Kabinet-Drees treedt voor het forum Uiterste krachtsinspanning geboden Molotof ontvangt Westelijk antwoord DE GROTE WORSTELING Arabieren blazen pompstation op De vleespositie van ons land Vrijdag 13 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1887 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Indonesische kwestie vraagt spoed Prinses Juliana bij de Olympische Spelen Troepenschepen hebben vertraging WEERBERICHT Sovjets doorgedrongen in Britse sector NIEUWE INCIDENTEN Broedermoord te Winschoten Bandoengse delegatie vertrokken Appèl in Bondowoso- affaire „Het verjaagde water" in Amerika 12 jaar gevangenisstraf voor Christiansen Steenkolen naar Indonesië BUREAU: Koningstraat 7880 Pen Helder Telefoon 2345 pojtgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: "V7, MIDDELBEEK jjgyonred. C. A. Dekkers Directie: j en HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 3.75. Gistermiddag om .1 uur begon de minister-president, de heer W. Drees In de Tweede Kamer met de voorlezing van de regeringsverklaring. Aller eerst wijdde de heer Drees waarderende woorden aan de persoon en het werk van zijn ambtsvoorganger, Dr. Beel, om daarna uitdrukking te geven aan zijn spijt over het heengaan van Mr. Van Schaik als voorzitter der Tweede Kamer. Deze zal dit ongetwijfeld voelen als een groot verlies, waar tegen echter opweegt de versterking van de regering, die hiervan het gevolg is. Het thans optredende kabinet leunt niet als het vorige op een vaste samenwerking tussen bepaalde parlementaire groepen, zo vervolgde de heer prees. Het richt zich op de verwezenlijking van een program, waarop de genen, die voor het ministerschap werden aangezocht, zich hebben ver enigd. Geen partij of fractie heeft zich daaraan gebonden. Niettemin mag op grond van besprekingen, die in een vroeger stadium der formatie van een nieuw kabinet werden gevoerd, de verwachting worden uitgesproken, dat op menig punt op instemming in brede kring kan worden vertrouwd. Een vertrouwen, waartoe, naar wij hopen, ook de samenstelling van het ka binet moge bijdragen. Wordt aan kwalificatie van de aard van het kabinet behoefte gevoeld, dan zou het best van een „program-ministerie" kunnen worden gesproken. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de huidige situatie in ons vader land. Velerlei aspecten van het her stel wekken de bewondering van wie na verloop van een paar jaren afwe zigheid ons land terugziet. De totale productie is boven de vooroorlogse omvang gestegen. De goederenvoor ziening is voortdurend verruimd. Aan de intering op het nationale vermo gen is' een einde gekomen. De ge zondheidstoestand der bevolking is al zijn er nog donkere punten, zo als b.v. de stijging van het aantal ge vallen van tuberculose toch zoveel verbeterd, dat bij een hoog geboorte cijfer de sterftecijfers over de gehele linie beneden de vooroorlogse zijn gekomen en een laagterecord te zien geven. Belangrijke sociale verbete ringen zijn tot stand gekomen. Niettemin is er allerminst reden tot berusting of zelfvoldaanheid. De mate riële nood is nog groot en de morele inzinking is ong niet geheel geweken. Bovendien is de economische toestand in wezen veel ernstiger dan in het al gemeen wordt begrepen. Het verkre gen levenspeil, dat nog door zo velen als onbevredigend wordt gevoeld, kun' nen wij nog niet uit eigen kracht hand haven. De tegenstellingen in ons volk zijn scherper dan wij in de tijgi der bezet ting mochten hopen, ook als wij ons ten volle rekenschap gaven van de blijvende diepgaande verschillen in le vensovertuiging, die ons volk kenmer ken. De toestand in de wereld is veront rustend en drukt zijn stempel ook op de verhoudingen in Nederland. HET INDONESISCHE STUK. VRAAG- Voor alles echter worden die ver houdingen in ongunstige zin beïnvloed door de tegenslagen, ondervonden bij de pogingen om het Indonesische vraagstuk tot een bevredigende op lossing te brengen. Daarop zal dan ook de aandacht van regering en volksvertegenwoordiging zich in de eerste plaats hebben te richten. Nederland heeft zich verbonden me de te werken tot het scheppen van nieuwe staatkundige verhoudingen, waarbij zullen worden gevormd de vrije en souvereine verenigde staten van Indonesië, in een hechte en duur zame unie, gelijkwaardig verbonden ®et het koninkrijk der Nederlanden, «n unie, die door eigen organen de ïemeenschappelijke belangen der deel nemers op verschillende gebieden zal behartigen wij hebben de overtuiging dat een overeenstemming zal zijn na te streven, allereerst ten opzichte van de instel- hhg in overgangstijd van een waarlijk Indonesische federale interim-regering en vervolgens ten opzichte van de in richting der verenigde staten van In donesië en de vorming der gelijktijdig wt stand te brengen unie. Uitermate teleurstellend blijft de «houding tot de Republiek, zowel °rndat uitwerking van de overeenstem' ming, die op de Renville was verkre' 3®n. tot nog toe niet kon worden ver- o^nlijkt, als omdat de schendingen an het bestand toenemen, schendingen anrbij veelal vel niet de Republikein- j® regering rechtstreeks betrokken is, aar waarin toch- meermalen republi- wnse instanties de hand hebben, voor een vöÉedig herstel van Indo jf81® is het van groot belang, dat de Publiek e korte termijn haar plaats .eeiïli in de Verenigde Staten van onesië, hie bezig zijn zich te vor men. Dezerzijds moge opnieuw worden "■'gesproken en ook practisch tot Uiting gebracht, dat Nederland ten *®De bereid is zjjn woord gestand te a°en, maar ditzelfde verwacht en verlangt van de wederparty. uanzien van de andere overzeese 'edsdelen wordt het overleg voort- van i. bij dit overleg is gebleken hoeveel belang het is, dat bij Ne- t®nd de wil voorzit de mentaliteit en de aspiraties van de volkeren over zee te begrijpen en daaraan zoveel mo gelijk recht te doen wedervaren. DE GRONDWETSHERZIE NING. De regering vertrouwt, dat de Sta- ten-Generaal zullen willen medewer ken tot een zeer snelle afdoening in tweede lezing van de grondwetsher ziening, die voltooiing van de op gang zijnde ontwikkeling mogelijk moet maken, en daarna tot een spoe dige behandeling van een wetsont werp tot het instellen van een 'fede rale interim-regering in Indonesië. Over de algemene toestand van ons land zeide de heer Drees, dat het no dig geweest is de tekorten aan te vul len door credieten en door een deel te gebruiken van wat nog resteerde aan goud, aan bezit van buitenlandse effec ten en andere deviezenbronnen. Ten slotte bleef een groot tekort op onze betalingsbalans bestaan, ten aan zien waarvan hulp van de Verenigde Staten aan Europa de mogelijkheid van een overbrugging der moeilijkheden had geopend. Wij moeten echter voort durend het oog gericht houden op de noodzaak om over enkele jaren zonder deze hulp onze betalingsbalans in evenwicht te brengen. De uiterste krachtsinspanning van ons volk zal daartoe nodig zijn. De regering zal het hare doen om allen daarvan te door dringen en tevens om wegen te zoe ken, die het bereiken van dit doel kunnen vergemakkelijken. Het verwezenlijken van de economi sche unie met België en Luxemburg acht de regering voor de toekomst van de drie landen van zeer groot gewicht. Hoe noodzakelijk het is, dat in het bijzonder ook het verkeer met Duits land weer in normale banen geleid wordt, springt in het oog.- Daarnaast wordt ernstig gestreefd naar toene ming van het handelsverkeer met an dere landen, ook met het oosten van Europa. Onmisbaar blijft in dit verband een landbouwpolitiek, gericht op verhoging van een rationele bodemproductie, die ook aan de welvaart en a'an de be staanszekerheid der producenten ten goede kan komen. De regering vertrouwt, dat de Staten Generaal bereid zullen zijn mede te werken tot spoedige behandeling van de wetsontwerpen en inzake bedrijfs organisatie en ondernemingsraden. Naarmate de goederenvoorziening het toelaat zal het distributiestelsel wor den geliquideerd waardoor de noodza kelijke verruiming van de bewegings vrijheid van het bedrijfsleven zal wor den bevorderd. Ook aan verdere in krimping van het overheidsapparaat, die de regering met kracht nastreeft, zal dit ten goede komen. Een gezonde ontwikkeling van de middenstand, in detailhandel zowel als ambacht, zal worden bevorderd. De regering geeft zich ten volle re kenschap van de ernst van de finan ciële toestand. Zonder tekort te doen aan de bevor dering der volkswelvaart en aan de eisen der sociale rechtvaardigheid ver trouwt de regering aan de Staten-Ge- neraal voor het jaar 1949 weder een nagenoeg sluitende begroting te kun nen voorleggen, behalve voor zover betreft de kapitaalsuitgaven. In sociaal opzicht zal op de ingeslagen weg worden voortgegaan. Een con structieve loon- en prijspolitiek zal worden gevoerd, zowel bij de belasting- politiek, als bij het sociaal beleid. Ook een krachtige woningpolitiek is uit dit oogpunt van grote betekenis. LEGER, VLOOT, LUCHTMACHT. Binnen het raam van het financiëei en sociaal mogelijke en in coördinatie met de plannen van daarvoor in aan merking komende mogendheden, zal voortgewerkt worden aan de opbouw van een effectieve, wei-geordende, goed geleide strydmacht. Gestreefd wordt naar het spoedig her stellen van normale toestanden op het gebied van het recht en de rechtsbede ling, en naar liquidatie van door oorlog en bezetting op dit gebied veroorzaakte abnormale toestanden. Verdere toepassing van de gedachte der financiële gelijkstelling, met name voor het middelbaar en voorbereidende hoger onderwijs en het buitengewoon lager onderwijs zal worden bevorderd. Op het ogenblik dat H.M. Koningin Wilhelmina op het punt staat de kroon, die Zy een halve eeuw op waariyk vor stelijke wijze heeft gedragen, over ta dragen aan H.K.H. prinses Juliana, als regentes reedr door ons volk met zoveel vertrouwen begroet, Worstelt Neder land met problemen, waarvan de oplos sing over de toekomst van het Konink- ryk en van ons volk zal beslissen. Wij zullen ons tot het uiterste moe ten inspannen om Nederland te doen zijn een land waar het voor allen goed is te wonen, en om de verhouding tot de gebieden over zee te vestigen op een nieuwe grondslag, die er allereerst een moet zijn van onderling vertrouwen en van wil tot samenwerking op voet van gelijkheid. Wy hebben mede te werken aan de nauwere aaneensluiting der naburige volken, en tevens, waar mogelijk, tot de groei ener internationale rechtsorde bij t? dragen op een wijze, de hoge tradi ties van ons land waardig. Wij zijn zwaar beproefd en diep ver armd, maar wij hebben onze veerkracht niet verloren. Grote moeilijkheden maar ook grote mogelijkheden liggen voor ons. M ge het ons gegeven zyn, steunende op hogere beginselen, on danks de sterke verschillen in staat kundige overtuiging die in ons volk leven, gezamenlijk de kracht te ontwik kelen, die ons opgewassen doet zijn, tegen de zware, maar grootse taak, die Nederland in dit tijdsgewricht heeft te .vervullen. Het pompstation van Latroen is gistermorgen vroeg opgeblazen en staat thans in brand. Kolonel Mac- Dougal, de hoofdwaarnemer der V. N. in het betroffen gebied, heeft de hoofdwaarnemer te Tel Aviv mede gedeeld, dat zich twee zeer krachtige ontploffingen hebben voorgedaan en dat aan het pompstation schade is toe gebracht. Juist zou de watertoevoer van het pompstation van Latroen naar Jeruza lem, welke verscheidene maanden lang onderbroken is geweest, hervat wor den. Kolonel Perry, de hoofdwaarnemer der V. N. te Tel Aviv, is gisteren naar Latroen vertrokken. SANCTIES GEVRAAGD. Een woordvoerder van 't Israëlitische ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het vernielen van het pompstation een zo ernstige over treding van de bestandsvoorwaarden betekent, dat sancties tegen het Arabi sche legioen dienen te worden geno men. Hij voegde daaraan toe, dat de Israëlitische regering haar bevel tot teruggave van de dorpen Ajanoeal en Hirbat Boeeria, in de buurt van La troen, had ingetrokken. Officieel is te Jeruzalem gemeld, dat het station door het Arabische legioen is opgeblazen. (Van onze correspondent) H.K.H. Prinses Juliana is dezer da gen per vliegtuig te Londen aangeko men om enige dagen de Olympische Spelen gade te slaan. Naar wy ver nemen is H.K.H. van plan Zaterdag middag in d« Koninklyke loge te Wembley de sluitingsplechtigheid bij te wonen, die door de Engelse Koning verricht zal worden. Prinses Juliana en Prins Bernhard zyn van plan na dit korte informele bezoek a.s. Maan- dajg per vliegtuig weer naar Neder land terug te keren. De troepenschepen „Grote Beer" en „Johan van Oldenbarnevelt" met repa triërende militairen aan boord, hebben enige vertraging ondervonden, zodat de ze schepen vermoedelijk niet Vóór resp. 19 en 20 Aug. in de Amsterdamse haven kunnen worden verwacht. MINISTER LIEFTINCK NAAR WASHINGTON. De minister van financiën, mr. P. Lief tinck, zal in de tweede helft van Sep tember naar Washington gaan om een vergadering by te wonen van het Inter nationale monetaire fonds. Weersverwachting geldig tot Vry- dagavond: PLAATSELIJKE REGENBUIEN. Matige tot krachtige wind uit rich tingen tussen West en Noord. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regenbuien. Koel weer. Gistermiddag om 17 uur plaatselyke tyd is op het Kremlin het vierde onderhoud tussen de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frank- rijk en de Ver. Staten en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, begonnen. Vóór de besprekingen een aanvang namen heeft de Amerikaanse ambassa deur te Londen, Lewis Douglas, een onderhoud met Bevin gehad. Men ge looft, dat de onderhandelingen te Moskou het onderwerp van het gesprek waren. Na de vergadering op het Kremlin, die 2 uur en veertig minuten duurde, begaven de Westelyke afgevaardigden zich naar de Amerikaanse ambassade om een rapport aan hun regering op te stellen. de stratén, die lopen van de Potsdam mer Platz naar de Britse en de Ame rikaanse sector, hebben geblokkeerd. Trams werden aangehouden en moch ten de blokkade niet passeren. De Sovjet-troepen die de straten blokkeren zijn 500 meter in de Britse sector doorgedrongen. Nadat Britse miltaire politie twintig minuten later was gearriveerd en een onderhoud met de gewapende Sovjet-soldaten had ge had, werd een menigte van meer dan duizend Duitsers doorgelaten. Het incident gebeurde, toen Robert- son, de Britse militaire gouverneur en Clay, zijn Amerikaanse collega, een onderhoud hadden op het Britse hoofd kwartier. Aan dit onderhoud werd overigens geen byzondere betekenis toegekend. De correspondent van 't ANP meldt omtrent deze gebeurtenis nog het vol gende: Donderdagmiddag heeft zich aan de grens tussen de Britse en de Sov- Bedell Smith vertelde tegen journa listen, dat zy een „aangenaam" ge sprek met Molotof en Smirnof, plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken, hadden. Een andere correspondent vroeg of het de laatste bijeenkomst was ge weest, waarop de ambassadeur ant woordde: „Dat weten we nooit", en na een korte pauze: „Ik denk het niet". Roberts en Chataigneau gaven geen commentaar. De drie afgezanten za gen er opgewekter uit dan anders. DE SITUATIE TE BERLIJN. De toestand in de voormalige Duitse hoofdstad heeft zich inmiddels opnieuw toegespitst door nieuwe provocaties van Russische zyde. Het Duitse nieuwsbureau DPD meldt n.L dat Russische troepen te Beriyn jet-sector een incident voorgedaan waarby ten aanschouwe van een dui zendkoppige menigte 3 Sovjet-solda ten door Britse militaire politie wer den gearresteerd. De Duitse politie van de Sovjet-sec tor hield met assistentie van Sovjet soldaten één harer regelmatige razzia's op de zwarthandelaren op de Potsdam- merplatz. Daarbij strekte zy het cor don uit tot in het Britse gebied. Vluch' tende Duitsers werden tot op 500 meter in de Britse sector achtervolgd. De Brit se militaire politie heeft de achtervol gers, die in de Britse sector ook een tram tot stilstand brachten, verdreven, waarbij volgens officiële mededeling geen moeilijkheden ontstonden. Volgens verklaring van een hoogge plaatst Amerikaanse functionaris heb ben de Sovjets thans speciale telefoon lijnen om Beriyn heen in gereedheid gebracht waardoor zij onafhankelyk worden van de hoofdcentralen in de Westelijke sectoren. Woensdagochtend heeft zich een inci' dent voorgedaan bij de centrale ravi tailleringsdienst van Berlijn, gelegen in de Sovjetsector. De Sovjet-wachten be letten de bevoegde ambtenaren van de westelijke sectoren het gebouw te oe treden. De geldigheid van de door net gemeentebestuur afgegeven identiteits papieren werd niet erkend. Het hoofd der gemeentelijke ravitailleringsdienst moest persoonlijk tussenbeide komen om de orde te herstellen. VOOR DE V.N. Trygve Lie heeft op een persconferen tie te Lake Success verklaard, dat het niet uitgesloten is, dat het gehele Duitse vraagstuk ter sprake wordt gebracht in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die in Sep 'ember te Parüi bijeenkomt. Conferentie met Min.Mansholt De voorzitters van de beide slagers bonden en het dagelijks bestuur van de vakgroep slagerij zijn Dinsdag by mi nister Mansholt op audiëntie geweest. Zij hebben hem uiteengezet dat er een noodtoestand bestaat. De minister wilde, met het oog op de vaststaande winkelverkoopprijzen, voor lopig niets van vrije inkoop weten en evenmin van een maatregel om de boe ren tot groter aflevering van slachtvee te brengen door een verhoogde prijs omdat de minister van financiën daar aan niet zou willen medewerken. De minister overweegt maatregelen om nog op korte termijn vlees beschik baar te krijgen. De gehele vleespositie werd uitvoerig besproken. Er zullen krachtige maatregelen worden bespro ken om de vleesproductie op te voeren vooral de varkensstapel. Er is van de winter voldoende vlees, zodat er voor de boeren geen excuus is. Alle klem mende bepalingen zullen zo spoedig mogelijk verdwynen. De regering wil niets liever dan de vleesdistributie zo spoedig mogelijk tot het verlaten laten behoren. Door ruiltransacties is in de afgelopen maanden bevroren rund- en schapen vlees uit België geïmporteerd, wat vol gens de slagers niet heeft voldaan en evenmin volgens de minister. De laatste stond sympathiek tegenover de gedachte de slagers voortaan by de import in te schakelen. De voorstellen der slagers worden op korte termijn bestudeerd en zullen waarschijnlijk zonder grote wijziging worden aanVaard. Een plan om de distributie te verge makkelijken en de clandestiéne handel tegen te gaan zal op het departement bestudeerd worden. Woensdagavond te ongeveer 21.00 uur heeft zich een verschrikkelijk dra ma afgespeeld te Winschoten. Sinds geruime tijd bestond er een familievete tussen de gebroeders Harms, wonende in het St. Vitusholt te Winschoten. Een kleine woorden wisseling was Woensdagavond aanlei ding tot een verwoede vechtparty tus sen drie broers en de 34-jarige broer E. H. Laatstgenoemde liep hierby een halswervelfractuur en een zware her senschudding op. In zorgwekkende toestand moest hij naar het rk zieken huis worden overgebracht. Zonder tot het bewustzijn te zijn gekomen is het slachtoffer gistermorgen overleden. De drie broers zijn in arrest gesteld. Het parket te Groningen heeft zich naar Winschoten begeven. Gisterochtend zijn met het lijntoestel der K.L.M. naar Indonesië teruggekeerd cte voorzitter der Bandoengse delega tie, mr. T.Bahrioen, en de leden dier delegatie de heren Adil Poeradiredja, Vleer en mr. Kosasih. Ter uitgeleide waren aanwezig de heer L. Neher, de ka pitein ter zee C. Moolenburgh, namens de minister-president en drie ambtena- ïen van het ministerie van overzeese gebiedsdelen. De fiscaal bij de krijgsraad voor de zeemacht te Soerabaja heeft appèl aan getekend tegen alle vonnissen inzake de Bondowoso-affaire, waarby, zoals ge meld, 13 beklaagden werden vrygespro- ken en 1 beklaagde werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De zaak zal thans opnieuw in behandeling ko men voor het hoog militair gerechtshof te Batavia. De uitgeverij Simon and Schuster heeft de publicatie aangekondigd van het boek van A. den Doolaard, „Het verjaagde water", dat onder de titel: ,Roll back the sea" uit het Nederlands is vertaald. Zoals bekend, heeft het boek de inundatie en drooglegging van Wal cheren tot onderwerp. Christiansen is gistermorgen door 't Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. DUIM vijf weken nadat het Neder landse Volk ter stembus toog voor het tussentyds kiezen van een nieuw Parlement, is na een moeitevolle con structie van een kabinet door zijn voorzitter Min.-President Willem Drees het programma van dit hoge college bekend gemaakt. De vorm van de ver klaring, welke gistermiddag door Mi nister Drees tot de Tweede Kamer werd gericht, is niet kort en te zakelijk ge houden, doch kenmerkt zich door een meer dan men mocht verwachten stil staan bij de diverse punten en een toon van ernst, die doet voelen, dat dit ka binet zich ten volle bewust moet zijn van de grote opgaven, waarvoor het zich geplaatst ziet. Immers weinig zaken hebben de beide sinds de bevrijding opgetreden regerin gen kunnen afronden of beëindigen, zo dat de nieuwe ploeg zich belast ziet met hét moeten verwerken van erfenissen, die zeker nog veel gekrakeel gaan op leveren en veel overleg zullen ver eisen, alvorens zy in vaster vormen kunnen worden afgesloten. Wy denken daarby aan Indonesië, aan de Benelux, de Westelijke Unie en binnenlandse pro blemen als woningnood, landbouw vraagstukken, onderwijs, distributie stelsel en vele andere. Het niet gebon den zijn van dit kabinet aan de partyen kan een hinderpaal op zichzelf worden, al spreekt de minister de hoop uit, dat hy voor vele punten vertrouwt op in stemming van een brede kring. In de eerste plaats schetst de verkla ring de plaats, die ons land en volk op dit moment in de verwarde wereld heeft bereikt. Veel is er veranderd, sinds de klaroenstoot der bevryders on ze harten vreugde bracht en veel is ver beterd. Over productie, goederenvoor ziening, nationaal vermogen en andere delen van het herstel mag gunstig ge oordeeld worden. Maar (en we zien het voorhoofd van de spreker in rimpels trekken) de morele inzinking is nog niet geweken en de spanning tussen lo nen en prijzen duurt in vele opzichten nog voort (wij denken aan de op han den zijnde nieuwe loonronde in de Ver. Staten, die op de economische en finan- tiële politiek der Marshall-landen be paalde invloed zou kunnen hebben). Het verkregen levenspeil, aldus de verkla ring, dat nog door zovelen als onbevre digend wordt gevoeld (maar volgens ons toch wel verheugend mag zyn als wij naar vele onzer buurlanden kijken), kunnen wij nog niet uit eigen kracht handhaven. Deze laatste opmerking toont ten volle de moeilijke situatie, waarin ons land zich nog steeds bevindt en moet een stimulans voor ons volk zyn om nog meer werkkracht, ijver, energie en ook spaarzaamheid aan de dag te leg gen. Het kan ook een aanwijzing inhou den voor de leiders van onze economie om een zekere koerswijziging na te stre ven. In dit kader is verder een hulde aan de Ver. Staten voor hun fenomenale steun aan ons land zeker op zyn plaats. pjET spreekt vanzelf, dat de verklaring veel aandacht schenkt aan de nog steeds niet geregelde verhouding tus sen Nederland en de Indonesische vol keren. Deze toestand heeft dag in dag uit een grote terugslag op ons gehele volksbestaan. In de eerste plaats is daar het omvangryke aantal militairen, dat naar de Oost gezonden, uit gezins- en familieband moest worden weggerukt en als feit evenzeer een negatieve factor vormt voor ons productiestelsel. Ook de geremde opleving van de economie van dit geweldige rijk aan de evenaar heeft zyn teleurstellende gevolgen, zo wel voor de bewoners zelf als voor ons land en de wereldmarkt. D*f. verklaring uit de wens, hier zo spoedig mogelijk eindelijke resultaten te mogen bereiken. Men verwacht dit ook, doch de hou ding van de Republiek op Java gooit he laas nog altijd roet in het eten. De zwa re verantwoordelijkheid, die de autori teiten van Djokja daarmede op hun schouders laden, is niet te meten. Het is onmogelijk in kort bestek in te gaan op de omvangryke rede en diens vele aspecten, welke minister Drees heeft gehouden. Gelegenheid daartoe zal zeker nog komen. Nederland worstelt op dit uur voor de toekomst van Volk en Koninkryk. Om deze worsteling te mogen winnen is uiterste inspanning geboden Dit sta ons goed voor ogen. Dit is een opdracht van het volk aan het volk, welke slechts kan leiden tot zegen voor ons zelf, ons nageslacht en mogelijk ook voor andere volken. Moge Hij, die alle macht heeft in hemel en op aarde ons Volk Zyn God delijke bescherming niet onthouden. AD INTERIM. BROODRANTSOEN IN FRANKRIJK VERHOOGD. Het Franse ministerie van arbeid, Da niël Mayer, heeft medegedeeld, dat het broodrantsoen met ingang van 1 Sept. zal worden verhoogd van 250 tot 300 gr. per persoon per dag. Tevens zal de kwa liteit van het brood beter worden. DE 30.000. In de 504de Staatsloterij (5de klasse, 16de trekking) is op no. 2742 een prys van 1000 met een premie van 30.000 gevallen. Gisteravond is het Engelse s.'s. Ocean Angel uit Rotterdam met een lading van 9000 ton Ned. steenkolen naar Se- marang vertrokken. Deze eerste ver scheping zal van tyd tot tyd door meer dere gevolgd worden. De Ned. Indische gasmaatschappy, die deze steenkolen uit ons land betrekt, wil hiermee de gascokes, welke door de gasfabrieken worden geproduceerd, ver teteren. Door het verkrijgen van be tere gascokes zullen voordelen ontstaan voor de waterstofwinning en voor de suikerindustrie.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1