Grondwetswijziging aanvaard „Ik ben tegen enigerlei Gestapo-wetgeving" Mr. Sassen verdedigt het Vrijdag 20 Au*. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 1893 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Truman en de ondervraging bij spionnage-affaires Een vrouwelijke blauwbaard Spoo rweg naar Berlijn weer in orde? Nog steeds politieke delinquenten Tilanus c.s. geven hun steun Hr. Ms „Banckert" op weg naar Nederland Prachtig werk van Rode Kruis op Sumatra Aankomst „Grote Beeren „Van Oldenbarneveldt" Baby gestikt te Rotterdam WEERBERICHT Fanny Blankers-Koen dankt voor de hulde Prinses Margaret en de inhuldigings plechtig heid Vertegenwoordigers der V.S. bij Regeringsjubileum Voldoende ijs bij de feesten BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Waarn. Hoofdredacteur: Yf. MIDDELBEEK Rayonred. C. A. Dekkers Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSË COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 ct per mm. - Kleine advertenties t„Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.75. President Truman der Ver. Staten heeft op een persconferentie te ken nen gegeven, dat naar zijn mening de „ondervragingen over spionnage" zo als het Congres die thans doet plaats hebben, in strijd zijn met de wet op de rechten en burgerlijke vrijheden van Amerikaanse staatsburgers. Tevens deelde hij mee, dat zijn rege ring wegen zocht om een strenger anti- «pionnagewetgeving tot stand te bren gen. Daarbij legde hij er de nadruk op, dat het ontwerpen van een zodanige wetgeving zeer moeilijk geacht moet worden met het oog op de burgerlijke en individuele rechten. „Ik ben tegen enigerlei Gestapo- wetgeving", verklaarde de president. Hij ontkende ook met kracht, dat gedu rende de oorlog enig geheim van bete kenis zou zijn uitgelekt. Aangaande de zaak Kosenkina zei Truman: „Ik ben van mening, dat dit er op wijst, dat er in Rusland veel mensen leven, die in de vrijheid van het individu geloven, zoals de gehele Ver. Staten dat cjpen". RECHTERLIJKE UITSPRAAK IN ZAAK KOSENKINA. Een juridisch adviseur van het depar- Een Berlijnse huishoudster, die een vrouwelijke blauwbaard schijnt te zijn, zal Maandag te rechtstaan. De 58-jarige beklaag de, Poolse van geboorte, huwde °P 17-jarige leeftijd en scheidde enkele jaren later uit de echt. Zij hertrouwde in 1935. Een jaar later ontdekte men het lijk van haar ®bn, in kleine stukjes gesneden, in een zak. De weduwe werd we gens onvoldoende bewijzen na drie maanden voorarrest vrijgei laten. In 1940 huwde zij een rente nier, die na een kortstondige ziekte in 1946 overleed. In de overlijdens- aste heette het, dat de dood te wijten was aan een hartverzwak- king. Zes maanden na het over lijden van haar derde echtgenoot huwde de vrouw een arbeider, die in Januari 1948 in het ziekenhuis overleed tengevolge van buikloop. de lijkschouwing werd arseni cum in de ingewanden gevonden. Naar aanleiding van deze ontdek king diende de dochter van de vorige echtgenoot een klacht in. Net lijk van die man werd opge graven en uit de schouwing bleek, dat ook deze derde echtgenoot met arsenicum was vergiftigd De vrouw ontkent de beschuldigingen. tement van buitenlandse zaken der Ver. Staten, Ernest A. Gross, heeft rechter Samuel Dickstein van 't Hooggerechts hof te New York doen weten, dat er „noch volgens internationaal noch vol gens Amerikaans recht een grond be stond om mevrouw Oksana Stjepanow- na Kasyenkina onder de controle der Sovjet-regering te stellen, zo lang ze verblijf houdt in de Ver. Staten". Gross deelde voorts mee, dat de Ame rikaanse regering dit reeds aan die der Sovjet-Unie kenbaar had gemaakt. Het antwoordt op de diverse Sovjet-protes ten was in voorbereiding en zou spoedig aan ambassadeur Panjoesjkin aangebo den worden. Het met Amerikaanse licentie wer kende Duitse nieuwsagentschap meldt, dat het grootste deel van de spoor weg BerlijnHelmstedt, die zeven we ken geleden door de Sovjets werd ge sloten, weer regelmatig gebruikt wordt Het nieuwsagentschap haalt een be richt aan van de Hannoverse spoor wegdirectie, volgens hetwelk de ver binding tussen Berlijn en Mariënborg het laatste station aan de Sovjet zijde van de grens in bruikbare toe stand is. „Men heeft kunnen constate ren", aldus het Duitse nieuwsagent schap, „dat het traject Maagdenburg— Berlijn en de verbinding Maagdenburg —Mariënborg weer regelmatig ge bruikt worden". Hoewel de tribunaalzaken, die thans, zoals bekend, door de kantongerechten behandeld worden, langzamerhand in aantal afnemen, is nog niet met zeker heid te zeggen waar en wanneer het laatste politieke delinquentengeval be recht zal worden. Van justitiële zijde vernemen wij, dat nog steeds personen opgespoord en aangehouden worden, die over hun gedragingen in de bezet tingstijd voor een kantongerecht ver antwoording zullen moeten afleggen Ook komt het vrij veel voor, dat oud SS-ers en NSB-ers uit Duitsland naar Nederland terug keren en zich vrijwil lig aanmelden omdat zij aan eeh inter nering in Nederland de voorkeur ge ven boven de vrijheid in het na-oor- logse Duitsland. (Van onze parlementaire redacteur) Het debuut van mr. E. M. J. A. Sassen als minister van Overzeese Ge biedsdelen in de Tweede Kamer heeft een gunstige indruk achtergelaten. Met zijn krachtig stemgeluid verdedigde hij Donderdagmiddag in de Tweede Kamer het wetsontwerp tot Grondwetsherziening, dat een nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk met het oog op de verandering van de status van de Overzeese Gebiedsdelen voorbereidt, zonder zich te ver liezen in detailkwesties, .Hij zette f ïideljjk uiteen, waarom het bij deze Grondwetswijziging, die niet door het huidige kabinet is voorbereid en in gediend, maar die volgens hem de volledige instemming van de nieuwe regering heeft, gaat. Dat is de vestiging van een nieuwe rechtsstaat, niet door de Nederlanders alleen, doch met de volken over zee, in vrijheid en gelijkwaardigheid. Er is, sinds de Indonesische kwestie zoveel beroering bracht, wel het een en ander veranderd. Diep en breed waren vroeger de tegenstellingen. Nog zijn zij niet overbrugd; de heren Gerbrandy en Weiter, beiden staande op het standpunt van het Comité Rijkseenheid, toonden zich in de Ka mer onverzoenlijk tegenover het tot dusver gevolgde en nog te volgen In donesische beleid. Evenwel kon de minister met voldoening constateren, dat er thans overeenstemming bestaat tussen de regering en een grote meer derheid in de Kamer en dat met name van de C.H.U. en de WD steun wordt ondervonaen. De heren H. W. Tilanus (CHU) en mr. G. Vonk (VVD) laatstgenoem de sprak in de vergadering van Don derdagmiddag constateerden, dat het beleid van de regering is omge bogen. Thans stelt zij als eisen, zo zei- de laatstgenoemde, dat de Republiek een doodgewone deelstaat zal zijn en dat haar buitenlandse betrekkingen opgeheven dienen te worden. Zij is „contra-revolutionnair" geworden al dus drukte hij het uit. DE TEGENSTANDERS. Daartegenover waren de tegenstan ders van de regeringspolitiek, de he ren Gerbrandy en Weiter en de heer Meyerink van oordeel, dat het tegen woordige kabinet de politiek van de regering-Beel rechtlijnig voortzet. Ook de P. v. d. A. huldigt de opvatting, dat er geen verandering in het Indo- nesië-beleid gekomen is (vandaar o.a., dat zij deze regering steunen kan) en dat dus de CHU en de VVD een zwen king hebben gemaakt. Minister Sassen liet de vraag open, of het gezag der Unie gelegd zal wor den in handen van één of van meer organen met een eigen competentie- veld. De minister pareerde de van verschil lende zijden op de regering gerichte aanvallen door kort en bondig de be doelingen van het kabinet weer te ge ven. Waar zouden we staan zo riep hij de tegenstanders toe als het voorstel werd verworpen? Voor dat geval is door niemand een sterke con ceptie aangegeven! Vóór de minister aan het woord kwam, spraken de heren mr. G. Vonk (VVD) die bij de rechterlijke macht in Ned. Indië werkzaam geweest is, het laatst als pfocureur-genefaal bij het Hoog Gerechtshof van Ned. Indië; prof. ir. W. Schermerhorn (P. v. d. A.), die lid geweest is van de commissie- generaal en een belangrijk aandeel ge had heeft in de totstandkoming van 't accoord van Linggadjati; J. Hoogcars- pel (CPN) en dominé P. Zandt (St. Geref.). Minister Sassen deelde in zijn rede o.a. mee, dat het de bedoeling is het college van Negen Mannen, waarin drie vacatures zijn ontstaan voor de heren Sassen, Stikker en Joekes, die tot minister zijn benoemd aan te vullen. Er is reeds met de Indo- Woensdagmorgen is Hr. Ms. „Ban ckert' van de Koninklijke Marine van uit Tandjong Priok na meer dan twee jaar dienst in de Indische wateren, naar Nederland vertrokken. Het schip werd uitgelegde gedaan door admiraal Pinke, die de bemanning toesprak en o.m. zeide: „Nog zijn wij niet toe aan een normaal vredesbedrijf. Ik had ge hoopt, dat als de „Banckert" zou ver trekken, hier alles pais en vree zou zijn. maar helaas is dit niet zo. We hebben de fnuikende smokkelhandel nu aardig in handen, alhoewel deze ze ker nog niet ten volle is onderdrukt". Aan boord van de Banckert bevinden zich o.a. de schrijver Anthony van Kampen en de programmaleider van t strijdkrachtenprogramma van Radio Batavia, tweede luitenant Sybe van der Zee, die onderweg radioreportages zal maken met een „Sound Mirror". POST VOOR DE „POLYPHEMUS" Op 2 September a.s. vertrekt het s.s. „Polyphemus" naar Nederlands-Indië. Van deze gelegenheid kan gebruik ge maakt worden om zeepost te verzen den, mits de correspondentie uiterlijk twee dagen tevoren ter post bezorgd ts. nesische commissie overleg gepleegd. De heer mr. J. Cals (KVP) is als opvolger van minister mr. J. R. H. van Schaik als Tweede Kamerlid ge ïnstalleerd. In de avondvergadering werd aan de orde gesteld het wetsontwerp tot ver andering in de Grondwet, strekkende tot aanvulling van de tweede afdeling van het tweede hoofdstuk met een be paling nopens het inkomen van een ko ning of een koningin, die afstand van de kroon heeft gedaan. Hierover werd niet beraadslaagd. STAATSSECRETARISSEN. Vervolgens kwam aan de orde het ontwerp tot verandering in de Grond wet, strekkende tot invoering van het Instituut van Staatssecretarissen. De heer Tilanus (CH) verklaarde dat het ontwerp naar zijn inzicht ver worpen moet worden. De staatsmachine zal worden verzwaard en zal stroever gaan lopen, meent hij. De heer van der Goes van Katers (Arb) was van oordeel, dat de regering gradueel ontlast moet wor den. Z.i. is het duidelijk dat niet nieuwe ambtenaren worden opgekweekt. Een nieuwe groep politiek verantwoorde lijke bestuursorganen wordt toegevoegd aan het kabinet. Het ontwerp diende naar zijn mening te worden aanvaard. De heer Hoogcarspel (CPN) meende dat er in de toekomst allerlei bezwaren en moeilijkheden kunnen rijzen. Sprekers fractie zal haar stem niet aan het ontwerp geven. De minister-president, de heer D r e e s, mprkte op, dat nog niet gezegd kan worden in welke omvang en hoe van het Instituut gebruik gemaakt zal wor den. DE HEER GORTZAK LOOFT STORM. Aan de orde kwam tenslotte het wetsontwerp tot verandering in de grondwet strekkende tot aanvulling van het tiende hoofdstuk met een re geling nopens de mogelijkheid van grondwettelijke bevoegdheden van or ganen van burgerlijk gezag op andere organen van burgerlijk gezag. De heer Gortzak (CPN), betoogde, dat er te weinig voorlichting over het ontwerp is geweest. Hij zeide o.m., dat men thans de weg wil inslaan van Blijkens Zaterdag bekend gemaakte cijfers hielp het Rode Kruis te Medan gedurend Juni veertigduizend vluchte lingen uit Republikeins gebied van Sumatra, die haveloos gekleed en uit gehongerd in de Negara Soematera Ti- moer hulp en bijstand zochten. De stroom van vluchtelingen naar het gebied van de Negara blijkt voort durend toe te nemen. Dagelijks meldt zich een zodanig aantal verkommerde Indonesiërs en Chinezen aan, dat spe ciale politiemaatregelen noodzakelijk zijn om een opstopping te voorkomen. Het troepentransportschip Grote Beer zal niet, zoals de legervoorlich- tingsdienst aanvankelijk mededeelde om 9 uur vandaag te Amsterdam aan komen, doch om 10 uur. De Johan van Oldebarnevelt wordt heden omstreeks 14 uur in de sluis te IJmuiden ver wacht. De ontscheping vindt Zaterdag morgen om 9 uur plaats. Donderdagmiddag is de acht maan den oude Julienne Marie Mayer van de Prins Mauritssingel, die met haar moeder op bezoek was bij haar groot moeder in de Dirk Danestraat, gestikt. Het kind was op een bed neergelegd en raakte met het hoofd beklemd tussen de matras en een spijl van het ijzeren le dikant. Het toonde geen enkel teken van leven meer en de door de ontbo den geneesheer toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Weersverwachting, geldig tot he denavond: KOEL. Plaatselijk ochtendmist. Wisselend bewolkt met enkele verspreid op tredende buien. Zwakke tot ma tige, maar langs de Waddeneilan den nu en dan krachtige wind tus sen Noord en West. Aanhoudend koel weer. vóór 1940 in de onderdrukking van een vreemd volk in Indonesië, maar dan ter onderdrukking van het eigen volk. De minister van binnenlandse zaken, de heer Van Maarseveen, verklaarde van oordeel te zijn, dat de stormloop, die de heer Gortzak ondernomen heeft, zonder redelijke zin is. Hij vestigde er o.m. de aandacht op, dat eerst nog een wet ingevolge het nieuwe artikel zou moeten tot stand komen. Dus op het ogenblik gebeurt er nog niets. Slechts wordt een artikel van de grondwet verduidelijkt. Na korte replieken worden de vier wetsontwerpen in stemming gebracht. DE STEMMING. Het eerste (nieuwe rechtsorde) werd aangenomen met 76 tegen 22 stemmen (AR, CPN, SG en Weiter). Het tweede inkomen van koning of koningin, die afstand van de Kroon heeft gedaan) werd met algemene stemmen aangenomen. Het derde (instituut van staatssecre tarissen) werd aangenomen met 83 tegen 15 stemmen (CH en CPN). Het vierde (overgang van grond wettelijke bevoegdheden) werd aan genomen met 92 tegen 6 stemmen (CPN). Op deze pagina publiceren wij een tweetal van de nieuwste foto's die de hoffotograaf Ziegler maakte van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses-Regentes Juliana en haar echtgenoot, Prins Bernhard der Nederlanden. De netto-opbrengst van deze, wel buitengewoon fraaie opnamen komt ten goede aan charitatieve, sociale en culturele instellingen in ons land. De heer Jan Blankers schrijft ons: Gaarne richt ik een woord van dank tot al degenen, die Fanny op zulk een spontane en hartelijke wijze hebben ge feliciteerd. Het zag er in den beginne naar uit, dat alle schriftelijke bewijzen van medeleven brieven, kaarten en telegrammen persoonlijk konden worden beantwoord. De dagelijkse post heeft echter dergelijke afmetingen aan genomen, dat hiervan geen sprake kan zyn. Het zou minstens een maand kos ten en dan fiog wel 8-urige werkdagen. Er blijft dus alleen over, dat wij via de dagbladen een algemeen dankwoord uitbrengen. Fanny heeft alle bewijzen van mede leven enorm op prijs gesteld en speciaal aan de intocht te Amsterdam en de aan komst in de Haarlemmermeerstraat zal zij voor haar leven prettige herinnerin gen behouden. Er zijn honderden aanvragen voor foto's, handtekeningen e.d. Fanny kan echter, hoe graag zij dit ook zou wil len, onmogelijk aan al deze verzoeken voldoen. De post wordt echter niet weg gegooid, zodat misschien van de winter een deel der verzoeken kan worden in gewilligd". Aldus het schrijven van Fanny's echtgenoot en trainer Jan Blankers. NIEUWE VOORZITTER STICHTING VAN DE ARBEID (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, komt voor de functie van voorzitter van de Stichting van de Arbeid, in de plaats van mr. D. U. Stikker, die deze taak wegens zijn benoeming tot minister van Buiten landse Zaken heeft neergelegd, in aan merking ir. M. H. Damme, directeur van Werkspoor. Prinses Margaret zal bij haar bezoek aan Amsterdam ter gelegenheid van de inhuldiging van Prinses Juliana, ver gezeld worden door de Duke of Beau fort, de Countess of Halifax, lady Mar garet Egerton en Wing-commander Townsend. Zaterdag 5 September zal het gezel schap per vliegtuig naar Nederland vertrekken. De Duke of Beaufort die Master of the Kings horses is, was een van de sponsors van de Duke of Edin- burgh. toen deze onlangs zijn plaats in het House of Lords innam. De Countess of Halifax, echtgenote van de vroegere Britse ambassadeur te Washington, is Lady of the bedchamber te the queen. Lady Margaret Egerton is een der hofdames van prinses Elizabeth en wing-commander Townsend begeleidde de Engelse koninklijke familie op hun reis naar Zuid-Afrika, anderhalf jaar geleden. President Truman der V.S. heeft Donderdag bepaald, wie de Ver. Staten officieel zullen vertegenwoordigen bij ,de jubileumfeesten van Koningin Wil- helmina der Nederlanden tussen 31 Augustus en 6 September. Het zijn de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Herman Baruch, mevrouw Elea- nor Wilson Msadoo, een dochter van de voormalige president der Ver. Staten, en Thomas J. Watson, president van de „International Business Machines Com- pany". De ondervakgroep Consumptieijs- bereiding deelt mede, dat ten behoeve van de komende feesten in verband met 't regeringsjubileum en de troons wisseling, door het bedrijfschap voor suiker een extra toewijzing grondstof fen ter beschikking zal worden gesteld. De extra toewijzing zal 10 pet van het basisjaar bedragen. Aan de vrees, die aanvankelijk be stond, dat tijdens de feesten onvoldoen de consumptieijs verkrijgbaar zou zijn, is hiermede tegemoet gekomen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1