Ontzaglijke explosie bij I. G. Farben verwoest Ludwigshafen fvieer dan 600 doden en duizenden gewonden E.C.A.-missie en Marshallhulp ludwigshafen stad des doods Beter brood na 1 Augustus J Vierhonderd uitvallers in twee dagen Donderdag 29 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7875 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Wereld kampioenschappen Wielrennen Geheime agenten bij de V.N. Twee Zondagen autorijden Jaarlijks overzicht gewenst Vliegende tankers naar Berlijn Nieuwe Bonnen DE VIERDAAGSE De tweede dag „Brandaris" op jacht naar een jacht 37 mille bij Rijksbureau ontvreemd Luc. van Dam slaat Balkowitsch knock out WEERBERICHT «I BUREAU: Koningstraat 78—80 pen Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: yj jyUPDELBEEK I^ayonred. C.' A. Dekkers i. Directie: J BIJLsMA en C' KRAK HELDERSE (OlMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. Woensdagmiddag om kwart voor vier heeft zich in Ludwigshafen een zware explosie voorgedaan in de fabriek van de I. G. Farben. Grote branden konden van Mannheim uit, aan de overzijde van de Rijn wor den waargenomen. De straten van Mannheim zijn bezaaid met glas scherven. In Ludwigshafen werden de sirenes verschillende keren in werking gesteld. Ongeveer 1200 zwaar gewonden zijn naar de ziekenhuizen vervoerd. De geweldige fabrieken van de I. G. Farben te Ludwigshafen, vroeger een van de voornaamste centra van de Duitse chemische industrie, strek ten zich vóór Se oorlog over een afstand van bijna 5 km uit langs de Westelijke oever van de Rijn. Tijdens de oorlog werden de fabrieken her haaldelijk zwaar gebombardeerd. De explosie ontstond in de chloor-aethylfahriek van de L G. Farben. Duitse politieautoriteiten schatten het aantal doden voorlopig op 400. Een Frans technicus van de „Badische Anilin" verklaarde dat de ont ploffing van de aethylchloride „abnormaal hevig" is geweest in verhou ding tot de opgeslagen hoeveelheid, en dat men aldus kan komen tot de aanvaarding van de mogelijkheid van misdadige opzet. Kort na de ontploffing huilden de sirenes om de mensen te waarschu wen, dat dodelijk phosgeengas was ontsnapt. Het is nog niet duidelijk, of dit gas de ontploffing heeft veroor zaakt of enkel door de ontploffing is ontsnapt. Leden van het Rode Kruis, politie mannen en .brandweerlieden, die de slachtoffers hielpen bevrijden droegen zuurstofmaskers. Met uitzondering van het hoofd bureau van politie is Ludwigshafen telefonisch van de buitenwereld afge sloten. Volgens de politie kan men nog steeds de plaats van de ramp niet bereiken tengevolge van hevige gas- en rookontwikkeling. Franse veilig heidstroepen nemen deel aan de be strijding van de branden en het op- ruimingswerk. Da gewonden werden naar ziekenhui zen in Ludwigshafen, Mannheim, Hei- delberg, Speyer en zelfs Karlsruhe vervoerd. Men vreest, dat zij, die nog onder de puinhopen liggen, dood zijn, daar deze in brand staan. Men acht het gevaar voor verdere explosies geweken. Onder de gewonden bevinden zich enkele Fransen. De Franse gouverneur van de Palts is naar het toneel van de ramp vertrokken. Radio Hamburg heeft alle beschikbare dokters opgeroepen om aan het reddingswerk deel te nemen. LUDWIGSHAFEN VERWOEST. Volgens AFP ontstond de ontploffing in een werkplaats van een chemische fabriek „Badisch Anil in und Soda- fabrik" (voorheen I. G. Farben), die ongeveer 100 meter achter de gebouwen van het Franse militaire bestuur ligt. De slaohtoffers zijn merendeels arbei ders van de fabriek. Talrijke gebouwen zijn door de ontploffing ingestort. In de stad Ludwigshafen zelf zijn vele huizen van hun daken beroofd. Huizen, die door bombardementen waren getroffen, zijn thans ingestort. Dena, het Duitse persagentschap in de 21 Aug.: Wegwedstrijd amateurs. 22 Aug.: Wegwedstrijd professionals. 28 Aug.: Voorwedstrijden achtervol ging amateurs en professio nals. Deze voorwedstrijden vangen om half tien aan. Om half acht worden de achtste en de kwartfinales verreden en tevens de eerste serie van het kampioenschap 100 km. achter grote motoren. 24 Aug.: Halve finales en finale ach tervolging professionals en tweede serie 100 km. achter motoren. Aug.; Halve finales en finale ach tervolging amateurs en der de serie achter motoren. Aug.: Rustdag. Aug.: Half tien voorwedstrijden sprint amateurs en profes sionals. Des avonds om half acht worden de halve fina les en finale sprint amateurs verreden en de herkansing van de 100 km. achter mo- 'X A t0ren- Aug.: Rustdag. Aug.; Twee uur halve finales en finale sprint professionals en tot besluit de finale 100 km. achter motoren. vendien zal iedere avond het pro gramma worden aangevuld met aan. ekkelijke amateurnummers. e wegwedstrijden zullen plaats vin- en op het Caubergcircuit, terwijl de aanwedstrrjden in het Stadion wor- etl georganiseerd. Amerikaanse zóne, meldt nader dat de ontploffing 600 mensen het leven heeft gekost. Verscheidene uren na de ontploffing woedden op het terrein van de fabrie ken nog grote branden, dichte rookwol ken hadden zich uitgebreid jover de stad. Bulldozers en tractors van het Amerikaanse leger rameiden zich een weg door de ruïnes in verwoede pogin gen om de branden te stuiten. OOGGETUIGE VERTELT. Een ooggetuige, die op het fabrieks terrein is geweest, vertelde, dat hij op zijn weg mannen had ontmoet met groene, gele, blauwe ofwitte gezich ten, arbeiders van de fabriek, die ten gevolge van de ontploffin> met ver» schillende kleurstoffen besmeurd wa ren. Vele gewonden bloedden hevig doordat hun slagaders door glasscher ven waren geraakt of gesprongen wa ren door de hevige luchtdruk. Vele Duitsers schenen aangetast te zijn door de giftige gassen, die zich door het in brand geraken van chemicaliën ont wikkeld hadden. Na de eerste ontploffing deed zich nog een reeks kleinere explosies voor, waardoor brandende brokstukken in het rond vlogen en nieuwe branden stichtten. Een Duitse dokter, die een man be kneld vond onder een ruïne, zag zich genoodzaakt het slachtoffer terstond met een gewone timmermanszaag een been te amputeren. In 12Vj uur over het Kanaal Het is de Italiaanse paardenfokker Gambi gelukt het Kanaal van An- dresselles bij Kaap Griz Nez naar Dover over te zwemmen. Gister morgen vroeg vond men de Ita liaan, die de tocht in 12 uur en 34 minuten had volbracht, uitgeput op een pier liggen. Gambi, die in zijn woonplaats Ra venna, bekend staat als een goed lange afstandzwemmer, had gedu rende de nacht met veel wind te kampen gehad. Bij het naderen van de Engelse kust, bleek de volgboot plotseling niet meer ver der te kunnen, zodat de zwemmer het laatste deel geheel alleen moest afleggen. Amerikaanse legerauto's werden over dp Rijn gezet om gebruikt te worden voor het wegvoeren der slachtoffers. Ambulances uit Heidelberg en Mann heim gingen over en weer over de ri vier. De Fransen zonden autobussen vol Duitse verpleegsters en dokters uit Kai- serslautern, 32 km van de plaats des onheils verwijderd. NIEUWE EXPLOSIE. Nadat zich om 10 uur des avonds een nieuwe ontploffing had voorgedaan werden alle personen, die niet bij het reddingswerk betrokken waren, uit het gebied van de ramp geëvacueerd. Amerikaanse officiëren schatten, dat 80 procent van het fabriekscomplex vernietigd is. Rond het gebied wor den 2700 gewonden verpleegd en ver der weg nog 3500. Des nachts deden 600 Amerikaanse manschappen dienst. Nadat in April de samenstelling van ons brood reeds een belangrijke ver betering heeft ondergaan doordat het percentage maisbloem in het brood- bloem werd verminderd, zal thans met ingang van 1 Augustus het maisbloem geheel uit het broodbloem verdwijnen, zo deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mee. Na deze datum zal het broodbloem bestaan uit 20 pet. buitenlandse of inlandse rogge en 80 pet. buitenland se tarwe, uitmaling 85 pet. Fabrieken, die op 1 Augustus nog maisbloem in voorraad hebben, die nen deze vóór 29 Augustus in het broodbloem te verwerken inplaats van rogge. Het zal nog wel enkele weken duren voordat het broodbloem van be tere samenstelling bij de bakkers komt zodat men niet aanstonds na 1 Aug. witter brood zal kunnen verwachten. Marshall heeft op een persconferen tie verklaard niet te weten of som mige leden van het V. N.-secretariaat en van bepaalde afvaardigingen anti- Amerikaanse bedrijvigheid uitoefenen Hij wilde een comité van drie leden in het leven roepen, dat de beschul digingen zal nagaan die door ambte naren van het departement van bui tenlandse zaken in de parlementscom missie voor immigratie naar voren zijn gebracht. Sokolof, die tijdens de afwezigheid van Trygve Lie het ambt van secre taris-generaal van de V. N. waar neemt, heeft in verband met het plan tot onderzoek naar de bedrijvigheid van het V. N.-personeel verklaard, dat de diensten van Lake Success hun dossiers niet ter beschikking zul len stellen van de onderzoekers. De V. N. heeft niets te verbergen, aldus Sokolof, maar de actie van het depar tement van buitenlandse zaken zal zich moeten beperken tot opspo^ ringen op grond van eigen dossiers. Naar het Parool meldt zal ter gelegen' heid van de komende feestelijkheden het Zondagsverbod voor automobilisten voor twee Zondagen worden opge schort. Welke beide Zondagen dit zul len zijn, zal nog nader worden bekend gemaakt. Een grote menigte wacht elke dag bij de ingang van het ziekenhuis waar de Italiaanse communistenleider Togliatti verpleegd wordt, om van de behandelende doktoren te vernemen hoe het met de patiënt gaat. De heer Alan Valentine, het hoofd van de ECA-missie in Nederland, heeft gister in een onderhoud met persvertegenwoordigers zijn inzich ten in het werk dezer missie en in die van het plan Marshall in het al gemeen kenbaar gemaakt. De heer Valentine wilde nog eens onderlijnen dat het ERP in genen dele een steunverlening, een „relief" be treft, maar dat het alleen de economi sche ontwikkeling van de 16 landen wil helpen versterken. Deze landen zullen zichzelf moeten helpen. Hij merkte op, dat er slechts 5 pet. der goederen komen van het plan Marshall, maar dat de overige 95 pet. door de 16 landen zelf worden voort gebracht. De Europese landen dragen de ver antwoordelijkheid om het plan tot 'n succes te maken-. „Wij willen slechts deze vier jaren meehelpen, om de Euro pese landen het peil te doen bereiken, dat men zich in uitzicht gesteld heeft. De heer Valentine noemde het ERP een der meest internationale inspan ningen, die in de geschiedenis onder nomen werden. De missie zal slechts klein zijn. Het ligt in de bedoeling, dat in 's Gravenhage een bureau van de missie wordt ingericht. WAARDERING VOOR DE BENELUX-LANDEN Voor de Benelux-landen had men de grootste waardering. Men noemde de Benelux-ontwikkeling een van de meest belovende dingen, welke be reikt werden. Hij merkte op, dat men in de V.S. voor de vrije onderneming is. Het is niet waar, dat de V.S. hun eigen op vatting in andere landen ingang zou den willen doen vinden. Wel hebben de V.S. het recht te ver langen, dat door de 16 landen de mees te energie wordt ontwikkeld, om het plan tot een succes te maken. Die lan den zouden zich zo nodig opofferingen dienen te getroosten. Hjj merkte voorts op, dat het con gres het plan voor 4 jaren goed keurde. Elk" jaar zal men echter gel den beschikbaar moeten stellen. Men wil dan zien, wat er in het afgelo pen jaar bereikt werd. Daarom zal het zeer gewenst zijn, dat men dan kan aangeven, dat er reeds veel be reikt werd. Hij geloofde niet, dat de presidents keuze in de V.S. of het aan het be wind komen van een andere partij ver anderingen zouden brengen in het werk van de heren Hofmann, Harri- man en hun helpers. De handel met Duitsland achtte hij zeer belangrijk en essentieel. Door de Amerikaanse agentschappen is daar mee reeds contact opgenomen. De toestand in Ned. Indië noemde bij zeer belangrijk voor Nederland en voor de gehele economische opbouw van West-Europa. Hij hoopte, dat hier in zo spoedig mogelijk klaarheid zou gebracht worden. Hij gaf als zijn mening, dat Neder land er rekening mee moet houden dat het een millioen inwoners meer heeft dan vóór de oorlog. Men zal zich moe ten inspannen om de gehele productie en de handel op een nog hoger peil te brengen. Gisterochtend zijn op het vliegveld Gatow te Berlijn twee Lancasters' uit Engeland aangekomen met een la ding benzine. De machines zijn giste ren uit Engeland vertrokken en heb ben de nacht te Wunstorf doorge bracht. Op het vliegveld Gatow waren extra brandspuiten aanwezig voor het geval er een ongeluk zou gebeuren. De vliegtuigen vervoerden elk 75.000 liter benzine. Een Britse woordvoerder verklaar de: „Dit zijn de eerste handelsvlieg tuigen die voor het transport naar Ber lijn worden gebruikt. Zij zijn de voor' lopers van een geregelde dienst". Voor het tijdvak van 1 t.m. 14 Au gustus 1948 geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van de daarbij vermelde artikelen: BONNEN VOOR BROOD 0871 brood 800 gram brood (geldig t.m. 7 Augustus) 0881 brood 200 gram brood (geldig t.m. 7 Augustus). ALLE BONKAARTEN 090 algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 091 algemeen 1 ei 092 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 093 algemeen 100 gram bloem, zelfrij zend bakmeel of kinder meel. BONKAARTEN KA, KB, KC 808 096 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop, enz., of 750 gram versnaperin gen. 097 algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 098 algemeen 250 gram kaas of 312'/» gram korstloze kaas. 099 algemeen 250 gram waspoeder. B 107 80(1 gram brood (geldig t.m. 7 Augustus). B 108, C 110 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet. C 109 400 gram brood (geldig t.m. 7 Augustus). BONKAARTEN KD, KE 808 111 algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop, enz., of 500 gram versnape ringen. 112 algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet. 113 algemeen 125 gram kaas of 156'/« gram korstloze kaas. 114 algemeen 500 gram waspoeder. D 117 800 gram brood (geldig t.m. 7 Augustus). E 119 500 gram bloem of zelf- v rijzend bakmeel of kin dermeel of kinderbis cuits. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA, QB, QC 808 87 versnaper. 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop, enz. 90 versnaper. 100 gram versnaperingen, of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel, enz., of 200 gram jam, stroop, enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 808 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook M. Deze bon- nen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 044, 045 en 046 vlees blijven geldig t.m. 7 Augustus. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Juli worden gebruikt. Op de 2de dag der internationale vierdaagse was het zeker zo warm als eergisteren, maar er was meer wind. De geroutineerde wandelaars bleken op deze temperatuur inge steld te zjjn en togen moedig, voor al de vijfenvijftigers om 4.30 uur 's morgens welgemoed Maas en Waal in. De mannen van ervaring in de grote groepen, als die van de Nieuwe Haagse Vierdaagse houden zich aan een vast systeem en leggen samen ongeveer 6.6 km per uur af, waarb.j dan tijd genoeg overblijft voor rust. Zij overschrijden dan niet de hun toe gewezen tijd van 11 uur, ze vertrek ken om 4.30 uur in de morgen om tegen 4 uur terug te keren. Zij hebben dan ook weinig uitvallers. Anderen, die het minder tactiscn doen, sneuvelen op de tange afstand van 55 km. Zo zijn er dan weer op de 2de dag 168 deelnemers uitgevallen en dit maakt met de 18 niet gestar ten op Maandagmorgen een totaal van 186 uitvallers, waaronder 2 Noren en weer opvallend weinig dames die overigens slechts 40 km behoeven te lopen. De 1ste dag zijn er in totaal 20? ingeschrevenen als slachtoffer geval len van warmte en inspanning. Dat zijn er in 2 dagen 393 uitvallers. Hedenmorgen kunnen zich nu nog, mits allen zich melden. 6267 wande laars en wandelaarsters op weg be geven voor de tocht over de heuvelen van Mook en Groesbeek. De grote drukte was gister wederom fe Wij- chen, waar volop muziek en dansge legenheid was. Alleen de jongeren waagden zich op het gloeiend hete marktplaveisel. Van de groepen hou den de Limburgse mijnwerkers zon der uitvallers zich uitstekend, terwijl de grote K.L.M.-groepen en die van de Unielever slechts enige uitvallers telden. De militairen, vooral de ma rine, waaronder de Marva, en ook de politie en marechausee marcheer den ferm. Bijna alle deelnemers waren op tijd binnen en vele bezorgden aan de Ge neeskundige Dienst, onder leiding van dokter Avenarius. veel werk. PARCOURS -—GEDEELTE NIET VOOR AUTO'S AFSTAND VAN S km 30 PARCOURS 39 km 40 PARCOURS 4 O km 50 PARCOURS EO km SS PARCOURS 55 km EB E H BO POST WEGEN SPOORWEGEN Temidden der mijnenvelden Een Deens zeiljacht, de „Lange- sund" uit Odense is gisteren benoor. den Terschelling midden in een mijnenveld aan de grond gelopen. De „Brandaris" van de Noord- en Zuid Hollandse reddingmaatschap pij voer van Terschelling uit en slaagde erin, het jacht vlot te sle pen, en in de haven van Terschel ling binnen te brengen. Aan boord bevonden zich vier Denen, de eigenaar, diens twee dochters en een bediende. Het jacht was op weg van Odense naar Lissabon op een va- cantietrip. Het vaartuig was uitge rust met een motor, die echter defect is geraakt. Vandaar, dat men pro beerde met behulp van de zeilen Over de gronden heen te komen, het geen echter op eigen krachten niet gelukte. De bemanning van de „Bran daris" heeft prachtig werk geleverd, door het jacht op behendige wijze uit de gevaarlijke omgeving weg te slepen. De motor van het zeiljacht wordt in Terschelling gerepareerd, waarna de reis zal worden voortgezet, In de nacht van Maandag op Dins dag jj. hebben Inbrekers hun slag geslagen in het Rijksbureau voor Huiden en Leder aan de Keizers gracht te Amsterdam. De jiluis van het bureau werd opengebroken en een bedrag van f 37.700 aan contan ten ontvreemd. Voorts worden 171 kwitanties en een groot aantal an^ dere bescheiden vermist. Het onder zoek is met kracht ter hand genomen. In het RAI-gebouw te Amsterdam bokste de Nederlandse middengewicht kampioen Luc van Dam (71 kg) gister avond tegen de Oostenrijkse midden- gewichtkaftnpioen Karl Balkowitsch (72 kg), die Marcel Cerdan, de Euro pese middengewicht kampioen, voor 'n titelgevecht heeft uitgedaagd. De Oos tenrijker was ruim een klasse minder dan de Nederlander. 4 ronden lang had hij niets, maar dan ook niets in te bren gen. Deze 4 ronden waren alle met het grootst mogelijk verschil voor de Nederlander, die met linkse stopstoten niet alleen de Oostenrijker op afstand hield, maar hem dermate overdonderde, dat Balkowitsch niet eenmaal tot een serieuze aanval kon komen. De Oosten rijker, die in de 2e ronde een wond on der het rechteroog had gekregen en een bloedneus, waarvan hij tamelijk veel last had, werd in de 5e ronde na een kort maar zeer fel offensief door Van Dam naar het canvas gezonden. 4 linksen en een rechtse voltrokken het vonnis over Balkowitsch, die de volle 10 tellen bleef liggen. Auto rijdt trottoir op De bestuurder van een zware vracht auto is gistermiddag op de Schippers- gracht bij de Prins Hendrikkade te Amsterdam de macht over het stuur kwijt geraakt en met zijn wagen op het trottoir terecht gekomen. Een vrouw en haar twee kinderen kwamen onder de wagen terecht. De vrouw werd zwaar, haar kinderen licht ge wond. TRYGVE LIE TE LONDEN. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., is Woensdagmiddag uit Genève op het vliegveld Northolt bij Londen aangekomen. Hij verklaarde, dat hij alleen de Olympische Spelen wilde bijwonen. Weersverwachting geldig tot Don derdagavond: KANS OP ONWEER. Weer warm en zonnig weer, ech ter met een kleine kans op en kele verspreide warmte-onweders in de namiddag in het Zuiden van het land. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1