Verruiming in de woningtoewijzing ten behoeve van de pachters SiatL en Omqeowq. De Raad Dinsdag a s. bijeen Tegen de lamp „De Eendracht'' op stap Van den Bogaerde verbouwd Banketbakkerij en ijsbuffet Voor d? feesten Op weg naar huis Predikbeurten Jubileumviering Helders Fanfarecorps De weg terug WAAR ZIJN ONZF. SCHEPEN? r#w i ttijtf» ABONNEERT U OP DIT BLAD Anna Paulowna. Algemene vergadering B.K.C. Wieringermeer. Pachter vrij in keuze van arbeider VAN fsJABIJ EN VERRE Voor de zesde maal - Met de krant door het land! Diverse benoemingsvoorstelten op de agenda Dinsdag 24 Augustus a.s., 's avonds om 8 uur, zal de gemeenteraad bijeen komen. De agenda vermeldt onder meer: Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 1 Juni 1948, houdende be noeming van de heer W. H. Doorman tot leraar aan het gemeentelijk lyceum. Voorstel tot benoeming van de heer J. J. Daalder als leraar Electriciteits- leer in tijdelijke dienst voor het cur susjaar 1948-1949 aan de Avondcursus voor Scheepswerktuigkundigen. Voorstel tot benoeming als leraar/le rares aan het gemeentelijk lyceum van: a. Mej. H. C. Louwaars in vaste dienst, met ingang van 1 September 1948; b. mej. M. C. Logger in vaste dienst, met ingang van 1 September 1948; c. mevr. A. Peters-Hiemstra, voor het cursusjaar 1948-1949; d. de heer J. de Boer, voor het cursusjaar 1948-1949; e. de heer P. G. Möller, voor het cur susjaar 1948-1949; f. de heer ds. F. Tol- nenaar, voor het cursusjaar 1948-1949. Voorstel tot benoeming van de heer G. K. Brouwer als leraar Wis- en Zee vaartkunde in vaste dienst aan de Zee vaartschool. met ingang van 1 Sep tember 1948. Voorstel tot benoeming van de heer J. J. Daalder als leraar Scheepswerk- tuigkpnde in tijdelijke dienst voor het cursusjaar 1948-1949 aan de Zeevaart school. Voorstel tot benoeming van de heer A. Lagerwey als leraar in de Lichame lijke Oefening in vaste dienst aan de Zeevaartschool, met ngang van 1 September 1948. Voorstel tot benoeming van de heer C. Zwart als leraar in de practische oefeningen in tijdelijke dienst voor het cursusjaar 1948-1949 aan de Zeevaart school. Voordracht tot benoeming van een onderwijzer aan school no. 6. De voor dracht luidt als volgt: 1. L. Nettinga, leider van het overbruggingsonderwijs voor gerepatrieerde kinderen te Den Helder; 2. J. Bonte, onderwijzer aan de o.l. school te Anna Paulowna. DIRECTEUR ZEEVAARTSCHOOL Voordracht tot benoeming van een directeur aan de Zeevaartschool in vaste dienst met ingang van 1 Sep tember 1948. Voorgedragen worden: 1. J. Middendorp, Den Helder; 2. J. C. Lieuwen, Naarden; 3. U. A. Suer, Gro ningen. Voordracht tot benoeming van een directeur aan de avondcursus voor scheepswerktuigkundigen (V.D.) in vaste dienst met-ingang van 1 Septem ber 1948. Voorgedragen worden: 1. J- Middendorp, Den Helder; 2. J. C. Lieu wen, Naarden; 3. U. A. Suer, Gronin gen. Voordracht tot benoeming van de heer B. Ouwerling tot leraar wiskunde aan de Avondvaktekenschool, ingaande 1 October 1948 voor het cursusjaar 1948-1949, in tijdelijke dienst. Voordracht tot benoeming van de heer L. M. Fr. Ruder tot leraar wis kunde aan de Avondvaktekenschool, ingaande 1 October 1948 voor het cur susjaar 1948-1949, in tijdelijke dienst. Voordracht tot benoeming van een leraar handtekenen en technisch schet sen aan de Avondvaktekenschool in tijdelijke dienst, ingaande 1 October 1948 voor het cursusjaar 1948-1949. De voordracht luidt: 1. A. Wittebol, Den Helder; 2. C. F. van Neerijnen, 't Zand. Voordracht tot benoeming tot leraar aan de gemeentelijke handelsavond school: a. in tijdelijke dienst voor het cursusjaar 1948-1949 van de heren S. van Amersfoort, N. H. Biersteker, A Kramer, A. Lever, P. G. Jense en H. J. Marinus;; b. in vaste dienst met in gang van 1 October 1948 van de heer C. A. Koopman. Voordracht voor de benoeming van een hoofd aan de openbare lagere school, waarvan het gebouw vermoe delijk zal worden gesticht aan de Ban- kastraat. De voordracht luidt: 1. L. M. F. Ruder. onderwijzer aan de o. L school no. 10, te Den Helder; 2. J. H. Eden. hoofd der o. 1. school te Wierin- gen; 3. C. Rudolph, onderwijzer aan de school voor voortgezet lager onderwijs, te Den Helder. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school, waarvan het gebouw vermoe delijk zal worden gesticht aan de Ban- kastraat. De voordracht luidt: 1. J. Bonte, onderwijzer aan de o. 1. school te Anna Paulowna; 2. W. J. Janssen, tijdelijk onderwijzer aan de school der Amersfoortse schoolvereniging, te Bus- sum; 3. E. Tanzer, hoofd bij het open baar Europees lager onderwijs in In donesië (met verlof), te Gravenhage De economische recherche heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag twee vrouwen in arrest gesteld, die zich onledig hielden met het vervoeren van clandestien schapenvet. Het waren de echtgenote van S. uit Oudesluis, die het vet bracht naar haar moeder in Den Helder. De heer gemaal der dochter werd de volgende dag even eens aangehouden, waarna de vrou wen op vrije voeten konden worden gesteld. S. bekende enige malen een schaap clandestien te hebben geslacht. Hij is vandaag op transport gesteld "naar het Huis van Bewaring te Alk maar. Het verhoor, dat S. werd afge nomen had tot gevolg dat tegen een achttal stadgenoten proces-verbaal werd opgemaakt wegens het betrek ken van vlees zonder bon. De slach tingen had S. verricht in de schuur van een familielid te Oudesluis. De reisvereniging „De Eendracht", onderafdeling van de buurtvereniging van die naam, omvattende de straten Jouberstraat, Hertzogstraat en De la Reystraat, heeft het tot een goede ge woonte gemaakt, telkenjare een dagje eruit te trekken. De leden sparen het gehele jaar door voor deze uitgaans dag, en het bestuur der reisvereniging onder leiding van de heer Oomen, zorgt dan dat het gezelschap een genoeglijke dag beleeft Deze weea heeft het jaar lijkse uitstapje plaats gevonden. Reeds om zes uur 's morgens ver trok het v4t 45 personen bestaande ge zelschap in een grote touringcar. De eerste stopplaats was Bussum, waar bij de „Gooise Boer" een kopje koffie met gebak genuttigd werd. Vergezeld door een regenbuitje ging de tocht toen naar Nijmegen en omgeving, waar te Groesbeek een bezoek werd gebracht aan de Heilige Landstichting. Op het Canadese kerkhof werd een bloemstuk gelegd. Men had daar een prachtig uitzicht over West-Duitsland. Via Arn hem bracht de bus de reizigers naar Amersfoort, waar bij Ruteck een war me maaltijd werd gebruikt. Het was inmiddels droog geworden, wat na tuurlijk de reeds prettige stemming nog ten goede kwam. Amsterdam vroeg nog een poosje de aandacht der Eendrachtenaren, waarna men op huis af ging. Het was al ver over twaalven toen de club de Jutter ij weer binnen reed. Allen waren vol lof over het welslagen van deze dag. Op verzoek der deelnemers brengen wij graag de dank over aan de heer Oomen voor de goede organisatie en zijn prettige en correcte leiding. De banketbakkerij, annex ijsbedrijf en tearoom van de heer Luc. van den Bogaerde aan de Keizerstraat, heeft inwendig een grondige metamorfose ondergaan. Behalve de voorgevel is nagenoeg het gehele pand tegen de J grond geweest. Volgens tekeningen van de heer L. Sok heeft de aannemers firma gebr. Riemers het perceel in enigszins Amerikaanse stijl verbouwd. De achter de winkel gelegen tearoom biedt nu een ruim en gezellig zitje, waar de bezoekers kunnen genieten van diverse ijssoorten, die in een mo derne conservator op temperatuur worden gehouden. Ook de banketbak kerij achter deze tearoom werd uitge breid en gemoderniseerd. Deze afde ling is nu, mede door 'de aanwezigheid van een lichtbak, een prettige weiK- ruimte geworden voor de heer v. d. Eogaerde, zijn beide zoons en een knecht. De eerste verdieping, die vroe ger slechts een paar kleine kamertjes bevatte, werd eveneens vergroot en voldoet thans als woongedeelte aan alle eisen. Het schilderwerk, dat over al in lichte trant is gehouden, werd verzorgd door de fa. Klein, het lood- gieterswerk etc. door de fa. Zomer en bet stucadoorswerk door de fa. Yim- minga. De opbrengst van de Zaterdag j.L on der auspiciën van de Helderse Ge meenschap gehouden collecte ten bate van de viering der Jubileumfeesten, heeft totaal f 1413,88 opgebracht. In dit bedrag zijn begrepen de opbrengst van de straat- en lijstcollecte, alsmede een gift van f 25 van de buurtvereniging Visbuurt. Met de opbrengst van de vo rige collecte heeft de Helderse Ge meenschap dus een totaal bedrag van rond f 2100 voor de feestviering inge zameld. Mochten er nog stadgenoten zijn, die het voorbeeld van de Visbuurt willen volgen, en een bijdrage voor de feestviering willen overmaken dan kun nen zij dat doen via het gironummer 17392 van de Nederlandse Midden- slandsbank, onder vermelding „Hel derse Gemeenschap". t Aan boord van het s.s. „Johan van Oldenbarnevelt", dat vanmiddag te Am sterdam wordt verwacht, bevindt zich onze stadgenoot de soldaat le klasse A. II J. Hoekstra, Florastraat 30, alhier. VOOR ZONDAG 22 AUGUSTUS. DEN HELDER. Ned. herv. gem.. Nieu we kerk. Weststraat, 10.30 uur ds. W. J. de Hoest; Palmstraat, 10 uur, ds. J. Borghardt, 19 uur de heer E. Wanders. Geref. kerk art. 31, Nieuwe kerk. Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. de Vries, van Den Haag. Geref. gem., Janzendwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur leesdienst. Luth. kerk, Wezenstraat, 10.30 uur ds. Stegenga, van Wildervank. Oud-geref. kerk, Hoogstraat 86, 10 uur en 17 uur leesdienst. Doopsgez- gemeente, 10.30 uur de heer L. Lau- rense. Baptisten-gemeente, gebouw Irene, Hoogstraat, 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur de heer G. van Leeuwen Dzn., 19.45 uur zangdienst, 20 uur evangelist F. J. G. Hofhuis; Maandag 20 u. vrou- wenkrans. Californiëstraat 8; Vrijdag 20 uur Bijbelbespreking en bidstond Californiëstraat 8. Oud-kath. kern, 10 uur Heilige Dienst, pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 uur cn 19.30 'uur evangelist I. Kuijper, 12 urn en 14.30 uur Zondagsschool; Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur bidstond, 21 uur openluchtsamenkomst N Brugstraat. Leger des Heils, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur open luchtsamenkomst, 20 uur verlossings samenkomst; Maandag 14 uur vrouwen- krans; Dinsdag 20 uur soldatensamen- komst o.l.v. kapitein Verwaal. JULIANADORP. Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Star of hope mission, 10 uur en 19 uur de heer W. Akse. HUISDUINEN. Ned. herv. gem., 14.30 uur ds. Salm. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem., 19 uur ds. Salm. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan geeft het Helders Fanfare corps een tweetal feestavonden, resp. op Zaterdag 28 en Zondag 29 Augustus a.s. Beide avondën zal het programma vóór de pauze worden verzorgd door het fanfarecorps. Na de pauze bestaat gelegenheid tot complimenteren, ge volgd door het optreden van de be kende voordrachtskunstenaar Willem van Capelle. De dansmuziek na afloop wordt gespeeld door de „Tango Sere- naders" o.l.v. Jan Seegers. Een Helderse jongeman werd ver pleegd in de St. Willibrordusstichting te Heiloo. Het beviel hem waarschijn lijk niet in deze psychiatrische inrich ting, want enkele dagen geleden ont snapte hij daaruit. Door de Helderse politie werd hij aangehouden en op transport gesteld naar Heiloo. Alcor, Porto Alegra-R'dam, 17-8 te Rio Grande do Sul; Alkaid, R'dam- Porto Alegre, 18-8 van Bahia; Bantam, 18-8 van Baltimore naar New Orleans; Theodora, R'dam-Curagao, 19-8 te Pun- ta Cardon; Congostroom, 19-8 van Duala naar Point Noire; Delft, 18-8 van Christobal naar Buenos Aventura; Dordrecht. 27-8 van New Orleans te R'dam verw.; Gadila, 19-8 van R'dam te Curagao; Joh. van Oldenbarnevelt, Batavia-A'dam, pass. 18-8 23.30 Oues- sant; Kota Inten, R'dam-Quebec, pass. 18-8 Heathpoint; Lekkerkerk, Kaap- stad-Durban, 18-8 te Eastlooddon; Lin- dekerk, 19-8 van Antwerpen te Londen; Lutterkerk, 19-8 van Marseille te Bar- celona; Manoeran 19-8 van Balikpapan te Tarakan; Parkhaven, Buenos Aires- Holland, pass. 19-8 Finisterre; Prins Willem II, 18-8 van New Orleans naar Holland; Prins Willem IV, 17-8 van Montreal naar R'dam; Rossum, Uulea- borg-R'dam, pass. 18-8 Brunbuttel; Stad Arnhem, 18-8 van Huelva te A'dam; Tiba, Antwerpen-Buenos Aires, pass. 18-8 Fernando Noronha; Tjipondok, 19-8 van Fremantle te Soerabaja; Wickenburgh R'dam-Casablanca, pass. 19-8 Ouessant; Wieldrecht, 18-8 van Durban naar Abadan. Met woorden van welkom opende voorzitter Keyzer de algemene leden vergadering van BKC. Medegedeeld werd dat de training van de adspiran- ten door de heren Jb. van Wees en Paardekooper geen doorgang meer zal vinden. Voorts wgrd een lid van het bestuur tot voorzitter benoemd van de Jeugdcommissie, waarvoor de heer van Gelderen zich bereid verklaarde, klaard. Het verslag van de financiële toe stand was bevredigend, ondanks de buitengewoon grote uitgaven had men nog de beschikking over een redelijk batig saldo, zodat het nieuwe compe titieseizoen voorlopig met een gerust hart tegemoet kon worden gezien. Het verslag van de secretaris bevat te een opsomming van de gebeurtenis sen, welke dit jaar hadden plaatsge vonden. De bestuursverkiezing bracht geen moeilijkheden, de aftredende, doch zich herkiesbaar stellende voor zitter, penningmeester, 2e secretaris en commissaris werden allen wederom bij acclamatie herkozen, met dien ver stande, dat de 2e secretaris, de heer Blok, zich wegens zijn wederom ac tief deelnemen aan de voetbalsport, liever terugtrok. Bij de later gehouden verkiezing van de elftal-commissie, waarvan 2 leden zich niet meer her kiesbaar stelden, bleek het,, dat de uit gebrachte stemmen de volgehde per sonen in de E.C. brachten: Th. Ligten- dag, Jac. van Wees. J. Vergouwe, Th. Stoker en S. de Jong, terwijl de heer G. Bakker, die evenals de heer van Wees 30 stemmen had verworven, zich bereid verklaarde; de bestuursvacatu- re van de heer Blok op zich te nemen. De voorzitter feliciteerde de nieuw-be- noerride leden met hun benoeming en richtte zich tevens met hartelijke woorden tot de scheidende leden. De heren Appel en Zeeman hebben ge toond verenigingsgevoel te bezitten. De voorzitter stelde hen ten voorbeeld aan de nieuw-benoemde leden. Voorts verzocht de voorzitter het bestuur machtiging te verlenen om eigenmachtig aankopen ten dienste van de vereniging te doen tegen welk ver zoek geen bezwaren werden ingediend. Voorts zal één lid van de elftal-com missie bij begeleiding van een lager elftal vrij reizen krijgen. Het waren bij de begroting voor het nieuwe competitiejaar vooral de uitge trokken kosten voor de trainer ten be drage van f 910 per jaar. welke de de tongen in beweging brachten. De grote som welke voor deze post was vastgesteld, was volgens de mening van enige leden niet in overeenstemming met de prestaties van de trainer. Voor al leden van de lagere elftallen brach ten hun bezwaren naar voren en deel den mede, dat zij wat training betrof recht hadden op de belangstelling van Reeds enkele malen hebben Burge meester en Wethouders van deze ge meente, in overeenstemming met het advies der Woningcommissie, besloten hun aanvankelijk ingenomen stand punt ten aanzien van de toewijzing van woningen aan pachters te wijzigen en te verruimen Wat toch is het geval? Aanvankelijk waren de pachters gebon den aan de voormalige Inwoners Uier onder werden dan verstaan diegenen, die op 17 April 1945 in deze gemeente woon achtig waren, en daar zelfstandig over woonruimte beschikten Kostgangers en inwonende kinderen, al dan niet gehuwd, kwamen dus niet in aanmerking voor een der woningen bij de boerderijen, noch voor een der noodwoningen of noodwo ningen in wagenbergingen De keuze van de pachters was dus inderdaad zeer be perkt In het begin deden zich geen ernstige moeilijkheden voor De voormalige inwo ners, elders soms slecht gehuisvest, en soms zelfs meer geduld dan gewaardeerd, wensten gaarne naar de polder terug te keren, en de boeren konden er in slagen een arbeider, die aan redelijke eisen vol deed, in hun woning te krijgen Echter, de Meeuwstraat, de Sternstraat, een deel van de Raadhuisstraat kwamen klaar, verscheidene arbeidersgezinnen trekken weer naar de dorpen, voorlopig meer speciaal naar Wieringerwerf, omdat dit dorp het eerste werd herbouwd, en de genegenheid om zich buiten de dorpen, vooral in meer afgelegen gedeelten van deze betrekkelijk uitgestrekte gemeente te vestigen, werd steeds minder Burgemeester en weth besloten dus uit billijkheidsoverwegingen hun stand punt te wijzigen Men moet daarbij voor al niet uit het oog verliezen, dat ten aan zien van de middenstanders direct reeds een veel ruimer standpunt werd ingeno men, en zelfs werd tqggestaan, dat men sen, die voorheen helemaal niet in deze gemeente gewoond hadden, zich in deze gemeente vestigden Burgemeester en wethouders stonden, op advies der Wo ningcommissie, dergelijke vestigingen ech ter toe, omdat het in het belang van de gehele gemeente werd geacht, dat de middenstand weer zo spoedig mogelijk enigszins ter been werd geholpen Intussen, zoals boven reeds gezegd, B en W wijzigden hun standpunt Vanaf begin Februari van dit Jaar mocht een keus worden gedaan uit de volgende categorieëh: a voormalige inwoners, die in deze ge meente op 17 April 1945 woonachtig waren, hetzij zelfstandig over woon ruimte beschikkende, hetzij als kost ganger of ingetrouwde kinderen niet zelfstandig in deze gemeente woon achtig zijnde; b diegenen, die in deze gemeente op het ogenblik, dat de Vestigingsvergunning werd aangevraagd, met toestemming van Burgemeester en Wethouders woonachtig waren; c tenslotte diegenen, die vóór de inun datie reeds lange jaren in deze ge meente hadden gewerkt, doch nog steeds niet de beschikking over woon ruimte hadden kunnen verkrijgen DE PRAKTIJK Het is duidelijk, dat de keus niet on belangrijk was verruimd Of dit voldoende zou blijken? De praktijk heeft deze vraag beslist ontkennend beantwoord Het aantal sollicitanten naar een wo ning bij een boerderij, naar een noodwo ning, al dan niet in een wagenberging, blijft zeer gering Het gevolg is, dat de pachters gedwongen werden hun keus te laten vallen op arbeiders, die zij bij rui mere keuze zeker niet genomen zouden nebben De vraag moest dus opnieuw aan de orde worden gesteld: moet, en zo ja, in hoeverre, de keus der pachters wederom worden verruimd? De commissie, die B en W bij hgar moeilijke taak adviseert, besloot de voorzichtige weg aan te be velen, en in overweging te geven eerst te onderzoeken, hoeveel voormalige in woners eventueel bereid waren een nood woning, eventueel in een wagenberging, te accepteren Deze vraag werd dan spe ciaal voorgelegd aan die Inwoners, waar van verwacht mocht worden, dat zij voor lopig nog niet naar hun voormalige wo ning konden terugkeren, hetzij doordat deze was bezet doos een pachter, hetzij doordat op goeda (ronden kon worden Jacob Kalser, voorzitter van de Christel. Sociale Unie, hield voor het raadhuis in Schöneberg een toespraak, waarin hjj de Weste lijke Geallieerden dankte voor de „luchtbrug"-hulp. Kaiser werd door zijn toehoorders luide toe gejuicht. de trainer. De voorzitter beloofde een en ander te onderzoeken, maar ver zocht om met deze bezwaren in den vervolge niet meer te wachten tot de algemene vergadering. Aan de hand van de begroting stelde de voorzitter voor de entréeprijzen voor het terrein voor wedstrijden van BKC I voor de toekomst vast te stellen op f 40, welk voorstel zonder tegenwerpingen werd aangenomen. Bij het onder de loupe nemen van de inventaris der vereni ging bleek het dat het totaalbezit van de vereniging ongeveer f 2450 bedraagt, waartegenover de voorzitter met enige trots kon vaststellen, dat de schuld nihil was, hetgeen met applaus werd begroet. De rondvraag betrof vragen over de hoedanigheid van de ballen, welke volgens de vragers veelal te zacht wa ren. De heer G. Blom vroeg om shirts voor de lagere elftallen, welke echter vooralsnog niet te krijgen waren. Zelf iets fabriceren leek wel het meest raadzame in dit geval. Wijzigingen in het waslokaal zullen op verzoek van andere leden onder de loupe worden genomep, doch het aanbrengen van' een douche zou volgens de mening van de heer Oudshoorn wel op bezwaren stuiten, aangezien de druk op de wa terleiding toch reeds te laag was. Vragen van de heer Muntjewerf over de training van de adspiranten door de leden en de reis van BKC II naar Andijk werden naar voldoening be antwoord. Tenslotte kon de voorzitter, na de heer Blok dank te hebben ge zegd voor zijn vele werkzaamheden ten dienste van BKC en allen een voorspoedige competitie toewensend, tot sluiting overgaan. Militaire onderhandelingen niet afgebroken, doch uitgesteld De heer Elink Schuurman, vice- voorzitter van de delegatie van het koninkrijk verklaarde gisteren tegen over Aneta, dat er geen sprake is van een afbreken van de onderhandelin gen met betrekking tot het militaire bestand. Hij voegde hier aan toe, dat hij via de commisie van goede dien sten een brief had ontvangen van dr. Leimena, voorzitter van de veilig heidscommissie van de Republikein se delegatie, waarin slechts melding wordt gemaakt van een „uitstellen" van de onderhandelingen van deze commissie. aangenomen, dat de woning voorlopig nog niet zou kunnen worden herbouwd Het antwoord, dat alom werd gegeven liet aan duidelijkheid niets te wensen: praktisch niemand wenste een perma nente woning buiten de dorpen een noodwoning, of een noodwoning in een wagenberging te accepteren Vrijwel ieder een wou liever wachten op een woning in een der drie dorpen, dan zich daar buiten in een woning of noodwoning te begeven De vraag, of de keus moest "worden ver- ruimd, kon dus gevoegelijk bevestigend worden beantwoord Besloten is derhalve, de pachters voort-' aan vrij te laten in hun keus van arbei der, vrij dan in dier voege, dat natuur lijk van te voren Vestigingsvergun ning moet worden aangevraagd (en niet daarna, zoals ook nog wel eens is ge beurd), terwijl het gewone toezicht van degene, die de woningen verhuurt volle- dlg tot zijn recht dient te komen Uiter aard behouden B en W zich eveneens de bevoegdheid voor een onderzoek naar de antecedenten van de toekomstige be woner in te schakelen Het is dus zaak zo vroeg mogelijk met een voorstel omI trent bewoning te komen, teneinde niet het gevaar te lopen, lang te moeten wach ten, voordat het onderzoek, dat vanwege E en W of huiseigenaar of diens ver tegenwoordiger (rentmeester, stichtL Sïr1 m°et W°rden in£esteld, is „D°°r. de bovenomschreven verruiming u» de keus hopen B en W zowel de be langen van de werkgevers als die der werknemers te dienen Immers, geen vm muÜ" «gC,?aat met een werkgever, die louter en» alleen om aan een woning te komen, is gekozen, en een werknemer keeuzete'd°OT 06 beperkth*'d dei! nomen mee'' Uit nood "nge- Een inwoonster van Gouda heeft van de geboorte van H.K.H. Prin ses1 Juliana af, alle foto's, die van Haar zijn verschenen, verzameld, zo dat er nu een collectie te zien is van meer dan duizend exemplaren. De Ned. Chr. Bouwarbeidersbond bestond 40 jaar. Er werd een biblio theek van 13000 boeken aangeboden. 8 September zal de Ned. Bond van Vroedvrouwen 50 jaar hebben be staan. De gemeenteraad van Eindhoven besloot tot de bouw van 245 woningen. Kostprijs bijna 4 millioen. Gelijk met de komende nieuwe inschrijving voor Java-tabak te Am sterdam zal op 17 September a.s. al hier voor de eerste maal na de oorlog een partij Sumatra-tabak ter inschrij ving worden aangeboden. De gevangentoren te Vlissingen zal worden gerestaureerd. De ledenvergadering van de Coöp. Zuivelfabriek te Zweelo (Dr.) besloot aan veehouders, die weigeren over te gaan tot opruiming van hun tuberculose reagerende koeien, op de geleverde melk 1 cent per liter te korten. Naar eerst thans bekend werd is Zondagmiddag, tijdens de ronde van Helmond, ingebroken in het pand van de lieer A. aan de Ameidestraat te Helmond. Hierbij werden een bedrag van 6000 gulden, een gouden dames- polshorloge een gouden armband en een herenhorloge ontvreemd Gedurende de feestweek, van 27 Augustus7 September a.s. zal in het St CatharinagastBuis te Gouda een bijzondere tentoonstelling worden ge houden. De Deense professor Jo Slant Jor- gensen uit Kopenhagen, die reeds veel studie heeft gemaakt van de Noord- Friese plaatsnamen, vertoeft op het ogenblik in Friesland voor het opne men van contact met Friese filologen. Ir het gebouw van de Fryske Akade- my te Leeuwarden is hij thans een veel geziene gast. Sovjet-Rusland heeft in de loop van het vorige jaar zijn diplomatiek personeel in de Verenigde Staten met een vijfde verminderd, aldus officiële cijfers. De politie patrouilleert op de Nijl in de buurt van Cairo, om het toene mende aantal zelfmoorden tegen te gaan. Uit Engeland zullen Elite-troepen naar Malakka worden gezonden. Maandag 23 Augustus gaan wij voor de zesde en vermoedelijk tevens voor de laatste maal met de krant door het land. De trip, welke nog op stapel staat, is een herhaling van die op 13 Juli, n.1. NAAR HET GOOI EN DE PYRAMIDE VAN AUSTERLITZ. De vertrekuren zijn vastgesteld als volgt: Den Helder (Konings straat) 7.15; Hoorn (Grote Noord) 7.50 en Alkmaar (Waagplein) 8.30 uur. Van hier wordt gereden naar Vo- lendam, waar tijdens een kort be zoek verversingen worden gepre senteerd. Daarop wordt de reis voortgezet naar de hoofdstad voor een rondleiding in het Indisch Museum. Na de warme lunch, welke wordt aangeboden, staat een trip naar het Gooi op het pro gramma (raadhuis Hilversum, enz.), waarna wordt doorgereden naar de Pyramide van Austerlitz voor de thee. Langs een andere route gaat de reis terug naar Amsterdam en na een korte verpozing over Alkmaar naar Hoorn en Den Helder. Reissom alles inbegrepen) 10.—. Voor deze trip, welke de vorige maal zo uitermate slaagde, is NOG EEN AANTAL PLAATSEN VRIJ. Opgave tot deelname aan onze bureaux is mogelijk tot a.s. Zater dag 12 uur.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2