Geheimzinnige verdwijning in de wildernis Een nieuw Ruhrgebied verrijst in „drie keizers-hoek" WIJ SPELEN BRIDGE DE HITTEGOLF HOUDT AAN Dr. Beel spoedig gereed Laatste Loodjes Versoberings-beschikking Het Westen breeki a4, het Oosten bouwt Industriecentrum Silesië uitgebreid Maximum temperaturen kunnen lopen tot plm. 35 graden Rooms-rood kabinet met enkele nieuwe figuren Klu-klux-klandizie Sport in dienst der vrede Ook Palestina zegt af Eieren eisen geduld Avontuurlijke tocht van Anihony van Kampen Braziliaanse luitenant sinds 1944 vermist Huwde hij een Indiaanse schone Amerikaans Superfort in zee gestort yAN fsJABf J ~ËN~ VERRE „Drie keizers-hoek" is de populaire benaming voor een landstreek, die thans deels tot Tsjecho-Slowakije, deels tot Polen behoort, maar waarin de Sovjet- Unie de feitelijke macht uitoefent. Eens, vóór de eerste wereldoorlog, grens den hier drie keizerrijken aan elkaar: Rusland, Duitsland en Oostenrijk- Hongarije. De keizers zijn verdwenen, de volkscommissarissen namen nun plaats in. Maar in dit Silezische land zijn de fabrieken belangrijker, dan keizers of volkscommissarissen.... "Kattowice is het middelpunt van de koortsachtige arbeid, die hier wordt verricht Onder Russisch toezicht, trou wens ook op bevel van Moskou, wordt -ewerkt aan de uitvoering van een waarlijk gigantisch plan. Dit omvat de uitbreiding van mijnen, hoogovens, walswerken en andere staalfabrieken, want de „Drie keizers-hoek"moet een nieuw Ruhrgebied worden. Een Ruhr gebied, dat werkt voor het Oosten, terwijl in het Westen de oorlogsin dustrie tegen de grond wordt gegooid. Het doet er niet toe, in welk land de fabrieken liggen. Het feit, dat een deel van het nieuwe Ruhrgebied in Tsjecho-Slowakije ligt, een ander stuk in Polen, is juist koren op de molen van de communisten. Silesië en Su- detenland zijn ontdaan van de vroe gere Duitse bewoners. Langzaam komt een dunne stroom nieuwe bewoners deze streken binnen. Of ze Tsjechen 7ijn, dan wel Pplen, ze worden allen bewerkt door de pan-Slavische pro paganda, waarmee de Sovjet-Unie thans in het Oosten hard bezig is. Niet voor niets werd kort geleden in Stettin, dat nu Pools is, een Tjsechische haven geopend. De bedoeling is duide lijk: Nationaliteiten moeten verdwijnen eenheidsmensen dienen opgekweekt te worden, maar dan eenheidsmensen met een geen andere dan communistische idealen. In Silezië zorgen thans de Tsjechen voor de ingenieurs en de vakarbeiders, de Polen voor de grondstoffen en de grote massa ongeschoolde krachten. Po len draagt de grootste lasten, want voor de uitvoering van het werk moet dit land in 1948 ongeveer 20 milliard zloty uitgeven. Dit is slechts mogelijk gewor den doordat de Sovjet-Unie aan Polen een lening verstrekte tot een bedrag ter waarde van 450 milioen dollar. Toveren kunnen de Russen niet. De uitvoering van hun industriële plan hangt af van de levering van materiaal en erts door de Marsshal-landen en Amerika. Vooral Zweeds erts is dringend nodig De Sovjet-Unie kan zelf niets leveren, omdat zij haar productie zelf moet gebruiken. Het merkwaardige is dus, dat de Ruhr van het Oosten het ook op handelsgebied bestaande ijzeren gordijn opzij dient" te schuiven, indien het tot Verwezenlijking van de plannen wil komen. Daartoe schijnen reeds de eerste maatregelen te zijn genomen. Maar even merkwaardig is, dat de Ver. Staten, hun anti-cemmunistische uitlatingen ten spijt, niet afkerig schijnen te zijn van handel met Polen. Dat zal niet gaan in het kader van het Marshallplan, maar wel binnen dat van een poging om ruilverkeer tot stand te brengen. Onwillekeurig, rijst de vraag, welke gevolgen dit alles tenslotte zal hebben. Het motto „zaken zijn zaken" oefent weliswaar in Amerika een zeer grote invloed uit, maar de politieke verhou dingen zijn toch van zulk 'n aard, dat de bereidwilligheid van de regering in Washington waarschijnlijk een diepe ondergrond heeft, dan alleen de wens om zaken te doen en de Amerikaanse industrie op peil te houden. Gezien de ontwikkeling in Joego-Slavië, gezien ook de onmiskenbare onwil van de grote massa in Polen en Tsjecho-Slowa kije om slaven van Moskou te worden, zou het best mogelijk kunnen zijn, dat de Amerikanen hopen door hun con tact 'net deze landen achter het ijzeren gordijn de invloed van de Sovjet-Unie te ondermijnen. Of het lukt? De tijd zal het leren. v Svst Enkele van de Amerikaanse straalvliegtuigen van het type Shooting Star die van Amerika via IJsland en Engeland naar de Amerikaanse zone van Duitsland gedirigeerd werden. XLI. Een spel waarin het tempo besliste. Hier volgt een interessant vier- schoppenspel, dat door Noord gewon nen werd door de juiste wijze waarop hij de troeven speelde. De kaartverdeling was als volgt: S. a-h-b-10-l' H. 6 R. h-b-8-6 KI. h-v-9 8. 4-2 S. v-8-5-3 H. 8-7-5 H. h-v-b-10-9 R. 5-4-3-2 R. a-7 ■KI. b-10-8-6 KI. 7-3 S. 7-6 a-4-3-2 R. v-10-9 KI. a-5-4-2 N. opende 1 sch., Oost 2 harten. Zuid 2 saps-atout. Noord 4 ach. Oost kwam uit met harten heer. Ie slag. Oost harten heer-aas-5-6. Het spel lijkt heel eenvoudig. Noord geeft eventueel door snflden een troef- (Van onze parlmentaire redacteur) De pogingen van dr. L. J. M. Beel om ons land weer een nieuw ministe rie te bezorgen, schijnen nu toch suc ces te hebben, zo nam men Dinsdag in Den Haag aan. Men verwachtte, dat hij Woensdag zijn mannen bij elkaar zou hebben en ze dus aan de Prinses-Regentes ter benoeming zou kunnen voordragen. Dinsdag ontving de formateur de heren mr. W. F. Schokking en dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Com missaris voor de Koningin in de pro vincie Noord-Holland. Wanneer we de balans opmaken, dan blijkt dat Dr. Beel onderhandeld heeft met vier R.K. demissionnaire ministers, namelijk met de heren prof. dr. J. R. M. v. d. Brink (Econo mische Zaken), dr. Jos. Joh. Gielen (Onderwijs, Kunsten en Wetenschip pen) en A. H. J. J. Fievez (Oorlog en a.i. Marine) en met vier demis sionnaire minister van de P.v.d.A., namelijk de heren prof. mr. P. Lief- tinck (Financiën), mr, J. in 't Veld (Wederopbouw), A. L. Mansholt (Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening) en W. Drees (Sociale Za ken). Met dr. Beel als minister-pre sident zou de verhouding dus zjjn: 5 K.V.P. en 4 P.v.d.A. Niet keren terug de demissionnaire ministers mr. J. A. Jonkman (P.v.d. A.), voor wie in de plaats zou komen minister L. Götzen, mef wie de for mateur eveneens besprekingen heeft gevoerd en mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaar van Oosterhout (Bui tenlandse Zaken); ir. H. Vos (Verkeei en Waterstaat) en mr. dr. P. J. Wit- teman (Binnenlandse Zaken). Aangenomen, dat er geen wijziging wordt gebracht in het aantal mi nisteries, zouden dus nog Buitenland se Zaken, Verkeer en Waterstaat en Binnenlandse Zaken moeten worden bezet. Dr. Beel heeft onderhandeld met vier niet-ministers en wel met tie heren jhr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, Nederlands ambassadeur in Londen; jhr. mr. A. H. van Kar- nebeek, werkzaam b(j de Shell; mr, W. F. Schokking, wethouder van Amsterdam en dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Ko- n'ngin in Noord-Holland. Jhr. van Kar nbeek schijnt geen ministersporte fcuille te ambiëren, zo vernemen wij, Een eenvoudig rekensommetje wijst dan uit, dat de drie ministeries, die n°g bezet moeten wi.rden, precies hun mannetje gevr i ïhr. Mi chiels van Verduvnen op Buitenlana- ^che Zaken, mr. Schokking op Ver keer en Waterstaat en Baron de Vos van Steenwijk op Binnenlandse Za ken. We zouden dan in hoofdzaak een v oortzetting hebben van de Rooms- tode coalitie met enkele nieuwe figu- In (ft F.v.d.A. blijkt men daar- tegen geen bezwaar te hebben. Gedurende de laatste 10 dagen zijn er belangrijke wijzigingen in de luchtdrukverdeling over Europa eu het aangrenzende zeegebied van de Atlantische Oceaan opgetreden, waardoor zich in geheel West-Euro pa een periode met grote warmte heeft ontwikkeld. Trokken de laatste weken tot Zon dag 18 Juli de meeste Oceaandepres sies over de Britse eilanden naar het Oostzgegebied of Duitsland, daarbij veel regen en koude veroorzakend, na Maandag 19 Juli werd de baan van deze depressies steeds noordelijker. Een depressie die zich vorige week Woensdag over het oostelijk deel van de Verenigde Staten ontwikkelde trok snel in diepte toenemend de Oceaan over. Deze depressie transporteerde niet grote snelheden enorme hoeveel heden tropische lucht afkomstig uit het gebied van de Golf van Mexico in de richting van Europa. Afgelopen weekend naderden deze warme luchtmassa's Europa. Hierbij vormde zich tegelijkertijd een uitge breid hogerdrukgebied over Europa met centrum boven het Oostzeegebied. Dit had tot gevolg, dat de depressie die deze warmte had aangevoerd in noordelijke richting afboog en verder zonder het weer op het vasteland nog v erder te kunnen beïnvloeden, en ook alle volgende Oceaandepressies, over IJsland verdween. Na Zondag konden de maximum temperaturen tengevolge van de ster ke bestraling van de zon en de aan wezigheid van de inmiddels in de hogere lagén aangekomen warme lucht iedere dag. hoger worden. In geheel West-Europa begon een hittegolf. Dinsdag stegen de tempe raturen in ons land bijna overal tot boven de 30 graden en in Eindhoven zelfs tot bijna 34 graden. Alleen in sommige plaatsen aan de kust waar de wind over het water was gestre ken, bleven de maximumtemperatu ren lager. Afgelopen nacht daalde het kwik op sommige plaatsen niet beneden de 20 graden. De lucbt, die zich nu boven West-Europa bevindt is zo warm dat de maximumtemperaturen hier en daar kunnen oplopen tot ongeveer 35 graden. Bij deze temperatuur begint de op bouw van de atmosfeer echter onsta biel te worden, zodat vorming van verspreide hitte-onweders in de na middag mogelijk wordt. DE BAROMETERS DALEN. Inmiddels is de luchtdrukverdeling nu wel weer aan langzame wijzigingen onderhevig. Het hcygedrukgebied bo ven de Oostzee breidt zich over de Balkan uit en boven Zuid-Frankrijk en de Golf van Biscaye ontwikkelde zich een vlakke depressie, waardoor ook in ons land de barometers lang zaam verder dalen. De kansen op vor ming van warmte-onweders in de na middag worden daardoor geleidelijk iets groter, maar het eind van de hittegolf is toch nog niet in zicht. Wel zullen over enkele dagen wat koelere Oceanische luchthoeveelheden van 't Z.W. uit over Frankrijk gaan door dringen, doch deze lucht wordt bij het opdringen in noord-oostelijke richting nog weer flink verwarmd. De veranderingen voltrekken zich echter maar heel langzaam, zodat de eerste paar dagen het buitengewoon warme weer nog bl(jft aanhouden met hoge nachtelijke minimumtem peraturen en veel zonneschijn over dag. Weersverwachting geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Heldere nacht met weinig wind. Morgen overdag zeer warm en zonnig weer. echter met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onweders in de namiddag in het zuiden van het land, zwakke tot matige wind hoofd zakelijk uit oostelijke richtingen. slag cadeau en verliest verder alleen ruiten aas. Zo lijkt het, maar als Noord in de 2e slag uit Zuid sch. 7 voorspeelt en in Noord schoppen boer zet, daarbij snijdend op sch. vrouw, verliest hij het spel. Oost neemt dan met sch. vr. en speelt harten terug, die Noord in eigen hand moet introe ven. Dan heeft h(j nog evenveel troe ven als Oost. Maar als h(j nu ruiten aas er uit speelt, komt Oost weer met harten en Noord komt troef te kort. De drie troeven er uit spelen kan ook niet, omdat ruiten aas er dan nog niet uit is. Neen, Noord mag niet op sch. vr. snijden in de 2e slag. H(j moet aas en heer van troef spelen. Zou de sch. vr. vallen dan zoveel te beter, maar valt zij niet, dan. moet Noord ruiten naspelen, die Oost met het aas neemt Speelt hij dan weer harten terug dan neemt Noord met troef 9. Noord en Oost hebben dan evenveel troeven maar, ruiten aas is er uit. Noord speelt nu net zolang ruiten tot Oost introeft, Dan heeft Noord nog twee troeven en Oost nog één. Harten kan dan nog afgetroefd worden. Noord speelt dan net zolang ruiten of klaver tot Oost introeft en de rest is voor Noord. Door het snijden op sch. vrouw ver. speelde Noord een kostbaar tempo, dat het contract zou doen verliezen. Men spele het even aandachtig na! STONE MOUNTAIN (Georgia). Bij het schijnsel van een geweldig lichtend kruis en het weerlichten van onweer, heeft de Ku-Klux- Klan 800 nieuwe leden ingewijd. Dit is de grootste inwijding sinds de opleving van de Klan ha de oorlog. Dr. Green, de „groot-draak van de Ku-Klux-Klan", verklaardehier bij: „Indien president Truman zijn program voor de burgerrechten in het Zuiden zal invoeren, gesteund door federale bajonetten, zal er weer bloed in de straten vloeien. Wij zullen de negers nooit als sociaal gelijken aanvaarden". Omstreeks 11 Juni werd door het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de beschikking „Horecabedrijven 1948" uitgebracht. Deze beschikking houdt in een al gemene versobering in de Hotel- en aanverwante bedrijven en is als iedere beschikking vol voetangels en klem men. Deze voetangels en klemmen zijn echter niet alleen oorzaak dat ei" tegen de „versoberingsbeschikking" wordt gezondigd. Algemeen weet men van het bestaan van de nieuwe be schikking. doch velen zijn met de in houd niet op de hoogte, of doen alsof zij hiervan niet op de hoogte zijn. Opvallend is, dat de meeste over tredingen geconstateerd worden in de kleinere bedrijven, waar men maar het liefst zrjn eigen gangetje gaat. Dit wil men ook wel in de grotere bedrijven, dqch men schijnt daar in het algemeen beter in te zien, dat die versobering een noodzakelijk gevolg is van onze huidige voedselpositie. Wanneer tegen de versobering wordt gezondigd, is dit echter niet altijd te wijten aan de hotelier of restaurateur. De klant heeft vaak te veel eisen, waaraan dan alleen kon worden voldaan door een of andere overtreding te begaan. De tegenzin om te versoberen, die een mens nu eenmaal eigen is, zal hieraan niet vreemd zijn, maar ook het feit dat men in de ene zaak kan krijgen wat zijn hartje begeert en in de andere alleen wat de beschikking toestaat te verstrekken, is hieraan debet. Het lijkt ons daarom wel nuttig de voornaamste bepalingen van deze be schikking te publiceren. Maximaal mogen per maaltijd slechts vier gangen worden verstrekt, te weten: Voorgerecht, soep (zohder vlees), hoofdschotel, toespijs of fruit. Het is mogelijk de maaltijd met nog een vijfde gang uit te breiden. Hier toe mogen echter alleen oesters, kie vitseieren, verse kreeft, asperges, ha ring of fruit worden gebruikt. Evenals in de soep mag in de voor gerechten geen vlees worden ver- \*srkt, tenzij de ondernemer kan aan tonen dat het restanten zijn. Gebakken aardappelen zijn even eens taboe en patates-frites mag al leen worden bereid in inrichtingen, die daarvoor een vergunning bezit ten. Vlees op Dinsdag en Vrijdag is een luxe, die men zich ook niet mag per- miteren. tenzij hiervoor wild, gevo gelte of tamme konijnen worden ge bruikt. Botersaus zal geen bdtersaus kun nen zijn. De saus, die men opdient, zal uit minder dan 50 procent boter mogen bestaan en alleen geserveerd mogen worden bij de hoofdschotel. Nog tal van andere bepalingen worden genoemtf, doch wij moeten volstaanmet de voornaamste die hierboven zijn weergegeven. Gisteravond hield de Engelse pre mier, Attlee, een radiorede, waarin hij namens het Britse volk een welkom toeriep aan de 6.000 deelne mers, die elkaar in de Olympische Spelen zullen bekampen. Attlee zeide o.a„ dat de werela van heden een groot gebrek aan vriendschap toont en hij hoopte, dat de geest der Olympische Spelen in staat zou zijn deze leemte voor een groot deel aan te vullen. „Wij zijn verplicht iedere stap, die wij in de richting van een betere en meer lief devolle wereld kunnen doen, te ne men". „Het is verbazingwekkend, hoe de sport en de spelen sedert de Olym pische Spelen, die veertig jaren ge leden in Londen werden gehouden, over de gehele wereld zijn verspreid". „Sport", zeide Attlee, „is internatio naal efl een gemeenschappelijke lief de voor de sport betekent een vriend- fchapsband tussen mannen en vrou wen, die door afstand en verschil in taal zjjn gescheiden", aldus de Britse minister-president. In aansluiting op het bericht, dat Bulgarije en Roemenië zich voor de Spelen hebben teruggetrokken, wordt thans gemeld, dat dit wat Roemenië betreft, nog niet geheel zeker is, doch wel algemeen wordt verwacht. Ook Palestina heeft gister defini tief mededeling gedaan van het feit, dat het niet zal deelnemen. Rede nen voor dit plotseling besluit wer den niet genoemd. ZUIDERKRUIS MET AFLOSSINGS TROEPEN NAAR INDIë. Het troepenschip „Zuiderkruis" zal op Vrijdag 30 Juli a.s. met aflos singsdetachementen behorende tot het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Ned. Indië vertrekken. Tengevolge van een zich ontwikke lende export van eieren naar België en de daling van, de productie in ons land heeft de overheid de betrokke nen aangeschreven 't kwantum eieren bestemd voor binnenlands gebruik te leveren. Naar de Vakgroep Groothan del in Eieren ons meldt is dit kwan tum op het ogenblik niet toereikend om de detaillisten reeds deze week zodanig te bevoorraden, dat zij tege moet kunnen komen aan de vraag welke met de bonaanwijzing van de 29 Juli zal ontstaan. De bon blijft zo als gebruikelijk 14 dagen geldig. Bin nen deze periode zullen alle detaillis- ten wan het vereiste kwantum worden voorzien. Het publiek wordt verzocht om. in dien blijkt dat de detaillist a.s. Don derdag geen eieren kan leveren, enig geduld te willen oefenen. Onze speciale Indische medewerker Anthony van Kampen, die thans per vliegtuig een tocht maakt naar Nw. Guinea maakt in gezelschap van een aantal bestuursambtenaren, seint ons dat hij met de cineast Wassenberg, de topograaf en de controleur de Bruyn een onvergetelijke tocht via het hoog gebergte naar de Wisselmeren gemaakt heef. Enkele dagen is hij in de Vallei der Ekaris gebleven. De Papoea's wo nen daar nog in wilde staat. De ont vangst was vriendelijk. De controleur Meyer Basneft, die ge dropt zou worden, is echter niet ge daald wegens zware dysenterie. Wel is V varis gedropt met wapens en me dicijnen. Hst Nederlands gezag bij de Wissel meren is hersteld. In het „Eenzaamste deel der Wereld" ontmoette onze medewerker een Ame rikaanse zendeling. Na enkele tochten ir, het binnenland is het gezelschap op 2:. Juli in Biak aangekomen Op 26 Ju- 1 vertrekt men naar Hollandia. Enkele leden van het gezelschap zijn ziek, doch niet ernstig. De expeditie is dan ook zeer zwaar. Daar staat echter teegnover, dat zij zeldzaam interessant is. Aad de Bruijn, die voor kogelsto ten. kogelslingeren en discuswerpen was ingeschreven zal niet aan de Olympische Spelen deelnemen. Een blessure aan zjjn linkerarm is hiervan de oorzaak. De overige deelnemers van de athletiek- ploeg zijn in blakende welstand te Lon den aangekomen. Met de lichte verwondingen die v. d Tuijn, Wilkes en Krijgh tegen de Ieren hebben opgelopen gaat het uitstekend. Alleen de blessure van Roosenburg is inderdaad zo ernstig gebleken dat hij enige tijd wel niet zal kunnen spelen. Terlouw en Albers bevinden zich onder dokters behandeling in verband met oor pijn. De lichte training in het kamp is hervat en iedereen is vol goede hoop op een gunstig resultaat tegen de Britse amateurs. Op 't congres van de internationale zwemfederatie te Londen werden twee wereldrecords van Nel van Vliet geho mologeerd. Op dit congres is een com missie benoemd, waarin de K.N.Z.B. voorzitter Jan de Vries zitting heeft, die tot taak heeft de kwestie schoolslag butterfly te bekijken. Jan de Vries deelde mede, dat hij per soonlijk een voorstander zpu zijn om op de komende Olympische Spelen de but terfly en de schoolslag apart te laten verzwemmen. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft naast de heer J. Brandenburg (CPN) te Amsterdam, Jie voor drie groepen van provinciën was gekozen tot lid der Eerste Kamer, be noemd verklaard tot lid der Kamer de heer J. van Santen te Amsterdam. Wat is beter, te leven in de wildernis of in de beschaving? Het -antwoord op deze vraag wordt binnenkort verwacht van een Braziliaanse, blanke officier, Gomes de Olivelra, die in 1944 op vijf en twintig jarige leeftijd spoorloos in de wildernis verdween, aldus „Het Bin nenhof". Het eerste nieuws van hem dook plotseling op, toen enkele weken geleden een Indiaan van de stam der Zwartmonden vertelde dat een jonge, blanke man die eens door zijn stam genoten ontvoerd was, zich nu daar ge heel had ingeburgerd. Het signalement dat de Indiaan opgaf, I sls 0y dg stam kwam overeen met dat van Oliveira; diens broer, kapitein Gerson de Qlivei- ra, vroeg de militaire autoriteiten ver lof om met een machine over de streek te vliegen waar de Zwartmonden wo- hen. Inderdaad gaf het Braziliaanse minis terie van Oorlog de kapitein verlof voor de vlucht en deze slaagde er na enige moeite in het dorp van de Zwartmon den vanuit de lucht te ontdekken. Toen de plaats gevonden was, bleef het de vraag, hoe men r.iet de vermiste offi cier in contact zou kunnen treden. Men liet daartoe papiertjes vallen, waarin een blanke, die zich daar mocht bevin den, werd verzocht, vuursignalen te ge ven. Enkele minuten nadat de briefjes wa ren uitgeworpen, zagen kapitein Gerson en de inzittenden van zijn toestel een der bewoners van het dorp met de han den wuiven. Er werden ook vuursigna len gegeven, zodat het leek, of hij de instructies begrepen had. Alle andere be woners verborgen zich. blijkbaar ver schrikt door 't lawaai van de geheim zinnige, metalen vogel. DE VERDWIJNING. Luitenant Oliveira diende toen hij verdween, bij een afdeling genietroe pen. die bezig was met het aanleggen van een weg in de staa' Matto Grosso. Een sergeant en enkele soldaten, die mefhem op de jacht waren, rapporteer den zijn verdwijning. Weldra werd de luitenant volkomen vergeten en zelfs zijn familie meende dat hij was om gekomen. Het bericht van de Indiaan maakte de belangstelling gaande en gaf aanleiding tot debatten in de Senaat, waarbij een der senatoren de militaire autoriteiten ^er van beschuldigde dat zij niets gedaan hadden om de luitenant terug te vinden en nu eiste dat zij maatregelen zouden nemen om hem weer in de beschaving terug te brengen INGEBURGERD. Het is evenwel de vraag of Oliveira daar "veel voor voelt, want de Indiaan, die het wonderlijke verhaal van de blanke man vertelde, heeft ook mede gedeeld, dat deze zich in korte tijd aan de gewoonten der Indianen heeft aan gepast en zich heeft laten totoeëren zo- gebruikelijk -is. Hij zou verder met een van de knapste meisjes van de stam zijn getrouwd. Desondanks wil kapitein Gerson een expeditie uitrusten om te trachten de blanke man, die naar zijn overtuiging zijn broer is, naar de beschaving terug te brengen. Maar eerst gaat hij nog eens een boodschap afwerpen om hem te vragen of hij naar huis wil komen dan wel er de voorkeur aan geeft, in vréde bij zijn Indiaanse vrouw te blij ven. Je kunt immers nooit weten. Een der drie Amerikaanse guperfor ten die een vlucht om de wereld ma ken, is Dinsdagavond kort na 't opstij gen bij Aden in zee gestort. Een over levende, een sergeant, is inmiddels door een visser gered. De reddingspo gingen werden door slecht zicht belem- 'merd. Gevreesd wordt, dat ongeveer 19 in zittenden om het leven zijn gekomen. De haaien zijn talrijk op de plaats van het ongeluk. Het jaarlijks congres van de Ned. Ver. van Dansleraren zal worden ge houden in „Gebouw Houtrust" op 3, 4 en 5 Augustus. In een Dinsdag te Utrecht gehou den vergadering van het Chr. Ntit. Vak verbond werd het bestuursvoorstel aan genomen tot instelling van vaste com missies ter bestudering van de vraag stukken welke verband hvuden met: bedrijfsorganisatie, sociaal-economische problemen, cultuur,' volkshuisvesting, financiën en propaganda. Maandag kapseisde op de IJssel het motorvaartuig „Marianne", geladen met koolteer. De lading zakte naar één zijde. Door het overhellen van het schip ontstond brand aan boord. De brand weer uit Deventer heeft het vuur ge blust. Het schip is rechtgetrokken en zal door een tankschip leeggezogen worden. Naar wij vernemen zal dr. Jos. J. Gielen. minister van onderwijs, op 31 Juli a.s. de tentoonstelling „Oude kunst in Brabants bezit" te Tilburg openen. Deze tentoonstelling wordt gehouden in bet kader van de jubileumfeesten. Zaterdag a.s. wordt te Haaren (N.- B.) een monument onthuld, op initiatief van een aantal oud-politieke gevange nen van Haaren, opgericht ter nage dachtenis aan hun overleden lotgenoten. De particuliere secretaresse van de Ko ningin, mejf Geldens, zal het gedenk teken 's morgens onthullen. In het sanatorium Sonnevanck te Harderwijk, waar hij sinds Mei 1947 werd verpleegd, is dezer dagen over leden dr. Lie Hing Dhiam, zendingsarts aan het Petronella-hospitaal te Djoe- jakarta. Bij Chamonix zijn vier Alpinisten on het leven gekomen. Drie andere leden van de groep zijn op een top ge strand doordat zij geen touwen meer hadden. Een reddingsploeg is ♦tertrok- ken. De premier van India, Fandit Nehroe, heeft verklaard, dat Hyderabad (een der rijkste staten van India en tot dusverre nog onafhankelijk gebleven) kon „kiezen tussen volledige toetreding tot India of vernietiging als staat". Het land ligt midden in India.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5