Mysterieuze metingen rond de Waddenzee K.N.M.I. onderzoekt storing in het aardmagnetisme CALVEs JMQezondett Mei Hr. Ms. .RQ 2 naar de Harde Bol WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN De heer Bronder 25 jaar in dienst der gemeente UIT HET POLITIERAPPORT Christelijke zangverenigingen geven openbare zangavond „Sjors van de Rebellenclub" op het wifte doek Geslaagd Sr gaat! niets boven Altijd weer die planten De „Aktjo" naar Rotterdam Greformeerde Kerk Predikbeurten Spoct Helder'» tweede oefen wedstrijd tegen De Meer K.V.H. IDeeto» (comb.) Amsterdam en de sport Burgerlijke Stand Urk De plannen voor jubileumfeesten Wieringen. jJRIE GLANZEND GELAKTE hosten kistjes, een langwerpige kartonnen doos en twee aluminium driepoten zijn op het ogenblik te beschouwen als zeer merkwaardige aanvullingen van de inventaris der K.Q. 2, de bekende duvelstoejager van Harer Majesteits Marine. Dit voormalige Duitse communicatie vaartuig, eertijds „Dornbusch'' geheten (de koperen seheepsbel lraagt deze naam nog steeds), vaart meestentijds voor de adelborsten-oplei ding, maar sinds Dinsdag heeft het een andere taak. Bet scheepje is namelijk voor enkele weken ter beschikking gesteld van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt, dat een onderzoek wilde instellen naar aard en oorzaak van een storing in het aardmagnetisme, welke storing ver leden jaar werd ontdekt in het gebied van de Waddenzee. Dinsdagmiddag om half één voer de R.Q. 2 voor de eerste maal in haar nieuwe functie uit. Aan boord bevonden zich behalve de bemanning de directeur der Afdeling Geophysica van het K.N;M.L te De Bilt, dr. J. Veldkamp, diens assistent, de heer J. Oldeman, en uw verslaggever. Het behoefde geen verwondering te baren, dat de bemanning de bruine kistjes die geheimzinnige instrumen ten bevatten een beetje ontweek. De heren van het K.N.M.L hadden verteld, dat zelfs een huissleutel in de buurt van de apparaten een nadelige invloed erop kon uitoefenen. De Jannen vonden het maar een merkwaardige geschiede nis. De één veronderstelde dat er grondboringen zouden worden gedaan raar de aanwezigheid van uranium, de ander geloofde dat de expeditie iets te maken had met het opsporen van aard- olielagen. De man, die meende dat de zaak iets met een kompas uitstaande had, was er het dichtste bij. Een klein uur lang bleven de instrumenten nog rustig in hun kistjes. Dr. Veldkamp tuurde door de kijker van schipper van der Mey naar de „Aktjo", die Dinsdag middag nog muurvast op de Keizers- bult zat, en de heer Oldeman bestu deerde met ondergetekende de zee kaart, waarop het doel van de reis te vinden was. De tocht ging naar de „Bollen", en wel speciaal naar de z.g. Harde Bol, een zandplaaj gelegen tus sen Texelstroom en Malzwin, ongeveer op de lijn Oudeschild—Hippolytushoef. Dwarts van het Horntje stuurde de schipper een paar streken stuurboord uit, recht op de zandplaat aan. Er werd voortdurend gelood, want we zouden op vijf meter voor anker gaan. „Vijf en een halve meter", was op een gegeven moment de peiling. „Stoppen maar", vond schipper Van der Mey, „hier kun nen we»tenminste staande drinken, en desnoods kan de boot nog een slag óm maken ook!" Nu had geen der opvarenden be hoefte om één dezer mogelijkheden als werkelijkheid te ervaren. Wel maakten de beide heren van het K.N.M.I. zich klaar om te debarkeren. Grote water laarzen aan, en in de korte broek. Neen, ze gingen niet wadgnd naar de zand plaat, maar werden er mef de motor sloep netjes heengebracht. IN STELLING. Vanaf de brug der R.Q. 2 zagen we hoe de driepoten in het gele zand wer den geplant. De instrumenten uit de kistjes werden erop gemonteerd, en toen waren de heren Veldkamp en Oldeman een uur lang bezig met ge heimzinnige handelingen, waarvan ons op het voor anker liggende schip voors hands de betekenis ontging. Maar we behoefden ons niet bezorgd te maken, want straks op de Texelse wal zouden we de experimenten van nabij kunnen Aldegonda (t), 21-7 van Singapore te Bangkok. Alphard, R'dam—Buenos Aires pass. 21-7 Las Palmas. Antonia (t) 21-7 van Batavia naar Pladjoe. Cistula (t). 22-7 van Pladjoe naar Singa pore. Delfshaveri, 22-7 van Buenos Aires te Kopenhagen verw. Heelsum 22-7 van R'dam te Hamburg. Kel- bergap, SaffiA'dam, 21-7 dwars van Oporto. Larenberg, BonaR'dam, pass. 21-7 Ouessant. Lekhaven, R' dam—Buenos Aires, 22-7 te Rio Grande del Sur. Lemsterkerk, 21-7 v. Khor- ramshar te Abadan. Limburg, 21-7 van Los Angelos te San Francisco. Loosdrecht, 21-7 .van Bombay naar Du- bai. Manoeran, A'damJava, pass. 21-7 Dondrahead. Meerkerk, R'dam Japan 21-7 te Colombo. Mijdrecht <t) 22-7 van Port Arthur te Thames- haven. Ondina (t) Abadan—Havre, 21-7 van Port Said. Ossendrecht 26-7 van Puerto Padre te Liverpool verw. en niet 24-7. Papendrecht (t) 21-7 van Beaumont te Huil. Poelau Laut, 21-7 van Singapore naar Batavia. Roepat, Macassar—Bangkok, 21-7 te Singapore. Rondo, 21-7 van Batavia naar Singapore. Rijnland, Santa Fe— Amsterdam, 22-7 te Buenos Aires. Salatiga, 21-7 10.45 uur te Suez, verm. 22-7 bij daglicht vandaar naar R'dam. Stad Schiedam, A'dam—West-Afrika 21-7 van Bordeaux. Stanvacpendopo (t) ManillaSoegei Gerong, 21-7 bij Miri. Sumatra, BataviaA'dam, pass 21-7 Sabang. Venus, 21-7 van Genua te Livorno. Weltevreden, Batavia R'dam, 21-7 te Port Said. Zeeland (SSM) 21-7 van Londen op de Tyne. Alchiba, Buenos AiresR'dam, 21-7 van Rio de Janeiro. Alhena, Buenos AiresR'dam, 21-7 van Montevideo. Eemdijk, 20-7 van Vera Cruz te Tam- pico. Helder, A'damValparaiso, 21-7 te 'Jrinidad verw. Hugo de Groot, 22-7 van Makassar te Semarang. Maas, 21-7 van Antwerpen te Paramari bo. Overijsel, CuragaoLos Angelos 21-7 in Panama-kanaal. Pericles, 20-7 van Montevideo naar Santos. Stad Leiden, 22-7 van Houston te R'dam ver wacht. Sommelsdijk, 21-7 van New York naar Baltimore. Tamo, 21-7 van Rosario naar Santa Fe. gadeslaan. Inmiddels tuurden we door de kijker naar de „Christian Brunings" var de Rijkswaterstaat, die met twee zwarte ballen in top een mijl Weste lijk voor anker lag. Daar was men ook al bezig met geheimzinnige metingen, en wel van de stroomsterkte en stroom snelheid in de Texelstroom, welke me tingen van belang zijn voor de plannen betreffende de Helderse haven. Maar dat is een geschiedenis apart. De opkomende vloed verjoeg tegen half drie de moderne Robinson Crusoë en zijn Vrijdag van hun onbewoonde eiland. Gelukkig hadden zij de snelle motorsloep ter beschikking, die hen naar de gastvrije R.Q. 2 bracht. „Op naar Oudeschild", was het parool. Toen we dwarszees voor de haven lagen, maakte het scheepje nog even enkele allergezelligste capriolen, die gelukkig diet van invloed waren op het aard magnetisme, anders hadden de instru menten stellig eerst in revisie moeten gaan. NIEUWSGIERIGE PAARDEN Vijfhonderd meter van de Oudeschil der' haven maakt de weg naar Djjk- Wie vandaag naar het raadhuis gaat en daar de chef der afdeling Finan ciën, de heer H. Bronder, te spreken vraagt, zal teleurgesteld moeten te rugkeren. Want de heer Bronder heeft vandaag een vrüe dag, in ver band met zijn 25-jarig jubileum. Wie hem dringend nodig beeft, of wie hem persoonlijk wil gelukwensen, zal dus naar Boerhaavestraat 17 moe ten stappen: Wij hebben dat gisteravond al even ge daan, om eens een praatje te maken met de man die zich in de loop der jaren zeer vertrouwd heeft gemaakt met de gemeentelijke portemonnaie, die weliswaar grotere bedragen her bergt dan onze privé-portemonnaie, maar welke toch een niet minder eco nomisch beheer verlangt. De heer Bronder kwam na zijn HBS- tijd eerst als volontair ter gemeente secretarie van Barsingerhorn, waar zijn vader gemeente-secretaris was. Nadien heeft hij korte tijd als klerk gewerkt op de secretarie van Markelo, tot hij op 23 Juli 1923 klerk werd ter gemeente-secretarie van Den Helder. Dat was nog tijdens het burgemeester schap van de héér Houwing, toen het raadhuis nog op het Dijkje jtond. Te Den Helder behaalde de heer Bronder de diploma's gemeente-adminstratie en boekhouden, waarna hij in Januari '26 werd overgeplaatst van de afdeling Militaire Zaken naar de afdeling Fi nanciën. Op 15 October 1930 volgde zijn bevordering tot adjunct-commies, op 1 October 1935 die tot commies, en op 1 Juli 1936 de promotie tot commies chef der afdeling. Op 1 Januari 1942 werd de heer Bronder tot hoofd-com- mies der afdeling benoemd. Op 1 Janu ari 1942 werd de heer Bronder tot hoofd commies bevorderd. In deze belangrijke gemeentelijke functie heeft de jubilaris uiteraard al le financiële perikelen der gemeente van nabij meegemaakt. Als rechter- en linkerhand van de wethouder van Fi nanciën is hij op de hoogte van alles, waarbij soms vele maanden in de toe komst moet worden gekeken. Bij het samenstellen der gemeente begroting bijvoorbeeld moeten bepaal de gegevens voor het volgend jaar reeds bekend zijn, wanneer de lopende begroting nauwelijks behandeld is. Er moet voortdurend overleg worden ge pleegd met de verschillende hoofden van dienst, teneinde vast te stellen wel ke inkomsten bet volgend jaar kunnen worden verwacht, en welke uitgaven wenselijk zijn. Het spreekt vanzelf, dat dikwijls heel wat geconfereerd moet worden, alvorens een compromis wordt gevonden tussen het wenselijke en het mogelijke. Ook in de gemeentelijke huishouding moet immers ieder dub beltje tweemaal worden omgekeerd, alvorens het wordt uitgegeven. De ja renlange ervaring cn de practische kijk van de heer Bronder op financiële aan gelegenheden hebbaa hem tot een zeer gewaardeerd adviseur gemaakt. Vele tienduizenden cijfers zijn in de j laatste kwart eeuw zijn bureau gepas seerd, maar wie zou veronderstellen, dat de jubilaris onder al dit droge ma teriaal min of meer verzuurd is, ver gist zich deerlijk. Voor een ware cij- fer-vriend zijn getallen nu eenmaal even interessant als mensen. Zij geven veel stof tot overdenken, enspre ken nooit tegen! Moge de jubilaris nog menige ge meente-begroting zijn afdeling zien verlaten. En dat liefst allemaal slui tende begrotingen, zonder bijzondere Rijksbij dragen! manshuizen een scherpe bocht. Daar op het weiland, waar dr. Veldkamp reeds verleden jaar een meting had gedaan, werden andermaal de instrumenten op gesteld. Twee prachtige trekpaarden stonden op een afstand nieuwsgierig te kijken. Eén ervan, een zware merrie, kon echt vrouwelijk! niet nalaten een stapje naderbij te komen. We beke ken de ruige poten met de stevige"hoe- ven, en zagen de toekomst van 't kost bare instrumentarium al donker in. Maar gelukkig wandelde de merrie op haar gemak naar de andere driepoot, en toen was voor haar gauw de aardig heid eraf. Blijkbaar vond ze het sappige Texelse gras toch aantrekkelijker! De heer Veldkamp legde de werking van het toestel aan ons uit". Een uiterst gevoelig magneetje, verticaal opgehan gen aan een dunne draad, reageert feil loos op iedere verandering in het aard. magnetisme. Men weet, dat de aarde in feite één grote magneet is, waarvan de Zuidpool zich ergens nabij de geogra fische Noordpool bevindt, en de Noord pool ergens in het onherbergzame Zuid poolgebied. Als iedere magneet heeft ook de aarde een magnetisch veld om zich heen, waarvan de veldsterkte niet op iedere plaats gelijk is. Het is wel voldoende bekend, dat de' Noordpool van een kompasnaald wordt aangetrok ken door de magnetische Zuidpool van de aarde, en dat zij dus ten naasten bij de geografische Noordpool aanwijst. De afwijking wordt declinatie genoemd, welke voor de zeeman natuurlijk van grote betekenis is. Ook de declinatie is niet voor iedere plaats op aarde gelijk. Het vaststellen van deze grootheid was echter niet de bedoeling van deze me tingen. Op de terugreis naar Nieuwe- diep beeft dr. Veldkamp ons uitéénge zet, wat dan wel de opzet was. In ons nummer van morgen hopen we daarover iets te vertellen. De 16-jarige E. H. werd enkele weken geleden onder toezicht gesteld, omdat bij verschillende diefstallen op zijn ge weten had. Tijdens de kermisweek wist bij zich echter aan dat toezicht te ont trekken. Hij fietste naar België en kwam zelfs bij de Franse grens terecht. Het avontuurlijk heerschap belandde deze week weer in onze omgeving, en wel te Alkmaar, waar hij door de po litie werd aangehouden. Hij hing daar fantastische verhalen op over smokkel- schepen en allerlei andere fraaie din gen, die volkomen uit de lucht waren gegrepen. Hij zal in een observatiehuis worden opgenomen. Een bewoonster van de Balistraat deed aangift/ van vermissing van een rijwiel. Een 61-jarig stadgenoot deed aan gifte, dat hij door een 39-jarige buurtge noot was mishandeld. Te Hoek van Holland werd de 20- jarige Jopie B. uit Den Helder aange houden. Het meisje was uit de ouder lijke woning weggelopen, maar is thans onder politiegeleide weer daarin terug gekeerd. Een woonwagenbewoonster kwam haar beklag indienen, omdat haar man gedurende de laatste tijd slechts één maal thuis was geweest, van welke ge legenheid hij gebruik had gemaakt om de boel kort en klein te slaan. Een vrachtauto uit Breezand reed tegen de voorgevel van een perceel in de Brouwerstraat aan. De lichte schade, die het huis opliep, zal door de eigenaar van de auto worden vergoed. UNIFORMPETTEN UITMONSTERINGEN SPOORSTRAAT 49 Sinds 1889 De zaak voor de man van smaak De Christelijke zangverenigingen te Den Helder en Julianadorp, die op 14 Juli j.1. aan het concours op Texel hebben deelgenomen, zullen Dinsdag 27 Juli a.s. een gemeenschappelijke Bondszangavond. geven in de Bethel- kerk. Naast de nummers, die op het concours werden gezongen, staan nog enkele andere werken op het program ma. Het geheel wordt afgewisseld door orgelspel van de heer G. van der KuyI. De toegang tot het concert, dat aan vangt om acht uur, is vrij. De meeste jongens en meisjes zullen Sjors van de Rebellenclub wel kennen en zij zullen het vast leuk vinden dat ze Sjors nu eens min of meer in leven de lijve kunnen bewonderen. Er is na melijk van hem en zijn kornuiten een geluidsfilm gemaakt, waarin ettelijke der ..rebellen"-avonturen werden ver werk!. Morgen- en Zondagmiddag wór den in „Centraal", Koningstraat twee voorstellingen van deze Nederlandse film gegeven. De advertentie geeft daar over nadere bijzonderheden. Op Vrijdag 16 Juli j.1. slaagde onze vroegere stadgenoot, de heer M. Pronk te Wageningen, voor het PBNA-diplo- ma scheepstekenaar. Onze stadgenoot, de heer H. H. Kroe- se, slaagde te Haarlem voor het MTS- diploma scheepsbouwkundig tekenaar. [u[olr PUDDING custard.maïzena CP13-027 Hoeveel malen hebben we nu al moeten berichten, dat bloemen of plan ten werden gestolen uit de gemeentelij ke plantsoenen .Nog steeds blijken er lieden rond te lopen, die geen oog heb ben voor de schoonheid van een goed onderhouden perk. Reeds eerder heb ben we er op gewezen, dat de gemeen telijke plantsoenen bezit zijn van ons allemaal. Het gaat niet aan, om dat gemeenschappelijk bezit te vernielen, of blbemen eruit te stelen ter verfraai ing van de eigen tuin. Nu hebben de geraniums in het plantsoen voor het borstbeeld van Z. K. H. Prins Hendrik, óp het Helden der Zeeplein, het weer moeten ontgelden. De vorige week heb ben de gemeentelijke tuinlieden een keurige beplanting aangebracht, reeds in de stijl van de a.s. jubileumfeesten. Langs de halfcirkelvormige muur wer den rode geraniums geplant. Het cir kelvormige perk daarbinnen wordt omzoomd door een strook witte gera niums, daarbinnen weer een strook blauwe geraniums, terwijl het grote ronde bed in het midden met oranje geraniums werd beplant. Menige wan delaar heeft met genoegen naar deze welverzorgde tuin gekeken. Maar gis teren kwam men tot de ontdekking, dat een kleine veertig witte geraniums wa ren verdwenen. In de gemeentekas zijn deze niet voorradig, zodat de planten buiten de stad moeten worden gekocht. Deze diefstal betekent dus bovendien een riet onbelangrijke schadepost voor de gemeente. Wij zouden haast geneigd zijn om te adviseren, de gemeentelijke plantsoenen maar te voorzien van land mijnen.... Er zijn nu eenmaal mensen, die buitengewoon hardhandig aangepakt moeten worden wanneer men ze in het gareel wil houden. Gistermiddag om half één is de Dins dagavond «vlot- gekomen coaster „Akt jo", die lichte schade ^an de kiel bleek te hebben opgelopen, naar Rotterdam vertrokken, waar het schip in het dok zal worden opgenomen. De „Aktjo" wordt gesleept door de „Adelaar" en de „Annie", twee kleine motorsleep boten van de fa. Kooyman. Door de kerkeraad der Gereformeer de Kerk alhier werd ter vervulling van de vacatue voor een derde predi kant, een beroep uitgebracht op de oud-vlootpredikant ds. J. Koers. Dr. SUYS OP VOORDRACHT. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgedragen ter benoe ming aan de z.g. 7e faculteit^ der ge meentelijke universiteit: voor gewoon hoogleraar in de weten schap der politiek: Dr. J. Suys te Am sterdam en Dr. A. J. M. Oornelissen te Nijmegen. VOOR ZONDAG 25 JULI 1948. DEN HELDER. Ned. herv. gem.. Nieuwe kerk, Weststraat, 19 uur ds. J, W. de Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. G. Moen, van Deventer, 19 uur de heer E. Wanders, van Schagen. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. D. J. Modderaar, van Oude Pekela, 17 uur ds. M. Ham ming; Rehobothkerk, 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. D. J. Modderaar. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk, West straat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tolle naar. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Oud- geref. kerk, Hoogstraat 86, 10 uur en 17 uur leesdienst. Geref. gemeente, Jan- zendwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur lees dienst; Donderdag 19.30 uur ds. Blok, van Zeist. Doopsgezinde gemeente, geen dienst. Baptisten-gemeente, ge bouw Irene, Hoogstraat 87, 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur de heer G. van Leeuwen, 12 uur Zondagsschool, 19.*5 uur zangdienst, 20 uur evang. F. Hof huis; Maandag 20 uur vrouwenkrans, Californiëstraat 8; Donderdag 19.30 uur, NB JB-jeugdclub, Californiëstraat 8; Vrijdag 20 uur Bijbelbespreking en bid stond Molenstraat 97. Oud-katho lieke kerk, 10 uur Heilige dienst, pas toor Verheij. Evangelisatie Vijzel straat, 10 uur en 19.30 uur zendeling Njiokiktjien en echtgenote, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur bid stond, 21 uur openluchtsamenkomst. Leger des Heils, 10 uur heiligingssa menkomst, 19 uur openluchtsamen komst, 20 uur verlossingssamenkomst o.J.v. Enroy van Lieren; Maandag 14 uur vrouwenkrans; Dinsdag 19.30 uur soldatensamenkomst. JULIANADORP. Ned. hfrv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kérk, 14.30 uur c!s. D. J. Modderaar. Star of hope mission, 10 uur en 19 uur evangelist W. Akse. 14 uur Zondagsschool. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 14.30 uur ds^Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., 19 uur di. F. Visser. Zaterdagavond 7 uur Speelt Ucuder haar tweede oefenwedstrijd en we^ te- een de populaire Amsterdamse 3e klas ser De Meer. Nog duldeïijlc voor de geest het seizoen 1946-1947 toen Helder tegenDe Meer kampioen werd. Lange tijd stonden de Amster dammers met 1-0 voor. Door een pe nalty maakte Helder geluk en kort voor het einde scoorde Helder s linj" binnen het winnende doelpunt. De uit wedstrijd wist Helder met 2—0 te v in nen. De gastheren hebben dus nog iets goed te maken met Helder. Technisch is hun spel van goed gehalte en ook het afgelopen seizoen werden goede re sultaten geboekt. Het komt ons voor dat een spannende wedstrijd verwacht kan worden, waar bij de 0. die de verdediging van Helder in de laatste drie wedstrijden nog steeds heeft kunnen handhaven, danig in het gedrang zal komèn. De aanvang is 7 uur op Zaterdagavond a.s. Het belooft Zondag voor de korfbal vereniging „Helder" een grote dag te worden. Niet minder dan de bekends eerste klas korfbalvereniging „Deetos" uit Dordrecht is dan met 3 twaalftal len de gast van K.V.H. Reeds s mor gens omstreeks 11 uur vangen de wedstrijden aan, om 's middags 4 uur te' eindigen. t K.V.H. I speelt 's middags tegen n Deetos-combinatie ter sterkte van een 2e klas KNKB. Verschillende spelers uit Deetos I zijn hierin opgesteld. KVH speelt 3e kl. KNKB en zal dus uit deze wedstrijd heel wat kunnen leren. 's Morgens speelt KVH III eveneens tegen een combinatie van Deetos. ter wijl KVH II weer tegen een andere combinatie van Deetos uitkomt. Wij zün zeer nieuwsgierig hoe KVH 2, dat pas gepromoveerd is naar de le kl. NHKB, zich zal houden. Zondag is er dus op het terrein aan de Kemphaanstraat korfbalsport te genieten van de bovenste plank. KVH vertrouwt dan ook, dat vele sportlief hebbers van hun belangstelling zullen doen blijken. Zoals immer is ook thans de entrée weer vrij. In Amsterdam heeft een sportweek plaats gevonden, die onder leiding stond van de heer Kupers Jr. In „Spor tief' schrijft Tartuffe er over. Het zou te veel ruimte vergen om het gehele artikel over te nemen, maar toch wil len wij het slot even publiceren, om dat het een beeld geeft hoe het Gem. Bestuur van Amsterdam tegenover de spbrt staat. Tartuffe had het over de geslaagde optocht en veA'olgde: Maar wat mij opviel, was, dat er nog zoveel slecht gebouwde kinder lichaampjes bij liepen Dat was wel tragisch, want men kreeg de indruk, dat de ondervoeding van de bezettings tijd toch velen niet onopgemerkt voor bij is gegaan. Af en toe leek het wel een optocht van bleekneusjes, zo teer en zo schraaltjes als sommigen van die kinderen er uitzagen. Maar dat zal de sport wel weer beter maken en 't is een geluk, dat het gemeentebestuur van Amsterdam dit zo goed begrijpt en zo volledig inziet. Dat bleek wel na afloop, toen wij na eerst 't mas saconcert te hebben aangehoord op 't ÏJsclubterrein in de raadszaal van het stadhuis werden ontvangen en waar de wethouder, mr. de Roos, een groot gezelschap van officials en deel nemers aan de Sportweek hartelijk toespraken met overtuiging gewaagde van het nut van de sport, hetwelk het gemeentebestuur van Amsterdam zo volkomen begreep. Het antwoord van Kupers was kort en krachtig, aldus Tartuffe. Het doet prettig aan dat het gem.- bestuur van het machtige sportcentrum Amserdam zo sympathiek staat tegen over de sport. Een goed voorbeeld doet goed volgen! Gelukkig zien ook andere gemeenten het nut van de sport al meer en meer in, getuige de vele nieuwe velden, die in de laatste tijd aangelegd zijn. te. Er zal dus bij enkele festiviteit! trée geheven moeten worden die W' zo laag mogelijk is berekend' en f 0,75 (belasting wordt niet gehevel'! Bekening houdend met een flink langstelling, hoopte men dan een be- rekening te krijgen Mocht men ë't"1' de zaak te donker hebben bekek.. blijken de ontvangsten hoger te zu„ de uitgaven, dan zal het voordelig ..1'" ten goede komen aan N I w I N en ting '40'45 8«ch. De bonte-avonden zullen niet iin.„ anderhalf a twee uur duren waara gelegenheid is tot dansen ofgezellig* 'r menzijn De zaalhouders zorgen goede bands en als er een goede ming heerst behoeft het scheiding,,,7" niet zo vroeg te komen Ur Tn overleg met de zaalhouders w.m voor de drie feestavonden het vole.-l vastgesteld: Veerburg: Donderdag 9 September r, baret (Breezander-club), Vrijdag tember Cabaret (Kl Sluizer-club) z,,.,' dag 11 September alleen bel; Zaal De Boer; Donderdag Cabaret ivi Sluis), Vrijdag Cabaret (Breezand) ttidag alleen bal; Zaal Kossen: Donderdag Cabaret (cluh Spoorbuurt), Vrijdag alleen ba!, Zat.ra.. Cabaret (Breezand); Zaal Kossen: alleen Zaterdag cabar.t (Spoorbuurt) Kon de voorzitter mr H Jonker Hzn met recht gewagen van goede reiultatan der besprekingen, dank zij de medewet, king der zaalhouders (zij dragen groten' deels het financiële risico der bonts.' avonden), van andere zijde moet opge. merkt worden, dat voor het openlucht", spel (toneel en zang) de medewerking beter had kunnen zijn Hoewel dit toch ook en nog wel op 4. eerste dag aan de Kleine Slui, wordt opgevoerd, werd daar vergeefs op ver. schillende personen een beroep gedaan om een rol te vervullen en zijn de zan gers en zangeressen van buiten Breezana op de vingers ven één hand te tellen »De Oostpolder liet geheel verstek taan Men hoopte op ,,betersch»p'' in deze Geboren: Cornelis, zoon van Cornelis Zeeman en Willempje Koffeman. Tiemen. zoon van Willem Wezelman en Hendrikje Hakvoort. Femmetje, dochter van Teunis Bakker en Marre- tje Visser. Klaas, zoon van Douwe Feenstra en Jantje de Vries. Johan- nes, zoon van Douwe Feenstra en Jantje de Vries (inmiddels overleden), Evert Hendrik, zoon van Hendrik Bak ker en Marijtje Brands. Ondertrouwd: Rein Bos en Pietertje Hakvoort. Overleden: Peternella van Slooten, wer®8' UW' van Namening Brou- VI8SERIJ. URK, 21 Juli 1948. Door 90 vaartuigen werd heden aan gevoerd: 16238 pond paling, van 3\1 300 pond per vaartuig, prijs t 09a_ t omstreken ULO-EXAMENS Alkmaar slaagden voor MULO-diploma de navolgende ren tut Den Helder en omstre W. Balyon, F. Bethlehem Borra, Den Helder; M. B F Rey. J. Duinker. J. Bruijn, A "fr'J- M' C' Ki«vits Vlaming, Oosterend; i «nV 5' GrijZe' M' Kuit- daten 81 Reexam'neerde werden er 22 afgeweten, het perso- Dros, ,Den E. H. Th. M. G «G. Burg; Druijf, Wierin- candi- Het bestuur v«n de Polders, schap kwam voor de verdere uit van de plannen voor de kom.„- rkb, bijeen en had ook een beTp™' de zaalhouders ter regeling van n,e' genaamde bonte-avonden, die ee deel van het feest zulleri vormen Cp de lijsten was voor ruim getekend Als men echter in a»,.in neemt, dat het kinderfeest al] kin« f 1000,- zal kosten, het openluchw, nog grotere som eist, volksspelen delvaart, bonte-avonden, enz all f"- kosten meebrengen, ls te bêeri men zelfs bij heel zuinige ber!?' aan die t 2000niet genoeg heeft 1,1 niet als er ook nog rekemng Worn houden met een subsidie van de GESLAAGD Voor het diploma kinderverzorgittr slaagde mej. Tiny Rempt te Hippoly tushoef. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) HUWELIJKSVOLTREKKING MET VERTRAGING Mijnheer de Redacteur Met grote welwillendheid stelt U altijd de kolommen van Uw blad beschtkbsir voor de lezers, die gaarne ln het open baar kwesties willen bespreken,, dit vin algemeen belang zijn Hoewel hetgeen, waarover ik wil spra ken niet direct van algemeen belang is, geloof ik toch wel, dat het ln voldoende mate de algemene belangstelling heelt om bespreking in Uw blad verantwoord te achten In het vertrouwen, dat' U mijn ver zoek zult willen inwilligen, volgt hier den hetgeen ik op het hart heb Zoals reeds vele malen daarvoor wis ik onlangs in ons raadhuis getuige ven de huwelijksvoltrekking van een mijner jongere collega's Keurig op tijd betrad het gelukkige peer de trouwzaal, gevolgd door de velen, die dit hoogtepunt ln het leven van dere jonge mensen wilden bijwonen Toen wij allen gezeten waren en de klok het afgesproken uur aanwees, liet de man, die deze mensen in het huwelijk zou verbinden, op zich wachten Het duurde acht minuten voor de amb tenaar van de Burgerlijke Stand ver scheen In deze „wachttijd" t^as door het maks:: van gepaste en minder gepaste opmer kingen kennelijk afbreuk gedaan een de mooie sfeer van dit ogenblik Helaas is dit wachten niet toevallig In tegendeel, het is gebruikelijk op ons Stadhuis En dit raakt de kern van mijn betoog Voor mijn gevoelens en naar lk wee' eveneens voor die van vele anderen, man keert hier iets aan deze procedure Op onze trouwdag, een van de mooiste dagen van ons leven, is onder meer d« ambtenaar van de Burgerlijke Stand «•- roepen ons te dienen, door het huwelijk volgens de Wet te voltrekken Wanneer men de positie van het bruids paar en van de ambtenaar in beschou wing neemt, geloof lk niet, dat de amb tenaar het recht heeft op zich te laten wachten Hij is zeker niet de belengrijkste figuur op dat ogenblik Bovendien behoort het toch tot de m*«t^ dementaire begrippen ven goede mem'" ren, op de afgesproken tijd aanwezif zijn, vooral als men Jnderen uit hoo van zijn ambt, moet dienen Mijnheer de Redacteur, het is niet mt bedoeling iemand, met het aanroeren va deze kwestie, onaangenaam te zijn Allerminst De ambtenaar van de Bu geflijka Stand voltrekt het huwelijk I- Keel op zijn wijze en ongetwijfeld rel dit kunnen en willen motiveren Met een verklarend antwoord zal ongetwijfeld velen aan zich verpich'eo Niet ln het minst Uw A G VAN DER LlNDfi Beveilig U zelf en de Uwen! Geen gevaarlijke projectielen en munj in huis. bchroom niet de pol' daarvan te verwittigen. (Vóór Juli a.s.) Elke nalatigheid op d' gebied kan sich in de toekoms wreken!

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2