Vrijheid op 1 Januari Koortsachtige bedrijvigheid te Moskou Joden bezetten Rode Kruis- centrum te Jeruzalem Vóór Vrijdag taaiste bespreking? INHULDIGINGS- MEDAILLE 1948 Verenigde Naties leggen de kaarten op tafel Conferentie der interparlementaire Unie Het onderzoek naar on-Amerikaanse activiteit Woensdag 18 Aug. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1891 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Berlijn een oorlog waard?" Ontploffing in zuivelfabriek De Donau-conferentie Spelen met munitie blijft gevaarlijk SOEKARNO: Derde verjaardag der. Republiek herdacht Zeehond met een hoed op Brand in zwavelzuurfabriek Gouden medaille voor Van Rijssel Sigaretten naar Berlijn Toestand der vluchte lingen wanhopig WEERBERICHT 9 MONTGOMERY vraagt vrijwilligers Operaties in Malakka BUREAU Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: W. middelbeek Rayonred. C. A. Dekkers Directie: j buusma en C' KRAK mmm courant TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal f 3.75. Men gelooft in sommige welinge lichte Westelijke kringen te Moskou, Molotof een uiterst belangrijke mededeling betreffende Duitsland heeft overhandigd aan de drie afge zien van de Westelijke Mogend heden tijdens het onderhoud op het Kremlin van Maandagavond. De wrd van de mededeling werd niet hekend gemaakt en de overhandi ging ervan kan nog niet bevestigd worden door de naaste omgeving van de afgezanten. Het feit, dat de afge goten zelfs nog minder mededeel- laam waren dan ooit na afloop van de besprekingen van Maandagavond, wordt door sommige waarnemers uitgelegd als een aanwijzing voorde juistheid van het bericht. Gisteren heerste er een koortsach tige bedrijvigheid op de ambassades der drie Westelijke Mogendheden, met neme de Britse ambassade, waar ty pisten, deskundigen in Russische aan gelegenheden, codebedienden en ra dio-personeel bezig waren aan het uit voerige rapport over de bijeenkomst, die drie en een half uur duurde. Frank Roberts, de Engelse afgezant, en Geoffrey Harrison, de Britse gezant in Moskou, hadden het vanavond te druk cm gestoord te worden. Vele waarnemers te Moskou gelo ven, dat de besprekingen ten einde lopen en een beslissing binnenkort verwacht zou kunnen worden. De meesten verwachten echter nog minstens één bijeenkomst op het Kremlin. GISSINGEN IN VERBAND MET LAATSTE BESPREKING OP KREMLIN. Men verklaart in kringen, die in nauwe betrekking staan tot het Rus sische militaire bestuur te Berlijn, dat op Karlshorst, het hoofdkwartier van de Russen in Berlijn, zeer velen van mening zijn, dat vóór Vrijdag nog een bijeenkomst tussen Molotof en de Westelijke afgezanten zal worden ge houden. Deze zou de reeks sluiten. De bespreking van Maandagavond wordt als een laatste poging geken schetst om de vraagstukken op te los sen, die moeten worden geregeld al eer eventuele verdere onderhandelin gen met de Sovjet-Unie geëntameerd kunnen worden. UITLATINGEN. Volgens de onder Amerikaanse con- tróle staande „Tagesspiegel" te Berlijn zou Hermann Matern, de leider van de Berlijnse communisten, op een gehei me conferentie van functionarissen van Bedoeld als herinnering Naar het ANP verneemt is dezer da gen een Koninklijk besluit te ver wachten waarbij als herinnering aan de inhuldiging van koningin Juliana een draagmedaille wordt ingesteld. Deze zal ongeveer de vorm hebben van de medaille, die is uitgegeven bij de inhuldiging van koningin Wilhel- mina. Dat de toekenning dezer medaille geen onderscheiding betekent, maar louter als herinnering bedoeld is, zal "it het Kon. besluit duidelijk blijken. Zij wordt bij de Rijksmunt geslagen •n een zeer beperkte oplage. De medaille is van zilver. Zij vertoont j>an de voorzijde de naar links gewende hoofden van Juliana en Bernhard en aan de keerzijde een gekroonde J, waar onder de woorden: „Juliana, koningin der Nederlanden". De medaille is bevestigd aan een in herland vervaardigd 27 millimeter reed lint van oranje zijde, met twee 'malle verticale blauwe strepen in 't hhdden en smalle strepen in de natio- e kleuren aan de boorden, met dien 'erstande, dat de blauwe strepen naar «"üdden gericht zijn. het ontwerp van de medaille is van e Amsterdamse beeldhouwster mej. N. "Uaassen. Maandagmiddag is in de Coöp. zuivelfabriek „Bergh" te Zeddam een mmoniaketel ontploft. De stukken ®8on door het dak van de machine- er' De opruimingswerkzaamhe- WWerden bemoeilijkt doordat de «ding van de stoomketel doorgesla- h was en doordat ammoniadampen enw^6 '^fick hingen. Er waren slechts ele lichtgewonden, die door de tselijke arts werden verbonden. v„7* toal van de ontploffing was tot vJL'n de omtrek te horen. Naar wij bui» men' zal de fabriek geruime tjjd huiten werking zijn. de socialistische eenheidspartij ver klaard hebben, dat de Sovjet-Unie een aandeel had geëist in het toezicht op het Ruhrgebied als voorwaarde voor hervatting van een Viermogendheden- bestuur in Berlijn. De onder Britse controle verschij nende „Social Demokrat" zegt in 'n hoofdartikel: „In de Westerse hoofd steden wint het gevoelen veld, dat Berlijn wel een oorlog waard is. De Belgische minister-president, Spaak, zou een week geleden aan Bevin gezegd hebben, dat dit zijn mening was". Volgens een nieuw, Maandag gepubli ceerd economisch overzicht, ramen deskundigen van de Ver. Naties, dat de wereldproductie in fabrieken, boer derijen en mijnen het afgelopen jaar 10 k 15 '/t boven het niveau van 1938 lag. In dit overzicht, dat is gepubliceerd in de vorm van een boekje, genaamd „Se- lected world economie indices", wordt gezegd, dat in het eerste kwartaal van 1948 de wereldproductie van brandstof en energie (met uitzondering van de Sovjet-Unie) 1/3 groter was dan in 1938. De wereldproductie van staal (exclusief de Sovjet-Unie) was in 1947 ongeveer gelijk aan die van 1937. De productie van automobielen was in het eerste kwartaal van 1948 gelijk aan die in '37. Uit het rapport blijkt, dat sinds het einde van de oorlog tot eind Mei 1948 leningen en schenkingen van alle soor ten werden verstrekt ten bedrage van minstens 26 milliard dollar. Bijna 4/5 van dit totaal bestond uit rechtstreekse leningen en schenkingen door regerin gen. Ongeveer 70 van het totaal werd verstrekt door de Ver. Staten en het grootste gedeelte van de overige 30 door Groot-Brittannië en Canada. Het Russische plan voor het toekom stige statuut voor de Scheepvaart op de Donau heeft Dinsdag zijn beslag gekre gen. Een commissievergadering van de Donau-conferentie keurde de resteren de twee artikelen en het protocol van het Russische ontwerp goed. De confe rentie wordt Dinsdag beëindigd met de ondertekening van 't nieuwe ont werp, waardoor volgens een Russi sche afgevaardigde „tevens het dood vonnis van de Conventie van 1921 is getekend. Verwacht wordt, dat de Westelijke Mogendheden hun handtekening niet zullen plaatsen, daar zij bezwaar ma ken tegen de bepalingen van het Rus sische ontwerp en betogen, dat de Conventie van 1921 nog steeds van kracht is. Dinsdag was het hoogtepunt van de Sneeker zeilweek. Mede in verband met het regeringsjubileum werd een vlootrevue en het z.g. admiraal-zeilen gehouden. De prinselijke familie woonde deze grootse zeilgebeurtenis bij aan boord van het jacht „Piet Hein". Wij zien hier het prinselijk jacht te midden van de honderden zeilvaartuigen. (Luchtfoto K.L.M.) De interparlementaire Unie houdt van 6 tot en met 11 September te Ro me een conferentie. De delegatie der Nederlandse groep zal bestaan uit de heer Serrarens, voor zitter der groep, mej. Tendeloo, mej. Klompe, allen leden der Tweede Ka mer en de heer Brongersma, lid der Eerste Kamer. Mét het oog op de inhuldigingsplech tigheid op 6 September zal de Neder landse delegatie eerst op 7 September per vliegtuig naar Rome vertrekken. Nog steeds beseft" men niet, hoe ge vaarlijk het is met munitie te spelen en wapens en granaten als oorlogssou venirs te bewaren. De duinen zijn nog lang overal niet vrij van mijnen en op vele plaatsen worden wapens en munitie aangetrof fen. In het tijdvak van 31 Januari 1948 tot 31 Juli 1948 werden geruimd 89.000 granaten, 6.500 bommen, 5.500 landmij nen, 514 pantservuisten, 23.500 ontste kers, 274 bussen strijdgas, 813 kg kruit, 7.000 kg springstof, 96.000 kg geweer munitie, 488 geweren, 37 revolvers en 129 mitrailleurs. Eerst als er ongeluk ken gebeurd zijn, wordt de politie ge waarschuwd, maar zelfs dan komen nog niet alle oorlogssq^venirs te voor schijn. Versnaperingen voor militairen Naar wij vernemen, zal aan alle mili tairen ter gelegenheid van het Rege ringsjubileum van H.M. de Koningin een extra rantsoen van 100 gram ver snaperingen worden toegekend. Ter gelegenheid van de derde verjaardag van de Republiek heeft Soe- karno amnestie verleend aan majoor Soedarsono en aan de anderen, die hun gevangenisstraf uitzitten voor het plegen van de staatsgreep in Juli 1946. In een herdenkingsrede zeide Soekarno voor de microfoon, dat, indien de Nederlanders willen bewijzen, dat zij werkelijk oprecht zijn als zij zeg gen (zoals de Koningin deed), dat het kolonialisme dood is, zjj niet moeten pingelen aan de datum van 1 Januari van het volgend jaar, waarop Indo nesië onafhankelijkheid zal krijgen. Hij zeide, dat uitstel het gevoel van wantrouwen van het Indonesi sche volk jegens de Nederlanders zou aanwakkeren en dat dit uitein delijk het nadeligste voor Nederland zelf zou zijn. Soekarno haalde Ling- gadjati aan en zeide, dat de Neder landse regering in het geheel niet lette op de commissie-generaal, die de overeenkomst tekende, doch zelf de bedoeling en interpretatie van de overeenkomst vaststelde. Ten aanzien van de politionele actie zei hij, dat zeer duidelijk bewezen was, dat de Nederlanders fie Republiek willen vernietigen. Indien onze vrijheid wordt aangeval len, zullen wij met ons leven en met alle middelen onze vrijheid met gue- rilla-oorlog, politiek van de verschroei de aarde, sabotage, boycotts en sta kingen verdedigen, aldus vervolgde Soekarno. Hij noemde als voorwaar den voor deelneming der Republiek aan de interimregering: 1. de interim- regering moet een nationaal karakter hebben met een gespecificeerd gezag. 2. Capabele en voor het Indonesische volk bekende personen moeten hierin zitting hebben. 3. De interimregering moet gebaseerd zijn op de principes van democratie. 4. Zjj moet verant woordelijk zijn aan een wetgevend li chaam, dat door het gehele Indonesi sche volk volgens democratische prin cipes gekozen is. 5. Dit lichaam moet de grondwet ontwerpen. 6. De souve- reiniteit gedurende de interimperiode rust in principe in Nederlandse han den, doch is in feite gebaseerd op ar tikel 1 van de beginselen der Renville en moet worden uitgevoerd door de interimregering. Soekarno vergeleek Indonesië met India in de tijd van Mountbatten. Over de NederlandsIndonesische Unie zeide Soekarno, dat de Neder landers enerzijds toegeven, dat de Ne derlands-Indonesische Unie een ver binding is tussen twee staten. Ander zijds willen zij een superstaat, aldus Soekarno. Tot slot deed Soekarno een beroep op alle Indonesiërs om de eenheid te bewaren. Wij zitten in het fort en u (buiten de Republiek) bevindt u daar buiten, doch indien wij binnen het fort omsingeld zijn, moet u bui ten het fort uw deel van de strijd intensiveren. Voor het gehele Indo nesische volk bestaat er slechts een doel: vrijheid en onafhankelijkheid op I Januari 1949, aldus Soskarao. Een oud heertje, de 80 reeds ge passeerd, bracht een bezoek aan Vlissingen. Zoals het een vacan- tieganger betaamt, bezocht hij na tuurlijk ook de geallieerde lan dingsplaats. Hij ging zelfs verder, dan de gemiddelde vacantieganger. Hij bezocht ook het paalhoofd. Dat was echter te glibberig en daar door rolde hij in het v/ater. Hoe wel geheel gekleed (met hoed) wist de ruim 80-jarige drenkeling zich toch drijvende te .houden. Hij werd echter door de stroom steeds meer naar zee gedreven. De beman ning van een passerende loodsboot ■zag de drenkeling voor een zee hond aan. Een zeehond met een hoed op is echter e^n vreemd ver schijnsel en daarom werd een beetje bijgedraaid. Toen bleek de zeehond een oude heer te zijn. De drenkeling werd aan boord gehe sen en naar de wal gebracht, waar hij aan de zorgen van de politie werd toevertrouwd. Later kon hij weer naar zijn woonplaats, Mid delburg, terugkeren. Gisteren is de Amsterdamse brand weer uitgerukt voor een brand bij de Kon. Zwavelzuurfabrieken Ketjen N.V. in Amsterdam-Noord. De brand liet zich ernstig aanzien. De brand is om kwart over drie uit gebroken en was reeds om kwart vóór vier bedwongen, dank zij het kordaat optreden van de fabrieks- brandweer, daarbij geassisteerd door de beroepsbrandweer, die eveneens spoedig ter plaatse was. Het bleek, dat als gevolg van een onge luk met een lasapparaat, dat op zichzelf gelukkig geen ernstige gevolgen had, een partij zakken naphtaline in brand was gevlogen. De zakken brandden fel, maar lagen in de open lucht, zodat het vuur niet direct kwaad kon en de brandweer de gelegenheid had in te grijpen. De felle rookontwikkeling, gaf het vuur echter een angstaanjagend aanzien. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend, daar de directie der N.V. weigerde inlichtingen te verstrekken. De Nederlander van Rijssel was een van de dertien deelnemers, die de in ternationale motor-marathon in Tsje- cho-Slowakije zonder een enkel straf- punt op te lopen volbrachten. Dit le verde hem een gouden medaille op. De andere Nederlander Thomassen bracht de zware tocht eveneens tot een goed einde, doch hij ontving 9 straf- punten. Van de 200 deelnemers, die startten, hebben slechts 71 de tocht uitgereden. Meer dan elf millioen sigaretten, af komstig van Amerikaanse surplus- voorraden, zijn dit weekeinde door vliegboten naar Berlijn gevlogen, al dus een Britse woordvoerder. Ook 17 duizend paar schoenen zijn dit week einde naar de stad overgebracht. STAKENDE DOKTERS De dokters in Chaurmont in Oost- Frankrijk, hebben aangekondigd in staking te gaan. tot hun belasting aanslagen verminderd zouden zijn. .Al le spreekuren in de stad van 18 dui zend zielen waren afgelast. Ernstige gevallen hadden echter de aandacht. Te Amman is officieel medegedeeld, dat Israëlische strijdkrachten Dins dagmorgen het Rode-Kruis-centrum te Jeruzalem bezet hebben na een aanval, welke werd voorbereid door een hevige 1 eschieting van de oude stad en van stellingen van het Arabische legioen. Volgens de verklaring van Arabische zijde zouden Joden, die V.N.-armbanden droegen „om de wachtposten te misleiden", het gebouw zijn binnengedrongen. De hoofdwaarnemer van de V. N. te Jeruzalem zou de Joden bevolen hebben het gebouw te verlaten, doch aan dit bevel zou geen gevolg zijn gegeven. Volgens de Arabische zegs lieden zouden de Joden door de be zetting van de betrokken wijk van Jeruzalem de controle verkrijgen over de wegen naar Bethiehem en zowel de stad Jeruzalem als geheel Zuid-Palestina van Transjordanië kunnen afsnijden. ISRAëLISCH COMMUNIQUé. In een Israëlisch communiqué van Dinsdagavond wordt verklaard, dat de vroegere woning van de Britse hoge commissaris in Palestina, die onder de hoede van het Rode Kruis is geweest, door de Arabieren met mortieren is beschoten. Dinsdag werd te Amman officiéél bekend gemaakt, dat de Joden zich van het gebouw hadden meester gemaakt. Het is niet bekend, welke maatregelen door de autoriteiten van het Rode Kruis werden genomen. De Transjordaanse regering heeft bij de waarnemers der V. N. een klacht ingediend, dat de Joden ver sterkingen en oorlogsmateriaal per vliegtuig naar de Ghor Safi potasfa- brieken aanvoeren. Deze bevinden zich ten Zuiden van de Dode Zee, waarheen de Israëlische troepen zich op 15 Mei terugtrokken. WAT DE ARABIEREN ZEGGEN In een officiëel communiqué over de Dinsdag gevoerde strijd in Jeru zalem wordt medegedeeld, dat Joodse troepen na een geconcentreerde aan val van 10 uur in de sector Deir Abutor, ten Oosten van het spoor wegstation, werden teruggeworpen, waarbij enkele honderden Joden sneuvelden of gewond raakten. De Joden werden, aldus het communi qué, door het Arabische Legioen tot hun uitgangspunt teruggedrongen. Er werd, zo wordt besloten, veel oor logsmateriaal, waaronder enkele pantserwagens, buitgemaakt. De president van Syrië, Sjoekri El Koeatly Bey, heeft bij de eed-aflegging voor zijn tweede ambtsperiode in het parlement gezegd, dat Syrië zijn taak om Palestina te bevrijden nooit zal op geven. Een vredesbegroting zal niet tot de overwinning leiden, zo zeide hij, wat wij nodig hebben is een „totale verandering". De president vroeg het parlement niet ontmoedigd te geraken „over de ondersteuning van het zionis me door de grote landen". In de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar Koningin Juliana officieel ingehuldigd zal worden, is men be zig de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen. De panelen van het beroemde orgel zijn na zorgvuldige restauratie weer op hun plaatsen aangebracht, de prach tige preekstoel is geheel schoon gemaakt en gerestaureerd. Een kijkje door de kerk, waar men juist bezig is de lampen aan te brengen, die voor de speciale be lichting voor de fimoperateurs en fotografen moeten dienen. Weersverwachting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt, gel dig tot Woensdagavond. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN. Wisselende bewolking met op en kele plaatsen ochtendmist. Plaat selijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. „De Arabieren hebben geen agres sieve bedoelingen", zo vervolgde hij. DE VLUCHTELINGEN. De bemiddelaar der V. N. voor Pa lestina, Bernadotte, heeft een beroep gedaan op de Verenigde Staten voor onmiddellijke hulp in verband met de vluchtelingen in Palestina. Het succes van zijn werk hangt hiervan af, zo zegt hij. Er heersen epidemieën en de winter nadert. Uit Genève wordt gemeld, dat het bestuur van het Internationale Kinder noodfonds der V. N. met algemene stemmen heeft besloten een nood-pro gramma, lopende over twee maanden, af te werken ten behoeve van vrou wen en kinderen, die moesten vluch ten in verband met de gevechtshande lingen. Vlees, volle-melkpoeder, mar garine, fruit, kaas en vis zullen over enige weken naar Palestina verscheept worden, tezamen voor een bedrag van 411.000 dollar. Bernadotte verzekerde, dat de toe stand der vluchtelingen wanhopig is. Dertig procent hunner bestond uit kinderen onder de vijf jaar en tien procent hunner uit vrouwen in ver wachting of jonge moeders. „Afge zien van kleine voorraden bloem", zij hij, ,,zjjn zij bijna geheel zonder voedsel". De commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die een on derzoek instelt haar on-Amerikaanse activiteit in de V. S., zal volgens een bericht van de New York Star ook de toestanden op scholen voor middelbaar en hoger onderwijs aan een onderzoek onderwerpen, teneinde vast te stellen „hoever de communisten op deze scho len nu hebben weten door te dringen". Verder zou de commissie de redactie leden van Amerikaanse tijdschriften, die bekend staan om hun linkse sym pathieën, aan de tand voelen. De mo gelijkheid bestond dat sommige Ame rikaanse bladen in het Oosten bij het onderzoek betrokken zouden worden. Veldmaarschalk lord Montgomery, chef van de Britse imperiale generale staf, heeft gevraagd om 150 duizend mannelijke en vrouwelijke vrijwilli gers voor aanmelding als reservist voor het landleger, nu „een enigszins broeiërige vrede over de wereld hangt". Het is meer een wapenstilstand dan 'n vrede. Het is een periode van uitput ting, welke slechts weergegeven wordt met het woord vrede", aldus lord Mont gomery. De vrijwilligers zouden tegen het volgend voorjaar nodig zijn. Beaufighters en Spitfires wan de Royal Air Force zijn gisteren een ge combineerde operatie begonnen tegen de communistische guerillastrijders in de provincie Bentong van de staat Pa hang. De planters in deze streek had den de autoriteiten gewaarschuwd, dat zij zouden moeten overwegen te vertrekken wanneer geen effectievere bescherming verleend zou worden. De vliegtuigen vielen de commu nistische stellingen in de oerwouden aan met raket- en machinegeweer vuur en daarna begon de opmars der grondstrijdkrachten. Nederland verscheen niet De Republikeinse vertegenwoordiger in Australië, dr. Roesman, heeft giste ren ter gelegenheid van de derde ver jaardag van de vestiging der Repu bliek een receptie gegeven, die door de ambassadeur van de Sovjet-Unie, Nikola M. Lifanof, vooraanstaande le den van de Russische ambassade, de Chinese ambassadeur en vertegenwoor digers van de regeringen van India, Nieuw Zeeland en Australië werd bij gewoond. Er waren geen Engelse, Fran se, Nederlandse en Amerikaanse ver tegenwoordigers aanwezig. HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal ingeschreven radiotoe stellen in Nederland bedroeg op 1 Augustus j.1. 1.054.726 tegen 1.043.927 op 1 Juli. 1 Juli waren er 496.240 aangeslotenen op het Rijksradiodis- tributienet tegen 495.431 op 1 Juni.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1