers naar Londen, maar doe het met de prettige ernst van de sportman en sportvrouw die weet, dat hij in de komende- dagen alles en alles zal moeten geven voor de glorie van z'n land en de roem van de sport. In z'n enthousiaste peroratie vroeg de heer Lotsy aan alle meisjes en jongens in Londen te willen strijden voor de Ne derlandse vlag, waarvan het rood liefde betekent voor het land, het blauw trouw aan het vaderland en 't wit de kleur is van het onbesmeurde amateurisme en de eer van de ath- leet. SCHBLTE WINT IN OSS. Het wielercriteruim te Oss is op fraaie wijze gewonnen door Gerrit Schulte voor Bakker en Lakeman. 10.000 toeschouwers zagen de koers. Engeland heeft het internationaal tennistournooi te Noordwijk gewon nen. Bromwich versloeg de Ameri kaan Falkenburg. HET EENZAME MEISJE DIT ZUID-AFRIKA Het enige vrouwelijke lid van 't Zuid-Afrikaans Olympisch team is Daphne Robb, negentien jaar oud, uit Kroger,sdiwp in Trans vaal. Zij komt uit op de 100 en 200 meter hardlopen. Daphne Robb in training in het Olympisch kamp te West Dray- ton in Middlesex Van de 23 landen, die voor het Olympische voetbaltournooi hadden ingeschreven, hebben Polen, Birma, Pakistan, Palestina en Hongarije zich teruggetrokken, zodat er 18 deelne mers overblijven. Heden wordt be slist of een nieuwe loting plaats zal hebben. De voorzitter van de KNVB, de heer K. J. J. Lotsy. heeft naar wij verne men, zijn .mening schriftelijk aan de betrokken officials kenbaar gemaakt, waarin hij verklaarde, dat zijns in ziens de loting te vroeg had plaats gevonden. Toch achtte hij het niet juist om opnieuw te loten, aangezien daardoor de mogelijkheid voor nog grotere moeilijkheden n wordt geschapen. Van de zijde van de keuze-commis sie van de Bond vernameïi wij, dat het elftal hetwelk Maandag 26 Juli te Portsmouth tegen Eire speelt, in de loop van de a.s. week zal worden samengesteld. Zeventien spelers zullen de reis naar Portsmouth meemaken. Het is thans definitief, dat het Su rinaams elftal in de loop van de maand Augustus enkele wedstrijden in Nederland zal komen spelen. Deze tour is mogelijk geworden door het initiatief van vijf verenigingen: Ajax (Amsterdam), Feijenoord (Rotter dam), Quick (Nijmegen), Be Quick (Groningen) en Willem II (Tilburg). Op 4 Augustus vindt de eerste ont moeting te Amsterdam plaats tegen Ajax in het Olympisch Stadion bij kunstlicht. Op 7 Augustus speelt het Surinaamse elftal dan een tweede wed strijd, n.L tegen Feijenoord te Rotter dam. Daarna volgen Tilburg op 15 Augustus, Nijmegen op 21 Apgustus en Groningen op 25 Augustus, resp. tegen een Tilburgs elftal, Quick en Be Quick. De. Eindhovenaar Koot ging gister avond met een voorsprong van 300 meter als eerste over de finish in het Olympisch Stadion te Amsterdam en won daarmede de Benelux-wegwed strijd voor amateurs, die georga niseerd werd door de Amster damse sportclub „Olympia" ter gele genheid van haar 50-jarig bestaan. Zijn tijd over de afstand Breda- Antwerpen-Amsterdam (257 km) bedroeg 7 uur 13 min. 17 sec. De Alkmaarder Hennink won de eindsprint en verkreeg de prestatie- prijs voor zijn uitstekend rijden in 't peleton. Derde werd Joop Slakenburg uit Amsterdam, vierde Evert Grift (Soest), 5e Crever (-Duivendrecht). PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM IX, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur AVRO; 6,15 „The Skymasters" 6,45 „Place pigalle" 7,15 Twee maanden in onrustig Grieken land 7,30 Maria Zamora en haar Zuid- Amerikaans orkest 8,05 Echo van de dag 8,15 Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen 10,19 Londen onder de loupe 19,30 Platencabaret 11,15 Avond melodie HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,15 Sport- rubriek 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Onder de NCRV-leeslamp 7,30 Het actueel geluid 7,45 Driehonderd jaar groei van ons nationaal bewustzijn 8,05 Programma proloog 8,15 Zomeravond- kerkconcért 8,45 Nieuwe aanwinsten van de discotheek 9,20 Sweelinck- kwartet 9,45 De vocale muziek van Jan Pzn Sweelinck 10,15 Met band en plaat vcor U paraat 10,45 Avondoverden king 11,15 Serenade 11,45 Gramofoon- plater^ PROGRAMMA VOOR DINSDAG HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO; 8,15 „Aubade" 8,45 GramofoOtiplaten 9,15 Morgenwijding 9,35 Arbeidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 Gramofoonplaten 10,50 Kleutertje luis ter '11,00 Het Hollandse familie-leven 11,30 Gramofoonplaten 12,00 Muziek 12,33 Argentijns orkest 1,18 Gerard van Krevelen (piano) 1,45 Gramofoönplaten 2,15 Bezoek aan het N O I B 2,30 Ra- dio-matinée 4,25 Emile Vacher en zijn orkest 4,40 „De vuurslag" 5,00 Mu ziek -5,30 „Kaiundborg pige kor" 6,15 Tom Erlch (plano) 6,30 Is de boosheid wél of niet te overwinnen? 7,00 „The Skymasters" 7,30 „De reddingsmedail le" 7,35 Het orgel In de avond 7,45 Gesprekken met dokters 8,05 Echo van de dag 8,15 Opera-muzlek 9,30 Veer tigjarig jubileum van Louis Saalborn 10,00 Gramofoonplaten 10,15 Buitenlands overzicht 10,30 Muziek 11,15 Engels ccncert HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 9,00 Lichtbaken 9,30 Lichte orkestwerken 10,00 Klein, klein kleutertje 10,15 Gramofoonplaten 10,40 Gedichten van Felix Timmermans 10,50 „Muziek houdt fit" 11,30 „Als de ziele luistert" 11,40 Gramofoonplaten 12,03 Viool-suite 12,33 Metropole-orkest 1,20 Vervolg Metropole-orkest 1,45 Ida Presti (guitaar) 2,00 Gevarieerd pro gramma 2,30 Onder ons 3,00 De ont wikkeling van het plano-kwartet 3,45 Populaire Italiaanse liederen 4,00 „De Zonnebloem" 4,30 Ziekenlof 5,00 Na schooltijd 5,15 Victor Silvester en zijn orkest 5,30 „Lang zullen ze leven" 5,45 Het Indonesische Radlo-geschie- demsboek 6,00 „Cantus Populorum" 6,20 Sportpraatje 6,30 Voor de Strijd krachten 7,15 Droomland (gr pl» 7,30 Zuid-AJrika 7,45 NIWIN-klanken 7,50 Rubriek van de Wederopbouw 8,05 Gramofoonplaten 8,12 Radio Philhar- monlsch-orkest 10,00 Antwerps vocaal kwartet 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Gramofoonplaten ROMAN VAN MARIA SAWERSKY. „Ach, dat is jammer! Maar u kom vanmiddag toch beiden op de tnee n de hal, nietwaar? U' moet komen, ja. Ach toe, alstublieft!" Aan deze smeeklieden van de lieftal lige schare, die hem omringde, vei mocht Kareltje Schuch geen weerstand te bieden. Hij stemde genadig toe en volgde daarna zijn vriend, die zien leeds naar zijn kamer had begeven. Toen hij echter de deur op de gebrui kelijke, wilde manier wilde opendu wen, vond hij deze op slot. En nadat hij door luid kloppen van zijn aanwe zigheid had blijk gegeven, klonk van binnen de vriendelijke wens: „Loop naar de maan en laat me cln" delijk een ogenblik met rust!" Kareltje liep niet naar de maan. Hij liet zich met de lift naar de begane grond brengen en zocht de Figaro van het hotel op om zijn uiter lijk wat te laten opknappen. Wanneer men op de thee van bewonderende dames moet verschijnen, is dat wel 't minste, wat men kan doen. Kareltje liet zich scheren, knippen, zijn haar wassen, onduleren en mas seren en protesteerde zelfs niet, toen de kapper hem onder een hoogtezon plaatste, hoewel deze behandeling ta melijk overbodig was. De Afrikaanse zon had hem zó bruin gebrand, als de blauwe kwartslamp. waaronder hij met een martelaarsgezicht en stijf dicht geknepen ogen had post gevat, stellig rooit tot stand zou vermogen te bren gen. Een zorgvuldige manicure be sloot de zitting en toen hij aan het einde van het proces, dat twee volle uren had geduurd, zichzelf in de spie gel bekeek, kwam hij zich voor als n Adonis. Met een populair deuntje op zijn lippen en een blij gevoel in zijn borst, begaf hij zich opnieuw naar de kamer van zijn vriend. Ditmaal was de deur niet afgesloten. Dr. Reuder was met zijn werk ge leed en stak juist een sigaret op. Toen Kareltje echter, zich tenvolle bewust van zijn imponerend uiterlijk, de drempel overschreed, liet hij van verbazing de lucifer, die hij nog tus sen zijn vingers hield, op tafel vallen. „Hoe zie jij er in 's hemelsnaam uit. Karei?!" „Knap als een jonge Spartaan, niet waar?" „Als een 'opgepoetste aap, bedoel je zeker! Man, wie heeft je zo verschrik kelijk toegetakeld?" „Toegetakeld?" riep Schuch veront waardigd. „Die kwalificatie dunkt me cp z'n minst misplaatst. Ik ben bij de kapper geweest „Die 'n watergolf in je haar en lak cp je nagels gesmeerd heeft! Ben je nu werkelijk stapelgek gewordenkerel?" Kareltje wierp een onderzoekende blik in de spiegel. Onder de vernieti gende kritiek van zijn vriend vond hij zichzelf lang niet meer zo betoverend als 'n kwartier geleden bij de schoon heidsspecialist. En naar parfum ruik je ook je lijkt' wel een of andere prima donna van de film!" schold Reuder. Dat bracht Kareltje volkomen van zijn stuk. „Ja, hoor eens, -beste Felix, als je net twee jaar in Afrika bent ge weest.. „Waar het 't allerdonkerst is", spot te Reuder. „Nou ja, dat is toch zo", ging Karel tje voort. „Waneer .je dan eindelijk weer in de geciviliseerde wereld te rugkeert. voel je behoefte, om je ten minste weer iets van beschaving te la ten aanmeten. En aangezien we van middag immers bij die dames op de thee moeten „Ik ga niet, waarde heer. Daar mag je alleen verschijnen". „Alleen of met z'n tweeën, dat doet er niet toe. Ik wilde m'n uiterlijk nu eenmaal eeq beetje laten bijpleiste ren. Na twee jaar Afrika.... hm...." De rest bleef Karei Schuch in de keel steken, omdat Reuder hem la chend bij zijn kraag had gepakt. „Beste jongen, wanneer je voor alle idiote streken, die je uithaalt of als nog denkt uit te halen die twee jaar Afrika als excuus meent te kunnen aanvoeren, dan stuur ik je omgaand naar het donkere werelddeel terug. En als je je ook maar een ogenblik ver beeldt, dat ik me met jou en je zo walgelijk mooi geonduleerd hoofd aan de mensen zal vertonen, dan vergis je je deerlijk. Kom maar eens hier, man netje Of Kareltje nu al tegenspartelde, 't hielp niets; de ijzeren vuist van zijn vriend sleepte hem naar de wastafel, draaide de kraan wijd open en duwde des kappers kunstwerk onder de neer plassende straal. Kareltje brulde en verzette zich 'uit alle macht. „Au dat doet gemeen pijn!" Reuder lachte slechts. „Ach kom, in Afrika was je toch ook niet zo gevoelig. Daar heb je nog heel andere dingen te verduren gehad dan zo'n onnozele straal water. Denk maar eens aan de herhaalde koortsaan vallen en aan de zandvlooien, die je uit je tenen hebt moeten snijden. Of aan die speerpunt, die een van die vriendelijke negers in je schouder boorde en aan nog zoveel andere in- conveniënten van onze reis. Dan zul je zelf wel tot de overtuiging komen, dat zc'n beetje koud water een verkwik king is". Felix Reuder liet zijn slachtoffer los. Kareltje dook, nat als een poedel en met een vuurrood hoofd uit het wa ter op. „Een verkwikking?" hijgde hij, naar adem snakkend. „Wat je een verkwik king noemt! Je hebt de warmwater kraan opengedraaid, kameel, die je bent. M'n schedel is zowat verbrand!" „De warmwaterkraan! Neem me niet kwalijk, maar dan heb ik me vergist. Ik you je alleen maar een koude dou che geven om je verhitte hoofd weer op normale temperatuur te brengen. Maar dat warm water heeft tenslotte dezelfde uitwerking gehad. Je fraaie spuuglokken hebben het afgelegd". „En ik zelf ook zowat", ljammerde Kareltje, terwijl hij zijn hoofd met 'n handdoek droog wreef. „Bewaar nge, wat zie ik er uit!" Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3