Raad van State behandelt zuiveringsgeval Diploma-uitreiking Ambachtsschool Werfgeschil met vérstrekkende gevolgen DE ZAAK-VERVEER Uitslag aanbesteding De Vierdaagse En nu de practijkl Nieuws van de Helderse Sportraad Dr. Suys niet benoemd rtïïB?van h— Rijks H.B.S. Vissei ij-besomminaen WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Wg zuilen de lezer in dit versla; moeten terugvoeren tot de dagen kort voor „Dolle Dinsdagzij het ook naar een gebeurtenis die slechts zijde lings in betrekking stond tot de oorlogshandelingen, maar welker gevol gen van verder strekkende betekenis zouden blijken dan men toen durfde vermoeden. Die gebeurteenis is het ineident-Terlouw, als we het zo noemen mogen. Over de gevolgen ervan komen we aanstonds te spreken. In Augustus kreeg de halfvakman Terlouw, werkzaam in de afdeling Scheepsbouw van de Rijkswerf, van zijn chef Kossen namens de comman deur Verveer opdracht, enkele col lega's te helpen bij het verplaatsen van een pivot Terlouw over wiens lui heid reeds vóór de oorlog tal van klachten werden gehoord had daar weinig oren naar. Het kwam tot een heftige woordenwisseling tussen Ver veer en Kossen enerzijds en Terlouw anderzijds, waarbij laatstgenoemde zich onder bedreigingen tegen zijn superieu ren verzette. Volgens de verklaringen hadden Verveer en Kossen steeds het beste met hun personeel voor, en werk ten zij zoveel mogelijk de sabotage in de hand, maar uiteindelijk lag het toch tan hen om te bepalen in welke mate sabotage kon worden getolereerd zon der al te grote moeilijkheden met de Duitsers te verkrijgen. Dergelijke con flicten waren nu eenmaal het gevolg van het feit, dat de Rijkswerf na de ca pitulatie in Mei 1940 is blijven draaien. Het laatste meningsverschil was. voor Verveer en Kossen aanleiding om de zaak met de chef der afd. scheepsbouw, Ir.' Scheltema de Heere, te gaan bespreken. Zij trof fen deze niet op zijn kantoor aan, maar ontmoetten toevallig de Duit se werkmeester Schmitz, die hun vroeg naar de reden van hun merk bare opwinding. Schmitz wilde Terlouw door de Duitse werfpolitie naar zijn kantoor laten halen, maar Verveer die er liever geen po litiezaak van wilde maken, haalde Terlouw zelf. Deze kreeg van Schmitz een berisping, waarmee de zaak voortgang kon vinden. Deze Echter dezelfde dag nog werd Ter louw door de Duitse werfpolitie gear resteerd en spoedig daarop naar Duits land overgebracht, waar hij een jaar in gevangenschap heeft moeten verblij ven. VERHOOR „EN MASSE" Toen na de bevrijding de Bokken van de Schapen moesten worden ge- gcheiden, in het tempo waarin men jonge kuikentjes „sext", werden alle leden van bet werf- en marineperso neel bij de „Naval Security" geroepen voor het ondergaan van een kort-ver hoor. Ook Verveer moest daar ver schijnen. Kennelijk heeft men daar aangenomen, dat Terlouw was gear resteerd naar aanleiding van Verveer's gesprek met Schmitz. Men vatte het dus op als een gevolg van het incident- Terlouw. De z.g. Commissie-Klaassen heeft over dit geval aan de minister geadviseerd, Verveer ongevraagd eer vol ontslag te geven. De minister wilde dit ontslag oneervol geven, maar de z.g. Commissie-Patijn die o.a. uit zeer bekwame juristen bestond advi seerde dat Verveer voldoende gestraft zou zijn, wanneer hij een rang achter uit werd geplaatst. De minister besloot tot ongevraagd eervol ontslag. Dat was dus het tweede gevolg van 't incident- Terlouw. Daar deze beslissing afweek van het advies der Com—issie-Patijn, en daar deze beslissing het ontslag van de be trokkene inhield, bleef voor Verveer de mogelijkheid open om tegen het mi nisteriële besluit appèl aan te tekenen bij de Raad van State. Het desbetref fende dossier is echter ten departemen- te enige tijd in het ongerede geweest, zodat er verscheidene malen moest worden gereclameerd alvorens men kon aannemen dat de behandeling van d zaak voortgang kon vinden. Deze openbare behandeling was gevolg num mer drie. VOOR DE RAAD \*VN STATE Zo werd dan eindelijk gistermid dag om drie uur deze zaak door de Raad van State, afd. Geschillen van Bestuur op het Binnenhof te Den Haag behandeld. En zo werd voor 't eerst na ruim drie jaar deze zuive ringskwestie in het openbaar berecht. Achter de groene tafel hadden zitting de president, Staatsraad Rutgers, en de Staatsraden Deckers en Van Ange- den Deckers en Van Angeren, oud- ren, oud-ministers. Zeer welwillend gaven zij alle gele genheid om deze onbevredigende .zaak van alle kanten te belichten. Allereerst gaf de raadsman van Verveer, mr. H. Jonker Hzn., een korte uiteenzetting van de redenen tot het appèl. Het stond immers z.i. geenszins vast dat er een causaal verband bestond tussen de arrestatie van Terlouw en het gesprek met Schmitz. Er waren zelfs redenen om te veronderstellen, dat Terlouw op .andere gronden door de Duitsers was gearresteerd. In ieder geval achtte mr. Jonker het volkomen onjuist, dat men klakkeloos heeft aangenomen dat Ver veer schuldig zou zyn aan Terlouw's arrestatie. Hij werd hieromtrent nim mer verhoord, en het advies van de Commissie-Patijn doet ook veronder stellen dat bedoeld causale verband in derdaad niet aanwezig was. Ook had mr. Jonker ernstige critiek op het feit, dat de dossiers volkomen ontoeganke lijk waren gebleven. Volgens de vertegenwoordiger van de minister, mr. Van den Burg, was ge noemd causale verband toch wel aan wezig. Het lag althans z.i. zeer voor de hand. Het was' daarom zeer goed. dat er verscheidene getuigen waren gedagvaard, die de Raad van State over een nagenoeg geheel volledige collectie gegevens deden beschikken. Alleen de Duitser Schmitz, die de collectie had kunnen completeren, ontbrak. GETUIGENVERKLARINGEN. Als eerste legde ir. de Klerk, toen tertijd waarnemend directeur, zijn ver klaring af. Hij schetste de positie van de bazen en commandeurs, die in de bezettingstijd de „kurkezak" waren tus sen de Duitse Werfaufsicht en het bur gerpersoneel. „Verveer was één van onze beste commandeurs, die steeds al het mogelijke voor zijn personeel heeft gedaan. Zijn vaderlandse houding is in die jaren aan geen twijfel onderhevig geweest". De heer De Klerk besloot zijn zeer positieve getuigenis door te zeg gen: „De Duitsers arresteerden geen Nederlanders om een herrie tussen Ne derlanders. Mijns inziens had de arres tatie van Terlouw een andere oorzaak". De heer Kossen bevestigde «Ie gang van zaken bij het ontstaan van het in cident-Térlouw. „U kunt wel begrijpen, dat ik het erg vond om zo door Terlouw in het bijzijn van al mijn volk, te worden néergezet. Ik schrok ervan, toen ik hoorde dat Terlouw was gearresteerd. Direct heb ik geinformeerd naar de reden daarvan, maar ik kon deze niet gewaar worden. Het was volgens de Duitsers óm politieke redenen, en niet wegens de ruzie met ons". Mr. van den Burg stelde de heer Kossen de vraag, of hij eventueel weer graag in dienst van de werf zou willen ko men, waarop de heer Kossen ant woordde: „Ik zou wel willen, maar het kan niet meer. Ik heb een te gro te knauw gehad, vooral door mijn ontslag. Mijn gezondheid staat het niet meer toe". De heer Boutkan, tijdschrijver, be titelde Schmitz als een Duitser, waar mee nog wel te praten viel. Hij kon zich indenken, dat Verveer en Kos sen tenslotte tegenover Schmitz hun hart hadden gelucht. Uitdrukkelijk verklaarde de heer Boutkan, dat hij de heer Verveer had horen zeggen: „Ik ga dat met de heer Scheltema bespreken", fifijkbaér hebben 'zij toen toevallig Schmitz óntmóet.' Ir. Scheltema de Heere tekende de moeilijke gezagsverhoudingen op 'de werf in bezettingstijd. Er was, zoals hij het noemde, een „gezagsvacuüm". Slechtwillende werknemers konden misbruik maken van de omstandig heid, dat aan hun superieuren een uiterst geringe strafbevoegdheid was toegemeten. De enige krachtmaatre gel was het lopen naar de Duitsers, maar deze mogelijkheid kon men te genover mede-vaderlanders niet toe passen. Over Verveer zei ir. Schelte ma, dat hij er \jij de Duitsers niet zo best op stond. De 'chef-calculator uit die periode, ir. Reynen, herinnerde zich. dat de Duitser Curt tegen hem had ver klaard: „De arrestatie van Terlouw heeft niets met de klacht van Verveer te maken". Op een desbetreffende vraag van mr. Van den Burg Ver klaarde de heer Reynen, dat het in bezettingstijd afgeleverde werk soms 900 procent duurder was dan vóór de oorlog, en andere keren 300 procent, afhankelijk van de mate. waarin de aflevering van het werk kon worden vertraagd. De heer Pottinga. die bij Schmitz op kantoor zat, noemde deze Duitser eveneens een naar omstandigheden zeer schappelijke figuur. Hij heeft Terlouw niet afgeblaft, maar zijn best gedaan om de zaak te sussen, waarbij hij zo goed en zo kwaad als het gipg gebruik maakte van de Hollandse taal. De heer Terlouw tenslotte gaf toe. tegen Kossen een dreigende houding te hebben aangenomen. Voordien had hij ruzie gehad met Cusch, toen deze zijn kast wilde doorzoeken. Als de re denen tot zijn arrestatie hadden de Duitsers o.m. in het proces-verbaal geschreven: de ruzie met Cusch, zijn onhandelbaarheid ten opzichte van zijn superieuren en zijn communisti sche neigingen. Dat laatste liet Staats raad Van Angerendoor hem herha len. „Maar het was niet waar", voeg de Terlouw eraan toe. „Dan was het andere misschien ook wel niet waar", repliceerde de heer Van Angeren. MR, VAN DEN BURG. Na de getuigenverklaringen er kende de vertegenwoordiger van de minister, dat de behandeling van de zaak-Verveer inderdaad hier en daar gebrekkig is geweest. De be slissing van de minister was z.i. echter niet gebaseerd op een ac cepteren van enig causaal verband tussen het ineident-Terlouw en diens arrestatie, maar op het feit dat Verveer op de werf het vertrou wen verloren zou hebben. „Blijk baar heeft de heer Verveer niet geweten, welke gevolgen het ver hoor door de Marine Inlichtingen Dienst voor hem zou kunnen heb ben, anders was zijn verklaring toen stellig vollediger geweest." H\j besloot met te verklaren, dat de heren Verveer en Terlouw aan elkaar gewaagd waren geweest. Ter louw was spontaan en ging niet spoe dig uit de weg, terwijl Verveer dat bracht zijn leeftijd mee wat bezadigder en voorzichtiger was. „Ik wacht gaarne het advies van de Raad van State af." Onder mededeling, dat de afde ling van de Raad van State na Beraad over deze kwestie advies zou uitbren gen aan H.K.H. de Prinses-Regentes, werd de openbare zitting waarin de heren Staatsradeft kennelijk met grote belangstelling naar de verschil lende uiteenzettingen hebben geluis terd gesloten. Het hierop volgend Koninklijk Be sluit zal uitwijzen, of de Kroon het ontslag handhaaft, dan wel het ge volgde beleid desavoueert. Deze be slissing zouden wij kunnen aanduiden ds gevolg nummer vier. Wij wachten vol belangstelling af! Hollandse nieuwe in Indonesië. Het 3-5 R.I. herdacht te Batoe op f lijke wijze zijn tweejarig bestaan. Maandenlang zijn de manne gp. bataljon in. de weer geweest dit feest te doen slagen. Zij heb boekt en vooral de echt-Hollandse kennis viel in de smaak van de vierende infanteristen. Hoe is het mogelijk! Hollandse nieuv De volgende aannemers hebben inge schreven voor het bouwen van een woon- en winkelhuis met bedrijfsruim te en drie bovenwoningen, op een ter- tein gelegen aan de Spoorstraat nos. 911, höèk Spuistraat te Den Helder, architect de heer J. J. van der Leek: K. de Klerk, Huisduinen f 98.205; J. Seysener, Hiliegom f 95.949; Gebr. van Duin en Zoon, Noordwijk aan Zee f 95.350; Jac. de Vries, Nieuwe Niedorp f 95.000; J. Faus. Nieuwe Niedorp f 93.050; Jac. Tromp, Alkmaar f 92.430; Minneboo en Walboom, Den Helder f 91.890 G. Kuijpers, Hoogwoud f 91.300; H. Lont, Hippolytushoef, Wieringen f 88.410; Gebr. Smit, Den Helder f 87.130; Modder en Cuperus, Den Helder f 86.800; C. van Essen, Den Helder f 86.490; J. Lugtenburg, Den Helder f 85.350; J. H. Keyser, Den Helder f 82.350; C. T. Kwak en Zn., Huisduinen f 80.850. De volgende aannemers hebben inge schreven voor het bouwen van vier win kels met bedrijfsruimte en vijf boven woningen, óp een terrein gelegen aan de Spoorstraat nos. 40 en 42 en Bree- waterstraat 1-3-5 te Den Helder, archi tect de heer J. J. van der Leek: J. Seysener, Hiliegom f 196.500; Gebr. v. Duin en Zoon, Noordwijk aan Zee f 194-000; Jac. Tromp, Alkmaar f186.500; A. Klomp, Beverwijk f 173.219; K. de Klerk, Huisduinen f 163.500; G. Groot, Den Helder f 163.285; C. van Essen, Den Helder f 161.000 J. H. Keyser, Den Hel der f 159.500; Modder en Cuperus, Den Helder f 155.888; G. Kuijpers, Hoogwoud f 153.799; Minneboo en Walboom, Den Heldert 451.500; -fï. tont, Hippolytus hoef, Wieringen f 145.360; J. Faus, Nw. Niedorp f 141.100; Jac. de Vries, Nw. Niedorp f 139.500. Onzp Helderse Vierdaagse-lopers heb ben ook het traject van de tweede dag met goed succes volbracht. Van alle deelnemers waren er 130 uitval lers, en er waren gistermorgen 18 wandelaars niet aan de start versche nen, zodat het totale aantal een ver mindering van 148 heeft ondergaan. Het weer was gisteren niet zo warm als de eerste dag. Gistermiddag werden, der traditie getrouw, in de Witte Bioscoop de diploma's uitgereikt aan de geslaagde leerlingen van de Ambachtsschool voor Den Helder en omstreken. De vice-voorzitter ,de heer J. N. E. Teune, opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan alle aanwezigen, in het bijzonder tot de heer Smit. Hij bedankte allen, door wier mede werking het ambachtsonderwijs hier ter stede voortgang heeft kunnen vinden, en riep tenslotte de steun in van de ouders om de leerlingen voor al te stimuleren hun uiterste best te doen op het huiswerk. „Er is thans een groot gebrek aan werkkrachten, maar toch moeten de geslaagde leelingen er aan denken, dat het bezit van een diploma alleen niet vol doende is,. De practijk maakt de vakmensen." Een zeër prettige mededeling deed de heer Teune omtrent de heer Smit, namelijk dat dezë van het hoofdbe stuur der Vereniging van Ambachts schoolbesturen de bijzondere legpen ning heeft ontvangen voor de dien- steg, door hem aan het nijverheids onderwijs bewezen. Hierna reikte de nieuwe directeur, de heer G. G. ter Meer, de diploma's en prijzen uit. Voor de prijzen, be staande uit gereedschap, waren in aanmerking gekomen de leerlingen Rotgans, de Boer, Klein, Krijger, Bos- saert. Van Klink. Bouma, Cornielje, Boogaard, Huitinfa, Schouten, Drij ver, Riteco, Visser en De Wit. Het getuigschrift werd uitgereikt aan de leerlingen: METAALBEWERKERS: J Baanders, W F Barzilay, A Beneker, I Bergsma (Breezand), J Beun, D H Bloem, G H de Boer, Z H Bouma, P R Bos. W Delij, D Jongman. H A Kohier. J A Ko ningstem; H Kooger, L Davidse. J Kooyman. A v. Krimpen, J de Krijger (Wier.), W J H Lamerèè, H Leyen (Texel), H Lip, J H Lokman. G Mul der, JF J W v.. Oostrum, P Pronk. J J Ramler, W G Rietel, E Schoonbeek (A. Paul.), J Schoute. A Sinnige, J M Smit (Hipp.hoef), S Snitjer, H Streutker, Sj v d. Velde (Hipp.hoef), W J Visser, ,T Vlaming (A.Paul.), J Westerman (Bar- siugerhorn). J v. Wolferen, J C Wor (Den Oever), L P v. Zoest, W A Zoete lief en J Zon. Geen getuigschrift 7 leerlingen. SCHEEPMAKERS: J v. Kempen, J Ruiten, A v. Urk, B Vethman (N.Nie- dorp), W de Vries, C G de Wit. Geen getuigschrift 1 leerling. MOTORRIJTUIG- en RIJWIELHER STELLERS: M Beukema (Hipp.hoef), H G Boogaard, A M v. Boven (Oude- schild), H J Doornebos, J Duimering (Hipp.hoef), C Duinker (Den Burg), J M v. Es, K M Frans (Den Oever), D L Geel (A.Paul.), K J Gieles, L de Haan, A F Heykoop, S Klein (Wier), J P Kie- kebos, H Kok, P F A v. Koningsbrug- gen, P J Moor, S Rieuwers, N J Rot gans (Hipp.hoef), A Schouten, H J Sie- pel (Barsingerhorn), W A Unk (Cal» lantsoog), J L Voorthuyzen (Breezand), J L Weststrate (W.waard), H F Wie- denhoff. Geen getuigschrift 3 leer» lingen). ELECTRICIENS: C Bak, C J Bakker, S Berkhout (Hipp.hoef), D Blokker, J Boerman, G. B. Bosch, E J Bruyn, W Cornielje, J v. Doorn, P Drijver (Texel), P A v. Dijk (Hipp.hoef), T Gode, L v. d. Graaf, J Graaff, J Hol lander, B M v. Knjjff, R L Kramer, P P de Loos, J P Piet, W Snakenborg (Wier.), C P Steigstra (Wier.), W C Timmer (Den Burg). J Veldhuizen, L J Visser, P B Visser en A v. d. Wint. Aangehouden 1 leerling. TIMMERLIEDEN: J Z A Bay t'i •Zand), R D J Besseling, T H Boersen (Hipp.hoef), C M Bossaert (Wier.), G v. d. Heide, A J C v. Klink (A.Paul.), J. A Koorn, A W Krijger (Hipp.hoef), A C J v. d. Oudenalder, A J v. Drimme- len, J P Riteco (d. Burg), K I v. d. Sluis, B Spijker (Callantsoog), P Tijde- man, A Veenbaas (Hipp.hoef), J N Wittebol (CaCUantsoog) MEUBELMAKERS: J Bakker. S Hui- tinga, L C G v. d. Lans en C T Zits. Geen getuigschrift 1 leerling. SCHILDERS: 'J v. Dam, C Lont (Wier.), C Petrus en A J de Ridder. Geen getuigschrift 2 leerlingen. De volgende leerlingen werden van de le naar de 2e klasse bevorderd: Afd. metaalbewerkers: IA: J C Bandt, C S Berende, J Blazer, A Blonk, L Boerema (Hipp.hoef), T Boven Wier.), H ten. Caat (Hipp.hoef), S Cornielje, J Doves (Wier.), L v. Duren, F A Gom- mers, A J v. d. Graaf, N de Haan (Hip- «ol.hoef), E Heethuis (A.Paul.), B v. d. leiden, P Huig, W J v. Huut, F Kal^, C Kater, W Kohier en M. Klabbers. Niet bevorderd 6 leerlingen. 1B: F koopmans (Hipp.hoef), F M Kórber, J J Krijnen, P F Lugthart, A Luiting, R v d Maas, J C Mommaes, J J Pennekamp (A.Paul.), J Planjè, K Pomigsrt, A Schrier, H Schuiling v. Ewijeksluis), F Spiit, H de Waard (Texel), P de Wit (Texel), A v. Wolfe ren, C de Wolff, R Re ij ers en J Wit. Niet bevorderd 5 leerlingen. Afd. scheepmakers: G H Bot, R Hof man, M A Schouwenaar (Breezand) en A G v. Rinsuni. Afd. motorrijtuig- eu rijwielherstel lers: W H Borgström, E Bosma, A Bos saert (Hipp.hoef), S Davids (Hipp.h), A Duine, L Op 't Ende (Breezand), B J de Graaf (A.Paul.), S v. d. Haag, J Hoep, P J Johannes ('t Zand), J -3e Kluyver, H Kooy (A.Paul.), L Kooy (A. Paul.), A Kossen (Oudesluis), H Kropnstuiver, J P Leyen (A.Paul.), W MuJ (A.Paul.), C Posthumus, J Raven (A.Paul.), T Ruilen, J D Schrier, H Siersma, A Slegh (Texel). Niet be vorderd 3 leerlingen. Afd. electriciens: W P v, Bruinesse, P Dat, J B Doezie, C J Hendrikse (Breezand), H Hoog- vorst, C C R Jannes (Texel), M Ko ningstem. G Kramer, C P G Laan, J v. d. Maas. A J A Neehus, A A J Flaatsman, H Reyntjes, G H Schenkel, J Smaltz. F A Schut, J v. Strijen, A Vendel (Texel), J Welbergen, M Wie- ringa, H. A. de Zeeuw, G. C. Zijm en L J Danckaerts. Niet bevorderd 4 leerlingen. Afd. timmerlieden: J "Bakker (Hippolytushoef), J E Blom, H T Boersen (Wieringen), D Dompselaar (Wieringerwaard), D Geervliet,'A R de Graaf, L Heerschap ilsexel), H Hoogeveen (Wieringer waard). H Huiberts (Anna Paulowna), J Kramer, T de Vries, L de Winter,' J A Geusebroek (Hippolytushoef). Niet bevorderd 3 leerlingen. Afd. meubelmakers: C de Jong, K Lastdrager, J de Man. K v. d. Veer en I Weistra. •Niet bevorderd i leerling. Afd. achildegs: H J Gerritse. J Kraak. J D Schook lAViertnger waard) en N J Winkel. Tot ons genoegen blijkt de animo voor de massale wandeltocht, gecom bineerd met tafeltenniswedstrijden en ruitersportdemonstraties voor a.s. Zondag 1 Augustus op Texel, zeer groot te zijn. Zowel te Texel als In de kop van Noord-Holland komen voortdurend inschrijvingen binnen en het laat zich aanzien, dat een ongekend groot aan tal sportmensen Zondagmorgen het Marsdiep zal oversteken. Hopen we, dat Nieuwediep op ons mooie nabu rige eiland een uitstekend figuur zal slaan. Ongetwijfeld zal bij slagen van deze eerste poging, volgend jaar een meer uitgebreide groep, onder meer onze dammers, aan het evenement deelnemen. Zoals U wellicht bekend is, be hoort tot het groepje Nederlandse journalisten, dat de Olympische Spe len bijwoont, onder meer de bekende sportverslaggever Klaas Peereboom. Hij zal een Olympisch logboek bij houden. Op ons verzoek heeft Peereboom zich onmiddellijk en gaarne bereid verklaard, k<yt na zijn terugkomst uit Londen, in Den Helder voor de leden van, onze Sportraad een cause rie te houden over zijn indrukken van de Olympiade 1948. De kaarten voor deze lezing zullen, naar verhouding van het aantal leden, worden ver deeld. Tenslotte nog een enkel woord over de sportuitwisseling mét'; hét buitenland. Een van de bestuursleden van de Sportraad, de heer Van der Linde, kréég reeds twee jaar geleden een verzoek van het Comité sportuit wisseling EngelandNederland, po gingen te willen aanwenden, om voor Den Helder te komen tot een sport- contact met een van de Engelse Ma rinehavens. De heer Van der Linde heeft toen met enkele autoriteiten overleg ge pleegd in hoeverre een dergelijke or ganisatie mogelijk was. Uit een oogpunt; van financiën en mede met het oog op ons plaatselijk sportniveau is destijds van de orga nisatie afgezien. Nu inmiddels de Helderse Sport raad is tot stand gekomen, is dit plan cpnieuw door haar in beschouwing genomen en heeft zij reeds contact met „The Round Table" opgenomen. In samenwerking met deze instan tie, die uitsluitend het initiatief neemt voor dergelijke contacten, zal de Sportraad trachten tot een uib- wisseling te komen. Door de zeer hoge financiële conse quenties zal dit object van de Hel derse Sportraad ongetwijfeld een der moeilijkste blijken te zijn in het eer ste jaar van haar bestaan. Gezien de ervaring van andere ste den, is het goed, naast een prettig optimisme een open oog te houden voor de eisen, die men stellen mag aan een uitwisseling, die in alle on- zichteji een waardige vertegenwoor diging mag heten van onze stad. In verband met afwezigheid we- wnrlVaHantie' Van de «cretaris, worden de aangesloten, verenigingen verzocht gedurende de inalnd Augustus alle correspondentie te wil- gel 109 aaD dC heer Maarse' Sin' IerBaanr^ndHWerdfn t0t geW00n hoog- J der POlltiek cp de voordracht, 24 "temmen ^e^Tot gewoon hoogleraar in de beginselen der economie, alsmede in de ecoS sche en sociale politiek dr S KW*" koper (26 stemmen). «eere- MB^°rderd van klasse 4A naar sa de Voogd UVenStein' "toTc'ï huijzen. H v d Vlie^A T H' Veld" J Zijm. et' A' Overman, 1 her'exarr>en, 3 niet bevorderd. het diplomaS'l^Tt«ebhandSlragde Voor dentie. handelscorrespon- Door de betere weersomstandioi, den van de vorige week was de k palingvisserij goed. De vangsten h^'* wel nog niet veel hoger, waren' t*Ü' enigszins regelmatiger. Voor de vaartuigen was er meestentijds weinig wind, zodat de vangsten m gering waren. Per etmaal bracht zij 20 tot 60 pond aan de markt r" de motorvaartuigen waren de Van sten over het algemeen iets beter De prijs evenwel der kuilpaling' lager. Dit kwam voornamelijk do!s het warmere weer. Het schijnt ookdt de vraag naar Valing niet zo gr0ot als het vorige jaar. Volgens vele hae* delaars is de koopkracht der bevol king veel minder dan vorige jaar rw vorige week varieerde de prijs kuilaal van 0.83 tot 1.25 per pond d, weekbesommingen der zeilvaartuiBen waren van f 130 tot f 200 per vaar tuig. Voor de motorvaartuigen wasdii van f 300 tot f 1000. 1 Per etmaal vingen de bèugers van 12 tot 100 pond. De prijs varieerde van f 1.03- tot f 2.25 per pond. De weekb" sommingen waren van f 300 tot f 5^ per vaartuig. De visserij op witvisbe tekent nog weinig. Er wordt prac] tisch geen snoekbaars aangevoerd. De gemiddelde prijs was f 0.63 Per pon'd. Door twee vaartuigen werd Noordzeevis aangevoerd. De prijs der schol was maximum. Besommingen van f 800 tot f 2400. De totale omzet bedroeg f 83500. TRYGVE LIE TE LONDEN. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., is Woensdagmiddag uit Genève op het vliegveld Northolt bij Londen aangekomen. Hij verklaarde, dat hij alleen de Olympische Spelen wilde bijwonen. KORTE BERICHTEN. Dinsdagavond heeft zich op de weg van Biasca naar Faido (Zwitser land) een ongeval voorgedaan, waar door vijf personen gedood en verschei dene zwaar gewond werden. Een Bel gische autobus met een 15-tal Britse en Belgische toeristen stortte vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de rem men in een bocht een veertigtal meter naar beneden. Een der inzittenden had de tegen woordigheid van geest om uit het voer tuig te springen. De anderen zijn min of meer ernstig gewond. Waar zijn onze schepen? Alblasserdijk, RotterdamMexico, pass. 27-7 Azoren; Bali, 28-7 van New Orleans naar Mobile; Ceronia, 28-7 van R'dam te Curagao verwacht; Kéöëhaven, 27-7 van Las Palmas naar Amsterdam; Larenberg, 28-7 van Rotterdam naar Melilla; Lekha ven, 26-7 van Rio Grande do Sul te Montevideo; Maatsuycker 27-7 van Geraldton naar Singapore; Muider- kerk, 27-7 van Loanda naar Port Am- boin; Salatiga, JavaR'dam, pass, 28-7 Gibraltar; Winsum, 27-7 van Port au Prince naar Kingston; Aal- sum 27-7 vin Beira naar Zanzibar; Alchiba, 28-7 van Victoria ce 1'er- nambuco; Arendskerk, R'dam-- Australië, 27-7 van Port Soedan; Axeldrjk, New-YorkJava, 27-7 150 wijl West van Sumatra; Kedoe, ver moedelijk 2-8 van Karlsham naar R'dam; Kertosono, Java—R'dam, pass. 27-7 Perim; Kota Inten, Que- becR'dam, 27-7 15 uur Land's End gepass. wordt 28-7 21 uur aan de Hoek van Holland verw.; Leid Bruyn- zeel, R'damBorneo, 26-7 14 uur van Suez; Melampus, Balikpapan—New York, 27-7 van Port Said; Murena,; 27-7 van Sydney te Miri daarna Sin gapore; Oranje, BataviaA'dam, 27-7 te Singapore; Poseidon, 27-7 van Baltimore naar New York; Raki, New YorkAlexandrie, pass. 27-7 Malta; Randkerk, Calcutta—R'dam, 27-7 van CochinRidderkerk, Colombo—Rot terdam, 27-7 van Port Said; Salando, 27-7 van Civita Vecchia naar La Gou- lette; Salatiga, JavaR'dam, pass. 27-7 Algiers; Stad Haarlem, 27-7 van Amsterdam te Narvik; Tabinta, R'dam—Quebec, 27-7 in Straat Bell Isïe; Ternate, Rotterdam—Batavia; 26-7-19.30 uur van Suez; Waterman. 27-7 van Batavia naar Soerabaya; Weltevreden, JavaR'dagi. Pas!' 27-7 21 uur Gibraltar; Wieldrecht, 27-7 van Adelaide bij Abadan ten anker. De wandelaars, die deelnemen aan de Vierdaagse, hadden het gisteren zwaar te verduren onder de bran dende zon. 76 personen hebben de strjjd tegen de hitte niet aangedurfd- De overige 6584 lopers trotseerden alle ongemakken, maar maakte" gaarne gebruik van de mogeii)k" heid, die hun werd geboden zic" te verfrissen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2