Door de lucht naar het onbekende binnenland Erkende Middenstandscursus EEN NETTE BEDIENDE. Strandfeesten hadden veel succes [)e Wisselmeren door woesi maan landschap van de kusi gescheiden De vallei der Meren Firma MOREE LEERLING-VERPLEEGSTER fflaxuïk/t -K" 1 DE KRUISTOCHT VAN DE CATALINA P 85^) Callcmtsoog. Glansendgezond haar door Valdelis haarcreme De brandweer gaf een voorstelling A/ïna Paalowna. De Enkabé-kruideniers en de kinderen WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Betaling der melk naar kwaliteit Vooruitzichten kunstmestvoorziening Jacht op schadelijk wild ZEEP VRIJ BIAK, 23 Juli. Alle dagen van deze maand zijn boordevol gevuld met vreemde, zeld- en soms ongelooflijke gebeurte- f^sen. Nieuw Guinea is het land der felste uitersten, hardste tegenstel lingen. Hier grenzen leven en dood oms angstwekkend dicht aan elkaar. Dit is het land van een rauwe en wil de romantiek en tegelijk het land van opperste somberheid en trieste ver latenheid. Nogmaals: de achterhoek der aarde, de verloren wereld. De Catalina P 85 brengt ons, als was hij een voor deze expeditie af gehuurde taxi, van kampong tot kam pong- Voor de P 85 bestaan geen af standen. Waar de rimboe ondoordring baar is, waar de eindeloze oerwouden iedere poging .om het land binnen te komen illusoir maken, daar stuift de p 85 vrij en ongehinderd door de he mel. En dan mogen er zware regen buien op dat blank alluminium lijf neerstriemen, dan mogen de passen door de bergen verstopt zijn door enorme wolkenbanken, dan mogen er riffen zijn op de plaats waar de grote vogel moet neerstrijkenniets is in staat hem tegen te houden en op enkele, niet belangrijke storingen na, brengt hij ons over en langs heel Nieuw Guinea. En dan komt de dag, dat wij naar de Wisselmeren gaan. Het was op een dag in October 1936, dat een vliegtuig over Nieuw Guinea vloog. Daarin zat de officier-vlieger Wissel, marinevlieger in dienst van de Nederl. Nieuw Guinea Petroleum Mij. Hij was in gezelschap van de heer Haak, een employé van de K.N.I.L.M. Het was een vlucht over goeddeels onbekend land. Het doel was zo mo> gelijk waarnemingen te verrichten van een stuk Nieuw Guinea, waar over nog nooit tevoren was gevlogen. Een stuk, dat doorgaans onzichtbaar is vanwege de nevels en wolkbanken, die zich over dit deel der aarde uit strekken. Twee mannen vlogen over dat wilde land, van de Geelvinkbaai naar de zuidkust, via het eiland Ja pen. Er was die dag weinig wolkvor ming. Twee Nederlanders vlogen het on bekende binnenland in. Dat was, ik herhaal het, in het jaar 1936. Zij waren het, die de Wisselmeren ontdekten. Zij waren de eersten, die deze 3 watervlakten midden in de ber gen aanschouwden en het moet een moment geweest zijn, zoals een man maar éénmaal in zijn leven meemaakt. De meren kregen de naam van die marine-vlieger: de Wisselmeren. Na derhand is er nog wel eens een vlucht gemaakt. Maar eerst kwam de grote wereldcrisis en er waren wel andere dingen dan tochten naar onbekende meren. Later kwam de tweede we' reldoorlog. En tussen die crisis en die tweede wereldoorlog werd er door het Nederlandse Binnenlandse bestuur, BB, een bestuurspost opgericht bij die Wisselmeren. Eén man ging er heen en die éne man vertegenwoordigde 't Nederlandse gezag. Die man was Jean Victor de Bruyn. Hij was 28 jaar oud. Onthoud U deze naam. zult er nog van horen. gezelschap op deze lange tocht, dat we hebben. Later wordt de boom- groei minder intens. Het land onder ons wordt kaler, ruwer, naakter. Het land krijgt een gans ander beeld. Het is alsof we een ander rijk binnenvlie gen, dat niets te maken heetf met het voorgaande. Dit is het land tussen de kuststrook en het doel van de tocht: de Wisselmeren, en dit land heeft een onvergetelijke indruk op me gemaakt Het is moeilijk te beschrijven hoe U zich de aarde hier vertoont: Kipling, de beroemde Engelse schrijver, heeft eens beschrijvingen gegeven van een woest deel van centraal Afrika. Ik moest aan die beschrijving denken. En ook aan die van Rider Haggard, in de boeken „She" en „Ayesha". En aan sommige beschrijvingen van Wells. Dit landschap is, om het oud' testamentisch te zeggen: „woest en le' dig". Het rijk des doods. Hier leven geen mensen. Hier leven de dieren der wildernis, hier stroomt een enkel armelijk riviertje. Hier is niets dan de schreeuw van een enkele bergvogel en de roep van de kleine dieren, die hier nog kunnen leven. Dit landschap doet denken aan de afbeeldingen van het maanlandschap. Terracotta gekleurde bergwanden rij' zen op. Schaars begroeide hellingen rijen zich achter elkaar en soms vliegt de Catalina over ravijnen, die 500 me ter diep wegzinken in de korst der aarde. Dit bergland, zo wild, zo ver laten, zo volkomen verzonken in de stilte der grootste verlatendheid, grijpt ons allen aan. Men moet er niet aan denken, dat hier een noodlanding gemaakt zou moeten worden. En men moet er niet aam denken, dat men hier gedropt wordt en dat men dit land moet doorkruisen, te voet. En dit is gebeurd, maar dat is een ander ver haal. Bergen.bergen.bergen.rauw en wild en onbegroeid. Kaal als de wanden van een vulkaan, die juist een dag tevoren gewerkt heeft. Bergmu ren, die als het ware bedekt zijn met lava, pas gestolde steen. Zelden zag ik zo'n ruw en zo'n eenzaam oord als dit deel van Nieuw Guinea. We glij den er over heen. Niemand spreekt, niemand rookt, iedereen is bezig met zichzelf. Iedereen voelt diep in zijn hart, dat we een vreemd, een zeer vreemd land binnen vliegen. Vóór ons stapelen zich de wolken. Hoger rijzen de bergen, tot meer dan 3000 meter. En het is alsof iedere bergtop de wolken naar beneden zuigt. Toch moet hier de pas zijn, waardoor we de vallei der Wisselmeren kunnen binnendringen. De Catalina stijgt het gedaver der motoren wordt ho gernóg hogerik krijg het een beetje benauwd en het klopt in m'n slapen. Het is alsof ook d&ér een motor op hoge toeren aan het werk is. We zitten midden in de wolken. Boven ons vliegen de grijze en witte banken, onder ons schuiven ze, laag over laag, en ze zijn ook om en op de Catalina, die druipt van water. Soms is de amphibie als een grote, gestroomlijnde bobslee, die in razen de vaart over een sneeuwheuvel jaagt Wolkenwolkenniets am ders. En het hoog zoemen der beide motoren. Ik zie de gezichten van de beide bestuurders en zie dat ze hun ogen strak gevestigd hebben op iets, dat eindelijk toch wel eens uit die Om half 6 in de morgen startte de P 85 voor de tocht naar de Wissel meren. Behalve de bemanning waren aan boord de filmer Wassenburg, een jong B.B.-ambtenaar, Jean Victor de Bruyn en Ormeling, het hoofd van de Indische topografische dienst. Het was me niet gelukt Pfaff, de topo- graaf, mee te krijgen. Het toestel moest zo licht mogelijk gehouden wor den. Iedere kilo gewicht telde deze dag. En zou zeker dubbel tellen als de zaak bij de Wisselmeren dicht zat. Ook dat moest geavontuurd worden, want in dit land zijn geen weerbe richten. Over zee eerst naar het eiland Japen en dan over de Geelvinkbaai. Het is nog vrjj goed weer, hoewel er overal dikke wolkbanken hangen. Soms gaan We daar overheen, soms er dwars door. Dat geeft een enkele maal nogal wat remous en we denken min stens een paar honderd meter naar beneden te tuimelen. Maar ik heb me laten vertellen, dat dit aanzienlijk minder is. Het Hjkt erger dan het is. Dan komt het vasteland van Nieuw Guinea in zicht: groen en grauw. Met er tegen aan spoelend het water van de Stille Oceaan. Inderdaadstille. Geen schip, geen .zeil, geen mast is zichtbaar. Geen prauw, geen kano. Niets dan zee, zover je kunt zien De eenzaamste zee, die denkbaar is. Maar wat zouden schepen hier ook moeten doen, aan het einde der we reld Dan schuift de zee weg onder de Catalina en vliegen we het land bin nen. Onder ons de oerwouden van Nieuw Guinea, tot aan de horizon. Met de zon er over heen glijdend, met wat nevelflarden tussen dat groen en de hemel en op die nevel een kleine zwarte schaduw, die even hard voort glijdt als de P 85. Het is de schaduw van ons vliegtuig en het is het enige Op Woensdag 11 Augustus zijn de strandfeesten gehouden, welke op Zon dag j.L niet konden doorgaan wegens het slechte weer. Liet het weer zich zo om en bij het middaguur niet gun stig aanzien, spoedig klaarde de lucht op en werd het nog mooi weer. Door de jeugd is met veel animo gewerkt aan hun zandfiguren en de jury, wel ke bestond uit de heer en mevr. Rot gans, Amsterdam, de heer C. de Leeuw, 't Zand, en Frits Kruit uit Schagen, had dan ook geen gemakkelijke taak. Er was van de zijde van het publiek grote belangstelling. Er werd individueel en in paren gewerkt. De uitslagen waren als volgt: Enkelingen groep I (6 t/m 8 jaar): 1. Yvo van der Velden, zonnebloem, 31 punten: 2. Anja Hendriks, molen, 27 p.; 3. Thea Schmalz, paddestoel, 27 p.; 4. Gerrit Roos, seinpost, 23 p.; 5. Gert ten Boekei, tunnel, 22'/« p.; 6. Catrien- tje Mulder, Vis, 22 p.; 7. Nelletje Ja- cobse, vis in vijver, 21 p.; 8. Freddy Hendriks, boerderij, 20 p.; 9. Bouwen van Twuijver, vliegtuig, 18 p.; 10. An neke Vinke, boot, 15 p.; 11. J. S. Hui- zinga, zee met schepen, 14 p.; 12. Janna Vader, huis, 13 p.; 13. Jopie de Kok, vlinder, 12»/» p.; 14. Ansje Heyings, bloempot met bloemen, 12 p. Enkelingen groep II (9 t/m 12 jaar): 1. Jan Mooij, goudfazant, 33 p.; 2. Ine ke Mulder, coloradokever, 24V« p.; 3. Marry Weissenbruch, paradijsvogel, 24 p.; 4. Jan Mulder, vlinder, 231/» p.; 5. Nelly Hoek, bloem met cactus, 23 p.; 6. Toetie Kruidbos. haai, 22 p.; 7. Henk Warmus, sluiervis, 21 p.; 8. Joke Stemp- voort, krokodil, 21 p.; 9. Jenny Schmalz. bloem, 21 p.; 10. Klasientje de Boer, schip, 21 p.; 11. Willy Kingma, molen, 21 p.; 12 Tjade Koelemeij. vliegtuig, 20 p.; 13. Dorientje Visser, zonnebloem, 20 p.; 14. Machiel Baars, kasteel, 19 p.; 15. Janny Rietvink, zeilschip, 19 p.; 16. Raymond Gokkiis, vis, 18 p.; 17. Guy van der Velden, rotstuin. 18 p.; 18. Rade van Vollenhove, marine, 18 p.; 19. Lientje Bonsema, paddestoel met vlinder, 18 p.; 20. Tiny Toornstra. poes,' 17 p.; 21. Tineke Doevendans, huis met tuin, 13 p.; 22. Loes Winkel, tuil met tulpen, 14 p. Enkelingen groep III (13 t/m 16 j.): 1. Eddy Cox, wapen K.L.M. 35 p.; 2. Erland Smit, toorts Olympiade, 32 p.; 3. Stan Cox, wapen van Haarlem. 28 p.; 4. P. Wisselson autobus, 25 p.; 5. Jan Hulsen, wapen Zeist, 24 p.; 6. Riet Rietvink, eend in vijver, 23 p.; 7. Else Winkel, schip, 22 p.; 8. Nelly Zipp, kerk Callantsoog, 21 p.; 9. Ger da Vader, anker, 21 p.; 10. Annie Va der, Olympiade 1948, 20 p.; 11. Anneke Vinke, geloof, hoop, liefde, 20 p.; Rob van der Hoorn, schip, 20 p. Enkelingen gr. IV 17 j. en ouder): 1. Janny Bakker, vredesduif, 35 p.; 2 Jan de Wilde, .Fanny for ever", 31 p Paren groep V (6 t/m 8 jaar): 1. Jo pie Kruit—Annie Hoogschagen, schip. 23 p.; 2. Nico van Geelen, vliegtuig, 19 p.; 3. Jimmy en Toos Pannevis, schip, 17 p. Paren groep VI (9 t/m 12 jaar). 1. Truus CorreljéGeertje Mooij, schild pad, 33 p.; 2. Piet Kruit—Brammie Jansen, krokodil, 29 p.; 3. Arte en Greetje de Kok, schip. 25 p.; 4. Piet Huls—Piet Baken, boerderij met heg, 24 p.; 5. Barry de Wilde, zeilschip, 23 p 6 Greetje Grabowsky—Elsje de Kok. vlinder. 22 p.; 7. Jan en Klaas Beun. vliegtuig. 22 p.; 8. Haiko Hidden —Gert Hoek. boerderij. 21 p.; 9. Jan Rietvink—Jan Doevendans, paard en baaierd van moet komen. wolken te voorschijn Het komt! Er is een moment, dat al deze mist en nevel en wolken op lossen. wegflarden. Vóór ons en boven ons is de zon. Heel ver beneden de schemering van groen en grijs. En daardaar ligt iets wits en zilve rigs. De topograaf naast me in de blister kijkt me aan en z'n mond maakt het woord: Wisselmeren. Langs het dal van de Siriwo vlie gen we de vallei der meren binnen. De vallei, verloren in het hart van een verloren brok wereld. De vallei van het onbekende. Nauwelijks betre den land, land van mysteries. Snel hoogte verliezend en koersend op dat stukje zilver achter het rots massief vliegt de Catalina P 85 de vallei binnen. ANTHONY VAN KAMPEN. wagen, 16 p.; 10. Thea HoekThea Hoek, huis met bloemen, 16 p.; 11. Jo pie StamJopie Zipp. kerk en schip, 15 p. Paren groep VII (13 t/m 16 jaar): 1. Hans de GeusTity de Wilde, rood kapje, 27 p.; 2. Johan en Wim Keizers- waard, vaas met bloemen, 23 p. Buiten mededinging ontving de heer Fred Roozendaal een doos sigaren voor het door hem gemaakte paard. Bij gelijk aantal punten besliste het lot. Te 6 uur namiddags werden de prijzen met een toepaselijk woord uitgereikt door de heer Van der Velden. Musicale medewerking verleende de bekende radio-accordeonnist Fred Roozendaal. De voorzitter van de commissie, de burgemeester, de heer Correljé, bracht na afloop dank aan allen die hadden medegewerkt om dit feest te doen sla gen. En geslaagd is het inderdaad. Het is een goed idee geweest van de commandant van onze plaatselijke brandweer om een, wij kunnen wel zeggen, voorstelling te geven hoe een brand omstreeks 1850 werd geblust. Onder regie van Jan de Wilde is daar van iets goed gemaakt, waarom door het publiek, dat zich in grote getale op „de Buurt" had verzameld, onbe daarlijk is gelachen. Het was een pan tomime en er werd dus niet overdre ven geschreeuwd waardoor het mooie ervan zou verloren zijn gegaan. We zagen hoe een bejaard boeren echt paar, Jan de Wilde en mevr. Mooij- Doorn, radeloos om hun in brand staand huis liepen. Hoe de dorpsveld wachter, die dromerig op het hek voor het gemeentehuis zat, werd gewaar schuwd. Hoe langzaam hij zich naar de Burgemeester begaf, die even traag kwam aanwandelen en na langdurige stille discussies eindelijk verdere maat regelen trof. De kerkklok werd werke lijk geluid en de inwoners verschenen van alle kanten met emmers gewa pend. Uit de brandput werd water geput en de buurvrouwen droegen wa ter aan. Bij de put ontstond tussen de vrouwen een hevige ruzie en op slot waren alle helpsters wel tot hun hemd doornat. Een zeer oud „spuitje" kwam er bij te pas. dat een miezerig straal tje water gaf. Dit alles werd in oude klederdracht uitgevoerd. Hierna loeide plotseling de sirene en verscheen de brandweer met het materiaal dat sthans door haar wordt gebruikt. In zeer korte tijd werd er water gegeven en werd er gedemon streerd hoe onze brandweer thans werkt. Dat was perfect. Het publiek was zeer opgetogen en een daverend ap plaus was de belonging voor onze brandweer-mensen voor hetgeen zij ons deze avond hebben laten zien. Door de VVV waren nog vier prij zen beschikbaar gesteld, voor het ori- ginelste costuum en de beste vertolking van de' voorgestelde personen. Deze vielen ten deel aan: le pr. mevr. E. Mooij-Doorn, 2e pr. Jan de Wilde. 3e pr. Piet Bakker, 4e pr. Jan Vos. Na afloop nog een gezellig onderons' je in café Ben de Vries waar de heren Roozendaal (accordeon) en Pim Tho- len (piano) voor een pracht stukje muziek zorgden. De gasten en de in woners hebben dit zeer gewaardeerd. De Enkabé-kruideniers uit de Pol der en omgeving kunnen op een zeer geslaagde kindermiddag terugzien. Woensdagmiddag was zaal de Boer ruim voorzien van moeders met kin deren, die allen waren gekomen om 't gezelschap van Chris Hofland te zien, dat het alom bekende sprookje, Rood kapje en de wolf, in een aantal tafe relen voor het voetlicht bracht. Over de opvoering van het sprookje heb ben wij niets dan lof, de costumes en de uitgevoerde dansen en dialogen waren van die aard, dat het geheel zelfs de ouderen gedurende enige uren aangenaam heeft bezig gehouden. Bovendien had het geheel een opvoe dende strekking en wij zijn er van overtuigd, dat de lotgevallen van Roodkapje, op het toneel uitgebeeld, door een allerliefst meisje van pl.m, 17 jaar, de kleine Enkabé-klanten tot gehoorzaamheid aan vader en moeder zal hebben aangespoord. Onder de voorstelling werden zowel de kinderen als de ouders getracteerd op biscuit en limonade en na de af loop verlieten allen de zaal, zuigende op een ijslolly. De heer Littooy, de manager van het gezelschap, beloof de, dat met St. Nicolaas opnieuw een matinée zal worden georganiseerd. Ook deze St. Nicolaas-matinée zal staan in het teken van de Enkabé- actie en dan zullen de kinderen op de zelfde wijze hun toegangskaarten moe ten verwerven als thans het geval was, FLESTAVOND REPATRIëRENDEN. De kortelings uit Indië terugge keerde zes Polderse jongens zullen Zaterdagavond 14 Augustus in zaal K ossen een speciaal te hunner ere georganiseerde avond bijwonen, welke avond namens de Niwin en de band Nederland—-Indië, afdeling Anna Pau- lowna, zal worden georganiseerd. ZAP 1—TEXEL 1. Zap 1 speelt Zondag om 2.30 uur te gen Texel 1 een vriendschappelijke wedstrijd. Een serieuze oefenpartij voor de Poldersen. BKC NAAR DTS. BKC 1 gaat Zondag op bezoek bij DTS. Dinsdag j.L speelden de Deetjes 11 tegen Schagen, zodat het ons zal benieuwen hoe deze strijd zal verlo pen. De opbrengst van deze wedstrijd is voor de kas van Afd. Noord-Holland van de KNVB. Aalsdijk, 12-8 van Mobile te Galves- ton. A verdijk, 12-8 van New York te Baltimore. Barendrecht (t) 27-8 of 28-8 van Curagao te Kopenhagen verw. Ceram 11-8 van Batavia naar Am sterdam. Delfland 12-8 van Buenos Airès naar Amsterdam. Edam, 12-8 van Philadelphia te Baltimore. Eem- land, AmsterdamBuenos Aires, 12-8 van Santos. Java 9-8 van Houston te Mobile. Lawak, 10-8 van Los Ange los naar Tarakan. Prins Willem van Oranje, MontevideoAntwerpen 12-8 770 mijl Noord-West van Land's End. Stad Haarlem, 12-8 van IJmuiden te Saffi. Stad Schiedam. 13-8 van La gos te Port Gentil. Tegelberg 14-8 van Mauritius te Durban verw. The- misto 12-8 van Amsterdam te Galve- ston. Titus 12-8 van Istanbul te Izmir. Veendam, New YorkR'dam, 16-8, 4 uur te Southampton verw. Woensdrecht (t) verm. 15-8 van Pur- fleet te R'dam verw. Celebes, Am sterdamJava, 13-8 te Port Said. Corilla (t) 13-8 van Brisbane te Plad- joe. Kertosono, Batavia—R'dam, 13-8 op het Bittermeer. Lutterkerk, Bom- bayR'dam, 13-8 te Genua. Rijn- kerk, R'damAustralië, 14-8 te Fre- mantle verw. Schie, 13-8 van Barba dos naar Puerto Cabello. Sumatra, BataviaA'dam, pass. 13-8 Ouessant. Zuiderkruis, R'damJava 13-8 van Aden. Coryda, 10-8 van Guragao te Salt End (bij Huil); Japara, 9-8 van Los Ange los te Vancouver; Overijsel, 10-8 van Portland Or naar Vouget Sound; Sing- kep, 10-8 van Hampton Roads te New- York; Straat Soenda, 11-8 van Bela- wan te Penang; Vanderwaals, Rotter dam-Perzische Golf, 13-8 van Suez; Prins Willem II, A'dam-New Orleans, pass. 12-8 Abaco; Oemar, 13-8 van Bal boa naar Manzanilla; Algorab, Calcut- ta-R'dam, 13-8 van Colombo; Aludra, 12-8 van Bombay te Colombo; Hestia, Trinidad-Antwerpen, pass. 12-8 Flores; Mariakerk, Japan-R'dam, pass. 13-8 Gibraltar; Meerkerk, R'dam-Japan, 12-8 van Hongkong. Het bestuur van de Alg. Ned. Zui- velbond (F.N.Z.) heeft, naar aanlei ding van een rapport van de Cen trale Zuivelcommissie, waarin het koelen der melk op de boerderij wordt voorgestaan ter vervanging ener uitbetaling der melk naar kwaliteit, besloten aan de Zuivelcommissie mede te delen, dat het bestuur dit niet de gewenste oplossing vindt en een zo spoedig mogelijke invoering van een wettelijke regeling tot betaling der melk naar kwaliteit noodzakelijk acht. Volgens mededeling van het ministerie van landbouw heeft de fosfaatvoorzie ning voor de landbouw zich na de oor log het snelst hersteld. Verwacht wordt, dat zich bij de bevoorrading van fos- forzuurmeststoffen in het komende sei zoen weinig moeilijkheden zullen voor doen. De import uit België en Luxem burg van Thomasslakkenmeel zal waar schijnlijk niet zo hoog zijn als in het af gelopen jaar, doch er is grote kans op import uit Frankrijk. Hoewel vrije keuze van een bepaald product niet altijd mogelijk zal zijn, mag de fosforvoorziening voor het komende landbouwseizoen als verzekerd worden beschouwd. De stikstofpositie is minder gunstig door het feit, dat de stikstoffenfabriek te Sluiskil nog niet kan werken. Nu zal de Nederlandse industrie met hoogstens 75.000 ton productie globaal geschat aan 60 procent van de vraag kunnen vol doen. Aangezien gevreesd moet worden, dat de hoeveelheid beschikbare stikstof voor 19481949 kleiner zal zijn, dan die voor het vorkje seizoen, kan de distributie hiervan niet worden opgeheven. Voor kalimeststoffen zijn land- en tuinbouw geheel op import aangewezen. De afgesloten handelsverdragen met Frankrijk en de Duitse zones wijzen op de mogelijkheid van niet onaanzienlijke aanvoer. De in principe overeengeko men importen van kali uit Sovjet-Rus land en Spanje kunnen nog niet als vast staand worden beschouwd. De aanwezi ge hoeveelheden zuivere kali zullen dringend nodig zijn om de kalivoorzie ning in het komende seizoen op hetzelf de peil te houden als dat in het afgelo pen seizoen. De kalidistributie kan dan ook nog niet worden opgeheven, gezien de onzekere ontwikkeling op politiek en economisch terrein. Verleden jaar ging van het Departe ment van Landbouw een cir culaire uit. waarin de burgemeesters in overweging werd gegeven, om geen medewerking te verlenen aan de ver strekking van jachtactes, als de hou ders niet beschikten over een aaneen gesloten jachtveld van 40 ha. De land- bouw-organisaties waren in 't algemeen van oordeel, dat het recht van de klei nere grondgebruikers daardoor werd aangetast. Naar we vernemen, is nu naar de. hoofden van de plaatselijke politie een aanschrijving uitgegaan, waarbij de mi nimum-grootte van 40 ha weliswaar is gehandhaafd, maar met de nodige uit zonderingen: a. voor hen, die de jacht uitoefenen in boomkwekerijen en fruit- plantingen en b. voor grondgebruikers, die op de bij hen in gebruik zijnde gronden de jacht alléén uitoefenen. Het bestuur van de Vakgroep De tailhandel in Kruidenierswaren heeft officieel een verzoek ingediend bij de minister van Economische Zaken om de distributie van zeep en zeeppro- ducten op te heffen, aldus meldt de „Kruidenier" verder. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Zoon FREDERIK WILLEM. Wij noemen hem FREDDY. T. GERRITSEN C. GERRITSEN— BAKKER Den Helder, 13 Aug. '48. Singel 108. Tijd. Parkzicht. Heden ontsliep nog on verwacht onze lieve Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader, PIETER BOMMER, in de ouderdom van 81 jaar. Uit aller naam, M. BOMMER—JES 's-Gravenhage, 12 Aug. 1948. Parallelweg 49. De begrafenis heeft plaats Zaterdag 14 Aug. te 11.30 uur op de be graafplaats Nieuw Eykenduynen te 's-Gra venhage. Met diepe smart geven wij kennis van de her begraving van onze ge liefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder DANIëL KIKKERT, geboren te Texel 25 December 1924. Op weg naar huis 24 Mei 1945 overleden te Dör- verden in Duitsland. C. KIKKERT. J. KIKKERT— STARK. J. KIKKERT. J. KIKKERT— KOLK. Huisduinen, Aug. '48. Zeeweg 3. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag 18 Aug. a.s., 2 uur n.m. op de Algem. Begraaf plaats te Huisduinen. Voor de vele en zo recht hartelijke blijken van vriendschap ondervonden bij ons 60-jarig huwelijksfeest, betuigen wij allen onze in nige dank. In het bijzonder onze burgemeester, het Hei deree fanfarecorps, de bouwvakarbeiders en onze buren. H. BOMHOFF en echtgenote. Den Helder, 12 Aug. '48. Langs deze weg betuigen wij U allen onze hartelijke en welgemeende dank voor de vele blijken van belang stelling en hartelijk mede leven, ondervonden na het overlijden van onze Man en Vader, de Heer A. W. BOON. In het bijzonder aan de Di rectie en het Personeel van Rijkswerf. Mevr. Wed. P. J. BOON— BRIGGEMAN A. BOON Den Helder, Aug. 1948. <?- Rijkswerf. Te koop: prima trapnaaimachine. Keizerstraat 5. Voor al uw RIJWIELONDERDELEN naar SLUISDIJ KSTRAAT hoek Ruyghweg, o.a. Jasbeschermers vanaf 1.39 Spatlappen 0.30 Kettingschildjes 0.75 Bagagedrager- tassen 14.95 Duo-zitjes 6.60 enz. enz. Grote voorraad zekeringen en lichtlampen. aangesloten bij de Centrale voor Kath. Handelsonderwijs. Éénjarige opleiding voor het Midden standsdiploma voor gevorderden. Tweejarige opleiding voor beginners. Hervatting der lessen In September. Aanmelding nieuwe leerlingen bij de directeur. ST. VAN AMERSFOORT, Van Galenstr. 90. Wilt U ook een specifiek vrouwe lijke taak vervullen? Wordt dan Het is een uitstekende voorberei ding voor het werk in een gezin sociaal-werkster, wijkverpleegster, etc. De Psychiatrische Inrichting te Franeker biedt voor meisjes van 18 jaar en ouder kosteloze opleiding voor diploma B, met kost en inwoning. Voor goede dienst kleding wordt gezorgd. Salaris 550.per jaar. Wendt U schriftelijk tot de Geneesheer-Directeur, Academiestr. 10 te Franeker. Het Zoölogisch Station, Buitenhaven 27, Den Helder, vraagt tegen 1 September Salariëring volgens Rijksregeling. Sollicitaties mondeling Maandagmorgen 16 Augustus, anders schriftelijk. 1 Ie mtrieine delaats^erzoniino

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 5