Bevin geeft hoop op regeling niet op! Geneeskundige „wegenwacht" paraat MINISTERS controleren zichzelf Verklaringen voor hei Lagerhuis Leiders I.G.Farben vrijgesproken Berlijnse Raad accoord met Markgraf s ontslag H.M. de Koningin wordt „Prinses der Nederlanden 133 doden in Ludwigshaven Vrijdag 30 Juli 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7873 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Op pag. 3: De Opening van de Olympische Spelen Berlijn bracht ons in dwangpositie" in Indonesië wederom Veiligheidsraad Nieuwe bonnen voor werkkleding Bespreking over Ruhrgebied Stinkkever-invasie op Walcheren Tweede Kamer Geen communisten in commissies De Vierdaagse: Vandaag nog 6000 deelnemers aan de start Fabriek te Helmond de as gelegd in WEERBERICHT bureau: Koningstraat 78—80 pen Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: w middelbeek payonred. C. A. Dekkers Directie: j bIJUSMA en C. KRAK mm De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Ernest Bevin, heeft Donderdag het Lagerhuis gewaarschuwd, dat men de Berlijnse crisis moest zien als een crisis, waarbij men misschien nog tot geweld zijn toevlucht zou mceten nemen. Daarom was Engeland gedwongen de gehele toestand nog eens nader te beschouwen. De regering was vastbesloten alle maatregelen te nemen, die nodig zouden kunnen zijn. Overwogen werd of de regering mis schien gedwongen zou kunnen worden, de 20.000 man, die thans iedere maand afzwaaiden, in het leger te houden. W'inston Churchill, leider van de op- -nsitié, had gevraagd of Bevin een verklaring kon afleggen over de in ternationale toestand, speciaal met be trekking tot Berlijn en de diploma tieke en defensieve positie van Enge land. Wat dit laatste punt betrof zeide Bevin, dat het Lagerhuis, het land en Moskou zóu kunnen onderhandelen op het hoogste niveau, zoals lord Mount- batten in India gedaan haÖ". Bevin betoogde, dat h(j hierin geen parallel zag, daar India Engeland niet in een dwangpositie had geplaatst. „Wat w« in Moskou moeten doen is de hinder palen voor een bespreking uit de weg ruimen. Ik heb de hoop niet opgege ven, dat deze zaak geregeld zal wor den". Een conservatief vroeg of er werkelijk de wereld heel goed wisten, dat En- rekening gehouden werd met de moge geland sinds het einde vaq de oorlog - - - op grote schaal gedemobiliseerd had, om lat het alle aandacht gericht had op de wederopbouw van het land. Bevin bekende, dat de regering bij haar plannen niet van de veronderstelling was uitgegaan, dat „de politiek van de bondgenoten tijdens de oorlog zou kun nen leiden tot een toestand, waarbij het gebruik van geweld niet was uitgeslo ten". Bevin zeide er zeker van te zijn, dat het Huis zou inzien, dat het thans ongewenst was eer) officiële verklaring af te leggen over de maatregelen, die dcor de regering genomen werden, cf die de regering zou kunnen nemen met het oog op wat er zou kunnen gebeu ren. Bevin zeide vervolgens: „Wij zijn be reid met de Sovjet-regering in discussie te treden over de toestand in Berlijn en wij hebben een dergelijke bespreking ock nimmer van de hand gewezen. Men kan echter van de Britse regering niet verwachten dat zij dit onder druk zal doen". „Wij zullen zo spoedig mogelijk trachten de Sovjet-regering ervan te overtuigen, dat wij bereid zijn bespre kingen te voeren om te komen tot een geleideljjke oplossing van de gerezen moeilijkheden". Churchill verklaarde, dat de oppositie de algemene lijn van Bevins verklaring onderschreef. Hij vroeg of de demobili satie van 20.000 man per maand niet een bedenkelijke vermindering was Bevin antwoordde, dat de opbouw van de West-Europese defensies los stond van de toestand in Berlijn. lijkheid an grootscheepse luchtlan dingsoperaties ën doeltreffende maat regelen hiertegen beraamd waren. Be vin verzocht de leden van het Lager huis. hem niet lastig te vallen met details. Churchill zeide, dat de oppositie geen kennis droegvan de militaire aspecten en derhalve niet de geringste verant woordelijkheid op zich kon nemen voor „alles wat zo i kunnen gebeuren op het terrein van militaire voorzorgsmaatre- len". Bevin's verklaring werd ook in het Hogerhuis voorgelezen waar lord Salis bury de ldider van de oppositie ver klaarde, verheugd te zijn te vernemen, dat maatregelen werden genomen om de defensieve krachten te versterken en te stabiliseren NIET ALLE HOOP VERLOREN. Dr. Haden Quest (Labour) stelde voor, dat Bevin iemand zou aanwij zen, „los van partijbanden, die in Het Amerikaanse Tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg heeft gister alle 23 vroegere hoge func tionarissen van het reusachtige in dustriële concern I, G. Farben vrij gesproken op het stuk van oorlogs misdaden. De beschuldigden was ten laste gelegd, dat zij de agressieve plan nen van Hitier hadden gesteund door inschakeling van het gehele in dustriële potentieel van hun con cern. De rechter, die het vonnis van het Tribunaal uitsprak, zeide: „Als wij de maatstaf voor deelneming aan de agressie-oorlog zodanig verlagen, dat de beklaagden er onder vallen, is het moeilijk een logische grens te trekken tussen het sc' 'dige en het onschul dige deel van de grote massa van het Duitse volk. Het is uiteraard ondenk baar, dat het grootste deel van het Duitse volk jou worden schuldig ver klaard, waaruit de logische gevolg trekking van massabestraffing zou Voortvloeien. Hiervoor is geen prece-- dent in het internationale recht". „De beklaagden hier voor ons wa ren noch hoge functionarissen in het burgerlijk bestuur, noch hoge militaire atders, hun medewerking was die van volgelingen. De beklaagden waren op vier pun en beschuldigd, n.1. van misdaden te gen de vrede (agressie-oorlog), plun- aermg, massamoord en gebruikmaking van slavenarbeid. - up bet stuk van plundering van ■tï 4e Uazis bezette gebieden heeft t Tribunaal negen beklaagden schul- '8 geacht. De overige veertien wer- ea °P dit punt vrijgesproken. Wat gebruikmaking van slaven arbeid en massamoord betreft, moet e Tribunaal nog uitspraak doen. Dit zal vermoedelijk hedehochtend ge schieden. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. De Belgische Senaat heeft met 83 cgen 66 stemmen besloten het voor- e van de Katholieke Volkspartij be- ^rende het organiseren van een olksstemming over de terugkeer van oning Leopold, in overweging te ne- er> Het voorstel zal in behandeling orden genomen na het reces, dat 15 september eindigt. Gisteren heeft de Veiligheidsraad de besprekingen over de Indonesische kwestie voortgezet. De afgevaard%de der Republiek, de heer Palar, her haalde zijn reeds geuite beschuldigin gen tegen de Nederlanders en verde digde het afbreken der onderhandelin gen, waarbij hij als zijn mening te kennen gaf, dat alle voorstellen om uit de impasse te geraken, door de Repu- bliek zijn aanvaard, doch door de Ne' derlanders afgewezen. Hij verzocht de Veiligheidsraad maatregelen te treffen tegen de Nederlandse handelsbelem meringen en hield een warm pleidooi voor het Australische-Amerikaanse compromisvoorstel. Mr. van Kleffense die hierna aan 't woord kwam, zette uiteen, dat sedert begin Juli van de onderhandelingen geen vorderingen konden worden ver wacht door de verkiezingen in Neder land' en door de vervanging van Coert Dubois door 'n nieuw Amerikaans lid in de GvGD. Hij achtte 't eigenaardig, dat de Veiligheidsraad hela dagen be steed aan de Indonesische kwestie, die niet het geringste gevaar voor de vrede oplevert. Het moet de wereld toch wonderlijk voorkomen, als de raad van alle in gang zijnde blokkades niet spreekt over die van Berliin, doch- wel over de beweerde blokkade van Indonesië. De Chinese afgevaardigde Tsiang stelde een resolutie voor. waarin dé minimum wensen der leden van de Veiligheidsraad worden opgesomd, zonder dat de raad zich in een bepaal de richting bindt. Hierop verklaarde de afgevaardigde van de Verenigde Staten en de afge vaardigde van Canada, dat zii hun, •stem vóór de resolutie van China zou den uitbrengen. De vergadering werd hierna tot 'r middags verdaagd. Na hervatting van de behandeling snraken de Soviet-Russische en de Oekranische delegatie zich in krach tige bewoordingen tegen de Chinese resolutie uit. verklarend, dat Neder land door deze resolutie vrijheid zou verkrijgen ziin politiek ten opzichte van de republiek Indonesia voort te zetten. De resolutie werd aanvaard met ne gen tegen twee stemmen. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H6 en L6 tot nader order geldig zijn. Op de bonnen H6 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas. een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L6 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van- ke per. drill of satijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pilo, een kort werkjasje. een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H7 tot en met H12 en L7 tot en met L12 zijn nog niet geldig. De bonnen Hl tot en met H5 en LI tot en met L5 en rantsoenbonnen VC en VD blijven voorlopig geldig. De Berlijnse gemeenteraad heeft Donderdagmiddag in zijn negen-en- zeventigste vergadering het ontslag van de Russisch gezinde politiechef Mark graf goedgekeurd. Zowel in de vergaderzaal als in de wandelgangen en buiten rondom het stadhuis wemelde het' van rechercheurs in burger, terwijl geüniformeerde po litie langs het gebouw patrouilleerde, In het oude raadhuis had Markgraf politietroepen in reserve gebracht. Markgraf zélf, die door de Sovjet autoriteiten wordt gesteund en zijrf ambt, zij het dan ook alleen maar in de Sovjet-sector, blijft uitoefenen, reed in een auto enige malen voor om de dienstdoende politieofficieren instruc ties te geven. In niet-communistische kringen wordt verklaard, „dat een aanvankelijk be oogde actie van de „Markgraf-politie" en de Eenheidspartij om het tijdens de ziting van de raad tót ernstige om lusten te laten komen, door de Sovjet autoiteiten op het laatste ogenblik is verboden. Men nam aan, dat maarschalk So- kolofsky uit Moskou een aanwijzing had gekregen, de politieke stemming niet vóór het bezoek van de ambassa deurs der Westerse mogendheden aan Molotof te verslechteren. Naar Reuters diplomatieke corres pondent verneemt, zullen op voorstel j,van Frankrijk deskundigen van Enge land, Frankrijk, de V.S., Nederland, België en Luxemburg .tegen einde Augustus besprekingen voeren in ver band met de vorming van een interna tionale beheers-organisatie voor het Ruhrgebied. D^ plaats van de conferentie is nog niet vastgesteld. In diplomatieke krin gen te Londen verwacht men, dat zij te Parijs zal worden gehouden. Overzicht van een gedeelte van het Wembley Stadion tijdens de openingsplechtigheid van de Olym pische Spelen. Toen de Koning de Spelen voor geopend verklaarde, werden zeven duizend postduiven losgelaten om, zoals in oude tijden de Grieken gewaarschuwd wer den, de wereld kond te doen dat de Spelen waren begonnen. Het verkeer in de lucht- corridor In de luchtcorridor Berlijn-Hamburg zijn twee Sovjet-jagers een Britse Da- kota tot op 100 meter genaderd, zo hebben de Britse autoriteiten ver klaard. Er is mondeling geprotesteerd en de \etrokken Sovjet-beambte verzekerde, dat de piloten van de Yaks, indien zij voor het incident verantwocfrdelijk mochten blijken, gestraft zouden wor den. Walcheren wordt op het ogenblik geplaagd door kevers. In enorme aan tallen zijn deze insecten waar te ne men met name op vochtige plaatsen. Tegen het invallen van de avond gaan zij vliegen en wandelaars ondervinden er veel last van. Het is nog niet duidelijk hoe die in secten thans in zo'n grote massa op Walcheren komen. Verschillende plaatsen op het eiland melden zware kever-invasies en vooral de bewoners van de arbeiderskampen ondervinden er overlast. Voor d^land- en tujnbouw kunnen de insecten schadelijk zijn, vooral voor aardbeienplanten en aard appelen, zij verspreiden een zeer on aangename geur. Ter bestrijding kan D. D. T.-poeder worden gebruikt. En kele exemplaren van de kevers zijn opgezonden naar Wageningen om de bestrijding te bestuderen. Zij zal zich geheel uit het openbare leven terugtrekken De particulier secretaris is door H.M. de Koningin gemachtigd ten antwoord op de hieromtrent gestelde vragen, mede te delen dat de Ko ningin weer, evenals vóór het over lijden van Koning Willem III, de ti tel zal voeren van Prinses der Ne derlanden. De Koningin dan Prinses Wilhel- mina der Nederlanden zal zich ves tigen op het Loo waar enige vertrek ken in de westelijke vleugel v<jor haar in gereedheid zijn gebracht. In het paleis op de Dam zijn even eens enige vertrekken voor de Konin gin ingericht. Het landhuis „Ruige, hoek", persoonlijk eigendom van de Koningin, zal haar tot verblijfplaats dienen als zij in Den Haag vertoeft. De koningin zal zich geheel uit het openbare leven terug trekken en voorlopig algehele rust nemen. Zij zal flus na 4 September niet deelnemen aan het feestbetoon. De Koningin hoopt dat ons volk haar positie zal begrijpen en haar zo nodige rust zal eerbiedigen. In de gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft' de heer mr. J. R. H. van Schalk de nieuwe leden verwel komd, onder wie zeven ministers, die, ofschoon staande onder de controle der Staten-Generaal, tijde lijk in de eigenaardige positie ver keren, dat zjj mede met de uit oefening van controlerecht zijn be last. Na opgemerkt te hebben, dat het de aandacht trekt, dat het aan tal vrouwelijke leden weder vermin derd is, schetste de voorzitter de constitutionele plicht van de Ka mer. Tenslotte gaf spr. uiting aan twee desiderata. Het eerste is, dat wan neer het nieuwe kabinet een meer al gemene grondwetsherziening mocht, beogen, het met het nemen van ds daartoe nodige initiatieven niet te I)e derde dag ging van Nijmegen over Nederhasselt naar Mook en toen over de heuvelen van de pias- molen naar het bekende Groesbeek. Het was een lange zonnige weg, welke ook ditmaal weer vele slacht offers geëist heeft. Gisteren bleven 52 deelnemers thuis en zijn er 96 in de loop van de dag uitgevallen, zo dat in 3 dagen het aantal deelne mers tot amper 6000 is teruggevallen. Men moet intussen bewondering hebben voor het doorzettingsvermogen en de samenwerking in de verschillen de groepen, vooral de Marine, die met een kordate Marva-afdeling een schit terende indruk maakt. Ook de infan terie mag er zijn ditmaal, doch eveneens de burgergroepen, waaronder twee van de Limburgse mijnen, die nog zonder uitvallers lopen. Prachtig houdt zich een groep uit Amersfoort onder de be kende wandel-leider majoor B. D. Jonkheer van der Goes, die vroeger met zijn huzaren de bloem vormde van de vierdaagse-deelnemers. Thans heeft hij een burgergroep van 13 man, die gemiddeld 6 tot 7 km. per. uur lopen en samen 55 vierdaagsen af- legden. Waardering verdient ook de genees kundige dienst, die als het ware een wegenwacht vormde met vliegen de colonnes, welke overal paraat wa ren. Op één tocht had men reeds 600 gevallen behandeld varf kramp en bla ren. De vliegers van de Kon. Marine, waarvan de manschappen in een groot woonschip in de Waal vertoeven, de monstreerden heden met hun vlieg tuigen boven de route en in het bij zonder boven de stad Nijmegen. Naar veler smaak namen de heren hun bra- vourvluchten wel eens wat erg laag en scheerden zij over de daken van het NBVLO-hospitaal. De Belgische mili taire attaché bracht een bezoek aan de vierdaagse en drukte aan maj. Breunisse zijn grote bewondering uit voor de prestaties en de organisatie van de vierdaagse. Vermoedelijk zullen het volgend jaar Belgische soldaten op de vierdaagse verschijnen, mede een suc cesje van de Benelux. Vandaag is de grote triomphdag en verwacht men 5900 deelnemers aan- de start. Marine autoriteiten, waaronder admiraal Helf- frich en Van Willigen zullen aan de deelnemende groepen de parade afne men. Men verwacht een even hoge temperatuur als gisteren, maar rekent op de taaiheid der deelnemers en de tact der leiders, zodat de 33ste vier daagse in de felle zonneschijn toch een davtrwid sueew i&l worden. lang zal wachten. De tweede wens b, dat d« nieuwe bewindslieden er in zullen slagen de rijksbegroting op de derde Dinsdag van September gereed te hebben. De heer Romme (KVP), refereerde aan de in Maart aangenomen motie, betoogde, dat de houding der CPN vaan de internationale leiding van het communisme zodanig is gebonden, dat de fractie der CPN dient te blijven buiten het lidmaatschap der commis sies, waarvan wetenschap van het behandelde voor het buitenland wel van belang kan zijn, maar waarom trent niets mag uitlekken. Hfl dien de een mede door de heren Van der Goes van Naters (Arb.), Schouten lAR), Tilanus (CH) en Oud (VVDi ondertekende motie in. Deze motie werd met 59 tegen 5 stemmen aan genomen. COMMUNISTEN DREIGEN Nadat de vaste commissie voor buitenlandse zaken was gevormd en daarin overeenkomstig deze mo tie geen communist benoemd was, gaf de heer Wagenaar (CPN) te kennen, dat het zijn fractie op deze wijze onmogeljjk wordt gemaakt haar werk te doen. Hij verklaarde, dat de leden zjjner fractie zee-i lastig voor de Kamer zullen wor den, omdat zjj nu op andere wijze aan hun gegevens moeten komen Nadat de verschillende commissies waren samengesteld, stelde de voor zitter o.a. voor Woensdag a.s. In de afdelingen te doen onderzoeken de wetsontwerpen met betrekking tot de grondwetsherziening. De heer Oud (WD) maakte daar tegen bezwaar, omdat het kabinet demissionnair is. Voor zijn fractie la het van groot belang méér te weten over het nieuwe kabinet. Z.i. kan de afdelingsbehandeling nu ai»t vrucht baar zijn. Het kabinet dient eerst voor de Kamer te verschijnen met een uiteenzetting van het te voeren be leid. Het voorstel-Oud, om niet Woens dag over te gaan tot' behandeling in de afdelingen werd verworpen met 41 tegen 21 stemmen. Het voorstel-Wagenaar, om de be handeling in de afdelingen Woensdag alleen te doen geschieden als het nieuwe kabinet bekend is, werd met 41 tegen 20 stemmen verworpen. Het voorstel van de voorzitter is daarna aanvaard. De vergadering werd verdaagd. Schade aan fabriek valt mee Volgens de laatste gegevens ter beschikking van het Franse mili taire bestuur te Neustadt bedraagt het aantal bij de ontploffingsramp in de fabriek van de I. G. Farben omgekomenen honderd-drie-en-dertig, onder wie drie Fransen, terwijl het aantal gewonden geschat wordt op 2300. Onder de doden zjjn ook de directeur en bedrijfsleider van de Aniline, en Sodafabrleken te Baden. Het bericht, dat tachtig procent van het fabriekscomplex is verwoest, is door het Franse militaire bestuur absoluut vals" genoemd. Slechts een beperkt gebied zou getroffen zijn. In vele Duitse steden worden hulp acties georganiseerd- evenals door vakverenigingen en Rode Kruis. Men vermoedt, dat verslapping van het toezicht en de ongewone hitte de ontploffing hebben veroorzaakt. In dit verband wordt er aan herinnerd, aldus A.F.P., dat vijf jaar geleden in dezelfde werkplaats en op hetzelfde tijdstip een soortgelijke ontploffing «laats gehad. De begrafenis der slachtoffers zal Maandag plaats hebben. Gistermorgen brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit bij de N V. Raymakers nacht- en theelicjiten- fabrieken te Helmond. De magazijnen werden geheel in as gelegd. In een afdeling der fabriek sloeg plotseling een grote steekvlam omhoog tengevolge waarvan de bflandbare magazijnen spoedig een vuurzee werden. De voor raden chemicaliën voor de vervaardi ging van kaarsen, alsmede een afdeling waar kunstleer gemaakt werd, gingen in de vlammen op. Dank zij het snelle optreden van de gemeentelijke en vrij willige brandweer uit Helmond, ge assisteerd door de Eindhovense colle ga's en de fabrieksbrandweerkern, kon uitbreiding van de brand voorkomen worden. Slechts een houten bijgebouw tje van een aangrenzende yilla werd verwoest. Bendeleider gearresteerd in Batavia In de afgelopen nacht is te Batavia Amiroedin, commandant van een te Batavia agerende bende, met enkele leden van zijn staf door de politie ge arresteerd. Deze arrestatie geschiedde op aanwijzing van de Inlichtingen dienst van het basiscommando Batavia, aldus deelde de dienst Legercontacten gisterochtend mede. Amiroedin had onder meer de leiding over de bende, die een handgranaat heeft geworpen bij de Rexbioscoop. Weersverwachting, geldig tot he denavond: ZEER WARM. Bijna overal zeer warm en zonnig weer. In de namiddag echter in het Zuiden van het land wat toene mende bewolking met een kleine kans op enkele verspreid optreden de onweders. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord oost en Zuidoost. Langs de Wad deneilanden tijdelijk vrij krachtige Noordoostelijke wind.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1