wei JUNGLE PIMPERNEL V, Tante Sabine EEN VROUW Gefarceerde kip en zonnebrillen bij de Ekari's aan hei meer is prijzig Wij luisteren naar „En nu is^het vrede, mannen Geschenk van Engeland-vaarders voor 20 schelpen Welkom vreemdeling Geraffineerde smokkelmethoden Geschenk voor de „Willem Ruys'' van Boenzei en Jonker Flonker grijpt in (^DE KRUISTOCHT VAN DE CATALINA P 85^) Die dagen spreek ik met Reverend Kenneth Troutman, met Jungle Pim pernel, en we sproten met elkaar. We doorkruisen een klein stukje van de vallei, we doorwaden de moeras-en en beklimmen de heuvels, die liet giote meer omzomen. Het is een kostelijk klimaat. Het is niet warm en het is, ook al staat de zon recht in de val'ci, niet warm. Het is het klimaat van het Zwitserse hooggebergte en ik voelde me in vier maanden niet zo fit, zo energiek, zo sterk als hier in de val lei der Ekari's. We willen te veel tegelijk doen, de- ïe paar dagen. We willen iets zien, iets leren van het leven van deze wil de stam, die zich nog in vrijwel onge repte natuurstaat bevindt, zij het dat Mr. Troutman via wegen van geleide lijkheid, poogt enkele der allerzonder lingste gebruiken en zeden van dit volk te wijzigen. Maar dit moet voor zichtig gebeuren en met zoveel tact dat men de bevolking niet tegen zich krijgt. Die middag zitten we voor de hut van de zendeling en er wordt recht ge sproken door Jungle Pimpernel. Dat is nodig want er zijn dingen gebeurd, in de twee jaar van afwezigheid van Kontolulle, die nodig uit de wereld moeten. Een paar leden van <te clan hebben de Jappen eind '44 diensten bewezen. Ze hebben de Jappen ver scheidene malen zoete aardappelen en vis uit het meer gebracht, ofschoon Kontolulle dit strikt verboden had. *De hoofdman van de clan komt het vertellen. In dramatische bewoordin gen bezweert hij Jungle Pimpernel wat er gebeurd is. En, met wanhopige gebaren besluit hij zijn eindeloos uit voerig betoog.wat moet er met de ze mannen gebeuren? Er is, volgens hem, maar één oplossing: de dood. En zo snel mogelijk. Maar men heeft de dood niet willen laten komen, eer Kontolulle zelf recht gesproken heeft, als de alwijze Grote Witte Vader van Verre. Ik zie van terzijde Jungle Pimper nel aan. Het moet een Salomo-oor- deel worden, want Jungle Pimpernel dorst helemaal niet naar het bloed van deze paar Papoea's, die eens een keer zoete aardappelen en vis uit het meer aan de Jappen gegeven hebben. Ook al had hij het hun dan verboden. Daar staan ze, de „collaborateurs".... Daar staan ze, een beetje beschaamd en volledig in het besef dat de dood straf zal volgen. Ze zullen wel ge- speerd worden, direct. Nudat is dan het einde en de demonen hebben het blijkbaar zo gewild. En als Konto lulle het zegt moet het ook recht vaardig zijn. Jungle Pimpernel denkt diep na. Hij staart somber en ernstig naar de grond. De oud-Engelandvaarders -uilen H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar gouden regeringsjubileum 'n geschenk aarbieden in de vorm van. een penning. Aan de voorzijde is een afbeelding van de woning van H. M. in Londen met de tekst „Gy zijt de schakel tussen hen, die thuis bleven en mij - Juni 1942 - Nov. 1944. De achterzijde draagt de opdracht „Aan de Moeder van „Oranje-Haven". Een afvaardiging heeft de penning Maandag aan de Koningin op Het Loo overhandigd. Alle Papoea's zien toe. Wat zal de va der zeggen? Dan komt het oordeel: de mannen die de zoete aardappelen gaven en de vis uit het meer, weten dat ze ver keerd deden. Dat is een grote straf. Ze hebben geleden omdat ze het gedaan hebben en groter straf bestaat er ter wereld niet. Maar de clan, de mannen van het volk der Ekari's, moeten nu goed begrijpen dat de oorlog voorbij is. Het is vredealle mensen zijn weer goed en de aarde draait onge stoord verder. De mannen die zich het beste gedragen hebben zullen beloond worden, dat hebben ze verdiend. Ieder krijgt een bijl, ieder krijgt 20 schel pen. En nu gaan we aan het werk, ieder kan weer rustig zijn eigen zoete aardappelen verbouwen en vis uit het meer halen. Het is vrede op aarde en de grote gele vijand van overzee be staat niet meer. Zo spreekt Jungle Pimpernel. Uit voerig, langzaam, met nadruk op vele woorden. En de mannen van de clan der Ekari's zien hem aan. Aandach tig, mee-knikkend, begrijpend. Ja, zo is er goed gesproken, het is vrede op gans de wereld. En ze gaan heen en morgen zullen ze hun zoete aardappe len planten en de vis uit het meer ha len. x Wij zien het leven van de clan en het is een heel vreemd, een heel zonder ling leven. Daar kan men, als wester ling,' niet zó goed bij, de eèrste dagen. Hier koopt de man zich een vrouw voor 20 schelpen. Of voor 3 jonge ge zonde varkens. Dat is een dure prijs en het ergste is dat hij de familie van de vrouw ook moet onderhouden. De vrouwen hebben het niet zo gemakke- lijk aan de meren, waar de stam der Ekari's leeft! Het is zoals Jungle Pim pernel het zei: de vrouw hier is alleen een lust- en lastdier. Zii moet werken. De man jaagt en vist. En rookt en voert oorlog. Oorlog..., het mag dan „vrede" zijn in het verre westen, op 8 dagmarsen van de meren is het oorlog. Al een he- le tijd. De hoofdman van de Ekari's i heeft het Kontolulle gezegd: hij moet er maar eens heengaan. Ik zie aan het gezicht van Jungle Pimpernel dat hij j niets liever wil dan dat, maar hij kan niet. Hij heeft zijn werk in Biak. Hier, aan de meren, komt aan andere Kon tolulle: Meyer Ranneft. Hij zou met de Catalina meegevlogen zijn, tegelijk met zijn levensmiddelen en medicijnen. Maar Meyer Ranneft had een zware -anval van d"seoteri" en W moest thuisblijven. Hij komt later. Maar het voedsel en de medicijnen en de werk tuigen en de wapens zijn gebracht. En die liggen te wachten in het huis van Kenneth Troutman. Wassenburg neemt honderden me ters film op, deze dagen. Hij is begees terd over alles wat hij voor het oog van de camera kan kriigen. Dat zijn vuurmakende Ekari's, dansende vrou wen. speergooiende mannen ensla pende Papoea's. Die slapen in een .om heining van 3 bij 3 meter. met 35 mannen en vrouwen en kinderen sa men. Op en over en door elkaar. De regen klettert over het afdakje en de rook vult het verblijf tot stikkens toe. En de temperatuur daalt tot 1 of 2 gra den boven het vriespunt en kleren kent men niet aan de wisselmeren Enkele Europeanen waren hier vóór ons. Bestuursambtenaren, een zende- ling. een vliegenier, een enkele ont dekkingsreiziger die na het zien der meren gekomen is. Het is een zonder linge ervaring te weten dat men zich bevindt in een land. dat nauwelijks 10 jaar geleden nog volkomen onbekend was en dat wij hier zijn als eerste ca meraman en eerste vertegenwoordiger van haar, die men pleegt te noemen: de Koningin der aarde. x—- Jungle Pimpernel is vaak uren weg. Dan zit hij ergens te spreken met een man. Lang en ernstig. Of er zijn wat vrouwen om hem heengeschaard. die fluisterend vertellen. De dingen die ze vertellen zal niemand ooit horenZe zijn alleen bestemd voor Jungle Pim pernel. En voor niemand anders. Maar wat ik wèl hoor. die laatste avond en die laatste nacht, dat zijn de verhalen van de wildernis, verteld door Jean Victor de Bruyn. En wij zitten bij hem, aan de uit boomschors gesneden tafel en luisteren. Opnieuw regent het Uur na uur. Heel de avond en heel de nacht door. En op nieuw zitten de mannen van de clan om de hut. We horen die nacht hoe vreemd dit land is, hoe vreemd dit volk. En ik hoor de verhalen van de demonen die rond en bij en in dit volk leven. En we zien iets van het onbeschrijflijk moei lijke werk dat rimboe-lopen heet. We zien een eenzame Hollandse jongen de wildernis intrekken, zich schuilhou dend voor de Jappen, die maand na maand jagen op hem en eindelijk tot de conclusie komen dat Jungle Pim pernel niet bestaat. Dat hij alleen maar legende is, een sprookje van bijgelo vige Papoea's aan dat grote meer. Maar Jungle Pimpernel is geen le gende! Hij is de meest baarlijke reali teit en altijd is hy ergens, ergens in de ontzagiyke oerwouden van dit land, dat ligt aan het einde der wereW. En uit de modder van dit land, uit de koortsmoerassen, waaruit de malaria opwalmt, uit de ijzige kou der berg valleien en uit de stormwind van de hoogste toppen, draagt hij met zich mee dat armzalig stukje linnen, ge kleurd met drie banen: een rode, een witte en een blauwe. x Als we heengaan, de laatste dag, te rug naar de Catalina die drijft in het méér, volgt heel de clan ons. De man nen houden hun bogen geklemd en zien er somber en treurig uit. De vrou wen staan langs het smalle, modderi ge bospad en hun ogen drinken het beeld in van de mannen die langs ko men: maar dfe gezichten trillen en be ven als die éne langs komt: die mage re bruine man, met het flodderige khaki en de vriendeiyke bruine ogen. Dat is Jungle Pimpernel, die terug gaat naar de Verre Wereld. ANTHONY VAN KAMPEN. <Van onze correspondent! J-JET LEVEN van de Frans man gaat niet over rozen. Vier jaar na de bevrijding toont zijn land nog diepe, gapende wonden, heel wat PÜniyker dan die in Neder land. Steden, zoals Brest, liggen volledig in puin en de wederopbouw stagneert nog erger dan in Nederland. Ook de voedselvoorziening laat veel te wensen over en de rasechte Parijzenaar geeft 'n mopperpartijtje weg, waar op de Hollandse kankeraar jaloers mag zijn: hoort hem over zijn 275 gram brood per dag, dat inderdaad van bar slechte kwaliteit is, of over de 100 gram boter per maand! Inderdaad, het is 'n schyntje. Koffie drinken ze zwart, want het beetje melk is voor kinderen en ouden van dagen. Koffie, vet, sui ker en kaas zijn op „tickets" zodat de zwarte handel we lig tiert. Sigaretten, aard appelen, groenten en vlees zUn vrü van bon, evenals textiel, doch de prijzen zijn niet te betalen. QP andere terreinen heeft de schynwelvaart haar in trede gedaan. De mode-ma gazijnen hangen stampvol met costuums en jassen, ja ponnen en mantels, over hemden, lingerie en hoeden, merendeels van uitstekende Parijs kwaliteit. Een goed kamga- ren costuum kost gemiddeld 12.000 frs., dat is een dik maandloon van een typiste. Eenvoudige, katoenen jurk jes eisen ongeveer f 40.-. En meer nog dan onze Neder landse meisjes drukt de Pa- risienne haar neusje plat te gen de winkelruit en droomt van de ryke prins. Maar omdat sprookjes ook in Pa- rys sprookjes biyven, zoekt ze thuis in haar lappen- mandje naar een strook bruikbare stof. Een schaar, een naald, wat garen plus een slapeloze nacht en de andere ochtend komt zij op kantoor in de new look. winkeliers anders geen klanten krijgen. Radio's, fiet sen, bontjassen en meubelen koopt men weer voor zo- en zoveel per maand. Met de hoge kamerhuren en de zware belastingen souperen de termijnen een aanzienlijk deel van de toch al geringe inkomsten op. Het restant is te enenmale onvoldoende, men moet schulden maken, kan zyn maandelijkse afbe talingen niet meer naxomen en.de mooie meubeltjes worden weer terug gehaald. De winkels staan vol met Vrywel dageiyks eist het radio's en meubelen, doch de prijzen, die ongeveer even hoog zijn als in Nederland, schikken' de Parijzenaar niet. De afstand tussen het te ont vangen loon en 't voor nor maal levensonderhoud nood- zakeiyke bedrag is aanmer kelijk groter dan in Neder land, met alle gevolgen van dien. NOODGEDWONGEN keert het gehate afbetalingssy steem terug, aangezien de afbetalingssysteem weer zijn slachtoffers. De Parijzenaar ontmoet veel doornen op zyn weg. Maar ondanks de pijn is hU gevoelig voor de rozen. Hü waardeert zyn goede, bon- vrye sigaret, hy waardeert zyn fles rode Bordeaux a raison van 70 Hollandse cen ten, hy waardeert zUn me tro. Het lachen is hij nog niet verleerd. Trouwens hy kent het spreekwoord: als de nood het hoogst is, is de redding het meest nabij. En dat geldt dit jaar speciaal voor de hotelhouders, die, nadat sommigen hun poor ten al hadden gesloten, thans een uitstekend seizoen maken. Parijs wemelt n.1. van vreemdelingen, vooral Amerikanen. Ook de winke liers in de touristencentra kunnen weer lachen. pRANKRIJK heeft sedert enkele dagen een tweede Marshall-plannetje gekregen, doordat de Amerikaanse douane voortaan toestaat, dat de van vacantie uit Frankrijk terugkerende Amerikanen voor maximum 300 dollars souvenirs mee brengen. Dat is geen beetje. Dat geeft moed! Want ook costuums, radio's, fietsen zijn.souvenirs. £)E DUIZENDEN Nederlan ders, die in FrankrUk vertoeven voor hun vacan tie, zyn inmiddels minder gelukkig: zij volstaan in dit opzicht met een Eiffeltoren- tje van 100 frs. Want.onze gulden is zacht, bar zacht. En dat weten de Parijze- naars maar al te goed. Zo leeft Parys in hoop en vrees. Vrees voor Thorez, vrees voor De Gaulle, vrees voor de armoede. Hoop op beter brood, wat meer boter en vooral op.veel Ameri kaanse touristen. De Rykspolitie te Diemen heeft in nauwe samenwerking met de recher che invoerrechten en accUnzen te Amsterdam, een uitgebreid smokkel- complot opgerold. Niet minder dan 15 personen zyn gearresteerd, ter- wyi het onderzoek wordt voortgezet. De zwarte handel in de hoofdstad heeft door deze arrestaties een gevoe lige klap gekregen. Grote partijen na tuurzijden goederen, textiel, sigaretten, zonnebrillen, galanterieën enz. enz. werden de hoofdstad binnengesmok keld en via diverse malafide winke liers tegen zeer zwarte pryzen aan 't publiek te koop aangeboden. De be dragen, die bij deze handel gemoeid waren zyn met geen mogelijkheid te schatten. Eén der gearresteerden had bijvoorbeeld voor f 14.000 zonnebrillen gekocht. De goederen zyn afkomstig uit Bel gië, waar zy met Nederlands geld werden gekocht. Dit geld werd op uiterst geraffineerde wyze over de grens gebracht, n.1. door twee klp- penhandelaren uit Culemborg, die 't geld verstopten in geslachte kippen, die zy by honderden tegeiyk per vrachtauto en met de daarvoor be- nodig vergunningen, over de grens brachten. In België werden dan de goederen gekocht, waarna zij weer naar Neder land werden gesmokkeld. Het complot heeft zijn vertakkingen in Amsterdam, Roosendaal, Culemborg, Geldermalsen, Blaricum en Breda. De gearresteerden zijn inmiddels reeds voor de Officier van Justitie ge leid. Namens een tijdens de officiële proef tocht van de „Willem Ruys" het vorig jaar gevormd comité heeft de voorzit ter van de Kamer van Koophandel voor Zuid-Holland, gisteren aan de directie van de Koninklijke Rotterdamse Llo.vd twee schilderijen aangeboden, konin gin Wilhelmina en prinses Juliana voorstellende, resp. geschilderd door Charles Eick en Paul Citroen. Spr. her innerde eraan, dat juist zes jaar gele den Willem Ruys zijn leven gaf voor het vaderland. „Zijn beeltenis", aldus spr., „kan niet beter worden geplaatst dan tussen deze beide schilderijen aan boord van het schip, dat naar hem werd genoemd". 44. Toen Jonker Flonker en Boenzel afscheid hadden genomen van Gerardus en z'n poppen liepen ze snel 't grachtje af Het was donker in het stadje. De maan was weggebleven, maar hier en daar brandde er nog een lantaarn. „Waf, waf waf..", blafte Boenzel uitge laten. „Wat is het leven mooi", en hij maakte allerlei rare sprongen om de voeten van z'n baas heen en hij deed schynuitvallen naar dames en heren, die in z'n buurt kwamen en die zich dan een aap schrokken. „De mensen hebben toch eigenlijk i weinig gevoel voor humor", zei Boenzel toen ie wat gekalmeerd was en weer rustig naast z'n baas liep. Die zweef- klontjes zyn natuurlijk een uitvinding van professor Splitser. Wel gemakkelijk als je veel kinderen hebt. Je hoeft ze nooit meer In een box te zetten. Je laat ze maar rustig tegen het plafond aanspelen. Ze kunnen nooit omvallen of zich pijn doen of zo iets. Ik heb er na tuurlijk te veel van gegeten. Daarom was ik zo naar.Hier is het Museum van Oudheden Ze stonden voor een geweldig grauw gebouw met hoog oprijzende zuilen en een deur tot aan het dak. Door een deur in die deur liepen ze naar binnen. Het rokcostuum van Jonker Flonker maakte blykbaar een enorme indruk. Twee suppoosten in uniform vlogen naar voren en sprongen in de houding. Ze waren oudgedienden van de veld tocht in Boeljoebasie. Ze zagen er een beetje verschrompeld uit, maar ze rin kelden van de medailles. „Excellen tiestamelde er een. „Mogen we U voorgaan.." Jonker Flonker's mond viel open van verbazing. Maar Boenzel beet hem in een dij. „Ze denken, dat U een minister bent of zo iets", fluisterde hy snel. „Zet Uw monocle in Uw oog en zeg even niets. „Goed" zei Jonker Flonker. PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om S en 11 uur VARA: 6,15 Vara- varla I 6,20 Orgelspel 6,45 Sllvestri- kwartet 7,oo Het Nederlandse Volksto neel ln het komende seizoen 7,15 Het nieuws uit Indlë VPRO: 7,30 Voor de jeugd 7,45 „Lezen in de Bijbel" VA RA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest 8,00 De Zweedse lucifer 8,45 Malando 10,25 Omroep-koor 10,45 Musette-klan- ken 11,15 Dansmuziek HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur NCRV: 6,00 Onze Nederlandse koren en korpsen 6,80 Voor de Strijdkrachten 7,15 Mr A Bouman bespeelt het kleine orgel 7,30 De Ne derlandse vrouw van 1898—1848 7,45 Gra- mofoonmuzlek 7,55 Bach-koraai 8,05 Programma-proloog 8,15 Residentie orkest 8,55 Gramofoonplaten 8,20 So cialisatie 9,40 NCRV-koor 10,00 Sans Souci 10,30 Nieuwe aanwinsten van de discotheek 10,45 Avondoverdenking 11,15 Gramofoonplaten 11,35 Avond klanken PROGRAMMA VOOR DONDERDAG HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, l, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Monia Liter en zijn orkest (gr pl) 8,45 Boston Symphonie-orkest 9,15 Morgen wijding 9,35 Arbeidsvitaminen 10,30 Van vrouw tot vrouw 10,35 Guerino en zijn Musette-orkest 10,50 Kleutertje luis ter 11,00 Orgelconcert 11,45 Gesprek ken met de Nederlands-Zweedse musico loog, dr Nlcolai van Gilse 12,00 Gra mofoonplaten 12,38 Sandor Vidak speelt 1,20 Sidney Torch dirigeert 1,50 Char- lie Kunz (pianoj 2,00 „Van vreemde velden" 2,20 Solistenconcert 3.00 Voor zieken en gezonden 4,00 „Assorti- mento'1 5,00 Gramofoonplaten 5,20 Welk dier deze week? 5,30 Russel Ben net en zijn orkest spelen filmmuziek 5,50 Wij slaan Op de tong-tong 6,20 Spcrtpraatje 6,35 Een avond in Weenen >- 7.15 „De kastelen van Wouter en Jona than" 7,30 Muziek 8,05 Echo van de dag 8,15 Uitzending van het vierde con cert van de „Salzburger Festspiele" 10.00 De Koninklijke Marine in oorlogstijd 10,15 Gramofoonplaten 11,15 A London Symphonie HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9,05 Promenade-concert 9,45 Gramofoonpla ten NCRV: 10,00 Variaties 10,15 Mor gendienst 10,45 Simon C Jansen (orgel) KRO: 11,00 De Zonnebloem 11,45 Gra mofoonplaten 12,03 Muzikale melange door Arie Snoek 12,33 Orkest van Klaas van Beeck 1,20 Orkest van Klaas van Beeck (vervolg) 1,45 Hors d'Oeuvre NCRV: 2,00 Kamer-orkest 2,40 Causerie vocrr de vrouw 3,00 Piano en orgel 8,20 Amsterdams Kamermuziekgezelschap 4.00 Bijbellezing 4,45 Geestelijke lie deren 5,00 Een bezoek aan de Herden kingstentoonstelling van de Vrede van Munster 5,30 Columbia concert-orkest 5,45 „De Varianten" 6,15 Land- en tuinbouw 6,30 Voor de Strijdkrachten 715 Leger des Heils-kwartier 7,30 Het actueel geluid 7,45 De Regerings-Voor- llchtingsdienst antwoordt 8,05 Program ma-proloog 8,15 Plaatvaria 9,00 Swee- iinck-kwartet 9.30 In de bloeiende tui nen van Hilversum 10,15 „De vaart der Volken 10,35 Gramofoonplaten 10,45 Avondoverdenking 11,15 Slot-accoord 24. ROMAN VAN MARIA SAWF-RSKY „Waar u waarschijnlijk al uw geld wel zult hebben verdronken en op echte zeemansmanier alle mogelijke andere domme streken zult hebben uitgehaald", viel Irene hem scherp in de rede. „Wij stellen niet het minste belang in uw avonturen en ik verzoek u dringend ons nu verder maar met rust te laten, nietwaar Beate? „O, ik hou wel van zeemansverha- len", „Dat pleit dan niet voor je goede smaak!" „Streken!" grinnikte de zeeman. „Streken, ha, ha! De beste streek van mijn leven heb ik vandaag uitgehaald. Dat moet u toch nog van me horen, dames". „Houdt u nu alstublief uw mond", verzocht Irene nogmaals dringend. „Beate, heb jy misschien wat eau de cologne by je? De myne is op en er hangt hier een luchtin één woord onhoudbaar". Beate had geen eau de cologne bij zich. omdat ze aan dergelijke dingen nu eenmaal geen waarde hechtte. „Als oom Jules niet zo gierig was geweest, zouden we tenminste tweede klas en daarmee in wat beter gezel schap hebben kunnen reizen", mopper de Irene. Beate gaf geen antwoord. Ze keek naar buiten, waar nu het landschap gaandeweg veranderde. De trein ging door een bocht, langs groene weiden en met riet omzoomd water, waaruit kop pels wilde eenden opvlogen. „Kijk toch eens. Irene, hoe mooi hier alles ia! Nu ben ik werkelyk bly, dat oom ons gevraagd heeft te komen. Ik houd zoveel van de natuur en/*... en heb me de laatste jaren geen vacan tie kunnen veroorloven". Irene ging er niet op in. deels omdat Beate's openhartige médedeling haar niet in het minst interesseerde, voor een ander deel, omdat de trein juist een station binnen liep. „Hasselfeurde!" riep de conducteur. Beate en Irene stonden op. De va rensgezel tilde haar bagage uit het net en beduidde het tweetal uit te stap pen. Daarna volgde hij haar op zijn gemak en wenkte met een veldheers blik een kruier. „Jensen. breng die koffers eens naar de bestelde wagen!" „Jawel, kapitein!" antwoordde Jen sen. De stationschef snelde naderbij en groette beleefd. „Goede dag. kapitein dat is maar een kort reisje geweest, zie ik Zyn blik gleed langs de onverzorg de kledy van de oude zeerob, die ech ter verdere opmerkingen voorkwam. „Ik ben m'n beide nichtjes tege moet gereisd om ze te verrassen, ha. ha!" De stationchef boog voor de beide dames, die van louter verbazing geen woord konden uitbrengen. Jensen ging met de koffers vooruit. Mengelberg echter, de arme. oude va rensgezel, nam zijn beide nichten links en rechts onder de arm en lachte sma kelijk. „Ja, ja, daar staan jullie van te kij ken. kinderen, wat? Tja. ik ben toch werkelyk jullie oom, in eigen persoon! En die kleine comedie heb ik bedacht, omdat.... nou ja. omdat ik jullie nu eenmaal in lang niet gezien heb. En ik geloof, dat zij schitterend geslaagd is. wat?" Mengelberg bleek in de beste stem ming te zijn. De aankomst van zijn nichten, de poets, die hy het tweetal gebakken had de gehele situatie.waar- in hij verkeerde, dat alles gaf zijn ge woonlijk zo sombere gemoedsgesteld heid een wending waarover hij zich zelf verwonderde. Hij stond maar stil in zichzelf te grinniken. Beate was veel te verbaasd om di rect een onderhoudend gesprek te kun nen beginnen. Ze verviel in een ver legen stilzwijgen, waardoor ze nog on- beholpener leek dan gewoonlijk. Irene daarentegen was heel wat vlot ter. Ze beheerste de. ongetwyfeld wat pijnlfpte situatie onmiddellijk, viel Mengelberg om de hals en gaf hem. tot grote verbazing van Beate, een ste vige zoen op zyn verweerde wang. Ze begreep direct, dat dit haar enige kans was om de slechte indruk, die zy tij dens de reis moest hebben gemaakt, weer uit te wissen. Met een hartelijk gebaar stak ze haar arm door die van de oude zeebonk en keek hem met haar onschuldige, blauwe ogen stralend aan. „O, oompje, wat een denderend idee was dat om zo als u dat gedaan hebt de kennismaking te vernieuwen. Ge weldig origineel! Alleen 't zou me spyten als u daardoor een totaal ver keerde indruk van me zou hebben ge kregen. U denkt natuurlijk dat ik een bar egoïstisch persoontje ben, maar dat is toch heus niet zo. Mama heeft me nu eenmaal zo opgevoed, dat ik er gewoon niet toe kan komen met vreemden op vertrouwelyke voet te geraken. Een meisje van goeden hui ze moet een beetje gereserveerd zijn, heeft ze me altijd voorgehouden. Daarom moet u er maar niet te veel waarde aan hechten, nee?" Jules Mengelberg keek naar het knappe gezichtje, waarop nu nog slechts toegenegenheid en stralende^ blijdschap te lezen stonden. Hij streek Irene over het blonde haar en mom pelde: ,,'t Is wel goed, meisje, ik be grijp het wel Daarna wendde hij zich tot Beate, die er nog steeds zwijgend bij stonden zich bepaald onbehaaglijk voelde, toen de scherpe ogen van de kapitein op haar gericht bleven. Het was weer diezelfde critische blik, welke scheen te zeggen: je bent nog steeds even le lijk, Beate! Ze wist maar al te goed, hoe ze met haar goedkope jurk, haar beide wan delschoenen en haar eenvoudig kap sel by Irene afstak. Ze voelde zich gruwelijk verlegen, vermocht geen woord over haar lippen te brengen en bloosde tot in haar hals. „Nou, wat zeg jy wel van die streek, die ik heb uitgehaald?" lachte de ka pitein. „Ik.... ikBeate begon te stot teren. „Vond je het niet kostelijk, Beate?" viel Irene haar oom bij. „Zoiets ori gineels waar haalt u 't vandaan?!!" Het compliment deed de kapitein zichtbaar goed. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3