[)en Haag niet ongerust Bartali versloeg de Belgen in eigen land Olympische vlag spoorloos Twee zusjes overreden DUINRELL Zwakke plekken Zaterdag 24 Juli' 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 7öste Jaargang No. 7871 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Over afbreken der onderhandelingen met republiek Voedseltoevoer naar Berlijn verzekerd Israël wil zonder Bernadotte onderhandelen De a.s. Donau-conferentie Verbod communistische partij op Malakka Schip van Columbus" wordt vermist Nieuwe opdracht aan Dr. Beel DE AANSLAG TE BATAVIA Plechtige teraardebestelling van Generaal Pershing Ballon vloog tegen schouwburg Complot van winkeldieven ontdekt WEERBERICHT Zevende etappe-zege de Tour m Togliatti herstellende bureau: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: vf. middelbeek gayonred. C. A. Dekkers Directie: j BIJLSMA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: v per kwartaal 3.75. ui regeringskringen te 's-Graven- hage was men gistermorgen niet ge neigd het bericht, dat de repnbliek de politieke onderhandeliégen zou hebben afgebroken, anders dan zeer rustig te beoordelen. Hoewel men nog geen beschikking had over'officiële gegevens, veronderstelde n voorshands, dat het woord „af breken" dient te worden begrepen in de zin van „onderbreken", evenals zulks het geval is geweest, toen op 16 Juni j-L onzerzijds de politieke be sprekingen werden geschorst. Zulk een onderbreking, zo meende men, heeft 0p dit tijdstip zeer zeker hare objec tieve merites. Ten eerste immers is de Nederland se regering demissionnair en kan het optreden van een nieuwe regering nog niet in de eerstkomende dagen worden verwacht. Voorts vertoeft jhr. vanVre- denburch nog in Nederland, zodat de Nederlandse onderhandelingsdelegatie bezwaarlijk tot beslissingen kan gera- ken. En ten derde heeft de vervanging van Coert Dubois in de CVGD nog niet haar feitelijk beslag1 gehad. Tenslotte, wees men er met voldoe ning op, dat blijkens het persbericht, intussen, de republiek thans ook een duidelijke onderscheiding heeft ge maakt tussen de politieke onderhande lingen en de besprekingen over het bestand: een onderscheiding, waaraan de Nederlandse regering steeds zeer principieel heeft vastgehouden. „Héewel het afbreken van de poli tieke onderhandelingen door de repu bliek zeer te betreuren is, brengt zulks in de feitelijke toestand weinig of geen verandering, aangezien in 'afwachting van nadere instructies van de Neder landse regering op het pólitieke vlak toch al niets meer gebeurde", aldus ver klaarde men van gezaghebbende Ne derlandse zijde aan Aneta. „De ontwikkelingsgang, die daartoe leidde, is voldoende bekend: de impasse ontstond na indiening van de voorstel len van Duhois en Critchley, die van Nederlandse zijde niet in behandeling konden worden genomen, terwijl daar entegen het punt, waar het om ging, de uitvoering van art. 1 van de Renville- overeenkomst (regelende de souverei- citeit van Nederland in de overgangs tijd), door de republiek blijkbaar niet tot stand kon worden gebracht. Het is overigens ook duidelijk, aldus besloot Aneta's gezaghebbende 'zegsman, dat het Nederlandse standpunt, slechts goede diensten te aanvaarden, uiter aard geen wijziging heeft ondergaan of zal ondergaan". De leider "van de republikeinse dele gatie, Moh. Roem, maakte Donderdag ochtend in de vergadering van de agendacommissie het besluit .van de republikeinse regering betreffende het afbreken der politieke onderhandelin gen bekend. Gister zijn de vice-voor- zitter van de Nederlandse delegatie, de heer Elink Schuurman, dr. P. J. Koets en mr. Riphagen, beiden leden der Nederlandse delegatie, de heer Herreman, Belgisch lid van de C.V.D. en Sjahrir per vliegtuig te Batavia aangekomen. „Amerika gaat een groot aantal extra vliegtuigen inschakelen bij het lucht vervoer naar Berlijn", zo heeft Vrijdag generaal Clay, Amerikaans militair gou verneur van Duitsland, verklaard te Washington. De Ver. Staten en Engeland zouden nu in staat zijn ook in de winter, voor onbepaalde tijd, de bevoorrading van de Westelijke sectoren van Berlijn te verzekeren. Generaal Clay ontkende ae ernst van de toestand niet, maat was niettemin van mening, dat er een zeer redelijke en zelfs „uitnemende" kans bestond een oplossing van de crisis te bereiken. Uit Washington wordt vernomen, lat Amerika en Groot-Brittannië het eens zijn geworden over de hoofdpunten van een nieuwe, aan Rusland te zenden lota. De woordelijke inhoud van de nota is nog niet bekend. De besprekin gen tussen de Britse ambassadeur en bet Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken duren voort. Ben Goerion, de eerste minister van de Staat Israël, heeft Donderdag avond in de ministerraad verklaard, dat „de regering van Israël buiten de tussenkomst van de bemiddelaar net de Arabieren zou moeten on derhandelen". "Ue negatieve houding welke de Staat 'srael ten opzichte van de voorstellen van graaf Bernadotte heeft aöngene- men, blijft niet alleen onveranderd, ■naar wordt nog versterkt door de .©ilitaire successen, welke onze strijd krachten in de laatste tien dagen heb ben behaald", aldus Ben Goerion. Hij betoogde vervolgens, dat het be land, dat door de Veiligheidsraad was bevolen, verbroken kan worden fcn dat voor de Staat Israël noodzakelijk ls een sterk leger te behouden". Nu °ize macht versterkt is, zo gihg hij verder, moeten wij vanv iedere gele genheid gebruik maken; die ons zon- r tussenkomst van de bemiddelaar 'Jchtatreeks in contact zou kunnen b°en treden met onze Arabische bu 'en. Het verbond met Israël, zo besloot etl Goerion, zal voor de Arabieren ®'et betekenen, dat zij door vreemde- nSen in slavernij worden gevoerd of gorden uitgebuit, want de vrede in srael zal enkel door samenwerking "bet hen tot stand kunnen komen". De Donau-conferentie zal de Ame rikaanse en Sovjet-afgevaardigden nogmaals een gelegenheid biêden om buiten Berlijn en Lake Success om de problemen inzake hun gemeenschappe lijke belangen te bespreken, zo ver klaarde de Amerikaanse onderminister van transport en verkeerswezen. Nor-, ton, in een radio-interview. Norton verklaarde verder, dat, hoewel de Ver enigde Staten geen handelsbelangen hebben op de'Donau, zij toch twee re denen hebben om zich voor de Donau- kwestie te interesseren. 1. Als Bezettingsmogendheid in Duitsland en Oostqprijk hebben de Verenigde Staten eèn grens op de Donau; 2. De vrije handel tussen Oost en West via de Donau is noodzakelijk voor het welslagen van het European Recovery Plan. De regering van Malakka heeft gister bekend gemaakt, dat zij de communis tische partij in Malakka heeft ver boden. Sir Alec Newboult, waarnetnend ho ge commissaris der Federatie van Ma- lakka-staten, heeft de volgende organi- saties buiten de wet gesteld: de com munistische partij, de „tej^n het Ja panse leger gerichte bond van voorma lige kamèraden" en de nieuwe demo cratische jeugdliga. Volgens de officiële bekendmaking is bewezen, dat deze organisaties be trokken waren bij het beramen en uit voeren van de huidige geweldactie in Mal|kka. De communistische partij van Malak ka heeft zijn leden gemobiliseerd, die thans in groene uniformen zijn gesto ken en over geheel Malakka regerings strijdkrachten en particulieren aan vallen. Zij is niet alleen het hart en de stuwende kr|cht van de huidige revolutionnaire beweging geweest door met onwettige middelen een aanval te doen "op het gezag van de regering, doch ook geld, voedsel en andere be nodigdheden voor de guerillabenden in de Malakka-staten verzameld, aldus de bekendmaking. De „Nina", eigendom van de Gains- borough Films de Britse maat schappij die een film over Colum bus aan het maken is, wordt ver mist na Dinsdagayond uit Hole- town uitgevaren te zijn. Aan boord van het schip, een nauw keurige reproductie van een van de schepen van Columbus, meten de ongeveer twintig ton, bevon den zich negentien personen, on der wie twee vrouwen. Robert Clarke, bekend Brits jachtontwer- per, had de leiding van de vaart. t)e boot is het laatst gezien ter hoogte van North Point, varende West-Zuid-West, terug naar Hole- town. De. „Nina" was uitgevaren voor opnamen voor de film, waarin door Fredric March en zijn echt genote, Florence Eldridge, hoofd rollen vervuld moeten worden. De boot voer in gezelschap van een andere „reproductie", de Santa Maria" en een motorboot de „Lady Joy". H.K.H. de Regentes heeft dr. L. J. M. Beel ontheven van zijn vorige opdracht en hem thans opdracht verleend tot het vormen van een kabinet. De politie te Batavia zal nog deze week zover geyorderd zijn met het on derzoek inzake de aanslag bij de Rex- biosoop in deze stad, dat de kwestie doorgegeven kan wor^n aan de jus titie. De politie deelde aan Aneta -mede, dat deze zaak, die de nodige opschudding te Batavia verwekte, zich enigszins anders heeft toegedragen dan men oorspronkelijk dacht. De hand granaat werd namelijk niet geworpen door een betjabestuurder, doch de da der liep rustig langs het betreffende koffiestalletje en wierp haar naar bin nen. De leider en leveraftcfér liepen volgens deze verklaringen achter de dader en laatstgenoemde beweert, dat hij door hen gedwongen werd de handr granaat te werpen. Woensdag- werd in de niet veraf ge legen nationale begraafplaats van Ar-' lington het stoffelijk overschot van de eerste Amerikaanse, soldaat, generaal van het Amerikaanse leger, John J. Pershing te ruste gelegd temidden van honderden graven van mannen die hem in de eerste oorlog terzijde had den gestaan. De begrafenisstoet van de 87-jarige bevelhebber van de Amerikaanse ex- peditionnaire strijdkrachten uit de eerste wereldoorlog,welke zich bij 't capitool had opgesteld, had een leng te van ruim Vit km. President Truman en de minister van buitenlandse zaken, Marshall, die tijdens de eerste wereldoorlog als aide de camp aan généraal Pershing was toegevoegd, wachtten de begrafenis stoet op bij de begraafplaats, evenals diplomatieke en militaire vertegenwoor digers van vele landen. Een aan de hand'geleid paard in 'n zwart omhulsel volgde de lijkkoets in de grootste militaire begrafenis sedert de teraardebestelling van de onbeken de soldaat op dezelfde begraafplaats, welke op geringe afstand is gelegen van wat thans bekend zal staan onder de naam van de „Pershing Heuvel". Tot slot van de begrafenisplechtig heden werden militaire eerbewijzen gebracht door het afvuren van 19 ka nonschoten, gevolgd door 3 salvo's van geweren en hét blazen van de laatste taptoe. Ter gelegenheid van de Belgische Na tionale feestdag steeg eergisteren te Binche een ballon op. Met moeite kwam de ballon, die blijkbaar te zwaar geladen was, van de grond los en bij het stijgen raakte de gondel het dak van de schouwburg. Door de schok raakten en kele zware "stenen los, die tussen de vele kijklustigen terecht kwamen. Twee personen, waaronder een jongetje van acht jaar, werden gedood,, terwijl drie anderen ernstig gewond werden. De politie te Deventer ontdekte een complot van winkeldieven dat op ver schillende plaatsen in ons lapd vertak kingen heeft. Een Amsterdammer, als mede twee vrouwen, één- afkomstig uit Amsterdam en één uit Apeldoorn, bevinden zich reeds te Deventer in hechtenis. Een grote partij door de vrouwen in winkels gestolen textiel- goederen van de meest verscheidene aard is in beslag genomen. Deze goe deren wgrden te Amsterdam en elders in de zwarte handel verkocht. Het verkeer op de weinige luchthavens waarover de Engelsen en Ameri- kanen in Berlijn kunnen beschikken is koortsachtig druk. Elk ogenblik landt er een machine om na zo snel mogelijk uitgeladen te zijn weer haastig te vertrekken. Een hoekje van het vliegveld Gatow met op de voorgrond de kostbare levensmiddelen. Weersverwachting geldig tot he denavond: TOENEMENDE BEWOLKING. Geleidelijk toenemende bewolking, zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen en stijging van temperatuur. In het Oosten van het land een grpot deel van de dag nog droog weer. In het Westen plaatselijk enige regen. Toen de ochtend éanbrak bleek de Olympische vlag met de 5 ringen, die op een 9 metec hoge mast in het mid den van het Olympisch kamp te Rich- mond al een week boven de hoofden van honderden athleten heeft gewap perd, spoorloos verdwenen. Het is nog niet duidelijk wie zich de vlag heeft toegeëigend, doch de kampcommandant veronderstelde, dat wellicht een souve nirjager aan het werk was geweest. Het zou echter ook kunnen zijn, dat één van de athleten, die naar elders moeten verhuizen en 'daarover zeer ver bolgen zijn, de vlag heeft meegenomen. Internationale terreinraces Als gewoonlijk zullen de traditionele internationale terreinraces, welke Za terdag 31 Juli. a.s. op Duinrell te Was senaar plaats vinden, wederom alle grote coureurs, op cross-country gebied tot zich trekken. Een wel buitengewoon sterjc team komt uit Engeland. Het is samengesteld uit de rijders B. W. Hall op 500 cc Matchless, B. H. M, Viney op 500 cc Matchless en H. H. Lines op 350 cc Ariel. Als reserve gaat mee J. Draper op een 500 cc B.S.A. Hall is momenteel Engelands beste scramble-rijder. Hij versloeg in de vermaarde Cotswold- scramble, een terreinwedstrijd waaraan alleen de allergrootsten zich durven wagen, Bill Nicholson én vorige week in België de beide Belgische sterren 'Mingels en Meunïer. Van Belgische zijde schreven reeds in Pairiot, Frenay en V. Govaerts allen op 500 cc Gilletts; Karei Dom en Leloup op 500 cc. F. N. machines; en August Corthout en een 500 cc Triumph. Naar verluidt zal ook de Belgische kampioen Mingels naar Duinrell komen. Tegen deze zeer sterke buitenlandse bezêtting zal Nederland zijn allerbeste rijders dienen in te zetten om een be hoorlijk figuur te maken. De Neder landse teams zijn nog niet definitief vastgesteld, maar het staat reeds vast, dat Piet Knijnenburg uit Wassenaar op BSA en Joop Bovee uit Amersfoort op F.N.„ beiden op nieuwe en zeer snelle machines zullen deelnemen. Ook de Donderdagmiddag had te Hank (N.-B.) een ernstig ongeval plaats tengevolge waarvan een kindje werd gedood en het Mampioensrivalen in de halfjiter klasse ander zwaar gewond. De twee dochtertjes van A. van der Piuyn, resp. 2 en 4 jaar, waren met andere kinderen aan het spelen bij een nieuw aan te leggen wég. Van P„ die met een vrachtwagen zand vervoerde, reed op een gegeven ogenblik achtèruit, tengevolge waarvan de twee meisjes werden gegrepen. Zij kwamen onder de wielen terecht. Het tweejarig kindje 'werd op slag gedood, terwijl het andere zwaaj gewond naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer werd overgebracht. (Van een spec. ANP-verslaggever Tot verbazing en teleurstelling van eer zeer talrijk publiek is de drager van de gele trui ook te Luik als eerste door de finish gegaan. Hier was niet op gerekend, want de Belgische pers had zo beslist verzekerd dat de Belgen Vrij dag zouden aanvallen, nu ze hun eigen land hadden bereikt, dat vrijwel ieder een hoopte op een etappe-zege van een landgenoot. Gino Bartali, heeft er ech ter een stokje voor gestoken en de Belgen met groot meesterschap op hun eigen grond geklopt. Het was zijn ze vende etappe-zege in deze ronde, en -hij heeft ermee bewezen dat hij niet alleen in het hooggebergte de beste van het gezelschap is. Toch is de dag niet kwaad geweest vco'r de Belgen, want hun beste man Schotte slaagde erin Lapebie van de tweede plaats in het alg. klassement te verdringen. Hij profiteerde van de jacht die in tfe buurt van Spa, 200 em van de start door Gignet ontketend werd. De Fransman nam een voor sprong doch werd ingehaald, waarop Bartali, Klabinsky, Schotte, Neri, Robic en Ockers, die nu weer veel beter op dreef was, het tempo nog wat opvoer den en zich los reden uit het peloton. Klabinsky zakte af op een steile hel ling terwijl Gignet met inspanning van alle krachten de Kopgroep inhaalde maar later toch weer lossen moest. In grote vaart snelden de vijf leiders ver dei naar Luik waar Bartali de sprint won vóór Robic, Ockers en Neri. De Tour loopt op zijn eind, en aange zien de beslissing gevallen is Beginnen zowel renners als volgers er genoeg van te krijgen. Janssen en de Ruyter heb ben niet 1 ter en niet slechter gereden dan de 20 andere renners waarmee ze ev aequo geklasseerd zijn. We mogen nu wel aannemen dat ze de Tour zullen uitrijden, wat ongetwijfeld een kranige prestatie zou mogen heten, aangezien immers reeds ongeveer 75 renners, van de 120 die gestart zijn, hebben opgege ven: Het alg. klassement luidt na de» etappe van heden: 1. Bartali (Italië A) 131.34.53; 2. Schotte (België A) 132.001.09 3 Lapebie (Centrum en Z.W. Frank rijk) 132.03.41; 4. Bobet (Fr. nat. ploeg) 132.07.52; 5. Kirchen (Ned.—Lux. ploeg) 132.12.46; 6. Teisseire (Fr. nat. ploeg) 132.17.23; 7. Lambrecht (Intern, ploeg) 132.24.59; 8. Camellini (Intern, ploeg) 132.26.29; 9. Thietard (Parijs) 102.30.16;. 10 Brulé (Parijs) 132.31.55; 11. Impanis (België A) 132.34.56; 16. Robic (Fr."nat ploeg) 133.16.19? 17. Vietio (Fr. nat. ploeg) 133.17.41; 38. Janssen (Ned.-Lux ploeg) 134.57.54; 42. de Ruyter (Ned Lux. ploeg) 135.25.31 "1 en Jansema uit Hengelo en Harry Riet man uit Doetinchem beiden op* 500 cc Matchless machines zullen van de partij zijn, zod^t in de internationale klasse een strijd als nimmer te voren te wachten staat. Welkom vreemdeling De politie in de Hoofdstad heeft een 5-tal jongemannen uit de Zaandammer Buurt gearresteerd, die zich in de af gelopen dagen hebben schuldig ge maakt aan het stelen van koffers uit auto's van vreemdelingen. Deze jon gens legden ziet» er op toe auto's van touristen, die in grote hotels logeren, te bespionneren en als zij hun kans schoon zagen, door het forceren van een ruit de portieren te openen. Zij stalen dan de bagage, die in de auto's was achtergelaten. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat de politie heeft geconstateerd, dat de jongens niet alleen grote belangstel ling hadden voor de inhoud van de koffers, maar bovendien de koffers helemaal uit elkaar haalden, vermoe delijk in de hoop in een geheime berg plaats geld of sieraden te vinden. Binnen 20 uur twee over de Oceaan maal Dezer dagen vloog een extra KLM- machine een groep Mennonieten reisde daarmee van Amsterdam, via Parijs-Dakar-Natal-Rio de Janeiro, naar Ascumption (in Paraquay) De gezagvoerder, H. de Laat, die als commandant van een z.g. Slip-Crew dq machine van Dakar naar Rio de Janeiro vloog, bracht circa 4 uur later 't KLM-vliegtuig van Rio de Janeiro naar Dakar terug waar opnieuw een slip-crew gereed stond, die de machi ne naar Schiphol doorvloog. Toen pi loot de Laat in Dakar de stuurhut ver liet bleek, dat hij binnen een tijdsver loop van 20 uur twee maal de Oceaan was overgestoken. f")P velerlei wijzen wordt op de nood- zakelijke samenwerking der West- Europese naties de nadruk gelegd. Dit streven richt zich daarbij op vele ge bieden en beperkt zich zeker niet tot dé coördinatie op militair terrein, die gedurende de laatste tijd zo op de voorgrond komt. Het begon eigenlijk met het besluit van de regeringen der Beneluxlanden, die een economische overeenkomst sloten met het doel een Unie te vormen, die de welvaart op ge zonde en verstandelijke wijze zou kun nen verhogen en het Blok der Drie Landen op de wereldmarkt een stevige positie zou verschaffen. Het begin van verdere groei vond zijn oorsprong in de destijds van vele zijdén uiterst gewaagd genoemde sug gesties van Winston Churchill in zijn rede te Fulton. Churchill had echter de spijker weer eens op de kop gesla gen. De omstandigheden erna beves tigden de realiteit van zijn bèweringen en werden duidelijker onderstreept door Marshall (European Recovery Plan) en Bevin (Westeuropese Unie). Dit alles voerde tenslotte tot het Pa,ct van Brussel. De opstelling van dit verdrag liet naast de ondertekenaars ruimte over voor andere naties om toe te treden. Daarbij werd in de eerste pïSats het oog gericht op Kalië. Frankrijk zou in deze een handje moeten helpen en is daarmede, sterk op weg. Een economi sche unie, gelijk -aan die der Benelux werd tussen beide Latijnse staten .voor mogelijk gehouden, al moest daarvoor nog heel wat water door de Rhóne stromen. Er zijn echter,vele symptomen, die er op wijzen, dat het deze richting zal uitgaan. De overwinning van De Gasperi tijdens de jongste verkiezingen schiepen een betere voorwaarde voor Italië tot aansluiting bij het Westen en waren ook voor de binnenlandse poli tieke koers van Frankrijk van groot be lang. Dat Italië er echter nog niet is en in de toekomst nog vele hindernissen, te overwinnen zal krijgen, bewijzen de jongste gebeurtenissen rondom de aan slag op de communistenleider Togliatti. De motie van wantrouwen jegens het regeringsbeleid werd Donderdag door de Italiaanse Senaat echter overtuigend verworpen en dit schept de hoop, dat Italië dichter bij het Westen komt en wellicht in de toekomst een belangrijke hoeksteen voor de Westelijke eenheid zal kunnen worden. O— ^L deze poljtieke handelingen hebben gedurende de laatste weken meer malen de gedachten aan een z.g. Atlan tisch Blok doen opperen. En als wij hieraan denken, gaat onze blik onmid dellijk naar de zwakke plekken in de groeiende Westeuropese samenwerking: Scandinavië en het Iberisch Schier eiland. In het laatste is Portugal van minder belang, doch van des te groter strategische betekenis is het land, waar Franco nu bijna twaalf jaar de scepter zwaait. Onder buitenlandse druk wer den wel enige concessies gedaan aan da monarchale gedachte, maar betekenis vol zijn ze niet en de troonpretendent zit nog altijd' in Portugal. Franco zal zijn positie zeker niet prijsgeven en staat dank zij corruptie en veiligheids politie in het bmrtenland en de toestand in West-Europa nog vrij stevig in de schoenen. De critiek van de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk op het bewind in Madrid is thans vrij zwak, omdat men weet Spanje in een eventuele volgende oorlog niet te kunnen missen. De toe gang tot de Middellandse Zee is van te groot belang. Werpt men' Franco uit het zadel dan zouden oude tegenstanders* wellicht aan bod komen en was men ongetwijfeld nog verder van huis. De nog altijd vage houding van Noor wegen, Zweden en Denemarken, vbrmt een ander "zwak punt in het Westen. Hun houding wordt voor een groot deel geinspireerd door de starre neutrali- teitsgedachte in Zweden. Het is op vele punten onbegrijpelijk, dat Stockholm niet wil inzien, Jat neutraliteit zeker nu heeft afgedaan en voor een land meer gevaren dan voordelen jnhoudt. Ver scheidene malen werd het waarschu wende woord van de Zweedse minister van buitenlandse zaken Unden verno men, maar het lijkt voorlopig nog een geluid als van een rbepende in de woestijn. In Noorwegen en Denemarken wor den gelukkig symptomen merkbaar, die wijzen op, een duidelijker gaan in de richting van de Westeuropese gedachte. Toch is het zo, dat een sneller uit spraak van de buitenlandse politieke koers in de Scandinavische landen noodzakelijk wordt. De positie van die landen als zijnde een brug tussen Oost Europa en het Westelijke Halfrond kan een sterk bastion worden in een Atlan tische eenheid, maar is thans nog een gevaar van niet te overziéne draag wijdte. West-Europa heeft tot taak Scandi navië van dit gevaar het overtuigende bewijs te leveren in het belang van deze landen zelf en dat van West- Europa. AD INTERIM. De doodstraf in Engeland Gezien de oppositie van het Hoger huis heeft de Britse regering besloten van de afschaffing der doodstraf, zelf? partieel, af te zien. Togliatti is aan de beterende hand en nen meldt dat de Italiaanse communis tische leider gisteravond, nauwelijks 'n week na de aanslag, gedurende een half uur 't bed heeft kunnen verlaten. Het werd hem tevens vergund kran ten te lezen, zodat hij' zich rekenschap 1 heeft kunnen geven van wat er in Italië na de aanslag is gebeurd.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1