HET KNEKELHUIS IN PIM, PflM en POM Overzeese gebieden ingeschakeld Tante Sabine BEENDEREN IN DE JAPPENGROTi Amerikanen brengen dollars mee Intensieve AJ.V.V.- Propaganda racitic-oorlog DASHBOARDKNOPPEN AIS OORBELLEN BON m Momwmm van Boenzel en Jonker Flonker Wij luisteren naar grijpt in DE KRUISTOCHT VAN DE CATALINA P 85 c&ahmartte jcuyAf iust*A«- EUROPAS HERSTEL Huismoeders contra melkboeren HOLLANDIA, 28 Juli Ik schreef u reeds over Biak. Maar ik ben over Biak nog niet uitgeschre ven. Ik zal er u méér over vertellen, want Biak is zeer bijzonder. Biak is een fantastisch eiland. Niet omdat het zo'n kale kalkrots is, riet omdat het hier wanhopig lang regent (nu al dagen achter elkaar) en niet omdat ik gisteravond, even buiten de riffen-lijn voor t strand, een school vechtende haaien voorbij zag jagen. Biak heeft vreemde bezittingen. Daar Js bijvoorbeeld de Blauwe Grot Was- senburg, de filmer en Pfaff, de foto graaf, daalden samen met me een goe de honderd meter af in een wildernis van sagopalmen, lianen en nauwelijks doordringbaar struikgewas. Miriaden vliegen en muskieten warrelden op, en de Ambonnese politieman waarschuw de op te letten voor slangen en schor pioenen. En ineens zagen we de grot En het water was blauw. Zo blauw als het helderste, klaarste in digo. Een allerwonderlijkste speling van het licht, dat uit een soort trech ter in de kalkrotsen, naar beneden valt. Pfaff zag kans met blitzlicht opnamen te maken, maar Wassenburg werd wan hopig dat hij dat intens-blauwe water, de druipende stalaktieten van half- kalk, half-koraal, niet met voldoende daglicht in het camera-oog kon krijgen. Hij zat er wat triest en teleurgesteld bij, en berekende dat de moeite van1 deze zware tocht naar beneden toch voor hèm wel heel slecht beloond werd... Een uur later waren we in de „Jap pen-Grot". Opnieuw een klim in het kalkgebergte, opnieuw een zware aan val op onze laarzen en ons uithoudings vermogen. Maar de Ambonnees had gezegd dat we de gebleekte beenderen van het laatste Jappen-bataljon zouden zien. We zouden er over struikelen. Duizenden beenderen lagen er! En er waren er nog veel meer geweest, maar die hadden de Amerikaanse souvenir- hunters al mee naar huis genomen. Voor óns was er echter nog plenty. Nooit zag ik een sinisterder, dbodser, luguberder grot dan deze, waarin de laatste paar honderd Jappen van Blak die weigerden zich over te geven aan de mannen van MacArthur, de dood vonden. En wélk een dood! Hier werd een der hardste hoofdstukken van de Pacific-oorlog geschreven en het zal goed zijn dat hoofdstuk maar te verge ten. Als ratten in een val, zo zaten de Jappen daar in die grot. Verschanst achter rotsen en bomen en muren van koraal. Toen kwam de sommatie: „Kom er uit... of we halen jullie er uit". De Yanks waren niet vriendelijk deze keer en dat had z'n reden. Er wa ren een goede 1000 Yanks gevallen, bij het landen op de kust van Biak. Die 1000 mannen zouden gewroken worden. En ze werden gewroken! Het is beter de details van dit bloe dig drama te verzwijgen. Maar die grot had drie toegangen. Twee gelijkvloers met de rots. Die waren zwaar door de Jappen verschanst. De derde uitgang was een „schoorsteen", een opening boven in het plafond van de grot, 30 meter boven de grond. Hierdoor moe ten de Yanks brandende petroleum ge goten hebben, met het doel de vijand uit de grot te jagen. Het is gelukt, maar geen Jap overleefde het. Aan het einde van de grot vonden we de beloofde beenderen. Hier was het hospitaal geweest van de Jappen. Nu is het stil hier. Een krékel zit te zagen, zwarte salamanders grissen weg, dui zendpoten en schorpioenen krieuwelen tussen de natte stenen en het muf stin kende mos en schimmel. Oord des doods... oord van verschrikking... Ik loop terug, wee geworden van de stank van rottend hout, dode vegetatie en modder. Ik struikel over lege pa troonhulzen, deksels van benzinedrums, vergane Jappen-schoenen en een car- tonnen doos, met een fel rood kruis er over. Een kwartier later ben ik buiten. Wassenburg en Pfaff komen achter me aan. Zwetend en naar adem happend kruipen we naar boven, en eindelijk, eindelijk komt de zon weer tussen het dikke dak van blaren uit. De Ambon nees vraagt of we nog beenderen heb ben meegenomen als gedachtenis.Er waren er toch plenty?! Het is stil op Biak, onwezenlijk stil. Onbegrijpelijk stil, nu het rumoer van meer dan 200.000 Amerikanen die de oorlog in de Pacific voerden, verdwe nen zijn. Die dag, tegen het vallen van de avond, zie ik weer andere dumps. Opnieuw kerkhoven van vliegtuigen. Het is een schouwspel dat een mens niet anders dan met verbijstering kan zien. Opnieuw velden vol blinkende, glanzende, schitterende en flonkerende vliegtuigen. Zie ze daar naast elkaar liggen..de Liberators.de B 25 toe stellen. de Dakota'sde Stirlings de Lightnings. Een graf van vliegtuigen. Steeds een handgranaat in de motoren, doch overi gens nog in volkomen gave staat. Er zijn oude vliegtuigen maar evenveel splinternieuwe. Het metaal, het kost bare aluminium, maakt de indruk eerst gisteren daar gekomen te zijn. DUIZENDEN KINDEBEN van 812 jaar genoten van de lot gevallen van die vermakelijke Geen wonder, dat het boekje er ook nu graag in gaat en dagelijks bij tientallen gevraagd wordt. Als Vader en Moeder ooit plezier van hun geld hadden, dan la het nu. Daarom, wie tot nu toe verzuimde een exemplaar voor z'n jeugdige huisgenoten aan te schaffen, wachte niet langer. VOOR SLECHTS 60 CENT schept U een bron van kindervreugd. Verkrijgbaar bij de bezorgers of aan de bureaux van dit blad. Er behoeft alleen maar een mecano 'te komen, die even de motor herstelt en deze vloot van luchtreuzen zal weg vliegen. De avondzon gaat over een reuzen-vloot vliegtuigen en het is stil. Zo stil als op een kerkhof. En ik weet: ik sta hier in de sterfkamer van de Pacific-oorlog. In het meest makabere knekelhuis van de meest gigantische luchtmacht der Vrije Volken. We gaan verder. Een armzalige jeep jakkert ons naar andere dumps: dit maal auto-dumps. Opnieuw de verbijs tering. Opnieuw de onbeschrijflijke verbazing. Meer dan 1000 jeeps, ducks, carriers, trucks, vechtwagens, complete brandweerauto's, benzinewagens, trac toren, bulldozers... We lopen er door en er langs. Rijen. rijen.„ rijen auto's. Er is geen begin en er is geen eind. Oud roest nu, met het water er af druipend, met de banden weggesloopt, de koplampen er af ge haald. Roest.roest.roest.op de zitbankjes tiert mos en andere vege tatie. De laadruimte van menig carrier is een terrarium geworden. En miria den rode mieren en muskietenlarven vinden hier een ideale broedplaats. Terug naar de barak. Langs Papoea vrouwen, die knalrode oorbellen dra gen en knalrode kralen in de neus. Dat zijn de knopjes van de schakelaars uit de vliegtuigdumps: de laatste herinne ring aan Liberators.Lightnings en Dakota's. Die avond in de barak, vertelt een man van Biak me het trieste verhaal van de jonge Amerikaan, die enkele maanden geleden hier kwam. Hij zag de dump.... en ineens, door een gro teske speling van het noodlot, stond hij tegenover z'n oude kist, z'n oude Liberator. Hij stond daar lang en hij is in tranen uitgebarsten. Toch zijn de Yanks geen sentimen tele mensen. En dan komen de verhalen. Eindelo ze verhalen over de dumps. Van ge maakte fouten, van enorme roverijen en diefstallen. Verhalen van felle ver wijten ten aanzien van de Nederlandse regering die deze millioenen-grafplaats van aluminium en onschatbare in strumenten liet vergaan, en verrotten. Verhalen van hen die zich rijk stalen aan deze dumps en verhalen van de Amerikanen, die enkele weken gele den gekomen zijn, alles filmden en waarvan men nu op Biak vertelt dat ze binnenkort een aluminium smelte- rij komen oprichten en alles zullen op kopen. Verhalen van mannen die in korte tijd kans zagen 17 Lightnings ge heel startklaar en vliegklaar te maken doch die opdracht kregen de herstelde Lightnings weer op de dump te smijten. Er is geen Wijs te worden uit die zond vloed van verhalen, maar één ding kunnen alle regeringen van alle vrije volkeren niet wegredeneren: was het niet mogelijk geweest deze millioenen en millioenen aan vliegtuigen, auto's en technische apparaten te redden? In Batavia.... in Soerabaja is een jeep een klein fortuin waard. Onze luchtvaart, burger- of militair, zit met een enorm tekort aan materiaal. Dat alles ligt op Biak. En het ligt, in nog aanzienlijker voorraden, op Hollandia. Nu is het bijna verrot en verteerd en vergaan. De rimboe heeft de auto's en vliegtuigen allang bereikt en doet hen ondergaan in de dodelijkste omarming ter wereld. Ik hoop deze dumps nooit meer te zien. Ik hoop nooit meer een blik te slaan in dit makaber knekelhuis der Paci- fic-oorlog. ANTHONY VAN KAMPEN. ElU rrocy* fceefl-zo K«.ir f J e «na'-eup fehein» pies en weoien voor ecri /V^3 gnoci flfuur Een goede male-up alleen te niel voldoende. Een fraai ge reilde bujte betekent jeufd. charme. «ex-appeJ* Muriel May brengt de .B..»tf fW\ lienandelfrtg.ln korte lijd Unt U eer» fraaie buste verkrijgen en behouden' Knipt onderstaande bon «fl en stuurt deje duidelijk ingevuld niet po»!- gegel oor antwoord aan- blufte? Mav Aid. B.T" No 5782 ^^^^jCarpentierstr 165. Den Maag. (Van onze Haagse redacteur). IU gelieve mij yratri «onder enige verplichting nadere Inlichtingen zenden ovet het preparaat Bui'.e Tank N»t 8788 Adrp»., Plaat» - Voor Uw antwoord (in gedoten couvert) tend lk bijgaand pomegël a foj» (Vsn onze correspondent). Uit diplomatieke bron vernemen wij, dat op verzoek van Marshall in Sep tember te Londen een vergadering wordt gehouden van de Britse com- monwealth, waarop Engeland, Au stralië, Canada, Zuid-AfH^a e.a. zul len bestuderen in hoeverre de Engelse dominions kunnen meewerken aan het herstel van Europa. Naar eerst heden bekend wordt, heeft Marshall deze missive verzonden, kort vóór de conferentie der ministers van buitenlandse zaken in Den Haag en wel om tweeërlei redenen: allereerst omdat Harriman in een uitvoerig rapport als zijn mening te kennen had gegeven, dat de hulp van Amerika via het E.R.P. on voldoende was. Volgens uiterst be trouwbare inlichtingen constateerde Harriman in het genoemde rapport, dat in de Europese landen wel degelijk arbeidslust aanwezig is, doch dat deze niet ten volle resultaten kan afwer pen, daar de arbeidsvreugde sterk wordt beperkt door het gebrek aan le vensmiddelen, kleding, tabak, enz. en omdat de uiteindelijke resultaten van de arbeid minder goed blijven door het permanente gebrek aan grondstoffen. Volgens Harriman moet de injectie aan Europa zo sterk zijn, dat er in eerste instantie een ruime, voordelige grondstoffenmarkt ontstaat, doch via de injectie moet vrijwel gelijktijdig een verhoogde welstand voor de ar beiders van hand en hoofd geschapen kunnen worden. Geschiedt dit laatste niet, dan blijft de arbeidsprestatie on voldoende en verliest de ruime grond- stoffenmarkt haar waarde. Do tweede reden wellicht een bij komstige waarom bovengenoemde Marshall-boodschap naar Londen ging Is de ontevredenheid in diverse landen, o a. in Frankrijk, over de houding van Londen, dat zich economisch meer op de commonwealth oriënteert dan op Europa. Terecht heeft o.a. Bidault daar op scherpe critiek geoefend. Londen verkeert in dit opzicht inder daad in een moeilijke positie. Enerzijds is het economisch georiënteerd op de dominions, die steeds sterker „verame- rikaansen", anderzijds herinnert de postwar-economie er aan hoezeer Enge land een deel is van de oude wereld. Indien nu op bedoelde Londense confe rentie de dominions toezeggen om zich economisch sterker op Europa in te stellen, b.v. door het leveren van grondstoffen op crediet alsmede door het afnemen der eindproducten, zou Londen hierdoor uit de impasse komen. Een dergelijk besluit zou evenwel voor geheel Europa van de grootste waarde zijn, temeer daar in Parijs reeds een interdepartementale commissie on derzoekt in hoeverre de Franse gebieds delen ln Afrika, Azië en Caribië als grondstofleverancier kunnen dienen voor geheel Europa, terwijl nog dezer dagen ook Den Haag en Brussel via di plomatieke kanalen vriendelijk werden aangenaamd hetzelfde te doen wat be treft Indonesië en de Congo. Indien dit plan inderdaad mag slagen, kragen de zestien landen een brede en diepe economische basis, waarop snelle vorderingen mogelijk zijn. Wel licht geraken we dan alsnog binnen niet ai te lange tijd uit de armoeds- sfeer. LIELE karavanen Ne- n derlanders trokken eertijds in de vacantie- maanden naar het bui tenland. Dat was vóór de oorlog. We reisden zelf en hadden voor het vreemdelingenbezoek aan ons land slechts een ma tige belangitelling. MU zijn de bordjes ver hangen. We moeten de toeristen hierheen zien te krijgen in groten ge tale. Dat brengt geld in het laadje. Maar daar voor is propaganda no dig. voortdurende en pakkende propaganda, waarin de schoonheden en aantrekkelijkheden van Nederland worden geëtaleerd op een wijze, dat de Fransen, de En gelsen, de Amerikanen en vele anderen eenvou dig niet thuis kunnen blijven zitten. Vooral de Amerikanen met hun kostbare dollars mogen ons land niet overslaan. T)E Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft dat terdege begre pen. Zij stelde zich in verbinding met de Ha- milton Wright Organisa- tion in New York, die in nauwe samenwerking met de A.N.V.V. de pro paganda voor Nederland als toeristenland in Amerika in nieuwe ba nen leidde en uitsteken de resultaten bereikte. Een kleine expositie, speciaal ingericht voor de pers, in het gebouw van de A.N.V.V., heeft ons daarvan overtuigd. In Amerika weet of .wist men ontstellend weinig van ons land af. Millioenen Amerikanen hebben zelfs nog nooit van Nederland gehoord. MU verschijnen er gere- geld in ontelbare Ame rikaanse bladen foto's, artikelen en advertenties over Nederland. Een fo to-pagina bijv. van de AlkmaarSe kaasmarkt werd opgenomen in 200 kranten met 30 millioen lezers! Foto's van ha- ringetende Nederlanders, van vissers en netten- boeters, van Marken en Volendam, van de bollen velden, de 7-. van de klompen^** molens, Puinrui^^ de badplaatsen dol geld. In de wL°p' stelde knipsels lei Amerikaanse vi r' komen deze kieken derdvoudig terug v scheidene artikelen er' ons land in dac °Ver weekbladen, hlZ «i reclameplaten, rijk geïllustreerde chures komen de a *r°' ^nen thans on£^' ogen. Een kantoor vde de A.N.V.V. in vVa® York staat klaar om dere inlichtingen ven; het gunstigste volg van deze activit, is, dat de Amerika ons. land leren *5 B en... waarderen. bezoeken! MAAR niet .neen 0n. der de Amerikanen j. Amerika wordt een tenaieve propaganda maakt, ook onder h»* die al in Europa zljn die op hun trip naar Eu ropa gemakkelijk Sn""1'1 eVMÏ kunntB Zo stromen met <je Amerikanen de dollars binnen! i In Naarden en Bussum is een vin-, nige strijd ontbrand tussen hon derden huisvrouwen en tientallen melkboeren, die kort geleden een zogenaamde melksanering hebben ingevoerd. Door deze regeling kregen de meeste huisvrouwen op zekere dag een haar onbekende melkboer aan de deur, doordat de melkboeren zelf de plaatsen Naar den en Bussum in andere wijken hadden verdeeld en deze wijken zender overleg met de huisvrou wen gingen bedienen, De protesterende huisvrouwen hebben zich thans in een organi satie verenigd met het doel haar klachten aan minister Mansholt voor te leggen. Er zijn melkboeren die verklaar den onder dwang te hebben moe ten handelen. 46. Jonker Flonker en Boenzel bleven staan aan de ingang van de tentoon stellingszaal. „Het eerste wat U aan de ze kazen zal opvallen," hoorden ze dr. Scherf zeggen, „is de edele bolvorm, welke kenmerkend it voor dé proto- geometrische ampora in het neophiliti- sche stadium der Sing-Sing dynastie en waardoor de oorspronkelijke religi- cuse betekenis van het bol- of balspel bij de oude Grieken (en dus ook van 't tegenwoordige voetbalspel) ons duide lijk wordt. Na een critisch onderzoek is mij gebleken, dat deze kazen dateren uit de zesde eeuw voor Chr. en waar schijnlijk gedraaid zijn op last van de grote Keizer King Kong bij gelegenheid van het huwelijk van zijn zoon de la tere keizer Foe Yong Hai met de Indi sche koningsdochter Ba Mi. wier letters, een M en een B, U nog duidelijk op de ze kazen kunt onderscheiden". Toen kreeg dr. Scherf Jonker Flon ker in de gaten. „Excellentie riep ie onthutst. „Staat U daar maar. De tentoonstelling is al geopend. We hebben een telegram van verhindering van U ontvangen Jonker Flonker liep glimlachend de zaal in. De mensen schoven onderdanig op zij. „De minister", fluisterde ze eer biedig. „Met z'n hond „Wat een eer", riep Dr. Scherf ont roerd. „U komt zeker nog even onze nieuwe aanwinsten in ogenschouw nemenen toen wees ie op de kazen. Jonker Flonker stond er een beetje dom bij te lachen, maar het was voor hem een droom van geluk. Iedereen was zo vol eerbied en ontzag voor hem. Er kwamen zich mensen aan hem voor stellen. Hij stond als een verheven fi guur in het midden van een kring bui gende dame» en heren. „Pak die kazen en loop er mee weg. Ik zorg wel voor de rest", hoorde hij Boenzel sissen, maar het drong niet tot hem door. Niets drong tot hem door. Totdat ie opeens iets zag waarnaar hij staren bleef met groeiende ontzetting. Voor hem ston den da drie dames Wacker, juffrouw Bêtje, juffrouw Lotje en juffrouw Zetje en ze haalden extra brillen uit hun re ticules om beter te kunnen zien. „Maar dat is de minister niet", riepen ze ver baasd. „Dat is Jonker Flonker" „Uit de Grutjessteeg". Toen greep Jonker Flonker de drie kazen en wandelde er rustig mee de zaal uit. programma voor hedenavond HILVERSUM II, 415 m Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur VARA: 6,15 De Vara feliciteert «,4» orgelspel door Johen Jong 7,00 Denk om de bocht 7,15 0j> het Postkantoor" VPRO: 7,30 Gesprek, ken over de Bergrede 7,50 Tien voor acht - 8,05 „Credo" 8,30 De komende assemblee vara: 9,00 Men vrsegt en we draaien 9,30 Schuldig of onichuü dig 9,50 Op vleug'len van muiiek - 10,00 Buitenlands weekoverzicht 1015 Swing and sweet VPRO: 10,40 Avond, wijding VARA: 11,15 Symphonisch Vrij- dagavondconcert HILVERSUM 1, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur KRO: 8,00 Septet Johnny Ombach 6,30 Voor de strijd, krachten 7,15 Weense specialiteiten - 7,45 De Killma Hawaiïans 8,05 Gramo- foonmuzlek 8,12 Relais uit het Kurhaus te Scheveningen 10,00 „Een van de velen" 10,25 Gramofoonmuzlele 10,37 Actualiteiten 11,15 Een dansje tot be sluit programma voor zaterdag Hilversum ii, 415 m Nieuwsberichten om 7, 8, 6, 8 en 11 uur VARA: 0,11 Lichte morgenklanken 9,35 Koorzang - VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,20 Hartsverhalen" 10,35 Gramofoonpla- ten 11,00 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12,00 De Wereld, kampioenschappen wielrennen te Valken, burg 12,15 aramofoonplaten 13,33 Mlller-sextet 1,20 Lichte gramofoonmu. ziek 2,00 Wereldkampioenschappen wielrennen te Valkenburg 2,15 Geva rieerd programma 3,00 Het N V V spreekt een woordje mee 3,15 Amstsr- dams keuze 4,00 Het communistisch manifest 4,15 Orgelspel door Johan Jong 4,45 De Wereldkampioenschappen wielrennen te Valkenburg 5,00 Schij- venschouw 5,30 Om en nabij de twintig 8,15 Nieuwe successen van het King Cole-trio 6,45 De Troubadours 7.00 Artistieke staalkaart VPRO: 7,30 „Wie komen er ln Augustus in Amsterdam en wie niet?" 7,45 Vijftig Jaren godsdien. stlg leven VARA: 8,05 Dingen van de dag 8,15 Omroeporkest 9,13 Socialis tisch commentaar 9,30 Vindobóna Schrammel'n 1,00 Intêr-communaal 10,35 Piano-duo 11,15 Dansmuziek HILVERSUM I, 301 m Nieuwsberichten om 7, 8, 7, 8 en 11 uur KRO: 8,15 Pluk de dag 9,00 Voor de vrouw 9,05 So listen-programma 10,00 Klein, klein kleutertje 10,15 Muziek houdt fit - 11,00 De zonhebloem 11,45 Koren zingen He llederen van Fr schubert 12.03 Muziek - 12,33 Orkest van Klaas van Beeck 1.M Voor de strijdkrachten 1,30 Orkest van Klaas van Beeck l,So Film en toneel - 2,10 Omroep-Kamerorkest 3,30 Gramo- foonplaten 3,15 Jonge kunstenaars Stel len zich voor 3,45 Gevarieerd progf&in- ma 4,20 Causerie 4,30 De schoönhe van het Gregoriaans 5,00 ,,De Wigwam 9,50 Wereldkampioenschappen wielren nen te Valkenburg 0,00 „The Masquera- der»" 6,19 Journalistiek weekoversicn 0,80 voor de Strijdkrachten 7,15 Gra- möfoonmuziek 7,30 Franse chansons - 7,45 Uitzending vdór de Nederlanders 1 Duitsland 8,06 Qramofoonmuziek - 8,» Lichtbaken 8,50 700 jaar bestaan van a kathedraal te Keulen 9,2j Or,m0~JjL muziek 10,00 Weekend-serenade Actualiteiten 10,45 Avondgebed Cramofoonplaten ROMAN VAN MARIA SAWERSKY - 20. „Dat klopt, ja, Irene is heel wat knapper dan jij, maar.... enfin, dat zullen we nu maar laten rusten. Ver tel me maar liever eens, wat je in al die jaren hebt uitgevoerd". Beate voldeed aan het verzoek, dat als een bevel klonk, eerst schuchter, daarna wat vlotter. Mengelberg grijns de. „Zo, zo, je bent dus in een boekwin kel bezig geweest", zei hij eindelijk. „Dan heb ik dat geld voor de huis houdschool dus voor niets uitgegeven. Natuurlijk heb Je nu al die poespas, die ze Je daar geleerd hebben, weer vergeten „Dat geloof ik niet, oom". Jules Mengelberg hield niet van hal ve antwoorden. „Geloof ik niet, geloof ik niet., ik vraag niet naar je geloof. Druk je alsjeblieft wat duidelijker uit. Ja. of nee?" „Neen", stamelde Beate. „En nu ben je zonder betrekking niet?" „Ja, oom". „Anders zou je zeker niet eens ge komen zijn. hé?" Beate aarzelde met haar antwoord. „Als ik in de zaak was geweest, zou ik waarschijnlijk wel niet gekund heb ben. oom". „Hm. daar heb je gelijk in, maar Irene heeft toch geen ogenblik geaar zeld. Enfin, die zit ook thuis bij haar brave mama. terwijl jij tenminste wat hebt uitgevoerd". Er gleed even een warme trek over Mengelbergs gezlcht^toen hij bemerk te, hoe bleek Beate er uit zag. Doch deze weekhartigheid was van voorbij gaande aard, want weldra bromde hij weer op zijn gewone, norse toon: „Overigens geef ik geen duit voor dat geknoei met boeken. Je kunt ze ker het zout in de pap nog niet ver dienen, hé?" „Ik ben altijd behoorlijk rond geko men, 06m". In plaats van te antwoorden, nam de kapitein zijn afgebroken wandeling door het vertrek weer op. Hij bromde iets onverstaanbaars en Beate begon 2lch steeds minder op haar gemak te voelen. Tenslotte kwam hij opnieuw met een bevel: „In de la van dat schrijfbureau daar achter je. ligt briefpapier. Haal heter uit en schrijf op, wat ik Je 2al voor zeggen". Beate gehoorzaamde. Tot haar ver rassing kreeg zij het volgende gedic teerd: Hooggeachte mejuffrouw Reuder Mijn beide nichtjes zijn mij komen opzoeken. De meisjes zouden het zeer op prijs stellen met u kennis te mogen maken en ik verzoek u daarom vriendelijk hedenavond mijn gast te willen zijn. Uw dw. Jules Mengelberg. Peter moest de brief naar de woning van Sabine Reuder brengen en Beate werd ontslagen. Ze ging naar boven, naar haar kamer, waar zij Irene op een onder de gegeven omstandigheden be paald ongewone bezigheid betrapte: ze was bezig haar koffers te pakken. „Mórgen verdwijn ik", zei ze ter toelichting. „Ik dénk ar niet aan nog langer in dat verwaarloosde, Oude krot te blijven en mij door oom Jules te laten tyranniseren. De Zogenaamde grap, waarmee hij ons Verwelkomde, was eenvoudig smakeloos. Wat zeg jij er wel van?" Beate bleef éen rechtstreeks ant woord schuldig. „Oom zal wel boos zijn, als je zo onverwacht weer ver trekt", zei ze. „Dat laat me steenkoud. Bovendien zal ik wel een passend excuus weten te vinden. Ik word plotseling ziek, of ik kan niet tegen de lucht hier, Of Zo iets. Ik ben alleen nog maar benieuwd hoe we de avond zullen doorkomen". „Oom Jules heeft zijn buurvrouw uitgenodigd en wil ons aan die dame voorstellen". „Wat is dat nu weer voor dwaas heid? Natuurlijk is dat net zo'n fossiel als hijzelf. In ieder geval ben ik be nieuwd. hoe die geschiedenis hier af loopt". Irene was niet de enige nieuwsgie rige, Te dien aanzien had ze in Sabi ne Reuder eên gelijkwaardige partner. De invitatie had deze zo verrast, dat ze daarover eerst eens met Emma van gedachten moest wisselen. „Ik zal geen Sabine heten", lachte ze, „als die oude Mengelberg zijn nichtjes niet heeft uitgenodigd om tegen mijn neef en diens vriend te kunnen concurreren. En ik ben be nieuwd wat hij ons voor zal zetten. Er is in ieder geval moed voor nodig om bij de kapitein op visite te gaan". „Vooral, wanneer die ouwe Peter het een of ander klaar maakt", viel Emma haar meesteres bij. „Ik zou eerst thuis mear behoorlijk eten, juffrouw" Maar dat laatste wees Sabine Reu der toch van de hand. Ze had van louter opwinding niet de minste eet- lUPt. De avond viel en Peter had op zijn manier de tafel gedekt. Alle» zag er even troosteloos uit. wat zelfs de kapi- ^dopr* B'j juffrouw Reuder was a.tijd alle. zo netjes. En toen Peter daarna de spijzen opdroeg, sloeg Jules Mengelberg bijna de schrik om het hart. Op een gebarsten bord lag stuk harde ham naast een onimaktW eind worst. Een beschimmelde kaas een vettige, glazen stolp noodde ook riet tot toetasten. Het enige fat,°e"' lijke vormde het tafelzilver, dat mch voor deze bijzondere gelegenheid w iets beter had kunnen zijn gepoetit. „Hebben we dan verder niets hui»?" vroeg oom Jules. „Jawel, er is ook nog een rol schuit", bromde Peter. „Zet die dan tenminste op taI ezel!" schold Mengelberg. Irene monsterde de tafel mei misken bare minachting. Werkelijk avondeten paste bij het gehele hu houden! Zelfs Beate fronste haar wen brauwen; ze legde de messen en vo ken wat recht en ging tenslotte o ac tuin, waar ze een paar bloementafei sneed om daarmee de eenvoudige althans een wat vriendelijker aan*1 te geven. De kapitein grinnikte vergenoeg „Nu ziet het er bijna zo uit als r.Vn buurvrouw", vond hij, „maar weet niet, waar 't aan ligt erSCnke- toch nog het een en ander te ma sa-», (Wordt vervol#8'

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4