Twintig jaar geëist tegen Christiansen Merkwaardig incident te Lake Success Ook de tweede krantreis een succes Zal DE RUYTER Parijs halen? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7870 Dr. BEEL NIET GESLAAGD Maferlaal voorBernadotte Tweede munthervorming in Sovjet-zone Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ex-generaal werd schuldig geachi 94 millioen winst bij Unilever Zwakzinnigengesticht afgebrand Wielerwedstrijd rond het IJselmeer Onbekende vlieger wierp .torpedo" op gebouwen Corriëre wint 18e etappe Clay te Washington De plannen voor een Kanaaltunnel Katholieke actie inzake Koningsprobleem Enquête-commissie niet in een jaar gereed Verongelukte vliegers heden te Den Helder Politiek delinquent op vlucht neergeschoten WEERBERICHT Zestig abonné's zagen de Hoge Veluwe Een Tragi'Komedie burea^j: Vrijdag 23 Juli 1948 Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: \Y_ MIDDELBEEK Rayonred- C. A. Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. De zaak Chistiansen werd gistermor gen voortgezet met het verhoor van Fullriede en nogmaals Christiansen, die het zeer betreurde, dat geen van zijn naaste medewerkers aanwe zig was om, zoals hy zeide, „klaar heid te brengen in de Puttense af faire". Hierna begon mr. G. Fikkert, de pro cureur-fiscaal zijn requisitoir, waarin hij uitvoerig de juridische en militaire bevoegdheden van generaal Chistiansen ?ls „Oberbefehlshaber der Wehrmacht" in Nederland schetste. Hij was hier de ondergeschikte van Hitier, wiens beve len hij ontving door middel van het op- perkommando Wehrmacht en was ter beschikking gesteld van rijkscommissa ris Seyss Inquart. Ten aanzien van het eerste punt van de ten laste legging merkte mr. Fikkert op, dat het systeem om gijzelaars, die niets met een aanslag of sabotagedaad te maken hebben te fusilleren teneinde de bevolking schrik aan te jagen „made in Germany" is. Naar het oordeel van de procureur fiscaal is inzonderheid het terechtstel len van de vijf gijzelaars in Goirle be paald in strijd met het oorlogsrecht. Christiansen daarom is schuldig, om dat hij als militair bevelhebber verant woordelijk is voor het neerschieten van deze gijzelaars zonder af te wachten of de daders van de spoorwegaanslag, die Schreieder reeds op het spoor was, ge arresteerd zouden worden. Ook ten aanzien van het tweede punt in de ten lastëlegging achtte de procu reur-fiscaal Christiansen schuldig aan overtreding van het oorlogsrecht. Christiansen drong er bij de rijkscom missaris op aan om twee dagen na de aanslag te Haarlem de tien gijzelaars in de Bloemendaalse duinen te laten fu silleren. Er waren geen represaillemaat- legelen als uiterste middel toegepast. Ten aanzien van de Purtense affaire Verwijst mr. Fikkert naar de verklaring van von Wuhlisch en Christiansen zelf, dat het vitale bevel voor de verwoes ting van Putten door Christiansen een vaststaand feit is. Christiansen <vist van de actie Putten af en heeft deze sancties gegeven. Waren er voor Fullriede veel ver zachtende omstandigheden in aanmer king te namen, ten aanzien van Chris tiansen kan hiervan niet worden ge sproken. Slechts één verzachtende om standigheid n.1. het feit, dat Fullriede slechts een klein gedeelte van de «op dracht heeft uitgevoerd, kan worden aangevoerd, maar dat is toch waarlijk njet aan Chistiansen te danken. Het mag dan zijn, dat volgens Rauwer verdachte voor zijn kameraden en on dergeschikten een zeer goed mens is geweest, uit het geheel der gegevens komt een beeld naar voren van een „Wehrmachtsbefehlshaber", die, voort gekomen uit de nationaal-socialistische gelederen, een ogendienaar was van Goering en Hitier, meer als partij- vriendje en generaal hoftoris causa dan als bekwaam militair deskundige,' die in een machtspositie is geplaatst, van waaruit hij, in stede van op grond van eigen kennis en inzicht een menswaar dig bezettingsregiem te onderhouden en zich tegen excessen te verzetten, niets in het belang van het Nederlandse volk heeft ondernomen, en aan het systeem van vergelding en terreur heeft mede gewerkt, zich dekkend naar onderen op de adviezen van zijn staf en overigens eenvoudig varend op het kompas van de hem van bovenaf verstrekte bevelen. Be procureur-fiscaal acht de ten laste gelegde feiten wettig en over tuigend bewezen en vorderde een gevangenisstraf voor de tijd van 20 jaar met aftrek van de tijd door verdachte sinds 15 Januari 1946 in bewaring doorgebracht. Mr. J. H. Arnold, verdediger van ge neraal Christiansen, drong aan op een rechtspraak zonder vooroordeel. Con cluderende, vroeg mr. Arnold verdach te te ontslaan van rechtsvervolging, subsidiair deed hij een beroep op nood toestand. Een tweede grond voor straf loosheid achtte verdediger het bevel. Be procureur-fiscaal repliceerde, waarna Christiansen het laatste woord kreeg en dit samenvatte in één woord: „Nein", en daarmede was de zaak af gelopen. Uitspraak op 5 Augustus tien uur. Dr. L. J. M. Beel heeft gistermor gen ter kennis van H. K. H. de Regentes gebracht, dat hij tot zijn leedwezen niet geslaagd is In de samenstelling van een parlementair kabinet. Hij heeft verzocht van de hem gegeven opdracht te mogen worden ontheven. De raden van bestuur van Lever Brothers en Unilever N V. en Lever Brothers and Unilever Limited hebben besloten aan de op 26 Augustus a.s. te houden algemene vergaderingen voor te stellen over 1947 een dividend van 8.9 pet. uit te keren op de gewone aandelen der Nederlandse en een di vidend van 10 pet. op de gewone aan delen der Engelse maatschappij. Bij dc Nederlandse maatschappij be draagt de geconsolideerde winst f 94.077.552 (v.j. f 64.132.865) vóór af trek van naar de winst geheven bin nen- en buitenlandse belastihgen. Gistermorgen is naar men vermoedt door kortsluiting brand uitgebroken in het St. .Joseph-gesticht te Heel nabij Roermond, waar ongeveer vierhonderd zwakzinnigen worden *verpleegd. De brandweren van heel Venlo, Heerlen en Roermond rukten uit, doch konden Weinig of niets uitrichten. De capaci teit van de spuiten is n.1. te gering om de hoogste verdiepingen van het ge bouw te kunnen bereiken. De ver- Pleegden, die allen ongedeerd zijn ge bleven zijn met Rode Kruis-auto's ge transporteerd naar verschillende ge stichten in de omtrek. ■0 De Amsterdamse sportclub „De Ger Kaan" organiseert op Zaterdag 24 en bondag 25 Juli a.s. een wielerwedstrijd r°nd het IJselmeer. De route van de ^urs is 0p de eerste dag: Amsterdam, Smerend, Hoorn, Slootdorp in de Wieringermeer, Afsluitdijk, Bolsward, Dronrijp, Leeuwarden, Heerénveen en Steenwijk. tn Steenwijk wordt overnacht en ®an gaat de rit de volgende dag ver- ®er via Meppel. Zwolle, Harderwijk. Errnelo. Putten, Amersfoort, Bussum. yuderkerk, Amstelveen naar Amster- am. Olympisch Stadion waar het eindpunt is. Een eskader F 80 (Shooting Star) jet-gevechtsvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht is op het R.A.F.-vliegveld te Odiham in Engeland aan gekomen na over de Noord-Atlantische Oceaan te zijn gevlogen op de eerste west-oost-vlucht. De Amerikaanse „Shooting stars" op het Odiham- vliegvetd. Donderdagmiddag vloog een onbe kend vliegtuig over het hoofdkwar tier van de V.N. te Lake Success en wierp een zwart voorwerp af, be vestigd aan een parachute. Het ex plodeerde in de lucht met een geluid als van een mortiergranaat. Schade aan het gebouw der V.N. werd niet veroorzaakt. Het was helder Weer en het vliegtuig vloog met geringe snel heid. Een vliegende brigade van de politie begaf zich in allerijl naar de plaats van het gebeurde en zocht in het dich te struikgewas bij het gebouw naar de resten van het geëxplodeerde ob ject, dat op een bus leek, en de para chute. Een van de wachten van het gebouw had kans gezien om het num mer van het vliegtuig gedeeltelijk op te nemen. Allevliegvelden in de buurt werden gewaarschuwd om uit te kij ken naar een gele „Piper Cub". Deskundigen geloven, op ^rond van verklaringen van ooggetuigen, dat Tiet uit elkaar gesprongen object een klei ne „torpedo!' geweest kan zijn van het type, dat tijdens de oorlog werd ge bruikt om de troepen op de' grond te Het belangrijkste feit van de 18e etappe was de nieuwe inzinking van de Fransman Vietto die als 45 en laatste binnenkwam, 16 minuten na de winnaar Corrieri. Na het vertrek van Straatsburg regende het geruime tijd aan één stuk door en het peleton ped delde moeizaam voort over de natte weg met een gangetje van nauwelijks 30 km. Het duurde lang voordat vijf renners, t.w. Corrieri, Baratin, Martin. Gauthier en Klabinsky einrMlijk een serieuze uitlooppoging waagden, die ook gelukte omdat zij in verband met hun plaats in de algemene rangschik king niet gevaarlijk waren voor de leiders. Alleen de Belg Ockers rea geerde in de laatste 20 kilometer. Hij ging achter de vluchtelingen aan, wist ze te achterhalen en werd in d= sprint alleen door Corrieri geklopt. Dupont van de Belgische B-ploeg en Kirchen maakten samen een val. Maar terwül Kirchen met de schrik vrij kwam kreeg de Belg een hevig bloedende wond aan het voorhoofd en hij heeft een krachttoer moeten verrichten om samen met het hoofdpeloton te Metz te arriveren. In de internationale ploeg was men een beetje bezorgd voor Lambrecht en Klabinsky die Woensdag in de tijdrit alles gegeven hadden om een goede tijd te maken. Maar ze peddelden er gister lustig op los en Klabinsky werd vierde. Janssen en de Ruyter, de twee enig overgebleven Nederlanders, kwamen gister met het grote peloton bin nen, evenals Kirchen. en werden 12^0 geklasseerd op ZVi minuut van de win naar Corrieri. In het algemeen klasse ment staat Jansen nu al drie dagen leng 37e maar de Ruyter schoof een plaats op en is 42e. Rey van de Franse Z.O.-ploeg is 43e en Seghezzi van Ita lië B 44e De Ruyter's positie is dus verre van veilig gezien de bepaling van het wedstrijdreglement dat de laatste van het alg. klassement de strijd moet staken. Maar er zijn nog maar drie etappes te rijden en mis schien zal onze landgenoot Parus nog halen Hij heeft het zeker verdiend. Het klassement van de 18e etappe luidt: 1 Corrieri (Italië A> 125 km in 5 54 35' 2 Ockers (België A); 3 Gauthier (ZO. Fr.): 4 Klabinsky ('ntern. ploeg): •5 Martin (Z O Fr.) Het algemeen klassement luidt thans: 1 Bartali (Italië A) 124.16.58; 2 La- pebie (Centrum en Z.W. Fr.) 124.41.45; 3 Schotte (België) 124.42.14; 4 Bobet (Fr. nat. ploeg) 124.45.56; 5. Kirchen (Ned. Lux. ploeg) 124.46.43; 37 Jans sen (Ned. Lux. ploeg) 127.35.58; 42 De Ruyter (Ned. Lux. ploeg) 128.03.38. waarschuwen, dat er postzakken uit vliegtuigen werden geworpen. Nader zou gebleken zijn, dat de „aanslag op het gebouw" aan een ver gissing van een postvliegtuig te wijten is. Deze vliegtuigen maken door mid del van een knalsignaal het luchthaven personeel attent op het uitwerpen van post. Uit het vliegtuig is inderdaad een voorwerp dat met een postzak gelijke nis vertoont, geworpen. Dit voorwerp is nog niet teruggevonden. Verscheide ne snelle vliegtuigen zijn op last van de politie ter opsporing van de „Piper Cub" gestart. Reuter meldt, dat overal wordt gezocht naar de piloot van een oranje „Aeron- ca Cub", die op het vliegveld La Guar- dia is geland korte tijd, nadat de ont ploffing had plaats gehad. Het toestel wordt op het vliegveld vastgehouden. De piloot was zonder waarschuwings tekens geland. Hij verklaarde, dat hij geld wilde lenen om naar de stad te komen en dat hij later zou terugkeren. De piloot, die zich op het vliegveld als Supina bekend had gemaakt, zou met een sterk buitenlands accent heb ben gesproken. De politie, die 't vlieg tuig doorzocht had, verklaarde, dat zij een kaart van het gebied van Lake Success had gevonden, waarop de ge- houwen van de V.N. met kruisen wa ren aangegeven. De politie verklaarde, dat Supina's broer haar had medegedeeld, dat zijn broer, een leerling-piloot, aan halluci naties leed en zich zeer bezorgd maakte over de toestand in Europa. Generaal Clay heeft Donderdag aan Truman verslag uitgebracht over de toestand te Berlijn. Hierbij waren aanwezig: George Marshall, dé minister van buitenlandse zaken, en hoge militaire leiders van de Nationale Raad voor de Veiligheid. Charles Ross, de secretaris van Tru man, heeft tegenover journalisten ver klaard, dat de bijeenkomst van de raad niet „het karakter van een crisisver gadering" had, doch een der regelma tig gehouden zittingen was waartoe ook generaal Clay was uitgenodigd. Clay zou heden een persconferentie houden. Ross verklaarde, dat Clay slechts over de toestand in Berlijn gesproken had. De vergadering duidde niet op een verandering der politiek ten opzichte van Berlijn. Generaal Clay zeide heden weer naar Berlijn te zullen vliegen. Hij wenste niet in te gaan op de vraag of hij „een politiek richtsnoer" van de raad ontvangen had. Donderdag is in beide huizen van de Britse en Franse parlementen een mo tie ingediend, waarin de Britse en Franse regeringen worden aangespoord samen te werken bij een nieuwe be studering van het project tot het bou wen van een tunnel onder het Kanaal van Engeland naar Frankrijk. De Brit se motie is ondertekend door 22 parle mentsleden van alle partijen met uit zondering van de communistische en een vertegenwoordiger van de Adel. Zij is het resultaat van een bijeen komst van vertegenwoordigers van de Britse parlementaire studiegroep, die zich met het Kanaaltunnelproject be zig houdt, en de twee groepen van de Franse nationale vergadering en de Raad der Republiek. De motie stelt voor, dat voor de eerste vijf jaar het werk aan de Kanaaltunnel zal worden beperkt tot de bouw 'van een „richt- tunnel". die Frankrijk en Engeland ieder niet meer dan ongeveer 1 mil lioen pond sterling per jaar zal kosten. DE OLYMPISCHE FAKKELLOOP. De Olympische fakkel is gisteren verworpen mët"l73 tegen 83 stemmen, I Parma gepasseerd en wordt vanavond bij twee onthoudingen. ^e Piacenza verwacht ITALIAANSE SENAAT VERWERPT MOTlfe VAN WANTROUWEN. De Italiaanse Senaat heeft Donder dagavond een door de oppositie inge diende motie van wantrouwen in de regering in verband met haar beleid tijdens de jongste algemene staking Tijdens een gisteren gehouden ver gadering van de kamerfractie der Bel gische Katholieke Volkspartij is beslo ten zo spoedig mogelijk het initiatief te nemen tot oplossing van 't thans reeds drie jaren hangende koningsprobleem. Aanstaande Donderdag zullen de ka mer- en senaatsfracties der Katholieke Volkspartij bijeenkomen en over de te nemen maatregelen beraadslagen. Politieke wèarnemers zijn van oor deel, dat de katholieken met behulp van de liberalen, die de laatste tijd te kennen hebben gegeven positief te wil len medewerken aan een oplossing van de koningskwestie, een wetsvoorstel tot het houden van een volksstemming willen doen aannemen. In het tweede rapport van de par lementaire enquêtecommissie wordt o.m. gezegd, dat de commissie reeds thans kan mededelen, dat zij het niet mogelijk acht haar gehele taak te vol brengen binnen de tijd van één jaar. Daar zij het niét verantwoord zou ach ten haar taak, nadat daaraan een gro te hoeveelheid energie ten koste is ge legd, onvoltooid te laten, is zij voorne mens te zijner tijd aan de Kamer voor te stellen de termijn van één jaar, bin nen welke zij krachtens, besluit der Ka mer haar rapport (d.w.z. een rapport omtrent alle onderdelen van haar taak) zou moeten uitbrengen, te verlengen. Met hoeveel tijd deze termijn verlengd zou moeten worden, is thans echter nog niet te zeggen. Wel hoopt de com missie nog vóór het einde van het eer ste jaar althans een groot deel van de bereikbare getuigen over de meeste punten te hebben gehoord. Het stoffelijk overschot van de zes leden van de bemanning van de in Schotland verongelukte Marine-Mit- chell is gisteren te Aberdeen aan boord van Hr. Ms. Van Kinsbergen gebracht, tezamen met de gevonden persoonlij ke bezittingen van de overledenen. De lichamen werden per auto van de plaats van de ramp naar de haven vervoerd. De Van Kinsbergen wordt in de loop van vandaag te Den Helder ver wacht. De militairen van het dicht bij de ramp gelegen vliegveld Fordoun, die direct de wacht bij het wrak be trokken, werden vandaag afgelost door personeel van de Marineluchthaven te Lossiemouth. Dit zal blijven tot de uit Nederland gezonden commissie van onderzoek haar taak heeft beëindigd. Een gedetineerde uit het kamp voor politieke delinquenten aan de Rijks weg AmsterdamAmersfoort te Laren, die in de vooravond probeerde uit te breken, is door een lid van de buiten wacht neergeschoten. De bewaker zag in het half duister de man bij de prik keldraadversperring bezig deze door te knippen. Onmiddellijk loste hij een waarschuwingsschot waardoor de ge detineerde echter dusdanig werd ge wond, dat hij vrijwel op slag overleed. De gemeentepolitie uit Bussum en La ren verricht thans - in samenwerking met de kampleiding, waarvan de plv. kampcommandant niets aan de pers wilde mededelen, het onderzoek. Weersverwachting, geldig tot he denavond: IETS WARMER. Voor de kustgebieden: Droog, zon nig weer met iets hogere tempera turen. Meest matige wind tussen West en Zuidwest. Voor het bin nenland: Tamelijk zonnig en bijna overal droog weer. Iets warmer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Toen de 91-jarige heer Veerman uit Hauwert Woensdag tegen midder nacht uit de touringcar stapte, die hem met een zestigtal andere abon né's op onze tweede krantenreis naar „De Hoge Veluwe" had gebracht, meldde hij zich meteen spontaan aan voor een volgende trip. Hiermede vertolkte hij, dat de reis hem in alle opzichten had voldaan en tevens vertolkte hij hiermede onge twijfeld de gevoelens van het gros der deelnemers, zodat deze dag ook weer als zeer geslaagd mag worden beschouwd. Reeds bij 't vertrek uit Alkmaar, waar de twee comfortabele tourwagens startten met deelnemers uit Den Hel der, Alkmaar, Hoorn en omgeving, was de stemming opperbest en noch de warmte noch het optreden van de zéér nauwgezette en zéér plichtsgetrouwe politieman Wilkes uit Leusden, die er bijkans een half uur over deed om de beide wagens met een roestig stukje staal op te meten, te constateren, dat de wagens voor een B-weg ettelijke centimeters te breed waren en deswege in het zweet zijns aanschijns een dub bele bon uit te schrijven, vermochten aan deze stemming ook niet in het minst afbreuk te doen. Men was een dagje uit en de vogels van diverse plui mage pasten zich, zoals meestal bij dergelijke gelegenheden, wonderwel bij elkaar aan. De zon lachte en de mensen lachten ook; alleen de agent deed niet mee, want hij had dienst en dus moest hij er vooral voor waken, dat het na tuurschoon langs een der mooiste we gen om Amersfoort^an per touringcar reizende vreemdelingen werd ontzegd. Er blééf echter genoeg te zien over, zoals b.v. de mooie weg, die van Ede naar de Hoge Veluwe leidt en het brok ongerepte natuur op het reservaat zelf. Hiervan is ten volle genoten en niet minder van het korte bezoek aan het Kröller-Müllermuseum met zijn keur- collectie van moderne kunst. Was dit reeds een interessant onderdeel van 't program, bij de rondleiding in 't Jacht huis Sint Hubertus was men bepaald enthousiast over het magnifieke en kunstzinnige interieur. Dat de krantenreizen ook in ander opzicht op behoorlijke wijze worden verzorgd, heeft men ook ditmaal weer kunnen ervaren, want herhaaldelijk werden op de pleisterplaatsen verver singen gepresenteerd en over het diner in hotel „Waterloo" op de Leusder- heide was men niet zonder reden vol lof. Door de lange route er werd o.m. nog te Apeldoorn verpoosd was het reeds laat, eer de thuisreis kon worden aanvaard. Een vermoeid, doch opge wekt gezelschap arriveerde omstreeks half twaalf weer op het Waagplein en verspreidde zich van hieruit naar alle windstreken. De btad met de krant, die in de heer Stavenuiter een voortreffelijk reisleider heeft gevonden, was weer iets nauwer aangehaald en hierin vond de organi satie van deze dag haar bekroning. En nu maar weer tot de volgende reis. J)E ONTWIKKELING van de politieke toestand in Europa met Berlijn als brandpunt staat nog steeds in het cen trum van de belangstelling. Elk gebeu ren op politiek gebied, dat van enig belang is, heeft met het al of niet ern stiger worden van deze zaak te maken. De blokkade van Berlijn duurt voort. De voorziening door de lucht duurt voort. En terwijl de Consultatieve Raad der Vijf landen het probleem Duitsland bespraken, terwijl rondom het Witte Huis een grote activiteit viel waar te nemen, kwam Rusland met het bericht ook Berlijn en wel de bevolking van alle sectoren van voedsel te zullen voorzien. Honderd duizend ton graan voor Berlijn. De Sovjet autoriteiten zullen mogelijkheden scheppen voor de bewoners der anderL sectoren om zich op gemakkelijke wijze naar de Russi sche sector te gegeven. Trams en onder grondse treinen krijgen meer stroom voor dit doel. Het voedsel komt ter be schikking tegen betaling met het in de Russische zone wettige betaalmiddel. Het Kremlin wil hiermede een po ging doen de goodwill der Westelijke geallieerden bij de bevolking van Ber lijn en het Engels-Amerikaanse presti ge in West-Duitsland te torpederen. Als de kwestie niet zo ernstig was, zouden we deze kunnen betitelen als te zijn een tragi-komedie. De Russen leggen een blokkade en gaan nu zelf deze blokkade verbreken. QERUSTSTELLEND is de kalmte en de waardigheid, waarmede in de Westelijke Unie en de Ver. Staten de situatie onder ogen wordt gezien. De ministers der Vijf landen hebben toe stand en mogelijke gevolgen besproken en hun vastberadenheid om als één man pal te staantot uiting gebracht. Amerikaanse en Canadese experts ne men thans deel aan de defensiebespre kingen der Westeuropese Unie te Lon den. Niet de communist Thorez, maar de radicaal André Marie, vurig voor stander van het Marshallplan, kreeg op dracht een nieuweFranse regering te vormen. En dat is van betekenis. Een volgende nota zal, zodra de nieuw te vormen Franse regering er zijn goedkeuring aan heeft gehecht, naar Moskou gaan. Deze nota zal waar schijnlijk geen opzienbarende bedrei ging bevatten. Dit tekent de voorzich tigheid, waarmee men het kruitvat Berlijn wil hanteren. Evenals het woord dat Marshall gister 'Sprak, die verklaar de voort te zullen gaan om langs vreed zame weg een oplossing te vinden ten einde de tragedie van een wereldoor log te voorkomen. Zeker, "er is veel veranderd sinds drie jaar geleden het lied der vrijheid als 'n daverende jubel over Europa klonk. Maar bij al die dreiging is de wil om te voorkomen èn de wil om eendrachtig het gevaar te keren de geruststellende factor, die wij mogen constateren. Wij weten, dat de Westelijke Verbondenen geen mogelijkheid onbenut zullen laten teneinde de vrede te bewaren. Een mis lukking zou rampspoed voor allen be tekenen. AD INTERIM. De plaatsvervangende secretaris-ge neraal der V.N., Victor Hoo, heeft een opsomming gegeven van hetgeen Ber- nadotte nodig zou hebben om het nieu we bestand in Palestina af te dwingen. Het zijn: drie torpedobootjagers, 150 jeeps, 30 aanhangwagens voor jeeps, 10 vrachtauto's 15 vliegtuigen van 't type C 47, 10 observatievliegtuigen en twee helicoptères. Hoo zeide, dat Bernadotte van plan was zijn hoofdkwartier naar Jeruzalem te verplaatsen zodra het bestand vol ledig is en de voorraden verzekerd zijn. De economische commissie van de Russische zone heeft schikkingen ge troffen met het oog op een tweede munthervorming. De „Klebemarken" zullen eerlang moeten worden omge wisseld tegen nieuwe biljetten. Slechts 100 Mark per persoon zullen mogen worden omgewisseld en hogere bedragen zullen geblokkeerd worden. Het geld zal waarschijnlijk volgende week worden omgewisseld. DRIE VROEGERE DUITSE VELD MAARSCHALKEN ZULLEN TERECHT STAAN Voor het Britse gerechtshof voor oorlogsmisdaden te Hamburg zullen drie vroegere Duitse veldmaarschal ken terecht moeten staan. Het zijn Von Rundstedt, Von Breuchitsch en Von Manstein. Zij worden beschuldigd van oorlogsmisdaden. De begindatum van het proces is nog niet bekend. EEN WERELDRECORDPOGING. Naar wij vernemen zal a.s. Zondag tijdens de athletiekwedstrijden op Te Werve een poging gedaan worden om het wereldrecord 4 x 110 yards te ver beteren. De ploeg zal bestaan uit Fanny Blan- kers-Koen, Gerda van der Kade-Koud- ijs, Xenia Stadt-de Jong en Gre de Jongh.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1