Besprekingen te Moskou op dood punt? Gestrand jacht verborg Deense S.S.-familie Reynaud krijgt zijn zin Arabieren willen niet onderhandelen DRINGENDE BEHOEFTE? Meteor-licenties voor Fokker Woensdag 11 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1885 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ook Henny Quentenmeyer uitgeschakeld Sireven naar iolunie mei Duiise landen Grote volmachten voor Marie Arg entinië wil koloniale kwestie bespreken Twaalf jaarvoorV-vrouw Korte film over regeringsjubileum Buitenlandse missies bij inhuldiging Schilderij van inhuldiging Zij wilden wel ZACHTE ZEEP EN SODA OUDE TEXTIELPUNTEN WORDEN ONGELDIG Ontploffing in Haagse metaalgieterij Explosie op loodsboot Irving Berlin naar Nederland Autobus reed op trottoir Twee jaar voor auto-bandiet Aangespoelde foto's wekien achterdocht Vader opgesloten in toren Prins Bcrnhard maakie proef vlucht De K.L.M. in 1947 Besprekingen transito-verkeer mislukt Sancties tegen Joegoslavië Uitbraakpoginr uit Bandoengse gevangenis WEERBERICHT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. MIDDELBEEK Payonred. C. A. Dekkers Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK COURANT lo welingelichte kringen te Londen gelooft men, dat de pogingen om het probleem der blokkade van Berlijn op te lossen als voorwaarde voor vler- mogendheden-bespreklngen nog wel niet rijn gestaakt, maar toch op ernstige moeilijkheden stuiten. De permanente commissie van drie inzake de Berlijnse crisis is op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bijeen gekomen om het rapport van Frank Boberts, de persoonlijke vertegenwoordiger van Bevin, over het laat ste onderhoud met Molotof te bespreken. Overleg tussen Londen, Parijs en Washington alvorens nieuwe instructies aan de diplomatieke vertegenwoor digers te Moskou worden gezonden, wordt onvermijdelijk geacht. In gezaghebbende kringen te Moskou wordt verwacht, dat de reeks bespre kingen met minister Molotof nog wel „enige tijd" zal voortduren. Volgens diplomatieke kringen te Ixmden zijn uit Washington, Londen en Parijs aan de afgevaardigden der Grote Drie te Moskou nieuwe instruc ties gezonden, die direct betrekking hebben op de Berlijnse blokkade als de voornaamste hinderpaal in het ge- (chll tussen Oost en West, die een welslagen van de bijna reeds twee weken durende besprekingen te Mos kou In de weg staat. EEN TOL-UNIE? Het „West Deutsche Tageblatt" maakt melding van een strikt vertrouwelijke bijeenkomst van Duitse douane-unie deskundigen te Hoechst bij Frankfort a/'d Main, waaromtrent noch aan de Duitse noch aan de buitenlandse pers iets was medegedeeld. Uit welingelichte kringen verluidt echter, dat de Duitse vertegenwoordigers door het contróle- bureau der EngelsAmerikaanse bezet tingsautoriteiten uitgenodigd waren op xeer korte termijn hun mening kenbaar te maken over de gevolgen, welke voor De Franse nationale vergadering heeft hedennacht haar goedkeuring gehecht aan het uit zeven punten be staande wetsontwerp van minister Paul Reynaud, dat de regering spe ciale bevoegdheden geeft. De officiële cijfers van de stemming luiden: 325 tegen 215. Het ontwerp met de amendementen geeft de premier Andre Marie onge kend grote bevoegdheid op financieel eu economisch gebied om hervor mingen tot stand te brengen op het gebied van het belastingstelsel en de genationaliseerde industrieën te reor ganiseren ten einde de industrie van Frankrijk in 1952, wanneer volgens de berekening het programma in het ka der van de hulp volgens het plan- Marshall is afgewerkt, hersteld te kunnen hebben. In de noordelijke mijnstreek van Frankrijk hebben proteststakingen te gen het ontwerp plaats gehad, die, al dus Reuter, „door de communisten geinspireerd zijn". de dubbelzóne te verwachten zijn van een opheffing der tolgrenzen. Dit feit, zo schrijft het blad, doet de vraag rijzen of de oprichting van een West-Europese douane-unie met in begrip van West-Duitsland met spoed ten uitvoer gebracht zal worden. In dit verband haalt het blad ook een uitlating aan van de president van 4e Economische Raad te Frankfort, dr. Kochler,, tegenover een Duitse jour nalist over de mogelijkheid van de vestiging van een centraal bestuur van de Europese Unie te Brussel of in Den Haag. Wanneer in een van genoemde plaatsen een dergelijk bestuur zou worden ge vestigd, dan zou naar de mening van dr. Koehler er niets meer zijn, dat het bestuur van het economische leven en de voedselvoorziening in de dubbelzöne door dit instituut, in plaats van centraal van Frankfort uit, zou verhinderen. Bovendien zou aldus de- weg vrijge maakt zijn voor een onmiddellijke toe treding van de Duitse landen tot de Europese Unie. De Arabische Liga heeft de Joodse uitnodiging tot het openen van vredesonderhandelingen verworpen De Liga heeft in een nota aan graaf Bernadotte, de middelaar der V. N„ meegedeeld, dat de Liga niet het bestaan erkent van een Joodse staat of regering, weshalve de Ara bische landen geen onderhande lingen met de Joden kunnen ope nen. Het secretariaat van de Arabische Liga heeft besloten de politieke com missie tegen het einde van Augustus bijeen te roepen ter formulering ener gemeenschappelijke Arabische politiek ten opzichte van Palestina voor de komende algemene vergadering der V N. die in September te Parijs zal worden gehouden, zo is te Cairo me degedeeld. De Pan-Amerikaanse Unie heeft aan alle 21 Amerikaanse republieken een brief gezonden, waarin zij er aan worden herinnerd, dat zij de kwestie van de Koloniën van Europese lan den op het Westelijk halfrond op de volgende maand of kort daarna te Havanna zouden bespreken. Op de Pan-Amerikaanse conferen i'e te Bogota in het afgelopen vcoi jaar werd besloten te Havanna een „anti-koloniale" commissie in te stel len. •Vooral Argentinië, dat aanspraken doet gelden op de Falkland-eilanden- Kroep en Guatemala nemen een fel &B^~koloniaa' standPunt ln- De V. S. hebben aangaande de commissie nog geen stappen onder- B°nien. Te Bogota onthielden de V. S. zich stemming over de commissie. Dt, mmissle zal de toestand in alle door uropa bestuurde gebieden in Ame- "ka bestuderen. Functionarissen te Washington be- zaï Klen- commissie resultaten Am edcen- De weigering der Zuid- merikaanse landen om de kwestie oor het Internationale Gerechtshof te nëen, beschouwt Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde gistermorgen de 32-jarige Duitse Jodin Irma Seelig tot een gevangenisstraf voor de tijd van 12 jaar met aftrek van de tijd in voor arrest doorgebracht. Deze verdachte werd in de zomer van 1943 wegens illegale werkzaamheden gearresteerd samen met haar verloofde Leo Frijda. Beiden waren lid van de illegale sa botagegroep „C.S. 6", die de aanslag op het bevolkingsregister te Amster dam uitvoerde en generaal Seijffart. Reydon, diens vrouw en Posthuma neerschoot. Om het eigen leven te red den, heeft Irma Seelig er toen in toe gestemd om als „V-vrouw" voor de be ruchte Oehlschlaegel te gaan werken. In de sententie hield het Hof er re kening mede, dat verdachte zelf ge- executeerd zou worden en door het verraad te plegen, zichzelf heeft kun nen redden. als men algemeen een verzwakking van hun zaak. tui»i verwacht, dat Engeland even- zaï 6 besluiten van de commissie nie. vs* aanvaarden ..als zijnde ontbloot enige wettelijke of morele grond". ■■Tussen ot en sien en sartre". De^u wordt 'n „Diligentia" te n Haag de première gegeven van het o 1 Programma van 't ABC-cabaret «.V porry Vonk en Wim Kan, dat de Sart agt: „Tussen Ot en Sien en re Auteur is Wim Kan en compo- is Cor Lemaire. Arpad Szakasits, voorzitter - van de Hongaarse Arbeiderspartij, afgevaar digde van de Kamer en president van de Nationale Raad, is door het Hongaarse parlement tot President van de Hongaarse Republiek geko- De tocht van Fanny Blankers-Koen van het Centraal Station naar het Stadhuis is een ware zegetocht voor Fanny geworden. De „Flying Dutch mam" zoals de Engelsen haar noemen, tijdens haar zegetocht op 't Damrak. Averell Harriman, de „reizende" am bassadeur voor het Marshall-plan, is gisteren in Brussel aangekomen. Hij zal besprekingen voeren met de Bel gische autoriteiten over het Europese herstelprogramma. Naar van officiële Amerikaanse zijde te Parijs wordt medegedeeld, zal Ame rika aan de landen, die aan het plan- Marshall deelnemen, voor 1 milliard dollars aan industriële machinerieën aanbieden tegen 1/10 van de in 1938 geldende kostprijs. Het betreft machi nerieën, die gebruikt werden voor het vervaardigen van oorlogsmateriaal waarvoor in de V.S. thans geen em plooi bestaat, terwijl er in Europa dringende behoefte aan is. Van de diverse plannen om ter ge legenheid van het regeringsjubileum van de Koningin een grote Nederland se film te maken, is niet veel terecht gekomen. Er zal niettemin een na tionale film verschijnen. Polygoon Profilti heeft aan A. Koolhaas op dracht gegeven het scenario te ver vaardigen van een korte film, voor welke men de titel „Moeder des lands' heeft gekozen,die tijdens de feest dagen op de ruimst mogelijke schaal in de theaters zal kunnen draaien. Er is uiteraard gebruik gerr.aakt van het archiefmateriaal waarover Poly goon beschikt en ook uit dat van de regeringsvoorlichtingsdienst. Voorts heeft men nog een aantal filmbeelden verwerkt, ter beschikking gesteld door het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. Op verscheidene punten in het ge deelte van de film, dat de Duitse be zetting behandelt, worden de beelden geillustreerd met passages uit de Lon- dense redevoering van de Koningin. Naar wij vernemen is tot nu toe bekend, dat de volgende buitenlandse missies, welke de betreffende staats hoofden zullen vertegenwoordigen bij de inhuldiging van H.K.H. Prinses Juliana tot Koningin der Nederlan den aanwezig zullen zijn: De kroonprins en de kroonprinses van Zweden, de kroonprins en de kroonprinses van Noorwegen, Prins Axel en prinses Margareta van Dene marken, Prinses Margaret vertegen woordigend de Engelse koning, de erf-groothertog van Luxemburg. De gezanten van Argentinië, Bra zilië en Italië zullen hun staatshoof den vertegenwoordigen in kwaliteit van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in bijzondere zending. Mexico zal vertegenwoordigd zqn door een bijzondere missie. Het ministerie van Onderwijs Kun sten en Wetenschappen, heeft Char les Eijck opdracht gegeven, een schilderij van de beëdiging en inhul diging van Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam te ver vaardigen. Het is de bedoeling van dit schil derij kleurreproducties te vervaardl- jjfen, waarvan de opbrengst van de verkoop aan noodlijdende kunste naars ten goede komt. JHR. VAN VREDENBURCH NAAR TANGER VERTROKKEN. Gisterochtend is per vliegtuig van de „Aero-Holland" jhr. mr. H. v. Vreden- burch naar Tanger vertrokken, wajr hij zijn nieuwe functie van administra teur der internationale zóne zal aan vaarden. Jhr. van Vredenburch is. in gaande 10 Aug., ontheven uit zijn func tie van lid der delegatie en vice-voor- zitter van 't opperbestuur in Indonesië. The Harlesden Songster Brigade, een Leger des Heilszangkoor uit Londen, heeft ook in Leeuwarden gezongen, o.m. in de strafgevange nis. Een hartelijke sfeer heerste hier tussen zangers en toehoorders, zo lezen wij in het Fries Dagblad. De laatsten lieten zich dan ook niet onbetuigd en het bijna 100 man sterke mannenkoor der gevange nen zong enige liederen om aan hun dankbaarheid uitdrukking te geven. Dit sloeg zo in, dat de ma joor van het Leger des Heils spon taan aan de directeur der strafge vangenis aanbood met dit man nenkoor een concerttournee om de wereld te maken.... Een applaus van de zijde der gevangenen zo als de majoor zelden had meege maakt, was het antwoord op dit aanbod. Maar of de tocht doorgaat? (Van onze Haagse redacteur) In de bonnenlijst van aanstaande Don derdag zal een bon aangewezen worden voor 375 gram zachte zeep en 250 gram soda. Kinderen beneden vijf jaar krij gen een dubbel rantsoen van deze arti kelen. Het Oentraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen van de oude textielkaart VA 705 na 24 Oc- tober a.s. niet meer geldig zijn. De bonnen der thans in gebruik zjjnde kaarten VA 804 blijven voorlopig geldig. PRIJZEN SURINAAMS FRUIT. Aan de handel is ter kennis gebracht, dat voor geïmporteerd, Surinaams fruit de volgende maximumverkoop prijzen gelden: sinaasappelen f 1.20, grape fruit en pompelmoezen f 1.20, ci troenen f 0.94, alles per kg. Deze prijzen zullen gelden tot er weer sinaasappelen worden ingevoerd uit Spanje en Palestina. Bij een ontploffing in een Haagse me taalgieterij zijn gistermorgen omstreeks elf uur twee personen zwaar en twee personen licht gewond. Men vreest de levens der zwaargewonden niet te kun nen behouden. Door op heden nog onbekende oor zaak explodeerde een ondergrondse smeltoven in de metaalgieterij Kalksma aan de Waldorpstraat. Het gloeiende koper uit de smeltpot stroomde over de lichamen van de smelters. Beide man nen zijn te Den Haag woonachtig. Zij werden zodanig gewond, dat het ergste gevreesd moet worden. De schade in het bedrijf is vrij groot. In de omgeving werd niet veel vernield. Een begin van brand, dat door de explosie ontstond, was spoedig geblust. Aan boord van de loodsboot „Frans Naerebout" uit Vlissingen, liggende voor Zierikzee, heeft zich Dinsdagoch tend 'n hevige ontploffing voorgedaan doordat een ijzeren cylinder gevuld met gas voor de gasboeien op de Zeeuwse stromen bij het doormeten ex plodeerde. Van de machinedrijver werd het linker ohderbeen afgeslagen, de sto ker liep hevige brandwonden op. Nadat geneeskundige hulp was ver leend heeft een motorvaartuig de ge wonden naar Zierikzee vervoerd, waar na zij naar het ziekenhuis werden overgebracht. De bekende Amerikaanse compo nist van Russische geboorte Irving Berlin zal Vrijdag van Parijs uit in ons land aankomen. Irving Berlin, die thans zestig jaar is, componeerde o.a. „Alexanders Ragtime Band", ,,A Pretty Girl is llke a Melody", „What'11 I do?", „AU Alone", „Blue Skies", „Always". Hij schreef muziek voor verscheidene re vues en voor de films „Top hat", „Follow the Fleet", „On the avenue" (1937) en „Alexander's Ragtime Band". Maandagnacht omstreeks 3 uur is op de Boschdijk te Eindhoven een autobus uit Den Bosch, waarin touristen gezeten waren het rechtertrottoir opgereden l>e bus reed in op een 10-tal personen, die van een feestje kwamen en op het trot toir liepen. De autobus greep een vrouw, die tegen de gevel van een huis werd gedrukt. Zij werd op slag gedood. Twee andere leden van het gezelschap en een buspassagier werden Ucht ge wond. De politie stelde een onderzoek in. Het ongeluk zou te wijten zijn aan oververmoeidheid van de chauffeur. Gistermorgen werd door de Haagse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen L. Grootveld, die 23 Januari van dit jaar de Haagse dierenarts Roodzant beroofde en daarna met de auto van de arts bij Zoetermeer een ongeluk had, waarbij de arts werd gedood. Verder was hem nog diefstal met inbraak ten laste gelegd. De rechtbank verklaarde hem schul dig aan diefstal met inbraak en diefstal met geweldpleging en veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was vijf jaar. Zoals wij gisteren reeds meldden is bij Ameland een Deens zeiljacht ver gaan waarbij vier van de vijf opvarenden zich zwemmend konden redden. Intussen zijn delen van de stukgeslagen zeilboot aan land gespoeld. Hierin heeft men vele gouden en zilveren voorwerpen aangetroffen. Eveneens bleek, dat de opvarenden voor zeker drie maanden proviand aan boord moeten hebben gehad. Van Ameland wordt verder gemeld, dat de aangespoelde foto's genomen zijn in de Oekraine en deels opnamen zijn van concentratiekampen. De boot was zwaar overbelast. Kennelijk wil den de opvarenden in een ander land een nieuw leven beginnen, want zij hadden alle mogelijke huishoudei'i1-- voorwerpen aan boord, variërende van een stofzuiger tot een naaimacmnc. Men is voorts verbaasd over de enor me hoeveelheden levensmiddelen, die zijn komen aandrijven en die de in druk wekken, dat de opvarenden zich op een wereldreis hadden voorbereid. Wekte dit reeds enige achterdocht, deze werd nog versterkt, toen ook doorweekte papieren en een groot aantal foto's werd gevonden, waar van de aard de bedoelingen van de opvarenden nog meer verdacht maak ten. De Denen bleken de familie Ras mussen uit Estruplund in Noord-De- nemarken te zijn. De vader. Hak«n Rasmussen, is 38 jaar oud, zijn vrouw Anna 39 jaar. Voorts bevonden zich nog aan boord hun 18-jarige zoon en hun resp. 16- en 14-jarige dochters. Vermoed wordt, dat men hier met een SS-er en zijn familie te doen heeft. Op de papieren kwamen ook ver scheidene Nederlandse namen voor. De vader is in de toren van Hollum op Ameland ingesloten. Zijn familie is voorlopig in een boerderij onderge bracht en onder bewaking gesteld. Het onderzoek naar deze duistere zaak wordt met kracht voortgezet. LEIDERS HAAGSE TRAMSTAKING GEROYEERD. Naar aanleiding van de staking bij de Haagse Tramvereniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel zijn een aantal leden van de Ned. Vereniging van Spoor- en tramwegpersoneel geroyeerd. Tot dusver zijn dertien roye menten bekend gemaakt. Tot de geroy- ëerden behoren de vier leiders van de staking. De N. V. Verenigde Nederlandse Vliegtuigfabrieken .Fokker" zijn er in opdracht van de Nederlandse rege ring kortgeleden in geslaagd, zich de licentie-vervaardigingsr echten op de bekende 2-motorige Engelse straalja ger, de Gloster „Meteor", te verwer ven. De aanvulling en uitbreiding van de jachtvliegdienst onzer luchtstrijd krachten, die reeds over een aantal van deze moderne jagers beschikt, door fabricage in Nederland is hier door verzekerd. „Fokker" zal zo spoe dig mogelijk met de constructie van de „Meteor" IV een aanvang maken. De verkregen licentierechten hebben niet alleen betrekking op nr. IV, maar eveneens op de volgende types in de „Meteor" serie. De ondertekening van het contract in Engeland viel samen met een be zoek van Prins Bernhard aan de Glos- terfabriek. De Prins maakte van de gelegen heid gebruik, om zowel de „Meteor" als een „Dea Fury" te vliegen. Deze vliegtuigen zijn, elk in zijn eigen gen re de snelste Europese jagers ven bet ogenblik. Aan het op 10 Augustus aan aan deelhouders uit te brengen jaarver slag over 1947 ontlenen wjj, dat het bedrijf zich ln dat boekjaar aanzien lijk heeft kunnen ontwikkelen. De in komsten stegen van 69.500.000 ln 1946 tot 105.600.000 in 1947, hoewel de omzet in Nederland zelf terugliep door de verbeterde verkeersmogelflk- beden op de grond. De verlies- en winstrekening sluit met een winstsaldo van f 132.000. Een bedrag van f 19.600.000 is op de vloot en andere activa afgeschreven. Het financiële resultaat zou ruim f 3.300.000 gunstiger zijn geweest als zich in de maanden Augustus tot en met October geen politieke moeilijk heden in de vorm van oen landings verbod in India en Pakistan hadden voorgedaan. Verscheidene nieuwe luchtlijnen werden in exploitatie ge nomen. Op 1 Augustus 1947 kwam een fu sie tot stand met de Kon. Ned. Indi sche Luchtvaart Maatschappij. Het Ned. Ind. Gouvernement droeg aan de K.L.M. de exploitatie van het interinsulaire luchtverkeer in Indo nesië op. De exploitatie-uitgaven be droegen in 1947 f 83.910.000. De onderhandelingen tussen 't Brits- Amerikaanse in- en uitvoerbureau en vertegenwoordigers van de regeringen van Nederland en België inzake de in schakeling van de Beneluxhavens in het verkeer met Duitsland zijn zonder succes gebleven. Men toont zich niet bereid de door de Beneluxlanden ge vraagde vrachttarieven te betalen. De Amerikaanse leider van de transportafdeling voor de dubbelzóne verklaarde, dat, indien men niet tot overeenstemming kan komen met de Beneluxstaten, eventueel zou kunnen worden overgegaan tot uitbreiding van de Duitse zeehavens, zodat deze het totale Duitse scheepvaartverkeer zullen kunnen verwerken. Reuters correspondent verneemt te Praag uit betrouwbare bron, dat de regeringen der Oosteuropese landen 't uitoefenen van economische druk op Joego-Slavië overwegen. Het Komin- form-conflict, dat aanvankelijk een partij-aangelegenheid was, wordt lang zamerhand een zaak van de regerin gen, Te Praag wordt bevestigd, dat Tsjecho-Slowakije de controle op de handel met Joego-Slavië reeds ver sterkt. Volgens een betrouwbare zegs man zal deze controle tot sancties uit groeien. In de gevangenis op Bantjeuj werd Zondagmiddag door enige gevangenen een uitbraakpoging gedaan. Drie der bewaker werden van hun wapens be roofd en daarmede bestormden de da ders de gevangenispoort. Enige pre ventieve gevangenen hadden inmiddels de wacht gewaarschuwd, die het vuur opende op 40 aanstormende gewinge nen, waarop militairen en politie de orde herstelden. Van de gevangenen werden er 2 gedood, 2 zwaar en velen licht gewond. Weersverwachting, geldig tot he denavond: RUSTIG WEER. Slechts hier en daar nog een re genbui, overigens licht tot half bewolkt en plaatselijk ochtend mist. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1