De films van deze week Stad m Omqemtq. LICHT, NA TIEN JAAR DUISTERNIS Wat zijn de Gezamenlijke Militaire Fondsen Bij de verplaatsing van hei postkantoor HERENHOEDEN De Optimisten Aanvulling Raadsagenda Aantal collecten verminderdI Weest ver rouwd en vertrouw! ons. K Doktersdienst Ziekenhuis als gemeentebedrijf Premieregeling Woning verbetering en -splitsing GEEN VUURWAPENS ter bestrijding van honden VOORBEREIDING MASSAZANG Unieke foto-collectie Herinnering aan Haskerland Géén etalagewedstrijd Helderse vrouwen naar Den Haag Klacht Nagekomen predikbeurt TIVOLI: BENZINE BESPAREN IS DEVIEZEN VERGAREN ,Het verhaal van de soldaat" DE WITTE: „Good-bye Mr. Chips" Kunt u zich nog herinneren dat op een kwade dag (het zal in 1939 ge- weert zijn) zakken zand werden gestapeld tegen de lirhtgeschilderde muren van ons Helderse postkantoor, op de hoek van Kanaalweg en Poststeeg? Het dreigend oorlogsgevaar maakte het aantrekken van deze extra zand-jas noodzakelijk, al vormde deze borstwering een verre van fraaie versiering. Sinds diezelfde kwade dag hebben de mensen van de Port (uitgezonderd de bestellers) hun taak bij kunstlicht moeten verrichten. De jaargetijden wisselden, zonder dat de decalumen der electrische lampen iets daarvan verrieden. Of het dag was of nacht, het maakte voor de postambtenaren niet uit. Bijna tien jaar heeft die toestand geduurd, want ook in het tijdelijke post kantoor aan de Koningstraat had geen zonnestraaltje toegang. Maar nu gaat de zaak veranderen, want Maandag trekken de dames en heren gardeleden van Tante Pos naar hun nieuwe lichtpaleis aan de Kanaalweg. Zij gaan naar de Cadi-club, niet om een feestavond van de RAO bij te wonen, maar om daar misschien weer voor tien jaar hun dagelijks werk te doen. van maat 53 tot 61 5-75, 7 75. 10.50, 11.39 12.19 14.40. 15 35. 18-65. 23-75, 31.50. Heeft U geen tijd om aan de zaak te passen, U geeft een boodschap en wij komen met een grote zichf- zending bij U aan huis. Wie de Cadi-club binnentreedt, zal moeite hebben om daarin het gebouw te herkennen waarin nauwelijks een jaar geleden nog militaire ontspan ningsavonden werden gegewen. Teza men met de directeur van het Post en Telegraafkantoor, de heer Keizer, hebben we er van de week een be zoek gebracht. We konden ons haast niet voorstellen dat daar links één maal het podium was geweest, waar op eenmaal Italiaanse operaliederen werden uitgevoerd. Dat rechts in de hoek de Cadt-heerlijkheden stonden opgesteld, en dat de celluloid raamp jes in de Noordergevel soms zo naar geestig konden knisteren. Van buiten bespeurt men. weinig verandering, maar wie via de hall naar binnen gaat, staat versteld van de grondige wijziging die het inte rieur heeft ondergaan. Over de hele lengte van de zaal werd een stalen geraamte opgesteld gefabriceerd door de fa. Smit in de Krugerstraat), waarin de loketten werden gebouwd. Achter ieder loket werd een ultra moderne lessenaar (één der stan daard-modellen van de N.V. „Elec- tra" te Den Haag) geplaatst, prac- tisch, sierlijk en solide. De aannemer Bakker heeft naar de wensen van de Rijksgebouwendienst (dép in overleg met de PTT het gebouw ontworpen heeft) het timmerwerk uitgevoerd, de fa, Bontes het schilderwerk en de fa. van Os de aanleg der electrische geleidingen en ornamenten etc. Het gebouw biedt ruimschoots vol-1 doende ruimte voor de onderbrenging van de Post- en Telegraafdienst. Al le afdelingen konden zeer behoorlijk worden ondergebracht, en het gehele gedeelte dat vroeger als toneel werd gebruikt «staat thans de telegrafisten tten dienst. Op deze verhoging staan de morse- en Hughes-apparaten op gesteld, terwijl binnenkort een twee tal hypermoderne telegraaftoestellen zullen worden geplaatst. Wanneer 't bedrijf in werking is, hopen wij er nog eenBeztfékje te brengén eh dan iets nader op de verschillende afde lingen in te gaan. Laat ons thans vol staan met de conclusie, dat Den Hel der zeer tevreden kan zijn met dit gebouw, dat ongetwijfeld gedurende vele jaren onschatbare diensten aai. de gemeenschap zal vervullen. uitbetalingen Rijksverzekeringsbank en ziektewet, postcheque- en giro dienst 8.3015 uur (Zaterdag van 8.3013 uur. Zondags gesloten). In name en uitgifte van pasmunt, van 914 uur (Zaterdags en Zondags ge sloten). Couponboekjes voor zieken fondspremie, plakzegels, beursbelas- ting, textiel-, statistjev- °n renteze gels, van 816 uur. Zondags geslo ten). Rijkspostspaarbank en belas tingbetalingen, van 919 uur (Za terdag van 913 uur, Zondags ge sloten). TELEGRAAFDIENST. Werkdagbn van 821 uur, Zondags van 89 uur. Indien gesloten kan men tele grammen opgeven in de telefooncel len, welke staan op het Stations plein, in de Krugerstraat en in de Stakman Bossestraat. Voor celge- sprekken kan men op het postkan toor terecht dagelijks van 821 uur (Zondags van 89 uur). Hier is goed nieuws voor onze stad genoten. die van moderne amusements muziek houden èn want dit is heel belangrijk een tenor- of altsaxofoon kunnen bespelen. Want wat is namelijk het geval? Het amateurs-dansorkest „De Optimisten" is van plan in het aan staande winterseizoen wederom van zich te laten horen, maar de bezetting van het orkest heeft evenwel een ver lies van enkele leden moeten incasse ren. Men zal begrijpen, dat deze va cante plaatsen zo spoedig mogelijk weer bezet moeten worden. Vandaar dat er langs deze weg een verzoek gericht wordt aan diegenen, die tenor- of alt sax bespelen en graag in een groot amateursdansorkest opgenomen willen werden. Er is zelfs een mogelijkheid, dat adspirantleden de beschikking kun nen krijgen over één van beide instru menten. Enthousiaste liefhebbers, die graag met De Optimisten op de plan ken willen komen, kunnen bij de lei der, de heer A. Geils, op bezoek gaan en met hem eventuele moeilijkheden bespreken. Zijn adres is: Dahliastraat 78. Vooral voor de jongeren is dit een goede kans voor een prettige en tevens leerrijke vrijetijd-besteding. De Opti misten wachten in spanning. UREN VAN OPENSTELLING De uren van openstelling werdei niet gewijzigd. Volledigheidshalve la ten wij hier een opgave daarvan tot besluit volgen: POSTDIENST: Alle zaken, behalve de hierna volgende, van 819 uui (Zaterdag van 8—13 uur, Zondags gesloten). Postwissels, kwitanties, Op de aanvullingsagenda voor de Dinsdagavond te houden raadsverga dering werden o.m. de volgende pun ten geplaatst: Voorstel betreffende vernieuwing van de inrichting voor het hijsen en strijken van sloepen van de Zeevaart school. Voorstel tot het verlenen van een extra-crediet voor de aanschaffing van boeken en leermiddelen ten behoeve van de openbare lagere scholen. Voorstel tot overplaatsing van mej. S. P. van Setten van der Meer en mej. R. C. J. Jansz, als onderwijzeres van school 8 naar de met ingang van 1 September 1948 te openen school aan de Bankastraat. Voorstel tot verhoging van de subsi die aan de commissie tot bestrijding der tuberculose. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet, groot f 27.595 ten be hoeve van het ziekenhuis. Voorstel betreffende het verlenen van een crediet ten bedrage van f 1400 voor de aankoop van banken ten be hoeve van het gemeentelijk lyceum. Voorstel om de „Premieregeling wo ningverbetering en -splitsing" in deze gemeente in toepassing te brengen en voor het verlenen van de in deze re geling bedoelde premiën een bedrag van f 10.000 beschikbaar te stellen. Voorstel tot benoeming van de heer P. Gischler tot leraar in plant- en dierkunde aan het gemeentelijk ly ceum in tijdelijke dienst voor het cur susjaar 1948/1949. Aanbeveling voor de benoeming van een leraar in aardrijkskunde aan het gemeentelijk lyceum in tijdelijke dienst voor het cursusjaar 1948-1949. De aan beveling luidt: 1. J. Norder te Wage- r.ingen; 2. Ph. W. Scheen te 's Graven- hage. Voorstel tot benoeming van de heer J. W. den Otter tot leraar in de Fran se taal aan het gemeentelijk lyceum in tijdelijke dienst voor het cursusjaar 1948-'49. Voorstel tot benoeming van mej. F. E. Hoogewerff tot lerares in de En gelse taal aan het gemeentelijk ly ceum in tijdelijke dienst voor het cur susjaar 1948-'49. Alvorens de vraag „Wat zijn de gezamenlijke militaire fondsen?" te be antwoorden, zullen wij beginnen met het vaststellen van een verheugend feit. Waar vroeger vijf maal met de collectebus moest worden gerammeld, kan thans met éénmaal collecteren worden volstaan. In deze tijd, waarin het tot de „bon ton" gaat behoren, iedere week een gift in een gleuf te schuiven, mag dat een belangrijke vooruitgang worden genoemd. De men sen werden het collecteren beu, zowel de collectanten als de gevers. Nu moet de lezer, voordat hij zeer instemmend het hoofd buigt, zich even reali seren of hijzelf reeds dikwijls met een collectebus heeft gelopen, en of inderdaad iedere collecte voor hem een schier niet te dragen offer heeft betekend. Want er werd ontzaglijk geklaagd over het veelvuldig aantal collecten, maar wanneer we alle collecte-opbrengsten gedurende één jaar -eouden optellen, dan kwamen we tot een bedrag, zeer gering in verhou ding tot hetgeen in datzelfde jaar werd uitgegeven aan veel onbelangrijker en veel onnuttiger dingen. Desondanks, het stemt ons tot verheugenis dat er wat minder zal worden gecollecteerd, dank zij de samenwerking die is ontstaan tussen het Karei Doorman-fonds, de Prins Bernhardstichting, bet fonds „Ereschuld en dankbaarheid", het fonds „1815" en het fonds „Stamil". De landelijke besturen van deze fond sen besloten kort geleden, voortaan niet meer afzonderlijke inzamelingen te houden, maar gezamenlijk op te treden wanneer een beroep op de offerzin der burgerij moest worden gedaan. Deze be sturen begrepen, dat de burgerij stellig niet vijfmaal zoveel zou geven aan die éne collecte, als vroeger aan één dér aparte collecten, maar toch besloten zij tot gezamenlijke actie over te gaan. Ook in Den Helder werd een comité gevormd, dat de éénmaal per jaar te houden collecte ten bate van deze vijf fondsen voorbereidt. Het Karei Doorman-fonds verleent steun aan personeelsleden der Konink lijke Marine, die gedurende de oorlog het slachtoffer van hun plicht zijn ge worden, en/of aan hun nagelaten be trekkingen. De Prins Bernhard-stichting behartigt de zedelijke, maatschappelijke en stof felijke belangen der militairen van land en zeemacht, met inbegrip van oud B S.-leden, oorlogsvrijwilligers en de nagelaten betrekkingen van vorenbe doelde personen. Ereschuld en dankbaarheid verleent steun etc. „an hen, die na 10 Mei 1940 deel zijn gaan uitmaken van land-, zee- of luchtmacht, en tengevolge daarvan gewond of ziek werden, of- in a vdere moeilijkheden -zijn geraakt, alsook van hun nabestaanden. Het Fonds 1815 voor verminkten en nagelaten betrekkingen verleent huJp aan verschillende categorieën Rijks- gepensionneerden, o.a. slachtoffers van militaire rampen in vredestijd. De Koninklijke Nationale Vereniging tct Steun aan Miliciens „Stamil" ver leent hulp aan hen, die tengevolge van het vervullen van hun dienstplicht bij- Wij leveren U op Uw horloge-bon het beste, in de door U gewenste prijsklasse en U zult tevreden zijn Ook de water proof en anti-mag netische uurwerken zijn er weer KEIZERSTRAAT 15-17 - OEN HEIDER De geneeskundige dienst wordt gedu rende dit week-end te Den Helder waargenomen door de artsen P. v. d. Nieuwenhuizen. Plantsoenstraat 1, tel. 2335 en dr. M. G. "Vroom. Plantsoen straat 11, tel. 2485. zonder nadeel hebben ondervonden en eventueel aan hun nagelaten betrekkin gen. Ten bate van deze vijf instellingen zal hier ter stede op Woensdag 1 Septem ber a.s. een collecte worden gehou den. Dames en heren, die willen me dehelpen met collecteren, kunnen zich nu reeds opgeven bij de heren G. J« J. Bouman, van Galenstraat 95; H. A. Boon, directeur gemeentelijke dienst voor sociale zaken, Kerkgracht 32; A. Muzerie, Javastraat 119; P. M. Brou wer, Parallelweg 62; L. Mazairac, Zuidstraat 66; G. J. Beumer, Ruygh weg 341; desgewenst kan men zich ook aan ons loket opgeven. Op de collectedag worden de collec tanten na 's morgens negen uur ver wacht in het algemeen Militair Tehuis, Keizerstraat 16b, waar zij de bussen cn speldjes in ontvangst kunnen nemen. Het gemeente-ziekenhuis heeft zich zodanig uitgebreid, dat met de thans gevolgde wijze van administratie geen goed inzicht meer in de financiële re sultaten zijn te verkrijgen. Daarom komt het B. en W. gewenst voor om over te gaan tot het invoeren van een bedrijfsadministratie, zodat elk jaar de financiële resultaten en de vermogens positie van het ziekenhuis overzichte lijk kunnen worden vastgesteld. Deze administratie kan worden onderge bracht bij de Centrale Boekhouding. Wanneer de raad het desbetreffende voorstel Dinsdagavond a.s. aanneemt, zal derhalve het gemeente-ziekenhuis voortaan als één der gemeente-bedrij ven worden beschouwd, naast het Elec- triciteitsbedrijf, de Gasfabriek en der gelijke diensten. B. en W. vragen aan de raad een Crediet van f 10.000 voor het toepassen van de onlangs afgekomen „Premie regeling Woningverbetering en -split sing". De in deze regeling vervatte maatregelen bestaan uit het toekennen van premiën van overheidswege ten behoeve van 't verbeteren en/of split sen van bestaande woningen. Deze pre mies kunnen worden toegekend, ten einde: a. woningen, welke leeg staan en onbewoonbaar zijn geworden, weer bewoonbaar te maken; b. woningen, welke bewoond zijn, doch binnen af zienbare tijd onbewoonbaar dreigen te worden, voor onbewoonbaarheid te be hoeden; c. woningen, welke voor be woning door meer dan één gezin ge schikt gemaakt kunnen worden, door verbouwing in twee of meer volwaar dige woningen te splitsen. Nadere me dedelingen daaromtrent zullen t.z.t. volgen. Dinsdagavond zal door de gemeente raad een voorstel tot wijziging van de Algemene Politieverordening worden besproken. Er zullen in het plattelands gedeelte van onze gemeente veehou ders zijn, die verwachten dat in de Algemene Politieverordening een be paling zal worden opgenomen ter be scherming van schapen en jongvee te gen agressieve honden. Het raadslid J. J. Kistemaker (PvdA) heeft in een brief aan B. en W„ gedateerd 8 Juli j.L aangedrongen op het aanbrengen van een zodanige wijziging in de Al gemene Politieverordening. Op dit ver zoek hebben B. en W. afwijzend moe ten beschikken; zij hebben de redenen daartoe uitvoerig op schrift gesteld en aan de raadsleden doen toekomen. Het zou ons te ver voeren, deze voortref felijk geredigeerde toelichting op de voet te volgen, terwijl het maken van een expert de waarde ervan geheel zou miniseren. Wij kunnen slechts ver klaren, dat naar onze mening B. en W. geheel terecht hebben afgezien van het wijzigen van artikel 31 der Alge mene Politieverordening. Wel stellen zij thans aan de raad voor, enkele wijzigingen in andere ar tikelen aan te brengen. Zo adviseren zij de bepaling betreffende de bescher ming der zeedistels als volgt te redi geren: „Het is verboden om zeedis tels, die op openbaar terrein groeien, te beschadigen, uit te trekken, uit te graven, of zeedistels over de openbare weg mede te voeren". Eén van de belangrijkste onderdelen van de jubileum-feestviering hier ter stede belooft de z.g. „Massazang" on der leiding van de heer A. J. Lee- wens te worden. Aan deze massale uitvoering nemen deel, behalve hon derden schoolkinderen en de leden der plaatselijke zangverenigingen, alle stadgenoten die willen meezingen. Het programma bestaat uit acht overbekende liederen, n.1. het Wilhel mus, Wij willen Holland houen, Alle man van Nêerlands stam, De Zilver vloot, Wij leven vrij, Kent gij het land?' Hou zee! en Hollands Vlag. Ten overvloede heeft de Helderse Gemeen schap de tekst der liederen op een eenvoudig blaadje papier laten druk ken. Iedereen die. wil meezingen, kan zo'n blaadje krijgen. Er zal worden gezongen met medewerking van het Stedelijk Muziekkorps. De bedoeling van dit stukje is in de allereerste plaats, om die stadgenoten te bereiken die geen lid zijn van één der koren en die toch graag aan deze massazang willen deelnemen. Het is namelijk de wens van de heer Lee- wens, om éénmaal met alle deelnemers een gezamenlijke repetitie te houden, en wel' bp 'Vrijdag 3 September a.S. achter de R.K. meisjesschool bij het St. Lidwina-ziekenhuis. Het uur van aanvang zal nader worden bekend ge maakt. Ieder stadgenoot, jong of oud, die op Maandag 6 September 's morgens om tien uur wil meezingen, wordt dus Vrijdag a.s. op de repetitie verwacht. De entree is vrij! In een verloren ogenblik bladert me nigeen graag eens in een album met oude familiefoto's. Aan elke kiek zijn bepaalde herinneringen verbonden, die dan weer helder voor de geest komen. Een enkel bijschriftje, een simpele da tum i» voldoende om een gebemtenis uit het verleden te doen herleven. Zo heeft de directie van Vroom Dreesmann alhier ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H. M. ae Koningin een aardige tentoonstelling in gericht, bevattende tweehonderd por tretten en foto's uit de geschiedenis van het Oranjehuis gedurer de laatste vijftig jaar. Op deze tentet .stelling, die werd ingericht op de eerste étage, pas seren de voornaamste gebeurtenissen, waarbij ons Vorstenhuis sinds 1898 werd betrokken, in vogelvlucht le revue. Twee der foto's herinneren aan bezoeken, door H. M. de Koningin aan Den Helder gebracht. Het publiek stelt deze expositie ken nelijk op prijs. Nauwelijks was de krant gisteren uit, of de eerste bezoekers kwamen een kijkje nemen. Van twee tot zes uur (het uur van sluiten) heb ben naar schatting duizend stadgenoten deze unieke foto-collectie bewonderd. En velen profiteerden van de gelegen heid om zich, aan de naastgelegen stand, een Jubileum-insigne (ten bate van de Kankerbestrijding, weet U wel?) op de borst te laten spelden. Nog steeds liggen aan ons loket en kele oorkonden, bestemd voor de eva- cué's die gedurende de oorlog te Has kerland verblijf hebben gehouden. De namen van de oud-evacué's, die bij het reunietje in Café Sanders niet tegen woordig waren, publiceerden wij reeds, r.aar aanleiding waarvan een tiental oorkonden bij ons werden afgehaald. Het kan zijn, dat de andere oud- evacué's niet meer in Den Helder ver blijven, of het berichtje over het hoofd hebben gezien. Gedurende de volgende week zullen wij daarom de resterende oorkonden nog aan ons loket laten lig gen. Wanneer ze op Zaterdag 28 Aug. a.s. niet zijn afgehaald, zullen wij ze naar de commissie te Haskerland terug zenden. Met veel optimisme heeft de Helderse Gemeenschap het idéé gelanceerd, om ter gelegenheid van de Jubileumfeesten in onze gemeente een winkelweek, waaraan verbonden een étalagewed strijd, te organiseren. Er werd een com missie gevormd, die deze zaak zou voorbereiden. Tot tweemaal toe hebben wij de adressen gepubliceerd van de ccmmissieleden, bij wie de winkeliers zich voor deelneming konden aanmel den. Ondanks het feit, dat enkele fraaie prijzen in uitzicht werden gesteld voor de mooiste en meest originele of ver- koopkrachtige étalages bleef het aantal inschrijvingen beperkt tot 41. Het spreekt vanzelf, dat dit getal te klein is ciri de winkelweek doorgang fe kunnen doen vindén. Dat is jammer, maar net betekent niet, dat in de feestweek geen enkele étalage op een aardige of aan trekkelijke manier behoeft te worden ingericht. Integendeel. Hoe meer win kels van een sprekende uitstalkast wor den voorzien, hoe beter. Alleen zal nu geen jury langs de zaken trekken om de geleverde prestaties te beoordelen. Uit hetgeen tot nu toe werd bliceerd over de Woensdag j j a" H.K.H. de Prinses-Regentes geoDe°!? tentoonstelling „De Nederlandse Vi-n 1898—1948" in de Houtrusthallen Den Haag, zal een ieder hebben u grepen dat hier inderdaad van zeer bijzonders sprake is. Ongetv feld zullen zeer vele Helderse moeders graag ook eens naar jw Kaag reizen, om een bezoek aan belangwekkende historische expositj te brengen. Zo men weet, werd 0' langs een contact-commissie hier tü, stede gevormd, welke een gemeen' schappelijk bezoek der Helderse hui»! vrouwen op Dinsdag 14 September a voorbereidt. Tegen betaling van f 5 v per persoon konden zij zich verzeke. ren van een prettige reisgelegenheid In genoemd bedrag was de entréeprij tv. de tentoonstelling begrepen, rr.aa! niet de kosten van een lunch. Indien men wilde deelnemen aan de gemeen schappelijke lunch, kostte dat jjj extra. Het comité heeft besloten, nog één maal de gelegenheid tot aanmelding te bieden. De kosten moeten dan ge. liiktijdig worden voldaan. Daartoe wordt Dinsdagavond a.s. van 7—9 UUf zitting gehouden in het gebouw van rie Nutsspaarbank, Polderweg 1. jj0. gen vele Helderse huismoeders van deze laatste gelegenheid profiteren! Ons bereikte de klacht, dat een bak- ker in de Vogelwijk had geweigerd oni zoutloos brood, dat toch door de dokter was voorgeschreven, af te leveren; de bakkersvacantie bracht voor hem 'een zodanige drukte met zich, dat hij zich in deze dagen met abnormaliteiten als zoutloos brood niet kon ophouden. Ook ging hij niet in op het verzoek om de bonnen dan maar terug te geven, opdat de klant naar een andere bakker zou kunnen gaai. „In de oorlog hebben de mensen zo dikwijls hun brood zelf ge bakken, doet U het deze week ook zelf maar!" Omtrent deze wel heel merkwaardige en op zijn minst genomen oncoulante houding hebben wij ons met het be stuur der plaatselijke bakkersorganisa tie verstaan. Tot ons genoegen werd ons van die zijde medegedeeld, dat de afle vering van zoutloos brood ook gedu rende de bakkersvacantie normaal dient te geschieden. Terecht huldigde men het standpunt, dat de klant in geen enkel opzicht de dupe van een vacan- tieregeling mocht zijn. Vooral daar momenteel een vrij groot aantal stadgenoten op doktersattest zoutloos brood moet eten, hebben v;jj aan deze zaak enkele regels gewijd. De oorlog is voorbij, en het wordt tijd dat we nu langzamerhand op normale toe standen aan gaan. Een ieder dient het zijne daartoe bij te dragen. DEN HELDER. Geref." kerk, Bethel- kerk, 10 uur ds. H. Pestman, van Ter- neuzen, 17 uur ds. J. Hartkamp; Reho- bothkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, 17 uur ds. H. Pestman. N. H. KERKDIENST GAAT NIET DOOR. In verband met de bidstond voor de eenheid der kerken, des avonds om 7 uur gaat morgen de avond-dienst in de kerk aan de Palmstraat niet doof. De bekende glaskunstenaar D. Copier heeft samen met de Leerdamse historicus P. M. van Gent een tentoonstelling ingericht, waar de verschillende stadia van de glasblazerskunst aanschouwelijk worden voorgesteld. In het bijMnder geeft deze expositie een beeld van de ontwikkeling van het glas in de laatste 50 jaar: de evolutie van het grove, zware glas uit 1898 (links) tot het slanke, fragiele glas van 1948 (rechts). In het midden een ets van Jan Luyc- ken, voorstellende de glasfabricage van 300 jaar geleden. De tentoonstelling wordt te Leerdam gehouden. Midden in het hart van Europa, ge camoufleerd door ingenieuze propa ganda en uiterst geraffineerde diplo matie, groeide sedert de uitroeping van de Republik Duitsland in November 1918 een ernstig politiek gezwel. Lang zaam, heel langzaam slechts voltrok zich dat proces, waarvan weinigen ver moedden tot welke catastrofale gevol gen dit zou leiden. Dwars door het oude werelddeel, onder de ogen van de honderden politici uit de tijd van de Volkenbon. tekende zich, scherp om lijnd en onmiskenbaar, een rode streep af van Berlijn naar Rome, van dicta tuur tot dictatuur. Menigeen verbaast zich nog over het gemak en de opper vlakkige ernst, waarmede men in die tijd de comedie van de Rijksdagbrand slikte, de Münchener conferentie se rieus nam en en men zou zo kun nen doorgaan. „De wereld in trance", zoals zeer terecht Leopold Schwarz- schildt de periode van '18 tot '39 ka rakteriseerde. Maar laten wij nu eens. zij het ook achteraf, erkennen de schier onmeetbare verantwoordelijk welke de wereld zich op de schouders nam en welke die wereld ook te groot werd. -Neergeveld werd zij, gefolterd en ge marteld door datgene wat zij veron achtzaamd en verwaarloosd had. Het nazisme groeide op de puinhopen van West-Europa met aan het hoofd men sen die in de dictatuur het middel za gen tot het bereiken van een betere wereld. Of was ook deze 'euze slechts een middel ter verkrijging van de macht waarnaar zij haakten? Het laat ste is wel zeer waarschijnlijk Het antwoord op al de open vragen blpef uit en zal wel nooit gegeven worden. Er bleef geen tijd voor wach ten, reeds kerfde het mes van de dui vel m de zielen van millioenen men sen mannen, vrouwen en kinderen werden in een afschuwelijke dood ge dreven. Gehandeld moest er worden en wel onmiddelijk, snel en krachtig. Vrije mannen in een vrije wereld trok ken het veldgrijs aan en wierpen zich in die strijd, welk zich al spoedig tot een gigantische wereldbrand uitbreid de. In Oost en West, onder een tropi sche zon in de gebergten rond de Middellandse Zee, leefden en stierven en vochten en leden mannen, en to8" den verantwoording af voor de fouten van hen die de vrede van Versaille' creëerden en het noodlottig isolatio nisme predikten. Ernie Pyle, trok mee met het vrij- heidsleger, hij zag en hoorde veel e sneuveldeErnie Pyle verzon verhalen niet, maar vertelde getrouw wat hij beleefde temidden van jongens die hij bewonderde. „Het ver haal van de soldaat" is één van zij belevenissen, een fragment uit des^j in Italië, het voorspel van de grootst militaire operatie uit de geschieden Met Burgess Meredith in de hoofdro is deze verfilming echt, hard en rv als de werkelijkheid, maar uiterma suggestief en spannend tot het einde- Degenen, die de beroemde „Goodbye Mr. Chips" nog niet z8®e kunnen deze week in de Witte nu schade inhalen. Wij behoeven van de' ze werkelijk uitstekende film wein'8 te zeggen. Slechts dit: wanneer U 'u heeft, gaat haar dan zien! film

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2