WATER ONDER DE SAHARA Tante Sabine 96 pet. der door de Duitsers geroofde goederen bleef onvindbaar £en meer ter grootte van Frankrijk -= grijpt in IN verre HET NATIONAAL HULDEBLIJK van Boenzel en Jonker Flonker Wij luisteren naar •Krokodil zwom duizend mijl onder het zand Studenten bewaken voedselkamp VAN N/ABU Anthony van Kampen op Nieuw Guinea Dc dagtaak Van de 332 000 koeien keerden er14 terug (Van een blondere medewerker). gTELLIG kan men zeggen, dat woe.tgnen steeds de grootste belemme- ringen eijn geweest op de weg der mensheid. Meer dan seeën en oceanen, bergen en w ouden rijn de woesttjnen de grimmige tegenspelers geweest, d.e de mensen van elkaar scheidden. In de eerste wereldoorlog was de Arabische woest«n een bjjna onneembaar bolwerk en in de wee e were oor og waren het de bijna onoverkomelijke moeilijkheden van een woest(jnoorlog. die een beslissing tegenhielden Thans schgnt echter het ogenblik aangebroken, dat de mens de woestijn gaat overwlnnem Een der grootste, onbarmhartig,te zandvlakten, die wij kennen, de Sahara, schUnt te rullen worden omgetoverd in een landstreek, even vruchtbaar als welke andere ter wereld ook! niT is geen fata-morgana, geen ijdele v luchtspiegeling, die de verdorstende woestijnreizigers de eeuwen door koele bronnen en schaduwrijke palmen voor ogen toverde. Integendeel. We hebben hier te maken met feiten, die bovenal verbazingwekkend zijn, omdat ze niet eerder werden ontdekt. En ze lagen toch zo voor de hand. Zelfs aan de man, die ons in de jongste tijd op zulk een bijzondere manier vertrouwd heeft ge maakt met de Sahara en met de 600.000 bewoners van di^ schijnbaar onbe woonbare woestijngebieden, de Britse oud-Officier R. V. C. Bodley, die jaren lang het Nomadenleven der Arabische woestijnbewoners deelde en zijn bele venissen in een bijzonder suggestief boek „Wind in the Sahara" (uitg. Crea tive Age Press, New York 1944) be schreef, zijn deze feiten ontgaan. Toch •is hij dicfit genoeg bij de ontdekking geweest. r VIS... DODLEY vertelt bijvoorbeeld dat hij eens, wonende in een oase, bezoek kreeg van een koopman met een em mer vol vis, waarvan er sommige nog leefden. Het bleek dat de vis gevangen was in de bron. waar de oase haar be staan aan dankte en die niets anders belichaamde dan een scheur in de rots gesteenten, waardoor het water van een onderaardse rivier naar boven kon ko men. De vis bleek zeer smakelijk en had helemaal geen modderige smaak, zoals Bodley had verwacht. „Enige tijd later", zo vertelt Bodley, „sprak ik met een geoloog en vertelde hem. van de Sahara-vis. Hij toonde be langstelling, maar was niet verbaasd. Hij had ze nooit gegeten, maar wist alle bijzonderheden; hij zei dat dezelfde soort vis werd aangetroffen in de Niger en in de Nijl, in de Congo zowel als in het meer van Galilea en in het moer Ghad". „HU dit betekent", zo voegde de geoloog erby, „dat in betrekkelijk kort geleden tijden de vis haar weg heelt kunnen vinden langs een stromende waterroute van de Sahara naar Cen traal Afrika, Egypte en Palestina". De geoloog achtte het waarschijnlijk dat deze ondergrondse rivieren nog steeds bestonden. En als om dit te be vestigen vernarft Bodley kort daarna, dat in een waterpoel bij de oaSe van Touggourt een levende krokodil was gevonden. De dichtstbijzijnde plaats, waar krokodillen hun natuurlijke ver blijfplaats hebben was de Niger, min stens 100 mijlen verwijderd van de oase van Touggourt!De conclusie? Het menster moest die geweldige afstand langs de ondergrondse waterroute, on- dei de Sahara door, zwemmend hebben afgelegd! EEN ONDERGRONDS MEER. TN de zomer van 1927 wees de Franse professor Jules Savornin voor de eerste maal op het bestaan van een on dergronds meer onder de Sahara. Hij beweerde, dat men met behulp van het Twintig met ijzeren staven gewa pende studenten van allerlei nationali teit bewaken 's nachts de grote hoe veelheden voedsel, vruchten in blik, chocolade, meel en thee die in het Olympisch kamp te Richmond zijn op geslagen. Zwarte handelaars werpen er begerige blikken op, want al de ze artikelen zijn veel geld waard in Engeland. Gisternacht wisten dieven het kamp binnen te dringen en een van hen bereikte de opslagplaats van de levensmiddelen waar hij een ladder tegen de muur zett en door het raam naar binnen wilde klimmen. Maar hij retireerde haastig toen hij een student zag, die zich gereed maak te om er hem met zijn staaf van langs te geven. ROMAN VAN MARIA SAWERSKY1 Kareltje Schuch zat een ogenblik sprakeloos. „Ja, maar zei hij eindelijk. „Neem me niet kwalijk daar heb ik toch zeker zelf ook wel een woordje in mee te spreken. Je beschikt maar over me, of ik een postpakket ben! Als jij om he een of andere onnaspeurlijke reden verdwijnen wilt, dan is dat jouw zaak, maar ik zie niet in, waarom ik je daarbij gezelschap zou moeten houden „Waarom? Om dezelfde reden, waar om je me twee jaar lang door Afrika bont gevolgd, m'n waarde", antwoord de Reuder met nadruk. Nonsens in Afrika hebben we samengewerkt. onder de Sahara aanwezige water dui zenden nieuwe oasen zou kunnen stichten. De mededelingen van de pro fessor klonken te fantastisch, dan dat men er geloof aan kon hechten en het duurde nog tot 1937 voor een hydrolo gische expeditie de theorie van de pro fessor bevestigde: bij Ghardia hadden boringen tot resultaat, dat men op een schijnbaar onuitputtelijke waterbron stiet. Volgende boringen bevestigden niet alleen het bestaan van een onder gronds meer, maar stelden de onderzoe kers zelfs in staat er de omvang van te bepalen. Het bleek zo groot als heel Frankrijk en het was getegen tussen het Atlas-gebergte in het Noorden en de Lybische woestijn in het Oosten. De oorlog had tot gevolg, dat de exploitatie der ontdekking tijdelijk moest worden gestaakt, maar in het geheim werd ge durende de oorlog een tienjaren-plan uitgewerkt, dat voorziet in het schep pen van 1500 nieuwe oasen, ruimte bie dend voor anderhalf millioen nieuwe bewoners. Men is thans met man en macht bezig het plan te verwezenlijken. In het gebied van Mzab Tales, aldus meldde kort geleden een correspondent van de Zuericher „Weltwoche" borrelt het water reeds omhoog; over een op pervlakte van 300 km lengte en 9 km breedte is de irrigatie reeds begonnen. De diepte tot op de waterlaag is hier „in deze tot nu toe waterloze hel" 200 m. op andere plaatsen moet meir tot 1300 meter gaan om het water te bereiken. Zodra de weg is vrijgemaakt komt het- Bij beschikking van de ministers van oorlog en marine a.i. is het direc toraat der luchtstrijdkrachten opgehe ven en ingesteld het commando lucht vaartopleiding.' Dit commando is be last met de verzorging van de vakop leiding in Nederland. Woensdagmiddag is de 60-jarige P. Kraayeveld uit de Jacob Catslaan te Schiedam met zijn rijwiel tegen een passerende vrachtauto aangereden. De man was op slag dood. Het Amerikaanse ministerie van marine heeft tegengesproken, dat er een atoombom op de bodem van de Stille Oceaan ligt. Het betreffende be richt slaat op het destijds tot zinken brengen van de kruiser „Indianapolis", die twee atoombommen aan boord had. Ze waren echter gelost, voordat de „Indiapolis" werd getorpedeerd. Opnieuw heeft Siam besloten de naam van het land officiéél in Thai land te veranderen. Toen Siam zich in de oorlog aansloot bij Japan werd die naam niet door de andere mogend heden erkend. De Australische zeeliedenbond zal zich verzetten tegen elke poging wa pens van Australië naar Maiakka te brengen, aldus heeft de secretaris van de bond (tevens bestuurslid van de Australische communistische partij) verklaard. Het Amerikaanse leger zal Dinsdag een reeks proeven met zeer ontplof bare stoffen beginnen, teneinde vast te stellen, welk soort ondergrondse bouw werken benodigd zijn om tegen vijan delijke bombardementen beschermd te zijn. Te Wenen zal de eerste bioscoop van Europa voor de vertoning van re- lieffilms worden ingericht. De zaal zal in September worden geopend. De speciale uitrusting bestaat o.m. uit twee gelijktijdig werkende projectie toestellen ei\ een gegolfd scherm. De Belgische PTT zal met ingang van heden een nieuwe radio-telegrafi sche yerbindjng tussen Brussel,. China, Japan, de Philippijnen, Siam. Indo- China en Indonesië in gebruik nemen. Vele Noord-Limburgse slagers be schikken gedurende de laatste weken niet over voldoende vlees om de aSn- gewezen bonnen te honoreren. Er wordt namelijk te weinig slachtvee aangevoerd. water op vele plaatsen vanzelf naar de oppervlakte, elders blijft een pomp- inetalletie nodig. Reeds is de plaats be paald van 200 met palmen beplante oasen, die een -soort heirweg zullen vormen door de woestijn. De bevloeiïng en het vruchtbaar rr^tken van de Sa hara ii geen probleem meer, de verwe zenlijking van plannen, die enkele tien tallen jaren geleden nog als fantasieën zouden hebben gegolden, staat thans boven alle twijfel vast. De Sahara, de woestijn met haar ver schrikkingen. wordt overwonnen. Niet alleen de dadelpalm, maar ook de wijn stok en verschillende citrusvruchten zullen hier gedijen, een rijke subtropi sche vegetatie zal het aanschijn van de Noord-Afrikaanse wereld totaal veran deren. Voor de kinderen en kinds-kinderen van het thans in West-Europa levende geslacht zal de Sahara een vagantie- tn recreatie-oord worden, dat per vlieg tuig in .enkele uren te bereiken zal zijn. Onze medewerker Anthony van Kam pen, die aan boord van de Catalina P 85 een kruistocht maakt door de Neder landse gebieden van Nw.Guinea, seint ons uit Manekwari dat hij 16 dezer in de baai voor de kampong Inawatan is ge daald. Het toestel scheerde rakelings over de toppen van het oerwoud. De bevolking van de kampong bereidde de Nederlandse gasten een buitengewoon vriendelijke ontvangst voor. Ter ere van de bezoekers werd een prauwen- wedstrijd gehouden en werden geesten- dansen uitgevoerd. Op 19 Juli is de P 85 weer opgestegen voor een vlucht naar Biak. Aan boord van het toestel bevindt zich de Marine cineast Wassenberg, die enthousiast is over de films die hij hier heeft kunnen opnemen. is niemand te zwaar met Mijnhardtjes. Zi^nemiei^noeheidjfflJoomhei^we^ Straks zullen wij het feit herdenken, Dat onze beminde Koningin Een halve eeuw ons land bestuurd heeft Als een waarachtige vorstin. Dan zullen wij ih dank- en feestlied Getuigen van de grote schat, Die Holland in het Huis Oranje Bezit en eeuwen reeds bezat. Wanneer wy juist in deze dagen De blik over de grenzen slaan, Waar kronen werden weggeslagen, Het recht ten onder is gegaan, Dan kunnen wij slechts dankbaar wezen Voor wat Oranje is geweest En zullen wij die dank ook tónen 'Bij 't Gouden Jubileumfeest. Daarom zal zeker ieder van ons, Of hij nu arm is ofwel rijk, Naar draagkracht oofc zijn steun verlenen Aan 't Nationale Huldeblijk. Dat door de Koningin die gelden Straks zullen worden aangewend Tot de bestrijding van de kanker, Is ieder zeker wel bekend. Welaan dan lezers, lezeressen, 't Zij meer ef minder welgesteld Toont openlijk thans uw waardering, Koopt! draagt de jubileumspeld! JABSON. (Van onze reizende redacteur). DUSSELDORF, Juli. Van de 382.000 Nederlandse koeien, die de Duitse bezettingstroepen geroofd hebben gedurende hun verblijf hier te lande, zijn er zegge en schrijve... veertien teruggekeerd. Al de overige waren onvindbaar, vermoedelijk voor een groot deel opgegeten en voor de rest zo vaak van hand tot hand ge gaan, dat een verder speuren te kostbaar zou worden. Een droevig resultaat voor de benadeelde boe gen er waren er in het grensge- b <1, die hun eigen dieren konden zien lopen in Duitse weiden en ook voor de officieren van het Com missariaat-Generaal voor de Neder landse Economische belangen in Duitsland, die werkelijk hun best hebben gedaan. Dit'' laatste wordt door de statisti sche gegevens bevestigd. Wanneer wij de officiële gegevens, zoals die door het geallieerde bestuur zijn samen gesteld met betrekking tot de restitu tie uit geheel Duitsland naar de on derscheidende buurlanden, onder él- kaar plaatsen, dan blijktt, dat Neder land in 1947 met 41 pet. van het to taal er het best is afgekomen. Op de tweede plaats komt Frankrijk met 28 pet. De overige percentages zijn uiteraard veel lager. In totaal hebben 12 landen goederen terug ontvangen. Hier volgt het staatje, waarbij de waarde der goederen is uitgedrukt in Reichsmarken naar de valuta van 1938. (Het is niet geheel volledig, want niet inbegrepen zijn spoorwa gens, locomotieven, schepen in bruik leen, effecten <en kunstbezit, voor zo ver die moeten komen uit de Ameri kaanse zóne) Nederland 146.032.154. Frankrijk 100.395.666.— België 28.525.724. Polen 24.331.910. Tsjecho-Slowakije 18.124.127. Rusland 19.840.921. Joegoslavië Luxemburg Noorwegen Denemarken Griekenland Engeland Dit mogen 14.619.279.— 1.967.210.— 2.952.247.— 59.325.— 17.524.— 6.200.— duizelingwekkende 41% 28% 8% 7% 5% 5% 4% 1% i% cij fers zijn, wat zij betekenen in verge lijking met hetgeen er indertijd ge roofd is, valt af te leiden uit het feit, dat van Nederlandse goederen96 .pet. nieV ia teruggezonden. Misschien is dat percentage voor andere landen nog hoger. Natuurlijk duren de restitutiewerk zaamheden nog voort, maar men volgt nu een andere tactiek. Grote partijen, die bij wijze van spreken voor het grij pen lagen zijn teruggevoerd. Het gaat nu dus om kleine eenheden, waarbij om redenen van efficiency wordt uitgegaan van de gedachte, dat 25. „Wat zie je bleek?" vroeg Jon ker Flonker bezorgd. „Heb je misschien iets gegeten, dat niet in orde was...,?" „Er lagen een paar klontjes op het bureau van de professor", kreunde Boenzel. „Die vond ik toen ik er aan het snuffelen was om de lucht van die kazen te pakken te krijgen. Die klon tjes heb ik toen en passant opgege ten. Zou dat het hem zijn? Ik word doodziek als ik aan kaas denk en ik kan die lucht maar nietkwijt faken. Het heeft er alles van, dat de boeven naar de straatweg -zijn gelopen. Laten we maar gauw zorgen, dat we daar komen. Misschien zijn Flip en de brik er nog en als Arie en de man met het vette hoedje. ..Een uniform boezemt het grauw al tijd ontzag in", zei Jonker Flonker zelfverzekerd. „En verder heb ik nog m'n sabel en van de professor heb ik een schokbatterij cadeau gekregen...." „Vooruit dan maar", zei Boenzel hij gend van de narigheid. „O, wat voel ik me ellendig! Volg me alstublieft zo snel als u kunt, baas „Goed zei Jonker Flonker. het geen zin heeft honderden guldens opsporingskosten uit te geven aan 'n artikel, dat nauwelijks vijftig gulden waard is. Men concentreert zich nu op goederen, die; 1. nog niet verkrijgbaar zijn (spe ciale machines); 2. een lange levertijd vragen (elec- trisch materiaal); 3. alleen ten koste van schaarse de viezen kunnen worden verkregen (grondstoffen). Voor alle andere claims wordt eerst de rentabiliteit van geval tot geval onderzocht. Als de kosten te hoog worden, wordt de claim ingetrokken, uitzondering daargelaten. Uit de Franse zone is in 1947 69 pet. naar Frankrijk teruggevoerd, naar Nederland 19 pet. en naar België 4 pet. Uit de Amerikaanse zóne is 33 pet. teruggevoerd naar Frankrijk, 29 pet. naar Nederland en 11 pet, naar Tsjecho-Slowakije. Uit de Britse zóne is 68 pet. terug gevoerd naar Nederland, 13.5 pet. naar België en 13 pet. naar Frankrijk. Uit de Russische zóne is 47 pet. naar Rusland gevoerd, 25 pet. naar Polen, 18 pet. naar Nederland en 4 pet. naar Frankrijk. De practijk heeft geleerd, dat gro te machines vrij gemakkelijk terug te vinden waren, kleine moeilijk; grondstoffen alleen in enkele uitzon deringsgevallen. Kleding en meube len waren zo verspreid, dat de opspo ring er van niet tegen de waarde zou opwegen; men doet daar niet aan. Auto's blijken op zeer grote schaal ge sneuveld te zijn. Van alle landen zijn de cijfers niet voorhanden, maar wel is bekend, dat er van de meer dan 100.000 Nederlandse wagens nauwe- ljjJts 200 opgespoord zijn. De overige 99.800 zijn voorgoed verdwenen PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten 7, 8 en 11 uur KRO: 6,00 Vaudeville orkest 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 Uit de discotheek van Klaas van Beeck 7,45 Europese Federalisten 8,05 Gramofoonplaten (piano) 8,12 Kurhaus- ccncert 10,00 ,,De Prins kreeg een ver jaarscadeau" 10,30 Gramofoonplaten (piano) 10,37 Actualiteiten 10,45 Avondgebed 11,15 Gramofoonplaten HILVERSUM II 415 m. Nieuwsberichten 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feli citeert 6,40 Jan Corduwener 7,00 Denk om de bocht VPRO: 7,30 Gesprek ken over de Bergrede 7,50 Tien voor acht 8,30 Taak en toekomst van het Vrijzinnig Protestantisme VARA; 9,00 Men vraagen wij draaien 9,30 Schul dig of onschuldig 9,50 „Op vleug'len van muziek 10,00 Buitenlands week overzicht 10,15 Swing and Sweet VPRO: 10,40 Avondwijding VARA: 11,15 Sjmphonisch Vrijdagavondconcert PROGRAMMA VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 7,30 Maria ter ere 7,45 Morgengebed 8,15 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9.05 Gramofoonplaten 10,00 Klein, klein kleutertje 10,15 Gramofoonplaten 11,00 De Zonnebloem 11,45 Gramofoonplaten 12,00 Angelus 12,03 Bas en piano 12,30 Weeroverzicht 12,33 Orkest Klaas van Beeck 12,55 Zonnewijzer —'1,30 Ver volg orkest Klaas van Beeck 1,50 Film en toneel 2,10 Opera-concert (grpl)* 3,20 Jonge kunstenaars 3,45 Gramo foonplaten 4,00 Gramofoonmuziek 4.20 R K Blindenraad 4,30 De schoon heid van het Gregoriaans 5,00 De Wig wam 6,00 Gramofoonplaten 6,15 Journalistiek weekoverzicht 6,30 Voor de Strijdkrachten 7,15 R K EHBO 7,25 Piano (gr pr) 7,45 Voor de Neder landers In Duitsland 8,05 Piano (gr pi) 8,15 Gramofoonplaten (piano) 8,20 Lichtbaken 8,50 Omroep-Kamerorkest HILVERSUM II; 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, l, 6, 8 én ir uur VARA: 7,15 Giamofoonplaten 8,18 Lichte morgen klanken 9,30 Waterstanden 9,35 Koor zang (grpl) VPRO: 10,00 Morgenwij ding VARA: 10,20 Radio-feuilleton 10,35 Gramofoonplaten -jll.OO Uitzending continubedrijven 12,00 Harmonie-mui^ek (gr pl) 12,30 Weerpraatje 12,33 Be kende zangers 1,15 Kalender 1,20 ,,Van zomer, zee en strand" 1,50 De vogelkoopman (gr pl) 3,00 Het NVV 2,15 Radio Philharmomsch-orkest 4,00 Het communistisch manifest 4,15 USA- cabaret (gr pl) 4,45 Sportpraatje 5,00 Nieuws van de platenmarkt 5,3o Om en nabij de twintig 6,15 Orkest Dolf van der Linden 6,50 Gramofoonplaten 7,00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,15 „Wie komen er in Augustus ln Amster dam?" 7,45 Vijftig jaar godsdienstig ltven VARA: 8,15 Van zon en zomer 9 15 Socialistisch commentaar 9,30 Vin ei ;ona Schrammel'n 10,00 „Breng eens een zonnetje'' „En dat gaan we nu weer doen, beste jongen. Ik heb mijn boek te schrijven. Daarvoor heb ik een rustige omgeving nodig". „Nou ja", gaf Kareltje maar half toe, „goed. dat zie ik wel in. Maar ik schrijf nu eenmaal geen boek en daarom...-." „Je hebt voqr, de foto's te zorgen. Daar heb ik-jouw hulp bij nodig". Kareltje gaf zich nog steeds niet ge wonnen. want de wereldstad verborg voor hem nog zoveel genoegens, dat hij er moeilijk van kon scheiden „Ach kom. dat kan je toch best al leen. Felix". Ik zou het misschien wel kunnen, maar ik wil het nu eenmaal niet luidde het antwoord. „En wel om de eenvoudige reden, dat mij beter lijkt, dat je de geneugten van de grote stad eens een poosje ontvlucht Karel je. Je zult het voorlopig eens zonder theevisites,' mondaine coiffeurs, inter views met krantenmensen en dergel i- ke moeten stellen en ik eeloof. dat je dat vee! eoed zal doen. Wn zullen ons in een klein, rustig plaatsje terug- trekken en daar ons werk voltooien". Kareltje draaide op zijn stoel heen en weer, wanhopig naar een uitvlucht zoekend. „Maar je moet toch hier blijven, Felix! Je kunt die filmmensen toch rnaar niet zo aan hun lot overlaten denk eens aan de samenstelling, de voor-reclame en zo". „Dat is alles in uitstekende handen", stelde Reuder hem gerust. ..Bovendien ben ik niet van plan naar het andere eind van de wereld te trekken. Ik kan elk uur van de dag hierheen gaan. als ze me nodig heb ben. En nu alsjeblieft geen protesten meer. De volgende week vertrekken we en daarmee uit!" Als Reuder „en daarmee uit" zei. dan stond zijn besluit onherroepelijk vast. Karei berustte dan ook zuchtend. „Nou. voor mi.in part pakken we meteen onze koffers en verdwijnen vandaag nog. Maar mag ik tenminste weten, waar je heen denkt te gaan" „Jawel, dat mar je. mijn zoon. We gaan naar Hasselfeurde. naar mijn tgnte Sabine"- „Heilige bimbam!" Kareltje liet van schrik .zijn sigaar uit de mond vallen. Zijn gezicht druk te slechts wanhoop uit en hij kreunde bijkans. „Ik bewaar aan je lieve tante nog de beste herinneringen uit de tijd, toen we vóór ons vertrek, acht dagen bij haar hebben gelogeerd", zei hij zuchtend. „Zelfs 'twee jaren Afrika hebben deze herinnering niet kunnen uitwissen". Vertel tante Sabine dat zelf maar eens; je zult eens zien, hoe ze dat weet te waarderenviel Reuder hem lachend in de rede. „Liever niet. Felix! En liever dan r.aar Hasselfeurde. ging ik naar Afri ka terug". -..Kom, kom. Karei, zó slecht heeft tante Sabine ie toch waarlijk niet be handeld". „Integendeel! Ze heeft zich om zo te zeggen dag en nacht om m'n licha melijk en geestelijk welzijn bekom merd er„ me voortdurend met raad en daad temjde gestaan". „Aan dat laatste heb j* j« met bijs ter veel gelegen laten liggen, maar cck overigens begrijp ik niet goed, wat je tegen Hasselfeurde hebt. 't Is een rustig stadje. Tante Sabine heeft er een pracfitig huis met een mooie tuin, twee keurige kamers staan tot onze beschikking. Zijzelf is weliswaar een nogal originele oude dame...." „Geweldig origineel!" gaf Schuch toe. „En voor haar leeftijd buitengewoon opgewekt en energiek..,." „Vooral dat laatste!" „Tante Sabine zal ons braaf bemoe deren en verzorgen", wist dr. Reuder voorts met zekerheid te voorspellen. „We zullen bij haar, in één woord, uitstekend onderdak zijn". „Hm". Dit „hm" sprak boekdelen. Reuder moest er om lachen. „Ik begrijp niet, wat ie zo plotse ling tegen tante Sabine hebt", zei hij. „Je kon toch destijds zo goed met haar opschieten". ..Omdat ik alles deed, wat zij graag wilde. Ik wil niets kwaads van je tante zeggen, Felix, maar ze is een despoot in optima farma!" „Dat zal voor jou niet slecht zijn, mn waarde. Je hebt tot dusver zo veel vrijheid genoten, dat het hoog tijd wordt, dat je weer eens aan het bit leert lopen. Tante Sabine zal in dat opzicht nuttig werk kunnen doen; als ze je voorlopig eerst maar eens van je hoogmoedswaanzin weet af te helpen, dan is er al heel wat bereikt". Karei Schuch voelde zich beledigd. „Tegen dat woord hoogmoedswaan zin protesteer ik met klem". „Je doet maar. maar dat verandert tenslotte niets aan het feit, dat je ijdelheid langzamerhandi alle perken te buiten gaan, beste kerel. In ieder geval zal je in Hasselfeurde geen ge legenheid hebben voor fotografen te poseren, met aardige jongedames thee te drinken en foto's uit te delen, waar op je er bijna als een echte leeuwen- temmer uitziet. Tante Sabine laat zich riet zo gemakkelijk imponeren". 1 Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3